PZC Geld nodig voor hulp daklozen Rivaliteit mag best in stadsgewest Ze zijn getikt op het stadhuis PZC 11 Middelburg maakt regels voor verkoop openbaar groen Uw medisch dossier bijhouden via internet! Vlissingen vraagt steun 17 Protest energietarief uitgesteld Videocamera uit hand gerukt Auto te water bij Philipsdam Stap op weg naar sloop huizen Kapelle voert servicelijn in Drankrijder krijgt rijontzegging Gevel van McDonald's Terneuzen weer beklad Politie zoekt man die op jeugd inreed donderdag 4 januari 2001 Omwonenden zien niets in schouwburgplan door Richard Hoving MIDDELBURG - De slager in de Korte Noordstraat in Mid delburg heeft vragen. „Heel veel vragen." Een hoogbejaar de bewoner van de Koning straat moet niets hebben van de bouw van een schouwburg tegenover zijn woning. „Ze zijn getikt." De plaats waar de Generaal- Majoor Berghui jskazerne staat - hoek Zuidsingel/Korte Noordstraat - is volgens het college van burgemeester en wethouders de meest geschik te locatie voor de bouw van een nieuw theater. Omwonenden lazen het woensdagochtend in de krant. Slager Rinus Blankenburgh kijkt uit naar de informatie bijeenkomst die volgende week woensdag wordt gehou den in de burgerzaal van het stadhuis. Blankenburgh weet niet wat hij moet denken van de plannen van het college. „Ik heb nog veel vragen. Daarop wil ik eerst antwoorden heb ben." H. C. Deïst woont in de Koningstraat en kijkt uit op de zijkant van de kazerne. De uit gang van de parkeergarage onder het theater staat aan de kant van de Koningstraat in getekend. De 82-jarige Deïst begrijpt niet waar de gemeen te mee bezig is. „Ze zijn getikt op het stadhuis." De straten rond het kazerneterrein zijn volgens hem niet berekend op honderden theaterbezoekers. Voor de sloop van de kazerne houdt Deïst zijn hart vast. „Dat worden barsten en scheuren in mijn woning." De bewoonster van de Koning straat 4 is ook verbaasd. „Zijn ze gek geworden?" Ze woont al bijna vijftig jaar tegenover de kazerne. „Kunnen ze niets an ders verzinnen?" De buurtvereniging Molenwa ter/Zuidsingel heeft volgens woordvoerder J. E. L. Brum- Bewoners van de Koningstraat in Middelburg kijken uit op de zijkant van de kazerne, de plek waar de nieuwe schouwburg moet komen. foto Lex de Meester meikamp nog geen standpunt ingenomen. Persoonlijk vindt Brummelkamp het jammer dat het college niet voor het Hof van Tange heeft gekozen. Dat het aantal parkeerplaat sen daar onvoldoende zou zijn, noemt hij onzin. Nieuwbouw op het kazerneterrein leidt volgens Brummelkamp tot veel verkeersoverlast. Het collegebesluit gaat vol gende week richting gemeen teraad Op dinsdag 16 januari staat het op de agenda van de commissies cultuur en ruimte lijke ordening. De raad heeft op 22 januari het laatste woord. Drie van de vier colle gepartijen hebben hun mening min of meer al bepaald. WD, AOV/Unie 55+ en Christen- Unie vinden de Berghuijska- zerne een 'goede keus'. De fractie van het CDA praat maandag over het voorstel van het college. Oppositiepartij Leefbaar Middelburg ziet niets in de keuze voor de Berghuijskazer- ne Volgens cultuurwoord voerder H. Akdag moet Mid delburg na het afhaken van Vlissingen en Veere de ambi ties naar beneden bijstellen. ..Het kleinere theater moet op de plaats van de huidige schouwburg worden ge bouwd. De opzet van een groot A-theater is veel te riskant. De exploitatie wordt een molen steen om de nek van de ge meente." PvdA-fractievoorzitter B. de Reu is 'met kapot' van de Ber- huijskazeme. „Het is een loca tie midden in een woonwijk." De Reu is benieuwd naar de af weging die het college heeft gemaakt. De PvdA vroeg de afgelopen maanden nadruk kelijk om het Hof van Tange en het industrieterrein Ramsburg als alternatieven te onderzoe ken. „Ik wil nu eerst de studies zien waarin de voor- en nade len van de verschillende loca ties zijn