Basisschool Lewedorp fuseert Goes meet met twee maten PZC PZC Skaten in 's-Gravenpolder Jong St-Maartensdijk krijgt JOP op veldje Oma Brokke houdt zich aan de afspraak 15 Slachthuis mag uitbreiden De Leeuwerik sluit zich aan bij onderwijsstichting H. Binnendijk in De Meulvliet Suikerfeest in Vlissingen Krabbendijkse straat krijgt nieuw riool Protest resulteert in aanhouding Dronken bromfietser aangehouden Kerstboomverbranding aan kust Vroeg afsteken vuurwerk bekeurd Schuldeiser gelast verkoop van zeesleper Gepard zaterdag 30 december 2000 door Rob Paardekam THOLEN - Burgemeester en wethouders van Tholen willen twintigduizend gulden uittrek ken voor een jongerenontmoe tingsplaats (JOP) op het trap veldje aan de Hogeweg in Sint- Maartensdijk. De JOP wordt voorlopig geplaatst voor een pe riode van drie jaar. De Stichting Jeugd- en Jonge renwerk Sint-Maartensdijk heeft de gemeente gevraagd om een JOP in Sint-Maartensdijk. De aanleiding daarvoor was een conflict dat afgelopen zomer plaatsvond in de speeltuin aan de Rozenstraat. De politie moest toen ingrijpen, omdat jongeren uit het dorp de buurt onveilig maakten. De jongeren hebben kort daarop een gesprek gehad met de politie en omwonenden. Daaruit bleek dat ze behoefte hebben aan een eigen plek waar zij elkaar onge stoord, en zonder anderen tot last te zijn, kunnen ontmoeten. Uit een enquête onder 34 jonge ren bleek dat het merendeel de voorkeur geeft aan een hang- en doeplek, een combinatie van hangen en iets ondernemen. De jongeren gaven ook aan het liefst een plaats te hebben aan de rand van het dorp. Zodoende kwam het trapveld in beeld. Er zitten wel enkele haken en ogen aan die plaats. Een JOP is in strijd met het bestemmings plan buitengebied Tholen. Dat zegt dat er landbouw moet plaatsvinden. Het veranderen van het bestem mingsplan, middels een artikel 19-procedure, zou meer dan een jaar in beslag nemen. Daarom is gekozen voor het voeren van een artikel 17/18-procedure voor het plaatsen van een tijdelijk bouwwerk. Dat duurt ongeveer vijf maanden. De JOP wordt in eerste instantie geplaatst voor een periode van driejaar. Als blijkt dat het goed werkt, wil het gemeentebestuur alsnog een artikel 19-procedure star ten. In diverse gesprekken met de jongeren is de eigen verant woordelijkheid voor de JOP duidelijk naar voren gekomen. Het is de bedoeling dat er een protocol komt waarin staat wat ze wel en niet mogen. De raadscommissie Algemeen Bestuur en Welzijn praat don derdag 11 januari over de plan nen. De vergadering begint om 19.30 uur in het gemeentehuisin Sint-Maartensdijk. door Rob Paardekam LEWEDORP - Interconfessio nele basisschool De Leeuwerik in Lewedorp sluit zich aan bij de Stichting Katholiek Onderwijs Noord- en Midden-Zeeland. De school heeft steeds meer moeite om zelfstandig het hoofd boven water te houden. De stichting waar De Leeuwe rik zich bij aansluit, heeft al scholen in Goes, Vlissingen, Zierikzee, Rilland en Hans- weert. Met de komst van de ba sisschool in Lewedorp zal de naam veranderen in Stichting Katholiek en Interconfessioneel Primair Onderwijs Noord- en Midden-Zeeland. Volgens voorzitter J. M. van den Hondel is het initiatief vanuit Lewedorp zelf gekomen. „Onze stichting beschikt over een zo geheten directiemanager. Die heeft de afgelopen tijd vaak hulp geboden op De Leeuwerik. Zo is langzaam het idee ont staan dat het verstandig zou zijn als de school zich bij ons zou aansluiten." Volgens Van den Hondel komt De Leeuwerik-a Is-kleine school eerder in de problemen. Binnen de stichting kan De Leeuwerik met andere basisscholen sa menwerken op het gebied van onder meer financiën, admini stratie en personeel. „Een deel van de taken die nu door