PZC Wijsmuller zoekt buiten Europa Peter Paul de Vries, hoop van beleggers AOW'er komt er in nieuw stelsel bekaaid af Gemaksdienst doet karweitjes voor de drukke huisvrouw 11 profijt Sleep- en bergingsbedrijf zweert bij lokale partners Discriminatie Microsoft Goed jaar voor zuivelsector Adidas Benelux weg uit Etten-Leur Aventis verkoopt gassenproducent KLM beproeft schonere kerosine Lagere omzetgroei Magnus donderdag 4 januari 2001 door Hans Roodenburg ROTTERDAM - AOW'ers zon der extra pensioenrechten ko men er door het nieuwe belas tingstelsel bekaaid van af. Van alle belastingbetalers in Neder land gaan zij er in hun netto be steedbaar inkomen het minst op vooruit. Het belastingvoordeel raken ze waarschijnlijk groten deels of zelfs helemaal kwijt aan hogere lasten voor energie en gemeentelijke heffingen en aan prijsverhogingen door het ho gere BTW-tarief. Uit berekeningen blijkt dat AOW'ers zonder of met een klein extra pensioen er netto omstreeks drie procent op voor uit gaan. De Algemene Neder- landse Bond van Ouderen (AN- BO) komt tot een soortgelijke rekensom. Rekenmeester Bert Lokhorst tekent hierbij wel aan dat per 1 juli de prijsstijgingen in de eerste helft van 2001 waar schijnlijk worden doorbere- kend in de verhoging van de AOW-bedragen op dat tijdstip. Pas aan het eind van dit jaar is volgens hem pas goed te bepalen of de AOW'ers nog een koop krachtverbetering hebben ge kregen of dat zij erop achteruit zijn gegaan. De ANBO ver wacht in elk geval dat veel leden al vroeg in dit jaar vragen zullen stellen over hun inkomens door de wijzigingen in het belasting stelsel. Lokhorst: ..Het is bekend dat de ouderen met weinig pensioen er bekaaid vanaf zullen komen. In het belastingplan zijn de voor delen vooral ook bedoeld voor mensen met werk. Daar is op zichzelf niks tegen Maar er worden wel erg veel cadeautjes gegeven aan de hogere inko mensgroepen. Het zal me niet verbazen als er straks reparatie maatregelen nodig zijn voor de lagere inkomensgroepen en ge pensioneerden met kleine pen sioentjes." Kostenstijgingen De Belastingdienst biedt op zijn internetsite (www.belasting- dienst.nl) mogelijkheden om globaal uit te rekenen wat het belastingvoordeel wordt. Als daarop de AOW-bedragen per 1 januari worden losgelaten, blijkt dat een alleenstaande ge pensioneerde met alleen AOW er dit jaar omstreeks 575 gulden netto op vooruit gaat. Een echt paar, van wie beiden alleen AOW genieten, zouden samen 760 gulden meer te besteden hebben dankzij de belasting verlaging en verhoging van de AOW-bedragen per 1 januari. Tegenover deze inkomensver betering staan echter vele kos tenstijgingen. Bekend is al dat de energierekening fors omhoog gaat, vaak zelfs met meer dan 10 procent. Het gemiddelde huis houden besteedt op jaarbasis zo'n 3000 tot 4000 gulden aan gas, elektriciteit en water Als AOW'ers ook zoveel verbrui ken, dan zijn zij van hun belas tingvoordeel ook al gauw 300 tot 400 gulden kwijt alleen al aan de energierekening. Daarnaast worden ook zij ge troffen door de verhoging van de het hoge BTW-tarief van 17,5 naar 19 procent (voor alle luxe goederen). Bovendien zullen in de meeste gemeentes de ge meentelijke lasten ook met mi nimaal 4 procent omhoog gaan. Wat het totale effect van deze lastenstijgingen zal zijn is heel moeilijk te bepalen omdat men sen hun koopgedrag en energie verbruik gaan aanpassen. Staatssecretaris Bos vanFinan- ciën heeft overigens al gezegd dat de regering aanvullende maatregelen zal overwegen als in de loop van dit jaar blijkt dat de koopkracht van bepaalde groepen door het nieuwe belas tingstelsel in de knel komt. GPD