Dorpsraad Graauw wil daden zien PZC De sluuswachter is teruggekeerd ODI speelt Ons pa heeft een lief www.vanwesten.com/camel Partij voor Zeeland zoekt warme band met lokale partijen Kerstconcerten in Zeeuws-Vlaanderen Waar koop je in Zeeuws Vlaanderen kleding van CAMEL COLLECTIONS..?. c*m£L Nieuw uitbreidingsplan en opknappen Achtereindstraat bovenaan lijstje Gemeenten moeten Kinderboerderij krijgt geld voor uitbreiding Boete voor drankrijder Oostburg wenst predikaat kind- en gezinsvriendelijk Paviljoens aan strand al dicht genoeg op elkaar COLLECTION De nieuwe 'Sluuswachter', met geheel rechts maker Guido Metsers, wethouder Leentfaar aan zijn zijde. foto Peter Nicolai door Trees van Herpen CADZAND-BAD - De 'Sluuswachter' is terug in Cadzand-Bad. Fier staat het ro buuste bronzen beeld nu op de zeedijk naast de sluis, uitkijkend over wat eens het haventje van Cadzand was. Kunste naar Guido Metsers, de schepper van het beeld, en de Oostburgse wethouder R. Leentfaar onthulden de creatie woens dagmiddag. Vroeger was de sluiswachter, behalve be diener van .de sluis, ook een aanspreek punt voor bewoner en toerist. Hij voor spelde het weer, wees de weg en gaf ge vraagd of niet, goede raad en advies, zo vertelde Leentfaar in een korte toelich ting. In november 1987 schonk Peter de Lijser, kleinkind van de laatste sluis wachter van Cadzand, de gemeente al een beeld van de sluiswachter, eveneens ge maakt door Guido Metsers. Helaas werd het aan de Boulevard De Wielingen opge stelde kunstwerk in 1994 door vandalen vernield. Uiteindelijk besloot de gemeen te Oostburg dezelfde kunstenaar van toen te vragen een nieuwe 'sluuswachter' te maken. Het nieuwe, manshoge beeld oogt levensecht of zoals Metsers het zelf uit drukte: 'wild-woest realistisch'. De kun stenaar, die het oude Cadzand kent uit de vakanties in zijn jeugd, vertelde vooral veel moeite gehad te hebben met het ma ken van de pet. Na de onthulling verza melden zich de afstammelingen van de laatste sluiswachter om het beeld voor een mooi plaatje. Het echtpaar Flemm-De Lijser heeft onlangs bij het afscheid van hun horecabestaan middelen ingezameld om in de loop van dit jaar een brochure over de 'Sluuswachter'uit te brengen. donderdag 21 december 2000 door Edy de Witte GRAAUW - Een nieuw uitbrei dingsplan en het opknappen van de Achtereindstraat staan hoog in het vaandel van de dorpsraad Graauw. De drie wethouders van de gemeente Hulst, dinsdagavond aanwezig tijdens de algemene ledenver gadering van de dorpsraad, kunnen zich daar ook in vinden. Maar de inwoners van Graauw willen zich niet met een kluitje in het riet laten sturen. „We heb ben niets aan loze beloftes. We willen keiharde toezeggingen", drukte voorzitter J. Heijens van de dorpsraad de bestuurders op het hart. Over het uitbreidingsplan hield wethouder W. Kayser (volks huisvesting en openbare wer ken) de ruim tachtig aanwezi gen toch in het ongewisse. „We hebben al een plan op papier. Rekening houdend met onder meer de milieueisen kan ik wel vertellen dat dit als een maat kostuum past in de structuur van het dorp. De eerste contac ten met de grondeigenaar zijn gelegd. De onderhandelingen verlopen volgens de weg der ge leidelijkheid", zei Kayser. Welk stuk grond hij bedoelde en op welk terinijn het beschikbaar zou zijn, wilde hij niet zeggen. Ingewijden zetten in op het ver lengde van de Jacintastraat. Wat betreft het opknappen van de Achtereindstraat kon Kayzer wel met een toezegging komen. „Deze klus wordt zoals het er nu naar uitziet eind volgend jaar aangepakt. Aan de renovatie van riolering en wegdek hangt boerderij De Sterre. Die is