Koffieshops tevreden over vonnis Eigenbelang oeverstaten staat bescherming Schelde in de weg Een monument voor vader Marinus Lespakket brengt Bangladesh dichtbij Waterzuivering bij Brussel is stap vooruit naar schonere Schelde Hoop op ander beleid Film over Ajax wordt vertoond in Walcherse bioscopen door Rinus Antonisse GOES - Basisscholieren ken nis laten maken met interna tionale vraagstukken. Dat is het doel van het project Brac in de klas: haal Bangladesh de klas in. Een initiatief van het COS Zeeland (Centrum voor Ontwikkelingssamen werking) in Goes. Samen met het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland en de No- vib ontwikkelde het COS een compleet lespakket, dat apart is toegesneden op on der-, midden- en bovenbouw van het basisonderwijs. Marjolein Meier van het COS Zeeland noemt Brac in de klas een modern wereldori- entatieproject, waarbij alle lessen erop gericht zijn om kinderen zoveel mogelijk kennis en inzicht te laten ver werven over het ontwikke lingsvraagstuk in het alge meen en de situatie in Bangladesh in het bijzonder. De lessen zijn zo samenge steld dat de sterkst ontwik kelde intelligentie van de kinderen als ingang voor ver dere activiteiten kan dienen. Er wordt zoveel mogelijk ge bruik gemaakt van kijken (zintuigen gebruiken), pra ten (hoe gaan we de opdracht uitvoeren), zoeken (in boe ken, op internet en bi] deskundigen) en doen (ver werkingsactiviteiten). Het project is opgebouwd uit mo dules. Scholen kunnen dus kiezen voor het hele pakket, maar kunnen ook alleen de len van het materiaal gebrui ken. Als introductie worden diverse mogelijkheden gebo den, zoals het lenen van de tentoonstelling Zeeland Bangladesh, of het opbou wen van een replica van een Bengaals klaslokaal in school. Riksjabouwplaat Er is aanvullend materiaal voorhanden als een riksja bouwplaat en scriptiepak ketten. Ook zijn er een video film en een diaserie beschik baar. In overleg kan een ont wikkelingswerker worden uitgenodigd op school of kan een bezoek worden gebracht aan het Zijdemuseum in Me- liskerke, waar aandacht wordt besteed aan de zijde teelt in BangladeshEen slot manifestatie en/of een ten toonstelling van door de schoolkinderen gemaakte werkstukken doet het ook al tijd goed. Op de website van het project Zeeland Bangla desh (www.zeeba.nl) staat meer informatie. Het COS Zeeland ontplooit meer activiteiten die gericht zijn op het (basis)onderwijs. Zo is de Mondiale Milieu speurtocht opgezet. Tien ba sisscholen in Vlissingen heb ben er al aan meegedaan. In februari kunnen scholen in Goes de tocht, bedoeld voor de leerlingen van groepen 7 en 8, lopen. Rondtrekkend door het centrum van de ei gen gemeente ontdekken de leerlingen dat ze daar de hele wereld tegenkomen. Tro pisch hardhout in een win kel, buitenlandse restau rants, een reisbureau met verre bestemmingen en ook speelgoed. Ook bloemist, bakker en groenteboer ver kopen producten of gebrui ken grondstoffen uit de Der de Wereld. Ter voorbereiding of aanvul ling op de Mondiale Milieu- speurtocht is een leskist be schikbaar: de Wereld rond Afval, met afval de wereld rond. Leerlingen maken hiermee kennis met andere culturen, bijvoorbeeld rub bertappers in Brazilië, een orang-oetangreservaat op Sumatra en kinderen in Ke nia die van afval speelgoed maken. Het COS streeft er naar ook voor basisscholen buiten Vlissingen en Goes een Mondiale Milieuspeur tocht te organiseren. Het COS organiseert ivoensdag 17 januari een introductiebijeen komst voor scholen die interesse hebben voor het project Brac in de