PZC Positie van wethouder wankelt vy Bruinrot duikt op in Schouwse aardappelen 15 Gehavend schip lost kolen O O Veilig spelen met vuur O o Handelskamer vraagt om duidelijke visie op toekomst Zeeland Fracties willen weten of college nog vertrouwen heeft in Berrevoets (cultuur) Kralendame boekt record zeeuwse almanak Hol waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD donderdag 4 januari 2001 door Famke van Loon ZEERIKZEE - Het rommelt in het Schouwse college van bur gemeester en wethouders. Dat constateren verschillende frac ties op Schouwen-Duiveland. Zij vragen zich af of wethouder P. Berrevoets-Ringelberg van cultuur nog het vertrouwen krijgt van haar collega's en wil len daarover zo snel mogelijk duidelijkheid. Het optreden van het college tij dens de laatste raadsvergade ring is aanleiding voor fracties om opheldering te eisen. Wet houder Berrevoets (CDA) van welzijn en cultuur moest toen eerdere uitspraken over de overdracht van sportcentrum Onderdak terugnemen. Terwijl zij de raad tekst en uitleg gaf, stak wethouder G. van der Salm (PvdA) van financiën zijn onge noegen over de kwestie niet on der stoelen of banken. Met name het afkeurende hoofdschudden van Van der Salm heeft vraagtekens opge roepen. „Wij hebben geconsta teerd dat er binnen de coalitie een behoorlijk spanning heerst. Het lijkt of er een breuklijn in het college ligt", geeft G. Houte kamer (SGP/GPV) aan. Ook D66-fractievoorzitter J. van der Veer vermoedt dat er binnen het college 'iets is gebeurd' dat hier aan ten grondslag ligt. W. Renden (PvdA) bevestigt dat er een 'meningsverschil' bestaat (Advertentie) Collega-Internetters ontmoeten? Advertentie Beste Winkel van Nederland Stichting Retail Jaarprijs Prijs Creatief Ondernemer schap Kamer van Koophandel voor Zeeland exposities Lekker zitten lezen 0.b.s. Theo Thijssen Illustraties voor de verjaardag van Sesamstraat, 1.ucie de Graaf Stoelendans M1KV o.l.v. Jackie Bongers Veere verbeeld Karei Loman| gouaches opening vanavond, 19.30 uur door Ada Lomans-Biesheuvel vanavond vanaf 17.30 uur in [De Brasserie Bami ƒ13,50 Preiquiche met geitenkaas, pasta en paddestoel tjes (vegetarisch) ƒ17,50 Griekse stoofschotel ƒ21,50 zaterdag 6 januari 14.30- 16.30 uur Trio Lidy Knol zondag 7 januari geen koopzondag de DRVK Winkel in Woord Brasserie KERY Beeld StGeluid tussen de twee wethouders. De verschillende Schouwse frac ties storen zich aan het optreden van de bestuurders naar buiten toe. „Non-verbaal maakten zij zoveel duidelijk dat ze eigenlijk openlijk de wethouder afval len" zegt H. de Vries van Groen- Links. Verantwoorden De raadsleden willen hierover snel opheldering. In een gecom bineerde commissievergade ring op 11 januari zullen beide wethouders zich moeten ver antwoorden. Het gaat de frac ties daarbij niet alleen concreet om de gang van zaken rondom de onderhandelingen over On derdak, maar ook om de positie van Berrevoets in het college. „Binnen korte periode moet blijken of er genoeg vertrouwen is in wethouder Berrevoets. Zo niet, dan moet dat snel worden uitgesproken", stelt Renden kordaat Dat de cultuurwethouder nog steeds onder vuur ligt, is niet verrassend. Toch willen de meeste fractievoorzitters nu niet reageren op de vraag of dit college de termijn met of zonder Berrevoets moet afmaken „Eerst moet alles boven tafel. Daarna zullen we tot een con clusie komen", is alles wat J Van den Berge (RPF) hier in dit stadium over wil zeggen. Ondanks de voorzichtige ant woorden hangen geruchten over een voortijdig vertrek van de wethouder in de lucht. „Er is informeel gedreigd met een motie van wantrouwen. Maar wil je een motie indienen, dan zul je wel met klare taal moeten komen", stelt C. Legemaate (CDA) Voorlopig voelt hij, met nog ruim een jaar te gaan, wei nig voor het vertrek van zijn wethouder. „We moeten deze ploeg in het gareel houden tot 2002." Keuze Hoewel Berrevoets hevige kri tiek krijgt, vindt Van der Veer dat de bestuurders eerst een be slissing moeten nemen, temeer omdat binnen het college de verhoudingen verre van goed lijken. „Het college moet een keuze maken: of met zijn vijven doorgaan of openheid van za ken