Aanleg parkeerterrein vertraagd Politieke starheid blokkeert oplossen parkeerproblemen PZC Reimerswaal wil horeca in siertuin toch toestaan PZC Band met Panevézys meer dan symboliek Uw medisch dossier bijhouden via internet! Onderzoek Nederlandse Spoorwegen naar leidingen in Goes gaat weken duren Kapeiie voert servicelijn in Stap op weg naar sloop huizen Protest energietarief uitgesteld Auto te water bij Philipsdam Bedreiging voorwaardelijk bestraft Drankrijder krijgt rijontzegging McDonald's Terneuzen weer beklad KLAVERBLAD ZEELAND b 17 donderdag 4 januari 2001 doorMieke van der Jagt GOES - NS Rail-infra, het be drijf dat de rails en de stations van de Nederlandse Spoorwe gen beheert, gaat onderzoeken welke leidingen waar onder het terrein bij de bedrijven Carels en Beekman in Goes lopen. Dat onderzoek zal in ieder geval een paar weken duren. Pas dan zal bekend worden of de leidingen verlegd moeten worden en hoe veel tijd dat gaat kosten. Al die tijd kan de gemeente Goes niet verder met de aanleg van het parkeerterrein, dat af moet zijn voordat het nieuwe par keersysteem wordt ingevoerd. Het is dan ook zeer de vraag of dat per 1 april nog kan worden geregeld. Gesprek De gemeente Goes had woens dag een gesprek met NS Rail-in- fra over het terrein. Goes zit op hete kolen, omdat de raad het gereedkomen van het gratis ter rein aan de zuidkant van het spoor als voorwaarde heeft ge steld voor het invoeren van het nieuwe parkeersysteem. Daarin wordt op veel plaatsen in de stad vergunningparkeren en betaald parkeren gemengd, in een po ging de beschikbare parkeer ruimte een zo groot mogelijk deel van de tijd te gebruiken. De gemeenteraad vind echter dat de optie gratis parkeren op loopafstand van de stad gega randeerd moet blijven. Daarom is de gemeente begonnen met de aanleg van een parkeerterrein bij de bedrijven Beekman en Carels, aan de Kloetingseweg. De aanleg van het terrein werd twee weken geleden stilgelegd op last van NS Rail-infra omdat in de ondergrond van het terrein leidingen zouden lopen. Woens dag vergaderde de gemeente met het spoorwegbedrijf over hoe het nu verder moet. Vervuiling langs het spoor hadden lopen. Daarmee kunnen we nu alvast beginnen. De aanleg van het ter rein blijft echter stilliggen tot Holland Rail Consult, het inge nieursbureau van de NS, het terrein heeft onderzocht." Hoewel NS niet weet welke lei dingen er lopen en waar, wordt ervan uitgegaan dat er wel het één en ander moet worden ver legd. Volgens Heijmng gaat NS aan het begin en het eind van het terrein graven. Bij de wethou der bestond de indruk dat de aanwezige leidingen moeten worden omgelegd naar een tra ject dat dichter tegen het spoor aanloopt. „Hoe lang dat dan weer gaat duren, daar is geen zicht op. Vast staat dat de ge meente zeker niet binnen een maand verder kan met de aan leg. Jammermaar het is niet an ders." De Goese wethouder S. Heij- ning kon maar een schrale troost halen uit de onderhande lingen. „We waren overeenge komen dat de gemeente een ver vuiling zou opruimen: PAK's die in de grond zijn gekomen, door dat de spoorwegen een koolpad door Rolf Bosboom GOES - Een Litouwen-winkeltje in Goes, een grotere achterban en meer af stemming tussen alle steden die betrek kingen onderhouden met de Litouwse stad Panevézys. Het is maar een greep uit de vele ideeën die Antoon B. Andela heeft met de Stichting Stedenband Goes-Panevézys. Hij is sinds kort voor zitter van de stichting. Andela heeft de voorzittershamer over genomen van Gerard Heerebout, die de stichting jarenlang heeft geleid. Heere bout had, vanwege diverse andere drukke werkzaamheden, niet voldoen de tijd meer. Een opvolger voor hem stond binnen het bestuur echter niet di rect te trappelen, zodat Jan van den Hondel enkele maanden het voorzitter schap waarnam. Om te voorkomen dat een 'nieuweling' als preses moest wor den aangetrokken, wierp Andela zich uiteindelijk op als kandidaat. Al enkele jaren maakt Andela deel uit van het bestuur. Hij raakte betrokken bij de stedenband door zijn werk als fruitteeltleraar op het Groen