Pil Pil II tilt Iftiff 'IE COURANT Dertienjarige bij doden Volendam Zeeuwse bevolking groeit stevig Kisten en zwarte wagens te weinig A 23 Goese kerkbestuurder verduisterde ruim een ton aan collectegeld 4 WEKEN VOOR Wegrestaurant biedt eten én een werkplek Aantal overleden slachtoffers cafébrand loopt op tot negen Waterschap beheert Schouwse kust Democraat in regering-Bush Barak overweegt verbreken band met Palestijnen Olietanker in problemen voor kust Marokko Naar een vitaal platteland Moeilijk jubileum Olympia's Ronde Bush blokkeert ratificatie van Haags Strafhof ZW 5 It80 ■6° Zon Perioden met zon en tot de avond droog. Middagtemperatuur rond 8 graden. 244e jaargang no. 2 woensdag 3 januari 2001 losse nummers 2,00 pagina 3 van onze redactie binnenland VOLENDAM - Het aantal doden bij de discobrand in Volendam is volgens de gemeente gestegen tot ne gen. Onder de overledenen zijn, naar nu blijkt ook zeer jonge bezoekers zoals een dertienjarig meisje. Zeker zeventien van de 184 gewonden vechten nog voor hun leven. Het ontstaan van de brand en het naleven van veiligheids voorschriften wordt door justi tie onderzocht. Hoofdofficier WASHINGTON - Amerika's aanstaande president George W. Bush heeft gisteren de Demo cratische politicus Norman Mi- neta voorgedragen als minister van Transportzaken. Mineta is sinds vorig jaar zomer minister van Handel in de rege- ring-Clinton. Bush is de afgelo pen weken naarstig op zoek ge weest naar een Democraat van naam. Hij had daartoe ook alle reden na het bizarre verloop van de presidentsverkiezingen. Mi neta wees kritiek op zijn nomi natie van de hand: „Er zijn geen Democratische of Republikein se autosnelwegen. Er is niet zo iets als Democratische of Repu blikeinse filevorming. Er be staat geen Democratische of Re publikeinse luchtverkeersvei- ligheid." GPD TEL AVIV - De Israëlische pre mier Barak heeft zich gisteren somber uitgelaten over de toe stand in het Midden-Oosten. Hij meent dat het Israëlisch-Pales- tijnse conflict al bijna een 'Bos- nië-achtig' karakter heeft aan genomen. Als het laatste vredesinitiatief van de Ameri kaanse president Clinton niets oplevert, dan moet Israël zich volgens Barak zo snel mogelijk 'eenzijdig afscheiden' van de Palestijnen. Het Palestijnse bestuur liet gis teren weten dat het een dergelij ke separatie zal beschouwen als een 'oorlogsdaad'. Volgens mi nister Abed-Rabbo van Infor matie zou daarmee iedere kans op een permanent vredesak koord zijn verkeken. De Pales tijnse president Arafat had gis teren een gesprek met Clinton. Barak waarschuwde gisteren dat bij eenzijdige afscheiding de vredesverdragen met Egypte en Jordanië onder spanning komen te staan, waardoor een nieuwe oorlog in het Midden-Oosten kan uitbreken. De Israëlische leider beschul digde Arafat van tijdrekken. „Hij heeft een week besteed aan het eisen van opheldering over Clintons plan en dat laat duide lijk zien dat hij niet van plan is overeenstemming te bereiken", zei Barak. Veel lijkt het niet meer uit te maken, want de kans op een overeenkomst in de ko mende paar weken is volgens Barak 'zeer klein'. De premier irerklaarde dat hij nooit zal in- jtemmen met Palestijnse soeve reiniteit over de Tempelberg, ïen kernelement in het Ameri kaanse plan. GPD/RTR/ANP SABAT - Een Cypriotische olie anker is in internationale wa rren ten noorden van Marokko n moeilijkheden geraakt. Dat is psteren bekendgemaakt door le Marokkaanse marine, riet schip, dat 294.000 ton itookolie vervoert, heeft ter ïoogte van de brug een scheur tan twintig meter opgelopen. Waar volgens de Marokkaanse iutoriteiten lekte er gister- ivond geen olie. De marine leeft schepen naar het vaartuig [estuurd om assistentie te verte len en het getroffen schip uit de erritoriale wateren van Marok- to te houden. AFP van justitie T. Bot heeft de tech nische recherche en het Neder lands Forensisch Instituut inge schakeld om de oorzaak van de brand uit te zoeken. De politie hoort met een team van zo'n dertig mensen de talloze getui gen. Naar schatting waren er in Het Hemeltje 180 mensen aan