Bedrijfsleven vindt praktijkschool Expositie Mx2 toont wereld van verschil PZC Advanta succesvol met suikerbieten Wijland speelt met de werkelijkheid Verton Schoenmode koopt pand juwelier Hervormingsmodel verdeelt waterschap Vismijn Vlissingen haalt record net niet 12 Samenwerking levert arbeidsplaatsen voor leerlingen op ondernemend zeeland SUPER WINTER SALE Lezing over reliekverering zaterdag 23 december 2000 door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - De praktijk scholen in Zeeland plukken nu al de vruchten van de samen werking die ze nog geen twee maanden geleden aangingen met het Zeeuwse bedrijfsleven. Want waar bedrijven leerlin gen van de praktijkscholen voorheen niet zagen staan, ont dekken ze nu dat ook moeilijk lerende scholieren goede, trou we en loyale werknemers zijn. Dat zegt directeur L.P. van Duivendijk van Praktijkschool Het Bolwerk in Middelburg. In oktober presenteerden het praktijkonderwijs, MKB-Zee- land, de Brabants-Zeeuwse Werkgeversvereniging en de provincie Zeeland een brochu re. Daarin maakten ze het be drijfsleven attent op de moge lijkheid leerlingen uit het praktijkonderwijs in dienst te nemen. ,,De brochure is ge stuurd naar 1700 bedrijven", zegt Duivendijk. ,,En nu al bel len ondernemers ons op of we iemand beschikbaar hebben." En dat was in het verleden wel anders, zegt Duivendijk. „Voorheen moesten we ar beidsplaatsen zoeken voor on ze leerlingen." Een door het be drijfsleven beetje vergeten groep, zo lijkt het. Het prak tijkonderwijs is een vorm van voortgezet onderwijs voor moeilijk lerende kinderen tus sen de 12 en 18 jaar. Duiven dijk: „Ze zijn niet in staat om binnen het VMBO een diploma te halen. Door ze praktijkge richt onderwijs te geven, kun nen ze wel assistentfuncties vervullen. De leerlingen heb ben vaak de spreekwoordelijke gouden handen." „De leerlingen zijn gewone kinderen, die geen grote ge dragsproblemen hebben of zwaar gehandicapt zijn", be nadrukt de directeur van Het Bolwerk stellig. „Want dat is een imago waar de praktijk scholen flink tegen moeten op boksen. Maar liefst 90 procent door Ellen De Vriend VLISSINGEN - Het woon/winkelpand van juwe lier Pims aan de Walstraat in Vlissingen gaat over in handen van de familie Verton uit Zie- rikzee. De familie is al eigenaar van vier schoenenzaken in Zee land. De Zierikzeese vestiging draagt als enige nog de naam De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Jeffrey Kutterink. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. van onze leerlingen krijgt een baan in het bedrijfsleven." Er zijn praktij kscholen in Mid delburg (Het Bolwerk), Goes (De Wissel), Terneuzen (De Sprong) en Pluist. Leerlingen worden opgeleid voor functies in de sectoren techniek, groen, zorg en welzijn en economie. Te denken valt onder meer aan productiemedewerker, maga zijnbediende of schoonmaker. „Voor de uitgifte van de bro chure was het bedrijfsleven niet of nauwelijks op de hoogte van de mogelij kheden van leer lingen uit het praktijkonder wijs. Daarom was het in eerste instantie belangrijk om in een brochure werkgevers daarop attent te maken", zegt Duiven dijk. Secretaris W. van der Linde van MKB-Zeeland ziet in de samenwerking met de prak tijkscholen vooral een kans om het tekort aan arbeidsplaatsen op te lossen. „Het is weer een vijver waar ondernemers uit kunnen vissen", stelt hij vast. Het is de vraag of ondernemers oprecht geïnteresseerd zijn of dat ze de praktijkschool alleen zien als een manier om het per soneelstekort op te lossen. Hoewel Van der Linde dat laat ste ontkent en stelt dat er wel degelijk serieuze interesse