door Peter Beije IJMUIDEN - Een van de opval lendste overnames van het afge lopen jaar staat op naam van Wijsmuller. Het sleep- en ber gingsbedrijf uit IJmuiden nam de Britse collega Cory Towage over van de Ocean Group. Dat kostte een bedrag van 290 mil joen gulden. In één klap was Wijsmuller daarmee een van de grootste havensleepdiensten ter wereld. President Victor Muller van Wijsmuller is zeer tevreden over de integratie van beide bedrij ven. „Sinds 1 april is de naam Cory verdwenen en is de naam Wijsmuller op de boten geko men." Wijsmuller wil profiteren van schaalvergroting. „Met Co ry kwamen er ineens 63 sleepbo ten bij. We hebben nu wereld wijd zo'n 150 schepen varen Nog afgezien van wat "elk schip afzonderlijk opbrengt, is er sprake van enorme kostenbe sparing op je bestaande infra structuur Je hebt een hoofd technische dienst nodig, een di recteur. Maar het scheelt heel wat of die mensen moeten wor den verdiend met tien sleepbo ten of met honderd." Sleepwerk in havens en bij gas- terminals (LNG) zijn steeds meer de kurk waarop de onder neming drijft. „Havenwerk zorgt voor relatief stabiele in komsten De groei is niet specta culair, zeg twee tot vijf procent per jaar, maar er zitten meestal ook geen grote fluctuaties in. Terminal-sleepwerk is een groeimarkt. We hebben ons bij Wijsmuller gespecialiseerd in LNG-terminals. LNG-contrac- ten hebben een duur van mini maal 10 en maximaal 25 jaar. Dit is een groeimarkt." Voordeel is dat de terminals- leepboten door Wijsmuller Engineering zelf worden ont worpen. „Dit zijn geen stan daardslepers. Onze eigen ont werpafdeling weet door de vaste contacten met het varend personeel precies wat er nodig is. Dat is een voordeel als het gaat om gespecialiseerde con tracten voor het behandelen van gastankers." „We zijn dit jaar terminal-acti- viteiten begonnen in Trinidad en Puerto Rico. Volgend jaar worden we actief aan de west kust van India, in Dabhol. En er worden twee sleepboten ingezet voor een nieuw contract in Iran. Die komen uit Noorwegen, waar we een joint venture heb ben met een lokale partner." Partners „We zweren bijna bij lokale partners. In 1995 zijn we met twee andere bedrijven begon nen in een Zuid-Braziliaanse haven. We hadden zogenaamd de lokale deskundigheid niet nodig. Daar zijn we verschrik kelijk op onze bek gegaan. Dat heeft Wijsmuller miljoenen ge kost. Nee, je moet samenwerken met de mensen die de lokale om standigheden kennen." Muller ontkent dat de zeesleep vaart, Hollands Glorie, zal ver dwijnen. De concurrenten van weleer, Smit Internationale en Wijsmuller, werken al weer ja ren samen in Smitwijs. „Dat is een zeer succesvolle joint ven ture. Bedrijven alleen kunnen tegenwoordig moeilijk zeesle pers in de vaart houden. Je moet wel samenwerken met andere partijen. Je hebt je zeeslepers nooit op de goede plaats als je ze nodig hebt. Smitwijs werkt sa men met andere partners in de Global Towage Adlliance. Daar zit Pentow bij, het Zuid-Afri- kaanse bedrijf dat nu in handen is gekomen van Smit. En we hebben er uit China een partner bij, met nu twee en straks drie hele grote slepers. Ook andere partijen zijn geïnteresseerd om mee te doen. Je kunt alleen we reldspeler zijn op die markt bij een bepaalde schaal. En die heeft niemand afzonderlijk. En dus kan niemand de kosten bin nen de perken houden." Beursgang Wijsmuller kiest in haar expan siedrang ook voor een beurs gang die in de loop van 2001 moet plaats vinden. Niet in Am sterdam of Londen, maar in Singapore. „Daar is de markt voor ons soort bedrijven veel be ter. En we gaan er vanuit dat het Verre Oosten voor ons de groot