de di recteur van de school worden vervuld, kunnen straks door een ander worden gedaan, zodat hij zich weer met echte schooltaken kan bezighouden", zegt de voor zitter. De Lewedorpse basisschool heeft dit voorjaar een onder- THOLEN - In De Meulvliet in Tholen wordt vrijdag 2 februari een echtparenavond gehouden. Henk Binnendijk spreekt daar over 'Man/Vrouw, éénheid in verscheidenheid'. Aan de hand van een bijbelge deelte wordt hierop ingegaan. Verder is er op deze avond gele genheid voor samenzang en het stellen van persoonlijke vragen. De muzikale begeleiding wordt verzorgt door Anne Joke Vega en Marja van de Meeren. Er staat een boekentafel van de IZB. De avond begint om 20.00 uur, de zaal is vanaf 19.30 uur open. De toegang is gratis. Wel wordt tijdens de bijeenkomst een collecte gehouden voor de onkosten. VLISSINGEN - In het gebouw van de Marokkaanse gemeen schap in Vlissingen wordt van daag, zaterdag, het suikerfeest gevierd voor kinderen van zes tot zestien jaar. Het feest duurt van 13.00 tot 17 00 uur. Het ge bouw is te vinden aan de Schuit- vaartstraat 15. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl zoek ingesteld naar de profes sionaliteit van de organisatie waarmee gefuseerd zou worden. De voorkeur viel uiteindelijk op de Stichting katholiek Onder wijs Noord- en Midden-Zee land. Voor het personeel van De Leeuwerik is het de derde ver andering binnen drie jaar. De school ontstond in 1997 na een fusie tussen de protestants- christelijke basisschool De Kleine Piet en de rooms-katho- lieke school De Drempel. Ook die fusie kwam tot stand nadat was geconcludeerd dat het voortbestaan van kleine scholen in het gedrang komt. Met ingang van dit schooljaar maakt De Leeuwerik ook deel uit van de brede school in Lewe dorp. Kinderopvang, peuterspeelzaal en basisonderwijs zitten er on der één dak. Het idee achter de brede school is dat leerlingen van hun babytijd tot en met groep acht van de basisschool op dezelfde plaats kunnen blij ven. Jongeren leven zich uit in sporthal De Zwake. foto Willem Mieras doorSjoerd van Dullemen 's-GRAVENPOLDER - Ondersteund door een stevige housebeat vlogen ruim twintig jongeren op skeelers en skate boards vrijdagmiddag door sporthal De Zwake in 's-Gravenpolder. In de zaal waren verschillende skate- objecten geplaatst waar de jeugd zich volledig op kon uitleven. De vertoonde kunsten lukten niet altijd, er waren zelfs flink wat valpartijen, maar ernsti ge ongelukken deden zich niet voor. De skatemiddag was georganiseerd door het Jeugd Orgaan Borsele, Stich ting Meekers en Bureau Halt. Tijdens de middag werd voorlichting gegeven over de taakstraffen die Bureau Halt op kan leggen aan wie te vroeg vuurwerk afsteekt. Bureau Halt is ook betrokken bij een groot zaalvoetbaltoernooi dat eind ja nuari wordt afgesloten en waaraan ruim achthonderd jongeren deelne men. Alle voetballers waren uitgeno digd om te komen skaten, maar slechts enkelen kwamen daadwerkelijk opda gen. Turkse winkels hadden voor suikerfeest open moeten zijn KRABBENDIJKE - Burge meester en wethouders van de gemeente Reimerswaal willen begin april de riolering in de Spoorlaan in Krabbendijke ver vangen. Daarvoor vragen zij de commissie openbare werken om een krediet van bijna acht ton. Het huidige riool verkeert in zeer slechte staat. Al in 1997 werd de buis met een videoca mera geïnspecteerd. Dat lever de beelden op van ernstige scheuren in het beton. In een deel van het riool kon zelfs niet worden gefilmd, omdat het ge deeltelijk al was ingestort. Toch was er pas in 2000 genoeg (financiële) ruimte om de buis te vervangen.Het is de bedoeling meteen na de winterperiode met de aanleg van een nieuw riool te beginnen. Daarvoor