Arafat wint tijd met jawoord PZC PZC Alles was goed in Nieuwe president vraagt bloed, De Hemel en dan zweet en tranen van Ghanezen BSE-crisis kan Duitse ministers kop kosten Palestijnse leider moet zowel Clinton als achterban tevreden houden 4januari 1951 door Peter van Nuijsenburg De BSE-crisis in Duits land heeft de consument de stuipen op het lijf gejaagd, boeren en andere producen ten beroofd van hun inkom sten en kanselier Gerhard Schroder bewogen tot een ernstige nieuwjaarsbood schap. Nu dreigt er voor twee ministers ook nog een voor tijdig einde van hun politieke carrière. Voor een land dat zich tot voor kort veilig waande voor de gekke-koei- enziekte, is dat een schok kende ervaring. Dat vals gebleken gevoel van veiligheid werd vooral ge voed door minister Funke van Landbouw. Een paar da gen voor het eerste geval werd ontdekt, meldde de minister en erkend worstlief hebber parmantig dat Duits land niets te vrezen had. Be smet diermeel was in de Duitse stal niet te vinden. In middels zijn we zeven zieke koeien verder en bijt zelfs Funke niet meef in een Duit se worst. De grote vraag is natuurlijk of Funke beter wist en/of had kunnen weten. Voor de Euro pese Commissaris Byrne (Volksgezondheid) is het ant woord op die vraag duidelijk. In maart vorig jaar, negen maanden voor het ontdekken van de ziekte, had zijn bu reau een rapport naar Berlijn gestuurd. Statistisch gezien, zo luidde de boodschap, was het onwaarschijnlijk dat Duitsland de dans kon ont springen. Funke sloeg deze waarschuwing in de wind. Het rapport uit Brussel was 'te theoretisch'. Er werd te weinig rekening gehouden met de Duitse praktijk. Dat vindt de minister nog steeds, maar hij heeft intus sen wel toegegeven dat 'er fouten zijn gemaakt'. Het diermeel had eerder uit de handel genomen moeten worden. Er had meer getest kunnen worden. De voor lichting had beter gekund. Meer viel hem niet te verwij ten. Dat dat onder 'normale omstandigheden' genoeg is voor een ontslagbrief per ijl bode, zal hij zelf oók wel be seffen. Funke en de andere betrokken minister, Andrea Fischer van Volksgezond heid, worden voorlopig gered j door 'bijzondere omstandig- J hedenSchroder heeft de af gelopen twee maanden twee ministers verloren. Collega j Klimmt van Verkeer moest wegens een corruptie-affaire opstappen. Minister Nau- mann van Cultuur vertrok vrijwillig. Hij werd uitgever van het weekblad Die Zeit. Schroder vindt deze aderla ting voorlopig voldoende. Daarom verklaarde hij dat de zaak met het vertrek van bei de ministers niet gediend was. Vooral Andrea Fischer zal opgelucht zijn. De Groene minister geldt als een van de brekebenen in Schröders re gering. De hervorming van het gezondheidswezen, haar belangrijkste taak, komt niet van de grond en ook tijdens de BSE-crisis heeft ze niet gelukkig geopereerd. De co ördinatie van het BSE-beleid viel onder haar competentie en het was dus meer dan pijn lijk dat een brandbrief van wetenschappers over het BSE-gevaar op haar minis terie aanvankelijk was ver dwenen en pas twee weken later weer opdook. Vertrouwen Dat beide ministers voorlo pig mogen blijven zitten, be tekent niet dat ze nog het vol le vertrouwen van de chef genieten. Schi'öder benoem de vorige week een speciale regeringscommissaris voor BSE-zaken. Hedda von We- del, voorzitster van de Re kenkamer, doet wat Fischer en Funke verzuimden. Morgen moeten Funke en Fi scher op het matje komen bij de Bondsdagcommissies voor Landbouw en Volksge zondheid, die daarvoor eer der van het kerstreces terug keren. Als ze daar geen overtuigend verhaalhouden en als de gek- ke-koeienziekte niet snel uit het nieuws verdwijnt, zal niemand nog zijn geld willen zetten op een langer verblijf van het tweetal in de rege- ringsbanken. GPD donderdag 4 januari 2001 door Ad Bloemendaal Het waren bijna apocalyptische beelden die Barak en zijn staf deze week opriepen. Geen hervatting van de vredesonderhandelingen? Dan gaat het in de richting van een totale