Arts krijgt hoge premie vergoed PZC Rijk en gemeenten beginnen offensief voor veiligere huizen Kamerleden reizen voor het eerst in jaren naar Suriname Melkveehouders plukken vruchten van hoge olieprijs Wethouder Simons keert gemeente Rotterdam rug toe Borst schiet dokters te hulp Onderzoek naar mishandeling door de ME Indover Bank Generale Verlofsparen is zeer populair in zorgsector Vertraging uitbetaling Lotto Koepel wegens brand ontruimd Lubbers pakt bureaucratie aan Afschot 800 reeën in Flevoland Barkeeper verspreidt TBC Topambtenaar EZ bepleit langer werken tegen minder belasting CAN eist voor rechter rookverbod bij PTT Post Prins verkent geboortegrond van Maxima donderdag 4 januari 2001 i van onze redactie binnenland UTRECHT - Huisartsen krijgen een stijging van de premie van de arbeidsongeschiktheidsver zekering vergoed. Dat zegt mi nister Borst (Volksgezondheid) in Medisch Contact dat morgen verschijnt. De premies kunnen vanaf dit jaar tot vierhonderd procent stijgen. Dit is vooral het gevolg van het hoge ziekteverzuim on- der huisartsen. 'Een huisarts mag niet op zi j n 1 nkomsten gaan inleveren, omdat hij onvermij delijk meer premie moet gaan NIJMEGEN - De politie in Nij megen onderzoekt of een ME'er op 1 januari op de arm van een Nijmeegse jongen is gespron gen. De arm van de jongen zou daardoor volgens zijn moeder zijn verbrijzeld en mogelijk le venslang onbruikbaar zijn. De ME trad rond kwart over drie op de ochtend van 1 januari op tegen een groep Nijmeegse jongeren, die vreugdevuren wil den aansteken. Agenten waren al een tijd bezig daar een eind aan te maken, maar werden be kogeld met molotov-cocktails en vuurwerk. Zij riepen de as sistentie van de ME in. Toen de jongeren weigerden te vertrekken, trokken de ME'ers de lange wapenstok en joegen zij de groep uiteen. Een 19-jari- ge jongen kwam, op het moment dat de ME naar voren liep, door onbekende oorzaak te vallen. Politiemensen hebben volgens een woordvoerder gehoord dat hij klaagde over pijn aan zijn arm, maar hij bleek wel in staat zelf op te staan. DeNijmegenaar is naar het ziekenhuis gegaan, waar bleek dat hij een gebroken arm had. Hij is opgenomen in het ziekenhuis. ANP AMSTERDAM - Het Indonesi sche OM praat snel met functio narissen van de Indonesische Overzeese (Indover) Bank in Amsterdam. De bank wordt er van verdacht door oud-presi dent Soeharto verduisterd geld te hebben weggesluisd. ANP betalen', meent de D66-be- windsvrouw. Zij wil duidelijkheid over de vraag of de premieverhogingen van de verzekeraars wel reëel zijn. 'Het enige vuiltje is dat we bij een monopolist als Movir wel zeker willen weten of die enor me premiestijging echt onver mijdelijk is', zegt Borst in Me disch Contact. Zij wil daarom nog om de tafel met deze verze keraar, waarbij het merendeel van de huisartsen is aangeslo ten. Movir heeft het College Tarie ven Gezondheidszorg (CTG) gevraagd om huisartsen de mo gelijkheid te geven de premie verhoging door te berekenen aan patiënten. Volgens Borst voert het CTG gewoon de wet uit en die zegt dat reëele praktij k- onkosten moeten worden ver goed. Het CTG heeft Borst al aangege ven dat de onkostenvergoedin gen omhoog zullen moeten. De minister onderschrijft dit. 'Denk alleen met dat op 2 janua ri het bedrag op de giro is bijge schreven, maar wel dat het met terugwerkende kracht in de ta rieven wordt verwerkt.' ANP door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - Voor het eerst in jaren gaat er weer een delega tie van de Tweede Kamer naar Suriname. In de tweede week van maart reizen leden van de commissie buitenlandse za ken naar Suriname om kennis te maken met de nieuwe rege ring en parlementsleden. ,,Het is vooral een politiek be zoek, we gaan niet om ter plaatse zaken te doen", zegt F. Weisglas, woordvoerder voor buitenlandse zaken bij de VVD. ,,We willen onder strepen dat we weer