Italië des duivels over uranium in munitie PZC Palestijn blaast zich op in restaurant De Radio 2 TOP 2000 Russische justitie pleit diplomaat Wallenberg vrij Leger in Turkije krijgt gevangenen op de knieën Kerstmeubelshow* NAVO ontkent beschuldigingen Rome Virtuele jacht op Duitse adelaar irriteert Bondsdag Hongersnood dreigt in Soedan België wacht met ecotax verpakking Oud-president Zambia wil aidstest voor politici Afrika Cel voor stenengooiers Duitsland Goesinski vrij op borgtocht Neonazi's wijken uit naar VS Leger Sri Lanka valt Tamils aan Storing in kerncentrale Temelin van 26 t/m 31 december Eindelijk thuis... Dinsdag 2 Kersidag open van 13.00 - l7.oo uur De Jonge Hoek van Dijke 6000 m; meubelen Slapen Slenevate 2 Heinkenszand (0113)561482 www.deiongehoekvandiike.nl door Hans Geleijnse ROME - Tenminste vijf, maar wellicht meer dan tien Italiaan- e militairen die deel uitmaak ten van de SFOR- en KFOR- vredesmachten in respectieve lijk Bosnië en Kosovo zijn dit jaar overleden aan leukemie. Volgens de Italiaanse minister van Defensie, Mattarella, is het zeer waarschijnlijk dat deze vorm van kanker is veroorzaakt door het verarmd uranium dat is gebruikt als coating voor kogels en raketten. Familieleden van de overlede nen zijn des duivels. Zeker tien van hen willen een proces aan spannen tegen Defensie. Mattarella toonde zich in het parlementaire debat verbitterd omdat de NAVO de regering hierover geen informatie heeft verstrekt. De NAVO zegt de Ita liaanse legerleiding en het mi nisterie van Defensie wel te hebben ingelicht over het ge bruik van 'uraniummunitie'. Volgens de alliantie is het onmo gelijk dat deeltjes uranium een risico opleveren voor de ge zondheid van de militairen. De VN stellen inmiddels in Kos ovo een onderzoek in naar de mogelijke schadelijke gevolgen van deze munitie, omdat bij de NAVO-acties daar eveneens munitie en raketten met ver armd uranium zijn gebruikt. Het Romeinse dagblad II Messa- gero meldde enige weken gele den als eerste dat er Italiaanse militairen waren gestorven aan leukemie. Defensie hield zich toen nog van den domme. Op aandringen van vooral cen trum-linkse regeringspartijen kondigde Mattarella dinsdag een eigen onderzoek aan. Twee dagen later trok hij het boete kleed aan. Het verarmd uranium werd ge bruikt om de munitiekop te 'verharden' opdat pantservoer tuigen konden worden uitge schakeld. Volgens Mattarella zijn er alleen al in Bosnië tussen 1994 en 1995 10.800 van deze projectielen door de NAVO ge bruikt in Sarajevo en omgeving. De door Amerika eind jaren ze ventig ontwikkelde munitie werd al in de Golfoorlog ge bruikt. Volgens het linkse dag blad La Repubblica wist het Pentagon (het Amerikaanse mi nisterie van Defensie) alles over de schadelijke gevolgen van dit 'oneerbaar metaal'. Bij Ameri kaanse veteranen van de oorlog om Koeweit, die lijden aan het 'Golfsyndroom', wordt nog on derzocht of zij hun gezond heidsklachten te danken heb ben aan de speciale munitie of aan chemische oorlogsvoering. Volgens de bekende Italiaanse hematoloog Massimo Gianni is het vrijwel zeker dat de 'urani ummunitie' oorzaak van de el lende is. „Leukemie is een zeld zame ziekte en als die dan vijf militairen die op dezelfde plaats zijn geweest treft, is sprake van een verdachte statistische uit schieter. Je hoeft maar een beet je van deze stof in te ademen en het blijft in je lichaam zitten." Een wetenschappelijke com missie heeft zich inmiddels op de zaak gestort. Een van de le den, Vittorio Sabbatini, oor deelde dat de risico's voor de mi litairen klein waren. „De lokale bevolking loopt op langere ter