moet de Nederlandse Spoorwegen, eige naar van de Spoorlaan, de gemeente dan wel eerst een ver gunning verlenen. Een overeen komst is nog niet gesloten. De nieuwe riolering wordt on der de groenstrook tussen de rij weg en het voetpad aangelegd. Om dat mogelijk te maken, moet de rijbaan iets worden ver smald. Dat past overigens goed in de plannen voor de inrichting van een 3O-kilometerzone in het dorp. Het oude riool ligt onder de voortuinen van een deel van de huizen langs de Spoorlaan. Zo dra de nieuwe riolering is aan gelegd, zullen de oude buizen worden volgepompt met schuimbeton. De groenstrook zal na de werkzaamheden op-' nieuw worden aangeplant. Voordat het werk in februari kan worden aanbesteed, wordt de commissie wonen en milieu om advies gevraagd. De com missie vergadert maandag 8 ja nuari, vanaf 19.30 uur. Het is de bedoeling begin febru ari een informatiebijeenkomst te beleggen voor aanwonenden. door Rob Paardekam GOES - Het traditionele suiker feest, de viering van het einde van de ramadan, liep voor veel Goese moslims enigszins in het honderd. De twee Turkse super markten in de stad wilden op tweede kerstdag hun deuren openen, zodat mensen de beno digde spullen konden inslaan. De gemeente gooide echter roet in het eten door te weigeren een vergunning af te geven. „Als we allemaal uitzonderingen gaan maken, kunnen we net zo goed geen verordening vaststellen", liet burgemeester D. J. van der Zaag weten. Nariman El Khat- tabi, die in Goes wordt gezien als de spreekbuis van de mos limgemeenschap, vindt dat de gemeente zich verkeerd heeft opgesteld. Hoe kijkt u tegen de situatie aan? „In vind het belachelijk, om het maar eens plat te zeggen. Je wordt in Nederland doodge gooid met koopavonden en koopzondagen, maar als mos lims dan voor één keer hun win kel een extra dag willen openen, kan dat niet. In andere plaatsen was de gemeente flexibeler, want in Middelburg en Vlissin gen waren de winkels gewoon open. Volgens de gemeente kon er onmogelijk een uitzondering voor ons worden gemaakt, maar dat is natuurlijk flauwekul Regels zijn toch regels? „Regels zijn er om uitzonderin gen op te maken. Wat dat betreft wordt er met twee maten geme ten. Er worden constant uitzon deringen gemaakt. Ze zijn hier in de buurt een kerkje aan het renoveren. De gemeente heeft daartoe van een bepaalde straat Nariman El Khattabi: „Je wordt in Nederland doodgegooid met koopavonden en koopzondagen, maar als moslims dan voor één keer hun winkel een extra dag willen openen, kan dat niet." foto Willem Mieras een éénrichtingsweg gemaakt. Toen konden ze dus wel flexibel zijn." Hoe heeft de moslimgemeen schap in Goes gereageerd? „De meeste mensen die ik heb gesproken, waren boos en voor al verontwaardigd. De mensen konden niet eens een vers brood kopen, terwijl op hetzelfde tijd stip de meubelzaken in de stad gewoon open waren. Dat is voor veel mensen moeilijk te begrij pen." Zelfs de burgemeester vond het terecht dat de winkels dicht moesten blijven. „Dat is logisch. De burgemees ter gaat zijn ambtenaar natuur lijk niet in het openbaar afval len. Maar als je hem diep in zijn hart kijkt, denkt hij er volgens mij anders over Ik ken hem als een man die best schappelijk is in dit soort zaken." Is het suikerfeest nu in duigen gevallen? „Dat is overdreven. De mensen hebben wat meer moeten im proviseren. Ze zijn op zoek ge gaan naar andere dingen. Maar daar gaat het niet zozeer om. Het had gewoon niet gehoeven. Als de gemeente zich gewoon wat welwillender had opge steld, zouden de mensen ge woon hun spullen ingekocht kunnen hebben. Dat kon overal, waarom in Goes dan niet?" Er wordt dus nog niet echt veel rekening gehouden met mos lims? „Inderdaad, maar