College stelt architect schadeloos 10% 50 LaBan Project leefmilieu stapt grens Kanaalzone over Bezoek mag komen kijken in De Schelp Ongebruikelijk vroege lente GS geven fiat aan combinatie tracés rondweg Breskens Meer plaatsen kinderopvang Jarig havenschap geeft cadeautjes Ook helikopter vindt wolf niet Studie trillingen door drempels Gemeente Terneuzen betaalt voor nooit gebruikt ontwerp Markt Kerstactie voor missiewerk Kerstinstuif Vogelshow in De Halle KORTING op alle GEUREN DE HELE MAAND DECEMBER Kindje wiegen door Wilma Valk OOSTBURG - Kerstklokjes van kant en van keramiek vor men momenteel het assorti ment van de winkel in dagcen trum De Schelp in Oostburg. Gisteren hield het centrum, dat op 1 december de deuren opende aan de Tragel, open huis. Iedereen die de winkel bezocht, kon ook in het atelier te rondkijken, om zodoende te zien hoe de verschillende arti kelen vervaardigd worden. Twintig cliënten zijn druk be zig in de winkel en het atelier van het centrum. Naast kant klossen is vooral houtbewer- ken een van de hoofdbezighe den in De Schelp. ..Er zijn nu twaalf cliënten aan het kant klossen", weet Vera Blaakman van De Schelp ..Binnenkort gaan we ook een weefgetouw opzetten. Alles wordt natuur lijk volledig aangepast aan de mogelijkheden van onze men sen." Het dagcentrum organi seert activiteiten voor ver standelijk gehandicapten vanaf achttien jaar. Tussen de middag wordt er ge kookt in het centrum. Zo wor den de medewerkers voorbe reid op zelfstandig wonen. Verder is er een computer ruimte, een huiskamer en een snoezelruimte. Deze laatste, een therapeuti sche ruimte waar de cliënten kunnen ontspannen, is nog niet echt in gebruik. Blaak man verwacht dat dat niet lang zo zal blijven: „Binnen kort verwachten we een aantal cliënten van een lager niveau. Die kunnen indien nodig hier tot rust komen." Mario Buijze is druk bezig aan een duiven til. Op dinsdagen en woensda gen is hij te vinden in De Schelp, op andere dagen werkt bij een supermarkt in Bres- kens. Zijn broer werkt dan bij een bakker in Oostburg. Mario werkt op een zoge naamde Jobcoach-plaats Dit is een begeleide werkplek bin nen een bedrijf. Anderen doen zelfstandig werk, ze brengen bijvoorbeeld folders rond in Oostburg. De winkel aan de Tragel in Oostburg is geopend van 9.00 tot 16.00 uur, behalve op maandagmiddag den donder dagmorgen. Dan is het tijd voor fitness of zwemmen. In het atelier werken de cliënten van De Schelp hard aan diverse producten, die vervolgens in de winkel van het dagcentrum te koop worden aangeboden. foto Peter Nicolai OOSTBURG - De Stichting Kinderopvang Zeeuws-Vlaande- ren breidt komend jaar het aantal opvangplaatsen uit. In Breskens wordt op bescheiden wijze gestart met vijf plaatsen voor het kinderdagverblijf en daarnaast wordt ook een begin gemaakt met de buitenschoolse opvang en tieneropvang In Oostburg komen er twaalf plaatsen bij voor het kinderdag verblijf en twintig plaatsen buitenschoolse opvang. In Aar denburg zal een kleinschalige opvang opgestart worden in een combinatie van kinderdagverblijf en buitenschoolse op vang. Voor Zeeuws-Vlaanderen zijn ruim vierhonderd plaat sen beschikbaar, waarvan er op dit moment 123 zijn gereali seerd. In de komende twee jaar worden nog eens 180 plaatsen ingevuld. VLISSINGEN - Het havenschap Zeeland Seaports schenkt volgend jaar drie ton aan het Maritiem Museum in Vlissingen en eenzelfde bedrag voor de bouw van een nieuw theater in Terneuzen. Hoewel het havenschap subsidieverzoeken bijna altijd afwijst, geeft ze deze bedragen wel omdat het schap vol gend jaar dertig jaar bestaat. Zeeland Seaports subsidieert de twee cultuurprojecten, omdat ze'belangnj k zijn voor de men sen en de aantrekkelijkheid van Zeeland', aldus Bruinooge. Het Maritiem Museum Zeeland heeft nog een tekort van een klein drie miljoen gulden. Het museum aan de Nieuwendijk en de Nieuwstraat in Vlissingen opent in het voorjaar van ?002 zijn deuren. Het Scheldetheater in Terneuzen gaat waarschijnlijk eind september, begin oktober volgend jaar open. WACHTEBEKE - De Belgische politie heeft donderdag met een helikopter boven de velden en bossen