geven." WD-fractievoor- zitter J. Geleijnse is het met de D66'er eens dat de tweespalt geen fraaie vertoning is. Zoiets doet de politiek in de ogen van de inwoners van Schouwen- Duiveland weinig goed. „Deze organisatie moet professioneler gaan draaien. In ons aller be lang moet dit college een een heid zijn." Wethouder Berrevoets was woensdag wegens vakantie met bereikbaar voor commentaar. Wethouder Berrevoets-Ringel berg Ruim zevenhonderd kerstbomen gaan woensdagavond in Zierikzee in vlammen op. door Famke van Loon 4 ZIERIKZEE - Honderden in woners van Zierikzee, jong en oud, verzamelen zich woensdag vroeg in de avond rond een grote berg kerstbomen. Een van de brandweerlieden houdt de brandende fakkel tussen de dro ge takken. Het vreugdevuur wordt ontstoken. Als niet veel later het vuurtje vrolijk knap pert, is een traditie in ere her steld. De traditionele kerstboomver branding is terug in Zierikzee. Jarenlang verzamelden de in woners van de monumenten- stad in de eerste week van janu ari hun kerstbomen voor een centrale verbranding. Totdat de toenmalige gemeente Zierikzee er een aantal jaren geleden een stokje voor stak. „Vanwege het milieu-aspect. Als je het mij vraagt, was het een smoesje", zegt Dick Quant van het Zierik- zeese brandweerkorps. Smoesje of niet, de jaarlijkse vreugdevuren werden taboe in Zierikzee. Na de herindeling mocht er weer worden gestookt. De afgelopen jaren konden de traditionele vreugdevuren in Renesse, Oosterland en Bruinis- se daarom gewoon doorgaan In de monumentenstad leek echter de passie voor de traditie ver dwenen. Op de brandweerpost werd dit jaar het plan opgevat het vreug devuur opnieuw aan te wakke ren. Quant nam samen met een (Advertentie) in uw omgeving Zaterdag 13 en 20 januari Roompot, Kamperland De Parel, Domburg Familiebuffet 1 uur bowlen volwassenen 26,50 p.p. kinderen 5 t/m 12 jaar 16,- p.p. kinderen t/m 4 jaar gfcltiS TheaterTIP Zaterdag 20 januari Arno Huibers 'De Mensenslurper' Clownstheaterproductie voor volwassenen Aanvang: 20.00 uur Entree: 25,- p.p. Zaterdag 27januari Peter Hanssen 'Goochelanj' Familievoorstelling voor iedereen vanaf 4 jaar. Aanvang: 15.00 uur. Entree: 10,- p.p. Donderdag 1 februari Gé Reinders 'Nooit Nieks' Limburgse cabaretier. Aanvang: 20 00 uur Entree: 24,- p.p. i (ind. garderobe en pauzedrankje) Vraag voor een compleet overzicht naar onze theateragenda of kijk op www.partyservicezeeland.nl RESERVEER SNEL, VOL VOL! TouristSiiop Markt 65c, 4331 LK Middelburg te.,0118-674300 Slepers trekken de beschadigde China Prospect naar de Kaloothaven in Vlissingen-Oost. foto Lex de Meester door Ben Jansen VLISSINGEN - Het overslag bedrijf Ovet is woensdag avond in de Kaloothaven in Vlissingen-Oost begonnen met het lossen van het bescha digde kolenschip China Pros pect. De 183 meter lange bulk carrier, die dinsdag bij een aanvaring in het ankergebied Wandelaar ter hoogte van Blankenberghe een gat in de romp had opgelopen, bereikte zijn bestemming aan het eind van de middag. Het licht gehavende schip kreeg van de Belgische en Ne derlandse autoriteiten onder strikte voorwaarden toestem ming zijn tocht naar de Ka loothaven vervolgen Er mocht alleen bij daglicht en goed zicht worden gevaren met een maximumsnelheid van tien mijl per uur en een loodsenwissel was taboe. Het ongeveer vier bij vier me ter grote gat in de stuurboord zijde van de China Prospect bevond zich gedeeltelijk bo ven de waterlijn. Na de aanva ring was een deel van de la ding kolen al in het water weggestroomd. Aan het begin van de tocht naar Vlissingen- Oost liepen woensdag nog wat kolen weg. Verder bleef de la ding in het schip, zodat het met nodig was speciale maat regelen te treffen om veront reiniging van het water te voorkomen. De bulkcarrier had 33.000 ton uit Indonesië afkomstige steenkool aan boord voor de kolencentrale Borssele Het schip heeft vijf ruimen. Ovet begon woensdagavond me teen met het lossen van de vier onbeschadigde comparti menten Daardoor kwam de China Prospect wat hoger te liggen. De verwachting was dat het gat in de loop van de nacht ge heel boven de waterlijn zou zijn gekomen. Vandaag wordt