PZC Philips wil hele terrein verkopen Fietser is vogelvrij op weg in niemandsland Bruinrot duikt op in Schouwse aardappelen 15 Gehavend schip lost lading kolen in Kaloothaven Handelskamer vraagt om duidelijke visie op toekomst Zeeland Hitachi toont volgens gedeputeerde interesse in Terneuzense hal O O Gevel van McDonald's Terneuzen weer beklad O o Kralendame boekt record zeeuwse almanak Hol T(r)ips ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 4 januari 2001 door Joost Bosman TERNEUZEN - Philips zal de vestiging van Philips Lighting Terneuzen in haar geheel probe ren te verkopen. Het program ma van onderzoeksbureau Bu siness Creation Europe (BCE) om investeerders te vinden voor de spaarlampenfabriek is defi nitief van de baan, doordal per 31 december het contract met Philips afliep. Inmiddels heeft het Japanse bedrijf Hitachi in teresse getoond voor (een deel van) het bedrijfsterrein aan de Mr. F. J. Haarmanweg. Volgens Philips-woordvoerder G. van Doorn is de verkoop van het hele bedrijfsterrein geen voorbode van de sluiting van de startersafdeling. Die bleef na de overplaatsing van de spaarlam penafdeling naar Polen als eni ge over in Terneuzen. ,,De star ters blijven in Terneuzen", zegt Van Doorn stellig. Philips wil na de verkoop van het terrein de startersfabrieken huren van de nieuwe eigenaar „Dat doet Philips ook elders in Nederland. Helaas heeft de sa menwerking met BCE geen con crete resultaten opgeleverd voor inward-investment. Daar om willen we nu het hele terrein verkopen, om op die manier toch nog een spin off-investe ring te bereiken. Het is nu een maal makkelijker om een fa briek en masse te verkopen, dan slechts een deel daarvan." (Advertentie) Col lega-lnternetters ontmoeten? (Advertentie) Beste Winkel van Nederland Stichting Retail Jaarprijs Prijs Creatief Ondernemer schap Kamer van Koophandel voor Zeeland exposities Lekker zitten lezen o.b.s. Theo Thijssen Illustraties voor de verjaardag van Sesamstraat, Lucie de Graaf Stoelendans MIKV o.l.v. Jackie Bongers Veere verbeeld en Karei Loman gouaches opening vanavond, 19.30 uur door Ada Lomans-Bieshcuvel vanavond vanaf 17.30 uur in |De Brasserie Bami ƒ13,50 Preiquiche met geitenkaas, pasta en padaestoeltjes (vegetarisch) ƒ17,50 Griekse stoofschotel ƒ21,50 zaterdag 6 januari 14.30- 16.30 uur Trio Lidy Knol de eerstvolgende koopzondag is op zondag 4 februari kijk ook op v.bcstcwinkclvanncdcrland.nl de DRVK KERY Winkel in Woorc Beeld Geluid Brasserie Markt 51 liddelburg 8) 886886 Noch de vakbonden, noch de ondernemingsraad van Philips Lighting Terneuzen maken zich zorgen over de nieuwe stand van zaken. OR-woordvoerder A. Canrinus: „We hebben geen bezwaar tegen de verkoop van het hele terrein, want nu staan er twee afdelingen volledig leeg. Het is geen dramatisch ontwik keling, Philips hanteert deze constructie al bij de meeste ves tigingen. Ik geloof dat alleen Roosendaal en Drachten nog volledig in hun bezit zijn." Can rinus denkt dat de verkoop van de totale fabriek sneller zal gaan dan alleen die van de spaarlampenafdeling. „Voor een onroerend-goedmagnaat in industriële complexen is het al leen maar aantrekkelijk als hij een derde van het terrein dat hij koopt direct kan verhuren." Draglines Gedeputeerde D. Bruinooge (economische zaken) bevestigt dat het Japanse bedrijf Hitachi interesse heeft getoond voor Philips Lighting Terneuzen. Hi tachi wil daar