ste groeimarkt zal worden. We willen groter worden door sa menwerking of door overna mes." „In andere bedrijfstakken is globalisering al lang gemeen goed. Bij ons soort bedrijven was dat niet het geval. Onze klanten verwachten van ons dat we overal ter wereld onze dien sten aanbieden. We zijn nu ac tief in 21 landen en we hebben alleen nog maar meer buiten land voor ons. De expansie zal nu vooral buiten Europa plaats vinden." GPD van onze redactie economie WASHINGTON - Zeven huidige of voormalige medewerkers van Microsoft klagen de Amerikaanse softwarereus aan voor vijf mil jard dollar wegens rassendiscriminatie. Ze zeggen bij functie-evaluaties, beloningen en promoties te zijn benadeeld vanwege hun huidskleur. Microsoft-woordvoerder Katz zei dat de onderneming hecht aan diversiteit. „Microsoft duldt geen discriminatie", zei hij. Zwarten maken 2,7 procent uit van het personeel in de VS. Microsoft werd in oktober al door een zwarte medewerkster aangeklaagd wegens ras sen- en seksediscriminatie. Die 2aak loopt nog. AP ZEIST - Na jaren kwakkelen heeft de zuivelsector zich vorig jaar hersteld. Mede dankzij de hogere dollar groeide de vraag naar mager melkpoeder zo hard dat de pakhuizen met door de overheid opgekocht 'interventiepoeder' voor het eerst sinds jaren leegstonden. Dat blijkt uit de nieuwjaarsrede van G. van den Berg, voorzit ter van het productschap Zuivel, gisteren in Zeist. De markt prijs voor mager melkpoeder steeg met meer dan een kwart tot rond zes gulden per kilo. Sinds het dieptepunt medio 1999 is de kaasprijs met 25 procent gestegen. Het productschap verwacht dat de prijzen niet verder zullen stijgen. Het aantal melkveehouders is vorig jaar opnieuw gedaald, Nederland telt nog 29 duizend melkboerderijen, drieduizend minder dan in 1999. ANP ETTEN-LEUR - Sportartikelenfabrikant Adidas Benelux vertrekt uit Etten-Leur. De commerciële en administratieve activiteiten verhuizen naar Amsterdam. De opslag en expeditie verhuizen naar het industrieterrein Moerdijk Daar bouwt het concern een nieuw Europees expe ditiecentrum. Voor de 65 werknemers in Etten-Leur komt het vertrek niet als een verrassing. Dertig mensen verhuizen mee naar Moer dijk. In Amsterdam is plaats voor veertig extra mensen. ANP STRAATSBURG - Het Duits-Franse farmacieconcern Aven tis verkoopt de producent van industriële gassen Messer Griesheim aan de Duitse verzekeraar Allianz en de Ameri kaanse zakenbank Goldman Sachs. Het gaat bij de transactie om het belang van 66,6 procent van Aventis. Financiële details zijn niet gegeven, maar analisten schatten de verkoopprijs op ongeveer 3,5 miljard. Aventis onstond in 1999 door een fusie van de farmaciedivi sies van het Duitse Hoechst en het Franse Rhöne-Poulenc. Messer Griesheim, gevestigd in Frankfurt, behoort tot de grootste producenten van industriële gassen ter wereld. ANP SCHIPHOL - De KLM is een proef begonnen met schonere ke rosine. Twee Boeings 747 vliegen sinds kort op Aziatische be stemmingen met brandstof waaraan een stof is toegevoegd die de prestaties verhoogt en de vervuiling terugdringt De KLM is de eerste luchtvaartmaatschappij die gebruik maakt van deze kerosine, die is ontwikkeld door het Ameri kaanse bedrijf Betz Dearborn en door Shell op de markt wordt gebracht. De Amerikaanse luchtmacht vliegt al langer met de speciale brandstof. Door de toevoeging verloopt de verbranding in de straalmo toren schoner, wat moet leiden tot minder uitstoot. De KLM verwacht verder een lager brandstofverbruik en besparingen op onderhoudskosten. De proef duurt een jaar. GPD NAARDEN - Software-installateur Magnus verwacht dat de