Loonstrookje als verrassing Spui door schaalvergroting eindelijk één PZC Wolventeam wil graf wolf zelf zien Spui Sluis aan Zee staat of valt niet met subsidie Rijk fefv-'v. T^wm i 19 Rijontzeggingen en boetes voor drankrijders Computers gestolen Automobilist ramt gevel in Sint Jansteen 'GELICHT Belastingstelsel gem. Terneuzen Herindeling verenigt opgesplitste buurtschap Voorlichting over problemen bij cardiologie Boete voor aftappen stroom donderdag 4 januari 2001 door Maurits Sep MIDDELBURG - Een 57-jarige inwoner van Oost-Souburg is woensdag door de Middelburg se politierechter G. Nomes con form de eis veroordeeld tot een jaar rijontzegging, tachtig uur werkstraf en 1900 gulden boete. De man had op 13 maart vorig jaar in Vlissingen onder invloed van alcohol een botsing met een andere auto veroorzaakt en was vervolgens doorgereden. Nadat de politie de Souburger had aangehouden werd bij hem eenblaastest afgenomen. Daar uit volgde een score van 615 mi crogram, bijna drie keer boven de limiet van 220 microgram. Bovendien bleek dat de man had gereden tijdens een rijverbod dat hem bij een eerder vonnis was opgelegd. De verdachte zei gisteren in paniek te hebben ge reageerd. „Ik ben natuurlijk hartstikke fout geweest", be kende hij. Een 37-jarige man uit Vlissin gen weigerde 25 augustus vorig jaar in zijn woonplaats een ademonderzoek. Hij had tegen over de politie toegegeven ge dronken te hebben. „Het is ont zettend stom geweest. Ik was kwaad en gestrest, omdat ik een week daarvoor het slachtoffer was geweest van geweld", pro beerde hij op de zitting verzach tende omstandigheden aan te voeren. Officier van justitie M. Kappey- ne van de Coppello kon er wei nig mee. „Ik ga er vanuit dat u hartstikke zat bent geweest." Hij eiste tegen de Vlissinger ne gen maanden rijontzegging, twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf en 2200 gulden boete, waarvan 700 gulden voorwaardelijk. De politierechter was iets mil der gestemd: negen maanden ri jontzegging, waarvan drie maanden voorwaardelijk, twee weken voorwaardelijke gevan genisstraf en 2200 gulden boete, .waarvan 1200 gulden voor waardelijk. VLISSINGEN - Bij een uitzend bureau in Vlissingen is in de nacht van dinsdag op woensdag computerapparatuur gestolen. De totale waarde bedraagt en keletienduizenden guldens. door René Hoonhorst HULST - Hoewel hij woensdag weer twee keer zou zijn gesigna leerd in België, wordt het steeds aannemelijker dat de wolf van het Waasland (in Nederland ge claimd als de wolf van Wals oorden) is doodgeschoten. Ken ners achten het bijna onmoge lijk voor een wolf om de Schelde of het Kanaal van Gent naar Terneuzen over te steken en dat zou hij gedaan moeten hebben om in Evergem (bij Gent) of Wemmei (bij Brussel) te gera ken. Coördinator J. Rodts van het wolventeam acht het daarom waarschijnlijker dat de wolf al rond Kerstmis is neergeschoten Een anonieme jager meldde per e-mail dat hij de schapendoder (sinds half november zijn zo'n veertig schapen verscheurd in de grensstreek) heeft doodge schoten en begraven. Rodts roept de jager op om de plaats van het wolvengraf te onthul len. De identiteit van de jager laat hem koud, maar autopsie van het kadaver moet uitwijzen achter welk beest tientallen po litiemensen en wolvenkenners al weken aanjagen. Rodts hoopt dat de schutter van de wolf of iemand anders die weet waar de wolf begraven ligt, dat zo snel mogelijk laat weten ,Als we het lijk van het beest kunnen opgraven, kunnen we vaststellen met wat voor dier we te maken hadden: een echte wolf of toch een wolfshond. Zodra vaststaat dat het echt om een wolf of wolfachtige gaat, is de kous voor ons af en zetten we een punt achter het verhaal van de Waaslandwolf Eetlust De coördinator, in het dagelijks leven directeur van Vogelbe- scierming Vlaanderen, begint de hoop om de wolf levend te vangen langzamerhand te ver beenHet feit dat