klas: haal Bangladesh de klas in (Brac is een Bengaalse zuster organisatie van de Novib). Dat gebeurt in het gebouw van het RPCZ in Sint-Laurens van 14.00 tot 16.00 uur. In de aula van de Zeeuwse bibliotheek te Middel burg vindt dinsdag 30 januari een lezing plaats over Bangla desh (aanvang 20.00 uur). zaterdag 30 december 2000 door Roelf Reinders VLISSINGEN - Het ontslag van rechtsvervolging voor een Over ijsselse koffieshophouder legt een bom onder het Nederlandse drugsbeleid. Dat zegt koffie shophouder G. Aarden uit Mid delburg. Hij hoopt dat de beslissing van een politierechter uit Almelo om een shophouder in overtreding van vervolging te ontslaan, een doorbraak betekent in de dis cussie over het Nederlandse ge doogbeleid. De koffieshophouder had 1100 gram softdrugs in bezit, terwijl slechts vijfhonderd gram is toegestaan. De politierechter ontsloeg de man van rechtsvervolging om dat de grens van vijfhonderd gram volstrekt willekeurig zou zijn. „De uitspraak van de rechter legt een behoorlijke bom onder het beleid", zegt Aarden. „Mo gelijk dat dit de aanzet is tot verdere verandering van het Nederlandse drugsbeleid." Hij hoopt dat de zogenaamde ach- terdeurproblematiek nu eens wordt aangepakt: Het Neder landse drugsbeleid kent de te genstrijdigheid dat de verkoop van softdrugs wordt getolereerd maar de teelt niet; de shophou der mag aan de voordeur wel verkopen maar mag de drugs aan de achterdeur niet binnen laten. Klem „De shophouders zitten klem tussen het gedoogbeleid en de onwerkbare situatie om met vijfhonderd gram een zaak te runnen", zegt Aarden. „Het is schipperen om je aan de regels te houden." De Vlissingse koffieshophouder P. Vissia vult aan dat een shop met maximaal vijfhonderd gram niet goed kan draaien. „Dus dan loop je maar vijf keer op een dag om een nieuwe voor raad van vijfhonderd gram op te halen, da's niet zo moeilijk." Hi] is het met de opmerking van de Almelose politierechter eens dat de grens van vijfhonderd een willekeurige is. Prioriteit Ook Vissia hoopt dat de uit spraak van de rechter het begin is van verandering van het drugsbeleid. „Ik wil met mijn spullen over straat. Dat moeten we met de gemeente zien te rege len. Dat vind ik veel belangrij ker dan die vijfhonderd gram. Maar daar wil de gemeente ze ker niet aan. Ook die is met han den en voeten gebonden." Vol gens Vissia kent de politie in Vlissingen aan de maximum grens van vijfhonderd gram geen prioriteit. „De politie weet dat we soms net iets meer in voorraad in de winkel hebben, maar nooit veel meer." Een woordvoerster van de politie meldt alleen dat het handha vingsbeleid van gemeente tot gemeente kan verschillen. Hoger beroep De meerderheid van de Tweede Kamer zegt naar aanleiding van de rechterlijke uitspraak niet aan de grens van vijfhonderd gram te willen tomen. CDA, D66 en PvdA hopen dat het Openbaar Ministeide in hoger beroep gaat. De Middelburgse shophouder Aarden verwacht dat dit ook gebeurt. „Ik denk dat de politieke druk dan zwaarder weegt dan deze uit spraak." Volgens koffieshop houder Vissia heeft de uitspraak in ieder geval één voordeel. „Voor overschrijding van de grens worden we niet veroor deeld, dat is wel leuk. Maar ik denk niet dat dit verder iets op lost." Een jaar lang hield Sonja Kegel een dagboek bij over het verblijf van haar vader in verpleeghuis De Stelle. foto Peter N icolai door Wilma Valk AARDENBURG - Marinus Kegel, onver moeibaar achter de rolstoel van dochter Sonja. Voor de inwoners van Aardenburg en omliggende plaatsen was dit vele jaren een