omzet over 2000 lager uitpakt dan eerder verwacht. Het be drijf zei in augustus nog uit te gaan van een omzetgroei van twintig tot 25 procent. Gisteren stelde Magnus de verwach ting bij tot vijftien procent Magnus rekent op een winst van 1,7 miljoen euro 3,75 mil joen). Dit komt overeen met de eerder uitgesproken verwach ting van tussen de één en twee miljoen euro. Gezien de goed gevulde orderportefeuille voorziet Magnus voor 2001 een om- zetgroei van 25 tot veertig procent. ANP Victor Muller: „Onze klanten verwachten dat we overal ter wereld onze diensten aanbieden." foto United Photos De Boer/GPD door Martijn Schuring DEN HAAG - Werk is er altijd voor Peter Paul de Vries. Maar de maand december van het jaar 2000 sloeg alles. Natuur lijk houdt World Online (WOL) hem bezig. Maar ook de mis lukte fusieplannen van Samas en Ahrend, twee bedrijven in kantoorbenodigheden en meu bilair, en de overname van vastgoedbedrijf Vastned door Uni-Invest behoefden aan dacht. „Helaas is het zo dat er veel zaken zijn waar ingrijpen van de VEB nodig is." Ook voor De Vries was de gang van zaken bij WOL het 'diepte punt' van het jaar. „Ik kan niemand tegenkomen of ze be ginnen over Nina Brink." De beursgang met alle wantoe standen en de uiteindelijke overname door het Italiaanse Tiscali bezorgden hem kromme tenen. Zijn belangenclub, waarbij 28.000 leden zijn aan gesloten, kan elk moment een dagvaarding de deur uit doen. Tegen het bestuur van WOL, de banken die de beursgang orga niseerden en enkele grootaan deelhouders. Minimaal 220 miljoen gulden schadevergoe ding voor gedupeerde en mis leide aandeelhouders eist de VEB namens tienduizend le den. Gesprekken over een schikking leverden voorlopig weinig op. Offers Op geen enkele manier is hij stiekem ook maar een klein beetje blij met de affaire. „Deze beursgang heeft beleggers vijf miljard gulden gekost! Ik kan daar niet blij mee zijn. We heb ben meer leden gekregen door de zaak, dat klopt. Ik schat dat zo'n vierduizend van de acht duizend nieuwe leden door WOL bij ons gekomen zijn. Maar de offers zijn groot. De fi nanciële lasten van de zaak Peter Paul de Vries is een principieel man. De directeur van de Vereniging van Effectenbezitters strijdt voor een betere positie en meer zeggenschap van aan deelhouders. Als depositie van beleggers aangetast wordt, probeert hij de best mo gelijke geldelijke compensatie uit het vuur te slepen. Ook voor hem is de 'affaire-World Onli ne' het dieptepunt van het jaar. „Ik kan niemand tegenkomen of ze beginnen over Nina Brink." kun je niet met de ledengroei compenseren. Daarnaast heeft het een beslag op de organisa tie gelegd. We hebben een spe ciaal WOL-secretariaat waar permanent vier medewerkers bezig zijn." Negatieve zaken hebben positieve bij-effecten, weet De Vries. De hele affaire levert ook een winstpuntje op. „De structurele problematiek van beursintroducties is bo venaan de agenda komen te staan." Uitglijder Met alle belangstelling voor WOL, was er automatisch veel aandacht voor De Vries. Vele malen werd hij opgevoerd om de zaak van commentaar te voorzien. Hij werd een bekende Nederlander, een van de meest geciteerde personen in de fi nanciële wereld. Over alles lijkt hij een mening te hebben: „Maar ik ben niet die wethou der Hekking van Van Kooten en De Bie die zo graag in de schijnwerpers wil staan. Ik word er niet bovenmatig en thousiast van om mijn eigen hoofd te zien. De winst is dat de VEB aandacht krijgt." Hij be seft het risico van overkill of het maken van een uitglijder. En hij ziet nog eer. probleem. „Het grootste nadeel van pu bliciteit is dat je je eigen under