normale betrekkingen hebben met Su riname. We willen laten zien dat we het positief vinden wat er sinds de verkiezingen van vorig jaar is gebeurd." ,,We willen de nieuwe rege ring en de nieuwe parlements leden ontmoeten", zegt ook CDA-buitenlanddeskundige Verhagen. „Het is al heel lang geleden dat Kamerleden Suri name hebben bezocht." Het vorige bezoek dateert van 1992. In 1997 heeft een Ka merdelegatie nog een poging gedaan naar Suriname te rei zen, maar die kreeg toen te ho ren dat zij niet welkom was. In die tijd waren de verhou dingen tussen Den Haag en Paramaribo uiterst gespan nen vanwege de vervolging in Nederland van oud-legerlei der Bouterse. De toenmalige regering onder leiding van Wijdenbosch, een bondgenoot van Bouterse, verbrak in 1997 onder meer de gebruikelijke bilaterale gesprekken tussen Nederland en Suriname over de ontwikkelingshulp. Er moest eerst een top tussen premier Kok en president Wij - denbosch komen, aldus de toenmalige Surinaamse rege ring. Die is er nooit geweest. Nederland bevroor sinds 1997 de hulp aan Suriname. Zon der overleg konden er geen af spraken over nieuwe uitgaven worden gemaakt, luidde de redenering in Den Haag. Sinds het aantreden van pre sident Venetiaan na de verkie zingen vorig jaar zijn de ban den tussen Nederland en Suriname in snel tempo ver beterd. In oktober werden zij tijdens een bezoek van minis ter Herfkens van Ontwikke lingssamenwerking aan Para maribo definitief hersteld. GPD ZUIDLAREN - In de Prins Bernardhoeve in Zuidlaren is een gans op weg naar de keuring. Zo'n 12.000 kippen, duiven, ganzen, cavia's, siervogels en konijnen werden gisteren door honderdzeventig keurmeesters gekeurd voor de Kleinveeshow. Vanaf vandaag zijn de mooiste dieren te zien op de show voor het publiek. foto Karei Zwaneveld/AN P door Hélène Schenk DEN HAAG - De controle op naleving van de veiligheidsre gels voor gebouwen laat veel te wensen over. Het ministerie van Volkshuisvesting heeft met de Vereniging van Nederlandse Genieenten (VNG) afgesproken de handhaving van de regels te verbeteren. Eind 2003 wil de Inspectie Volkshuisvesting alle gemeen ten bezocht hebben om te bezien of de controles zijn aange scherpt. Er wordt onderzocht of ge meenten behoefte hebben aan een helpdesk voor vragen op het gebied van handhaving van de regels en er wordt bekeken of de inspectie de samenwerking tus sen gemeenten kan stimuleren. Kleine gemeenten hebben bij voorbeeld minder mankracht voor controles; samenwerking kan hen helpen. Het ministerie van Volkshuis vesting en de VNG hebben twee van onze redactie binnenland ZEIST - De melkveehouders hebben een uitstekend jaar achter de rug door de hoge dollar- en olieprijs. Dure olie en een dure dollar staan tra ditiegetrouw garant voor ho ge opbrengstprijzen van zui velproducten. „Rusland exporteert veel olie en door de hoge olieprijs krij gen ze nu extra veel geld bin nen. Dat besteden ze onder andere aan zuivelproduc ten", aldus voorzitter G. van den Berg van het Product schap Zuivel gisteren tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst in Zeist. Overigens gaat de sec tor na een uitstekend jaar, waarin de kaasprijs met zo'n 25 procent steeg, een onge wissere periode tegemoet. Dollar en olie worden goed koper en de prijzen voor zui velproducten, zoals boter, beginnen te dalen. Gemiddeld ontvangt een melkveehouder over het hui dige melkjaar (dat tot 1 april loopt), tweeëneenhalve cent meer per kilo melk. De zuivelsector heeft de laat ste tien jaar zo'n twee miljard gulden geïnvesteerd in het buitenland. Aan reclame voor producten 'over de grens' werd zo'n vijfhonderd miljoen uitgegeven, rekende bestuurslid A. Olijslager van het Productschap voor. Olijslager is tevens directie voorzitter van Friesland Co- berco, Nederlands grootste zuivelbedrijf. Ofschoon de melkveehoude rij in omvang de afgelopen jaren fors is