Samenvoegen musea uitgesteld Goes' zorgcentrum Ter Weel helpt uitbehandelde Emergis-patiënten PZC Zestig kilometer wordt de limiet op veel polderwegen Maatschappelijk werk Schouwen krijgt vast budget Uw medisch dossier bijhouden via internet! Protest energietarief uitgesteld Auto te water bij Philipsdam Videocamera uit hand gerukt Bedreiging voorwaardelijk bestraft Kapelle voert servicelijn in Drankrijder krijgt rijontzegging Hoge kosten struikelblok voor één gemeentelijk museum in Zierikzee Filmdag in Zierikzee Bijeenkomsten NVVH in Burgh Gevel van McDonald's Terneuzen weer beklad S# Mini-instuif Reformatorisch Contact bijeen Receptie dorpsraad donderdag 4 januari 2001 's GRAVENPOLDER - Desirée Zuidhof, de 's-Gravenpolderse die een protestactie is begonnen tegen de hoge energiereke ning, gaat bij nader inzien maandag 8 januari niet met haar verzamelde handtekeningen naar het Delta-kantoor in Mid delburg De hulp die ze heeft ingeroepen van wijk- en dorps verenigingen kan niet op zo korte termijn georganiseerd wor den. De aanbieding van de handtekeningen is tot een latere datum opgeschort. SINT PHILIPSLAND - Een 35-jarige automobilist uit de ge meente Tholen is dinsdagavond op de Philipsdam met zijn auto in het water beland Dat gebeurde nadat hij door een windvlaag op de verkeerde weghelft terechtkwam en daar een tegemoetkomende bedrijfsauto, bestuurd dooreen 23-ja- rige man uit Zierikzee, in de flank raakte. De wagen van de Tholenaar reed het talud af en kwam in het water terecht. De automobilist wist zwemmend de kant te bereiken. Hij bleef verder ongedeerd. Beide auto's raakten zwaar beschadigd. MIDDELBURG - Twee onbekende mannen hebben woens dag een videocamera gestolen in het centrum van Middel burg. Een 30-jarige man stapte in de Krommeweele uit zijn auto met de camera in zijn hand De twee mannen, die op een scooter voorbij reden, trokken het apparaat uit zijn hand en gingen ervandoor. De camera is enkele duizenden guldens waard. MIDDELBURG - Een 42-jarige inwoner van Sint-Philips- land is woensdag door de politierechter in Middelburg con form de eis veroordeeld tot vier weken voorwaardelijke gevangenisstraf. De verdachte zat in 1999 in echtscheidings perikelen. Toen hij op 25 november van dat jaar zijn vrouw opzocht, bedreigde hij haar met een mes. Hij had haar gezegd dat ze niet meer rustig zou slapen. KAPELLE - Inwoners van de gemeente Kapelle hoeven voortaan niet meer twee jaar te wachten op een werkbezoek van burgemeester en wethouders om ongemakken in de woonomgeving aan de orde te stellen. Kapelle heeft speciaal voor klachten die niets met beleid te maken hebben, een tele foonnummer in gebruik genomen: 333113. Losliggende stoeptegels, kapotte'lantarenpalen en troep in de bosjes kun nen, als klagers er te lang mee rondlopen, veel meer schade doen aan de gemoedsrust van Kapellenaren, dan nodig is. Wie een mankement constateert of iets in de openbare ruimte wat hem niet bevalt, belt voortaan de servicelijn en de gemeente zorgt dat er binnen een week iemand naar gaat kijken. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft woensdag een 44-jarige man uit Goes wegens dronken rijden veroordeeld tot negen maanden rijontzegging, 2200 gulden boete en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. De Goesenaar kampt met een langdurige alcoholverslaving en werd op 27 augustus vorig jaar in Koudekerke - na het veroor zaken van een ongeval - voor de eerste keer gepakt voor het rijden onder invloed. Uit de bloedproef bleek dat hij vier keer de toegestane hoeveelheid alcohol had gedronken De man is zijn baan reeds kwijt. doorRoelf Reinders GOES - Zeeuwse