JU ROVINCIALE ZEEUWSE COURAH Onderzoek naar ramp in café Jaarwisseling blijft overwegend rustig Koelen was het enige wat we konden doen UITVERKOOP Israëlische Mossad vreest golf geweld ultrarechtse joden 10° t l/u Z 6 GRATIS HEN ZO-album* FOTO V HOORE rand kost acht jongeren het leven, vuur ontstaan door sterretjes Verzekering oogstschade aatsloterij ;r!oot ;rgeten ilj oenen fhat a site! bij De Jonge Hoek van Dijke Bush trekt troepen terug uit de Balkan Nieuwjaarsduik in koude zee Nikkel verrast vriend en vijand 4 WEKEN VOOR acht sselend bewolkt en kans op een bui. achtige op zee harde zuidenwind, iximum 9 of 10 graden. Ie jaargang no. 1 sdag 2 januari 2001 se nummers 2,00 (100 foto's) <5^ *BIJ KODAK EXPRESS PRINT I OF 24-UUR SERVICE pnze redactie binnenland L.ENDAM - De rege- laat een onafhanke- onderzoek uitvoeren r de achtergronden en afhandeling van de ad in café Het Hemel- in Volendam die iwj aarsmorgen aan er acht jonge mensen leven kostte. Staatsse- aris De Vries (Binnen- ise Zaken) kondigde gisteravond aan. De nd is ontstaan nadat in café sterretjes waren gestoken. dodelijke slachtoffers zijn mannen en een vrouw, van >t 22 jaar oud, allen Volen- mërs. Bovendien raakten r 184 cafébezoekers ge- d. Negentig lagen gisteren in ziekenhuizen. Dertig ge- den met derdegraads idwonden en ernstige scha- an de longen zijn er zeer it aan toe. Het Brandwon- lentrum in Beverwijk ver at dat nog eens vijf tot tien sen zullen overlijden. mmissie is nog onduidelijk wie het staatssecretaris De Vries jekondigde onderzoek zal Deren. De bewindsman laat deze week weten aan de sde Kamer. Zijn zegsman .■rde enkele mogelijkheden, s een rijksinspectie of een hankelijke commissie. >rand brak uit tussen half 2n kwart voor een. Volgens [etuigen die in de omliggen- I HAAG - De Staatsloterij )ot in januari een 'verjaar- ïrijs van 8 miljoen gulden, nstelling doet dat ter gele- leid van haar 275-jarig ju- im. Het gaat om prijzen die >99 niet zijn opgehaald. De ;en kunnen tot een jaar na ekking worden verzilverd. 999 werd zo'n 780 miljoen en wel op tijd opgehaald. ,s voor het eerst dat verj aar- rijzen alsnog worden ver tot nu toe vervielen die aan taat. In totaal bedraagt de pot eind januari 12 miljoen en. Superprijs van de Oude- sloterij viel zondag in Lim- en Noord-Brabant. Twee ;en van het winnende lot- mer BC 041570 werden in •rovincies aangeschaft. Bo- !ien vielen hoofdprijzen L miljoen gulden in Amster- Eindhoven, Den Bosch, mdrecht, St. Oedenrode en cdriel. Karei Ensinckstraat in ham telt sinds gisteravond aantal miljonairs. De win- le postcode in de trekking 1 de hoofdprijs in de Postco- terij bleek 5246 GK te zijn. betreft de oneven nummers en met 33 in de Karei En- sstraat. De prijs van ruim ig miljoen gulden wordt eeld over minstens acht ge en. amilie Van Hout sleepte het [ste bedrag in de wacht, 7,7 Den gulden. Op de tweede en e plaats eindigden de buur- inen Bijen en Schouten, die ectievelijk ruim zeven en i vijf miljoen wonnen. De ige prijzen varieerden van 900 tot 2,5 miljoen gulden, litslag van de trekking van 5ostcode Kanjer' werd be- Igemaakt door Ron Brand- ;r tijdens een live uitzen- van de Iienny Huisman ,jer Surpise Show'. Tevoren een woordvoerster van 4 al laten weten dat het, ge- de ramp in Volendam, een aste uitzending' zou wor- ANP/GPD Advertentie vw.meliesteglas.nl de cafés het nieuwe jaar vier den, volgde de brand op een ex plosie. Volgens burgemeester F. IJsselmuiden is duidelijk dat kerstversiering door het aanste ken van sterretjes