be staat bij ondernemers, zegt Van Duivendijk dat hij bij een en kele ondernemer die gedachte wel beluistert. „We weten dat er soms zo wordt gedacht. Toch tonen bedrijven steeds meer oprechte interesse, vaak ook omdat ze bij collegabedrijven zien dat onze leerlingen het goed doen." Verton Schoenmode. De schoe nenwinkels in Goes, Middel burg en Vlissingen hebben de naam O'Moda. De schoenenzaak van Verton aan de Walstraat (Scheldeplein in Vlissingen bestaat onge veer zes jaar. Voor 24 augustus voerde de winkel nog de naam Arbell, daarna werd het O'Mo da. L. Verton weet nog niet wat hij met het voormalige juwe- lierspand gaat doen. Binnen kort wordt duidelijk of O'Moda verhuist naar de nieuw aange kochte locatie in de Walstraat. De huidige winkel aan het Scheldeplein is een huurpand. Voor de ondernemersfamilie was het aantrekkelijker een zaak te kopen. Twee jaar gele den had Verton al het oog laten vallen op het pand van Pims. Eigenaar P. Slikkerveer was toen nog niet van plan met zijn werkzaamheden te stoppen. Leerlingen van praktijkschool De Wissel in Goes aan het werk in het klaslokaal. foto Dirk-Jan Gjeltema door Desirée Schouten KAPELLE - De oogst is gedaan, het land geploegd, maar toch heeft de boer ook in deze tijd van het jaar zijn werk. In decem ber kijkt de landbouwer vooruit naar het jaar dat komt en besluit hij welke gewas sen hij gaat verbouwen. Om hem bij die keuze te helpen, kan hij onder meer de door diverse landbouwinstituten uitgegeven rassenlijsten raadplegen. Op het gebied van de in Zeeland veelge- teelde suikerbiet is er bijvoorbeeld de lijst van het Instituut voor Rationele Suiker productie IRS in Bergen op Zoom. Op deze lijst staan diverse rassen suikerbieten die door het bedrijf Advanta Seeds Van der Have uit Kapelle worden geteeld. Onlangs is het bedrijf er in geslaagd enkele nieuwe rassen te laten toevoegen aan de lijst voor 2001, waaronder de Savannah- en Colora- do-biet. R. de Munnik van Advanta: „Het IRS is een onafhankelijk instituut, dat zo'n nieuw ras gedurende minimaal drie jaar test op allerlei eigenschappen. In de lijst worden de bieten en hun eigenschappen omschreven, zoals het suikergehalte, hoe goed het bestand is tegen ziekten en wat de gemiddelde financiële opbrengst is.Een goede rassenkeuze is belangrijk voor de boer. Door zorgvuldig kruisen probeert men bieten te telen waar bijvoorbeeld minder grond aan blijft kleven. Een ander aandachtspunt is de resistentie, het be stand zijn tegen de suikerbietenziekte rhi- zomanie, een virus dat het suikergehalte drastisch omlaag haalt. Deze twee eigen schappen heeft Advanta in het nieuwe ras Savannah kunnen combineren. Bij een an der nieuw ras, de Colorado, heeft men juist meer gelet op het suikergehalte. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De voorstellen van de commissie Van der Vliet om het waterschapsbestel een wat moderner model te geven, zijn volgens hoofdingeland J.M. van Schaik (PvdA) niet van deze tijd. De commissievoor stellen (de invoering van een lijstenstelsel, het opdelen van bestuurderszetels in groepen voor algemeen en specifiek be lang) zijn volgens Van Schaik een stap terug in de tijd. Zo zeer zelfs dat de oude polderbestu ren weer zullen opleven. Van Schaik vindt het onbegrij pelijk dat de commissie niet in de gaten heeft dat de taken van het waterschap nu en in de toe komst beschouwd moeten wor den als algemene taken. De sec toren gebouwd en ingezetenen dragen nu al zorg voor de meeste inkomsten van de waterschap pen. Daar komt volgens Van Schaik nog bij dat de specifieke agrari sche belangen binnen de schapsbesturen meer