onderzocht." Schouwburg-directeur G Peijs is niet ontevreden over het kazerneterrein. „Het is geen markante, maar wel een haalbare plaats." Volgens Peijs is het nu van het 'aller grootste belang' dat er een goede architect wordt gevon den. Over de bereikbaarheid van het nieuwe theater maakt hij zich geen zorgen. „Daar worden oplossingen voor ge vonden." Doodzonde De Berghui jskazerne dateert van kort na de oorlog. Het ge bouw is een ontwerp van Er- nest F. Groosman. De architect die in 1917 in Ovezande werd geboren, maakt de sloop van zijn geesteskind niet meer mee. Groosman overleed in december 1999 in zijn woon plaats Maassluis. Een paar jaar eerder, toen de gemeente de kazerne wilde afbreken voor de bouw van apparte menten, reageerde de bouw meester getergd. „Het is dood- en doodzonde om zo'n gebouw te slopen." 's GRAVENPOLDER - Desirée Zuidhof, de 's-Gravenpolderse die een protestactie is begonnen tegen de hoge energiereke ning, gaat bij nader inzien maandag 8 januari niet met haar verzamelde handtekeningen naar het Delta-kantoor in Mid delburg. De hulp die ze heeft ingeroepen van wijk- en dorps verenigingen kan niet op zo korte termijn georganiseerd wor den. De aanbieding van de handtekeningen is tot een latere datum opgeschort. MIDDELBURG - Twee onbekende mannen hebben woens dag een videocamera gestolen in het centrum van Middel burg. Een 30-jarige man stapte in de Krommeweele uit zijn auto met de camera in zijn hand. De twee mannen, die op een scooter voorbij reden, trokken het apparaat uit zijn hand en gingen ervandoor. SINT PHILIPSLAND - Een 35-jarige automobilist uit de ge meente Tholen is dinsdagavond op de Philipsdam met zijn auto in het water beland. Nadat hij door een windvlaag op de verkeerde weghelft terechtkwam en daar een tegemoetko mende bedrijfsauto in de flank raakte, reed de wagen het ta lud af en kwam in het water terecht. De Tholenaar wist zwem mend de kant te bereiken. Hij bleef verder ongedeerd. Beide auto's raakten zwaar beschadigd. YERSEKE - De gemeente Reimerswaal koopt - mits de com missie wonen en milieu daarmee instemt - één van de vijf wo ninkjes op de Kop van de Molenpolder Yerseke aan. Het is de bedoeling de Hoek van Lieven, zoals de locatie in de volks mond ook wel wordt genoemd, op den duur te slopen. Het zwaar verouderde rijtje huisjes moet plaatsmaken voor nieuwbouw. De voorgestelde aankoop wordt donderdag 11 januari door de commissie besproken. Die bijeenkomst op het gemeentehuis in Kruiningen begint 's avonds om half acht. KAPELLE - Inwoners van de gemeente Kapelle hoeven voortaan niet meer twee jaar te wachten op een werkbezoek van burgemeester en wethouders om ongemakken in de woonomgeving aan de orde te stellen. Kapelle heeft speciaal voor klachten die niets met beleid te maken hebben, een tele foonnummer in gebruik genomen; 333113. Losliggende stoeptegels, kapotte lantarenpalen en troep in de bosjes kun nen, als klagers er te lang mee rondlopen, veel meer schade doen aan de gemoedsrust van Kapellenaren, dan nodig is. Wie een mankement constateert of iets in de openbare ruimte wat hem met bevalt, belt voortaan de servicelijn en de gemeente zorgt dat er binnen een week iemand naar gaat kijken. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft woensdag een 44-jarige man uit Goes wegens dronken rijden veroordeeld tot negen maanden rijontzegging, 2200 gulden boete en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. De Goesenaar kampt met een langdurige alcoholverslaving en werd op 2 7 augustus vorig jaar in Koudekerke - na het veroor zaken van een ongeval - voor de eerste keer gepakt voor het rijden onder invloed. Uit de bloedproef bleek dat hij vier keer de toegestane hoeveelheid alcohol had gedronken. De man is zijn baan reeds kwijt. De burgemeesters Don Burgers van Middelburg (links) en Anneke van