Bos pleit voor ecotax grootbedrijf Bernhard is een medisch wonder Brugman Politieman deelt klappen uit aan vuurwerkgooiers Grote hoeveelheid wapens opgespoord Rokers hebben meer kans op huidkanker Kou lijden in Leiden Celstraf voor topman York-bende Politie pakt meer bumperklevers Geen aangifte tegen Heli's Angels Rijlessen vijf gulden duurder Jaar 2000 was één van de warmste Stimulans om milieuvriendelijker te produceren Ongeval en bommeldingen plagen NS in Oost-Nederland -W Nederland tegen einde embargo Ethiopië-Eritrea Relschoppers veroordeeld LEIDEN - Voor het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden staat een lange rij mensen die de tentoonstelling Farao's van de Zon graag willen zien. De wachttijd liep gisteren op tot drie uur. Om het wachten in de kou iets aangenamer te maken, werd er koffie aangebo den door medewerkers van het museum. Vanwege de kerstvakantie is het momenteel druk in alle Nederlandse musea. foto Ed Oudenaarden/ANP BREDA - Een 43-jarige man uit Sint Willebrord is gisteren door de rechtbank in Breda veroordeeld tot negen jaar gevan genisstraf. Hij was de topman van de zogenaamde York-ben de, een drugsorganisatie die op grote schaal amfetamine en XTC produceerde in illegale fabriekjes in West-Brabant. De 'laboi-ant' van de organisatie, een 41-jarige man uit Hoe ven, kreeg een gevangenisstraf van zes jaar. Een 40-jarige man uit Sint Willebrord, die de rol van administrateur vervul de, kreeg dertig maanden opgelegd. Een 35-jarige man uit Sint Willebrord, tenslotte, kreeg zeven jaar cel. Hij legde legde contact met dealers en wordt be schouwd als de rechterhand van de topman. ANP DRIEBERGEN - Surveillanten van het Korps Landelijke Po litiediensten (KLPD) hebben in het afgelopen jaar bijna dui zend autobestuurders beboet wegens bumperkleven. Dat is een stijging van veertig procent ten opzichte van vorig jaar, toen het aantal op 709 lag. Het KLPD is tevreden met deze cijfers en breidt het aantal controles op bumperkleven volgend jaar uit. Zo schaft de KLPD zes onopvallende surveillancewagens aan, waarmee het totaal van die auto's op vijftien komt. ANP HILVERSUM - Tv-presentatoren Barend en Van Dorp doen definitief geen aangifte tegen de Heli's Angels die hen op 19 december bedreigden en mishandelden. Dat heeft een RTL-woordvoerster gisteren gezegd. Volgens haar doen 'alle partijen geen mededeling' over waarom geen aangifte volgt. De moedermaatschappij van RTL, de Holland Media Groep, zal 'hoogstwaarschijnlijk' wel aangifte doen. Op de bewuste avond werden Barend en Van Dorp tijdens de repetitie door ongeveer tien Heli's Angels overvallen. Er vie len rake klappen. De presentatoren werden gedwongen aan het begin van de uitzending te verklaren dat de Angels geen criminele organisatie zijn, maar slechts een motorclub. ANP UTRECHT - Rijlessen worden duurder. Auto- en motorrij scholen verhogen hun prijzen m 2001 met gemiddeld vijf gul den per les. Dat verwacht de Bovag. De brancheorganisatie rekende uit wat een gemiddeld bedrijf extra moet vragen om in ieder geval zonder verlies te werken. Een uur praktijkles met een personenauto kan gemiddeld 82 gulden gaan kosten, vijf gulden meer dan de huidige 77 gul den. Een motorrijles gaat met gemiddeld zeven gulden om hoog naar ruim 89 gulden. De Bovag wijst op de sterk gestegen loonkosten, de toegeno men exploitatiekosten en de stijging van de BTW. ANP DE BILT - Het jaar 2000 behoort volgens cijfers van de KNMI tot de drie warmste jaren sinds het begin van de regelmatige temperatuurmetingen in 1706. De gemiddelde temperatuur in 2000 was 10,9 graden Celsius. Het jaar 2000 deelt de eerste plaats van warmste jaren met 1990 en 1999. Sinds 1988 was vrijwel elk jaar warmer dan het het gemiddel de van 9,4 graden over de periode 1961-1990. De elf warmste jaren van de twintigste eeuw vielen in de laatste twee decen nia van deze eeuw. Behalve juli waren alle maanden