2000 vragen het jaar in 64 vragen De letters van de goede antwoorden van de grijze vragen vormen samen een zin, uitgesproken door de aanvoerder van het Nederlands elftal. Welke zin is dat? De juiste inzendingen 1e prijs: 500 gulden dingen mee naar een 2e prijs: 250 gulden van de volgende prijzen: 3e prijs: 150 gulden 26. 29. 30. 31. 53.J 54. Bovendien wordt er een extra prijs van 100 gulden verloot onder de inzendingen met de juiste aantallen a, b en c van de overige vragen. Noteer op de briefkaart: x a ..x b 55. 57, Schrijf dit citaat op een briefkaart en stuur die naar: Redactie PZC - Postbus 18 - 4380 AA Vlissingen - (o.v.v. nieuwsquiz) Faxnummer: 0118 - 470 102 E-mail: redactie@pzc.nl (subject:nieuwsquiz) De inzending dient uiterlijk 17 januari 2001 bij de redactie binnen te zijn. Zaterdag 20 januari worden de prijswinnaars en de oplossing in de PZC bekendgemaakt. Medewerkers van de PZC zijn van deelname uitgesloten Over de uitslag kan niet worden gecorrespondeerd. 57. Op 2 september kreeg de Westerscheldetunnel hoog Frans bezoek. Van wie? e. Tour-directeur Jean Marie Leblanc w. President Jacques Chirac g. Premier Lionel Jospin vragen gesteld over kleine en grote gebeurtenissen, in de provincie en op het wereldtoneel. Zo biedt de vragenlijst een moment van bezinning op wat geweest is. Ook als u niet meteen alle antwoorden weet. Veel succes. 34. De Zuid-Afrikaanse neonazi Eugene Terreblanche moest in maart van ditjaardecel in na mishandeling van een zwarte pompbediende. Hij meldde zich bij de gevangenis met zijn paard. Hoe heette het dier? a. Ralph b. Adolf c. Ed 35. Een man uit Kamperland werd veroordeeld tot een boete van duizend gulden, omdat hij met een lasershield in zijn auto snelheidsmetingen met een lasergun onmogelijk had gemaakt. Op die manier kon hij boetes voor snelheidsovertredingen ontlopen. De man ging in hoger beroep tegen de straf, met als argument: d. het gebruik van een lasergun is niet wettelijk geregeld, dus is het verstoren van de werking van een lasergun niet strafbaar. p. de verkoop en het bezit van een lasershield waren destijds niet verboden, dus ook het gebruik niet. w. niemand hoeft mee te werken aan zijn eigen veroordeling, dus mag hij alles doen om een straf of een boete te voorkomen. 36. De componist, wiens 250ste sterfjaar in 2000 werd herdacht, was: u. W.A. Mozart a. J.S. Bach c. D. Eisenga 37. Het Zijdemuseum in Grijpskerke ging in de zomerzes weken dicht. Waarom? a. De eigenaren wilden ook wel eens met vakantie. b. Door het mooie zomerweer gingen alle toeristen naar het strand in plaats van naar een museum. c. Het museum trok zoveel bezoekers dat het onverantwoord was om open te blijven. 38. „De Arabische leider die Jeruzalem opgeeft, moet nog geboren worden", zei de Palestijnse president Arafat eerder dit jaar. Wat betekent Al-Quds, de Arabische naam van Jeruzalem? zaterdag 30 december 2000 49. Bij welke gelegenheid is deze foto gemaakt? m. De afsluiting van het Koerdisch nieuwjaar in Middelburg. k. Een vreugdevuur in Haamstede na de eerste Nederlandse winst tijdens de Paralympics, e. Het protest tegen de voorgenomen sluiting van jongerencentrum Up At'em in Waarde. 50. Israël ontruimde in mei zijn stellingen in het zuiden van Libanon, om ze over te geven aan zijn bondgenoot. Wat was de naam van deze militie? b. Amal g. Hezbollah h. SLA 51. Twee leerlingen van de Middelburgse scholengemeenschap Nehalennia stuurden in januari een brief naar staatssecretaris Adelmund van Onderwijs. Waartegen protesteerden de twee scholieren? e. Dat tentamens in Zeeland moeilijker waren dan in bijvoorbeeld Friesland. b. Dat zij een hoge boete moesten betalen omdat ze een middag hadden gespijbeld. f. De weigering van Adelmund om een twaalfdaagse studiereis naar een Nehalennia-tempel in Zaïre te subsidiëren. 52. Een Terneuzenaar meldde eind maart dat op de piekwaar twee appartementencomplexen zouden komen, een bom uit de Tweede Wereldoorlog lag. Waarom kwam deze mededeling hem op zware kritiek te staan? u. De man had al vier keer eerder dergelijke waarschuwingen doen uitgaan, hetgeen hem in Terneuzen de bijnaam Theo Torpedo had opgeleverd, e. De man wilde eerst geld zien voordat hij de precieze locatie wenste aan te wijzen, s. De man had bezwaren tegen de komst van de appartementen, waardoor het vermoeden ontstond dat hij gewoon paniek wilde zaaien. 53. Gedeputeerde J.G. van Zwieten baarde in maart opzien met een uitspraak tijdens een debat over de toekomst van Zeeland. Wat zei de gedeputeerde? z. Dat Zeeland zich in de toekomst zou moeten richten op het aantrekken van zoveel mogelijk varkensbaronnen, e. Dat de provincie vanaf 2005 weer tol zou moeten heffen op de Zeelandbrug. I. Dat het aantal inwoners van de provincie in de komende twintig jaar moet verdubbelen. 