Dok-van Weele van Vlissingen: „Als stadsgewest hebben we een zakelijke relatie." foto Lex de Meester door Nadia Berkelder VLISSINGEN - De financiering van de opvang van daklozen in het Witte Huis in Vlissingen is nog niet rond. De gemeente Vlissingen stelt het komende jaar 30.000 gulden ter beschik king. Er is nog 120.000 gulden nodig om 2001 door te komen. Wethouder L.C. Poppe-de Looff heeft de overige Zeeuwse ge meenten in het afgelopen najaar verzocht mee te betalen aan de bed-, bad- en broodvoorzie ning. Concrete toezeggingen zijn nog niet binnen. Verder be staat er een kans dat de rijks overheid extra geld beschik baar stelt voor opvang van daklozen. Het is nog niet duide lijk hoe groot dat bedrag zal zijn. Poppe-de Looff pleit voor een provinciale coördinatie van de daklozenopvang. In Terneuzen is een vergelijkbare voorzie ning, die met dezelfde proble men kampt. „We moeten tot een structuur komen waarbij we ge zamenlijk verantwoordelijk zijn voor die voorzieningen", meent de wethouder. „Het is niet sec de verantwoordelijk heid van de gemeente Vlissin gen. Mensen die een zwervend bestaan leiden, zijn nietjebon den aan gemeentegrenzen." Rijksgeld Vorigjaarkwamde financiering rond door bijdragen van de pro vincie en de gemeenten Middel burg en Veere. De provincie droeg eenmalig 65.000 gulden bij. Poppe-de Looff betreurt het eenmalige karakter van de sub sidie. Ze vindt ook dat het Rijk een bijdrage zou moeten leve ren. „Het is een taak die bij de gemeente wordt neergelegd, maar het Rijk zou de voorwaar den moeten scheppen." Tot 1999 financierde zorgverze- TERNEUZEN - De gevel van de McDonald's in Terneuzen is in de nacht van dinsdag op woens dag opnieuw beklad met graffi ti. Vandalen schreven teksten als 'Macmeurder', 'Nazi hoofd kwartier' en 'laatste waarschu wing' op de buitenmuur. Het elektriciteitskastje kreeg het opschrift 'Burn'. Ook gooi den ze een ruit in. Franchise-nemer P. de Kam be treurt de vernielingen en be kladdingen. „Als iemand een principieel probleem heeft met McDonald's, dan wil ik daar best met hem over in discussie gaan", zegt hij. „Maar bij de aanvraag van de vergunningen en ook bij de bouw heeft nie mand zich gemeld die tegen de vestiging van McDonald's was. Nu zijn we open en beginnen in eens de vernielingen." Op oudejaarsochtend was de gevel van de nieuwe vestiging van McDonald's ook al beklad. Toen schreven vandalen dat het de 'eerste waarschuwing' was. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl keraar CZ de opvang uit het fonds voor openbare geestelijke gezondheidszorg. Omdat deze vorm van opvang strikt geno men niet onder de geestelijke gezondheidszorg valt, werd be sloten de geldkraan dicht te draaien. De stichting Emergis, waar Het Witte Huis onderdeel van uit maakt, wendde zich ver volgens tot de gemeente Vlissin gen. Beddentekort Het afgelopen jaar registreerde de daklozenopvang 1855 over nachtingen. Met een capaciteit van zes bedden was de bezet tingsgraad 84 procent. Volgens R. Wolf van Het Witte Huis zijn er bedden te weinig. „Soms staan er zeven of acht mensen voor de deur, dan moeten we er één of twee wegsturen. Dak loosheid is niet alleen een pro bleem in de grote steden." Wolf wil graag uitbreiden tot negen of zestien plaatsen, maar ook de financiering van de verbouwing, is nog niet rond. Poppe-de Looff vindt dat de daklozenopvang niet mag ver dwijnen. „Je kunt zo'n voorzie ning niet op de helling zetten. De opvang moet blijven be staan, want er is duidelijk be hoefte aan." Op de mogelijkheid dat er geen geld van andere gemeenten of het Rijk komt, wil ze niet voor uitlopen. Volgens Wolf loopt het niet zo'n vaart. „De gemeente maakt zich hard voor het open houden van de opvang. Wij gaan ervan uit dat het lukt." door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Beter stevige verkering dan een saai