in 2000 warmer dan nor maal.. Vooral februari en mei sprongen eruit. Mei telde twaalf zomerse dagen (warmer dan 25 graden), een evenaring van het record van mei 1992. ANP van onze redactie binnenland NIJMEGEN - De politie heeft in een gezamenlijke actie met de marechaussee en de douane in de afgelopen zes weken een gro te hoeveelheid vuurwapens, munitie en drugs opgespoord. De zogenoemde Operatie Arrow was het strafrechtelijke vervolg j op de vrijwillige inleveracties voor vuur-,_slag-.en steekwa pens. Bij in totaal 114 invallen en con troleacties aan de grenzen, in de havens en op Schiphol zijn on der meer 25 automatische wa pens, 31 handgranaten, kogels, kruit, explosieven, cocaïne, he roïne en XTC gevonden. Zo'n twintig verdachten zijn opge pakt. Zij krijgen in elk geval een forse boete voor illegaal wapen- j bezit. De meeste verdachten zijn weer op vrije voeten. Operatie Arrow is in Europees verband opgezet op initiatief van Finland, dat vorig jaar voorzitter van de EU was. Korp sen uit dertien EU-landen wis selden in het geheim informatie uit. Volgens districtschef J. van Kastel van de regiopolitie Gel derland-Zuid, die de actie voor Nederland coördineerde, heeft de uitwisseling in elk geval voor één Nederlands succes gezorgd op basis van informatie uit Scandinavië. De politie heeft behalve het op sporen van illegaal vuurwapen bezit ook de legale handel aan een scherpe controle onderwor pen. Twintig vuurwapenhandelaren en zes schietverenigingen zijn bezocht. Hier bleken de zaken goed in orde, op wat admini stratieve onjuistheden na, aldus een woordvoerder van het mi nisterie van Justitie. In het kader van Operatie Ar row heeft de Amsterdamse poli tie invallen gedaan in het Joego- slavische criminele circuit. Daarbij zijn onder meer machi nepistolen gevonden. Van Kastel is tevreden over de actie en de samenwerking. Vol gens hem is het resultaat zeer goed doordat alle korpsen ge lijktijdig aan hetzelfde onder werp hebben gewerkt. ANP zaterdag 30 december 2000 van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Staatssecreta ris Bos van Financiën vindt dat ook grote bedrijven ecotax moe ten betalen. Ter compensatie kan dan volgens Bos de ven nootschapsbelasting omlaag. Nu betalen alleen kleinverbrui kers zoals huishoudens energie belasting. Bos wil op deze manier stimule ren dat bedrijven milieuvrien delijker gaan produceren. Tot nu toe betalen grote bedrijven geen ecotax, omdat dit nadelig zou zijn voor de concurrentie positie ten opzichte van het bui tenland Maar Bos vindt dat wie het milieu het meest belast, ook de meeste milieubelasting moet betalen. Volgens hem is zo'n milieu vriendelijke stimulans goed mogelijk via het belastingstel sel. Hij zou zeer te porren zijn voor zo'n ruil tussen de ecotax en de vennootschapsbelasting. „Ook bij het grote belastingplan was er een algemene lastver- lichting nodig als smeermid del." De staatssecretaris vindt het aanvaardbaar dat sommige be drijven meer gaan betalen dan andere en ook dat sommige grootverbruikers van energie de milieuheffingen niet meer volle dig terugkrijgen. „Als we naar een hoger ambitieniveau op mi lieugebied willen, moeten we dit pad op." Nu krijgen burgers en bedrijven milieuheffingen via belastingkortingen nog te rug, zodat er geen lastenver zwaring is. Bovendien denkt Bos aan invoe ring van belasting op opper vlaktedelfstoffen. „De winning van zand en grind in Brabant en Gelderland is desastreus voor het landschap. Misschien moe ten wij eens doorbijten en tegen de sector zeggen dat het beter is de stoffen in zee te winnen of het buiten de grenzen te kopen." Ziektekosten Verder ziet de PvdA-bewinds- man het SER-advies voor een nieuw ziektekostenstelsel niet zitten. De SER wil af van de in komensafhankelijke prerriies en alleen nog vaste, nominale pre mies laten heffen. Lage inko mens worden dan fiscaal ge compenseerd. Volgens Bos is dat onuitvoerbaar. „Dat