de wolf sinds 22decembergeen schapen meer heeft aangevallen, terwijl zijn ee;lust de dagen ervoor slechts toenam, kan hij niet verklaren. „Een wolf kan zich natuurlijk bet voeden met knaagdieren en gevogelte in de bossen en op de velden. Maar er zijn schapen ge noeg te vinden in de streek, waarom zou hij zijn menu op eens veranderen? De meldingen van de laatste tijd worden bo vendien steeds onwaarschijnlij ker. Rond die wolf ontstaat langzamerhand een nationale psychose en hoe eerder we die kunnen beëindigen hoe beter", betoogt Rodts. De leider van het wolventeam heeft de hoop om de wolf levend te vangen overigens nog niet he lemaal laten varen. Mocht er één dezer dagen een serieuze mel ding komen dan wil hij samen met een expert-wolvenvanger uit Gent met behulp van geur vlaggen de wolf lokken. Van de politie aan beide kanten van de grens krijgt Rodts daar nog on geveer een week de tijd voor. Mocht er de komende week geen serieuze nieuwe informatie over de dolende wolf binnenkomen dan overweegt commissaris L. De Witte het 'dossier Waasland- wolf' - al dan niet tijdebjk - te sluiten. SINTJANSTEEN - Aan de Vrij heer in Sint Jansteen heeft woensdagochtend een auto de voorgevel van een woning ge ramd. De bestuurder van de auto, een 62-jarige man uit het Belgische Kortrijk, moest per ambulance naar streekziekenhuis De Honte in Terneuzen worden overge bracht. In het getroffen huis was niemand aanwezig. De schade aan het huis loopt in de vele tienduizenden guldens. De automobilist stapte in zijn geparkeerde auto op een par- keerstrook tegenover het ge troffen huis Bij het achteruit rijden werd hij plots onwel, waardoor hij gas bleef geven. Doordat de auto automatische schakeling heeft, reed het voer tuig dwars door de voortuin in volle vaart in op de gevel van het huis. De onderzijde van de gevel werd door de klap geheel weg gevaagd en ook een gedeelte van de huisraad moet als verloren worden beschouwd. Ook de ge vel van het naastgelegen huis werd beschadigd De auto van het slachtoffer is aan de achter zijde helemaal ingedeukt. Het loonstrookje van januari 2001 wordt met groot verlangen tege moet gezien. Volgens staatssecretaris W. Bos van Financiën zal bijna elke Ne derlander er een hoger netto salaris op aantreffen. Dankzij: het nieuwe belas tingstelsel. Voorlopige teruggaaf, heffingskortin gen, box I. II en III, persoonsgebonden aftrekposten, eigenwoningforfait. Leuker kunnen ze het niet maken bij de Belastingdienst, wel gemakkelijker. Het nieuwe belastingstelsel roept des ondanks genoeg vragen op. „Het aantal belletjes naar de belasting telefoon is vanaf september vorig jaar explosief gestegen", beaamt woord voerster J. de Voogd van de Belasting dienst. „Het zijn er tussen de tien- en vijftienduizend per dag. Normaal wa ren dat er zeven- tot achtduizend." Belplatform Het belplatform van de belastingtele foon heeft standaard vijftig lijnen. Dat er veel meer gebeld zou gaan worden, was zeker niet onverwacht, zegt De Voogd. „Daarom is het netwerk uitge breid tot 150 lijnen. Dat is voldoende gebleken, maar we het kunnen nog ver der uitbreiden als dat nodig mocht zijn." Behalve de telefonische hulplijn is ook de internetsite massaal bezocht. Sinds begin september surften 600.000 mensen naar www.belastingdienst- .nl/2001. Bellen en surfen gebeurt het meest aan het begin van de week en aan het begin van de dag. En vlak nadat mensen documentatie hebben ontvan gen of nadat er een advertentie in de krant of een reclamespotje op tv is ge weest. „Dat levert altijd veel respons opDe top-tien van meestgestelde vra gen wordt aangevoerd door de voorlo pige teruggaaf. Wat houdt dat in? Hoe moet ik dat aanvragen? De internetpa gina hierover is in vier maanden 440.000 keer bezocht. Bij de belasting dienst voor particulieren in Middel burg is het aantal hulpvragen bij het in vullen van dit aanvraagformulier ver dubbeld. Na