en meer verdrongen worden door mi lieubelangen, toeristische claims en recreatiezaken. „In het jaar 2006 (het jaar van de waterschapsverkiezing nieuwe stijl) zal dat zich verder hebben voortgezet en omdat specifieke belangen langzamerhand over gaan in algemeen belang, pleit er mijns inziens dan ook weinig meer voor om de zetelverdeling in het toekomstige schap hierop voor de helft te baseren", bena drukte Van Schaik. In het nieuwe schapsbestuur zou namelijk de helft van de ze tels al bij voorbaat toebedeeld worden aan vertegenwoordi gers van de sectoren landbouw en recreatie. De gewone ingeze tenen zouden niet meer aan bod komen, maar hun vertegen woordigers in de al dan niet po litieke lijsten moeten onder brengen, die op hun beurt slechts de helft van de zetels kunnen vergaren. Van Schaik pleitte er bij het dagelijks be stuur voor om de standpunten uit de rapportage van de com missie Van der Vliet niet te onderschrijven. Ook de hoofd ingelanden K. Martinet, J. Pro voost en F.K. Hamelink volgden de lijn-Van Schaik. De rest van het algemeen bestuur had geen moeite met de hervormings voorstellen. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De omzet van de visafslag in Vlissingen heeft de mijlpaal van 75 miljoen gul den vrijdag net niet gehaald. Schol en tong brachten ontzet tend weinig op. De jaaromzet bleef steken op 74,8 miljoen gul den. Vismijndirecteur J. J. B. de Looff had dit zien aankomen. De meeste vis voor de kerstda gen is vorige week al gekocht en de visfileerderijen die voorna melijk op schol draaien, zijn volgende week dicht. „Wat er gisteren is verkocht, is ter aan vulling van de voorraden", al dus De Looff. Hij is desalniettemin 'dik tevre den' over het resultaat. „Dat is fantastisch in vergelijking met 1998 en 1999." De omzet zakte toen, na het eerdere recordjaar 1997 (70 miljoen gulden omzet). De Looff kan ook tevreden zijn, omdat de Vlissings vismijn vol gend jaar een investering staat te wachten van 650.000 gulden. Heftrucks worden vervangen. En - nog belangrijker - de mijnklok en het computersys teem worden vernieuwd. Met het nieuwe verkoopsysteem krijgt de gemeentelijke visaf slag dii'ect een koppeling met andere vismijnen in Nederland. Dan kan er ook via het Internet in Vlissingen worden ingekocht. Het systeem moet operationeel zijn in april. Begin volgend jaar wordt bo vendien duidelijk of de visaf slag uitgebreid kan worden om vissorteermachines te plaatsen. De gemeente Vlissingen onder zoekt de haalbaarheid van die investering. domburg men's fashion Slechts 4 dagen woensdag 27 december t/m zaterdag 30 december 50% KORTING 10% KASSAKORTING Ooslstraat 2. tel. 0118-584303 kunst cultuur door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het veertigja rig bestaan dat twee jaar gele den werd gevierd, heeft de Zeeuwse Kunstkring verfrist. Tentoonstellingen zijn met nieuw elan aangepakt, nieuwe vormen van presentatie zijn uit geprobeerd en een aantal kun stenaars is gedurfder gaan wer ken. Gebleven is de jaarlijkse tentoonstelling in de Vleeshal in Middelburg, maar vorig jaar voor het eerst onder een nieuwe naam: Mx. Met de op vrijdag be gonnen expositie Mx2 is de fris se aanpak voortgezet. Mx staat voor mix; een mix van verschillende kunstenaars en verschillende disciplines. Zo'n raadselachtig tweeletterwoord staat ook lekker modern. Dat is eigenlijk een bezwaar, want daardoor doet de vernieuwings drang van de Zeeuwse Kunst kring wat geforceerd aan. Onnodig, want het werk op de expositie is allerminst gefor ceerd. In de Vleeshal zijn 76 werken van 19 kunstenaars uitgestald. Het ligt voor de hand