College in Goes In die hoedanigheid zette hij een project op waarbij een instructietuin voor een school in Litouwen werd ge ïdealiseerd. Regelmatig gaat hij met leerlingen van het Groen College naar Panevézys, bijvoorbeeld om te zorgen voor herinplant en om instructies te ge ven. Zes reizen naar de Litouwse stad heeft hij inmiddels achter de rug en volgende maand volgt de zevende. „Ik probeer er ieder jaar een kijkje te nemen. Elke keer als je erheen gaat, doet het je toch wel wat. Het is een heel gastvrij en dank baar volk. Je wordt als een keizer ont vangen, maar daar doe je het niet voor. Het gaat erom dat je wat kan beteke nen. De leerlingen wil ik vooral het land laten zien. Kennismaken met een ande re cultuur, dat is de intentie. Het moet er nog een keer van komen dat een leer ling daar echt stage gaat lopen." Middelburg besloot onlangs haar ste denbanden te verbreken, omdat die vooral een symbolische betekenis zou den hebben. In Goes is dat zeker niet het geval, zegt Andela, en wijst op het groeiende aantal terreinen waarop de stichting inmiddels actief is. „Bij ons gaat het duidelijk om de inhoud, anders zou ik het ook niets vinden. Natuurlijk moet je het nuttige met het aangename kunnen verenigen, maar je hebt vooral een missie om iets te betekenen voor het land." Domweg geld geven is daarbij niet aan de orde. De stichting, die ook maar een beperkt budget heeft, richt zich op het leggen van contacten en probeert men sen die vooruit willen komen een hand je te helpen. „We wijzen ze de weg, vooral door het geven van informatie. We willen ze op het goede spoor zetten door aan te geven hoe ze aan kennis kunnen komen, aan goede begeleiding, aan gelden." Initiatieven Voor de komende maanden staan er, naast een nieuw fruitteeltproject, di verse andere initiatieven op het pro gramma. In april gaan opnieuw CIOS- studenten naar Litouwen voor langdu rige stages en bezoeken leerlingen van Ter Welle enkele zorginstellingen in Pa nevézys. Ook zijn er plannen voor het realiseren van vijf speelplaatsen in de stad, waarschijnlijk met financiële steun van het bedrijf Arcadis. Andela heeft geconstateerd dat Pane vézys inmiddels met zes steden in de wereld banden onderhoudt. „Daar zou naar mijn idee meer afstemming tussen moeten komen, zodat je weet: wie doet wat? In 2003 bestaat Panevézys 500 jaar. De kans is groot dat dan alle zus tersteden tegelijk worden uitgenodigd. Dat lijkt mij een unieke gelegenheid om iedereen op één lijn te krijgen, dus daar leef ik echt naartoe." De stichting telt nu tachtig donateurs. Dat zouden er wat Andela betreft best A. Andela: „Er moet meer afstemming komen tussen alle steden waarmee Panevé zys een band onderhoudt." foto Dirk-Jan Gjeltema meer mogen zijn. „Het gaat om het idee een soort achterban te hebben en daar ook iets extra's voor te doen." Ook wil de stichting Litouwen meer promoten, door bijvoorbeeld een soort winkeltje in Goes in te richten. Iets soortgelijks zou dan ook in Panevézys moeten ont staan, al voelt Andela weinig voor een 'Goes Huis', zoals wel eens binnen het bestuur is geopperd. ..Je zou daar voor relatief weinig geld een pand kunnen kopen, maar ik vind dat je de mensen daar geen eigendom moet 'afnemen'. Ik kan me wel voorstellen dan we op dat punt iets met de zes zustersteden samen kunnen ondernemen." KAPELLE - Inwoners van de gemeente Kapelle hoeven voortaan niet meer twee jaar te wachten op een werkbezoek van burgemeester en wethouders om ongemakken in de woonomgeving aan de orde te stellen. Kapelle heeft speciaal voor klachten die jiiets met beleid te maken hebben, een tele foonnummer in gebruik genomen: 333113 Losliggende stoeptegels, kapotte lantarenpalen en troep in de bosjes kun nen, als klagers er te lang mee rondlopen, veel meer schade doen aan de gemoedsrust van Kapellenaren, dan nodig is. Wie een mankement constateert of iets in de openbare ruimte wat hem niet bevalt, belt voortaan de servicelijn en de gemeente zorgt dat er binnen een week iemand naar gaat kijken. YERSEKE - De gemeente Reimerswaal koopt - mits de com missie wonen en milieu daarmee instemt - één van de vijf wo ninkjes op de Kop van de Molenpolder Yerseke aan. Het is de bedoeling de Hoek van Lieven, zoals de locatie in de volks mond ook wel wordt genoemd, op den duur te slopen. Het zwaar verouderde rijtje huisjes moet plaatsmaken voor nieuwbouw. De voorgestelde aankoop wordt donderdag 11 januari door de commissie besproken. Die bijeenkomst op het gemeentehuis in Kruiningen begint 's avonds om half acht. 