levert een kerstboom aan heffingskortin gen op. De gewenste vereenvou diging van het belastingstelsel kun je dan op je buik schrijven." Bos ziet meer in een mix van in komensafhankelijke en vaste premies voor de ziektekosten verzekering. De werkgeversorganisatie VNO-NCW noemt de ideeën van Bos onverstandig. Volgens de woordvoerder is het verlagen van de vennootschapsbelasting internationaal gezien di'ingend nodig. „Dit moet een aanzienlij ke lastenverlichting opleveren. Daar is financiële ruimte voor." De organisatie vindt dat de Ne derlandse industrie al veel doet aan milieumaatregelen via con- venanten, zoals beperking van de uitstoot van CO,. Verder kan het VNO-NCW zich niet voorstellen dat Bos het SER-advies zomaar stiekem terzijde schuift. „Hier is jaren lang touwtrekken aan vooraf gegaan. Je moet niet gaan mor relen aan de bouwstenen." ANP DEVENTER - Het treinverkeer in Oost-Nederland is gistermid dag ernstig ontregeld geweest. Op de stations van Deventer en Almelo kwamen bommeldingen binnen en legden de Nederland se Spoorwegen het treinverkeer stil. Door een kapotte bovenlei ding reden er sinds gisteroch tend al geen treinen meer tussen Deventer en Almelo. Omstreeks kwart voor drie werd op het station van Deventer een verdacht doosje gevonden na dat bij verschillende media bommeldingen waren binnen gekomen. De politie ontruimde het station. Om kwart over drie gaf ze het station weer vrij. In het pakketje zaten geen explo sieven. Nog geen urn' later kwam er op station Almelo een bommelding binnen. Ook hier nam de politie maatregelen. Rond kwart voor vijf werd het station weer vrij gegeven en kon de treinenloop worden hervat. Donderdag was het station ook al het doelwit van een bommelding. Sinds gisterochtend kampen reizigers in het oosten van het land al met vertragingen. Dat kwam omdat een vrachtauto omstreeks kwart voor tien in Bathmen een bovenleiding ka pot had getrokken. Daardoor zijn tussen Deventer en Rijssen alle stoptreinen uitgevallen. Dat gebeurde ook met de inter city's tussen Deventer en Alme lo en de trein naar Berlijn. Tussen Mariënberg en Vrooms- hoop rijden vandaag geen trei nen, maar bussen. Dat is een ge volg van werkzaamheden aan een relaiskast. ANP door Rens Koldenhof UTRECHT - Zelf is hij de tel al lang kwijt, maar volgens voor zichtige schattingen is de ope ratie die prins Bernhard don derdag in het Universitair Medisch Centrum Utrecht aan zijn borst onderging voorafge gaan door minimaal vijftig an dere ingrepen. Tijdens een congres van anes thesiologen in 1992 verklaarde de prins in totaal minstens drie jaar van zijn leven in zieken huizen te hebben doorge bracht. Sindsdien volgde nog een dozijn nieuwe operaties en verschillende - soms langduri ge - opnames. De inmiddels 89- jarige prins zweefde zowel in 1994 als dit voorjaar op de grens van leven en dood, maar tegen elke medische logica in wist hij Magere Hein tot dusver een stapje voor te blijven. 'Ik hoorde de zeis al zwaaien, maar diep in mij zit blijkbaar een mannetje dat zegt: mij krij gen ze niet', zei Bernhard eind 19 9 5 in een interview met Else vier over zijn overlevings drang. De nu hoogbejaarde prins on derging tijdens zijn jeugd al verschillende operaties. Op tweejarige leeftijd ging hij voor het eerst onder het mes. Zo werden zijn amandelen ge knipt en onderging hij een blindedarmoperatie. Ook had hij forse longproblemen. Op zijn zeventiende gaven artsen in Berlijn tijdens een hevige longontsteking geen pfennig meer voor zijn leven. Maar ook toen al bleek Bernhard een overlever. Een longvliesont- steking en pleuritis kregen hem twee jaar later evenmin klein. De laatste jaren heeft de prins opnieuw herhaaldelijk proble men gehad met zijn longen. Zo kreeg hij na een zware darm operatie in 1994, waarbij een stukje van zijn dikke darm werd verwijderd, een dubbel zijdige longontsteking en later een zogeheten shocklong. Art