vlam vatte en op de feestvierders gevallen is. In het complex zijn drie cafés boven elkaar gevestigd. Het He meltje zit op de bovenste verdie ping, op de middelste bevindt zich de Wir War Bar en op de be gane grond De Blokhut. In Het Hemeltje brak onder de circa 150 aanwezige jongeren paniek uit. Velen sprongen uit het raam om aan de vlammen te ontko men. Meerdere bezoekers liepen daarbij snijwonden en botbreu ken op. De gewonden werden aanvan kelijk opgevangen in horecage legenheden en woningen. Men sen met brandwonden werden onder de koude douche gezet. Volgens schattingen waren in de drie cafés tussen de 500 en 700 mensen aanwezig. Volgens sommige getuigen zou den nooddeuren niet zijn open gegaan. Anderen zeggen dat de deuren naar binnen draaien, waardoor in het gedrang ont snappen onmogelijk was. Bur gemeester IJsselmuiden zei op een persconferentie dat in ieder geval één nooddeur open stond. Hij wees er op dat veel mensen kleding van kunststof droegen, die vlam vatte toen de branden de takken van de versiering naar beneden vielen. Brandwerend De gemeente stuurde op 3 de cember nog een brief aan alle horecaondernemers met het verzoek om alle kerstversiering te impregneren met brandwe rende stof. Het is nog onduide lijk of dat bij Het Hemeltje ook is uitgevoerd. Volgens Volendammers waren stalen tralies voor tenminste een deel van de ramen beves tigd. Daardoor "konden veel aanwezigen alleen via een trap je de bar verlaten. Vanwege het grote aantal moes ten gewonden worden overge bracht naar ziekenhuizen in on der meer Purmerend, Alkmaar, Ploorn, Beverwijk, Amsterdam, Utrecht, Rotterdam en Leiden. Omdat de drie brandwonden centra in Nederland (Bever wijk, Rotterdam en Groningen) te weinig bedden beschikbaar hadden, zijn 18 gewonden met helikopters naar brandwon dencentra in het buitenland ge bracht, GPD Pagina 3: Drama door kindervuurwerk Tijdgebrek brandweer Pagina 5: Artsen geschokt Vocht essentieel Een jongeman met ernstige brandwonden wacht op vervoer per ambulance. foto Peter Scholten/WFA van onze redactie binnenland VOLENDAM - „Overal zag ik mensen met brandwonden. Er was in het begin heel erge paniek. Iedereen schreeuwde en gilde. Ik was ook bij de ramp met de Israëlische Boeing die op de Bijlmer stortte. Daar leek het wel een beetje op." Freelance fotograaf Leo Spooren arri veerde in de oudejaarsnacht vrijwel te gelijk met de eerste brandweerauto op de onheilsplek aan de Dijk in Volen dam „Wat ik zag laat zich niet ver woorden. Mensen die op het dak heen en weer renden en uit de ramen spron gen. Het was één grote chaos." Volgens de fotograaf gingen de eerste slachtoffers naar de naastgelegen Ka- ketoebar. Daar werden ze door brand weerlieden en vrijwilligers inderhaast gekoeld met water. „Er was direct veel hulp, zoals van het Rode Kruis. En de professionele hulp verlening kwam na die eerste chaoti sche momenten goed op gang. Men be sefte heel snel de omvang van de ramp en handelde daar naar. Werkelijk per fect wat in korte tijd tot stand kwam. Zoals die twee 'gewondennesten', veld hospitalen, onder aan en bovenop de Dijk. Daar maakten de medici, onder andere van het VU-traumateam, de eerste selectie. Wie naar welk zieken huis zou gaan." Indrukwekkend Spooren zegt dat de brand maar heel kort heeft gewoed en dat hij daarna met de brandweer naar boven is geweest. „Zelf heb ik twee dodelijke slachtoffers. gezien." De fotograaf heeft urenlang meegeholpen bij het koelen van de vaak deerlijk verbrande feestgangers met