's GRAVENPOLDER - Desirée Zuidhof, de 's-Gravenpolderse die een protestactie is begonnen tegen de hoge energiereke ning, gaat bij nader inzien maandag 8 januari niet met haar verzamelde handtekeningen naar het Delta-kantoor in Mid delburg. De hulp die ze heeft ingeroepen van wijk- en dorps verenigingen kan niet op zo korte termijn georganiseerd wor den. De aanbieding van de handtekeningen is tot een latere datum opgeschort. SINT PHILIPSLAND - Een 35-jarige automobilist uit de ge meente Tholen is dinsdagavond op de Philipsdam met zijn auto in het water beland. Nadat hij door een windvlaag op de verkeerde weghelft terechtkwam en daar een tegemoetko mende bedrijfsauto in de flank raakte, reed zijn wagen van het talud af en kwam in het water terecht. De Tholenaar wist zwemmend de kant te bereiken. Hij bleef verder ongedeerd. MIDDELBURG - Een 42-jarige inwoner van Sint-Philips- land is woensdag door de politierechter in Middelburg con form de eis veroordeeld tot vier weken voorwaardelijke gevangenisstraf. De verdachte zat in 1999 in echtscheidings perikelen. Toen hij op 25 november van dat jaar zijn vrouw opzocht, bedreigde hij haar met een mes. Hij had haar gezegd dat ze niet meer rustig zou slapen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft woensdag een 44-jarige man uit Goes wegens dronken rijden veroordeeld tot negen maanden rijontzegging, 2200 gulden boete en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. De Goesenaar kampt met een langdurige alcoholverslaving en werd op 2 7 augustus vorig jaar in Koude kerke- na het veroor zaken van een ongeval - voor de eerste keer gepakt voor het rijden onder invloed. Uit de bloedproef bleek dat hij vier keer de toegestane hoeveelheid alcohol had gedronken. De man is zijn baan reeds kwijt. Opnieuw dreigt uitstel van de invoering van de nieuwe parkeerregeling in Goes. Door de vondst van enkele kardinale kabels op de plaats waar een nieuw parkeerterrein moet komen, lijkt ook de datum van 1 april niet haalbaar te zijn. Tenzij de gemeenteraad op zijn schreden terugkeért. door Rolf Bosboom GOES - Begin december sloeg de Goese politiek, bijna tot haar eigen schrik, met de vuist op ta fel. De nieuwe parkeerregeling mocht onder geen beding van kracht worden voordat het gra tis terrein voor langparkeerders nabij het Stationspark volledig gereed zou zijn, verordonneerde zij. „Klaar is klaar", zo ver woordden de meeste leden van de commissie ruimtelijke orde ning hun opvatting bondig. Daar was, taalkundig althans, geen speld tussen te krijgen. De voorgeschiedenis is lang, te lang. In februari 1999 besloot de gemeenteraad het betaald par keren uit te breiden met onder meer het Hollandia- en het Mo lenplein. Dat werd in de loop van dat jaar, in twee stappen, gerealiseerd. Vervolgens zou worden bekeken welke negatie ve gevolgen er waren en hoe die konden worden opgelost. De ef fecten waren voorspelbaar: het Hollandia- en Molenplein zijn sindsdien zo leeg dat er pro bleemloos kan worden gevoet bald en in de wijken Oost en West klagen bewoners steen en been over de vele auto's die, vaak de hele dag, voor de deur staan geparkeerd. Een oplossing bleef lang uit, mede doordat het 'parkeeron- derzoek', uitgevoerd door Par keer Groep Nederland BV uit Woerden, nogal wat tijd in be slag nam. In mei van dit jaar presenteerde verantwoordelijk wethouder M. L. 