dat is niet al leen hier het geval hoor. Ook in Den Haag snappen ze het niet helemaal. Neem nu die ver plichte inburgeringscursus. Prima hoor, maar dat had twin tig jaar geleden moeten gebeu ren. Er zitten ook heel veel ha ken en ogen aan. Bijvoorbeeld KRUININGEN - Burgemeester en wethouders van de ge meente Reimerswaal willen meewerken aan de uitbreiding van slachthuis Nieuwenhuijse in Kruiningen. Het is de bedoeling de slachterij aan het Kaasgat te voorzien van een tweede slachtlokaal en een aparte stallingsruimte voor slachtvee. Richtlijnen van de Europese Unie voor noodslach- tingen maken deze uitbreiding noodzakelijk. Alvorens een procedure wordt gestart, mag de raadscommis sie wonen en milieu zich over het plan buigen. De commissie vergadert donderdag 11 januari, om half acht in het gemeen tehuis in Kruiningen. TERHOLE - De politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag een 43-jarige Hontenissenaar aangehouden, omdat hij op rijksweg 60 in Terhole zichzelf en het andere wegver keer in gevaar bracht. De man was in donkere kleding midden op de weg gaan staan om te protesteren tegen de verkeersituatie ter plaatse. In Ter hole ijveren dorpelingen al jaren vergeefs voor een rondweg om het plaatsje heen. Toen de politieagenten de man maanden om weg te gaan, deed hij dat in eerste instantie. Maar even later bleek hij toch weer midden op de rijbaan te staan. Passerende auto's hadden moeite om de man te ontwijken. De agenten besloten vervol gens de man aan te houden. Tegen hem is proces-verbaal op gemaakt. YERSEKE - Een 17-jarige bromfietser uit Yerseke is in de nacht van donderdag op vrijdag aan de Noordweg in Kapelle aangehouden voor rijden onder invloed. Uit een blaastest was gebleken dat hij anderhalf maal te veel alcohol had gedronken. De jongen kreeg daarop een rijverbod van drie uur en een proces-verbaal Een andere drankrijder liep tegen de lamp in Vlissingen: op de Coosje Buskenstraat is vrijdagochtend om vijf uur een 26-ja- rige automobilist uit Vlissingen aangehouden voor rijden on der invloed. Ook hij had anderhalve maal de toegestane hoe veelheid alcohol gedronken en kreeg een rijverbod van drie uur en een proces-verbaal. NIEUWVLIET - Inwoners en toeristen in Nieuwvliet en om streken kunnen maandag 1 januari op waardige wijze afscheid nemen van hun kerstbomen. Bij strandpaviljoen Saint Pierre, bij duinovergang 17, worden vanaf 17.00 uur de kerstbomen verbrand Een paar dagen later, op vrijdag 5 januari, is de beurt aan de kerstbomen uit Cadzand-Bad en -Dorp Bij strandpaviljoen Caricole gaan om 19.00 uur de kerstbomen in vlammen op. De dorpsraad en ondernemers van Cadzand delen oliebollen, chocolademelk en glühwein uit VLISSINGEN - De Walcherse politie heeft vrijdag zeventien personen een proces-verbaal gegeven omdat zij al vuurwerk aan het afsteken waren of illegale strijkers bij zich hadden Twaalf van hen worden doorgestuurd naar het bureau Halt, waar ze een alternatieve straf krijgen. De overige vijf kregen een boete van 110 gulden voor het te vroeg afsteken van het vuurwerk, of een boete van 170 gulden voor het bezit van de strijkers. De politie controleerde zowel in Middelburg en Vlissingen als in de Walcherse dorpen. de huiswerkbegeleiding. Dat is echt nodig. De deelnemers aan zo'n cursus kunnen op school wel ja en amen roepen, maar thuis lopen ze ongetwijfeld vast. Ik heb dat probleem aangekaart bij de gemeente. Daar zeiden ze dat ik maar eens moest inventa riseren hoeveel mensen huis werkbegeleiding nodig zouden hebben, maar daar begin ik niet aan. Zij worden er voor be taald." Is het contact met de gemeente erg slecht? „Dat valt best mee. Alhoewel, de gemeente speelde ook geen fraaie