Tegenstrijdigheid in Vitesse-soap Springen op de Voorn-manier PZC Uitzicht Supermarktgigant Wal-Mart ontkent interesse in voetbalclub Ponyruiters maken hun faam waar Concurrentie voor Van der Sar Fontenay wint derde etappe 14 Völker loopt hersenschudding op Vroemen en Koeman beste atleten Jari Litmanen naar Liverpool Knopper langer uit roulatie Van den Brom naar de Graafschap Claudio terug naar Brazilië Schalken uitgeschakeld in Doha door Vicente Vernedering voor Bulls onder donderdag 4 januari 2001 door Roy Hammink ARNHEM - Diverse media wis ten het gisteren zeker: Wal-Mart gaat een bod doen op Vitesse. De Amerikaanse supermarktgi gant zou honderden miljoenen willen investeren in de Arnhem se voetbalclub en dat vandaag toelichten op een persconferen tie in het Sheraton-hotel op Schiphol. Maar op het hoofdkantoor van Wal-Mart in Bentonville, Ar kansas, doet de vermeende inte resse alleen wat wenkbrauwen fronsen. De spil in het nieuwe deel van de Vitesse-soap is Rocky Tuana- kotta. Die stuurde dinsdag avond een amateuristische fax zonder briefhoofd en logo en vol spelfouten. Hij kondigde een persconferentie aan van een dochter van Wal-Mart 'omtrent de zaak Aalbers', de ex-voorzit ter van Vitesse die vlak voor kerst zei een nieuwe financier van 100 miljoen gulden te heb ben gevonden. Tuanakotta schreef dat 'de uit de USA over gekomen heren Hughes, Alves en Shepperd zaken zullen be vestigen en ontkrachten'. Giste ren afficheerde Tuanakotta zichzelf in het toonaangevende weekblad Voetbal International als intermediair tussen Vitesse, dat in financiële nood verkeert, en Wal-Mart. ,,Ik heb echt nog nooit gehoord van this guy Rocky. Als wij een persconferentie aankondigen, doen we dat op officieel papier" aldus woordvoerder José Go mez van Wal-Mart. „En die drie namen die u noemt, dat zijn geen executives bij Wal-Mart." Luwte Tuanakotta blijft niettemin vol houden: „Ik denk dat Wal-Mart nu even in de luwte wil liggen. Het gaat trouwens niet om Wal- Mart, maar om een dochteron derneming. Dat project heet Eu romarket, het bedrijf wil in de toekomst onder andere in Ne derland voet aan de grond krij gen op het gebied van e-com- merce." Gomez; „Ik heb nog nooit van Euromarket ge hoord." Vitesse heeft wel gehoord van Rocky Tuanakotta. Club woord voerder Frank Huizinga: „We door Lucien Roelandt GOES - De Zeeuwse ponyrui ters rechtvaardigden gisteren met dressuur van hoog niveau hun plaats op het programma van Indoor Zeeland. Het over grote gedeelte van de erelinten ging gepaard met één of zelfs twee winstpunten. Ook de door het Olympisch Steunpunt van Topsporters en Landelijke Top sporttalenten beschikbaar ge stelde extra prijzen werden door de Zeeuwse jeugd in de wacht gesleept. Facilitymanager Jan de Jong van het Olympisch Steunpunt: „Met extra ondersteuning wil len we sporttalenten onder steunen bij hun verdere ontwik keling. Indoor Zeeland is het eerste groot sportevenement in 2001. Vandaar dat we er zijn." Stephanie de Frel, Doenja Bley- ie, Marloe Eckhardt en Eva Ja- kobsen waren winnaars en krij gen les van internationals Arjan Teeuwissen of Imke Bartels. Stephanie onderstreepte dat ze niet toevallig viermaal de Zeeuwse titel pakte en een uit nodiging voor deelname aan de nationale selectiewedstrijden ontving. De Koewachtse ama zone reed Kelvin HH met 345 punten naar de eerste plaats in de klasse Z2 grote maat. De Zeeuws-Vlaamse combinatie bleef hiermee Sandra van der Bijl met Kadance (van Schouw- se Ruiters) twaalf punten voor. In de klasse Z1 grote maat stuurde Doenja Bleyie Nurejef naar een totaal van 361 punten, hetzelfde aantal als de Brabant se Hanneke Verduit met Joey behaalde. Op de beslissende on derdelen toonde de amazone uit 's Heer Arendskerke zich met de achtjarige Nieuwmoed's Nepal zoon echter de beste. In de moeilijke proeven ontspon zich een fel gevecht tussen Mar loe Echardt met Ryethems No- maren Chanthal Flipse. Toen