bekeken wat er met de zesduizend ton nat geworden kolen in het vijfde compartiment moet gebeu ren Het is in principe moge lijk dat ze gewoon in de cen trale worden opgestookt. foto Pieter Honhoff paar collega's de organisatie van het festijn voor zijn reke ning. „Iemand moest het weer oppakken. En zo doen we weer eens wat anders dan een brandje blussen." De gemeente ver strekte de vergunning zodat de traditie hersteld kon worden. „We staan niet te juichen, maar vanuit praktische overwegin gen is dit de meest ideale oplos sing", vertelt milieu-ambtenaar J. van Dalen. Het alternatief, verhakselen, zou duur worden, omdat de verwachting is dat het inleveren van de bomen zonder beloning niet erg succesvol zou zijn. „Dan zou je een gulden of een rijksdaalder per boom moe ten geven en daar is geen budget voor." Kwartje De brandweer van Zierikzee kon in deze opzet volstaan met een kwartje per boom. De scho lieren benutten deze vrije dag om zoveel mogelijk kerstbomen bijeen te brengen en zo een (klein) centje bij te verdienen Aan het begin van de avond lig gen dan ook ruim zevenhonderd kerstbomen aan de Boereweg te wachten op de vlammen. Vanuit de Lidl vertrekt een vro lijke stoet van ouders en kinde ren woensdagavond in een lampionnenoptocht naar het vreugdevuur. Op muziek van de Koninklijke Harmonie Kunst en Eer stappen de Zierikzeëna- ren stevig door. Het aansteken van het vreugdevuur vormt het hoogtepunt van de hernieuwde traditie: „Leuk toch, lekker vei lig fikkie stoken." (Advertentie) Open dag bij ZeelandNet! 6 januari van 13.00 - 17.00 uur ZeelandNet Studio's Rip 9 Kamperland door Rinus Antonisse ROOSENDAAL - De Planten- ziektenkundige Dienst heeft in een partij consumptie-aardap pelen op Schouwen-Duiveland de gevaarlijke bacterie bruinrot aangetroffen. De aardappelen zijn afgekeurd en worden ver nietigd. Het is de eerste keer dit seizoen dat in Zeeuwse consumptie aardappelen bruinrot is vastge steld. Volgens medewerker F. Das van de Plantenziektenkun- dige Dienst, district Roosen daal, gaat het om een inciden teel geval en is er geen gevaar voor verdere besmetting. De problemen zijn veroorzaakt doordat destijds besmet poot- goed is gebruikt, dat afkomstig is van buiten Zeeland. In de pro vincie zelf is tot nog toe nooit besmet pootgoed geteeld, zegt Das De teler van het besmette pootgoed wordt door de Plan tenziektenkundige Dienst op gespoord, zodat maatregelen kunnen worden genomen om de aantasting de kop in de druk ken. Nederland is er zeer op ge spitst dat er geen besmet poot goed in de handel komt. Uitvoer is alleen mogelijk als er een ge zondheidscertificaat is afgege ven. Geïsoleerd De aangetaste aardappelen op Schouwen-Duiveland leveren geen gevaar op voor versprei ding van de bacterieziekte, om dat het om een geïsoleerde partij gaat. Er is tijdens de groei ook geen oppervlaktewater voor be regening gebruikt, meldt Das. Voor de Plantenziektenkundige Dienst bestaat er dan ook geen aanleiding om uitgebreidere controles te gaan houden. De besmetting op Schouwen werd ontdekt tijdens een van de rou tinecontroles die de dienst zeer regelmatig houdt, net als con troles op bacterievuur, kastan je-kanker en het dennenhout aaltje. Medewerker Das geeft aan dat erin 1999 in Zeeland nog bruin rot is gevonden in een partij aardappels in Zeeuws-Vlaan- deren. Vorig jaar zijn er ook el ders in het land verschillende verdachte partijen consumptie- en industrie-aardappelen opge spoord. Rigoureus ingrijpen is noodzakelijk, omdat de bacte rie behoorlijk wat schade kan aanrichten, aldus Das. De ver spreiding gebeurt meestal via het pootgoed, maar het kan ook via machinecontact, transport middelcontact of, en dat is het gevaarlijkst, door beregening met besmet oppervlaktewater. Brak In Zeeland is dat gevaar minder groot, omdat er weinig geschikt oppervlaktewater voor berege ning aanwezig is; het is meestal te brak en in dat water gedijt de bacterie bovendien slecht. Das geeft aan dat de Plantenziek tenkundige Dienst in Roosen daal afgelopen jaar een vrij in tensieve bemonstering van oppervlaktewater heeft uitge voerd. Dat heeft geleid tot het advies om het