eventueel een as semblagelijn van draglines be ginnen. Volgens hem heeft het havenschap Zeeland Seaports inmiddels verschillende malen een delegatie van het Japanse bedrijf ontvangen. „Ze zijn op zoek naar een locatie in Neder land en Terneuzen is één van de mogelijkheden", aldus Bruin- ooge. Hij zegt dat ook de gemeente bij de onderhandelingen is betrok ken, maar wil niet inhoudelijk op de zaak ingaan. Woordvoer der G. van Gestel van Hitachi Construction Machinery Euro pe BV in Oosterhout is voorzich tig. „Wij hebben weinig con creets te melden. Ik kan de berichten bevestigen noch ont kennen." Van Gestel stelt dat Hitachi in Oosterhout de laatste jaren flink heeft uitgebreid en dat de expansie op andere plaatsen ook doorgaat. Maar welke plaatsen er in beeld zijn, zegt hij niet te weten. „Dat wordt allemaal vanuit Japan geregeld Er is iets gaande over die assemblagelijn, maar vol gens mijn informatie gaat het daarbij niet direct om Terneu zen. De lijn moet ergens in Ne derland komen", houdt Van Ge stel zich op de vlakte. Volgens hem zal het nog maanden duren voordat er in Japan een defini tieve beslissing wordt genomen. Van Doorn van Philips wil de vraag of het elektronica-con- cern in gesprek is met Hitachi niet met ja of nee beantwoor den. Slepers trekken de beschadigde China Prospect naar de Kaloothaven in Vlissingen-Oost. door Ben Jansen VLISSINGEN - Het overslag bedrijf Ovet is woensdagavond in de Kaloothaven in Vlissin- gen-Oost begonnen met het los sen van het beschadigde kolen- schip China Prospect. De 183 meter lange bulkcarrier, die dinsdag bij een aanvaring in het ankergebied Wandelaar ter hoogte van Blankenberghe een gat in de romp had opgelopen, bereikte zijn bestemming aan het eind van de middag. Het licht gehavende schip kreeg Advertentie van de Belgische en Nederland se autoriteiten onder strikte voorwaarden toestemming zijn tocht naar de Kaloothaven ver volgen. Er mocht alleen bij dag licht en goed zicht worden geva ren met een maximumsnelheid van tien mijl per uur en een loodsenwissel was taboe. Het ongeveer vier bij vier meter grote gat in de stuurboordzijde van de China Prospect bevond zich gedeeltelijk boven de wa terlijn. Na de aanvaring was een deel van de lading kolen al in het water weggestroomd. Aan het begin van de tocht naar Vlissin gen-Oost liepen woensdag nog wat kolen weg. Verder bleef de lading in het schip, zodat het niet nodig was speciale maatre gelen te treffen om verontreini ging van het water te voorko men. De bulkcarrier had 33.000 ton uit Indonesië afkomstige steen kool aan boord voor de kolen centrale Borssele. Het schip heeft vijf ruimen. Ovet begon woensdagavond meteen met het lossen van de vier onbeschadig de compartimenten. Daardoor kwam de China Prospect wat TheaterTIP Zaterdag 20januari Arno Huibers 'De Mensenslurper' Clownstheaterproductie voor I volwassenen. 1 Aanvang: 20.00 uur. Entree: 25,- p.p. Zaterdag 27januari Peter Hanssen 'Goochelarij' Familievoorstelling voor iedereen vanaf 4 jaar. Aanvang: 15.00 uur. Entree: 10,- p.p. Donderdag 1 februari Gé Reinders 'Nooit Nieks' Limburgse cabaretier. Aanvang: 20.00 uur. Entree: 24,- p.p. (incl. garderobe en pauzedrankje) Vraag voor een compleet overzicht naar onze theateragenda of kijk op www.partyservicezeeland.nl RESERVEER SNEL, VOL VOL! TouristSliop Markt 65c, 4331 LK Middelburg ia, 0118-674300 ----- -fj, T.' Op de Belgische