gekrompen, is haar economisch belang nog groot. Olijslager: „De Neder landse zuivelbedrijven be taalden vorig jaar 75 miljard gulden aan melkgeld. Daar leven 25.000 gezinnen van. Daarnaast werd aan lonen en salarissen voor de gezinnen van 12.000 werknemers in de zuivelindustrie 1,2 miljard gulden betaald." GPD weken geleden afgesproken de controle op naleving van het Bouwbesluit te verbeteren. Re den daarvoor was een onder zoek vorig jaar waaruit volgens Volkshuisvesting 'zeker geen rooskleurig beeld' naar voren kwam over de handhaving van het Bouwbesluit. VNG en Volkshuisvesting gaan nu onder meer na of de deskun digheid bij gemeenteambtena ren bevorderd moet worden. Te vens bekijken de instanties of de wetgeving eenvoudiger moet. „Daarnaast wordt onderzocht of gemeenten voldoende op brengsten uit leges krijgen om de controles uit te kunnen voe ren", zegt een woordvoerster van de VNG. Medio deze maand gaan diverse gemeenteambtenaren op cur sus. De lessen gaan volgens de VNG-woordvoerster onder meer over handhaving en het belang van bouwregelgeving. Gemeenten geven bouwvergun ningen af, maar controleren volgens het ministerie onvol doende of in het pand ook daad werkelijk voldoende vluchtwe gen zijn en of er met de goede materialen is gewerkt die bij voorbeeld niet te snel in brand vliegen. GPD door Maurice Wilbrink DEN HAAG - Werknemers in de zorgsector hebben grote be langstelling voor verlofsparen. Liefst 83 procent denkt door de ze regeling een burnout te kun nen voorkomen. Bedrijven die verlofsparen financieel stimu leren, zullen hun loonkosten flink zien stijgen, omdat ze ex tra personeel moeten aantrek ken. Dat blijkt uit een onderzoek van Aigis Benefits Arbeidszaken en de Universiteit van Leiden. Als werknemers het helemaal zelf zouden kunnen bepalen, dan zouden ze één keer in de vier jaar een verlof van zes maanden willen opnemen. In de praktijk zal dat lang niet altijd mogelijk zijn, onder meer omdat er geen vervanging kan worden gere geld. Werknemers hebben sinds dit jaar het recht tot tien procent van hun brutoloon onbelast te sparen voor verlof. Wel moet deelname aan deze regeling in overleg gaan met de werkgever, de wet heeft geen verplichtend karakter. Aan het onderzoek hebben 731 medewerkers deelgenomen die werkzaam zijn in de gehandi captenzorg. Hieruit blijkt dat 34 procent van de medewerkers voor verlof wil sparen, ook als de werkgever hieraan niet fi nancieel wil bijdragen. In zo'n geval doet 45 procent 'mis schien' mee. Als het bedrijf drie kwart van de kosten voor zijn rekening neemt, dan wil 79 pro cent van de geënquêteerden aan de regeling deelnemen. In een situatie waarbij de werk gever geen bijdrage levert en dus 34 procent van de werkne mers mee doet, moet gemiddeld 4,25 procent van de personeels bezetting worden vervangen. Voor een bedrijf betekent in de meeste gevallen dat er extra personeel van buiten moet wor den aangetrokken en dat de loonkosten oplopen De onderzoekers denken dat de belemmeringen voor verlofspa ren vooral zitten in de grootte en de financiële kracht van het be drijf. Bovendien kan de gespan nen arbeidsmarkt verhinderen dat er gekwalificeerd vervan- gingspersoneel wordt gevon den. GPD Hans Simons foto Robert Vos/ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De Rotter damse wethouder H. Simons (PvdA, haven en economi sche zaken) stapt op. Hij wordt per 1 april voorzitter van de collegiale raad van bestuur van het Nederlands Instituut voor Zorg en Wel zijn. Simons heeft zijn aftre den gistermorgen aan de gemeenteraad bekendge maakt. De wethouder was vorig jaar maanden lang buiten functie nadat hij getroffen was door burnout. Eind november kwam Simons weer terug en kon hij zich onmiddellijk in de gemeenteraad verant woorden voor zijn declara tiegedrag in de zogenaamde bonnetjesaffaire- Simons wist de raad te overtuigen dat hem niets