water. „Koelen, koelen, koelen. Dat was vrijwel het enige wat we konden doen." Het wachten was op ambulances. Bo ven de gewondennesten hing steeds een helikopter die het rampgebied verlicht te. „Best indrukwekkend allemaal. Ik heb ambulances gezien uit alle hoeken van Noord-IJolland, maar ook uit Friesland, Drenthe en Groningen." GPD (Advertentie) van onze redactie binnenland RIJSWIJK - Afgezien van de ca tastrofale brand in Volendam, is de jaarwisseling in Nederland relatief rustig verlopen. In Den Bosch, twee weken geleden nog het toneel van rellen, bleek de vrees voor herhaling onge grond. In Enschede werd duide lijk minder vuurwerk afgesto ken als in andere jaren als blijk van medeleven met de slachtof fers van de vuurwerkramp vorig jaar. In Den Bosch waren extra agen ten en leden van de mobiele een heid (ME) op de been, maar die hoefden niet in actie te komen. Ook in omliggende regio's bleef het opvallend stil, aldus een woordvoerder. In Enschede gaven veel inwo ners gehoor aan de oproep geen vuurwerk af te steken. Het wijk- comité Stroinkslanden hield na middernacht met ongeveer zes tig personen spontaan een fak keloptocht. Bij het monument voor de slachtoffers van de vuur werkramp wei-den talrijke kaaiden met een boodschap ge legd. De politie constateerde dat ook in Almelo en Hengelo weinig vuurwerk is afgestoken. In Scheveningen werd het nieu we jaar ingeluid met de traditio nele nieuwjaarsduik. Zo'n 7500 mensen namen een duik in het ongeveer vijf graden koude zee water. Hulpverleners van diver se instanties hielden een oogje is het zeil. Haarlem was wel het toneel van ongeregeldheden. In de Parkwijk waren politie en ME enkele uren bezig een kleine groep onruststokers in bedwang te houden. Ook in Groningen en Maasdijk (bij Maassluis) moest de ME uitrukken. Op het Java- plein in Amsterdam ontplofte rond half één een vuurwerk- bom, waardoor enkele ramen sneuvelden. Eerder op de avond gingen ruim vijftig ramen aan diggelen in de Leidsekruis- straat door een te vroeg ontplof te mortierpijl. Hierbij vielen twee gewonden. Twee men sen werden hiervoor gearres teerd. Ook in andere plaatsen, waar onder Helmond, Veenendaal en Zeist raakten mensen gewond door vuurwerk. In de Brabantse gemeente Halderberge kreeg een man een vuurwerkpijl in zijn linkerbovenbeen. Hij raak te zwaargewond. In Reeuwijk liep een 2 2-jarige Goudse vrouw ernstig hersenletsel op na het ontploffen van een vuurwerk- bom. Die bom bestond uit een vat met een mengsel van kunst mest met suiker. ANP in...Heinkenszand (www.dejongehoekvandijke.nl) van onze redactie buitenland LONDEN - De nieuwe Ameri kaanse president Bush wil on middellijk na zijn aantreden op 20 januari beginnen met het te rugtrekken van troepen uit de Balkan. Dat hebben hoge advi seurs van de Republikeinse pre sident verklaard tegen de Britse krant The Sunday Times. Binnen vier jaar moeten de Amerikanen Bosnië en Kosovo hebben verlaten. De eersten zouden al binnen enkele maan den weer terug in de VS kunnen zijn. De VS hebben ongeveer 10.000 militairen in het gebied. De te rugtrekking zou moeten plaats vinden in overleg met de Euro pese bondgenoten. De Ameri kaanse rol op de Balkan zou ver volgens door Europese landen moeten worden overgenomen. Tijdens de verkiezingscampag ne zei Bush' onlangs benoemde veiligheidsadviseur Condoleez- za Rice al dat de VS zich meer zou moeten richten op het Golf- gebied, Azië en andere streken. In The New York Times zei Rice dat Bush een 'herverdeling' van militaire taken hoog