oorlog in het Midden-Oosten. Om te beginnen, zal Israël genadeloos optreden tegen de Palestijnse Aksa-in- tifada. Niet alleen de uitvoerders van geweld zullen worden geliquideerd, maar ook de mensen in het Palestijnse bestuur die de orders geven, wacht exe cutie zonder vorm van proces. De nu al geldende afsluiting van de Palestijnse gebieden wordt permanent en Israël zal meer bezet grondgebied annexeren. De Hezbollah zal zich gaan roeren en het conflict zal zich uitbreiden naar Li banon en Syrië. Egypte en Jordanië zullen hun broze vredesakkoorden met Israël opzeggen en zich in de strijd mengen. De Israëlische verliezen zul len aanzienlijk zijn, maar die van de Arabische landen tienmaal groter. Maar uiteindelijk, zei Barak, zullen we weer aan dezelfde onderhandelingsta fel moeten aanschuiven om over de zelfde vredesvoorstellen te praten. De effectenbeurs van Tel Aviv reageer de met een stevige dip op de voorspel lingen van premier Barak. Oorlogs dreiging is nooit een opsteker voor de economie. In het Witte Huis, waar juist de gepantserde limousine van de Pales tijnse leider Jasser Arafat voorreed, reageerden de Amerikanen geïrriteerd. Arafat zou zijn gesprek met president Clinton moeten beginnen onder een Is raëlisch dreigement. Want het is duidelijk dat Barak met zijn profetie een verkapte waarschuwing uitdeelde aan het adres van de presi dent van de Palestijnse staat in wor ding. Als er niet verder wordt onder handeld en de toestand verder verslechtert, dan zal er binnen de kort ste keren op een bloedige manier een eind komen aan uw regime in Gaza, dat wilde hij ermee zeggen. Streep Misschien heeft het geholpen heeft bij het over de streep trekken van Arafat, ook al wordt het Palestijnse antwoord een ja met een oneindig aantal mitsen. Maar het zijn niet alleen de Amerika nen en de Israëliërs die aan de Pales tijnse leider trekken. Aan de andere kant staat wat doorgaans wordt aange duid als 'de Palestijnse straat': de acti visten, de militanten, de bewoners van de vluchtelingenkampen, de mannen in de koffiehuizen, kortom alle Pales- De Amerikaanse president Clinton (r) tijdens de besprekingen met de Palestijnse president Arafat (1) en diens medewerker Nabil Aburedinal dinsdag in het Witte Huis. foto William Vasta/RTR tijnen die niet in het effen grijs in ver gaderzalen zitten. De 'straat' heeft haar eigen opvatting over diplomatie en die opvatting is in ruim drie maanden intifada met drie honderd Palestijnse 'martelaren' al leen maar versterkt. Simpel geformu leerd: de enige taal die Israël verstaat, komt uit het elastiek van een katapult en uit de loop van een geweer Praten in Washington levert .alleen maar onaan vaardbare compromissen op. Petitie Uit vrees dat het Palestijnse bestuur opnieuw een concessie zou doen, beslo ten een paar dagen geleden vrijwel alle Palestijnse groepen - van Arafats eigen Fatah-beweging, via de marxistische PFLP en DFLP tot aan de Harnas en de Islamitische Jihad toe - een petitie op te stellen om de leiders ertoe te bewegen zonder meer nee te zeggen tegen Clin tons overbruggingsvoorstel. Het 'Ame rikaans-Israëlische' plan komt niet tegemoet aan zelfs de meest elementai re eisen van de Palestijnen, waarschu wen ze. „Het zal leiden tot het schrap pen van het vluchtelingenprobleem, tot een splitsing van de Haram a-Sharif (Tempelberg) in Jeruzalem, tot een ver deling van de Palestijnse gebieden tus sen ons volk en de Israëlische bezetters. Het is een poging de nederzettingen legitiem te maken en de Israëlische be zetting van ons Palestijnse land te reor ganiseren en te versterken." De Pales tijnse 'straat' is ervan overtuigd dat 'de voortzetting van de grote intifada van ons volk en de solidariteit van de Ara bische en islamitische volkeren in de wereld' voldoende ziïllen zijn om de Amerikaanse en Israëlische druk te weerstaan. „Wij doen een beroep op ons volk de intifada te verhevigen", zeggen de opstellers. De islamitische organisaties met name hebben