54. Eind mei liepen tienduizenden mensen in Enschede mee in een tocht ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de vuurwerkramp in de Twentse stad. Hoe heette die tocht? g. Tocht van medeleven w. Tocht van de stilte n. Tocht van de herinnering 55. Voor het leven van prins Bernhard werd in mei gevreesd. Hij moest met spoed opgenomen worden na problemen met zijn i. prostaat o. darmen x. nieren 56. Welke Nederlandse actrice was aanwezig tijdens het filmfestival in Vlissingen? a. Monique van de Ven b. Renée Soutendijk c. Sylvia Kristel 44. De introductieprijs van het aandeel World Online (WOL) lag op 43 euro. Maar wat was de prijs per aandeel van het pakketje WOL dat topvrouw Nina Brink enkele maanden daarvoor verkocht? a. 27 euro b. 6 euro c. 65 euro 45. Christiaan Kesteloo uit Middelburg deed in oktober een poging om de langste appelschil ter wereld te maken. Anderhalf uur was hij bezig, toen de schil voortijdig brak. Hoe lang was de appelschil op het moment dat de recordpoging werd afgebroken? i. 13 meter en 15 centimeter o. 3 meter en 15 centimeter s. 15 meter en 13 centimeter 46. De Grote of Maria Magdalena Kerk in Goes werd eind november officieel in gebruik genomen na een ingrijpende restauratie, die drie jaar had geduurd. Aanvankelijk, eind jaren tachtig, leek zes ton genoeg voor de restauratie, maar na ontdekking van de bonte knaagkever in het houtwerk liepen de kosten snel op. Hoeveel heeft de restauratie uiteindelijk gekost? k. 6,4 miljoen gulden t. 5,3 miljoen gulden p. 10,4 miljoen gulden 47. De Japanse premier Mori raakte in mei in opspraak, toen hij verklaarde dat Japan h. een goddelijke natie is I. meer grondgebied nodig heeft z. de kamikazes node mist 48. Koningin Beatrix heeft in december een tentoonstelling geopend, waarvoor zij zelf de werken had gekozen. Deze expositie is in het: e. Stedelijk Museum, Amsterdam I. Gemeentemuseum, Den Haag d. Zeeuws Museum, Middelburg 64. Een dramatisch verlopen strafschoppenserie in de halve finale tegen Italië maakte een einde aan het Europees kampioenschap van het Nederlands voetbalelftal. Hoeveel strafschoppen nam Oranje echter tijdens het gehele Euro 2000-toernooi, inclusief de reeks tegen Italië? s. 5 d. 6 m. 7 39. President Duisenberg van de Europese Centrale Bank (ECB) deed in het najaar veel stof opwaaien toen hij in een interview verklaarde dat de ECB niet altijd intervenieert bij een fikse koersdaling van de euro. In welk dagblad zei hij dit? t. Financial Times r. De Telegraaf h. Wall Street Journal 58. Islamitische strijders hielden dit jaar huis op de Molukken. Hoe noemden zij hun organisatie? a. Mujahedin Khalq b.Laskar Jihad c. Islamitische Jihad 59. Rosa Lisa is de naam van een d. ontwerpster u. nieuwe roos h. bordeel in Hulst 60. De 350 ton tellende berg aardappelen op het erf van de Ritthemse landbouwer Cevaal trok begin juni veel aandacht. Waarom? e. De milieu-organisatie Agri Beter Nü! had de doria's op het erf gedumpt uit protest tegen genetische experimenten met landbouwgewassen, n. Cevaal gaf de bintjes gratis weg omdat hij ze aan de straatstenen niet kwijtraakte, j. Het Agrarisch Jongeren Kontakt had als publiciteitsstunt 25 buisjes met een cheque van 100 gulden tussen de aardappels gelegd. 61. Aan de soap rond de Amerikaanse presidentsverkiezingen kwam maar geen einde. Op wie stemden inwoners in Palm Beach per abuis omdat ze hun stembiljet verkeerd interpreteerden? a. Ralph Nader b. Pat Buchanan c. David Letterman 62. De burgeroorlog in de Democratische Republiek Congo trok in 2000 ook diverse andere Afrikaanse landen. Welk land doet niet mee? a. Zimbabwe b. Angola c. Tanzania 63. Op maandag 4 december vierden honderden werknemers in de Westerscheldetunnel de naamdag van de beschermheilige van de tunnelbouwers. Wie is deze heilige? a. Sint Barbara r. Sint Anna n. Sint Eustatius 40. In Rockanjewerden in hetvoorjaarplannengemaaktvoor een privéschool. Hoe groot is de jaarlijkse ouderbijdrage voor deze instelling? a. 125.000 b. 25.000 c. 2500 41. CabaretierToon Hermans overleed 22 april. Hoe oud werd hij? a. 97 b. 83 c. 67 42. Tijdens de Nazomerfestivals werd op het Abdijplein in Middelburg de volgende opera opgevoerd: a. Don Giovanni b. Boris Godoenov c. Curlew River 43. Wat onderzoekt deze meneer met zijn meter? a. Of de vrachtwagen niet te zwaar beladen is b. Of er verstekelingen in de container zitten c. Of de vrachtwagen niet te veel gevaarlijke stoffen uitstoot a. het heilige b. het zoete c. de bron

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 49