de stofwolken waren opgetrokken stond het scorebord voor beiden combinaties op 164 punten. Dankzij het beter gereden zijn in het algemeen en het effect van de hulpen verwierf Marloe Eck hardt de hulp van het Olym pisch Steunpunt Eva Jakobsen lijkt de juiste knoppen bij Amnesty Z te heb ben gevonden. De amazone uit Sint Laurens reed de soepel be wegende Almé Crack Z-afstam- meling naar het mooie totaal van 170 punten, goed voor het oranje erelint, twee bonuspun- ten en bijscholing door enkele internationale cracks. zijn niet officieel benaderd. Me neer Tuanakotta is dinsdag in Arnhem geweest, ik heb met hem gesproken. Maar alleen over de geplande persconferen tie, niet over inhoudelijke za ken. Vitesse is benieuwd wat er op de persconferentie allemaal gezegd wordt." Tuanakotta zegt aan de afgelo pen dagen een slecht gevoel te hebben overgehouden. „Vitesse is één van de kandidaten voor mijn opdrachtgever, maar ik denk dat ik een gigantisch nega tief advies ga uitbrengen. Ik stap er uit, ik heb er geen zin meer in. Die club is zo onbe trouwbaar als de neten. Wat een waardeloos zooitje. Ik snap niet hoe Huizinga kan zeggen dat we niet inhoudelijk gepraat heb ben. Hij heeft me zelfs allemaal inside information gegeven van de club en probeerde me op te stoken tegen Aalbers." M. van den Boomen, advocaat van Aalbers, reageerde furieus op de link die Tuanakotta legde tussen Wal-Mart en zijn cliënt. „Absolute onzin. Er is nog nooit contact geweest tussen Aalbers en Wal-Mart", aldus Van den Boomen gisteravond. „Ik ga me neer Tuanakotta er ook over schrijven. Zijn uitlatingen zijn heel suggestief en bevatten on juiste informatie, ik snap niet hoe hij daarmee durft te komen. Er is nu een heleboel ophef ont staan over een deal die wij rond willen maken (het bod van Aal bers op Vitesse) en waar we nu alleen maar verder vanaf zijn gekomen." Peter Knoers, hoofd communi catie van Nuon (hoofdsponsor van en voor 60 miljoen gulden crediteur bij Vitesse), zegt ech ter dat er wél een band bestaat tussen Aalbers en Wal-Mart. „Nadat Aalbers zijn roemruch te bod van 100 miljoen kenbaar maakte, hebben wij ons huis werk gedaan. Wij weten ook dat Wal-Mart contact heeft gehad met Aalbers. Het was voor de Amerikanen een verrassing dat het vlak voor de kerst door Aal bers in de publiciteit werd ge gooid. Dat heeft ze onaange naam verrast. Het bedrijf dacht een cleane, professionele deal te kunnen maken, maar schrok er van in een persoonlijke vendet ta van Aalbers te zijn terecht ge komen." Knoers zegt voorts 'uit de twee de hand' te hebben vernomen dat bij Wal-Mart de indruk be stond dat Aalbers de wettelijk vertegenwoordiger van Vitesse was. Gomez, de woordvoerder van Wal-Mart, ontkent een rela tie tussen zijn bedrijf en Aalbers of Nuon. Persconferentie Nuon is niet afkerig van Wal- Mart omdat het bedrijf, volgens Knoers, ook in Nederland su perstores wil vestigen en e-com- merce activiteiten wil opstar ten. Dat zou een extra afzet kanaal voor Nuon kunnen ople veren. Knoers; Wij praten met supermarkten. Albert Heijn verkoopt computers en verze keringen. Wij zijn ons als Nuon aan het verbreden met produc ten als verzekeringen die we aan onze klanten willen aanbieden. In Nederland hebben we daar over gesprekken gehad met AH en Laurus. Bij mijn weten heeft Essent ook gesproken met die partijen." De persconferentie in het She raton-hotel op Schiphol staat vandaag voor 11.00 uur op het programma. „Meneer Tuana kotta heeft een optie genomen voor een zaal, maar heeft die nog niet bevestigd", aldus de re ceptioniste van het Sheraton in de late middag. De collega die na haar dienst had. zei in de avond dat er in zaal Universe vanaf 11.00 uur inderdaad een persconferentie is met als onderwerp Vitesse. De huurder van de zaal luistert vol gens haar echter niet naar de naam Rocky Tuanakotta, maar heet FMB Particulier. GPD van onze sportredactie DOHA - Sjeng Schalken