vertrouwd beeld. In augustus 1996 is Marinus in verpleeghuis De Stelle te Oost burg overleden. Sonja hield tijdens het ver blijf van haar vader in De Stelle een dag boek bij. Haar notities over het laatste le vensjaar van Marinus Kegel zijn als boek werk in eigen beheer uitgegeven: Marinus mijn vader. Kegel was niet alleen door de goede zorgen voor zijn dochter in de Kikkerstad bekend. Als fanatiek amateur-archeoloog deed hij vele j aren opgravingen en was hi] in de j aren zestig een grote hulp voor provinciaal ar cheoloog Jan Trimpe-Burger. „Trimpe- Burger zei wel eens: 'Zonder Marinus kan ik geen opgravingen doen'", aldus Sonja Ke gel. „Vader wist overal de weg en wist ook waar er iets te vinden was. Marinus was mede door zijn werk sterk be trokken bij de bodem van de stad. Samen met broer Albert had hij jaren een tuiniers- bedrijf; het tweetal heeft menige tuin aan gelegd en onderhouden tussen Cadzand en Aardenburg. „Nadat zijn broer overleden was, werd het werk hem te zwaar. Vader heeft toen naast zijn hulp bij de opgravin gen alleen nog in onze eigen tuin gewerkt aan de Zuidwal. Toen Trimpe-Burger ver huisde naar Oostkapelle was het hier ge daan met opgravingen. Er werd meer en meer gebouwd en het meeste is nu al in kaart gebracht." Een groot deel van de vondsten van haar vader heeft Sonja Kegel geschon ken aan de gemeente Sluis-Aardenburg. Herinneringen aan die tijd haalde Sonja sa men met haar vader op tijdens zijn verblijf in De Stelle. „Hij kon niet meer voor zich zelf zorgen, was gèestelijk niet meer in orde. Maar altijd overheerste zijn gedachte dat hij er voor mij moest zijn, voor me moest zorgen." Marinus moest tijdelijk naar De Stelle. Het waren moeilijke tijden, vader wou naar huis. Onverwacht knapte hij. Er werd gepraat over naar huis gaan, toen een beroerte hem voor goed van huis hield. „Op 24 december 1995 is vader in een gesloten afdeling geplaatst. Hij was er niet zo heel slecht aan toe, maar bleef weglopen. Hij wilde naar huis, voor mij zorgen. Op deze kerstavond van 1995 begon Sonja aan haar dagboek over het laatste jaar van haar vader. Het is een boekje dat iedereen die een familielid naar een tehuis moest brengen zal herkennen. Kleine dingen staan erin beschreven, zoals het eten, uitstapjes, een beschrijving van de kamer; maar vooral de verzorging en de artsen komen aan bod. Niet altijd is Sonja het met alles eens: „Er hingen maar liefst vier schone broeken in zijn kast en vader liep rond met een slecht zittende, vreemde broek." Maar ook leuke dingen staan in het boek, gesprekken met vader over vroeger, samen herinneringen ophalen. Het gaat ook over het maken van nieuwe vrienden. Hij sliep veel, dus ga je even rond, maakt kennis, praat met mensen en zo komen er nieuwe contacten en vrienden." Nieuwsgierig Het werd uiteindelijk een prettig leesbaar boek dat niet alleen verdrietig is. Sonja zelf heeft haar boek nog niet gelezen: „Ik kan me er niet toe brengen om het te lezen." Ie dere middag gaat ze nog naar De Stelle om haar vele vrienden te bezoeken. Vrijdag vertrok ze per taxi met een aantal boeken naar Oostburg. „Ze zijn daar heel nieuws gierig." Marinus Kegel is in augustus 1996 overleden, 86 jaar oud. Zijn as heeft Sonja verstrooid bij een kreek in de burnt van Sint Kruis: „Het was de beste plek, daar hebben we veel gezeten bij mooi weer. VLISSINGEN - De film Ajax, daar hoorden zij engelen zingen draait volgende maand in Vlis singen en Middelburg. De voet baldocumentaire is te zien in CineCity en het Schuttershoft heater. In een aantal steden