ook eigenaar van eenzelfde voorzie ning op het terrein van het cen trum voor verstandelijk gehan dicapten De Sterre in Clinge. Ze worden verhuurd aan de Stich ting Tragel die de kinderboerde rijen gebruikt als dagbesteding voor hun verstandelijk gehan dicapte cliënten. Onder leiding van een activiteitenbegeleider nemen gemiddeld zes tot zeven pupillen de verzorging van de dieren, het onderhoud van het terrein, de catering en de ont vangst van gasten voor hun re kening. door René van Stee TERNEUZEN - De kinderboer derij aan de Evertsenlaan in Terneuzen ontving woensdag een cheque ter waarde van 750 gulden van Outokumpu Steel Processing uit Westdorpe. Medewerker J. de Waal over handigde de gift namens het staalbedrijf aan P. van Alten, voorzitter van de Stichting Kin derboerderij De Sterre. Outokumpo stuurt sinds vorig jaar geen kerstkaarten meer naar relaties en bekenden. In plaats daarvan kiest de staal verwerker jaarlijks twee goede doelen uit die een geldbedrag ontvangen. Eén van de gelukki gen was dit keer de kinderboer derij in Terneuzen. Van Alten toonde zich zeer ver heugd met de gift. Het geld wordt mogelijk besteed aan de uitbreiding van de speeltoestel len bij de kinderboerderij of aan de inrichting van een varkens- verblijf. De Terneuzense kinderboerde rij is sinds 1 november eigen dom van de Stichting Kinder- Openingstijden Sinds de overname zijn de ope ningstijden van de Terneuzense kinderboerderij danig ver ruimd. Doordeweeks is de voor ziening van 9.00 tot 17.00 uur geopend. In het weekend kun nen bezoekers van 13.00 tot 17.00 uur terecht. Ook bestaan er plannen voor nieuwbouw van de ontmoetingsruimte. Het is de bedoeling dat die dichtbij het speeltuintje komt, waardoor er beter toezicht is op de kinderen die hiervan gebruik maken. ervaren. Reden voor de gedepu teerde om in januari drie spreekuren te beleggen, in Kloosterzande, Axel en Sluis. „Ik hoop dat de respons groot is. Ook al, omdat ik niet graag zou hebben dat mensen stellen dat zij hun zegje niet hebben kun nen of mogen doen." MIDDELBURG - Een 27-jarige man uit Breda is woensdag door de Middelburgse politierechter G. Noines veroordeeld tot tot zes maanden rijontzegging en 1000 gulden boete. Daarnaast kreeg hij voorwaardelijke straffen op gelegd: twee weken cel, 1200 gulden boete en drie maanden rijontzegging, met een proeftijd van twee jaar. De man had ge weigerd mee te werken aan het ademonderzoek en gereden tij dens een rijontzegging. In de strafmaat werd ook het dronken rijden op 9 augustus dit jaar in Rittem meegenomen. Uit de blaastest bleek een score van 560 microgram, tweeënhalf keer boven de norm van 220 mi crogram. Een dag eerder zou hij op een terras in Cadzand een Engels man hebben ontmoet. „Ik had te veel gedronken, maar de En gelsman bood aan om te rijden." Nadat de auto was geparkeerd bij de veerhaven in Breskens werd de verdachte aangehou den door de politie met het ver zoek om mee te gaan naar het politiebureau. De verdachte hield vol dat de politie niet aan hem gevraagd had mee te wer ken aan een ademanalysetest. Ook zou hij niet hebben geweten dat hem een rijverbod was opge legd. Wat de Engelsman betrof, PSD-medewerkers hadden al leen de man in zijn auto zien rij den. De officier eiste driedui zend gulden boete, waarvan duizend gulden voorwaardelijk, vier weken gevangenisstraf en drie maanden rij-ontzegging. Dit laatste werd overgenomen. Voor het overige werd de man milder gestraft. een kostenplaatsje van zo'n 800.000 gulden. Onlangs is al begonnen met de renovatie van de Oude Kaai. Aan de Oude Graauwse dijk worden 26 per celen op de riolering aangeslo