wezig toen de brand uitbrak. „Bij de verhoren moeten we ui terst zorgvuldig te werk gaan, want het kan zijn dat een getui ge na verloop van tijd verdachte wordt", aldus Bot. Ook de ver gunningen en het naleven van brandvoorschriften worden door justitie onderzocht. Niet alleen de rol van de uitba ter, maar ook de rol van de ge meente - die de eigenaar van het horecacomplex al eens heeft aangeschreven over brandvei ligheidseisen - wordt daarbij onder de loep genomen, meldde Bot. Vandaag begint een onaf hankelijk onderzoek van het ministerie van Binnenlandse Zaken. De gemeente denkt vrij dag een feitenonderzoek over de ramp te hebben afgerond. De aanwezigheid van zeer jonge kinderen in de uitgaansgelegen heid leidde gisteren tot vragen over het nut van het horecacon- venant van de gemeente. Hier mee zouden jongeren juist moe ten worden geweerd uit disco's en bars. „Ieder weekend pakken we een café om dat te controle ren", pareerde Volendams bur gemeester F. IJsselmuiden gis teren de kritiek. Sommige jonge kinderen zien er echter behoor lijk oud uit, aldus de burge meester. „Dus is die controle erg moeilijk." Dader Getuigen van de brand in Het Hemeltje noemen het afsteken van vuurwerk als oorzaak van de brand. Daardoor zou de kurkdroge kerstversiering in brand zijn gevlogen In Volen dam circuleert inmiddels de naam van degene die het vuur werk in Het Hemeltje zou heb ben ontstoken. Deze Volendam- se jongen is bij de brand om het leven gekomen. Koningin Bea trix en vice-premier Jorritsma bezochten gisteren slachtoffers van de cafébrand. Premier Kok ziet in de gebeurtenissen in Vo lendam geen aanleiding zijn va kantie te onderbreken. Volgens RVD-woordvoerder G. van der Wulp laat de premier zich op zijn vakantieadres voortdurend op de hoogte stellen van de ge beurtenissen. Het sportleven in Volendam is zeer ontwricht als gevolg van de cafébrand. Veel jeugdige spor ters zijn gewond geraakt. Vooral de handbalclub en de zaterdag afdeling van de amateurvoet ballers zij n zwaar getroffenHet Nederlands Handbal Verbond (NHV) heeft besloten de jeugd- interland tegen België deze week te schrappen, aangezien Volendam hofleverancier van Jong Oranje is. GPD/ANP Pagina 2: Noodsignale- ring slecht Verbondenheid moet blij ken Portret IJsselmuiden Regels moeten nageleefd worden Kleding brandgevaarlijk Jonge kinderen Pagina 19: Bezem door de vluchtroute Koningin Beatrix praat in het AMC met familieleden van slachtoffers van de brand in Volendam. door Jan Vriend VOLENDAM - Alweer rinkelt de telefoon. Het is druk in het kantoor van het rooms-katho- lieke begrafenisfonds Jozef van Arimathea in Volendam. De vrijwilligers regelen negen begrafenissen in vijf dagen. „We hadden te weinig kisten en zwarte wagens. Maar aan alle kanten bieden ze hulp aan", zegt bestuurslid Kees de Wit. Hij schrijft stapels rouwkaar ten en puzzelt een rooster bij elkaar. „Ook op zondag wordt er een slachtoffer begraven. We kunnen niet anders dan sprei den. Want iedereen wil een koor en een pastoor." „Gelukkig is het een traditie dat Volendammers hun dier baren thuis opbaren", vertelt De Wit. „Je moet er niet aan denken dat je nu met al die fa milies in één mortuarium te recht moet." Uit de hele regio is koelapparatuur naar Volen dam gebracht om de kamers waarin de slachtoffers zijn op gebaard fris te houden. Ook voor rouwwagens en kisten kon het plaatselijke begrafe nisfonds in de omgeving te recht. „De hulp doet ons goed. Het medeleven is nu onmis baar." „De Volendammer families kruipen bij elkaar", zegt voor zitter E. Woerlee van het paro chiebestuur, die tegenover hem zit. „En dat is nu hard no dig. We doen een beroep op dragers en koorzangers van ze ven koren. Ze komen, hoor. Maar wie je ook belt, bijna ie dereen heeft wel een familie lid, een buurjongen of een ken nis die slachtoffer is. Je kunt iedereen wel condoleren. Ze zijn allemaal uit hun gewone doen. Eerst dankte ik Onze Lieve Heer op m'n blote knieën dat mijn kinderen niks was overkomen. Maar meteen daarna voelde ik me schuldig. Dacht ik aan de mensen die ge troffen