Meer lijn in aanpak platteland r» UJ 8 PZC Ik heb plezier in het nodige speurwerk O O O rs X Publiek schuift aan bij koffietafel Moslims vinden dat Goes met twee maten meet CM UJ I- Genoeg goede ideeën, maar uitwerking hapert 16 00 00 00 ADVERTEREN? zaterdag 30 december 2000 door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Er zijn volop ideeën voor het bevorderen van een vitaal Zeeuws platteland. Het schort echter aan een snelle en goede uitwerking. Tussen de verschillende organisaties die zich bezig houden met de leef baarheid in het buitengebied ontstaat regelmatig kortslui ting. Wie doet wat, is dan de vraag en het resultaat is vervol gens dat niemand iets doet. Het dagelijks provinciebestuur wil daarom meer lijn brengen in de aanpak van de plattelandsont wikkeling. Tot nu toe claimen diverse orga nisaties een centrale rol. Dat is niet verwonderlijk, omdat er ook veel geld in het geding is. Het gaat om de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisa tie, de Zeeuwse Milieu Federa tie, het Bureau voor Toerisme Zeeland en de regionale Plat forms Plattelandsontwikkeling (Schouwen-Duiveland, Tholen, Oost-Zeeuws-Vlaanderen, Noord-Beveland en in de toe komst ook Zuid-Beveland). Vertegenwoordigers van deze groeperingen hebben de koppen bij eikaar gestoken om de acti viteiten beter op elkaar af te stemmen. Over één uitgangspunt zijn alle partijen het eens: het vertalen van een goed idee naar een concreet uitvoerbaar project is cruciaal. Er bestaan al verschillende mo gelijkheden voor ondersteu ning, maar er gaan ook prima ideeën verloren doordat initia tiefnemers de weg niet weten, of geen tijd en deskundigheid heb ben om een vernieuwende ge dachte tot een werkbaar plan om te zetten. Daar moet nu ruimte voor komen. In het kader van het project Vitaal Platte land Zeeland wordt bij wijze van experiment geld uitgetrok ken (50.000 gulden) om de uit werking van ideeën naar pro j ec- ten te ondersteunen. Loket De Zeeuwse belangenorganisa ties, de regionale samenwer- kingsplatforms en de overheden moeten hun activiteiten in gro tere gezamenlijkheid uitvoeren. De handigste manier van wer ken is om het project Vitaal Platteland Zeeland als loket voor het aanmelden van ideeën te laten dienen. Van daaruit kan de molen dan in gang worden gezet: welke ondersteuning is er nodig, welke financiële bijdra gen zijn er mogelijk. Suggesties moeten bij voorkeur 'van onder op' komen en afkomstig zijn van een groep van ondernemers, sa menwerking en vernieuwing beogen en financieel haalbaar zijn. Enkele voorbeelden van derge lijke ideeën zijn: aanleg geza menlijke spoelplaats land bouwmachines voor circa tien ondernemers; project voor teelt en afzet van snelgroeiend hout; verbranding van pluimveemest in de EPZ-centrale; ganzenop- vang in Zeeuws-Vlaanderen, waarbij suikerbieten niet ge oogst worden, zodat ganzen daar kunnen foerageren. Sa menwerking, vernieuwend en kansrijk zijn voor deze plannen trefwoorden. Om ze van de grond te tillen is echter wel ondersteuning nodig. Over de haalbaarheid zal het bestuur van het project Vi taal Platteland Zeeland beslis- Projecten Op de lijst van projecten voor 2001 staat inmiddels een aantal projecten dat aardig invulling geeft aan de pogingen om het platteland leefbaar te houden. Bijvoorbeeld het initiatief om voor beheer van het natuurge bied Schouwen-Zuid te komen tot een graascoöperatie, een sa menwerking tussen agrariërs, Staatsbosbeheer en Natuurmo numenten. En het plan voor bevordering van het plattelandstoerisme door Zeeland Logies, een sa menwerking tussen landbouw, recreatie en horeca. Ook het project windenergie, waarin de landbouw in samenwerking met gemeenten en overige partijen probeert te komen tot gemeen telijke windplannen en oprich ting van windcoöperaties. Ver der het project Kiezen voor de toekomst, met als doel schaal vergroting door vergaande sa menwerking tussen landbouw bedrijven. Toneelvereniging Camere van Rhetorica St. Jan ten Steene oefent voor het