Stiekeme slopers bedreigen monumenten Saspit, schilderachtig watertje met eiland Kevers en boktor knagen aan erfgoed ONDERWEG Excursies in de natuur woensdag 3 januari 2001 Monumentenpanden ho ren onlosmakelijk tot het Zeeuwse culturele erf goed. Hoewel er in de loop van de tijd vele prachtige ge bouwen zijn verdwenen, staan er in de provincie nog tussen 6.000 tot 7.000 die een monumentale status heb ben. Eigenaren van zo'n pand bezitten iets om trots op te zijn. Er zijn juweeltjes van bouwkunst onder. Het bezit brengt tegelijkertijd zorgen met zich mee. Monu mentenpanden zijn op leef tijd en derhalve kwetsbaar. Ze hebben extra aandacht nodig. Er liggen altijd stie keme slopers op de loer. Klei ne beestjes zich die met on uitputtelijk geduld tegoed doen aan het vele hout dat in de oude gebouwen te vinden is. Vocht en schimmels doen hun slopende werk aan oude gebouwen. foto Wim Phaff De huisboktor. foto Aad Buijs Wim Phaff, consulent be houd en beheer bij de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, houdt een kruistocht tegen de stiekeme slopers die de monumentale panden continu bedreigen. Door het geven van advies en voorlichting probeert hi-j gebruikers te waarschuwen voor de bijna onzichtbare geva ren. Namen als de bonte knaagkever, de boktor en de houtwormkever hebben in mo- numentenland een onheilspel lende betekenis. Ze knagen aan de fundamenten van het cultu rele erfgoed. Bestrijding De consulent vindt de strijd te gen de beestjes alleszins verant woord. Hij wijst op het nog al tijd rijke monumentenbestand in Zeeland. ,,Er zitten hele grote gebouwen bij zoals kerkgebou wen en heel kleine zoals boeren- woninkjes. Je hebt grote oude boerderijen en pandjes in de binnensteden. Er is veel werk aan om ze te behoeden tegen verval." Phaff noemt in dit ver band de inzet van de Monumen ten wacht Zeeland, die veel pan den regelmatig inspecteert en zeer alert is op de aanwezigheid van insecten. „Ik bekijk de aan- tastingsvorm. Om welke soort gaat het, wat is de beste manier om verspreiding te voorkomen Daarom kunnen ze veelal onge straft langer bezig zijn. Een eer ste indicatie is de aanwezigheid van kevers, dood of levend, bij het raam. Dat is het signaal: er zijn ongenode gasten in huis." Vroeger werd er niet veel gedaan tegen de kevers. „Hooguit een kwast petroleum erover en daarmee was het wel gezegd", betoogt de consulent. Tegen woordig vindt behandeling met insecticiden plaats. Phaff: „Er zijn speciale systemen voor. Het ligt een beetje aan de soort en de mate van aantasting. In het ver leden werd er conserduc op ge smeerd. Het was niet echt ge zond om in een ruimte te lopen die volgespoten was. Nu worden gaten in balken geboord. Daar gaan een soort nippels in waar op een hoge drukspuit aange sloten kan worden om te injec teren. Dat is minder vervelend en het spul dringt goed door in het hout. Dat is veel effectiever en plezieriger voor de bewo ners." Duur herstel De verhalen over gebouwen die zwaar zijn aangetast door bonte knaagkever of boktor zijn legio. Er moeten veel kosten gemaakt worden voor bestrijding en her stel. De consulent zegt dat veel bewoners zich niet bewust zijn van de gevaren die op de loer lig gen. Al heb ik niet de illusie dat wat ik verkondig nieuws is. Maar het is wel zinvol de men sen van tijd tot tijd te attenderen op de problemen die kunnen ontstaan. Daarom hebben we een presentatie gemaakt van de belangrijkste bedreigingen. Die moet gaan rondreizen, bijvoor beeld langs technische scholen, afdelingen bouw- en woning toezicht van gemeenten, vereni gingen van huiseigenaren. Er komt ook een folder bij." Phaff onderstreept dat niet al leen de kevers tot de slopers ge rekend kunnen worden. Ook ratten en muizen kunnen er wat van. Die richten zich niet zozeer op het vernielen van hout, meer op bekabeling. En vogels met hun uitwerpselen, waarin aller lei zuren en zouten zitten, zor gen eveneens voor langzaam sloopwerk. „Sommigeslopers worden getolereerd omdat ze zo leuk zijn. Kijk naar begroeiing. Het staat hartstikke decoratief, maar het is funest. Klimop hecht zich in de muur en houdt vocht vast. Een boom vlakbij een gebouw is mooi, maar voor de fundering en de muren gaat er toch iets buigen of barsten Rinus Antonisse Enkele van de stiekeme slopers, die monumenten bedreigen: links de grote houtwurmkever, rechts de gewone houtwurmkever. foto's Aad Buijs naar andere panden en wat is de beste vorm van bestrijding." Er zijn volgens Phaff drie kever soorten die de meeste schade aanrichten. De bonte knaagke ver spant wel de kroon wat aan tasting betreft. „Ze kunnen er wat van. Alleen de nerf van het hout blijft over. Het zachtere hout wordt helemaal weggevre ten. De bonte knaagkever is ook het ergst door de naar verhou ding grote gaten die hij veroor zaakt. Houtworm komt ook veel voor, maar maakt veel kleinere gaten. Het dier wordt ook dood- kloppertje genoemd. Het ver haal gaat dat als je het beest hoorde, er dan snel een sterfge val te verwachten was. De bok tor blijft meer aan de opper vlakte, de bonte knaagkever gaat door de hele balk heen." Open raam De binnenkomst