is er niet in geslaagd de derde ronde van het tennistoernooi van Do ha te bereiken. De Limburger liet zich verrassen door de Spanjaard Fernando Vicente. Schalken was in het oliestaatje Quatar als derde geplaatst. In de eerste ronde was hij nog te sterk voor de Marokkaan Alami. Te gen Vicente verloor hij de eerste set met 6 -1Hij herstelde zich en won de tweede set met 7-5. Daarna was het weer de Span jaard die hard toesloeg: 6-1. Te genstander van Vicente in de kwartfinales wordt Marcelo Rios. De Chileen, terug na bles sureleed, versloeg de Italiaan Pozzi in twee sets: 6-2 6-2. Ook Amanda Hopmans en Ed win Kempes slaagden er niet in in respectievelijk Auckland en Chennai de derde ronde te be reiken. Hopmans verloor in haar tweede partij met 6-2 6-3 van de als achtste geplaatste Amerikaanse Lilia Osterloh. Kempes redde het niet tegen Mi- chal Tabara. De Verenigde Staten en Zwit serland behaalden hun tweede overwinning in het toernooi om de Hopman Cup. Het Ameri- TURIJN - Volgens Italiaanse kranten krijgt Edwin van der Sar in het doel van Juventus se rieuze concurrentie. De club heeft het 21-jarige Uru- guyaanse talent Fabian Carini gecontracteerd. Carini trainde woensdag voor het eerst mee bi] Juventus. Ondanks zijn jeugdi ge leeftijd is hij al een volwaar dig international. In zijn vader land wordt hij vergeleken met de keeperslegende Ladislao Mazurkiewicz. AFP van onze sportredactie CHICAGO - De Chicago Bulls hebben voor eigen publiek een van de zwaarste nederlagen van het seizoen geleden. Het team ging met 104-70 onderuit tegen de Milwaukee Bucks. De Bulls, die in het verleden aan de hand van basketballegende Michael Jordan grote furore maakten, wisten deze jaargang pas vij f overwinningen te halen Glenn Robinson en Tim Thomas kaanse koppel Monica Seles en Jan-Michael Gambill versloeg in groep B het Russische tweetal Marat Safin en Elena Likho- vtsjeva met 2-1. Martina Hingis en Roger Fede- rer wonnen in groep A voor Zwitserland eenvoudig met 3-0 van de Australische combinatie Nicole Pratt en Richard From- berg. Hingis rekende met 6-16- 1 af met Pratt. Federer won met 6-3 6-2 van Fromberg. In het dubbel bepaalden de Zwitsers de eindstand met 6-16-3 op 3-0. ANP CASTELLON - De Franse auto coureur Jean-Pierre Fontenay heeft de derde etappe van de ral ly Parijs-Dakar op zijn naar gebracht. Met zijn partner Gil les Picard finishte de winnaar van 1998 in zijn Mitsubishi met een voorsprong van zes secon den voor de Japanners Hiroshi Masuoka en Pascal Maimon. De Belgisch/Franse combinatie Gregorie de Mévius en Alatn Guehennec eindigde als derde. Masuoka nam met zijn tweede plaats de leiding in het alge meen klassement. Het koppel Westenberg/Van Eijk beëindigde de proef als vijftigste. In het klassement be zetten de Nederlanders de veer tigste plaats. Bij de vrachtwa gens Idom het trio Bekx/De Rooder/De Graaff naar de acht tiende plaats in het klassement na drie etappes. De Nederlan ders legden de derde proef als veertiende af. De motorcoureurs gingen woensdag niet van start. De ral lyorganisatie vond dat de fede rale Spaanse overheid en de Spaanse motorbond te hoge fi nanciële eisen stelden voor de rit op het strand bij Castellon. AFP maakten beiden 21 punten voor de Bucks. In totaal zes spelers kwamen in de dubbele cijfers. Elton Brand was met 17 punten topscorer voor de Bulls. In de eerste zeven minuten wist de thuisploeg slechts vier punten te scoren. De Indiana Pacers doorbraken een negatieve reeks van zeven nederlagen in de laat ste negen wedstrijden. De voor malige ploeg van Brabander Rik Smits won met 91-83 van de Seattle Supersonics. RTR BERLIJN - De Duitse schaatsster Sabine Völker, een van 's werelds beste sprintsters, heeft woensdag bij een val tijdens de training in Berlijn een zware hersenschudding opgelopen. Völker vloog op volle snelheid uit de bocht en sloeg met het hoofd tegen de baanafscheiding aan. Ze was zeven