te verwijten viel. De nieuwe werkgever van de 53-jarige Simons, het Neder lands Instituut voor Zorg en Welzijn, is een onafhankelij ke organisatie die zich bezig houdt met vernieuwing en verbetering in de sociale- en zorgsector, en werkt voor de overheid en voor instellingen en professionals in het werk veld. Het instituut heeft circa vierhonderd werknemers in dienst. Simons, die staatssecretaris van Volksgezondheid was in het derde kabinet-Lubbers, volgt bij het NIZW de huidi ge interim-directeur J. van Ewijk (53) op, die per 1 april is benoemd als lid van de Raad van Bestuur. In november gaf Simons al aan het rustiger aan te willen doen en de politiek na zijn wethouderschap de rug te zullen toekeren „Ik heb be hoefte aan meer inhoudelijke verdieping op terreinen die mij na aan het hai^, liggen: volksgezondheid, welzijn en internationale samenwer king." De fractieleider van de PvdA in de Rotterdamse raad, P. van Dijk, zei respect te heb ben voor het besluit van Si mons. Hij noemde diens ver trek 'een aderlating voor de Rotterdamse politiek'. Vol gens Van Dijk heeft de bonnetjesaffaire geen rol ge speeld in de keuze van Si mons de politiek te verlaten. GPD NIJMEGEN - Door een computerstoring is vertraging ont staan bij het uitkeren van prijzen van de eindejaarstrekkin- gen van de Lotto. Prijswinnaars hebben de afgelopen dagen vergeefs gepro beerd hun prijs te incasseren. Die kan variëren van honderd tot duizend gulden per lot. Gewonnen prijzen worden nor maal daags na de trekking uitgekeerd door de verkoopkanto ren van loten. Omdat deze kantoren zijn aangesloten op een centraal computersysteem van de Lotto, treft de technische storing alle 2200 verkooppunten in Nederland. Volgens woordvoerster N. Evers van de Lotto is er gisteren hard gewerkt om de storing te verhelpen. GPD BREDA - Kortsluiting en een daarop volgend brandje hebben gistermorgen geleid tot ontruiming van De Koepel in Breda Bijna tweehonderd gedetineerden moesten anderhalf uur buiten op de beveiligde luchtplaats wachten totdat de brand weer het sein veilig gaf. Rond kwart over acht 's morgens zette kortsluiting een stroomkabel van verlichting in vlammen. Het armatuur hangt precies in het midden van De Koepel tegen het houten dak. Personeel liet de constructie zakken, waarop de brand weer de brandende kabelbekleding kon blussen Doordat er rook bleef hangen, besloot de brandweer bijna een uur later de gevangenis alsnog uit voorzorg te laten ontrui men. Dat gebeurde binnen vijf minuten en zonder dat paniek onder personeel of gedetineerden uitbrak. GPD GENEVE - Oud-premier Lubbers, de nieuwe Hoge Commis saris voor de vluchtelingen bij de Verenigde Naties, heeft gis teren in de rede bij zijn aantreden gezegd dat hij streeft naar 'een minimum aan bureaucratie en een maximum aan flexibi liteit, een minimum aan hiërarchie en een maximum aan ver antwoordelijkheidsgevoel en doorzichtigheid'. Hij onder streepte dat de Unhcr financiële middelen nodig heeft, 'want de zaak van de vluchtelingen maakt fondsen noodzakelijk'. Lubbers aanvaardde gisteren in Genève officieel zijn ambt. Hij volgt de Japanse Sadako Ogata op, die de VN-vluchtelin- genorganisatie Unhcr tien jaar heeft geleid. ANP DRONTEN - De stichting Faunabeheer Flevoland mag dit jaar maximaal achthonderd reeën afschieten Dat is nodig, omdat de populatie te groot wordt, waardoor de verkeersvei ligheid in gevaar komt. Het ministerie van Landbouw heeft ingestemd met verlen ging van de afschotvergunning voor vijf jaar. Het afschieten heeft de instemming van de provincie, Staatsbosbeheer en Flevolandschap. „Het maakt niemand echt vrolijk, maar het moet gebeuren", aldus gedeputeerde L. Bouwmeester. De verkeersveiligheid is volgens haar de hoofdreden. Vorig jaar hebben zich in Flevoland 181 aanrijdingen met reeën voorgedaan. GPD GRONINGEN - Een voormalige medewerker van café Het