vragen over de voorlopige teruggaaf volgen specifiekere vragen over bij voorbeeld de kinderkorting. Andere veelgestelde vragen betreffen de hypo theekrente en de auto van de zaak. Ongetwijfeld zullen veel mensen meer dere keren hebben gebeld of gesurft naar de belastingdienst, denkt De Voogd. „Er zijn mensen die nooit bel len. Maar er zijn er ook die alles willen uitzoeken. Die zullen wel vaker contact hebben opgenomen. G. Stam uit Colijnsplaat hoort niet tot foto Lex de Meester die categorie. Belastingtelefoon, inter netsite, zij doet er niks mee. Stam heeft 'niet zo heel veel interesse' in het nieu we belastingstelsel. „Ik heb een uitke ring. Ik heb een brief gekregen dat ik mijn uitkering voortaan deels van de gemeente krijg en deels van de belas ting. Ik moest iets invullen en dat heb ik gedaan. Financieel blijft alles hetzelfde geloof ik. Dus waarom zou ik me er nog verder in verdiepen?" Gedeputeerde T. Poppelaars heeft zich evenmin voorbereid op het nieuwe stel sel. „Ik weet echt niet wat het voor mij gaat betekenenJa, ik weet dat er boxen zijn ingevoerd. En dat de belastinghef fing over bepaalde inkomsten is veran derd. En dat het stelsel per 1 januari is ingevoerd. Maar ik ken alleen de alge meenheden, niet de details." Gerustgesteld Poppelaars wacht rustig af tot hij zijn loonstrookje krijgt. „Ik zie wel wat daarop staat. Ik ben gerustgesteld door staatssecretaris Bos. Die zegt dat ieder een er beter van wordt. Tenminste, net to. Nou, dat zal dan wel. Ik heb een groot vertrouwen in de overheid ja." Eerst zien, dan geloven, meent R. de Witte uit Vlissingen. In plaats van lijd zaam af te wachten wat hij deze maand uitbetaald krijgt van zijn werkgever, de gemeente Vlissingen, heeft hij zich wel degelijk verdiept in het belastingstelsel 2001. „Alles dat erover is verschenen, heeft mijn bovenmatige interesse." De Witte is geen financieel expert, maar heeft wel een eigen huis, is ambtenaar en getrouwd met een buitenshuis wer kende vrouw. Met behulp van een re kenprogramma van vakbond De Unie (te vinden op www.deunie.nl) heeft hij berekend of en hoeveel hij erop vooruit gaat. „Netto 3600 gulden per jaar. Ja, het ziet er goed uit." Hoewel, of alle voordeeltjes uiteinde lijk opwegen tegen nadeeltjes als hoge re ziektekostenverzekeringen, hogere btw en hogere energierekeningen, moet natuurlijk nog maar blijken, realiseert De Witte zich. Daar waarschuwt De Voogd ook voor: mensen moeten zich niet blindstaren op dat loonstrookje dat over drie weken in de bus valt. „Na tuurlijk is het interessant om te zien hoeveel je krijgt. Maar als je wilt weten wat er per saldo voor jou verandert, is dat strookje alleen niet genoeg." Isa? Bram de Koeyer heeft zich, evenmin als de andere inwoners van Spui, nooit iets van gemeentegrenzen aangetrokken. foto's Charles Strijd door René Hoonhorst SPUI - De ongeveer driehon derd bewoners vinden Spui, ge tuige de naam van hun buurt huis 'De drie Gehughten', niet meer dan een gehucht. Dorp is al een te wijdse benaming voor de paar straten rondom de Bron- kreek en de karakteristieke beltmolen. Het doet daarom des te vreemder aan dat aan nauwe lijks vierhonderd meter provin ciale weg (Spui weg en Spui) vier plaatsnaamborden te vinden zijn. Een automobilist die Spui aan de noordkant binnenrijdt, ziet het bord 'Spui, gemeente Ter neuzen'. Voor hij de gelegenheid heeft zich om te draaien, komt hetzelfde blauwe bord in zicht, maar dan met een witte streep erdoor ten teken dat de grens van het buurtschap is bereikt. Tien meter verder staat het bord 'Spui, gemeente Axel' dat weer 150 meter verder wordt gevolgd door de mededeling dat de be stuurder 'Spui, gemeente Axel' weer verlaat. Aan die surrealis tische situatie maakt de naken de herindeling van Zeeuws- Vlaanderen over twee, drie jaar een eind. De onrust over het ver der verloren gaan van de eigen identiteit neemt in dorpen