rondom Wachtebe- ke gespeurd naar de in de streek rondtrekkende wolf. Van de schapendoder. het beest wordt verantwoordelijk gehouden voor 36 doodgebeten schapen, werd geen spoor gevonden. Commissaris L. De Witte, korpschef van de politie te Stekene en coördinator van de wolvenjacht, meldde woensdag dat groot materieel werd ingezet om het gebied eens vanuit de lucht te bekijken. ,,De wolf of wolfshond heeft de afgelopen weken vaak toegeslagen in Wachtebeke en omgeving. We hoopten vanuit de lucht het dier of zijn schuilplaats te kunnen waarnemen. Tegelijkertijd waren er op verschillende plaat sen mensen met verdovingsgeweren aanwezig voor het geval de helikopter de wolf zou signaleren. We hebben echter niets kunnen vinden." OOSTBURG - De gemeente Oostburg gaat een trillingson- derzoek doen naar de drempels in Hoofdplaat. Op korte ter mijn wordt een van de vorig jaar aangelegde drempels in de kern van Hoofdplaat verlaagd, waarna wordt bekeken of dit een positief effect heeft op de geluidsoverlast. Bewoners van Hoofdplaat storen zich in hoge mate aan de drempels De ver keersremmers zijn in hun ogen te hoog en leveren te veel ge luidshinder voor omwonenden op. De gemeente Oostburg denkt dat de klachten te maken hebben met het feit dat de weg ter plaatse bol loopt, waardoor de drempel op sommige plaat sen hoger is dan de voorgeschreven normen. Ook de overgang tussen klinkers en asfalt zorgt voor extra trillingen. De werk groep infrastructuur heeft twee drempels aangewezen die de meeste problemen veroorzaken. Een daarvan wordt bij wijze van proef door de gemeente verlaagd. De gemeente vervangt hier tevens de klinkers voor asfalt. Daarna volgen er metin gen. Op basis van deze resultaten besluit de gemeente of zij al le drempels in de kern aanpast. donderdag 21 december 2000 door Wout Bareman TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen en de architect R. Antheunis uit Axel hebben een financiële regeling getrof fen in de kwestie rond de herin richting van de Markt in Ter neuzen. Eerder dit jaar bleek dat de gemeente de architect weliswaar opdracht had gege ven een plan uit te werken voor de aankleding van het plein, maar later bleek dat ook diens collega K. van Velsen daarmee bezig was. Van Velsen had, als oorspronke lijke ontwerper van de Markt, de oudste rechten. Antheunis eiste aanvankelijk een alterna tieve opdracht ter compensatie van het verlies van het project, maar is nu akkoord gegaan met een schadevergoeding. De ge meente draait op voor de kosten die Antheunis maakte in de ont werpfase én vergoedt ook de ju ridische adviseurs van de Axe laar. Om welke bedragen het gaat, wilde geen van beide partijen woensdag bekendmaken, maar waarschijnlijk keert de ge meente de architect enkele tien duizenden guldens uit. B en W HULST - Leerlingen van het Reynaertcollege zamelen mor gen, vrijdag, met een kerstactie geld in voor het werk van pater Fred de Geytere in Guatamala. Tussen 9.00 en 11.00 uur wordt met gesponsorde sportactivitei ten een bijdrage geleverd voor de inrichting van-een schooltje' in Tumbador. Acht lokalen moe ten volledig worden ingericht. Eind vorig jaar is men begonnen met de bouw van het schooltje. Het oude gebouw moest worden afgebroken omdat de eigenaar de grond waarop de school stond terugeiste. Een aantal kinderen gaat vrij dag een afstand van acht kilo meter steppen of skeeleren. De andere leerlingen wandelen of lopen een traject van vijf kilo- I meter. stemden dinsdag tijdens de we kelijkse collegevergadering in met de regeling. Antheunis: „De kwestie is op deze manier naar beider tevredenheid geregeld. Natüürlijk had ik liever gehad dat mijn ontwerp was uitge voerd, maar we zijn nu in elk ge val uiteen gegaan op een manier dat we elkaar ook in de toe komst weer recht in de ogen kunnen kijken. Vaak is het bij deze kwesties zo, dat de betrok ken architect dan een vervan gende opdracht krijgt. Maar kennelijk had Terneuzen op dit moment geen vergelijkbare plannen op stapel staan." Verlies De Axelse architect liet destijds een opdracht in Korea schieten om het project in Terneuzen te kunnen uitvoeren. Zijn ontwerp