grens houdt het fietspad langs de Poeldijkstraat abrupt op. foto Charles Strijd door Lilian Dominicus SAS VAN GENT - Het recent geteerde asfalt langs de Poeldijkstraat in Sas van Gent ligt er strak bij. Fietsers hebben sinds kort enkele honderden meters om veilig heen en weer te rij den tussen het Zeeuws-Vlaamse grensstadje en het Belgische Zelzate. Maar daar waar de Poel dijkstraat Belgisch grondgebied wordt, ter hoogte van de villa van de voormalige glasfa briek, houdt het pad plotseling op en moeten de fietsers zich weer op de doorgaande weg bege ven, tussen het autoverkeer. De verkeerssituatie ligt juist op de Poeldijk- en de Vrijstraat ingewikkeld. De weg vormt te vens de grens tussen Sas van Gent en het Vlaamse Assenede. Maar ook de gemeente Zel zate is grondeigenaar van een stuk Poeldijk- straat. Volgens verkeerswethouder R. Noët van Sas van Gent ligt bij die verschillende eigena ren dan ook juist het probleem. Noët kan zijn collega's uit de buurgemeenten over de grens, Assenede en Zelzate, slechts aansporen het fietspad te verlengen. „Het is een probleem tussen gemeenten aan de grens. Zelzate heeft geen geld en Assenede moest lan ge tijd op de benoeming van de nieuwe burge meester wachtenMaar we zullen we het in het eerstkomend gezamenlijk overleg aankaar ten." Het nieuwe, grensoverschrijdende fietspad moet de veiligheid van de tweewielers vergro ten, aangezien de Poeldijkstraat - het verleng de van de Vrijstraat - algemeen bekend staat als racebaan. Geen enkele drempel of chicane houdt de snelheid van de gemotoriseerde weg gebruikers op de lange, rechte betonweg in toom. En omdat de Vrijstraat en de Poeldijkstraat ju ridisch gezien niemandsland zijn, houden zo wel de Nederlandse als de Belgische politie korpsen er geen controles. Een bewonerscomité vroeg enkele maanden geleden al met een handtekeningenlijst meer aandacht voor de verkeersveiligheid in hun straat. Ook toen verklaarde het dagelijks ge meentebestuur van Sas van Gent te willen wachten op het eerste overleg met de nieuwe burgemeester in Assenede. TERNEUZEN - De gevel van de McDonald's in Terneuzen is in de nacht van dinsdag op woens dag opnieuw beklad met graffi ti. Vandalen schreven teksten als 'Macmeurder', 'Nazi hoofd kwartier' en 'laatste waarschu wing' op de buitenmuur. Het elektriciteitskastje kreeg het opschrift 'Burn'. Ook gooi den ze een ruit in. Franchise-nemer P. de Kam be treurt de vernielingen en be kladdingen „Als iemand een principieel probleem heeft met McDonald's, dan wil ik daar best met hem over in discussie gaan", zegt hij. „Maar bij de aanvraag van de vergunningen en ook bij de bouw heeft nie mand zich gemeld die tegen de vestiging van McDonald's was. Nu zijn we open en beginnen in eens de vernielingen." Op oudejaarsochtend was de gevel van de nieuwe vestiging van McDonald's ook al beldad. Toen schreven vandalen dat het de 'eerste waarschuwing' was. (Advertentie) Open dag bij ZeelandNet! 