wordt de film na dreigementen van sup porters van andere clubs niet meer vertoond. In bioscoop CineCity in Vlissin gen gaat de Ajax-film op don derdag 11 j anuari voor een week in de roulatie. Directeur Ad Weststrate heeft niet geaarzeld om de documen taire te programmeren. „Kom op zeg. Die film moet ge woon gedraaid kunnen wor den." Jubileumseizoen Ajax, daar hoorden zij engelen zingen is een documentaire van regisseur Roel van Dalen over het dramatisch verlopen jubile umseizoen 1999-2000. De film ging in november op het inter nationale documentairefestival IDFA in Amsterdam in premiè re. Tot voorstellingen in Utrecht, Den Haag en Groningen kwam het niet. Bioscoopexploitanten gelasten de vei-toning af na drei gementen van aanhangers van de plaatselijke pi'ofclubs. In Delft, Nijmegen en Weert draai de de documentaire zonder pro blemen. Weststrate verwacht geen pro blemen rond de voorstellingen in Vlissingen. „Het publiek van CineCity doet geen gekke din gen." De bioscoopeigenaar denkt dat de Ajax-film ook eerder tot op hef leidt in steden waar rivalise rende clubs zijn gevestigd dan in Vlissingen. Er worden geen extra veiligheidsmaatregelen genomen, zegt de directeur. „Natuurlijk letten onze beveili gingsmensen nog beter op dan andei's. Maar ik zet niet meer mensen in." Prachtfilm In het Middelbux-gse Schutters hoftheater draait de film op dondei-dag 18, vrijdag 19 en za terdag 20 januari. Voor Wilco Schuringa van het filmhuis staat de voorstelling niet ter dis cussie. „Het is een prachtfilm," Schu ringa kan zich niet voorstellen dat de veitoning tot moeilijkhe den leidt. „Dat is meer iets voor de Randstad. De harde kern van de voetbalclubs zit niet in Zee land." De Schelde gaat gebukt onder zeer zware verontreinigingen, waardoor zij één van de meest vervuilde rivieren van Europa is. foto Charles Strijd Nederland heeft het voor zitterschap van de Interna tionale Commissie voor de Bescherming van de Schel de overgedragen. Het hoofdstedelijk Gewest Brussel mag de kar de komende twee jaar gaan trekken. De wisseling van de wacht gebeurt op een cruciaal moment. Komende tijd zal namelijk blijken of de goede voornemens die ten grondslag liggen aan de oprichting van de ICBS, in de praktijk iets voorstellen. Kan de commissie ook echt een doorslaggevende rol vervullen bij het schoonma ken van de internationale rivier of blijft het aanmod deren? door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De voorteke nen zijn niet gunstig- Het werk van de Internationale Commis sie voor de Bescherming van de Schelde is tot nu toe zeer moei zaam verlopen. Voorzitter John Lilipaly heeft zijn best gedaan er wat van te maken, vooral door behoedzaam diplomatiek opereren. Zijn pogingen om vaart te zetten in het sanerings- proces zijn echter vastgelopen. Eigenbelang gaat bij de vijf oe verstaten - Frankrijk, Wallonië, Brussel, Vlaanderen en Neder land - nog altijd boven interna tionaal (milieu)belang. Vooral de Fransen en de Walen zijn meester in het vexlragen en op de lange baan schuiven van ac- tiviteitexx. Er ligt een Verdrag van Helsinki over de bescherming en het ge bruik van gx-ensovei-schrijdende waterlopen en internationale meren. Ener is in 1999 een Euro pese Kaderrichtlijn Water voor de bescherming van landopper vlaktewater, overgangs water, kustwateren en grondwater aangenomen. Het in 1994 geslo ten Verdrag van Charleville- Mézières over de beschei*ming van de Schelde - waarin de op- richting van de ICBS is geregeld - past helemaal in de geest van Helsinki en Kaderrichtlijn. Zo