als Koewacht, Zuiddorpe, Over slag en Biervliet toe. Vooral om dat bestuurders van de drie grootste gemeenten elkaar én de inwoners om de oren slaan met argumenten waarom de dorpen het best af zijn bij aansluiting bij de nieuwe fusiegemeente in het oosten, het westen of de Ka naalzone. Niemand bestookt de inwoners van Spui met herinde- lingsverhalen. De buurtschap behoort over enkele jaren einde- lijk in zijn geheel tot één ge meente. Vele tientallen jaren scheiding zal door het opgaan in de nieu we Kanaalzonegemeente teniet worden gedaan. Maar die we tenschap heeft geen inwoner van Spui er toe gebracht de vlag uit te steken, Een 'Berlijnse muur' is er tenslotte nooit ge weest. Of inwoners van Spui nou bij de gemeente Axel of de gemeente Terneuzen horen - of, vroeger, bij de gemeente Axel of de gemeente Zaamslag - is im mer van ondergeschikt belang geweest: ze zijn in de eerste plaats Spuienaar. Vraag het Bram de Koeyer (73) of Charles van Wijck (68), die beiden hun hele leven in Spui woonden. Bram huist aan het Spui in Axel en Charles is gevestigd aan de Pootersdijk in Terneuzen (vroe ger ook Axel). Aan de gemeente waar ze bij horen hechten ze niet zo erg, maar aan de buurtschap Spui des te meer. De komende herindeling kan een definitief einde maken aan een paar rariteiten. Zo mag de buurtschap weliswaar verdeeld zijn over twee gemeenten, alle telefoonaansluitingen vallen onder Axel en alle postadressen vallen onder Terneuzen. Heel verwarrend voor kennissen van buiten die geen weet hebben van het Babylonië in Zeeuws- Vlaanderen. De Spuibewoners zullen zich ook minder vergis sen in de dag dat het afval bui ten gezet moet worden. Hoewel het natuurlijk ook wel eens han dig is als je een dag later alsnog je groene of grijze bak kan laten legen door hem een eindje ver der in de straat of aan de over kant te zetten. Ontstaan Spui of (ten) Zoutespui is in de zestiende eeuw ontstaan als ne- derzettinkje rond een schutsluis tussen twee kreekuitlopers. In eerste instantie vielen de paar huisjes onder Axel, maar toen de buurtschap wat begon te groeien, werd het gemeentelijk opgedeeld tussen de gemeenten aan beide kanten van die kreek uitlopers: Zaamslag en Axel. De bewoners hebben zich door de jaren heen echter nooit iets van een gemeentegrens aangetrok ken, benadrukken Van Wijck en De Koeyer. De meeste bewoners waren vooral gericht op Axeli n het begin van de vorige eeuw omdat Axel meer stad was en la ter vooral door de kerkelijke overtuiging van de meeste Spui- enaren. Die kerkelijke overtuiging dreef ook twee keer een wig in de saamhorigheid van de buurt schapbewoners. Toen de vrijge- maakten zich afscheidden van de synodalen in de gereformeer de kerk wilden veel mensen een tijdje mets van elkaar weten. Ook het schooltje van het ge hucht moest twaalf jaar geleden wijken, omdat een aantal inwo ners onder druk werd gezet hun kinderen naar een (Axelse) school van de eigen kerkelijke gezindte te sturen. Maar die Hoekse en Kabeljauwse twisten liggen al weer lang achter ons. Spui is weer één en toont dat in de ene voetbalclub die door (bij na) allen wordt aangehangen en het ene buurthuis. De Drie Ge hughten is ook opgericht voor inwoners van Magrette en Schapenbout. Die van Scha penbout laten het nogal eens af weten, maar daar is de omloop snelheid van de huizen het hoogst en zit nogal wat import, weten de Spuienaren. Dat Spui straks één wordt is aardig, maar dat het bestuurs centrum waarschijnlijk in Ter neuzen komt, is een stuk min der, legt J Hamelink, in de wijde omtrek beter bekend als Ko Spar, in een gloedvol betoog uit. „Niet omdat de nieuwe bur gemeester van Axel hier is ko men wonen en wethouder Van Schaik al lange tijd in Spui woont (hoewel hij zelf Schapen bout zegt, woont-ie wel degelijk in Spui), maar de ambtenaren en bestuurders van Terneuzen staan gewoon veel verder van de bevolking af. Het is