dat dit een veelzijdige tentoonstelling heeft opgeleverd. Naast tradi tioneel schilderwerk van ie mand als Miems van Citters zijn digitaal bewerkte kleurenko pieën van André Kappert te zien of ijzerconstructies van Gerda Rutters, werelden van verschil kortom. Dat moet vooral de inrichters van de expositie hoofdbrekens hebben bezorgd. Op de werken zelf is weinig aan te merken. De kunstenaars van de Zeeuwse Kunstkring verstaan hun vak. Niet alles zal iedereen bekoren, maar de meeste werken zijn am bachtelijk niet onder de maat. Alleen: hoe plaats je zulke ver schillende kunstwerken op één expositie? Daar is goed over na gedacht. Op verschillende plek ken van de expositie versterken werken elkaar. Lijnenspel Zo staan achterin de Vleeshal ijzeren sculpturen van Rutters, beelden waarin lijnenspel en doorzichtigheid belangrijk zijn. Daar vlakbij hangt werk van Fred van den Berge waarop de plattegrond is afgebeeld van de Dom van Siena. Ook daarin gaat het om lijnen en open vlak ken, evenals op de zeefdrukken van Saskia Eggink die er weer tegenover hangen. Dat is duide lijk geen toeval. Op meer plek ken in de expositie komen kunstenaars zo samen, zoals bijvoorbeeld in de confrontatie van het werk van Marja de Lan ge met dat van Rijnhard Schre- hardus. Voor het eerst hangen bij de werken portretten van de kun stenaars, gemaakt door foto graaf Rien van Zeist, van wie ook ander werk in de expositie te zien is. De foto's maakte hij voor een mooie folder die in de Vleeshal voor één gulden te koop is. Kort wordt daarin elke kunstenaar voorgesteld. Weer een aansprekend idee om de mensen te bereiken. Expositie: Mx2 met werk van leden van de Zeeuwse Kunstkring, t/m 4 januari, dagelijks van 11-17 uur, be halve 25 dec en 1 jan. Werk van Rijnhard Schrehardus (links zijkant paneel) en Giel Louws (rechts frontaal) in de Vleeshal. foto Ruben Oreel MIDDELBURG - In samenwer king met De Nieuwe Kerk en het Catharijneconvent heeft de Stichting Vrije Academie voor Kunsthistorisch Onderwijs een lezing georganiseerd over De weg naar de hemel. De lezing vormt een goede inleiding op een bezoek aan de gelijknamige dubbeltentoonstelling in Am sterdam en Utrecht. De lezing wordt donderdag 18 januari ge houden om 14 uur in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg. Tot en met 22 april 2001 is in de Nieuwe Kerk te Amsterdam en in het Museum Catharijnecon vent in Utrecht De weg naar de hemel te zien. Samensteller van de overzichtstentoonstelling over reliekverering is gastcon servator prof. dr. Henk van Os. Christenen vereerden eeuwen lang relieken - stoffelijke resten van heiligen of heilige voorwer pen - als kostbare schatten. Zij geloofden dat deze overblijfse len geestkracht bezaten, gene zing en bescherming boden en God het meest nabij brachten. Reliekhouders en schrijnen zijn het kostbaarste dat de Middel eeuwen hebben voortgebracht. In het Catharijneconvent en De Nieuwe Kerk kan de bezoeker zien hoe deze oogverblindende kistjes, ringen, armen en krui sen nog altijd uitblinken door hun edelsmeedkunst. In Middelburg wordt de lezing gegeven voor kunsthistoricus drs. Benno Hillebrand. Aan de hand van dia's geeft hij een beeld van de reliekverering in de Nederlanden en Europa in de Middeleeuwen. (Advertentie) Christel Wijland bij Welvaart?: „Wat een raar soort wereld hebben we toch dat we uit vijftig soorten tandpasta kunnen kiezen." foto Ruben Oreel Schilderijen die niet kloppen door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Aan elk schil derij van kunstenares Christel Wijland uit Kerkwerve zit een verhaal vast. Dat verhaal is doordacht voor ze