ouderen die bij het psychiatrisch centrum Emergis zijn uitbehandeld, kunnen bij het Goese zorgcen trum Ter Weel terecht op een uitgebreide, speciale afdeling voor ouderen met gedragspro blemen. De samenwerking tus sen de twee zorginstellingen moet voorkomen dat de psychi atrische hulp aan ouderen bij Emergis stokt en dat ouderen die terugvallen in hun oude psy chiatrische gedrag voor opname teruggaan naar Emergis. Het gaat om ouderen waarbij de behandeling op de ouderenaf- deling van Emergis erop zit, maar die zich voor een normaal verpleeghuis nog wel lastig ge dragen. Volgens manager bewo- nerszorg G. van Schelt van Ter Weel zit de groep tussen de de mente ouderen en de bejaarden die lichamelijke problemen hebben in, de twee traditionele groepen die in verpleeghuizen wonen. ,,Deze groep kan terugvallen in het oude gedrag en agressief worden, gaan schelden, krab ben en bijten. Vaak is dan spoedopname nodig en verdwij nen ze weer naar Emergis." Ter Weel heeft de Bijzondere Unit van vijftien tot 31 plaatsen uitgebreid om deze groep toch te kunnen behouden. „Hiermee voorkomen we dat er met pati ënten wordt gezeuld. Het perso neel krijgt van Emergis training om met lastig gedrag om te gaan", zegt Van Schelt. Het zorgcentrum zet de uitbehan delde mensen in één gespeciali seerde afdeling bij elkaar. „Met gelijkgestemden bij elkaar krijg je een hogere tolerantiegrens", aldus Van Schelt. Medicijnen „In reguliere verpleeghuizen zitten die mensen tussen de an dere bewoners. Het gevolg daarvan is dat de gedragspro- blematische ouderen snel op de vuist met dementerenden gaan, omdat ze elkaar niet begrijpen. Volgens hem krijgen ouderen met probleemgedrag vaak me dicijnen toegediend om hen hanteerbaar te houden. „Op de Bijzondere Unit proberen we de ouderen in een huiselijke omge ving te laten wennen.De speci ale afdeling van Ter Weel be staat uit twee huiskamers en één- en tweepersoonskamers. „We moeten deze groep een dui delijke structuur bieden. Ze hebben echt nog wel enig leer vermogen." Volgens Van Schelt is er tussen Ter Weel en Emergis een unieke samenwerking op gang gezet. „Maatschappelijk werkers van ons gaan voordat iemand is uit behandeld al bij Emergis kij ken", aldus Van Schelt. „Verder komen mensen van Emergis bij ons over de vloer om te kijken of grensgevallen bij Ter Weel plaatsbaar zijn." De opnameprocedures worden met de samenwerking ge stroomlijnd, aldus Van Schelt. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het plan voor sa menvoeging van het Stadhuis- museum en het Maritiem Muse um - beide in Zierikzee - tot één gemeentelijk museum is op de lange baan geschoven. Strui kelblok is het prijskaartje van 2,2 miljoen gulden dat aan deze operatie hangt. Als pleister op de wonde en om te voorkomen dat het dalende bezoekersaan tal verder inzakt, krijgt het Ma ritiem Museum een opknap beurt. Museumconservator P. Priester heeft de moed nog met opgege ven. Hij hoopt dat van het uit stel geen afstel komt en dat de twee gemeentelijke musea uit eindelijk toch samengesmeed worden tot één professioneel ge meentelij k museum. „Maar de gemeente heeft op dit moment het geld gewoon niet om die sa menvoeging te bekostigen." Ondertussen blijft Priester zit ten met twee gemeentelijke mu sea waar van alles aan schort. In de door de werkgroep gemeen telijke musea geproduceerde huisvestingsnotitie 'Neptunus herenigd' worden de manco's op een rijtje gezet. De toegankelijkheid is slecht, de presentatie laat veel te wen sen over en de klimaatbeheer sing voldoet niet aan de eisen die daar heden ten dage aan ge steld worden. Dat alles heeft zijn tol geëist in de vorm van te