minuten buiten bewustzijn. Het is onwaarschijnlijk dat de 27-jarige rijdster kan starten bij het WK sprint, dat over drie weken in Inzeil wordt gehouden. Als gevolg van maag- en darmklachten eindigde de Erfurtse afgelopen weekeinde tijdens de nationale titelstrijd als derde achter wereldkampioene Monique Garbrecht en Anni Friesinger. Drie jaar geleden werd Völker bij het WK tweede. Op de 500 meter bezet zij met 38,10 seconden de vijfde plaats op de wereldranglijst aller tijden, vlak voor de beste Neder landse, Andrea Nujrt. ANP NIEUWEGEIN - Simon Vroemen en Lieja Koeman zijn de beste Nederlandse atleten van het afgelopen jaar. Het duo krijgt zaterdag bij het gala van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) de bijbehorende onderscheidingen: de Herman van Leeuwen-beker en de KNAU-beker. Vroemen verbeterde in 2000 het Nederlands record van Hans Koeleman op de 3000 meter steeplechase en haalde bij de Olympische Spelen de finale van zijn discipline. Hij finishte als twaalfde. Koeman plaatste zich in Sydney voor de eind strijd van het kogelstoten en werd daarin negende. ANP HELSINKI - Jari Litmanen heeft een akkoord bereikt over een transfer naar Liverpool. De voormalige Ajacied, die bij FC Barcelona weinig speelde en weg mocht van trainer Llo- renc Serra Ferrer, is volgens het Finse persbureau STT al me disch gekeurd in Engeland. Hij hoeft alleen nog zijn handte kening te zetten onder een contract voor 2,5 jaar. De 29-jarige aanvoerder van het Finse elftal treft aan Anfield Road zijn i landgenoot Sami Hyypia. ANP/RTR AMSTERDAM - Richard Knopper heeft woensdag in het AMC in Amsterdam een operatie aan de linkerenkel onder gaanDe speler van Aj ax is ongeveer vier maanden uitgescha keld. Knopper kampte al lange tijd met een blessure aan de enkel In september kwam voor het laatst in actie. ANP AMERSFOORT - John van den Brom zet zijn voetbalcarrière voort bij De Graafschap. De club uit Doetinchem neemt het contract van de 34-jarige verdedigende middenvelder bij Vi tesse, dat aan het einde van de competitie afliep, over. Van den Brom heeft overeenstemming bereikt met De Graafschap over nog een seizoen. Donderdag wordt het akkoord definitief beklonken. ANP EINDHOVEN - Claudio heeft PSV weer ingeruild voor Vito- ria Bahia. De kleine aanvaller speelt de rest van dit kalender jaar op huurbasis bij die Braziliaanse club. De huurovereen komst is rond en mist alleen nog handtekeningen. Volgens Frank Arnesen, technisch adviseur van PSV, heeft Claudio zelf bij PSV gevraagd of hij mocht terugkeren naar Brazilië. GPD van onze sportredactie INNSBRUCK - Zwevend door de lucht heeft een skispringer uitzicht op Inns bruck, waar vandaag de vierschansentoernee haar derde bedrijf beleeft. Nederlandse inbreng in de Oostenrijkse stad is er van Ingemar Mayr. De 25-jarige skispringer kwalificeerde zich woensdag voor de finale met een afstand van 95,5 meter (90,5 punten). Daarmee werd hij 45e. Mayr moet het vandaag opnemen tegen de Fin Jani Soininen, de olympische kam pioen die met 104,5 meter zesde werd in de kwalificatie. foto Leonhard Foeger/Reuters Zilveren ruiter draagt heldere visie uit tijdens clinic Indoor Zeeland doorSven Remijnsen GOES - Als een prediker op bekeringstocht was Albert Voorn gisteravond neergestreken in de Goese Zeeland hallen voor het verkondigen van zijn paardensportge- loof. De clinic die de winnaar van olympisch zilver ver zorgde, was bedoeld om de toeschouwers voortaan op een andere manier om te laten gaan met paard en sport; op de Albert Voorn-manier. De ruiter uit Someren (44) kreeg tijdens Indoor Zeeland anderhalf uur de tijd om zijn mening te verkondigen. Bijgestaan door zijn vrouw Irma en zijn zestienjarige zoon Vincent, beiden fulltime werkzaam in het kleine familiebedrijf, en twee van de veertien paarden die door de stal worden getraind, gaf Voorn meer dan springles alleen. Met een aanstekelijk enthousiasme en