Gezin volgens plan Jong, rijk en gretig PZC Zeeuws- Vlaanderen kan weer even griezelen oud nieuw 35 Zeeland 2000: De jacht op de wolf zaterdag 30 december 2000 Volledige banen, kleine kinderen en maar 24 uur in een etmaal. Hoe plooi je dat zonder in de draaikolk van de hectiek kopje onder te gaan? Door vooral planmatig te werk te gaan. Zoals Laurens en Margo. Ze leiden een druk bestaan in het kwadraat, waar ze zelf voor hebben gekozen. Net als voor hun twee kinderen Fleur en Remco van vijf en drie. Met ieder een eigen en ook nog een gezamenlijke agenda houden ze grip op hun gezinssituatie. door Rob Hirdes Het past allemaal en als het in de toekomst niet meer past, passen we het aan Elke zondagavond is er agen da-overleg; de smeerolie van een kraptescenario. Dan worden de weekpatronen naast elkaar gelegd. Wie heeft late af spraken, wie vroege? Wie neemt de auto mee? Dat soort details, afwijkend van het ingeslepen weekritme: kinderen wegbren gen en weer ophalen, werken, boodschappen doen, koken, sporten, familiebezoek. Het is allemaal schematisch in kaart gebracht. Als het ware met de stopwatch in de hand. Laurens en Margo hebben bei den een leidinggevende full-ti me baan bij verschillende over heden, geperst in vier dagen. Zodoende heeft Laurens elke woensdag een vrije dag en is Margo vrijdags thuis. Laurens: „Ook daar hebben we bewust voor gekozen. Het is heel leuk om één dag alleen met de kinde ren te zijn. Die vrije dagen halen we uit het ouderschapsverlof en door het opeten van opgespaard verlof." Doordeweeks luidt de wekker tussen half en kwart voor zeven weer een nieuwe dag in. Ander half uur later gaat Margo met de kinderen op de fiets van huis om eerst Remco naar het kinder dagverblijf en vervolgens Fleur naar school te brengen. Dat al les verdeeld in blokjes van tien minuten. Tien minuten fietsen, tien minuten in het kinderdag verblijf thee drinken, weer tien minuten fietsen, nog even tien minuten bij Fleur op school om samen met haar werkjes uit te zoeken en dan zelf naar het werk. Dat is nog eens tien minu ten fietsen. Tegelijk met Margo verlaat ook Laurens het huis. Niet op de fiets, maar flink doorstappend naar het station om er de trein te nemen. Na afloop van de school haalt een taxi Fleur op om haar naar de buitenschoolse opvang te brengen. Laurens: „Ze heeft nu al vaker in een taxi gezeten dan wij onze hele leven zullen doen Gelukkig is die buitenschoolse opvang op dezelfde locatie als het kinderdagverblijf. Dat scheelt Margo 's avonds in het fietsen. „Om half zes moet ik echt van mijn werk weg om Fleur en Remco op te halen, want om kwart voor zes sluiten ze." Optimaal Zo gaat dat; tenminste op de meeste dagen van de week. De woensdag valt daarbuiten, want dan is Laurens dus vrij en zodoende kan ook Remco thuis blijven. „Samen met hem breng ik Fleur naar school en haal haar ook weer op. Om die vrije dag optimaal te benutten, doe ik de was, zo nodig de tuin en in elk geval de boodschappen voor de hele week. Afspraken met de tandarts, de huisarts, monteurs, loodgieters; al dat soort zaken leggen we ook op de woensdag vast. Of op de vrijdag, als Margo vrij is. Dan is Remco natuurlijk ook gewoon thuis." Op zijn vrije woensdag speelt Laurens tevens voor keuken prins. Hij kookt dan voor de zelfde dag en de dag erop. Mar go: „Trouwens; als we allebei werken, koken we 's avonds al vast vooruit. Op zondag voor de maandag, maandag voor de dinsdag, dinsdag voor de woensdag, en donderdag voor de vrijdag. Zodat ik, als ik van mijn werk thuis kom, het eten alleen nog maar hoef op te zet ten. Met vijftien minuten staat het dan op tafel. Tegen die tijd is Laurens doorgaans ook thuis." Zoals Laurens op woensdag vrij en thuis is, is Margo dat op vrij dag. Tot zover is het allemaal nog behoorlijk overzichtelijk. Maar er is geen regel(maat) zon der uitzondering en het drukbe zette leven van Laurens en Mar go kent uitzonderingen genoeg. Laurens: „Zo heeft Margo ook wel