ruglopende belangstelling voor de musea. Voor het Maritiem museum was het seizoen '91/'92 een topseizoen. Priester: „Toen hadden we 25.000 bezoekers. Daarna is het bezoekersaantal geleidelijk achteruitgegaan. In 2000 hebben we 14.500 mensen in het Maritiem museum gehad. Wil je een museum aantrekke lijk houden, dan moet je met enige regelmaat vernieuwen en dat is in het Maritiem Museum al jaren niet meer gebeurd." Richting In het Maritiem Museum schort het vooral aan een goede inrich ting. Dat geldt vooral voor de entreeruimte. Daar wordt de bezoeker meteen getrakteerd op grote blauwe informatiepane len waar ze omheen moeten lo pen om zicht te krijgen op de collectie. Priester: „Net een doolhof.Hij ziet voor zijn gees tesoog een open entreezaal met 'eilandjes', waarop de onderde len van de collectie volgens be paalde thema's gerangschikt zijn. Visitekaartje De entreezaal moet, vindt hij, een visitekaartje voor het muse um worden. „De presentatie moet ook beter. Nu staan en liggen er overal in het museum bij de objecten ge plastificeerde kopietjes van teksten. Dat kan veel mooier." Ook inhoudelijk moet er naar zijn idee kritisch naar de tek- Met name de entreezaal van het Maritiem Museum is museumconservator P. Priester een doorn in het oog. foto Pieter Honhoff sten gekeken worden. Ze zijn nu torische juistheid van sommige schattingvijftien-atwintigdui- museum in april in ieder geval te saai en langdradig en Priester gegevens. De opknapbeurt van zend gulden. Het is de bedoeling de entreezaal onder handen is plaatst vraagtekens bij de his- het Maritiem Museum kost naar dat voor de openstelling van het genomen. ZIERIKZEE - Het jonge ren ver bond CJV Samen Verder in Zie rikzee houdt zaterdag 6 januari een filmdag. Vanaf 14.00 uur draait Walt Disney's tekenfilm Tarzan in de grote zaal van De Driehoek, 's Avonds om 19.00 uur begint Wrongfully Accused, een kome die met Leslie Nielsen in de hoofdrol. BURGH-HAAMSTEDE - De afdeling Westerschouwen van de Nederlandse Vereniging Van Huisvrouwen (NVVH) houdt opdinsdag 9 januari een nieuw jaarsbijeenkomst in dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamste- de. De middag begint om twee uur en er is onder meer een wijn- en kaasproeverij georganiseerd. Op dinsdag 23 januari houdt de NWH in het dorpshuis De Schutse een creamiddag (aan vang 13.30 uur) met Jossy de Roode. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Schouwen-Duiveland in oude ansichten door Cor Pols In de Franse tijd werd de Lan ge Nobelstraat in Zierikzee tijdelijk omgedoopt in Rue de Mogge. In het tweede pand van rechts op de foto vestigde Pieter Jacob Ochtman zich in 1913 als handelaar in boeken en aanver wante artikelen. In oude advertenties komt men deze later zeer bekende en gere nommeerde boekenzaak ook wel tegen als de Zeeuwsche pa pier- en commissiehandel. Piet Ochtman, een volijverig zaken man, w as in het jaar 1912 voor een bedrag van 5500 gulden ei genaar geworden van het grote pand. Aanvankelijk was het lin kergedeelte in gebruik bij me vrouw Ochtman ofwel beter be kend onder haar eigen naam, Anna C.A. Kuhl. Zij was modis te en hoedenverkoopster en af komstig uit Zuidscharwoude. Links van de boekhandel zien we de banketbakkerij van aan vankelijk Jan Hendrik Brou wer, die uit Oosterland afkom stig was en gehuwd met Sara Wilhelmina van den Houten. Na hem kwam zijn zoon W.P.A. Brouwer in de zaak. Brouwers beroemde palingbrood was een specialiteit en tot ver in de om trek van de stad een begrip. De zaak had hiermee zelfs het pre dikaat 'Hofleverancier' verwor ven: een niet alledaagse onder scheiding waar men ook vroeger al zuinig op was. Het is