PLO slikt vredesplan deels Eigenaar rampbar De Hemel wijst verantwoordelijkheid af OPRUIMING P Plotselinge verlaging van rente zorgt voor feestje op Wall Street Nieuwe keukens België stuurt duizend asielzoekers van het kastje naar de muur Albert Voorn geeft Zeeland springles Overval in Wemeldinge opgelost Arafat wijst voorstellen Clinton voor Israël niet af Onderzoek naar Balkan-syndroom Duitse denktank: economie sukkelt door Duisenberg mmtm What a site! europaJuin Korting tot 50% tegen oude prijzen mtimummm/amtairm êinutMwjjm Delta investeert in afvalfabrieken Beschadigd kolenschip naar Sloe Berging schip uit Middeleeuwen 4 WEKEN VOOR #5° ZW 5 Eerst regen Eerst regen, later droger en een enkele opklaring. Vrij krachtige wind. Middagtemperatuur ongeveer 9 graden. 244e jaargang no. 3 donderdag 4 januari 2001 losse nummers 2,00 pagina 14 BREDA - De politie van Breda heeft gisteren vier inwoners van Breda en een Rotterdammer opge pakt. De politie verdenkt de vier mannen en een vrouw onder meer van overvallen op filialen van de Rabobank in Wemel dinge (mei 2000) en Lex- mond. De politie onderzoekt of ook andere bankoverval len in Zeeland, West-Bra bant en Zuid-Holland door deze verdachten zijn gepleegd. De vijf zouden in sommige gevallen via het dak het bankgebouw hebben betreden, en bin nen het personeel hebben opgewacht. Bij de overval in mei vorig jaar op de bank aan het Dorpsplein in Wemeldin ge waren op het moment van de overval, die 's och tends vroeg plaatshad, twee medewerksters aan wezig. De overval werd gepleegd door in het zwart geklede mannen, die bi vakmutsen droegen. Zij bedreigden de bank- employees met vuurwa= pens en dwongen hen en kele tienduizenden guldens af te geven. De politie vermoedt dat de gisteren opgepakte ver dachten bezig waren met het voorbereiden van een serie nieuwe bankover vallen. Bij huiszoekingen bij de arrestanten vonden Bre dase rechercheurs onder meer verdovende midde len, politiescanners, een vuistvuurwapen en muni tie. ANP door Ad Bloemendaal TEL AVIV - De Palestijnse president Arafat heeft gis teravond laten weten dat hij bereid is akkoord te gaan met een Amerikaans voorstel voor een vredes regeling met Israël. Hij heeft wel een groot aantal voorbehouden gemaakt. De uitspraak wan Arafat bete kent dat president Clinton nu van zowel de Palestijnen als de BERLIJN - De groei van de Duitse economie blijft achter bij de mogelijkheden. Dat stelt het onderzoeksinstituut DIW in een gisteren verschenen rap port. Volgens de economen van de Duitse instelling is dat ten dele te wijten aan het stringente rentebeleid van de Europese Centrale Bank. Volgens DIW-directeur Klaus Zimmermann verkeert de eco nomie in zijn land in 'adem nood'. DIW uit in zijn rapport felle kritiek op de ECB. De cen trale bank in Frankfurt, aange voerd door Wim Duisenberg, zou de risico's van een toename van de inflatie door de lage koers van de euro en de hoge olieprijs hebben overschat. De rente was daardoor te hoog, zo 'n 0,5 procentpunt, en dat had een remmend effect op de ecomo- mie. DPA/AFP van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Federal Reserve, het stelsel van centrale banken in de Verenigde Staten, heeft de Amerikaanse financië le markten gisteren aangenaam verrast met een tussentijdse renteverlaging van een half pro cent. De effectenbeurzen boek ten hierdoor een behoorlijke winst. De rente die de Amerikaanse banken aan elkaar doorrekenen voor kortlopende leningen, staat nu op zes procent. Het meer symbolische discontota rief werd gisteren met een kwart procentpunt verlaagd naar 5,75 procent. Vooral de Nasdaq, de aandelen markt van de nog jonge high tech sector, profiteerde van de onverwachte mededeling van Fed-voorzitter