vroege afspraken. Dan breng ik de kinderen weg. Maar wel met de auto, want anders ben ik niet op tijd op mijn werk." Margo: „Soms bel ik wel eens Laurens' secretaresse om te vra gen of hij nog late afspraken heeft. Zo niet, dan kan ik nog even doorwerken. Haalt hij de kinderen op. Voor noodgevallen hebben we onze buren en een paar vrienden in de buurt die de kinderen ophalen en bij wie ze soms mee-eten." Het klinkt al lemaal soepel en zo loopt het ook. Ook als een dagdeel van Laurens' vrije woensdag door zijn werk in het gedrang raakt. Dat gebeurt één keer in de drie tot vier weken. Ziekte Het echte improvisatiescenario komt pas van de plank bij on voorziene gebeurtenissen; ziek te van één van de kinderen bij voorbeeld. Margo: „We vinden dat er dan per se één van ons thuis moet blijven. Gelukkig hebben we allebei werk waarbij met agenda's kan worden ge schoven. Wie blijft er thuis? Jij 's ochtends, ik 's middags?Dat is vooral een kwestie van wie op dat moment het gemakkelijkst zijn interne afspraken kan ver schuiven." Als je ze zo hun dag in- en verde ling hoort schetsen, lijkt het heel wat. Maar je groeit er in, zeggen ze. In de dagindeling, in de weekend-indeling. Op zater dag staat om half negen een bezoek aan de bakker en vervol gens aan de markt op het pro gramma. En verder proberen Laurens en Margo zoveel moge lijk hun in het westen en in het zuiden van het land wonende familie te bezoeken. Ook het contact met vrienden is voorna melijk een weekend-aangele genheid. Laurens en Margo vinden dat ze aardig in balans zijn. Zowel let terlijk als figuurlijk Laurens: „We hebben vergelijkbare ba nen, verdienen evenveel, wer ken evenveel en zijn ook even veel vrij. We hebben ieder twee avonden per week voor onszelf. Margo heeft maandag en don derdag haar pretavond. Dins dag en woensdag houd ik me met mijn pretpakket bezig. Zo wel Margo als ik sporten dan." Wie het'breed heeft, laat het tegenwoordig ook weer zichtbaar breed han gen. Vooral jonge 'rijkaards' schamen zich bepaald niet voor hun kostbare hebbe dingen. Zo is de slaapkamer van internet-ondernemer Mare de Hond (22) net een bioscoop, want perfect beeld en geluid in bed is prettig. De jonge directeur van het vei linghuis 'ricardo.nl' is rijk en ij del. „Elke keer als ik iets moois zie, denk ik: 'O, was dat alvast maar op de markt'." door Carine Neefjes De ondernemer: „Eigenlijk zou ik wel graag een glass- tron-bril willen, een van de nieuwste snufjes uit Japan. Je weet wel, met blauw, weerspie gelend glas aan de buitenkant. Als je zo'n bril aansluit op je draagbare digitale videorecor der, kun je overal film kijken. Makkelijk voor als je naar New York vliegt. Na drie filmpjes zet je je bril af en ben je in de VS. Lijkt me wel cool." „Ik ben dol op films en heb een hekel aan vliegen. Voor mijn be drijf moet ik vaak naar het bui tenland. Zo'n glasstron-bril kost ruim 6000 gulden, dat vind ik wel erg veel geld." „Bovendien: met of zonder bril, vliegen blijft voor mij een ramp. Ik heb vliegangst. Zakelijk ge zien blijft het een interessant product, ik ben benieuwd bij wat voor type mensen dit aan slaat. Ik hou van mooie dingen. Vooral beeld en geluid vind ik belangrijk. In mijn slaapkamer heb ik de nieuwste dvd-speler, een digitale videorecorder. De films die je er in stopt, zijn ver gelijkbaar met cd's. Met mijn dolby-geluidsinstallatie lijkt het net alsof je in de bioscoop zit. Stel je voor dat er in de film in de verte een helikopter aan komt. In bed hoor ik dan achter mij het geronk van motoren. Dat trillende geluid dat uit alle hoe ken en gaten van de kamer komt... prachtig." „Ik ben opgegroeid met het nieuwste van het nieuwste. Als jongetje van zes kreeg ik mijn eerste computer. Om de twee, drie jaar vervangen door het meest geavanceerde model. Mijn vader (Maurice de Hond, vroeger bekend als opiniepeiler, nu 'internetgoeroe' bij Newco- nomy) bracht voortdurend nieuwe software mee. Als hij te rugkwam uit de Verenigde