in het vaandel heeft staan. ANP De Nederlandse boeren werken aan een onderlinge waarborg maatschappij waar ze zich kun nen verzekeren tegen oogst schade. Dat is weer actueel geworden door de waterover last van vorig jaar. LTO Neder land, de overheid en de verzeke raars voeren in het be gin van het voorjaar |T verder overleg. Op verschillende plaatsen langs de Zeeuws-Vlaamse, Wal- cherse en Schouwse kust trotseerden vele tientallen mensen de kou voor de traditionele nieuwjaarsduik. In Vlissingen ging men verkleed te water. Het Nederlandse skispringen is het Eddy-the-Eagle-tijdperk voorbij. Jeroen Nikkel (19) zette zijn sport op de kaart door zich te plaatsen voor de befaamde nieuwjaarswedstrijd in Garmisch-Partenkirchen. De eerste ronde was voor hem het eindstation, ver verwijderd van de Japanse O winnaar Noriaki Kasai. radio en televisie: 2; binnenland: 3 en 5; varia: 4; buitenland: 6; zeeland: 7,9, en 11; sport: 13,14,15,16 en 17; gezondheid: 21 van onze redactie buitenland JERUZALEM - De Israëlische geheime dienst vreest voor aan slagen van ultrarechtse Israë liërs op Palestijnse burgers en op voor moslims heilige plaat sen als de Tempelberg in Jeruza lem. De Mossad sluit zelfs niet uit dat er 'burgeroorlogachtige' situaties kunnen ontstaan. Aanleiding voor de onrust is de moord op de extremistische lei der van joodse kolonisten, Ben jamin Zeev Kahane. De zoon van de vermoorde extremisti sche rabbijn Meir Kahane kwam zondagmorgen om het le ven toen zijn auto werd bege- schoten op de Westelijke Jor- daanoever. Ook Kahane's vrouw kwam door de aanslag om het leven, hun kinderen liepen ver wondingen op. Het incident ge beurde bij de joodse nederzet ting Ofra, noordelijk van de Palestijnse stad Ramallah. De onbekende groepering 'Mar telaren van de Palestijnse op stand' heeft zich verantwoorde lijk verklaard voor de aanslag. Bij de begrafenis van het echt paar werden leuzen geroepen als 'wij eisen wraak' en 'dood aan de Arabieren'. Ultrarechtse Israëliërs vielen in Jeruzalem zeker vijf Arabieren aan, aldus de politie. Joodse kolonisten stichtten gisteren uit protest te gen de moord een nieuwe neder zetting op een heuvel bij Ofra. Kahane's vader rabbijn Meir Kahane richtte in 1973 de anti- Arabische beweging Kach op. De rabbijn zelf werd in 1990 in New York door een Egyptenaar doodgeschoten. De beweging werd verboden nadat een aan hanger, Baruch Goldstein, in 1994 in Hebron 29 biddende moslims doodschoot. Ook Yigal Amir, die in 1995 de Israëlische premier Rabin doodschoot, zou een aanhanger zijn. Fatah Zaterdag riep de Fatah-bewe- ging van de Palestijnse presi dent Arafat op tot verheviging van de strijd tegen Israël. Een hoge functionaris van Fatah werd zondag op de Westelijke Jordaanoever doodgeschoten. Sinds afgelopen zaterdag vielen er zeker acht doden, onder wie twee Palestijnse kinderen. Gisteravond ontplofte een au tobom in het centrum van de badplaats Netanya. Hierdoor vielen er meer dan veertig ge wonden. Het geweld heeft de diplomatie overschaduwd. De Palestijnse leider Arafat verwacht dat de Amerikaanse president Clinton hem snel uitleg geeft over zijn voorstellen voor een vredesre geling. Arafat is afgelopen nacht vertrokken naar Was hington. DPA/RTR/ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 17,50 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 39,45) per kwartaal met automatische incasso 107,50) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 3214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1