al dui delijk gemaakt wie tot de eerste slacht offers zal behoren als Clinton het Palestijnse jawoord krijgt. Wat dat be treft, hoeft Arafat geen drie keer te ra den. De Palestijnse leider heeft aldus twee opties: hij kan zich op een nationaal standpunt stellen en vervolgens ten on der gaan in Baraks apocalyps, of hij kan zich internationaal populair ma ken en de doodsteek verwachten van de aanhang van sjeik Achmed Jassin. Bij gevolg heeft hij voorde derde mogelijk heid gekozen: een antwoord dat hij aan de Amerikanen kan verkopen als een 'ja, mits' en aan zijn eigen volk als een 'nee, tenzij'. Anders dan Barak, die in wezen dezelfde tactiek volgt, is hij daar een ware meester in. De twee leiders hoeven hun ja-nee houding trouwens niet lang vol te hou den. Over ruim twee weken verlaat Clinton het Witte Huis, weer twee we ken later is Barak premier af. En daar na ziet Arafat wel weer. GPD komt de duivel doorEelco van der Linden ...',11 1 van orize redactie binnenland Drie dagen na het drama kan Jan Veerman nog niet be vatten wat zich in zijn zaak in Volendam heeft afgespeeld. „Alles was zo goed georgani seerd en dan is het kwart over twaalf en dan komt de duivel er in lopen." Hij is de eigenaar van café De Hemel (de naam Het He meltje is volgens hem fout) waar op oudejaarsnacht brand uit brak. De brand heeft inmiddels tien jongeren het leven gekost. Op nieuwjaarsochtend hoorde Veerman dat vijf mensen waren overleden. „Dan zakt alles je in de schoenen. Je kende ze alle maal", zegt de ondernemer ge ëmotioneerd. In zijn woning aan de Katham-' merzeedijk vertelt Veerman over het drama in zijn zaak. Hij vecht meermalen tevergeefs te gen de tranen. Veerman zat honderd meter ver derop aan De Haven bij vrien den thuis, toen de brand uit brak. Na een telefoontje ging hij rennend naar zijn zaak. Veer man hielp mee om mensen uit het pand te halen. „Zeven keer ben ik de brandtrap opgerend om mensen uit De Hemel te ha len. Ik wilde meer doen, maar het kon niet meer." In zijn armen De beelden van de fatale nacht staan de horeca-ondernemer nog helder voor de geest, maar hij kan er nauwelijks over pra ten. „Een jongen lag dood op de grond. Hij had nog een slachtof fer dat hij wilde redden in zijn armen. Ze hebben het beiden niet gehaald." Veerman heeft het over Nico Kwakman. Een voormalig werknemer die niet aanwezig was in De Hemel, maar kort na het uitbreken van de brand naar het café kwam om aanwezigen te redden. Veerman heeft een aantal ou ders van dodelijke slachtoffers bezocht. „Vaders en moeders vallen me om de nek", zegt hij. De kroegbaas ervaart veel steun van de hechte gemeenschap in Volendam. Beschuldigingen In de media wordt Jan Veerman beschuldigd van nalatigheid, maar de eigenaar wijst de be schuldigingen van de hand. „Ik heb alles gedaan wat ik kon." Hij omschrijft zichzelf als geen makkelijke baas voor zijn per soneel. Veerman schetst de situatie in De Hemel. Bezoekers konden eruit via de gebruikelijke weg met een trap naar de beneden gelegen Wir War. Aan de zijkant was een nooduit gang met een brandtrap Vier weken geleden is die een dag weggeweest. Veerman was hier ziedend over. „Ik heb meteen met een paar klanten een beton nen trap aangelegd." Ook achterin de zaak was een nooduitgang, van daaruit kwam men op een plat dak. Zijn personeel volgde kort geleden nog een brandveiligheidscur sus. Zolderkamer Volgens Veerman wordt van zijn zaak onterecht het beeld ge schetst van een soort zolderka mer. In werkelijkheid is het een ruim opgezette gelegenheid. „De zaak heet ook De Hemel en niet, zoals nu steeds gemeld wordt, Het Hemeltje." Veerman heeft er geen verkla ring voor waarom de klanten de zaak niet verlieten. „Je kunt je niet voorstellen wat er gebeurt. Iedereen wilde via de normale ingang eruit, terwijl de nooduit gangen openstonden. Ze waren apathisch." Terwijl hij mensen redde via de brandtrap, hoorde Veerman dat de brand was ontstaan door het aansteken van een bos sterretjes die