nu al lang geen banketbakkerij meer, maar een kapsalon. Correspondentie over deze rubriek kan worden gericht aan Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. TERNEUZEN - De gevel van de McDonald's in Terneuzen is in de nacht van dinsdag op woens dag opnieuw beklad met graffi ti. Vandalen schreven teksten als 'Macmeurder', 'Nazi hoofd kwartier' en 'laatste waarschu wing' op de buitenmuur. Het elektriciteitskastje kreeg het opschrift 'Burn'. Ook gooi den ze een ruit in. Franchise-nemer P. de Kam be treurt de vernielingen en be kladdingen. „Als iemand een principieel probleem heeft met McDonald's, dan wil ik daar best met hem over in discussie gaan", zegt hij. „Maar bij de aanvraag van de vergunningen en ook bij de bouw heeft nie mand zich gemeld die tegen de vestiging van McDonald's was. Nu zijn we open en beginnen in eens de vernielingen." Op oude jaarsochtend was de gevel van de nieuwe vestiging van McDonald's ook al beklad. Toen schreven vandalen dat het de 'eerste'waarschuwing' was. door Rolf Bosboom YERSEKE - Op steeds meer plaatsen in het buitengebied verschijnen borden die aangeven dat automobilisten een 60-kilometerzone bin nenrijden. Medewerkers van waterschap Zeeuwse Eilanden zijn deze week bezig met het plaatsen van borden in de omgeving van Yerse- ke en Wemeldinge. Om de verkeersveiligheid te bevorderen, richt het waterschap een groot deel van de polder wegen in als 60-kilometerzone. In totaal gaat het om ongeveer 800 kilometer in Midden- en Noord-Zeeland. In een aantal gevallen be perkt de ingreep zich tot het plaatsen van borden aan de rand van de zone; in enkele ge bieden neemt het waterschap aanvullende maatregelen, meestal in de vorm van de aanleg van plateaus op gevaarlijke kruisingen. Als eerste zijn aan de beurt: het gebied ten zui den van Zierikzee, de noordoosthoek van Tholen. het gebied tussen de Veerseweg en het Kanaal door Walcheren en de omgeving van Yerseke. In deze gebieden zijn geen aanvullen de maatregelen nodig. Bij Nieuw- en Sint Joos- land (Oud Sint Jooslandpolder) en het zuiden van Tholen worden ook enkele plateaus aange legd. Al deze werkzaamheden zijn inmiddels een eind gevorderd. Daarnaast werkt het waterschap aan de plan nen voor 60-kilometerzones in andere delen van zijn werkgebied. Het gaat daarbij onder meer om de polders tussen Kats en Kortgene en de Onrustpolder bij Kamperland. Wat Sint Philipsland betreft, waar aanvanke lijk alleen het gebied ten noorden van de Rijks weg zou worden aangepakt, is inmiddels be sloten het gehele eiland 60-kilometerzone te maken. Twee veelbesproken projecten zijn de Hoge- landseweg op Walcheren en het Poelgebied bij Goes. Voor de Hogelandseweg, waar het plaat sen van een zogeheten doseerinstallatie op te veel weerstand stuitte, onderzoekt het water schap momenteel de mogelijkheid om langs de weg een fietspad aan te leggen. In het Poelgebied tussen Goes en Heinkens- zand heeft Zeeuwse Eilanden allerlei belang hebbenden al in een vroeg stadium bij de plan vorming betrokken. Gezamenlijk hebben zij de bestaande problemen geïnventariseerd en de mogelijke oplossingen op een rij gezet. Het bureau DHV heeft op basis daarvan een voor lopig plan gemaakt, dat dinsdag 9 januari wordt gepresenteerd tijdens een inloopavond Belangstellenden kunnen die avond tussen 19.30 en 21.30 uur terecht in het gemeentehuis in Heinkenszand. Na de inloopavond wordt het definitieve plan gemaakt. fe' Waterschapsmedewerkers plaatsen een 60-kilometer-bord op de Blauwhuisweg bij Wemeldinge. foto Dirk-Jan Gjeltema (Advertentie) Wenselijk? Wilt u reageren? Bel Omroep Zeeland. Programma Klantenservice «S|A Arnni A 7CCI