't Hart het pakket aan maatregelen dat een einde zou moeten maken aan veel parkeerleed. Naar aanlei ding van inspraakbijeenkom sten is op onderdelen nog aan het voorstel gesleuteld. Het ziet er allemaal veelbelo vend uit: het gebied waar ver gunning- en betaald parkeren geldt wordt dusdanig uitge breid dat voor de 'gratisplekjes- peurder' de loopafstand naar de binnenstad te groot wordt, ver- analyse gunningen worden geldig voor een gebied in plaats van voor één straat, de prijs van een be wonersvergunning wordt ge halveerd tot 44 gulden, in enkele tientallen straten worden ver- gunning- en betaald parkeren gemengd en bewoners kunnen voortaan bezoekerspassen aan vragen. Wonderen zijn weliswaar uitge sloten als het om parkeren gaat, maar er mag wel degelijk resul taat worden verwacht van het nieuwe parkeersysteem, dat op 1 januari had moeten ingaan. Het optimisme wordt alleen maar groter door het succes van de proef met het transferium en doordat er steeds meer zicht komt op de bouw van (deels) openbare parkeerkelders of - garages, onder meer op het Bleekveld, in het plan De Stads poort (Bekhof), kavel-Pik en bij het toekomstige stadskantoor. De enige groep die nadeel kan ondervinden van de nieuwe par keerregeling zijn de mensen die in het centrum werken en met de auto naar Goes komen. Daarom wordt tussen de Kloetingseweg en het Stationspark een gratis parkeerterrein aangelegd met zo'n 270 plaatsen. De commissie ruimtelijke ordening vond be gin oktober dat daar niet te lang mee mocht worden gewacht. Om wat extra druk op de ketel te zetten - de onderhandelingen met de NS over de aankoop van de grond waren nog niet afge rond - stelden de raadsleden als voorwaarde dat het nieuwe par keerbeleid pas kan worden in gevoerd als het terrein gereed is. Pas eind november vond de grondoverdracht plaats, zodat de aannemer begin december met de aanleg kon beginnen. Op 1 januari zouden negentig plaatsen klaar kunnen zijn, ver telde wethouder 't Hart vervol gens de raadsleden. Op de vraag of de nieuwe parkeerregeling desondanks toch op die datum van kracht kon worden, kreeg hij een helder antwoord: nee. De meeste fracties hechtten er meer aan 'geloofwaardig' te blijven en wensten niet door burgers van 'zwabberbeleid' te worden beticht. Rond de kerstdagen kwam er, bijna letterlijk, een kink in de kabel. De aannemer stuitte bij graafwerkzaamheden op lei dingen die de slagaders van de treinenloop in de regio bleken te zijn. Nader grondonderzoek, zo bleek gisteren, vergt nog zeker enkele weken. Dan pas wordt duidelijk of een en ander kan worden verlegd en hoelang dat gaat duren. Een uiterst pijnlijke kwestie, waarvan nog ongewis is wie nu waar de mist is inge gaan. De tijdsdruk die de ge meente zichzelf heeft opgelegd, kan de zaak in elk geval onmo gelijk goed hebben gedaan. De nieuwe ingangsdatum van 1 april lijkt daarmee ook in de knel te komen. En dat voor een terrein waarvan nog maar de vraag is hoeveel dat werkelijk bijdraagt aan het oplossen van de parkeerproblemen in de bin nenstad. Van de 270 plaatsen zijn er bijvoorbeeld al honderd bestemd voor de werknemers van het bedrijf Carels, buiten het centrum. De loopafstand naar de binnenstad is boven dien aanzienlijk, zeker zolang het spoortunneltje nog niet is verlengd. Voor slechts 3,50 gul den per dag zijn er betere alter natieven beschikbaar: het Hol landia- en Molenplein, Opvallend is dat de politiek wél per se wilde wachten op het nieuwe terrein, maar niet op an dere onderdelen waarvoor nog een oplossing moet worden ge vonden. Het gaat daarbij speci fiek om het Marcomgebied (Konmar, meubelboulevard), waar eerst een akkoord met de bedrijven moet worden bereikt. De tijdelijke problemen zullen daar echter zeker niet minder zijn. De échte problemen, vooral de parkeeroverlast voor de bewo ners, kunnen echter bij wijze van spreken vandaag worden aangepakt. De parkeervergun- ningen zijn klaar, de parkeer- meters en -automaten kunnen zo worden geplaatst en de par keervakken zijn al opnieuw af gebakend. Overal in en rondom het centrum staan, zolang de nieuwe parkeerborden niet mo gen worden gemonteerd, loze palen Voorlopig als symbool van politieke rechtlijnigheid. door Inqrid Huibers VLAKE - Ondanks de bezwaren van bestuursrechter T. Dam- steegt willen burgemeester en wethouders