ten. Qua onderhoud komt Graauw er zeker niet slecht van af." Wethouder Weemaes (on derwijs en jeugdaangelegenhe- den) meldde dat aan de basis school St. Joseph volgend jaar ook voor ruim 8 ton vertimmerd wordt. De peuterspeelzaal, die vanwege arbo-eisen en speel- voorzieningen niet meer in het gemeenschapscentrum past, krijgt dan eveneens onderdak in de basisschool. Verder maakte Weemaes zich sterk voor een hangplek voor de jeugd. De par keerplaats in het centrum lijkt hem wel een geschikte lokatie voor een trap- en basketball veldje. De wethouder moest wel bekennen dat hij voor deze plaats vanuit de politiek en het dorp weinig bijval krijgt. door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - De gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen doen er goed aan om op korte termijn eens na te denken over toekom stige samenwerkingsverban den. Dat vindt gedeputeerde A. Poppelaars (bestuurlijke orga nisatie), die de voorbije maand tijdens het open overleg in het kader van de herindelingspro cedure slechts zijdelings met ge meentebestuurders over dit on derwerp gesproken heeft. Deze week zei secretaris G. Christiaanse van het Interge meentelijk Samenwerkingsor gaan Zeeuws-Vlaanderen (ISOZ) dat het bestaansrecht van het ISOZ met ingang van 2003 komt te vervallen, maar dat de gemeentebesturen nu nog niet toe zijn aan besprekingen over nieuwe samenwerkings vormen of - verbanden. Dat het ISOZ door het gros van de Zeeuws-Vlaamse bestuurders niet echt meer serieus genomen wordt, blijkt evenwel uit het simpele feit dat er vorige week donderdag slechts negen van de vijfentwintig burgemeesters en wethouders de bijeenkomst bij woonden. Poppelaars is van mening dat in dit stadium - en zeker in de tweede gespreksronde die in ja nuari gehouden wordt - ge meentebestuurders best mogen nadenken over hoe ze in de toe komst zaken in de regio Zeeuws-Vlaanderen denken of willen gaan afstemmen. Poppelaars: „Bijvoorbeeld of er een zwaar samenwerkingsver band moet komen of een licht, of misschien een orgaan dat enkel op ad hoe basis bijeenkomt. Dat is aan de regio. Punt is wel dat in het rapport van de commissie De Zeeuw nadrukkelijk voor Zeeuws-Vlaanderen twee za ken genoemd worden: herinde ling en samenwerking. Dat zegt voldoende." Bevolking In eerste instantie wil Poppe laars volgende maand van de bevolking van met name de klei ne gemeenten - maar ook de an dere - horen wat zij vinden van het herindelingsproces, wat zij door Wout Bareman TERNEUZEN - De Partij voor Zeeland zoekt samenwerking met lokale politieke partijen. Onder het motto 'de PvZ gaat lokaal' zijn de afgelopen maan den al contacten gelegd met verschillende plaatselijke groe peringen. De partij wil dat net werk nog verder uitbreiden om zo de politieke activiteiten en doelstellingen te verbreden en dichter bij de burger te brengen. Voorzitter M. Stoffels van de PvZ-Statenfractie: „De animo op lokaal niveau om zich aan ons te binden is groot. In het ver leden was er vooral een stevige band met de 'lokalen' in Zeeuws-Vlaanderen. Dat kwam duidelijk tot uiting op de kandi datenlijst voor de laatst gehou den verkiezingen voor Provinci ale Staten met vertegenwoor digers van Groot-Hulst, Groot- Hontenisse, de Terneuzense On afhankelijke Partij Top en Dorpsbelangen Toerisme in Aardenburg/Sluis en in Oost burg." Ook de lokale partijen Noord- Bevelands Belang en Gemeen tebelang Kapelle werken al ge ruime tijd nauw samen met de PvZ. Inmiddels is ook met de raads fracties van AOV/Unie 55+ in Veere en Vlissingen overeen stemming bereikt over nauwe samenwerking, terwijl er nog wordt onderhandeld met