voor Spui belangrijk dat de gemeente op komt voor de belangen van de bewoners. Of we nou bij Axel of Terneuzen horen, maakt inwo ners van Spui niet uit. Maar dat Connexxion de buslijn door het buurtschap niet opheft, is van levensbelang. Voor dat soort za ken moet een gemeentebestuur zich inzetten." door Lilian Dominicus SLUIS-AARDENBURG - Het plan Sluis aan Zee loopt geen vertraging op, ook al gaat een rijkssubsidie van 400.000 gul den voor een archeologisch on derzoek naar de verdedigings werken rondom Sluis en Retranchement niet door. Dat zegt wethouder G. van Daele van Sluis-Aardenburg in een re actie. De gemeente had bij het smeden van de plannen ge woonweg niet gerekend op een bijdrage uit de pot van het lan delijk cultuur-historisch pro ject Belvédère. „Het kwam al als een verrassing dat de provincie ons project had aangedragen als pilot voor Bel védère", verklaart Van Daele, die overigens nog niet had ver nomen van de afwijzing van de rijksoverheid. „We waren ver heugd om te horen dat ze het zo belangrijk vonden. Maar het is niet zo dat we nu teruggewor pen worden. Het geld had een extra versnelling betekend, nu blijven we gewoon op schema." De wethouder ziet wel de nood zaak in van het in kaart brengen van de oude, buiten gebruik ge stelde militaire werken. Het miljoenenproject Sluis aan Zee beoogt een herstel van de cul tuurhistorische verbinding tus sen de zee en de stad Sluis, een jachthaven op de oude havenlo catie en een aantal luxueuze woningen. „Als schot voor de boeg kunnen we alvast in de komende Milieu Effect Rapportage aandacht be steden aan de archeologische aspecten", zegt hij. „Dan hoeft het onderzoek niet per se nu plaats te vinden. Begrijp me niet verkeerd, het onderzoek is uit eindelijk wel noodzakelijk, want het is een ingrijpend pro ject voor de bevolking." Bedragen Hoe Sluis-Aardenburg het on derzoek nu gaat financieren, kan Van Daele niet zeggen. „We zullen zoeken naar andere mid delen. Hoe? Dat kan ik zo één, twee, drie niet aangeven, maar in principe is het onderzoek al meegenomen in de begroting. De genoemde bedragen zijn in clusief alle voorbereidingen." De wethouder vindt het jammer dat de subsidie-aanvraag niet gehonoreerd is. Van Daele: „De doelstelling van Belvédère, de invulling van het landschap met historie als leidraad, past per fect bij Sluis aan Zee. Ik ver moed dat er te weinig voorberei dingstijd was om de aanvraag inhoudelijk goed te kunnen on dersteunen." VLISSINGEN - De vereniging voor hartpatiënten Hartezorg Midden-Zeeland houdt op donderdag 18 januari een voor lichtingsbijeenkomst over de problemen op de afdeling car diologie van het Vlissingse Zie kenhuis Walcheren. Ziekenhuisdirecteur J. van den Blink gaat in op de problema tiek rond het cardiologentekort en de maatregelen die het zie kenhuis voor de zorg aan pati ënten heeft genomen. Hartpatiënten, familieleden en anderen kunnen vragen stellen. De voorlichtingsbijeenkomst is in het personeelsrestaurant van Ziekenhuis Walcheren aan de Koudekerkseweg 88 in Vlissin gen en begint om 20.00 uur. MIDDELBURG - Een 30-jarige Vlissinger heeft zich woensdag voor de Middelburgse politie rechter moeten verantwoorden voor het illegaal afnemen van stroom en het doorrijden na een ongeval. Het kwam de verdach te op een boete van 960 gulden te staan. Begin vorig jaar had hij water en stroom weggenomen van Delta Nuts door leidingen om te leggen. Hij vond de rekening van het energiebedrijf veel te hoog. Begin juni was hij op de Oude Domburgseweg betrokken bij een verkeersongeval. Na een in haalmanoeuvre was hij in bot sing gekomen met een auto. Hij was doorgereden. „Het was zijn schuld. Ik was zo kwaad dat ik ben doorgereden. Ik had zelf geen schade aan mijn auto", verklaarde hij gisteren. Terug blikkend wilde de man wel toe geven impulsief te hebben ge reageerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 19