stuk over nonkel Gaston. foto Charles Strijd door Edy de Witte ST. JANSTEEN - Met een huis aan huis verspreide 'overlij densadvertentie' van nonkel Gaston, kondigt toneelvereni ging Camere van Rhetorica St. Jan ten Steene haar jaarlijkse voorstelling aan. Belangstel lenden worden uitgenodigd om de familieleden van de dierbare overledene te komen condoleren en aan te schuiven aan de koffietafel. Deze tragikomedie in drie be drijven van Luk Gijsbrecht krijgt een speciaal karakter, vertelt Johnny de Koning die zelf ook een rol speelt. „De spelers staan namelijk niet op het toneel maar tussen het pu bliek in. Samen met de belang stellenden gaan de familiele den van nonkel Gaston na de uitvaart en de gebruikelijke condoleance aan de koffieta fel. Een ietwat bijzondere situ atie voor een toneelspel. Voor deel is wel dat we geen decor nodig hebben. Daarentegen kun je bijvoorbeeld moeilijk een beroep doen op souffleurs die anders keurig achter een gordijn op het toneel staan. Ook kunnen er per voorstel ling minder mensen in de zaal. Er wordt een sfeertje gecre- eerd waai'bij de toneelliefheb ber als het ware deel uitmaakt van het gezelschap van negen spelers." Erik Verschueren tekent voor het vierde jaar voor de regie. Deze Belgische beroepsacteur wordt nu aangekondigd als ce remoniemeester achter de schermen. In het verhaal komen de fami lieleden van nonkel Gaston bijeen in het parochiecentrum. Na de nodige plichtplegingen tegenover elkaar, de familiele den hebben elkaar immers lange tijd niet gezien, evolu eert het samenzijn naar een minder prettige bijeenkomst. Na wat pinten bier komen de tongen goed los en zijn verwij ten en onthullingen niet van de lucht. Dialect Een seniele moeder, een oude vrijster, een bazige tante, een oom uit de zakenwereld, een kunstenaarskoppel en een oudste zoon die alles in goede banen wil leiden, zijn de ingre diënten voor een toneelavond je in ongezouten dialect. Dan ny van Gassen ondergaat als speler de vuurdoop. Daar naast is voor een kleine rol An nie Coppieters gevraagd. Zij had drie jaar geleden een punt gezet achter haar toneelcar rière. De premiere is zaterdag 13 ja nuari in de Warande in St. Jan steen. In diezelfde zaal geeft St. Jan ten Steene zondag 14 en zaterdag 20 januari nog twee voorstellingen. Zaterdag 27 januari volgt een voorstel ling in de Halle in Axel. Om praktische redenen wordt hier wel gebruik gemaakt van het toneel. De laatste opvoering van 'Nonkel Gaston is dood,en dan is er koffie' vindt zaterdag 9 maart plaats in Den Dullaert in Hulst. Alle voorstellingen beginnen om 20.00 uur. door Rob Paardekam GOES - Het traditionele suiker feest, de viering van het einde van de ramadan, liep voor veel Goese moslims enigszins in het honderd. De twee Turkse super markten in de stad wilden op tweede kerstdag hun deuren openen, zodat mensen de beno digde spullen konden inslaan. De gemeente gooide echter roet in het eten door te weigeren een vergunning af te geven. „Als we allemaal uitzonderingen gaan maken, kunnen we net zo goed geen verordening vaststellen", liet burgemeester D. J. van der Zaag weten. Nariman El Khat- tabi, die in Goes wordt gezien als de spreekbuis van de mos limgemeenschap, vindt dat de gemeente zich verkeerd heeft opgesteld. „In vind het belachelijk, om het maar eens plat te zeggen. Je wordt in Nederland doodge gooid met koopavonden en koopzondagen, maar als mos lims dan voor één keer hun win kel een extra dag willen openen, kan dat niet. In andere plaatsen was de gemeente flexibeler, want in Middelburg en Vlissin- gen waren de winkels gewoon open. Volgens de gemeente kon er onmogelijk een uitzondering voor ons worden gemaakt, maar dat is natuurlijk flauwekul." Regels zijn toch regels? „Regels zijn er om uitzonderin gen op te maken. Wat dat betreft wordt er met twee maten geme ten. Er worden constant uitzon deringen gemaakt. Ze zijn hier in de buurt een kerkje aan het renoveren. De gemeente heeft daartoe van een bepaalde straat een éénrichtingsweg