iemand omhoog hield of gooide. De kroegbaas bevestigt dat syn thetische kleding van klanten door de hitte wegschroeide. „Ik heb meisjes naar buiten gedra gen met alleen nog een bh en een string om. Al hun kleren waren weg." Enorme hitte Volgens Veerman heeft de brand maar zeer kort gewoed. Zijn personeel had het vuur al onder controle voor de brandweer kwam, maar de hitte en rook ontwikkeling waren volgens hem enorm. Veerman zegt een goed contact te hebben met de gemeente Vo lendam. Hij voerde regelmatig overleg met de politie en ook met de medewerker brandpre ventie van de gemeente. ,.Ik was altijd bezig met de veiligheid van de zaak." ANP De Ghanezen vieren al weken uitbundig hun 'democra tisch wonder'. En terecht. Voor het eerst in de post-koloniale geschiedenis van Afrika staat een burgerregering die voort komt uit een militair regime haar plaats af aan de oppositie na eerlijk verlopen verkiezin gen. Zondag wordt John Kufuor geïnaugureerd als opvolger van Jerry Rawlings, de man die het West-Afrikaanse land twintig jaar op geheel eigen wijze heeft geleid. De nieuwe president heeft een politiek programma dat de feestende natie snel met beide benen op de harde grond zal doen belanden. De 62-jarige, in Oxford opgelei de jurist Kufuor heeft de bij naam gentle giant' vanwege zijn rijzige postuur en goede manieren. Hij zit veertig jaar in de politiek, maar hij wordt door de meeste waarnemers niet als een politieke gigant be schouwd. Het verbaasde menigeen dat hij opnieuw de kandidaat was van de New Patriotic Party (NPP) na vier jaar geleden (op het nipper tje) van Rawlings te hebben verloren. Wellicht dat de karak tereigenschappen van Kufuor hebben meegespeeld, want voor de nu aanbrekende overgangs fase zal een hoop diplomatie no dig zijn. De verkiezingen van vorige maand waren vooral een refe rendum over twintig jaar Raw lings en zijn partij de NDC. De grondwet verbiedt een derde termijn voor Rawlings, maar het lijkt waarschijnlijk dat als hij en niet zijn vice-president John Mills had meegedaan, de winst naar de volkse en charis matische 'Jezus Junior' was ge gaan. De wind is gedraaid in Ghana, zoals ook blijkt uit de uitslag van de gelijktijdig gehouden parlementsverkiezingen: van de tweehonderd zetels gaan er 99 naar de NPP en 92 naar de NDC. 'Positieve verandering' is wat Kufuor zijn negentien miljoen landgenoten heeft beloofd en daar was iedereen, ook de aan hang van de regeringspartijaan toe. Er is consensus over wat er mis is in het land: werkloosheid, hoge inflatie, zwakke munt, slechte (en dure) scholen en zie kenhuizen. Ghana is al jaren de lieveling van de Wereldbank, het Inter nationaal Monetair Fonds en de internationale donorgemeen schap, maar hun voor de massa zo impopulaire receptuur, blijkt maar matig te werken. Terwijl de Ghanezen om een stap terug vragen, wil Kufuor echter de broekriem juist verder aantrek ken om wèl de lang beloofde grote stap voorwaarts te kunnen maken. In zijn eerste interviews bena drukt Kufuor dat Ghana niet het voorbeeld van de Aziatische Tijgers heeft gevolgd, omdat de regie van het economisch her stelprogramma in handen was van een man die uit extreem linkse hoek afkomstig was en bovendien twee maal via een coup de macht had gegrepenDe overheid bleef in de ogen van Rawlings belangrijker dan het particulier bedrijfsleven, aldus Kufuor. Hij voegt er snerend aan toe dat niet het collectief, maar Rawlings' partij daarvan vooral heeft geprofiteerd. Corruptie en nepotisme frustreerden verder de recepten van IMF en Wereld bank. Rechts-liberaal De analyse van Kufuor is dat het vertrouwen ontbrak voor het aantrekken van buitenlandse investeerders en de opbloei van het eigen bedrijfsleven. Onder zijn leiding zal dat anders wor den, voorspelt Kufuor, wiens partij van oorsprong een rechts- liberale politiek voorstaat. Bezuinigen, privatiseren en de reguleren zijn, net als de aanpak van corruptie, nadrukkelijk on derdeel van het nieuwe beleid. „Ik ben