mijn veel groter gevaar, omdat veel van de munitie in de grond is achtergebleven." GPD door Carlo Nijveen DEN HAAG - Het Duitse parlement dreigt het Neder landse softwarebedrijf Davi- lex met een schadeclaim van miljoenen guldens, als het bedrijf niet onmiddellijk een Duitsland-onvriendelijk computerspel uit de handel neemt. Bij het omstreden spel, Invasion Deutschland. moeten in de Bondsdag op duikende buitenaardse we zens worden doodgeschoten. Als tijdens deze schietpartij de Duitse adelaar - het natio nale symbool van de Bonds republiek - wordt geraakt, schreeuwt de vogel hard 'au' en krijgt hij last van stuip trekkingen. De 'Adler' mag uitsluitend met officiële toe stemming worden gerepro duceerd. Als Davilex de in middels vijftigduizend in Duitsland gemaakte spellen niet terughaalt, zal het parle ment de software-onderne- ming voor de rechter slepen Het bedri jf is vooralsnog niet van plan Invasion Deutsch land uit de schappen te laten verwijderen, zegt Davilex- woordvoerder Anne-Krista Blom. „We moeten eerst uit zoeken hoe de zaak juridisch precies in elkaar steekt. Wij hebben in elk geval nooit de intentie gehad het Duitse parlement belachelijk te ma ken." In Nederland is Inva sion Deutschland (nog) niet te koop. De Bondsdag toonde zich al eerder 'actiebereid' toen het nationale symbool in het ge ding was. Zo moest een be kende tv-presentator on langs de adelaar van de hoes van zijn cd laten verwijde ren. GPD van onze redactie buitenland zaterdag 23 december 2000 MOSKOU - Het Openbaar Ministerie in Rusland heeft gisteren Raoul Wallenberg, de Zweedse diplomaat die tijdens de Tweede Wereld oorlog tienduizenden Hon gaarse joden met valse pa pieren uit de handen van de nazi's wist te houden, offici eel gerehabiliteerd. Justitie gaf toe dat Wallen berg door de Sovjetautoritei ten ten onrechte en om poli tieke redenen gevangen was gezet Wallenberg stierf in 1947 in gevangenschap. On der welke omstandigheden is onduidelijk. Hij werd voor het laatst gezien toen hij op weg was naar een comman dant van de Sovjet-troepen in Hongarije. In een verklaring zei het OM dat Wallenberg en zijn chauffeur, Vilmos Langfel- der, zonder reden als 'maat schappelijk gevaarlijke' per sonen waren opgepakt. De twee werden tot hun dood ruim 2,5 jaar in gevangenis sen vastgehouden op be schuldiging van spionage. Volgens de verklaring zijn de autoriteiten er nog niet in ge slaagd te achterhalen hoe en waar de twee aan hun eind zijn gekomen. Wallenbergs halfzuster Nina KHARTOEM - Honderdduizen den inwoners van Soedan hangt de hongersdood boven het hoofd als gevolg van de ernstige droogte waarmee grote delen van het grootste land van Afrika te kampen hebben. Dat zei di recteur Gaylard van het VN-bu- reau voor humanitaire zaken in Khartoem. Volgens Gaylard wordt de situa tie in april nijpend, als de voed selvoorraden in de dorpen en steden uitgeput zijn. Hij vreest dat de hulp die landen Soedan hebben toegezegd onvoldoende is om de nood te lenigen. De Soedanese minister van Bui tenlandse Zaken, Mustafa Os man Ismail, erkende dat de bevolking van verscheidene re gio's gevaar loopt. Hij riep de internationale ge meenschap op hulp te bieden. AFP BRUSSEL - De Belgische rege ring stelt de invoering van een milieuheffing op wegwerpver pakkingen met een jaar uit. Pre mier Verhofstadt wil liever een lastenverlaging invoeren voor verpakkingen die opnieuw zijn te gebruiken, dan een heffing op wegwerpmateriaal. België behoudt voorlopig wel de vaste ecotax op batterijen, in dustriële verpakkingen en weg werpcamera's. Begin volgend jaar had volgens een akkoord uit 1993 