Greenspan. De index van deze in Washington gevestigde beurs noteerde een (Advertentie) Israëliërs een 'ja, mits' heeft ontvangen. Het Amerikaanse staatshoofd heeft besloten zijn bemiddelingspogingen voort te zetten, als hij tenminste de me dewerking krijgt van Israël. De Israëlische premier Barak voerde gisteravond telefonisch overleg met Clinton en riep daarna zijn kabinet bijeen. Ba rak ziet nog geen reden persoon lijk naar Washington te gaan. Hij stuurt wel zijn hoofdonder handelaar naar Washington. Een woordvoerder van minister van Transport Lipkin-Shahak zei dat de vredesonderhande lingen waarschijnlijk binnen enkele dagen worden hervat. Israël gaat wel gewoon door met het liquideren van Palestijnen die worden verdacht van be trokkenheid bij aanvallen op doelen in Israël, zei onderminis ter Sneh van Defensie gisteren. ,,Als iemand terreurdaden heeft uitgevoerd of dat van plan is, dan moet hij uitgeschakeld worden. Zelfs al heeft hij een hoge positie bij de Palestijnse Autoriteit", aldus Sneh. Positief Het Palestijnse ministerie van Informatie liet gisteravond we ten dat het Palestijnse bestuur bereid is de voorstellen van de Amerikaanse president 'posi tief te behandelen', al zijn er 'voorbehouden en serieuze aan merkingen op een aantal onder delen'. De verklaring noemt met name de kwestie van de Klaag muur bij de Haram a-Sharif (Tempelberg). Het ministerie ci teert 'Palestijnse bronnen' die staan op 'volledige Palestijnse soevereiniteit over de Haram a- Sharif'. Over het grondgebied van de toekomstige Palestijnse staat willen de Palestijnen alleen dis cussiëren aan de hand van 'een landkaart waarop het hele ge bied van de Westelijke Jordaan- oever staat aangegeven, met in begrip van Jeruzalem, en de Gazastrook' (de in 1967 bezette gebieden). De eis lijkt bedoeld om te voorkomen dat Israël ge bieden die het na de oorlog van 1967 heeft ingelijfd, buiten de onderhandelingen houdt Als het gaat om de vluchtelin gen, dan willen de Palestijnen alleen onderhandelen als de kwestie van de Palestijnen in Libanon voorrang krijgt. Tot slot maken de Palestijnse on derhandelaars duidelijk dat ze geen enkele Israëlische militai re aanwezigheid kunnen aan vaarden in de Jordaan-vallei of elders in de Palestijnse staat. GPD/DPA/RTR/AP pagina 2: Arafat wint tijd plus van 14,17 procent op 2616,68 punten. Een dag eerder nog incasseerde de Nasdaq een gevoelige klap van 7,2 procent. De Dow Jones-index van de voornaamste industriefondsen pakte een winst van 2,8 procent, tot 10.945,75 punten. D e j ongste maatregel van de Fed is bovenal een psychologische stimulans. Of de renteverlaging het gewenste effect zal hebben op de Amerikaanse economie, moet worden afgewacht. Dui delijk is dat de maatregel werd ingegeven door de zorg van Fed over de snel teruglopende groei van de economie in de VS. Na dat de rentepolitiek van Green span en zijn staf in de afgelopen jaren vooral werd beheerst door de angst voor inflatie, richt het rentebeleid zich de laatste we ken volledig op het voorkomen van een recessie. Vertrouwen In zijn gebruikelijke toelichting op de renteverlaging wijst het bestuur van de Fed speciaal op de tegenvallende cijfers in de verkoop- en productiesector, alsmede op het afnemende ver trouwen van de consumenten. Die ontwikkeling komt onder meer tot uitdrukking in een te rugloop van de bestedingen. Ook wijst de Fed op de gestegen energieprijzen en de gevolgen hiervan voor de koopkracht van gezinnen en bedrijven, alsmede op de verontrustende ontwikke lingen in bepaalde sectoren van de effectenmarkt. De groei van de Amerikaanse economie is in het derde kwar taal van 2000 afgenomen tot 2,2 procent, het laagste niveau sinds vier jaar. In het tweede kwartaal bedroeg