bezien is de vorming van een grensoverschrijdende commis sie een zinvolle stap. Nadat eerst de Vlamingen zorgden voor uitstel door aanvankelijk het Verdrag van Charleville-Mézièx-es niet te on dertekenen, is de ICBS door tijdrovend overleg pas per 1 januari 1998 definitief geïnstal leerd. In 1997 kwam de commis sie 'gelet op het dringende ka raktervan haar taak' al met een i-apport over de kwaliteit van de Schelde. Aangetoond werd dat de Schelde een unieke rivier is in Europa; alle reden er behoed zaam mee om te springen. Tege lijk maakte de commissie dui delijk dat de rivier gebukt gaat onder zeer zware verontreini gingen, waardoor zij één van de meest vervuilde rivieren van Europa is. Ook dat is een, zij het uiterst twijfelachtige, uniciteit. Eind 1998 verscheen het Schel de Actieprogramma (SAP), waarin maar liefst 71 concrete acties staan die door de vijf ver dragspartijen op de korte ter mijn, uiterlijk eind 2003, moe- analyse ten zijn uitgevoerd. Er staat ook in dat in 2025 een duurzame ontwikkeling van het Schelde- stroomgebied verzekerd dient te zijn. Communicatie en sa menwerking moeten in ieder land en gewest leiden tot een breed maatschappelijk besef dat maatregelen, die enorm veel geld kosten, noodzakelijk zijn. Aan dappere woorden geen ge brek. Die omzetten in daden is vers twee. Onder het Nedexdands voorzit terschap is natuurlijk wel wat gebeurd. Er is een netwerk ge vormd van mensen die in de vijf oeverstaten bezig zij n met de sa nering van cle Schelde. Vanaf 1998 is een homogeen meetnet operationeel van bron tot mon ding. Op 13 plaatsen wordt 13 keer per jaar de waterkwaliteit op 32 onderdelen bepaald vol gens één methode. Ook is een waarschuwings- en alarmsys teem in werking, waarbij de vijf hoofdwaarschuwingsposten met elkaar in verbinding staan om calamiteuze vervuilingen te voorkomen en te bestrijden. Het vaststellen van gezamenlij ke doelstellingen voor de water kwaliteit en voor het ecosys teem van de Schelde is nog steeds niet gelukt. Dat moet nu eind 2003 rond zijn. Een op zich eenvoudig iets afspreken, na melijk hoe schoon de rivier moet zijn, is in de praktijk ontzettend moeilijk. De Schelde blijkt voor Frankrijk bijzaak te zijn (de Seine ligt veel dichter bij Parijs) en de Walen maken zich vooral druk om hun sociaal-economi sche problemen. Vlaanderen begint langzaam op te schuiven richting Nedeidand, dat de ver vuiling het energiekst heeft aangepakt. Als één van de belangrijke rede nen voor de moeizame gang van zaken worden cultuurverschil len genoemd. Dat is maar zeer ten dele waar. Uiteraard zijn die verschillen er, en ook de taal barrière speelt een rol. Studen ten die een internationaal Scheldeproject uitvoerden ble ken daar trouwens weinig last van te hebben, waarmee duide lijk is dat met enig praktisch vernuft de cultuur- en taalver schillen te omzeilen zijn. Ver schillende politieke inzichten zijn de wezenlijke oorzaak. Voor een commissie die geen har-de beslisbevoegdheden heeft, werkt dat zeer frustrerend. Van zelfsprekend wordt gepoogd met veel holle frases de politieke scheidslijnen te verdoezelen, zoals onlangs nog tijdens een symposium van de ICBS in Doornik. Het blijft dweilen met de kraan open, zolang de politieke opvat tingen uiteen lopen. Daar wat aan doen lijkt net zo uitzicht loos als het sluiten van een vre desakkoord tussen Israël en de Palestijnen. De oeverstaat die er flink tegenaan wil, wordt on- bai*mhartrg teruggefloten, al gaat dat tot op heden nog wel op diplomatieke wijze. De voortgang van het werk heeft hierdoor