ook een ecotax op alle andere verpakkingsmateriaal ingevoerd moeten worden. De liberalen in de regering-Verhof stadt willen daar echter voor alsnog niet aan en drongen aan op uitstel. De groene regeringspartijen, die in ruil voor de ecotax in 1993 vanuit de oppositie de tweeder de steun gaven voor een grond wetsherziening, willen dat de oude beloften nu eindelijk wor den ingelost. Van de bestaande regeling voor een ecotax op onder meer indu strieel verpakkingsmateriaal en wegwerpcamera's is de laatste jaren nauwelijks of niet gebruik gemaakt, omdat het bedrijfsle ven al het nodige deed aan recy cling. De huidige ecotax op papier en pesticiden komt te vervallen, zo heeft de regering gisteren wel besloten. ANP foto Awad Awad/EPA ling van de krant Ma'ariv zou 46 procent van de kiezers op Sha ron stemmen en slechts 28 pro cent op Barak. Een voorheen onbekende Pales tijnse groepering die zichzelf de Palestijnse Verzetsmacht noemt, stelde zich gisteren ver antwoordelijk voor de donder dagavond gepleegde moord op een Israëlische automobilist op de Westelijke Jordaanoever. AFP/DPA/RTR/AP Lagergren zei gisteren dat ze nog niet tevreden is met de erkenning en dat ze details wil weten over het lot van haar halfbroer. Vorige maand zei Aleksandr Jako- vlev, voorzitter van de presi dentiele rehabilitatiecom missie, dat er geen twijfel over was dat Wallenberg was doodgeschoten in Loebjan- ka, het beruchte hoofdkwar tier van de geheime politie. De Sovjetunie heeft decen nia lang volgehouden dat de toen 34-jarige diplomaat in 1947 aan een hartaanval is gestorven. AP/AFP/RTR (Advertentie) Israëlische politieagenten in burger arresteren Palestijnen tijdens rellen in de Oude Stad van Jeruzalem. Raoul Wallenberg sche Oost-Jeruzalem patrouil leerden meer dan drieduizend politiemannen en militairen. Uit een opiniepeiling blijkt dat 71 procent van de Israëliërs voor voortzetting van het vredespro ces met de Palestijnen is, en slechts 25 procent tegen. Demis sionair premier Barak, een voorstander van het vredespro ces, ligt voorafgaand aan de premiersverkiezing van 6 fe bruari echter ver achter op de havik Sharon. Volgens de pei- (Advertentie) van onze redactie buitenland MEHOLA - Bij een zelfmoord aanslag op een restaurant dat vol zat met Israëlische militai ren in de joodse nederzetting Mehola, in het uiterste noorden van de Westelijke Jordaanoe ver, zijn gisteren een militair en de Palestijnse dader, om het le ven gekomen en drie militairen gewondgeraakt. Dat heeft de politie gezegd. Volgens een ooggetuige was de dader het restaurant binnenge komen en naast een groep Israë liërs gaan zitten en had hij zich vervolgens opgeblazen. Tegelijkertijd kwam het Pales tijns-Israëlische overleg in Washington in zwaar weer te recht. Palestijnse betrokkenen bij het overleg zeiden dat het was ontaard in een schreeuw- partijnadat de Israëliërs waren teruggekomen op eerdere voor stellen aangaande Jeruzalem. De Israëliërs ontkenden dit. Donderdagavond had een Israë lische diplomaat het overleg nog productief genoemd. De beide delegaties buigen zich over vredesvoorstellen van de Amerikaanse president Clin ton. Bij confrontaties in de Gaza- strook en op de Westelijke Jor daanoever kwamen gisteren in totaal vier Palestijnen om het leven. In Jeruzalem braken rel len uit toen Palestijnse gelovi gen werden geweerd bij de Oude Stad op de belangrijkste ge bedsdag van de moslimvasten maand Ramadan. Een Palestijn raakte gewond en een ander werd gearresteerd. Voortzetting Israël had de veiligheidsmaat regelen in de stad sterk opge voerd op deze laatste vrijdag van de Ramadan. In