de groei nog 5,6 procent. GPD pagina 10: Wall Street Volendammers hebben bij café De Hemel bloemen gelegd ter nagedachtenis van de slachtoffers van de brand. van onze redactie binnenland VOLENDAM - Jan Veerman (54), eigenaar van de rampcafés aan de Dijk in Volendam, heeft gisteravond verklaard niet schuldig te zijn aan de brand die tot nu toe tien doden heeft ge- eist. Beschuldigingen van grove nalatigheid noemt hij 'veel te voorbarig' en 'uit de lucht ge grepen.' Een gemeentelijke brief over het verplicht impregneren van kerstversiering tegen brand zegt hij nooit te hebben ontvan gen, ,,We doen het al 27 jaar zo." Volgens Veerman is de brand veroorzaakt doordat een bezoe ker in één keer een heel pak ster retjes aanstak. Volgens Veerman hing de kerst verlichting niet te laag. Op een foto op Internet leek het alsof de (Advertentie) dennentakken vlak boven de hoofden van de bezoekers hin gen, maar de hoogte waarop de versiering was aangebracht moet volgens Veerman zeker 2.60 meter zijn geweest. „De versiering hing direct onder het plafond. De verdieping is 2.70 meter hoog." Veerman zei dat de bezoekers van De Hemel drie mogelijkhe den hadden om het pand te ver laten. „Er waren twee nooduit gangen en een gewone uitgang. De mensen waren echter zo apa- tisch. Ze konden wel weg, maar gingen niet." Veerman verloor zelf een neef, een zoon van zijn zus. De café-eigenaar, die meedeel de dat hij onlangs nog een ver gunning voor een extra nood uitgang heeft aangevraagd, is nog niet door justitie gehoord. Zorgwekkend De brand in De Hemel heeft gis teren het leven van een tiende slachtoffer geëist Het is de der tienjarige Sharon Sombroek uit Volendam. Verdeeld over zie kenhuizen in Nederland, België en Duitsland worden nu nog ruim negentig slachtoffers ver pleegd. Van zeker vijftig van hen is de toestand zorgwek kend. Zes patiënten die in het AMC in Amsterdam waren op- (Advertentie) www.meliesteglas.nl (Advertentie) Areca, kamerplant die weinig water nodig heeft. 29,95 t GOES, 0113-215395. OOSTBURG. 0117-452279. o RENESSE. 0111-461031 MOOI WEER MIDDELBURG alleen in vestiging Middelburg Keukens uit de nieuwe collectie van 2001. Alléén bij Keuken Kampioen tijdens de kerstshow voor de flfisaMf oude collectie-prijs van 20001 Namansdorp Industriestraat 2a Ook gevestigd in: Almere, Delft, Kaatsheuvel, Mijdrecht, Purmerend, Rotterdam, Utrecht en Woerden. www.keukenkampioen.nl De NAVO-raad buigt zich dinsdag over het Balkan-syn droom. De verdragsorganisatie ontkent dat er een relatie is tussen de leukemie-gevallen onder NAVO-militairen die bij operaties in Bosnië en Kosovo zijn ingezet en het ge- bruik van met uranium verharde koppen van projec- t'jj tielen en munitie op de Balkan. Delta Nutsbedrijven steekt miljoenen guldens in twee nieuwe fabrieken voor afvalverwerking in Zoetermeer en Flevoland. Die fabrieken gaan van hout en papier brandstof- Korrels maken. De investeringen komen voort uit de jMj overname van de Phoenyx Holding in Dordrecht. ■J "W v m i, TMMMÉfBMIITï r'T^fftTTTHM $99 5ö'y^SBMBrX1^iW6Sf3Skedg -'J-w- HBflH Het gehavende kolenschip China Prospect is woensdag naar de Kaloothaven in Vlissingen-Oost gesleept, waar een begin is gemaakt met het lossen van de lading. De bulkcarrier heeft na een aanvaring, dinsdag voor de kust van Blankenberghe, een gat aan stuurboordzijde. Door het lossen komt het gat waarschijnlijk volledig boven de waterlijn te 'I! liggen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; wetenschap: 6; radio en televisie: 7; economie: 9, 10 en 11; sport: 12,13 en 14; zeeland: 15,16,17,19 en 21; kunst cul tuur: 23,24,25,26 en 27 foto Cor Mulder/ANP genomen, mochten gisteren weer naar huis. Een liefdadigheidsinstelling van de RK kerk