zijn. En aan wat ons dorp allemaal nog te wachten staat, met zo veel gewonden in de ziekenhuizen. We houden er rekening mee dat de telefoon elk moment wéér kan gaan." Dat de overheid slachtoffers en hun families professionele be geleiding aanbiedt, noemt De Wit een goed initiatief. Maar of de Volendammers erop zitten te wachten, waagt hij zich af. „Hier steunen ze elkaar. De huizen van de getroffen gezin nen zitten allemaal vol vrien den en bekenden. Het medele ven met elkaar telt op dit mo ment zwaarder dan de steun van deskundigen. Een arm op een schouder op de begraaf plaats betekent hier meer dan een hulpverlener aan de deur." Met elkaar praten helpt, is zijn ervaring. „Volendammers zijn praters. Ze hebben het graag over elkaar en ze zijn er voor elkaar. Dus de waag wie er ver antwoordelijk is voor de brand, wie het eigenlijk heeft gedaan, hoor je niet uit de mond van een Volendammers. Op dit moment is dat gezeik- We zitten nu met doden. Met heel veel gewonden. Met hui zen vol verdriet. Dan interes seert de schuldwaag je niet. Nog niet." GPD Ontwikkeling inwonertal in 2000 De getallen in grijs geven de cijfers van vorig jaar. i i i s i i 1 -1 Hó -43 i ia Temeuien •26 -46 lil Veere ?i -63 (1} Sas van Gent Zeeland totaal: +3026 door Maurits Sep VLISSINGEN - De bevolking van Zee land blijft toenemen. Het inwonertal is vorig jaar met 3026 mensen gegroeid tot 374.743. Grootste groeier was Schou- wen-Duiveland. Een opzienbarende ommekeer deed zich voor in Vlissingen. De tweede stad van Zeeland moest in 1999 een afname van 201 inwoners ver werken, maar zag er vorig jaar 444 bij komen. Gedeputeerde G. van Zwieten (WD, ruimtelijke ordening) reageert verrast op de groei met ruim drieduizend inwo ners. „Zo, da's veel. Het meeste van de laatste jaren." Vorig jaar voorspelde hij dat het inwonertal van Zeeland binnen twintig jaar moet verdubbelen om de huidige voorzieningen in stand te hou den. „Of we met deze groei op schema zitten? Dat weet ik niet. Omvang alleen zegt ook niet veel, merkt Van Zwieten op. „Die houdt pas stand als ze gepaard gaat met een banengroei, Dat is waardevolStel dat de groei voor al komt door pensioenmigratie, dan zou Zeeland nog sneller vergrijzen. Dan krijgen we niet de gewenste bevol kingsopbouw." Middelburg blijft de grootste stad van de provincie. Dankzij een bevolkings aanwas van 517 mensen telt zij nu 45.437 inwoners. Vlissingen blijft twee de (44.786). Goes handhaaft zich met een nieuwe toename van 196 inwoners op de derde plaats (35.964) Schouwen-Duiveland zit Terneuzen nadrukkelijk op de hielen. Terneuzen blijft de vierde stad van Zeeland. Zij zag echter opnieuw meer mensen gaan dan komen. De bevolking nam met 43 inwo ners af tot 34.496. Schouwen-Duive land daarentegen mocht 550 nieuwelingen (dankzij geboorten en verhuizingen) verwelkomen. Op het ei land wonen nu 34.150 mensen. Dat Schouwen-Duiveland Terneuzen in omvang nadert, wil niet zeggen dat die gemeente nu een belangrijkere rol gaat innemen in het ruimtelijke orde ningsbeleid en in de visie van steden- netwerken. Van Zwieten: „Niet de om vang van de gemeente is relevant, maar die van de stad en de voorzieningen die daarbij horen. En Zierikzee is met bijna elfduizend inwoners nog altijd veel kleiner dan Terneuzen Dne gemeenten zijn vorig jaar kleiner geworden. Naast Veere (-45) zijn dat twee Zeeuws-Vlaamse gemeenten: Ter neuzen en Sas van Gent (-63). Overi gens zou ook Oostburg in dit rijtje kun nen worden genoemd. Weliswaar 'groeide die gemeente met 305 inwo ners, maar dat kwam door de komst van 350 asielzoekers naar het Cadzandse asielzoekerscentrum Hedenesse. Noord- en Zuid-Beveland en Tholen blijken net als in 1999 een groot aandeel in de bevolkingstoename te hebben. Sa men nemen zij eenderde van de totale Zeeuwse groei voor hun rekening. Ka- pelle alleen al kreeg er 270 inwoners bij vooral te danken aan nieuwbouwpro jecten. Datzelfde effect verschafte Vlis singen haar forse groei. Daar speelt bovendien de inschrijving van asielzoe kers mee. De kleinste gemeente van Zeeland is Sluis-Aardenburg. Daar