rol bij het oprichten van een vereniging voor moslims in Goes. Er is toen, min of meer door de gemeente opgelegd, een vereniging voor zowel Turkse als Marokkaanse moslims geko men. Ik denk dat het uit gemak zucht was. Maar het werkt niet. De twee culturen botsen con stant met elkaar. Het is niet zo dat we problemen met elkaar hebben, maar er zijn gewoon te veel verschillen. Bij het bidden bijvoorbeeld. Turkse moslims zijn daarin veel vooruitstreven der dan Marokkaanse. Bij de Turken bidden mannen en vrou wen samen, maar bij Marokka nen kan dat absoluut niet." Het beleid ten.opzichte van mos lims kan dus beter? „Absoluut. Maar ook binnen de gemeenschap zelf kan het stuk ken beter. Er zou een coördina tor moeten komen die de kar blijvend trekt, iemand uit de moslimgemeenschap bij wie mensen terecht kunnen. Ik heb de kar lange tijd zelf getrokken, en wil wat meer afstand nemen. Maar op het moment dat je kar loslaat, staat hij ook stil en ge beurt er helemaal niets meer." door Ingrid Huibers KLOETINGE - Oma Brokke heeft zich goed aan de afspraak gehouden, vindt achterklein zoon Chris (18). „Toen ik een jaar of acht was heb ik haar ge zegd dat ze eerst honderd moest worden voordat ze dood mocht gaan." Vrijdag vierde Cornelia Charlotte (Cor) Brokke-Veeke in Kloetinge haar eeuwfeest. Dit tot groot plezier van haar twee kinderen, vier kleinkinde ren en tien achterkleinkinderen, die naar Kloetinge zijn geko men voor een borrel en een stuk taart Om de beurt mogen ze bij oma, die niet zo goed meer hoort, in haar oor toeteren. Oma geniet ondertussen - in feestjurk in de grote stoel - zichtbaar van alle aandacht. Wie het horen wil, vertelt ze over haar kinderjaren in Lage Zwa- luwe en Werkendam en over haar eerste betrekking als kin dermeisje in Amsterdam, waar ze later haar echtgenoot Pierre leerde kennen. Drie jaar geleden verruilde Brokke haar flatje in Amster dam voor een plekje in het gezin van kleinzoon Tjeerd de Jong (52), zijn vrouw Erma en hun drie kinderen „Tot haar 97ste woonde ze nog alleen, maar dat ging op den duur niet meer", vertelt Erma, in het dagelijks leven werkzaam als verpleegkundige in ver pleeghuis Ter Valcke in Goes. „Tegenwoordig heeft ze 24 uur per dag verzorging nodig." Maar als het aan Brokke had ge legen was ze in Amsterdam ge bleven. „Ze vindt Kloetinge maar saai hoor. Ze mist de drukte op straat", lacht dochter Lucie de Jong-Brokke (77). „Ze ging ook nog elke dag naar de Appie en de Albert Cuyp; drie trappen af en drie trappen weer op." De honderdjarige C. Brokke-Veeke. foto Willem Mieras door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Een inmiddels oude bekende in de Vlissingse binnenstad, de zeesleper Ge pard, wordt eind januari ver kocht voor de rechtbank in Mid delburg. Het oranje gekleurde schip ligt al tweeënhalf jaar aan de ketting in de haven van de Schelde Groep (KSG). De verkoop vindt plaats op last van Arnesco BV, een scheepsle- verancier uit Spijkenisse. Ar nesco heeft een vordering van 400.000 gulden op de eigenaar van de Gepard, het Oekraïense bedrijf Satco, en de bevrachter, een firma uit Cyprus. Advocaat P. van der Velden van Arnesco verwacht dat de zeesleper enke le miljoenen guldens zal op brengen De prijs kan echter behoorlijk worden gedrukt doordat de KSG ook beslag heeft laten leggen op de Gepard en het schip niet wil laten gaan De eigenaar en de bevrachter konden de rekening niet beta len. De Schelde is, volgens, advocaat Van der Velden, de grootste schuldeiser. Naar ver luidt heeft de werf vier tot vijf miljoen gulden tegoed Ook na de gerechtelijke verko ping kan De Schelde het vertrek van de Gepard tegenhouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 61