gemaakt. Toen konden ze dus wel flexibel zijn." Hoe heeft de moslimgemeen schap in Goes gereageerd? „De meeste mensen die ik heb gesproken, waren boos en voor al verontwaardigd. Het is na tuurlijk ook een hele vreemde situatie. De mensen konden niet eens een vers brood kopen, ter wijl op hetzelfde tijdstip de meubelzaken in de stad gewoon open waren. Dat is voor veel mensen moeilijk te begrijpen." Zelfs de burgemeester vond het terecht dat de winkels dicht moesten blijven. „Dat is logisch. De burgemees ter gaat zijn ambtenaar natuur lijk niet in het openbaar afval len. Maar als je hem diep in zijn hart kijkt, denkt hij er volgens mij anders over. Ik ken hem als een man die best schappelijk is in dit soort zaken." Is het suikerfeest nu in duigen gevallen? „Dat is overdreven. De mensen hebben wat meer moeten im proviseren. Ze zijn op zoek ge gaan naar andere dingen. Maar daar gaat het niet zozeer om. Het had gewoon niet gehoeven. Als de gemeente zich gewoon wat welwillender had opge steld, zouden de mensen ge woon hun spullen ingekocht kunnen hebben. Dat kon overal, waarom in Goes dan niet?" Is het contact met de gemeente erg slecht? „Dat valt best mee. Alhoewel, de gemeente speelde ook geen fraaie rol bij het oprichten van een vereniging voor moslims in Goes. Er is toen, min of meer door de gemeente opgelegd, een vereniging voor zowel Turkse als Marokkaanse moslims geko men. Ik denk dat het uit gemak zucht was. Maar het werkt niet. De twee culturen botsen con stant met elkaar. Het is niet zo dat we problemen met elkaar hebben, maar er zijn gewoon te veel verschillen." Het beleid kan dus beter? „Absoluut. Maar ook binnen de gemeenschap zelf kan het stuk ken beter. Er zou een coördina tor moeten komen die de kar blijvend trekt. Iemand uit de moslimgemeenschap bij wie mensen terecht kunnen met hun vragen en opmerkingen." Huisarts Harry van der Pas uit IJzendijke gaat met pensioen door Pascalle Cappetti IJZENDIJKE - Huisarts Harry van der Pas uit IJzendijke draait deze week nog volop mee. Hij mag dan op 1 januari met pensioen gaan, pas om 8.00 uur is zijn dienst officieel afge lopen. Vannacht nog moest hij er twee keer uit. Eén keer om een pleister te plakken, de tweede keer bleek bij aan komst dat zijn interventie niet meer nodig was. Tsja, dat is de 'winst' van de huisartsenpost in het Antoni- usziekenhuis in Oostburg, die sinds een jaar de waarneming en weekenddiensten van de West-Zeeuws-Vlaamse huis artsen coördineert. Je kunt niet meer zelf beoordelen of de komst van een huisarts nood zakelijk is. Dertig jaar zit hij alweer in IJ zendijke. Zelf Rotterdammer, maar de West-Zeeuws-Vla mingen zijn 'heel aangename mensen'. Aanpassingsproblemen heeft hij nooit gehad. De platte landspraktijk gaf hem vrijheid van handelen, de mogelijkheid van een apotheek aan huis, kleine chirurgische ingrepen en bevallingen. Dat sprak hem aan. Van der Pas wilde een band met zijn patiënten en kreeg die ook. Daar is hij ze dankbaar voor. „Je kan de mensen natuurlijk zo snel mo gelijk doorverwijzen naar een specialist, maar ik zoek graag zelf dingen uit. Ik heb er ple zier in zelf het nodige speur werk te doen, bij onverldaar- bare klachten uiteindelijk een oorzaak te kunnen aanwij zen." Betuttelend Wanneer er dan toch een speci alist aan te pas moet komen, bereidt hij de afspraak voor de mensen voor. „Patiënten ver tonen een grote mate van on wennigheid in contacten met het tweede echelon. Ik zie het als een belangrijke taak om hen te begeleiden. Daarom maak ik de afspraken, heb ik rechtstreeks contact met de specialist. Dat is niet betutte lend! Dat willen de mensen graag. Als u belt, dan kunt u misschien over een maand te recht. Als ik dat doe, misschien een weekje later al." De patiënten wegwijs maken in het abracadabra van de ge neeskunst is nog zoiets. Hel derheid en directheid, daar Harry van der Pas: „Ik ben mijn ziekenhuis kwijt." hecht hij aan. En de mensen opzoeken Als ze in het zieken huis lagen of net thuis waren Hij ging