de raadsfractie van diezelfde ou derenpartij in Middelburg. Stoffels: „Opzet is dat het oude- renbelang en het algemeen be lang onder één noemer worden gebracht." Eind december pre senteren de PvZ en AOV/Unie 55+ hun definitieve plannen. Bij de komende gemeenteraadsver kiezingen in maart 2002 komen ze uit met een gezamenlijke lijst Lokale Partij Veere en Lokale Partij Vlissingen. Stoffels: ..Er is sprake van een interessante ontwikkeling, die in ieder geval nader invulling geeft aan onze basisgedachte, dat er kortere en meer directe lijnen moeten komen tussen burger en politiek. Zo hebben we het altijd gewild. Onze partij moet meer binding krijgen met wat er op gemeentelijk politiek niveau leeft. Op deze manier lukt ons dat aardig." door Frank Gijsel OOSTBURG - De gemeente Oostburg wil als eerste gemeen te in Nederland het predikaat van meest kind- en gezinsvrien delijke vakantieland venver ven. Geborgenheid en veilig heid zijn sleutelwoorden in het project. Het gebied kan zo een voorbeeldfunctie krijgen voor andere regio's. De openbare school uit Cad zand heeft het plan geadop teerd: de leerlingen zullen in de komende maanden aangeven wat ze graag willen en belang rijk vinden. De leden van de commissie planologie en volks huisvesting waren woensdag blij met de ontwikkelde plan nen, waarbij kinderen centraal staan. In de tweede week van ja nuari trekken de kinderen er met de camera op uit om in eigen omgeving te fotograferen en kritisch te kijken naar mogelij ke aanpassingen. Zij zullen hun bevindingen presenteren aan een projectteam onder voorzit terschap van wethouder Bol ij n- Hertzberger. Dat team gaat ver volgens samen met een ontwer per een schetsontwerp maken. Het project kan rekenen op een Europese subsidie van 180.000 gulden. Op de vraag van J. Pro voost (WD) waarom als lokatie niet voor Nieuwvliet is gekozen, dat als kind- en gezinsvriende lijk bekend staat, deelde de ver antwoordelijke wethouder mee dat het project juist goed aan sluit bij de ontwikkelde visie voor Cadzand-Bad. „Dat ge bied leent zich met zijn open verblijfsgebieden perfect voor aanpassing. Cadzand biedt ook een grotere uitdaging dan Nieuwvliet", aldus de wethou der. W. Verherbrugge (VVD) vond het jammer dat de oudere jeugd niet bij de plannen is be trokken, terwijl M Janssen-van Ligten (D66) zich afvroeg of met het plan kan ingehaakt worden bij het Intergraal Jeugdbeleid. door Wilma Valk IJZENDIJKE - Op diverse plaatsen in de regio worden de komende dagen kerstconcerten gehouden. Mendelssohn, Mozart en Schu bert maar ook Lennon en McCartney staan op het pro gramma van het jaarlijkse kerstconcert van de Koninklij ke Muziekvereniging Veronica uit Zuidzand. Vanwege het gro te succes van voorgaande jaren zal ook dit jaar het 'Brugs Vo caal Ensemble' onder leiding van Tonny Venneman weer zijn medewerking verlenen. Het programma voor de pauze is af- door Edy de Witte VOGELWAARDE - De toneel vereniging ODI (Ontspanning door Inspanning) uit Vogel waarde komt met een lekkere dijenkletser op de planken. De voorstelling 'Ons pa heeft een lief' van Ruud de Ridder werkt goed op de lachspieren. De try- out wordt vrijdag 29 december voor eigen publiek opgevoerd in het dorpscentrum. Ruud de Ridder, die zelf bij het Antwerps Theater speelt, heeft een patent op het schrijven van wat hij zelf omschrijft als 'leuti ge kluchten'. ODI deinst er ook niet voor terug om deze werken aan te pakken. Volgens de Belgi sche regisseur Pol Claessens be schikt de toneelclub uit Vogel waarde over een spelersgroep die met dergelijke kluchten uit stekend uit de voeten kan. Het verhaal gaat over een