dogpositie verliest." Drieëndertig is bedrijfseco noom De Vries pas, en al vele jaren volgt hij het Nederlandse bedrijfsleven. De laatste elf jaar voor de VEB. Het is een verslaving, erkent hij. Tele tekst gaat 'automatisch' op de pagina met de beurskoersen, ook als hij heel de dag bij een aandeelhoudersvergadering Peter Paul de Vries strijdt voor een betere positie en meer zeggenschap van aandeelhouders. foto Rob Keeris/GPD geweest is om bestuurders het vuur na aan de schenen te leg gen. Hij is cijfermatig aangelegd, zegt hij. De fascinatie zit hem in de cijfers, niet in het grote geld. „Als kind was ik al bezig met de tijden van het schaatsen en wielrennen. Op een gegeven moment ontdekte ik dat er nog een pagina met cijfertjes in de krant stond Zo is het ontstaan. Een leuke economieleraar leg de me uit hoe het precies zat. Toen ik zestien was kocht ik mijn eerste aandeel." Normaal vindt hij het niet. „Maar als de patiënt er zelf geen last van heeft en de omge ving ook nietmoet het kunnen De financiële wereld is buiten gewoon interessant." Het spel letje 'beurskoersen raden' speelt hij niet meer, maar op vakantie gaan nog altijd jaar verslagen mee. „Zelfs als ik met de rugzak op pad ga, stop ik er nog wat documenten in." Mismanagement De VEB pakt niet alles op. De overname van Baan door het Britse Invensys, waarbij beleg gers tevreden moesten zijn met een schamel overnamebod van 2,85 euro, liet De Vries liggen. Het geeft hem 'een onbevre digd gevoel' en noemt het een 'professionele frustratie' die hij wel vaker heeft. Maar De Vries weet dat 'je geen dingen moet beloven die je niet kunt waarmaken Hij garandeert dat de VEB de zaak zeer goed bestudeerd heeft. „We zagen het niet als kansrijk en je moet geen nederlagenstrategie voe ren. Ons doel is niet procede ren, maar succesvol optreden ten behoeve van beleggers Bij Baan zijn onverkwikkelijke dingen gebeurd, maar zolang het om operationele fouten gaat en je geen mismanage ment kunt aantonen, wordt het een moeilijke zaak." Of hij het einde van de 'WOL- zaak' meemaakt, weet de De Vries niet. „Het zou leuk zijn, ik ben er wel erg bij betrokken." De VEB is geen eindstation voor hem, al heeft hij nog geen concrete toekomstplannen. Wat wil hij op zijn naam heb ben, mocht hij vertrekken? „Ik ben al tevreden als mensen we ten dat ik me met hart en ziel heb ingezet voor beleggers. Ge lukkig ziet men ons niet meer als extreem. We krijgen al be hoorlijkwat steun van de zake lijke top in Nederland. Ver schillende bestuurders hebben gezegd dat we WOL hard moesten aanpakken. Ze zoeken ons op en dat is plezierig. Zo lang ze je maar niet doodknuf felen." Stemrecht „Het liefst zou ik de certifice ring van aandelen afgeschaft zien, maar dat zal nog wel even duren, ben ik bang." Aandeel houders zijn mede-eigenaar van een bedrijf en moeten daarom hun rechtmatige stem recht krijgen, meent hij. Certi ficeren van aandelen, waar door het stemrecht vervalt, stoort De Vries mateloos. Het is een van de punten waarop Ne derland volgens hem beneden gemiddeld scoort. „Mijn Euro pese collega's (De VEB is aan gesloten bij de Europese belan genclub Euro Shareholders) kunnen niet geloven dat be stuurders zichzelf hier opties toekennen zonder toestem ming van beleggers. In Neder landse vennootschappen is er geen evenwicht tussen bestuur, werknemers en aandeelhou ders. Effectenbezitters zijnbij- zondermachteloos. Wezijnnog niet wezenlijk in staat geweest dat te veranderen." GPD door Sylvia Marmelstein VELP - Druk, druk, druk. De hardwerkende Nederlander weet van gekkigheid niet waar hij tijd vandaan moet halen. Tijd voor werk, het uitlaten van de hond, het koken van een maaltijd, het schoonmaken van het huis en het bijhouden van de tuin. Want ook de kinderen vra gen om aandacht en opa en oma verwachten een bezoekje. 