altijd even langs. De concentratie van de zieken huiszorg in Terneuzen, ten kos te van het Antoniusziekenhuis, maakte dit niet gemakkelijker. Een uur, anderhalf is hij nu minstens aan reistijd kwijt. „Natuurlijk is dat zeer ar beidsintensief, maar dat moet dan maar." Van der Pas is altijd graag met geneeskunde en de zorg voor zijn patiënten bezig, maar de rompslomp er omheen, dat ir riteert hem mateloos. „Die ver regaande bureaucratie, die verregaande vergadercultuur en toenemende bemoeizucht van overheden en instanties. Je kan niets meer of er zijn ver plichtingen, contracten, machtigingen, studieavonden en post... Iedere dag ligt er een stapel van twee centimeter dik in de bus. Ik noem dat geeste lijke vervuiling. Mijn dikste vriend, de shredder, is er goed mee." Uitholling Die dagelijkse papierstapel is hooguit irritant; wat hem pas echt kwaad maakte, was de uitholling van het ziekenhuis in Oostburg. Als voorzitter van het bestuur kreeg hij eerst de fusie van de ziekenhuizen in Zeeuws-Vlaanderen door de strot geduwd. In de Raad van Toezicht kreeg hij later de uit- kleding van het Antonius te slikken. De actiegroep voor het behoud van het Antoniuszie-r kenhuis had aan hem een actief voorzitter. Een klein zieken huis was toch nog altijd beter dan geen. „Small is beautiful." Trouwens, ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen bleef hoe dan ook een kleintje, één dat geen topspecialisten in huis kan halen, oordeelt hij. Waar aan hij haastig toevoegt, dat hij met velen wél een 'bijzon der goed contact' heeft. Dat het Antonius 'volledig gepland en stelselmatig om zeep is gehol pen', doet hem nog altijd zeer. „Ik ben mijn ziekenhuis kwijt." Ook de West-Zeeuws- Vlamingen missen hun zieken huis, ervaart hij. „De mensen voelen zich niet echt thuis in Terneuzen. Het thuisgevoel van het Antonius is niet ver taald naar De Honte." Bevallingen „Door sterk onderhandelen hebben we nog een redelijke polikliniek overgehouden", klinkt het een beetje cynisch. Maar van het multidisciplinai re optreden van specialisten, dat door de concentratie be- foto Peter Nicolai vorderd zou worden, merkt hij nog weinig. En voor de verlos kunde betekende het besluit de doodsfeek. „Veel bevallingen verdwijnen naar België, het aantal thuisbevallingen is ge stegen. Dat gaat tot nu toe goed. Nog wel." Maar die op merking slikt hij weer gauw in. Bij zijn afscheid - zaterdag avond van 19.00 tot 21.00 uur in de Mauritshof - horen geen harde woorden Van der Pas blijft niet in IJzen dijke wonen. Hij verhuist naar Zuidzande, wil afstand nemen van zijn patiënten. Anders komt hij nooit los van zijn werk en blijft hij aangesproken wor den. Zijn opvolger D Couck- uyt die deze maand met hem meeloopt, mag die taak nu van hem overnemen. Zelf gaat hij weer piano spelen, zijn belang stelling voor kunstgeschiede nis oppakken en reizen. O I TEL.: 0118-484321 of FAX 0118-470100! Enige en algemene kennisgeving Recht toe, recht aan, zonder franje, zo heeft hij geleefd, zo houden we hem bij ops. Met dankbaarheid omdat we hem zo lang in ons midden mochten hebben, delen wij u mede dat van ons is heengegaan, mijn lieve zorgzame man. vader, schoonvader en opa HENDRIK VERMEULEN echtgenoot van Marcelline Marquerite Jacqueloot in de leeftijd van 83 jaar. Wij zijn dankbaar voor de liefdevolle verzorging die hij in "De Stelle"mocht ontvangen, in het bijzonder afd. Korenbloem. Oostburg: M. M. Vermeulen-Jacqueloot Groede: Frans en Christianne Bianca en Marnix Tamara Margreet Oostburg, 29 december 2000. Correspondentieadres: Taverse 12, 4503 BM Groede De crematie zal plaatshebben op woensdag 3 janu ari om 11.00 uur in crematorium "Terneuzen". Bel- lamystraat 28c te Terneuzen. Gelegenheid tot condoleren na de plechtigheid in de ontvangkamer van het crematorium. Veel fijne herinneringen Verzachten onze smart Voorgoed uit ons midden Maar altijd in ons hart Rust zacht lieve OPA Bianca en Marnix Tamara Margreet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 74