klaar voor harde, impo pulaire maatregelen. We zullen vertellen wat de problemen zijn en wat de oplossingen. Als men sen erbij betrokken worden, dan zullen ze het begrijpen", aldus Kufuor. Kufuor verwacht alle zegen van het particulier initiatief. Ook in de landbouw, waarin zestig pro cent van de Ghanezen werk zaam is. Ghana's economie is nog steeds afhankelijk van de exportproducten cacao en goud, en importeert zeventig procent van alles wat het nodig heeft, in clusief eerste levensbehoeften. De nieuwe president wil de landbouw diversifiëren en mo derniseren om de eigen behoef ten te kunnen dekken en zelfs nieuwe exportmarkten aan te boren. Dat lijkt nu erg moeilijk zonder het massaal verstrekken van subsidies. Of de Ghanezen zullen instem men met de nieuwe harde aan pak, is zeer de vraag. De massa vraagt juist om lagere lasten en verwacht dat onderwijs en ge zondheidszorg weer gratis wor den zoals in de tijd van vader des vaderlands Kwame Nkrumah. Kufuor staat voor een enorme krachtproef, ook omdat hij te maken zal krijgen met etnische spanningen. De Ashanti, van oudsher een machtige groep en de electorale basis vormend van Kufuor en de NPP, worden nu al uitgedaagd door de stammen in de oostelijke Volta-regio, thuis basis van Jerry Rawlings. Harde dobber De vertrekkende president heeft zich tot nu toe opvallend matig en verzoenend uitgelaten maar Kufuor zal een harde dobber krijgen om de Rawlings- getrouwen, onder wie vooral militairen en veiligheidsfunc tionarissen, voor zich te win nen. In een interview noemde Kufuor het zijn 'topprioriteit' zich te verzekeren van de loyaliteit van genoemde groepen. Waarom, is volgens de nieuwe president ook duidelijk: „Ik ben al eens lid ge weest van een kabinet dat door militairen omver werd gewor pen. Voorzichtigheid is geboden omdat het hier nog steeds Afri ka betreft." GPD uit dat met de verdeling van het bouwvolume rekening wordt gehouden met de positie van Goes als centrumgemeen te. Veerdienst Ook in 1951 zal de Stoom vaartmaatschappij Zeeland een toeristendienst tussen Vlissingen en het Engelse Fol kestone onderhouden van 6 ju li tot en met 3 september. De veerdienst wordt hervat on danks het teleurstellende re sultaat in 1950. Wedstrijden De Belgische voetbalbond heeft besloten het spelen van wedstrijden tegen Duitse ploegen te hervatten. Uitgever: J C Boersema Hoofdredactie: A L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Redactiefax. (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax. (0115) 686009 Hulst: s Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel(0114)373839 Fax. (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV Seoel De troepen van de Verenigde Naties hebben de Zuid-Kore- aanse hoofdstad Seoel ont ruimd. Zij slaagden er niet in een massale aanval van de Chinese troepen te stuiten. De ze trokken woensdagmorgen al de buitenwijken van de stad in. De ontruiming van Seoel heeft een stroom van twee mil joen vluchtelingen veroor zaakt in zuidelijke richting. Woningentekort Goes komt meer dan achthon derd woningen tekort om het groeiende inwoneraantal te kunnen opvangen. Dat zei burgemeester W.C. ten Kate woensdag in zijn nieuwjaars toespraak. Hij sprak de hoop Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie redactie@pzc.nl exploitatie: internet@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 13.30 uur' op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur: Tel (0118) 484000 Fax(0118) 470100. Abonnementsprijzen bij automatische incasso (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand' 39,45 (n.v.t.) perkwartaal, 107,50 109,15) per jaar- 409,50 411,15) Voor toezending per post geldt een toeslag. Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers: maandag t/m vrijdag' 2,00 per stuk zaterdag 3.00 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93 00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel: 0118-484321

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 2