'Help! Wat moet ik eerst doen?', vragen velen zich dagelijks af ..Besteed zoveel mogelijk uit", luidt steevast het advies van Hannie Burcksen. Haar bedrijf Lekker Leven verlost de dyna mische mens op bestelling van alle denkbare huishoudelijke beslommeringen. Ramen lap pen, hekwerk schilderen, Lek ker Leven neemt het allemaal over. „Zo krijgen mensen weer tijd voor alles wat ze écht be langrijk vinden", zegt Burck sen. Het uitbesteden van huishoude lijke klussen is een ware trend. Het afgelopen jaar is het aantal mensen dat zich heeft aangeslo ten bij Lekker Leven verdub beld, van 150.000 naar 300.000 personen. En in het hele land schieten concurrerende ge maksdiensten als paddestoelen uit de grond. Lekker Leven is er als eerste Nederlandse bedrijf mee begon nen en bedient steeds meer goed verdienende, maar drukbezette jongeren. Of liever gezegd hun baas: want wie lid wil worden van Lekker Leven heeft daar zijn werkgever voor nodig. Die sluit meestal voor alle werknemers in zijn be drijf een contract af met Lekker Leven- en betaalt daar enkele tientjes per persoon voor. Burcksen: „Ze zien het als een extra service voor hun werkne mers. Die zijn immers zo vaak met hun werk bezig dat ze thuis nergens meer aan toekomen." In principe heeft een werkne mer met een lidmaatschap nog niet zoveel in handen. „Alleen de garantie dat ze vragen kun nen stellen waarop het ant woord nooit nee luidt", zegt Burcksen. Leden krijgen alleen een telefoonnummer dat ze kunnen draaien voor al hun vra gen. Als ze bijvoorbeeld een loodgieter nodig hebben of een kinderoppas of iemand die de kat tijdelijk verzorgt. De mede werkers van Lekker Leven gaan dan op zoek naar iemand die de opdracht uitvoert Voor de dien sten, dus bijvoorbeeld de lood gieter, moeten de leden apart betalen. Burcksen: „Maar wij regelen wel altijd een korting van minstens tien procent op de normale tarieven." Burcksen had van te voren niet kunnen voorspellen wat voor 'vreemde' verzoeken ze zou krij - gen. „Zo hadden we iemand die wilde dat er drie avonden per week bij thuiskomst een maal tijd was voorbereid De aardap pelen moesten geschild zijn, de boontjes gedopt en de gehakt ballen gedraaid Dan hoefde hij alleen nog maar het vlammetje onder de pannen aan te steken. Een oudere vrouw belde met de vraag of iemand haar trui kon afbreien Ze was bijna klaar, maar kreeg ineens last van reu ma in de handen. Toen hebben wij iemand gevonden die het leuk vond om de klus af te ma ken. Ook zoeken veel alleen staande ouderen gezelschap voor bij het winkelen. Iemand die het bijvoorbeeld eerlijk zegt als een kledingstuk niet staat." Eigenlijk vervangt Lekker Le ven de huisvrouw die buitens huis is gaan werken. De spaar zame tijd die ze over heeft besteedt ze liever aan haar kin deren en hobby's dan aan haar huis. Tegelijkertijd geeft het op rukken van gemaksdiensten een beetje de triestheid van het mo derne leven weer. „Want de ou dere mensen die een beroep op ons doen, doen het omdat hun kinderen geen tijd meer voor hen hebben. Dat is triest, maar een maatschappelijke ontwik keling die niet meer te stoppen is." GPD Stichting Lekker Leven, Postbus 148. 6880 AC Velp, tel: 0900- 2025070, www.lekkerleven.nl (Advertentie) Zeeuws Veilinghuis Jeroen de Kuijper Taxateur in kunst en antiek te ontbieden voor verzekeringstaxaties van al uw kostbaarheden! Tel.: 0118-650680

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 11