sen omschreven zijn toestand in die dagen als zeer zorgwek kend. Al op jonge leeftijd en verschillende keren daama kreeg de prins een buisje in de luchtpijp geplaatst om de ademhaling te vergemakkelij ken. Het littekenweefsel dat hierdoor ontstond werd vorig jaar verwijderd. Het afgelopen voorjaar leek het laatste uur van Bernhard opnieuw geslagen toen zijn toestand na de verwijdering van een stukje dunne darm plotseling ernstig verslechter de door neurologische compli caties. Na een aanvankelijke opleving verslechterde zijn toestand opnieuw. Uiteinde lijk bleek een stukje kunstge bit dat de prins had ingeslikt de boosdoener. Nadat dit ver wijderd was knapte de patiënt zienderogen op en opnieuw was het mannetje in hem de zeis te snel af. Dikker Maar het medisch dossier van de prins is nog veel dikker. Be halve voor diverse operaties aan darmen en longen lag hij lange tijd in het ziekenhuis we gens een maagoperatie, een Prins Berhard heeft tenminste vijftig medische ingrepen ondergaan foto Cees Baars/GPD liesbreuk, een operatie aan de alvleesklier, een ingreep aan zijn urineblaas, twee oogope raties wegens staar en een her nia-operatie. Daarnaast werd tot twee keer toe vocht tussen zijn schedel en hersenen ver wijderd. Veel ziekenhuisopnames had den ook te maken met de on stuimige levensstijl van de prins. Talloze keren raakte hij betrokken bij ongelukken waardoor hij flinke klappen opliep. Zo werd hij in 1937, ter wijl Juliana zwanger was van Beatrix, met zijn auto geschept door een vrachtwagen. Hij raakte zwaargewond en zou de rest van zijn leven last van rug klachten houden. Door een val van een paard tij dens een concours waarbij hij zijn nek brak liep de prins een blijvende vergroeiing in zijn nek op. Om die reden heeft Bernhard in de jaren zeventig een werveloperatie ondergaan Ook raakte hij een keer bewus teloos en had hij een zware her senschudding, een schedelba- sisfractuur en diverse gebro ken ribben. GPD (Advertentie) VAN 12.00 TOT 18.00 UUR KEUKENS BADKAMERS Hulst, Absdaalseweg 19 van onze redactie binnenland LEIDEN - Mensen die roken lopen gemid deld drie keer zoveel kans huidkanker te krijgen als niet-rokers. Naarmate iemand meer rookt, wordt ook het risico groter. Dat blijkt uit een onderzoek van twee dermato logen van het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC), dat gisteren is gepubli ceerd in het Amerikaanse medisch tijd schrift Journal of Clinical Oncology. De mogelijke relatie tussen roken en huid kanker was al bekend, maar was nog niet nader onderzocht. Tot nu toe gingen onder zoekers ervan uit dat vooral zonlicht de grootste boosdoener was. De Leidse onder zoekers, M. Bastiaens en J. Bouwes Ba- vinck, hebben de invloed van zonlicht sta tistisch gecoiTigeerd zodat duidelijk werd hoeveel mensen kanker kregen door het in haleren van tabak. Zware rokers lopen de meeste kans op huid kanker. Het gaat dan om kanker in de bo venste huidlaag (plaveiselcelcarcinoom) Mensen die meer dan 21 sigaretten per dag opsteken hebben vier keer zoveel risico ver geleken met niet-rokers. Tussen de elf en twintig sigaretten geeft drie keer meer risi co en bij minder dan tien sigaretten is dat 2,4 keer. Ook mensen die gestopt zijn met roken, hebben nog een verhoogde kans", zegt Bas tiaens. Aan het onderzoek deden 1019 mensen mee, van wie 580 mensen een van de drie ver schillende types huidkanker hadden. De anderen waren controlepersonen. De relatie met roken werd niet aangetoond bij basaal- celcarcinoom, dat dieper in de huid zit, en melanoom. Jaarlijks krijgen in Nederland naar schat ting vijf- tot zevenduizend mensen plavei selcelcarcinoom. „Dit kankertype wordt niet goed geregistreerd. Maar wereldwijd is dit type samen met basaalcelcarcinoom de meest voorkomende kanker." Kanker in de bovenste huidlaag is goed te behandelen als het gezwel tijdig wordt ver wijderd. Dat gebeurt in verreweg de meeste gevallen, maar