van Reimerswaal siertuin Sequoiahof in Vlake toch een nieuwe gedoogbe- schikking bezorgen. Totdat die beschikkinger ligt, moettuinei- genaar J. D. de Koeijer zich houden aan een in 1996 afgege ven gedoogbrief. Daarin staat dat hij bezoekers van de siertuin 'incidenteel' een versnapering, zoals een 'kom soep, of mosselen of een schaal vis/visgarnituur' mag aanbie den. Feesten en partijen worden niet toegestaan. Houdt De Koeijer zich niet aan deze re gels, dan zal handhavend wor den opgetreden. Damsteegt werd afgelopen na jaar door M. M. Kole-Mol, buur van De Koeijer, om een voorlo pige voorziening gevraagd, Juist omdat de Reimerswaalse bestuurders weigerden handha vend op te treden. Onredelijk De bestuursrechter constateer de onder meer dat er nog altijd geen voorbereidingsbesluit is genomen om een bestemmings planherziening voor de Se quoiahof voor te bereiden. Daarom is er volgens hem geen 'reëel uitzicht op legalisering van De Koeijers activiteiten', waardoor ook 'een verdere uit breiding van het gedoogbesluit als onredelijk moet worden be schouwd'. De gemeente gaat echter onver droten voort op de ingeslagen weg: een horecabestemming voor de siertuin in het nieuwe bestemmingsplan buitenge bied. Het streven is het ont- werp-bestemmingsplan mei dit jaar ter inzage te leggen. Cursussen Eerder al besloot de commissie wonen en milieu 'lichte horeca (categorie 1)' toe te staan. Daar stemde De Koeijer mee in. In een door hem getekende verklaring stelt hij bovendien nadrukke lijk geen partycentrum te willen beginnen. Wel wil hij cursussen en lezingen aanbieden. Damsteegt zette echter zijn vraagtekens bij de voorgestelde horecavariant, omdat daarmee een groot scala aan horecabe drijven zoals een automatiek, bistro, restaurant, hotel en bij voorbeeld pizzakoerier gedekt wordt. Waarmee Damsteegt volgens een ambtelijk advies 'duidelijk op de stoel van het bestuur is gaan zitten'. In datzelfde advies wordt vervolgens gesteld dat het niet 'absoluut onmogelijk' is om horeca-activiteiten in de Se quoiahof te legaliseren. Daarom zijn de bestuurders van plan op korte termijn de nieuwe ontwerp-gedoogbeschikking, waartoe het college begin au gustus besloot, ter inzage te leg gen. Daarin zal onder meer dui delijk moeten worden aan welke sluitingstijd De Koeijer zich in de toekomst dient te houden. Een meerderheid van de com missie wonen en milieu stemde begin juli voor 's avonds elf uur- Het college wil de zaak liever al om tien uur rustig hebben. Hoewel de siertuin niet als ver- gaderpunt op de agenda voor de eerstvolgende vergadering van de commissie wonen en milieu staat, wordt de Sequoiahof wel bij de ingekomen stukken ver meld. De commissie vergadert donderdag 11 januari op het ge meentehuis in Kruiningen. Die bijeenkomst begint 's avonds om half acht. TERNEUZEN - De gevel van de McDonald's in Terneuzen is in de nacht van dinsdag op woens dag opnieuw beklad met graffi ti. Vandalen schreven teksten als 'Macmeurder', 'Nazi hoofd kwartier' en 'laatste waarschu wing' op de buitenmuur. Het elektriciteitskastje kreeg het opschrift 'Burn'. Ook gooi- denze een ruit in. Franchise-ne- mer P. de Kam: „Als iemand een principieel probleem heeft met McDonald's, dan wil ik daar best met hem over in discussie gaan", zegt hij. „Maar bij de aanvraag van de vergunningen en ook bij de bouw heeft nie mand zich gemeld die tegen de vestiging van McDonald's was. Nu zijn we open en beginnen in eens de vernielingen." Op oudejaarsochtend was de gevel van de nieuwe vestiging van McDonald's ook al beldad. Toen schreven vandalen dat het de 'eerste waarschuwing' was. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc,nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl 'è0\ ,v.- - -- V j V- De vondst van kabels vertraagt de aanleg van een nieuw parkeerterrein bij het Goese Stationspark. (Advertentie) foto Dirk-Jan Gjeltema Wenselijk? Wilt u reageren? Bel Omroep Zeeland. Programma Klantenservice Woensdag 10 januari, 13.30-14.00 uur. Telefoon: 0118-49 99 00

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 29