van de kevers is moeilijk te voorkomen, weet Phaff. „Alles is overal en het mi lieu selecteert. Kevers vliegen gewoon rond. Ze komen een huis binnen net als een vlieg. Er staat een raam open, een dak pan ligt wat scheef. Schimmel sporen zitten overal in de lucht. Als die goede omstandigheden aantreffen - bijvoorbeeld voch tig hout en een aangename tem peratuur - dan zijn de voor waarden gecreeërd voor de verschimmeling van hout. Dat preferen de kevers. De schim mels doen als het'ware het voor werk. En de kevers voeren trou wens zelf ook schimmelsporen met zich mee." Phaff vertelt dat de aantasting heel langzaam gaat. „Het zijn niet een of twee kevertjes, maar altijd een groot aantal. De mo gelijkheid is groot dat ze zich als een olievlek vei'spreiden. Het gaat echt sluipend. Je merkt het niet omdat het zo langzaam gaat. Ik denk dat heel veel men sen het werk van de dieren ook niet herkennen als aantasting. ZEEUWSE KREKEN 3 Naam: Saspit, ook wel Sasput Ligging: ten noordoosten van Zierikzee en ten zuidwesten van Dreischor Ontstaan: na 1646 Oppervlakte: ruim een hectare Bijzonderheden: ligt op de bedding van een voormalige rivier Rijdend over de binnendijken van Schouwen-Duiveland zie je hoe de natuur ineens voor een verrassing kan zorgen. Aan de zuidzijde van de Sasdijk ligt zo'n surprise te wachten, een schilderachtig watertje, met in het midden een klein eilandje. Het wordt de Saspit genoemd en de naam geeft aan dat er in de buurt een sas, een sluis is ge weest. De pit ligt in wat eens een bedding van de Gouwe was. De ze rivier scheidde Schouwen van Duiveland en splitste zich ongeveer vier kilometer ten noorden van Zierikzee in een noordelijke tak, de Sunnemare en een oostelijke geul, het Dijk- water. Na de afdamming van de Sun nemare in 1374 veranderde er veel in het resterende geulenge- bied. De Gouwe, die later ook Dijkwater werd genoemd, be gon te verzanden. In 1610 legde men ten oosten van Zierikzee de Steenen Dijk aan, en daarna werden er inpolderingen uitge voerd in de voormalige stroom- bedding, zodat deze steeds smaller werd en enkel ging die nen voor afwatering. In 1646 viel het besluit om het restant van het water te gaan benutten als spuiboezem en werd er een spuisluis aangelegd, het zoge naamde Verste Sas. Dichtbij Zierikzee bouwde men in 1671 het Dichtste Sas. Bij vloed liep de tussenliggende ruimte vol om later te kunnen spuien. Als bei de sassen waren gesloten deden ze ook dienst als hoogwaterke ring. Maar in 1825 is men eens vergeten het Verste Sas te slui ten, zodat het water tijdens vloed de polders in het Dijkwa ter overstroomde. Waarschijn lijk is de sluiskolk toen nog ver der uitgesleten en is de Saspit ontstaan zoals wij die kennen. Later verving men de sluis door een vaste gronddam en is alles rond de sluiskolk ingepolderd. De Saspit en zijn omgeving le veren door de eeuwen heen een fraai plaatje op. Op een dijk in de buurt nestelden vroeger veel reigers in de bomen. Voorde wa tersnoodramp werd de Saspit soms gebruikt door de padvin derij. Er stond een schuilhut midden op het eilandje, dat met een bootje bereikbaar was. Na 1953 is er in die omgeving veel veranderd. Verscheidene dijken werden afgegraven, anderen liet men liggen. De Sasdijk zelf werd doorgetrokken in de rich ting van Nieuwerkerk. De dij ken om de pit zijn restanten van oude polderdijken. Voor kok meeuwen, kluten en visdieven was het water van de p it vroeger een paradijs, maar nu de grond waterstanden lager zijnis de hil te zeer begroeid. Daar zijn an dere vogelsoorten op afgeko men. De kluten en visdieven foto Peter Nicolai hebben ze plaats gemaakt voor wilde eenden, meerkoeten en waterhoentjes. Het is een geluk dat de Saspit niet gedempt is na de ramp. Het is een tamelijk onbekend en on dergewaardeerd stukje natuur. Wie er komt doet er goed aan een verrekijker mee te nemen. Vanaf deze plek is het silhouet van Zie rikzee adembenemend, zeker als de zon in deze tijd van het jaar net achter de Dikke Toren ondergaat! Betty Blikman-Ruiterkamp Tijdens deze laatste dagen van de kerstvakantie heeft Staatsbosbeheer in Zeeland twee excursies op het program ma, in de Westhoek van Schou wen en op Walcheren. In de Westhoek brengt een wan deling de bezoekers vandaag - woensdag - onder leiding van een gids naar de Meeuwendui nen. In dit dynamische duinge bied hebben de elementen nog vrij spel. Stuifplekken en duin toppen getuigen ervan. Elk sei zoen heeft hier een eigen charme. Er verblijven tal van vogelsoorten en het gebied is rijk aan bijzondere planten. De wandeling begint 's middags om 13.30 uurbij de uitkijktoren aan de A. van der WeijdewegBurgh- Haamstede. Ook vandaag, 3 januari: een ex cursie door de Manteling van Walcheren, het gebied langs kust en duinen tussen Domburg en Oostkapelle. De boswachter geeft de deelnemers informatie over de planten- en dierenwe reld in het gebied. De wandeling voert langs de parels van de Manteling, de buitenplaatsen Westhove en Berkenbosch. Ver trek: 14 uur bij het Zeeuws Bio logisch Museum, Duinvlietweg in Oostkapelle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 24