volgens Bastiaens vinden er ook uitzaaiingen plaats met dodelijke af loop. „Dit type kanker ziet eruit als een wond die niet geneest en verdikt. Het lijkt op een zwe rend gezwel en komt het meest voor op zon- gerichte lichaamsdelen, hoofd/halsgebied en onderarm en handruggen." Vooral oude re mensen verzuimen volgens de onderzoe ker met deze klachten naar de dokter te gaan. ANP van onze redactie binnenland DEN BOMMEL - Een hoofd agent van de politie Rotterdam- Rijnmond is gisteren buiten dienst gesteld op verdenking van mishandeling. De man raakte donderdagavond in Den Bommel in zijn vrije tijd slaags met een groepje jongeren dat vuurwerk afstak. Een zeventienjarige jongen raakte daarbij licht gewond. Samen met een andere zeven tienjarige jongen en een der tienjarig meisje deed hij daarop aangifte van mishandeling. De agent had zich inmiddels ook bij het politiebureau gemeld. De politie onderzoekt de zaak. Het vuurwerkteam van de politie Midden- en West-Brabant en de politie Woudrichem hebben donderdag in Genderen 1100 ki lo vuurwerk in beslag genomen, De partij was van een 51-jarige inwoner van die plaats en lag opgeslagen in een aanbouw van zijn woning. De partij bestond uit verschil lende soorten legaal vuurwerk. De eigenaar had echter geen vergunning voor opslag van zo'n grote hoeveelheid. Boven dien verkocht hij zonder ver- HILVERSUM - Nederland en Canada verzetten zich in de VN- Veiligheidsraad tegen een Ame rikaans voorstel tot vervroegde opheffing van het wapenembar go tegen Ethiopië en Eritrea. Opheffing is volgens de Ameri kanen gerechtvaardigd omdat beide Afrikaanse landen on langs een vredesakkoord sloten. Nederland, dat net als Canada militairen in de regio heeft, vindt dat het embargo gewoon volgens afspraak tot medio mei 2001 moet gelden. De Verenigde Staten wilden graag gisteren over de ontwerp resolutie stemmen, maar de stemming is tot zeker volgende week uitgesteld. CDA-Kamerlid Verhagen zei gisteren dat Nederland bij de VN een sterke lobby moet be ginnen om aanvaarding van de ontwerpresolutie te voorko men. RTR/ANP gunning aan particulieren. Te gen de man is proces-verbaal opgemaakt. Het is het tweede jaar dat in de regio Midden- en West-Brabant met een speciaal vuurwerkteam wordt gewerkt. Het bestaat uit zes opsporingsambtenaren uit de vier districten, de recherche en de marechaussee. Het team richt zich op het opsporen en vervolgen van de handel in en opslag van illegaal vuurwerk. Het werkt nauw samen met de douane en de FIOD Dit jaar nam het team 3300 kilo vuurwerk in beslag. Vorig jaar was dat 22.000 kilo. De politie vermoedt dat de strengere wet geving in België en de inzet van het vuurwerkteam een rol heb ben gespeeld in de verminde ring. ANP DEN BOSCH - De politierech ter in Den Bosch heeft gisteren vier personen veroordeeld tot straffen, variërend van drie we ken tot een maand cel. Dat ge beurde wegens hun aandeel in de ongeregeldheden in de Graafsewijk in deze plaats twee weken geleden. De relschoppers, drie mannen en een vrouw in de leeftijd van 19 tot en met 31 jaar uit Den Bosch en Schijndel, gooiden met stenen naar de politie en de ME en wierpen barricaden op. Het viertal werd zondag 17 de cember opgepakt. Donderdag werden al zes rel schoppers, waaronder twee jon gens van 14 en 15 jaar, veroor deeld. De zwaarste straf daarbij was voor een 32-jarige Bossche naar met een stadionverbod en een fiks strafblad. Hij kreeg zes weken gevangenisstraf voor ge weld tegenover de politie. De rechter-commissaris in Den Bosch heeft het Algemeen Ne derlands Persbureau (ANP) gis teren bevolen beeldmateriaal af te staan van de rellen in Den Bosch. De vordering van de onder zoeksrechter is gedaan in het kader van een gerechtelijk vooronderzoek tegen een speci fieke verdachte. Justitie wil ook maar één bepaalde foto. Het ANP weigert het bevel uit te voeren. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3