huwe lijk. De burgemeesters Anneke van Dok-van Weele (Vlissingen) en Don Burgers (Middelburg) stellen eensgezind vast dat in een goede relatie af en toe best harde noten gekraakt kunnen worden. „We zijn twee zelfstan dige gemeenten", zegt Van Dok van Weele, „die het beste voor hebben met hun bevolking. Als dat doel bereikt kan worden door samen te werken, ligt dat meer voor de hand dan alleen op te trekken." Gedeputeerde J. G. van Zwieten (Ruimtelijke Ordening) gooide onlangs de knuppel in het hoen derhok Het stadsgewest Vlis- singen/Middelburg is bij woor den gebleven, concludeerde hij. Niet waar, menen de twee bur gemeesters. Als voorbeeld pakt Van Dok-van Weele het jaar overzicht van de samenwer king. Daarin staan keurig achttien punten opgesomd, variërend van gezamenlijke re gels voor de bestrijding van drugsoverlast tot het samen in dienen van subsidie voor stads vernieuwing. De twee steden bouwen samen een zwembad, hebben een stadsgewestelijke brandweer, maar konden geen overeen stemming vinden over het A- theater. „Middelburg wil ge woon meer dan Vlissingen op dat terrein", concludeert de Vlissingse burgemeester. „We hebben tegen elkaar gezegd: we komen er niet uit, maar we wil len wel afspraken maken over de invulling van het theater. Het is nooit zo geweest dat we af spraken hebben gemaakt over exploitatie en investeringen." Burgers kan de opstelling van Vlissingen billijken. „Door de bank genomen, komt iedereen zijn afspraken na Je moet over tien jaar kijken. Ik vergelijk de samenwerking wel eens met de beurs. Soms is er een stijgende lijn, soms is er een daling. Aan de meet worden de prijzen ver deeld. Een wielrenner valt ook wel eens. Dat geeft niet, als hij maar weer opstapt. Maar ach, een harde noot kraken, komt in de beste families voor." Ook is geen overeenstemming bereikt over een gezamenlijke exploitatie, gronduitgifte en acquisitie van bedrijventerrein, terwijl Vlissingen, Middelburg en de provincie elkaar nog geen twee jaar geleden de hemel in- prezen bij de vaststelling van het ruimtelijk plan voor het stadsgewest De Kamer van Koophandel stelde droogweg vast dat de twee steden te klein zijn om elk een eigen meubel boulevard te realiseren. Van Dok-van Weele; „Je mag best met de Kamer van Koophandel van mening verschillen. We zijn 't ook wel eens niet eens met de gedeputeerde. Als er straks een grote vis in de markt is, zal ik mijn uiterste best doen om er voor te zorgen dat de Vlissingers daarvan optimaal kunnen pro fiteren." Rivaliteit Volgens Burgers en Van Dok van Weele is er tussen Middel burg en Vlissingen sprake van een gezonde rivaliteit, ingege ven door de beide cultuurver schillen. „Soms is sprake van concurrentie en competitie", meent de Vlissingse burgemees ter. „Ik heb geen verkering met collega Burgers, kan wel goed met hem opschieten, zowel op het persoonlijke als op het zake lijke vlak. Als stadsgewest heb ben we een zakelijke relatie, die erop gericht is om het beste eruit te halen voor de beide steden. Dat er sprake is van cultuurver schillen, erken ik. Ik heb genoeg gevoel voor humor om daarmee te koketteren. Als er zondag op de boulevard een leuke mop over Middelburg wordt verteld, lach ik wel mee Elke provincie heeft een stede lijk gebied nodig om te kunnen functioneren, stellen de stads gewestelijke burgemeesters vast. Vlissingen huisvest de Ho geschool Zeeland, Middelburg biedt onderdak aan de Zeeuwse Bibliotheek. Burgers: „Eén luxe zwembad voor een gebied met tachtigduizend inwoners is ge noeg. Dat gaat ook op voor één schouwburg." Ook op econo misch en cultureel gebied heeft Zeeland een stadsgewest nodig. Van Dok-van Weele: „Vlissin gen en Middelburg hadden op nationaal niveau nooit meege teld als 't gaat om geldstromen vanuit het Rijk naar het stads gewest." De twee burgemeesters voelden zich eigenlijk niet