gaat schilde ren, maar het kan worden uitgebreid als het schilderij af is. „Ik hou van kunstwerken die me verwonderen en me vragen doen stellen", zegt Wijland. Twee van haar schilderijen zijn te zien op de Middelburgse ex positie van de Zeeuwse Kunst kring, waarvan ze dit jaar lid is geworden. Bij het schilderij 'Welvaart?' gaan de gedachten onwillekeu rig uit naar de pop art van Andy Warhol. Bekend zijn diens zeer precies geschilderde rijen met soepblikken. Wijland heeft staande tandpastatubes ge schilderd. Bij nadere beschou wing blijkt dat ze dit niet op de pop art manier heeft gedaan. Wat een realistisch schilderij leek, is een tafereel waarbij ver schillende dingen niet kloppen. De doppen van de tandpastatu bes bijvoorbeeld, zien er een beetje raar uit. En leken de tu bes aanvankelijk in een kast te staan, in werkelijkheid gaat het om een vlakverdeling op het schilderij die zelfs een aantal tubes wegdrukt. Wijland: „Ik breng graag niet- kloppende dingen aan. Ik vind het belangrijk vervreemding in het schilderij te brengen." Een schilderij is immers een compositie die mensen moet fascineren. Bij Wijland is de vlakverdeling belangrijk. Ze werkt graag met vierkante of rechthoekige blokken. In stu dies maakt ze die los, zodat ze ermee over het doek kan schui ven om te kijken welke plek ze moeten hebben. „Soms lijkt het me wel leuk een schilderij nog een keer te maken, maar dan met de vlakken op andere plek ken. Dat zou een heel ander schilderij opleveren. Maar ik doe het niet, want daarvoor zit er te veel werk in." Supermarkt Over 'Welvaart?' heeft ze twee maanden gedaan. Het doek is geschilderd naar aanleiding van een bezoek aan de supermarkt. „Wat een raar soort wereld heb ben we toch dat we uit vijftig soorten tandpasta kunnen kie zen. Die redenering speelde in mijn gedachten en zo is dit werk ontstaan. Het gaat onder meer over de keuzes die we dagelijks moeten maken. Als je naar de winkel gaat om brood, jam en tandpasta, bedenk eens hoeveel keuzes je dan maakt. De titel verwijst naar onze welvaart ten opzichte van de rest van de we reld. Dat is natuurlijk een beetje een cliché, maar ik vind het fas cinerend dat bijna niemand daarbij stilstaat als hij wordt geconfronteerd met de over vloed waaruit wij kunnen kie zen." De tubes die Wijland heeft ge schilderd zijn allemaal ver schillend. Voor kinderen is er tandpasta met Donald Duck er op, of de Teletubbies. Wijland heeft er ook een gemaakt met Pokémon. „Die bestaat nog niet, maar daar kun je op wachten." Zo heeft ze wel meer gefanta seerd. Aan bestaande tandpas tasmaken als lemon en grape fruit heeft zij kiwi toegevoegd. „Ik ga me ook afvragen of het wel waar is wat op al die tubes staat. Wie zegt dat in de tubes met gel en softmint niet gewoon hetzelfde zit?" Als vervreem dend element heeft ze één Israë lische tandpastatube geschil derd. Hokjesgeest Het schilderij 'Hokjesgeest' is volgens een vergelijkbaar prin cipe opgebouwd: verschillende schoenen op rechthoekige vlak ken, met een leeg roze vlak als detonerende toevoeging. „De schoenen staan voor mensen. Bij sandalen of sportschoenen denken we meteen aan bepaalde types. Het is een middel om el kaar in hokjes te plaatsen." Wijland praat graag over haar werk en vindt bij de Zeeuwse Kunstkring de gelegenheid dat te doen. „Ik vind het leuk om te expose ren, maar dat is niet de reden dat ik lid ben geworden. Mij gaat het om de kans met andere kun stenaars samen te werken. We bekijken eikaars werk kritisch, doen onderling nieuwe ideeën op. Dat stimuleert het kunste naarschap."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 80