AkJr> Woensdag 10januari, 13.30-14.00 uur. Telefoon: 0118-49 99 00 /W ISLMY Cl* door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het dagelijks be stuur van de gemeente Schou- wen-Duiveland wil met ingang van 2002 een budgetsubsidie gaan verstrekken aan de Stich ting Algemeen Maatschappelijk Werk Oosterschelderegio (AMW). Dit in navolging van de gemeenten op Beveland. De gemeente Schou wen-Dui ve- land verstrekt momenteel aan het AMW een exploitatiesubsi die. Het AMW dient een begro ting in en op basis daarvan wordt de hoogte van het subsi diebedrag - op Schouwen jaar lijks ruim 546.000 gulden - vast gesteld. Van dat systeem wil de gemeente Schouwen-Duive- land af „Door zo'n budgetsub sidie, vooralsnog gaan we uit van hetzelfde bedrag als we nu beschikbaar stellen, wordt het voor de gemeente en het AMW duidelijker. We weten dan alle bei precies waar we aan toe zijn", legt R.W Schiettekatte, hoofd van de afdeling welzijn van de gemeente Schouwen- Duiveland, uit. De gemeente wil in een subsi diecontract duidelijke afspra ken maken met het AMW In dat contract komt precies te staan aan welke kwaliteitsnormen het AMW moet voldoen, maar ook hoeveel hulpvragen het maat schappelijk werk per jaar dient te behandelen. Over die presta tieafspraak moet nog onder handeld worden Haalt het AMW minder dan negentig pro cent van het afgesproken aantal hulpvragen, dan is de gemeente volgens het contract gerechtigd te korten op de subsidie. Opvangen Het AMW dient, vindt de ge meente, er zelf voor te zorgen dat zij een eventuele korting kan opvangen. Als het AMW voorziet dat het afgesproken aantal hulpvragen met tien pro cent overschreden wordt moet zij om tafel met de gemeente. Gezamenlijk wordt dan beke ken of de subsidie verhoogd moet worden, een cliëntenstop moet worden ingevoerd of dat er een wachtlijst moet worden aangelegd. Op termijn verwacht de ge meente dat de werkdruk bij het AMW in Noord-Zeeland de ko mende jaren dusdanig zal stij gen dat uitbreiding van het per soneel noodzakelijk is. De extra kosten die daarmee gemoeid zijn, wil de gemeente opvangen met de van rijkswege aan haar verstrekte stimuleringsbijdrage voor het algemeen maatschap pelijk werk. Voor wat betreft de gemeente Schouwen-Duive- land gaat het om een bedrag van ruim twee ton, gespreid over vier jaar en uitgekeerd in de vorm van 48 maandelijkse por ties. De gemeente wil dat geld opzij zetten tot het moment dat er daadwerkelijk sprake is van formatie-uitbreiding bij het AMW, maar dat mag van het Rijk niet uitgesteld worden tot na 2003. Met het opgespaarde geld kan de gemeente tot min stens 2006 de extra personeels kosten van het AMW betalen. Daarna moet jaarlijks een be drag van ruim 42.000 gulden bijgepast worden Te zijner tijd moet daar binnen het gemeente lijk welzijnsprogramma finan ciële ruimte voor gevonden worden. ZIERIKZEE - Het jongerenver- bond CJV Samen Verder in Zierikzee houdt woensdag 10 januari een mini-instuif voor kinderen van vier tot zeven jaar. Vanaf twee uur worden de kin deren afwisselend bezig gehou den met dans, zang, knutselen en spelletjes. SIRJANSLAND - Het Refor matorisch Contact Schouwen- Duiveland komt woensdag 10 januari bijeen in de grote zaal van de kerk in Sirjansland. Cen traal staat een lezing door de Nederlands-hervormde predi kant W. van Gorsel uit Berg- Ambacht over de betekenis van de doopplechtigheid door de eeuwen heen. De samenkomst begint om 19.45 uur. SIRJANSLAND - De dorpsraad van Sirjansland geeft vrijdag 12 januari een nieuwjaarsreceptie. De bijeenkomst in het dorpshuis begint 's avonds om half acht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 37