geroepen te reageren op de uitlatingen van gedeputeerde Van Zwieten. „Je kunt. dat beter doen als je resul taten bereikt", meent Van Dok van Weele. „Maar als de beeld vorming niet deugt - de gedepu teerde kleurt de werkelijkheid op een subjectieve manier in - moet je daaraan iets doen." Zij voelt er overigens niets voor om het stadsgewest beter te verko pen, „Ik sta niet achter verko pen Ik ben geen verkoopster. Ik ben burgemeester. Als je proble men hebt, moetje dat samen op lossen." Volgens Burgers zien bestuurders ook eerder het nut van intensieve samenwerking „Een burger denkt dat het stadsgewest een ver van zijn bedshow is. Maar een bestuur der ziet het nut wel." Advertentie door Richard Hoving MIDDELBURG - Is het stukje groen mast mijn huis te koop? Eén telefoontje naar de Middel burgse dienst Stadsbeheer en het is voortaan bekend. Op een aantal kaarten is aange geven welk stukje groen in een wijk te koop is. Een ambtelijke werkgroep heeft de afgelopen maanden al de snippers groen in de gemeente geïnventariseerd. Vervolgens is aan de hand van een lijst met criteria getoetst of de grond verkocht kan worden. Een grasveldje of rij struiken wordt niet verkocht als er lei dingen of kabels in de grond lo pen. Stukjes groen die als speel terrein dienst doen, worden ook niet uitgegeven Andere belem meringen zijn de aanwezigheid van één of meer waardevolle bo men en de noodzaak om het vrije uitzicht voor het verkeer te handhaven. Enkele tientallen Middelbur gersinformeren jaarlijks bij de gemeente of ze een stukje open baar groen kunnen kopen In de meeste gevallen willen ze de grond bij hun tuin voegen. Het aantal verzoeken dat wordt ge honoreerd, is beperkt. De laat ste jaren is slechts 0,1 hectare verkocht of verhuurd aan parti culieren. De lijst met criteria en het kaartmateriaal is bedoeld om de afhandeling van verzoeken effi ciënter en klantvriendelijker te laten verlopen Volgens het col lege van burgemeester en wet houders moesten burgers in het verleden erg lang wachten voor dat ze uitsluitsel kregen. Ver schillende afdelingen van de gemeente werd om advies ge vraagd. Het besluit om tot ver koop over te gaan, bleek ook sterk afhankelijk van de visie van de behandeld ambtenaar. Het college heeft besloten om in principe geen groensnippers te gaan verhuren. De kosten - op maken van een huurcontract en jaarlijks versturen van facturen - wegen niet op tegen de op brengsten. Het opzeggen van een contract door een huurder brengt ook kosten met zich mee voor de gemeente. Als er geen nieuwe kandidaat is moet de huurder de grond ontruimen. De gemeente is vervolgens geld kwijt aan het herplanten van groen. KOUDEKERKE - De po litie is op zoek naar men sen die informatie hebben over een aanrijding die op Nieuwjaarsochtend plaatsvond op het Dorps plein in Koudekerke. Een automobilist is rond kwart over zeven op een groepje van vier jongeren ingereden en reed vervol gens door. Een 20-jarige jongen uit Koudekerke raakte daarbij gewond aan zijn schouder en knie. De automobilist reed waarschijnlijk in een don kerkleurige, mogelijk donkerrode, Opel Omega diamond edition met spaakvelgen De jongeren, twee jongens en twee meisjes, hadden de jaarwisseling ergens anders op Walcheren ge vierd. Ze gingen 's och tends vroeg met de bus weer naar huis. Op het Dorpsplein kwam hen een auto tegemoet die op hen inreed en vervolgens weer doorreed. De politie wil in contact komen met mensen die de auto kennen of die getuige zijn geweest van het onge val Mensen die informa tie hebben kunnen bellen met de politie op telefoon nummer 0900-8844 Wenselijk? Wilt u reageren? Bel Omroep Zeeland. Programma Klantenservice mSg% AV/C DDI An TC Cl AklD Woensdag 10januari, 13.30-14.00 uur. Telefoon: 0118-49 99 00 jp IVL/W tl\DLML/ ZttbAINI/

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 17