vader die weduwnaar is geworden. Hij laat zich echter zo gaan dat zijn schoondochter besluit om in te grijpen. Zij roept alle kinderen van pa bijeen en vertelt hen dat het zo niet langer kan. Ofwel neemt iemand pa in huis, of an ders moet hij maar een lief zoe ken. Natuurlijk heeft niemand een plaatsje voor pa binen het eigen gezinnetje. Dan moet er maar gewerkt worden aan de tweede optie. En jawel, het lief wordt verrassend snel gevon den. Maar of ze ieders goedkeu ring heeft is nog maar de vraag. Voor de rolverdeling van het blijspel in dialect tekenen vijf heren en twee dames. Arnel Lefevere, Peter Dobbelaar, Frans Kolijn, Rene van Wolffe- wisselend, na de pauze staan er vooral liederen die betrekking hebben op Kerstmis op de rol. Koor en orkest sluiten geza menlijk af met het alom beken de 'White Christmas'. Het concert van Veronica met het Brugs Vocaal Ensemble vindt plaats op vrijdag 22 de cember in de rooms-katholieke kerk aan het Sint Eligiusplein te Oostburg en begint om 20.00. Op tweede kerstdag geeft muziekvereniging Geduld Overwint uit IJzendijke haar jaarlijkse kerstconcert in woon zorgcentrum Emmaus. Het con cert is voor iedereen gratis toe gankelijk en begint om 10.00 uur. De muziekvereniging staat onder leiding van Georg Clae- wes en er worden vooral klassie ke kerstliederen gespeeld. Het jongerenkoor in Aarden burg geeft zaterdag 23 decem ber een kerstuitvoering in de RK Kerk aan de Weststraat te Aar denburg. Het thema voor dit jaar is Kijk naar het Licht. Rond dit thema zal het koor traditio nele en moderne advents- en kerstliederen zingen. Een eigen combo begeleidt het koor op rit mische wijze. Het jongerenkoor van Aardenburg bestaat dit jaar dertig j aar en telt een kleine zes tig leden. Het concert zal afge wisseld worden met kerstverha len en gedichten. In de pauze is er een gratis kopje koffie en ook de toegang is gratis. Het jonge renkoor staat onder leiding van Freddy Moens. Op le Kerstdag verzorgt het jongerenkoor de Hoogmis in de kerk van Aarden burg. foto Charles Strijd laar en Alex Minnaert delen het podium met de dames Gabien Borm en Angelique van Goe- them. Na de voorstelling in ei gen huis gaat ODI met 'Ons pa heeft een lief' op toernee. Zater dag 6 januari speelt men in het Zuidlandtheater in Terneuzen Vrijdag 19 en zaterdag 20 janua ri volgen twee voorstellingen in de Halle in Axel. Zaterdag 2 6 j a- nuari tenslotte staat pa met zijn lief en de andere spelers op de planken in Den Dullaert in Hulst. Alle voorstellingen be ginnen om 20.00 uur. OOSTBURG - De strandpavil joenhouders in de gemeente Oostburg zijn in meerderheid tegen de wijziging van de situe ring van de paviljoens aan de West-Zeeuws-Vlaamse kust. Secretaris H. van Liere van de vereniging voor strandpavil joenhouders deelde mee dat twaalf van de dertien leden vasthouden aan de huidige situ atie en de 600-metergrens tus sen de paviljoens willen hand haven Als die wordt losgelaten, wordt de concurrentie te fel. Er zouden zich immers nieuwe pa viljoenhouders tussen kunnen wringen. Van Liere deelde dat woensdag mee tijdens de verga dering van de commissie plano logie en volkshuisvesting tij dens de behandeling van de nota integraal kustzonebeheer voor West Zeeuws-Vlaanderen. internationaal bekend merk, met shirts, broeken, truien, kolberts, caps en sokken. robuuste kwaliteiten en een stoere uitstraling. natuurlijk te koop bij de grootste mannenmode-winkel in de regio: Van Westen Mannenmode in Zaamslag. meer info op internet: www.vanwesten.com/camel VAN W E S T E N PI.KIM ÏO-I 1 4543 BH ZAAMSLAG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 64