lang niet het spoedeisende karakter, dat ge let op de toestand van de Schel de gewenst is. Nederland, dat aan het eind van het open riool zit, wacht gelaten af. In de loop van 2001 moet er een tussentijds rapport komen over de voort gang van het Schelde Actiepro gramma. Dat is de eerstkomen de testcase. Een goed moment om krachtig orde op zaken te stellen. door Rinus Antonisse BRUSSEL - Het schoonmaken van de Schelde is een kleine stap vooruit gegaan. Het Brussels hoofdstedelijk gewest heeft de eerste rioolwaterzuiveringsin stallatie in werking gesteld. Daardoor komt het afvalwater van Brussel-Zuid, goed voor ruim 360.000 vervuilingseenhe den, in de nabije toekomst niet langer meer ongezuiverd op de rivier de Zenne en vervolgens in de Schelde. Het is overigens maar een gedeeltelijke inge bruikname. De aanleg van col lectoren (transportleidingen) is nog in volle gang en zal pas in 2001 gereed komen. De bouw van een tweede, grote- re rioolwaterzuivering, voor Brussel-Noord, komt in zicht. Begin volgend jaar wordt de on dertekening verwacht van het bouw- en beheersconcessiecon- tract (die aanvankelijk nog dit najaar was voorzien). Dit zuive ringsstation is goed voor ruim 1,1 miljoen vervuilingseenhe den. De installatie zal op zijn vi'oegst in 2005 klaar zijn; tot die tijd gaat het vuile water als gebruikelijk de Zenne in, Vol gens de Europese richtlijnen voor waterzuivering had Brus- sel de afvoer van het rioolwater al in 1998 gesaneerd moeten hebben. De nieuwe zuivering in Brussel- Zuid beslaat een oppervlakte van vier hectare en staat op de grens tussen Anderlecht en Vorst. Ze zuivert het afvalwater van Brussel (Ukkel, Vorst, Sint- Gillis, Anderlecht) en een deel van Vlaams-Brabant (Ruis broek, Drogenbos, Linkebeek). Het gaat voor 70 procent om huishoudelijk afvalwater en voor 30 px-ocent om rioolwater van de industrie. Zolang de col lectoren niet af zijn, wox*dt maar een derde van de capaciteit be nut. Het gezuiverde water wordt in Anderlecht in de Zenne geloosd. De kosten van zuive- ring en collectoren bedragen bijna 144 miljoen euro. Grof vuil De zuiveringsinstallatie, waar van al in 1980 in een waterzui- vei'ingsplan sprake was, is nog niet toegerust met mogelijkhe den voor verwijdering van fos for en zonodig stikstof. Dat komt later. De waterbehande ling bestaat uit het afvangen van grof vuil, ontzanding en verwijdering, voorbezinking, diepe beluchting en nabezin- king. Het station is overdekt en voox-zien van een i'eukbehande- lingsinstallatie. Per dag komt er 31 ton droog slib vrij. Het ge deeltelijk ontwaterd slib wordt verbrand en leveit 10 ton as per dag op, die naar de stortplaats gaat. De nog te bouwen riool waterzuiveringsinstallatie van Brussel-Noord moet het afval water schoonmaken uit het noordei'bekken van de Zenne en het bekken van de Woluwe. De ze voorziening is ontworpen om aan de strengste lozingsnormen te voldoen: verwijdering van or ganische materialen (koolstof), stikstof en fosfor. Pas wanneer deze installatie gereed is, kan het hoofdstedelijk gewest Brus sel, dat vanaf 2001 het voorzit terschap van de Internationale Commissie voor de Bescher ming van de Schelde vervult, voldoen aan de Europese richt lijnen voor de zuivering van af valwater. Nieuwe japonnen Knippakketten Enorme collectie bruidsstoffen HEHPT"" 2411 AE Bodegraven 0172-613751 Zuidelijk 16 3244 AZ Nieuwe Tonge 0187-652134 Om u zo goed mogelijk te kunnen helpen werken wij alleen op afspraak (Advertentie) f bruidsmode s e 11 n a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 17