Paard van Troje in Groningen heeft minstens elf collega's en andere personen uit zijn directe omgeving besmet met TBC Dat heeft de GGD bekend gemaakt. Omdat er zoveel besmet tingen zijn, wordt het onderzoek deze maand in grotere kring voortgezet. Daarvoor wordt ook een aantal cafébezoekers be naderd. De ex-barkeeper wordt behandeld en kan de ziekte niet meer verspreiden. GPD van onze redactie economie DEN HAAG - Het motto 'wer ken moet lonen' dient niet alleen te gelden voor mensen die van uit een uitkering een betaalde baan nemen. Ook werknemers, van hoog tot laag, moeten gesti muleerd worden om meer uren te maken. Dat kan door ze min der belasting en premies te laten betalen over het extra geld dat ze dan verdienen. Dat schrijft de hoogste ambte naar van het ministerie van Economische Zaken, Ooster- wijk, in het traditionele nieuw jaarsartikel in het economen- vakblad ESB. De afgelopen jaren zijn naar verhouding steeds meer mensen betaald werk gaan verrichten en deeconomische groei van ons land was grotendeels daaraan te danken Oosterwijk wil dat de regering doorgaat met het be leid dat erop gericht is laagge schoolden, minderheden, oude ren en vrouwen te stimuleren een betaalde baan te nemen. Maar dat is niet genoeg. De ver grijzing maakt het noodzakelijk dat mensen die werken meer gaan produceren. Van alle westerse industrielan den is het aantal gewerkte uren per werknemer veruit het laagst in ons land. Oosterwijk ziet een rechtstreeks verband met de zo geheten marginale wig: meer werken betekent ook meer be lasting en premies betalen. De marginale wig behoort in ons land tot de hoogste van de wes terse landen De arbeidsproductiviteit moet verder omhoog, aldus Ooster wijk. Dat geldt niet alleen voor het bedrijfsleven, maar ook voor de publieke sector. De se cretaris-generaal van Economi sche Zaken pleit voor meer marktwerking in onderwijs en zorg. De topambtenaar werpt daarbij de vraag op of het wel noodzakelijk is (semi-)publieke diensten altijd eigendom te la ten zijn van de publieke sector. Dat laatste kan een betere dienstverlening aan de burger in de weg staan. ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De Nederland se Nietrokersvereniging CAN (Clean Air Now) stapt naar de rechter als PTT Post er niet voor zorgt dat in alle vestigingen al leen gerookt mag worden in een aparte ruimte. In een proces dat vorig jaar april tegen PTT Post in Breda was aangespannen over roken, was de rechter duidelijk, meent CAN-voorzitter F. Nijpels. De vestiging aan de Slingerweg in Breda moet rookvrij zijn. „Dat is een zeer principiële uit spraak. Er mag één ruimte voor de rokers zijn Wij vinden dat het voor alle vestigingen geldt, maar de PTT legt dat naast zich neer." Hannah Kluck van PTT Post is het niet met de CAN eens. „De rechter sprak alleen over het sorteercentrum aan de Bre dase Slingerweg. Die uitspraak was 25 april en 1 mei was die vestiging rookvrij." De PTT-woordvoerster noemt het vreemd dat de CAN niet alle bedrijven in Nederland aan pakt „Gaan die dan in de ogen van CAN vrijuit?" „Het is on doenlijk alle bedrijven voor de rechter te slepen", reageert CAN-voorzitter Nijpels. „PTT Post is al voor de rechter ge weest. Daarom blijven we bij dit bedrij f en hopen we dat de rech ter straks alle andere bedrijven PTT Post laat volgen." GPD BUENOS AIRES - Kroonprins Willem-AIexander en zijn Ar gentijnse vriendin Méxima Zor- reguieta hebben oud en nieuw gevierd in de Argentijnse streek Patagonië. Het paar kwam op 27 december aan in de stad Bariloche, in het zuiden van Argentinië. Daar werden ze opgewacht door Móxima's broer Martin en diens vrouw. Samen reisden zij naar het dorpje Villa Catedral, waar de familie Zorreguieta hen op wachtte. Willem-AIexander en Maxima logeerden in een pen sion in de zuidelijke provincie Chubut. EFE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3