Sta ten, vond ik altijd weer de nieuwste diskettes op mijn bed. Dat werkte enorm stimule rend." „Mijn studie economie heb ik niet afgemaakt. Vijf jaar gele den, ik was achttien, ben ik een internetbedrijf begonnen. Toen moest ik mensen nog uitleggen wat internet was. Samen met een vriend maakte ik websites voor bedrijven Vanuit Amerika hoorden we over een veiling op internet, In Nederland zijn wij toen begonnen met een kunst veiling op de elektronische snel weg. Langzamerhand hebben we onze collectie uitgebreid met lifestyle. Van trendy horloges tot babykleding, maar ook drank en zonnebrillen kunnen In mijn leven ben ik nooit beperkt door een gebrek aan geld mensen zelf bij ons op de site zetten." „Onze veilmgzaal heet Internet: via een klik op de 'koele kavels' worden de nieuwste 'gadgets' (hebbedingen) te koop aange boden. Dagelijks surfen duizen den mensen op onze virtuele veiling. Per maand wordt er via de site voor meer dan een mil joen gulden verkocht. Vorig jaar is ons bedrijf voor tientallen miljoenen overgenomen door de Duitse webveiling ricardo. Ik ben nu aandeelhouder in het in ternationale concern." „Via het Engelse maandblad 'T3' hou ik mij op de hoogte van de nieuwste digitale en mobiele snufjes. Elke keer als ik iets moois zie, denk ik: 'O, was dat alvast maar op de markt'. Neem mijn huidige mobiele telefoon, een 'wap', waarmee ik op inter net kan kijken zonder dat ik een computer nodig heb Het ding irriteert me nu alweer. Het duurt lang voordat ik verbinding heb. Daar word ik zo moe van. Als ik onderweg ben, wil ik snel even op onze veiling-site kunnen kij ken of er wel goed wordt ver kocht. Op het beeldscherm van mijn telefoon kan ik niet eens plaatjes ontvangen. Het wordt tijdvoor een snellere variant met een groter beeldscherm. Dan kan ik mijn oude 'wap' weer op de veiling slijten." „Soms kom ik via vrienden aan mooie spullen. Sinds een half jaar rijd ik een Audi TT, een fraaie sportwagen. En ach. als je het nu echt zo graag wilt we ten, die heb ik voor een ton ge kocht bij een bevriende garage. Ik kreeg korting omdat het een 'demo-model' was. Het nadeel is dat je dan niet zelf de kleur en het type radio kan kiezen. Het is mijn tweede auto, dat valt dus best mee. Hiervoor had ik een Golfje." „Tegenover meisjes van mijn leeftijd voel ik afstand. Als ze je eenmaal leuk vindt, wil ze je veel zien Daar heb ik echt geen tijd voor. Ze moet begrip hebben voor het feit dat ik het druk heb Dat valt niet mee als ze zelf veel vrije tijd heeft omdat ze maar een paar uur per dag naar colle ge moet. Ach. met werkende vrouwen boven de dertig zal het niet veel anders zijn. Voorlopig blijf ik maar even alleen." „Mensen worden op hun uiter lijk beoordeeld, dat doe ik zelf ook tot op bepaalde hoogte. Ik vind het leuk om tegenover ie mand te zitten die er prettig uit ziet en lekker ruikt. Toen ik net begon met werken, droeg ik bij na altijd een pak. Ik dacht dat het kleine jongetje dan wel seri eus zou worden genomen. Voor een deel is dat ook zo. Nu draag ik alleen nog een pak bij trouwe rijen en begrafenissen, een keer per jaar koop ik een nieuwe in de PC Hooftstraat. Ik slaag altijd bij een kledingzaak waar ook de spelers van Ajax hun officiële kostuums kopen. Voor 2000 gul den ben ik klaar, inclusief over hemd en das." „Sieraden draag ik nauwelijks. Een horloge heb ik niet nodig. De tijd is overal: op mijn wap- telefoon, de computer en in mijn auto. De ketting van mijn over leden moeder is het enige sie raad dat ik dagelijks om heb. Zij overleed aan kanker toen ik nog een jochie van drie was. Het hangertje is het joodse symbool voor geluk. Toen ik dertien werd, de leeftijd waarop joodse jongens verantwoordelijk zijn voor hun eigen daden, kreeg ik de ketting. Voor die tijd droeg mijn vader hem. Mijn moeders sieraad heeft ons beiden veel ge luk gebracht." „Geld genereert vrijheid en dat vind ik heerlijk. Het is een lek ker gevoel dat ik kan doen en la ten wat ik