oppervlaktewat- ter voor beregening in Brabant en Limburg tot besmet water te bestempelen De Plantenziektenkundige Dienst heeft de laatste jaren veel energie gestoken in het be vorderen van hygiënische maat regelen bij de teelt, oogst en opslag van aardappelen. Dat zelfde geldt voor bedrijven die het gewas verder verwerken, zo als de fritesindustrie, die hun productieproces omgeven met beschermende maatregelen. Ook de georganiseerde land bouw heeft veel energie gesto ken in de aanpak van bruinrot. „We hadden gedacht het pro bleem tot een minimum te kun nen beperkenDat is dus niet ge lukt. Er glipt toch nog wel eens iets door", constateert mede werker G. van der Schelde van de Zuidelijke Land- en Tuin bouw Organisatie (ZLTO) in Goes. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Gemeenten, onderwijsinstellingen, bedrijfs leven, arbeidsvoorziening, werkgevers- en werknemersor ganisaties moeten rap met el kaar om de tafel gaan zitten om een toekomstplan voor Zeeland te maken. De provincie moet het voortouw nemen om alle partij en bij elkaar te zetten en de dis cussie te leiden. De uitkomsten van het nu gevoerde Zeelandde bat moeten onderdeel worden van dat plan. Dat vindt voorzitter L. A. van Gelder van de Kamer van Koop handel. Hij pleitte gistermiddag in zijn nieuwjaarstoespraak voor het maken van een uitge breide en breed gedragen toe komstvisie, naar aanleiding van het uitkomen van de vijfde Nota Ruimtelijke Ordening. „Die no ta schreeuwt om een Zeeuwse visie", zegt Van Gelder desge vraagd. „Zeeland is in het stuk flets aanwezig. Op het politieke schaakbord is het vakje van Zeeland niet ingevuld. Ik zie voor het provinciebestuur een zeer belangrijke rol weggelegd om met de eerder genoemde spe lers zo'n plan te maken. Ze moe ten dat plan als één man verde digen in Den Haag en er ook steun voor krijgen bij onze Vlaamse buren. Zeeland zal kleur moeten be kennen, vindt Van Gelder. Hij bedoelt dat er in het stuk keuzen moeten worden gemaakt over waar er plaats is voor recreatie, bedrijvigheid, wonen en natuur. „De visie kan voor het bedrijfs leven, zowel bestaand als nog aan te trekken, een goed inzicht geven in de toekomstige ont wikkeling Het stuk kan bijdra gen aan een voor Zeeland posi tieve besluitvorming om hier te investeren In zijn toespraak noemde Van Gelder het nu gaande Zeeland debat niet. „Ik wil het Zeeland debat zeker niet afvallen of bekritiseren", benadrukt hij stellig. „Maar dat debat is slechts een onderdeel van wat een totale studie zou moeten worden van de toekomst van Zeeland. Je kunt, met alle res pect, de invulling van de provin cie niet alleen overlaten aan de inwoners. Mensen hebben na melijk geen idee van de politie ke speelruimte in Den Haag. Je kunt wel iets vinden, maar als er politiek geen draagvlak voor is, heb je niet zoveel aan die me ning. Mensen hebben niet voor niets politici gekozen om hen in dat politieke spel van krachten te vertegenwoordigen en hun belangen te behartigen." Met nadruk zegt hij dat de me ning van de inwoners wel be langrijk is. „De toekomstvisie die de betrokken partijen ma ken, kun je voorleggen aan de inwoners. Zij kunnen dan altijd nog op dat plan schieten." DOMBURG - Het Guinness Book of Records heeft de re cordpoging van M. J. Provoost- Francimont (70) uit Domburg goedgekeurd. Meer dan twee maanden gele den werd in het Schuttershof in Domburg haar gehele kralen- collectie uitgestald. In totaal 31.649 verschillende kralen, ge regen op ruim vijfhonderd kaar ten, waren voor de kralen verza melaarster genoeg om een plaatsje in het Guinness Book of Records te veroveren. Nog nooit werden er zoveel kralen tegelijk tentoongesteld. De verzame laarster verwierf met haar re cordpoging niet alleen een plaatsje in het Guinness Book of Records, maar ook landelijke bekendheid door haar optre dens bij SBS 6 en Omroep Zee land. Het kralenrecord zal ver moedelijk in de volgende editie van het recordboek worden op genomen. „Ze hebben het hol van De Wolf gevonden!!!" De toegesprokene reageerde verrast: „Oh ja? Waar? „Nou, zo'n vijf centimeter onderzijn staart."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 35