6 januari van 13.00 -17.00 uur ZeelandNet Studio's Rip 9 Kamperland door Rinus Antonisse ROOSENDAAL - De Planten- ziektenkundige Dienst heeft in een partij consumptie-aardap pelen op Schouwen-Duiveland de gevaarlijke bacterie bruinrot aangetroffen. De aardappelen zijn afgekeurd en worden ver nietigd. Het is de eerste keer dit seizoen dat in Zeeuwse consumptie aardappelen bruinrot is vastge steld. Volgens medewerker F. Das van de Plantenziektenkun- dige Dienst, district Roosen daal, gaat het om een inciden teel geval en is er geen gevaar voor verdere besmetting. De problemen zijn veroorzaakt doordat destijds besmet poot- goed is gebruikt, dat afkomstig is van buiten Zeeland. In de pro vincie zelf is tot nog toe nooit besmet pootgoed geteeld, zegt Das. De teler van het besmette pootgoed wordt door de Plan tenziektenkundige Dienst op gespoord, zodat maatregelen kunnen worden genomen om de aantasting de kop in de druk ken. Nederland is er zeer op ge spitst dat er geen besmet poot goed in de handel komt. Uitvoer is alleen mogelijk als er een ge zondheidscertificaat is afgege ven. Geïsoleerd De aangetaste aardappelen op Schouwen-Duiveland leveren geen gevaar op voor versprei ding van de bacterieziekte, om dat het om een geïsoleerde partij gaat. Er is tijdens de groei ook geen oppervlaktewater voor be regening gebruikt, meldt Das. Voor de Plantenziektenkundige Dienst bestaat er dan ook geen aanleiding om uitgebreidere controles te gaan houden. De besmetting op Schouwen werd ontdekt tijdens een van de rou tinecontroles die de dienst zeer regelmatig houdt, net als con troles op bacterievuur, kastan je-kanker en het dennenhout aaltje. Medewerker Das geeft aan dat er in 1999 in Zeeland nog bruin rot is gevonden in een partij aardappels in Zeeuws-Vlaan- deren. Vorig jaar zijn er ook el ders in het land verschillende verdachte partijen consumptie- en industrie-aardappelen opge spoord. Rigoureus ingrijpen is noodzakelijk, omdat de bacte rie behoorlijk wat schade kan aanrichten, aldus Das. De ver spreiding gebeurt meestal via het pootgoed, maar het kan ook via machinecontact, transport middelcontact of, en dat is het gevaarlijkst, door beregening met besmet oppervlaktewater. Brak In Zeeland is dat gevaar minder groot, omdat er weinig geschikt oppervlaktewater voor berege ning aanwezig is; het is meestal te brak en in dat water gedijt de bacterie bovendien slecht. Das geeft aan dat de Plantenziek tenkundige Dienst in Roosen daal afgelopen jaar een vrij in tensieve bemonstering van oppervlaktewater heeft uitge voerd. Dat heeft geleid tot het advies om het oppervlaktewat- ter voor beregening in Brabant en Limburg tot besmet water te bestempelen. De Plantenziektenkundige Dienst heeft de laatste jaren veel energie gestoken in het be vorderen van hygiënische maat regelen bij de teelt, oogst en opslag van aardappelen. Dat zelfde geldt voor bedrijven die het gewas verder verwerken, zo als de fritesindustrie, die hun productieproces omgeven met beschermende maatregelen. Ook de georganiseerde land bouw heeft veel energie gesto ken in de aanpak van bruinrot. „We hadden gedacht het pro bleem tot een minimum te kun nen beperken. Dat is dus niet ge lukt. Er glipt toch nog wel eens iets door", constateert mede werker G. van der Schelde van de Zuidelijke Land- en Tuin bouw Organisatie (ZLTO) in Goes. foto Lex de Meester hoger te liggen. De verwachting was dat het gat in de loop van de nacht geheel boven de waterlijn zou zijn gekomen. Vandaag wordt bekeken wat er met de zesduizend ton nat ge worden kolen in het vijfde com partiment moet gebeuren. Het is in principe mogelijk dat ze ge woon in de centrale worden op gestookt. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Gemeenten, onderwijsinstellingen, bedrijfs leven, arbeidsvoorziening, werkgevers- en werknemersor ganisaties moeten rap met el kaar om de tafel gaan zitten om een toekomstplan voor Zeeland te maken. De provincie moet het voortouw nemen om alle partij en bij elkaar te zetten en de dis cussie te leiden. De uitkomsten van het nu gevoerde Zeelandde bat moeten onderdeel worden van dat plan. Dat vindt voorzitter L. A. van Gelder van de Kamer van Koop handel. Hij pleitte gistermiddag in zijn nieuwjaarstoespraak voor het maken van een uitge breide en breed gedragen toe komstvisie, naar aanleiding van het uitkomen van de vijfde Nota Ruimtelijke Ordening. „Die no ta schreeuwt om een Zeeuwse visie", zegt Van Gelder desge vraagd. „Zeeland is in het stuk flets aanwezig. Op het politieke schaakbord is het vakje van Zeeland niet ingevuld. Ik zie voor het provinciebestuur een zeer belangrijke rol weggelegd om met de eerdergenoemde spe lers zo'n plan te maken. Ze moe ten dat plan als één man verde digen in Den Haag en er ook steun voor krijgen bij onze Vlaamse buren." Zeeland zal kleur moeten be kennen, vindt Van Geldei'. Hij bedoelt dat er in het stuk keuzen moeten worden gemaakt over waar er plaats is voor recreatie, bedrijvigheid, wonen en natuur. „De visie kan voor het bedrijfs leven, zowel bestaand als nog aan te trekken, een goed inzicht geven in de toekomstige ont wikkeling, Het stuk kan bijdra gen aan een voor Zeeland posi tieve besluitvorming om hier te investeren." In zijn toespraak noemde Van Gelder het nu gaande Zeeland debat niet. „Ik wil het Zeeland debat zeker niet afvallen of bekritiseren", benadrukt hij stellig. „Maar dat debat is slechts een onderdeel van wat een totale studie zou moeten worden van de toekomst van Zeeland Je kunt, met alle res pect, de invulling van de provin cie niet alleen overlaten aan de inwoners. Mensen hebben na melijk geen idee van de politie ke speelruimte in Den Haag. Je kunt wel iets vinden, maar als er politiek geen draagvlak voor is, heb je niet zoveel aan die me ning. Mensen hebben niet voor niets politici gekozen om hen in dat politieke spel van krachten te vertegenwoordigen en hun belangen te behartigen." Met nadruk zegt hij dat de me ning van de inwoners wel be langrijk is. „De toekomstvisie die de betrokken partijen ma ken, kun je voorleggen aan de inwoners. Zij kunnen dan altijd nog op dat plan schieten." DOMBURG - Het Guinness Book of Records heeft de re cordpoging van M. J. Provoost- Francimont (70) uit Domburg goedgekeurd. Meer dan twee maanden gele den werd in het Schuttershof in Domburg haar gehele kralen- collectie uitgestald In totaal 31.649 verschillende kralen, ge regen op ruim vijfhonderd kaar ten, waren voor de kralen verza melaarster genoeg om een plaatsje in het Guinness Book of Records te veroveren. Nog nooit werden er zoveel kralen tegelijk tentoongesteld. De verzame laarster verwierf met haar re cordpoging niet alleen een plaatsje in het Guinness Book of Records, maar ook landelijke bekendheid door haar optre dens bij SBS 6 en Omroep Zee land. Het kralenrecord zal ver moedelijk in de volgende editie van het recordboek worden op genomen. „Ze hebben het hol van De Wolf gevonden!!!" De toegesprokene reageerde verrast: „Oh ja? Waar? „Nou, zo'n vijf centimeter onder zijn staart. De leukste in uw omgeving Roompot, Kamperland De Parel, Domburg Familiebuffet 1 uur bowlen volwassenen 26,50 p.p. kinderen 5 t/m 12 jaar 16,- p.p. kinderen t/m 4 jaar gfcltiS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 43