het Arabi- van onze redactie buitenland LOESAKA - De voormalige lei der van Zambia, Kenneth Kau- nda, heeft Afrikaanse politici gisteren dringend verzocht een aidstest te doen voordat zij een politiek ambt bekleden. Op die manier kunnen zij de bevolking wijzen op de gevaren van de ziekte. Kaunda zei dat hij geen ge dwongen testen wil, maar dat iedere leider met een geweten de plicht heeft de verspreiding van de 'nachtmerrie van het land' tegen te gaan. Kaunda leidde het land vanaf de onafhankelijkheid van Groot- Brittannië in 1964, totdat hij in 1991 een verkiezingsnederlaag leed tegen ex-vakbondsleider Frederick Chiluba. Vervolgens is hij zich gaan bezighouden met de strijd tegen aids. Een zoon van Kaunda overleed jaren ge leden aan de ziekte. „Ik geloof dat wanneer politici in Afrika willen werken, zij een aidstest moeten ondergaan. Dat zal de bewustwording van de ziekte vergroten. Ook is het be langrijk dat een politicus weet dat hij gezond genoeg is om de stress van de het vak op zich te nemen", aldus Kaunda. De voormalige president is de oprichter van de Kenneth Kau nda Children of Africa Founda tion, die de strijd tegen aids aan gaat en kijkt hoe de levens van met HTV besmette weeskinde ren kunnen worden verbeterd. Wereldwijd zijn 34 miljoen mensen besmet met het aidsvi- rus HIV. Achttien miljoen zijn inmiddels aan aids gestorven. Ruim zeventig procent van alle slachtoffers is afkomstig uit Afrika ten zuiden van de Saha ra. RTR/ANP DARMSTADT - Een jeugdrechtbank in het Duitse Darmstadt heeft gisteren drie Amerikaanse jongeren schuldig bevonden aan doodslag en poging tot doodslag en hen tot tussen de ze ven en achteneenhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. De drie waren ervan beschuldigd in februari de dood van twee vrouwen te hebben veroorzaakt door vanaf een voetgangers brug stenen te laten vallen op auto's op een vierbaansweg. De drie. zoons van in Duitsland gestationeerde Amerikaanse militairen, waren op het moment van hun daad respectieve lijk achttien, zeventien en veertien. De aanklagers hadden de maximumstraf van tien jaar geëist. AP/DPA/RTR MADRID - De Russische mediamagnaat Vladimir Goesinski is gisteren in Spanje op borgtocht vrijgelaten. De Spaanse rechter Garzon stelde een borgsom vast van ruim dertien mil joen gulden, aldus juridische bronnen. Goesinski is wel onder huisarrest geplaatst in zijn huis aan de Costa del Sol Goesinski werd tien dagen geleden gearresteerd in Spanje. Rusland had een internationaal arrestatiebevel uitgevaar digd tegen de eigenaar van Mediamost-concern. In Rusland wordt hij verdacht in een grote fraudezaak. Hij ligt volgens zijn medestanders onder vuur in Rusland, omdat hij een te genstander is van president Poetin. RTR/AFP/EFE BERLIJN - Het aantal websites in de Verenigde Staten met neonazistisch materiaal is dit jaar explosief gestegen van 330 naar achthonderd. Dit blijkt uit een onderzoek van het Duitse ministerie van Binnenlandse Zaken. Amerikaanse extreem rechtse groeperingen plaatsen steeds meer van dergelijke websites, gericht op de Duitse bevolking in de VS. Het is in Duitsland verboden nazipropaganda te verspreiden. Duitse neonazi's plaatsen daarom hun websites op computers die in de VS staan, omdat de VS het grondwettelijke recht van vrijheid van meningsuiting kennen. ANP COLOMBO - Het Srilankaanse leger is gisterochtend vroeg een nieuw offensief begonnen tegen de Tamil-Tijgers, daags nadat de rebellen een staakt-het-vuren van een maand had den aangekondigd als 'gebaar van goede wil'. Het doel van het offensief is om een groter deel van het schier eiland Jaffna