in Volendam heeft in samenwerking met de plaatselijke Rabobank een noodfonds ingesteld Daarmee wordt bijgesprongen in de hoge reiskosten die moeten worden gemaakt door familieleden van de in het buitenland verpleegde rampslachtoffers Volgende week vrijdag wordt in Volendam een herdenkingsbij eenkomst gehouden ter nage dachtenis aan de slachtoffers. Voorafgaand aan de bijeen komst vertrekt om zeven uur 's avonds een stille tocht vanaf het Europaplein. Deelnemers lopen via de Dijk langs de rampplek. De tocht eindigt in het voetbal stadion waar omstreeks half ne gen een plechtigheid zal plaats hebben. GPD/ANP pagina 2: Alles was goed in De Hemel LELYSTAD - Rijkswaterstaat laat volgend jaar zomer voor de kust van Lelystad een handels schip uit 1460 bergen. Het wrak werd ontdekt tijdens bagger- werkzaamheden aan de vaar geul Amsterdam-Lemmer. Het gaat om een groot schip van ongeveer vijftig meter lang en twintig meter breed. Het is pas de tweede in zijn soort die in Ne derland is gevonden. Het Nederlands Instituut voor Scheeps- en Onderwater Arche ologie (NIS A) zal de berging uit voeren. De NISA wil het schip na de berging tentoonstellen ANP van onze redactie buitenland BRUSSEL - De behandeling van de aanvragen van asielzoe kers in België is gisteren volle dig uit de hand gelopen. Rond de duizend asielaanvragers in Brussel werden gisteren heen en weer gestuurd tussen de Dienst Vreemdelingenzaken en een in allerijl opgetrokken tenten kampement voor noodopvang. Het ministerie van Binnenland se Zaken belooft verbetering en meer uitzettingen van asielzoe kers. België voert binnenkort nieuwe maatregelen voor asiel aanvragers in Tot vorig jaar konden asielzoekers nog reke nen op financiële ondersteu ning. Volgens Binnenlandse Za ken in Brussel moesten veel asielzoekers een groot deel van dat geld echter weer afstaan aan mensenhandelaren De steun leidde tevens tot een sterke toename van het aantal asielaanvragen. Daarom werd versneld een maatregel doorge voerd om alleen nog materiële hulp te verstrekken. Stormloop Vorige week probeerden enkele duizenden mensen alsnog van de oude regeling gebruik te ma ken. Dat leidde tot een storm loop op de Dienst Vreemdelin genzaken. Veel mensen kregen te horen op z'n vroegst gisteren terug te komen. Om opvang te regelen werd een tentenkampe ment opgericht op honderden meters afstand van het Brussels Noordstation. Een overmacht aan politie pro beerde de duizend opgedaagde asielzoekers in goede banen te leiden. Dat leidde echter tot misverstanden met overspan nen en slecht voorbereide amb tenaren van de Dienst Vreemde lingenzaken en vluchtelingen die heen en weer renden tussen aanvraagcentrum en tenten kamp. Daarbij werden getralie de politiebussen ingezet om vluchtelingen te vervoeren. Uiteindelijk kregen de meeste asielzoekers te horen over enke le dagen terug te keren. In de tussentijd is er voor hen opvang geregeld in legerkazernes op verschillende plaatsen in Bel gië. Artsen zonder Grenzen om schrijft de opvang als chaotisch en zegt dat er met een vaste groep van 750 tot duizend men sen wordt gesold. De hoogste medewerker van mi nister Duquesne van Binnen landse Zaken zegt dat de situa tie, zich over enkele dagen zal stabiliseren. Er zijn minder aanvragen, nu alleen nog mate riële hulp wordt verstrekt. Ook komen er op korte termijn aan meldcentra aan de grens. Tegelijkertijd neemt het aantal uitzettingen van uitgeproce- deerden volgens hem toe. ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 17,50 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 39,45) per kwartaal met automatische incasso 107,50) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 3214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1