een voor een topsporter ongekend relativeringsvermogen, haal de de Brabander de bezem door de hippische wereld. Al zijn op- en aanmerkingen kwamen voort uit de visie die hij al jaren uitdraagt, een visie die zo consistent is dat menigeen op de uitpuilende tribunes zich openlijk af vroeg waarom hij zelf nooit op die simpel lijkende idee- en was gekomen In Voorns wereld staat het paard centraal; depositie van de ruiter is altijd van ondergeschikt belang. Die denk wijze is gebaseerd op de liefde voor het dier, legde Voorn uit. Koud in de ring zette hij meteen de toon. „Bij veel dingen die ruiters doen met paarden, zet ik grote vraag tekens. Houden ze werkelijk wel van hun paard?" Hinderen Waarna hij zijn denkbeelden ontvouwde. „Het grote probleem van de paardensport is dat de ruiter het on- mogelij ke vraagt van zijnpaard.Ik vind dat je een paard nooit mag hinderen in de natuurlijke manier waarop hij zich beweegtHij moet lekker kunnen lopenIk zie soms mensen boos worden als hun dier plezier heeft. Een paard zit 23 uur per dag opgesloten in een hok, laat hem lekker zichzelf zijnWaarom rijden we paard? Om ervan te genieten. Niet om ons voortdurend scheel te ergeren. Die aandacht voor de natuurlijke behoeften van het paard heeft Voorn niet altijd gehad, bekende hij ruiter lijk. „In mijn systeem heeft het paard plezier en is zijn leven net zo leuk als dat van zijn berijder. Maar ik geef toe dat ik dit systeem niet altijd heb gevolgd. Ik heb ge reden als Franke Sloothaak, als allemaal, en wilde het beste van iedereen combineren. Dat lukte natuurlijk niet; ik had doorlopend ruzie met het paard." De ommekeer kwam toen hij besloot zich te ontspannen bij het rijden en ophield geforceerd zijn wensen over te brengen op het dier. De westernrijders waren zijn inspi ratiebron. „Van hen heb ik deze stijl overgenomen", zei hij tijdens een van zijn vele rondjes door de ring. „Kijk eens hoe gemakkelijk het gaat: ik heb de teugels losjes in één hand, en toch voel ik me ontspannen. Het gaat van zelf. En weet u? Dit kan iedereen. Doe die gekke Voorn morgen maar eens na, als u thuis bent." Na de pauze ging Voorn in op zijn specialiteit: het sprin gen. De adviezen volgden elkaar in hoog tempo op. „Je mag het paard niet de nek omdraaien voordat hij de ring ingaat. Neem tijdens de warming-up nooit te hoge hin dernissen, waarop hij zijn vertrouwen kan verliezen. Op het parcours moet je in hetzelfde ritme op iedere hinder nis afgaan en pas bijsturen als je oog dat op het laatste moment ingeeft. Zoek altijd naar de makkelijkste weg voor het paard. Breng hem niet in moeilijke situaties. Het paard moet niksbehalve over die stokken springen Heb nooit de pretentie om de natuurlijke gang van een dier te veranderen, want daar is nog nooit iemand beter van geworden. Al dat rijden noem ik PP: paarden pes ten." Op de tribunes was de stilte op dat moment voelbaar. Voorn had indruk gemaakt met zijn clinic, waarin hij zich ondanks de serieuze ondertoon tal van zijsprongen had gepermitteerd; met oog voor detail („Ik ga er uit voerig op in, u hebt tenslotte een duur kaartje betaald"), een sneer naar het moderne materiaal („Tegenwoordig zijn zadels net orthopedische stoelen"), en de wijze la kend waarop sommige ruiters hun paard afstoppen („U knijpt toch ook niet in de handremmen van uw fiets ter wijl u blijft doortrappen?"). Ook zijn plechtig uitgesproken slotwoorden kunnen hun uitwerking met hebben gemist. „Ik heb getracht u een idee te geven van hoe het anders kan. Die visie pre dik ik met maar één doel: het leven van het paard aange namer maken. Ons eigen leven komt in mijn ogen op de tweede plaats. Al zijn er na vanavond maar twee men sen die de weg inslaan die ik de beste vind, dan ben ik al meer dan tevreden." Albert Voorn (rechts) is aan het woord tijdens zijn clinic in de Zeelandhallen. Links zijn vrouw Irma. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 42