wo nen 6561 mensen. Noord-Beveland heeft er vierhonderd meer. pagina 15: regionale cijfers Op Schouwen heeft Rijkswaterstaat het beheer van 13 kilo meter duin en strand overgedragen aan waterschap Zeeuwse Eilanden. Het schap had, naast de dijken, overigens al 5 kilo meter natuurlijke zeewering in beheer. De overdracht volgt uit de landelijke kustnota Brox-nat. Efficiënter be- heer van de kust was het doel en decentralisatie het O middel om dat te bereiken. Onder de noemer Vitaal Platteland Zeeland worden de ko mende jaren in de provincie allerlei projecten uitgevoerd, die de aftakeling van het platteland moeten tegengaan. Dat is no dig nu (landbouw)bednjven verdwijnen als gevolg van het Europese markt- en prijsbeleid, door omzetting van agrari sche grond tot recreatie-, natuur- en woongebied en door mi lieumaatregelen. Samenwerking tussen overheden en allerlei instanties moet allerlei initiatieven ook in de praktijk tot stand laten komen. De organisatie van de Olympia's Ronde kan in mei met de grootste moeite de vijftigste verjaardag vieren. De oudste en grootste meerdaagse wielerwedstrijd had iets speciaals van het jubileum willen maken, maar zit na het vertrek van Visa Card Services zonder hoofdsponsor Als de organisatoren voor mei geen opvolger weten te vinden, kan de be groting slechts met de laatste reserves sluitend wor- O O den gemaakt. O feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4 buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; uit: 9,10 en 11 zeeland: 15,16,17,19 en 21; buitengebied: 23, 24, 25 en 26; sport: 27 en 28 foto CorMulder/ANP door Ingrid Huibers GOES - De voormalige pen ningmeester van de Vrije Evan gelische Gemeente in Goes heeft sinds 1994 ruim honderddui zend gulden aan collectegeld verduisterd. Van de diefstal is enige tijd gele den aangifte gedaan bij de poli tie. De gemeente is inmiddels een civielrechtelijke procedure begonnen om het geld terug te krijgen. „Het gaat om geld van de diaconie, waarmee we als ge meente allerlei hulpacties en goede doelen steunen", zegt kerkenraadslid J. Slager. „Door de verduistering zijn we met een enorme morele schuld opgeza deld." Gemeenteleden hebben inmid dels allerlei acties op touw gezet om extra geld voor de diaconie in te zamelen. Ook wordt er elke maand een extra collecte ge houden. „We willen alle hulpor ganisaties die de afgelopen ja ren veel te weinig geld van ons ontvangen hebben, alsnog een bedrag overmaken", aldus Sla ger. De zaak kwam aan het rollen nadat afgelopen voorjaar be kend werd dat de man ongeveer 12.000 gulden uit de kas van de Zeeuwse afdeling van de Neder landse tafeltennisbond had weggenomen. Hij was daar tus sen 1996 en 1999 waarnemend penningmeester. „Toen we dat hoorden zijn we onze eigen financiële admini stratie gaan uitpluizen", zegt Slager. „Een hele toer omdat er sprake was van allerlei valse stortingsbewijzen en bankbrie- WASHINGTON - George W. Bush, die binnenkort wordt beëdigd tot president van de VS, heeft gisteren verklaard dat hij de ratificatie van het statuut van het Internationaal Strafhof dat in Den Haag moet komen zal blokkeren. Zittend president Clinton on dertekende het verdrag zondag. Na 31 december 2000 betekent het ondertekenen van het sta tuut dat het land het meteen heeft geratificeerd. RTR/AFP ven. Uiteindelijk hebben we kunnen aantonen dat er een be drag van 112.000 gulden mist." Hoewel de kerk juridische stap pen tegen de man onderneemt, wordt hem tegelijkertijd de hel pende hand geboden. Slager: „We hebben in zo'n geval als kerkgemeenschap ook een pas torale taak, daarom proberen we ons gemeentelid en zijn gezin zo goed mogelijk te helpen." (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 17,50 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 39,45) per kwartaal met automatische incasso 107,50) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:mN Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr. (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 8 7 3214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1