wil, alles kan kopen. In mijn leven ben ik nooit be perkt door een gebrek aan geld. Als ik morgen opeens besluit huisman te worden, dan zou dat financieel kunnen. Ik zou het niet snel doen, maar het is wel een zalig idee." door René Hoonhorst Tot aan de jaren vijftig kende elk kind in het Land van Hulst de legenden en sagen van myste rieuze, al dan niet duivelse, hon den en weerwolven. Bornes, de spookhond die rond het Neder lands-hervormde kerkje van Kloosterzande dwaalde en de weerwolf van de Noordhof. En dan was er nog Ossaert, een kruising van mens en dier (de duivel zei f duswisten de meeste streekbewoners) die je overal in Oost-Zeeuws-Vlaanderen op de nek kon springen. Natuurlijk geloofden de kinde ren van destijds niet in alle sprookjes die ze te horen kregen. Maar mochten ze eens per onge luk alleen door de polders lopen of fietsen, terwijl de schemering al was ingevallen of er een on doordringbare grondmist over de akkers hing, dan repten zij zich onwillekeurig wat sneller Doorsteekjes over akkers en langs slootranden - korter, dus aantrekkelijk - werden door de meesten, niet alleen kinderen, in die omstandigheden gemeden In het huidige tijdsgewricht loopt geen kind meer over ak kers en weilanden naar huis. De landbouwgronden zijn afgeba kend met hekken en draad en bovendien gaat geen kind meer met de benenwagen. Het meren deel van de jeugd wordt gehaald en gebracht door gemotoriseer de ouders en voor fietsende kin deren zijn de akkers niet door te ploegen. Maar de mysteries van hellehonden, witte wuüven en Ossaert jagen kinderen geen schrik aan. Niet omdat de uk- kies van nu dapperder zijn dan die van vroeger, maar ze kennen de verhalen niet meer. De charme en romantiek van een onverklaarbaar rondspo kend beest is echter terug in Het Land van Hulst en omstreken. Een wolf of wolfshond met een onstilbare honger naar scha penvlees waart sinds ruim twee maanden door de streek. Zijn actieradius is veel groter dan die van Bornes of Ossaert. De ene dag slaat het beest zijn slag in Lokeren. de volgende wordt hij gesignaleerd bij Lamswaarde. De vachtjes van schapen in Wachtebeke zijn nog niet koud of de wolf loopt al weer rond in de buurt van Walsoorden. Tot nu toe heeft het roofdier alleen schapen aangevallen, maar waarom zou de verschrikkelijke verscheurder geen kind of een zame wandelaar in de polder pakken... De schapendoder die sinds eind oktober actief is in de grens streek krijgt mythische trekjes. Pas half november werd duide lijk dat een wolf, die op meerde re plaatsen tegelijk leek op te duiken, verantwoordelijk was voor de dood van de schapen. Het wolfsschap van de schapen- killer werd een paar dagen later weer in twijfel getrokken. De wolf van Walsoorden (voor Zeeuws-Vlamingen) of de Waaslandwolf (voor Belgen) is al uitgemaakt voor herder, hus ky en zelfs voor een schattig, jong labradortje. Maar een wa zig filmpje van een video-ama teur en tientallen getuigenissen wijzen toch duidelijk op een wolf of minstens 'wolfachtige'. Waar het beest vandaan komtis na twee maanden nog immer niet duidelijk. Waar hij na bloeddorstige moordaanslagen op schapen blijft, is helemaal een raadsel. Deskundigen, poli tiemensen, gedupeerde scha penhouders en leken voeren al weken felle discussies of het dier wel of niet afgeschoten mag of moet worden. Maar helikop ters, postende scherpschutters (al of niet met verdovingsge weer) en drijfjachten van poli tiemensen, wolvenkenners en nieuwsgierigen hebben niet meer opgeleverd dan signale menten van de wolf. Niemand heeft na een maand serieus jacht maken ook maar een schijntje kans gehad op de aanhouding of het afschieten van de razend snelle, slimme wolf. Al heeft een anonieme tipgever inmiddels gemeld dat het dier is doodge schoten Maar officieel waart de wolf nog altijd door de regio. Hebben de Zeeuws-Vlaamse kinderen tenminste nog even een 'hellehond' om bang voor te zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 35