ging onder meer uit van de aan leg van een aantal kleine water partijen, van verplaatsbare bloembakken en een permanen te kiosk. Z'n collega Van Velsen uitte, daarmee geconfronteerd, fikse kritiek op op de plannen van Antheunis. Hij zag absoluut niets in de bloembakken en een muziekkiosk op een vaste plaats. De architect uit Hilver sum komt nu, naar alle waar schijnlijkheid, opnieuw in aan merking voor de verdere uitwerking van de herinrich ting. Al eerder bepaalden B en W dat het hele project maximaal drie ton mag kosten. St. JANSTEEN - De evenemen tencommissie van de Warande en de jeugdafdeling van de voet balvereniging Steen houden woensdag 27 december een kerstinstuif. Dat gebeurt in het gemeen schapscentrum De Warande in Sint Jansteen. Van 13.30 tot 16.30 uur kan de jeugd onder meer biljarten, tafeltennissen, spelen op de computer en ken nismaken met oud Hollandse spelletjes, 's Avonds komen van af 19.00 uur de volwassenen aan hun trekken. Zij spannen de boog voor een schieting op de liggende wip. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Het Ruimtelij ke Ordenings-en Milieuproject Kanaalzone Zeeuws-Vlaande- ren krijgt een vervolg. Het is de bedoeling dat de Nederlandse instanties en de bedrijven in Zeeuws-Vlaanderen, die mo menteel het project trekken, in de nabije toekomst samen met Vlaamse overheden en bedrij ven in projectverband gaan i werken aan milieuverbelerin- !gen in zowel de Zeeuws-Vlaam- se als de Gentse Kanaalzone. Door grensoverschrijdend za ken aan te pakken, verwacht milieugedeputeerde A. Poppe- laars behoorlijk wat Europees geld binnen te kunnen halen. Het ROM-project Kanaalzone ging van start in 1992. De Rom- aanpak, het projectmatig en in gezamenlijkheid aanpakken van milieuproblemen in een be paalde regio, was één van de pa- radepaardjes van de toenmalige milieuminister H. Alders. In den REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 I e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus B.J.G. Pelgrim J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R.E.A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl lande, Schiphol, Rijnmond, Zuid-Limburg, werden destijds 14 ROM-projecten gelanceerd, maar slechts enkele waren suc cesvol. Volgens Poppelaars is het Kanaalzoneproject daar één van. „Onze inzet was destijds, tekomen tot een betere schei ding tussen wonen, werken en recreëren in de Kanaalzone. Daarin zijn we redelijk ge slaagd. Dat blijkt ook uit de mi lieu-monitors, die aangeven dat het milieu in de regio flink ver beterd is", zegt Poppelaars. Met de sloop van de buurt schappen (Boerengat, Axelse Sassing en Koegorsstraat) werd de bedrijven in de streek adem- ruimte gegund. Ruimte die ove rigens met de bouw van de Elsta-centrale en straks de Z- powercentrale van Hydro Agri Sluiskil goeddeels is opgevuld. Kregen Terneuzen en Axel nieu we uitbreidingsmogelijkheden en werd de basis gelegd voor nieuwe natuurontwikkelings projecten in de streek. Daar naast investeerden de grote be drijven behoorlijk in milieu maatregelen. Navolging Ook de Vlamingen hadden in de gaten dat de buren met die geza menlijke aanpak van (leef)mi- lieuproblemen aardig aan de wegt timmerden. Een aantal za ken die in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone werd opgepakt (het maken van bedrijfsmilieuplan nen, maar ook het monitoren) kreeg ook in België navolging. „Met name de Oost-Vlaamse gouverneur H. Balthasar en de Gentse havenschepen D. Ter- mont bleken fervent voorstan ders van onze projectaanpak. Door deze mensen kwam het ook dat vorig jaar de eerste stap gezet werd voor een nieuwe, grensoverschrijdende milieu- aanpak. De intentie die toen werd uitsproken, wordt in janu ari daadwerkelijk bekrachtigd Dan komen we formeel voor het eerst bij elkaar om te spreken over milieuzaken die ons beiden bezighouden", zegt Poppelaars. Op die eerste bijeenkomst eind januari in Gent zal met name gesproken worden over grens overschrijdende mobiliteit (weg, water en pijpleidingen), over het aanleggen en beheren van duurzame bedrijfsterreinen en over de noodzaak van het re vitaliseren van haven- en be drijfsterreinen, waar