onder zeggenschap van de regering te brengen. Volgens legerbronnen nemen vijftienhonderd troepen met lucht- en artilleriesteun deel aan het offensief. Het leger zou een brug hebben veroverd. Hierdoor zouden de rebellen Jaffna-stad, dat in handen is van het leger, minder makkelij k kunnen bereikenGisteren kwamen volgens het le ger 51 rebellen en 25 militairen om. AP PRAAG - De omstreden kerncentrale in het Tsjechische Te melin kampt opnieuw met problemenDoor een storing in het niet-nucleaire gedeelte van de installatie is het vermogen van het eerste reactorblok tot drie procent teruggebracht, zo meldde de woordvoerder van de centrale gisteren. Volgens de toezichthouder van de installatie heeft het perso neel de problemen onder controle. Enkele uren voordat de storing zich voordeed, had Temelin weer stroom geleverd. Tsjechië stemde vorige week in met een onderzoek van de Eu ropese Unie naar de veiligheid van de centrale. Oostenrijk protesteert al jaren tegen de installatie, die zeventig kilome ter van de Tsjechisch-Óostenrijkse grens ligt. Volgens Wenen is de enefgiefabriek van Russische makelij niet veilig. DPA van onze redactie buitenland ANKARA - Turkse militairen hebben gisteren de laatste 430 gevangenen die zich verzetten tegen onderbrenging in kleinere cellen tot overgave gedwongen. Het dodental van de vier dagen durende acties tegen de opstan dige gevangenen kwam op 27, waaronder twee politiemannen. Minister van Justitie Hikmet Sami Türk stelde dat de meeste gevangenen omkwamen toen ze zichzelf in brand staken. Som migen werden doodgeschoten toen ze zich brandend op de or detroepen wilden storten. De laatste gevangenen die ver zet boden zaten in de Umraniye- gevangenis in Istanboel. Vol gens minister Türk kwamen bij het treffen zeker drie gevange nen om. Zeker vijftig gedeti neerden zouden gewond zijn ge raakt De militairen hadden voorafgaand aan de bestorming traangasgranaten naar binnen gegooid door gaten die ze in het dak hadden gezaagd. Volgens Özgur Tayad, een orga nisatie die opkomt voor de be langen van de gedetineerden, is het dodental van de legeracties veel hoger; ze noemde echter geen aantal. Marteling Het leger begon dinsdag met de bestorming van twintig gevan genissen in het land om een ein de te maken aan de hongersta kingen, waarmee gevangenen demonstreerden tegen het plan hen over te plaatsen naar cellen voor maximaal drie personen. De gevangenen vrezen dat ze in de kleinere cellen meer bloot komen te staan aan marteling door hun bewakers. Hondei'den hongerstakers wer den naar het ziekenhuis ge bracht. De meesten blijven echter voedsel en medische ver zorging weigeren. Het ministe rie van Volksgezondheid beval artsen gisteren de gevangenen te behandelen, of die willen of niet. Overigens waren duizenden Turkse gevangenen gisteren be zig hun spullen te pakken, ter voorbereiding op hun vrijlating op grond van een amnestiewet. Bijna de helft van de 72.000 Turkse gevangenen kan naar huis. De wet voorziet in tien jaar strafvermindering voor bij voorbeeld moordenaars. Verkrachters, corrupte ambte naren, drughandelaren, wit wassers en mensen die misda den tegen de staat hebben gepleegd, zoals Koerdische na tionalisten, radicale moslims en linkse extremisten, komen niet voor amnestie in aanmerking. DPA/AFP/AP (Advertentie) Saun a kopen V* (Advertentie) EMOTIONEEL EVENWICHT? bel ZANT EROVER! Roelf Zant, Psycholoog met hart en ziel Adviseur, coach en trainer (tel.: 01 13-232013) (Advertentie) DE ENIGE ECHTE! DE MOOISTE PLATEN! Luister en beleef vt mee. www.radio2.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5