met name Gent mee te maken heeft. Aan de orde komt ook de eerste opzet van een grensoverschrijdend reststoffenproject. „Dit laatste is een project dat we gezamen lijk kunnen oppakken. Elk be drijf heeft reststoffen die, zo is uit onderzoek gebleken, soms door andere bedrijven aange wend kunnen worden. Dat kun nen gassen zijn, restwarmte, maar ook pallets of papier. Wel nu als je goed laat uitzoeken wie wat gebruikt, wie wat laat ver werken en wie wat laat afvoe ren, dan is het mogelijk om stof fen opnieuw te gebruiken, maar ook om vervoersstromen op el kaar af te stemmen. Dat alles bij elkaar kan voor bedrijven, maar ook voor het milieu (meer rest stoffen, minder verkeer) aardige voordelen opleveren. Zo zijn er veel meer zaken die bedrijven gezamenlijk kunnen doen; ener gie inkopen, bewaking of perso nenvervoer. We willen nu van el kaar eens weten hoever we in de Kanaalzone Gent-Terneuzen kunnen komen." Momenteel worden de kosten van het ROM-project gedragen door de gemeenten in de Ka naalzone, de provincie, Rijk en het bedrijfsleven. Dat blijft zo tot 2002, daarna zal de financie- ringsopzet opnieuw bekeken worden. Poppelaars rekent erop dat Rijk en provincie na 2002 zullen bij dragen aan deelprojecten, maar door nu alvast de basis voor het project te verbreden - door ook economische zaken, ruimtelijke ordenings-en infrastructurele kwesties - in het ROM-project te kaderen en door de Belgen erbij te betrekken hoopt de gedepu teerde ook in Brussel aardige geldbronnen te kunnen aanbo ren. AXEL - De Zeeuws-Vlaamse Vogelvrienden houden van za terdag 23 tot en niet dinsdag 26 december hun jaarlijkse exposi tie in het cultureel centrum De Halle. De keuring voor deze traditio nele kerstshow gebeurt van daag, donderdag. De ruim 350 ingezonden vogels worden dan door erkende keurmeesters vande Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers onder de loep genomen. Zij letten onder meer op houding, vorm en kleur. De tentoonstelling is vanaf zater dag dagelijks tussen 10.00 en 17.00 uur (dinsdag tot 16 uur) te bezichtigen. PARFUMERIE- Trefpunt der wereldmerken MIDDELBURG Lange Geere 24 Segeersstraai 10 0118-634184 0118-613401 TERNEUZEN - De mensen van Porgy Bess wis ten niet wat ze zagen toen ze de deuren naar hun platte afdak openden. Een duif die zojuist twee ei eren had gelegd, tamelijk ongebruikelijk in deze tijd van het jaar. „We hebben aan de eieren gevoeld en die waren nog warm", zegt een medewerker van het rock- café. „De duif broedt erop en zorgt er goed voor De natuur is wel erg in de war, maar het worden misschien leuke kerstkindjes," Volgens H. Caste- lijns van natuurbeschermingsvereniging De Steltkluut gaat het waarschijnlik om een post duif. „Postduifhouders willen zo snel mogelijk jonge duifjes hebben en verlichten daarom het hok van de vogels met een lamp. Dat in combina tie met het zachte weer heeft er waarschijnlijk toe geleid dat de duif nu wel heel vroeg haar eieren heeft gelegd. Dat is uitzonderlijk." foto Charles Strijd door Pascalle Cappetti BRESKENS - Gedeputeerde Staten van Zeeland stemmen in met de tracékeuze voor de rond weg om Breskens. Zij zijn het eens met de commissie planolo gie van de gemeente Oostburg dat de combinatie van de alter natieven drie en vier de beste keuze is. Deze variant, die pas na de publicatie van de milieu effectrapportage en de in spraakbijeenkomst in decem ber vorig jaar in beeld kwam, snijdt zo min mogelijk land- bouwpercelen en ligt op vol doende afstand van de wijk Ghistelkerke in Breskens. Een rondweg is volgens GS no dig om de kern te ontlasten van de dagelijkse stroom van vijf duizend motorvoertuigen. Een rondweg zou dit aantal terug dringen tot tweeduizend. De eerste variant viel af, omdat die te dicht bij industrieterrein Del- tahoek ligt, de tweede zou hin derlijk dicht langs een groepje huizen aan de Golepoldersedijk komen. Variant drie heeft als nadeel dat veel landbouwgrond, namelijk 24 hectare, 'boven' de rondweg onbruikbaar zou wor den en variant vier liep dicht langs de woonwijk Ghistelker ke. Een combinatie van drie en vier heft deze laatste nadelen op, ge ven GS aan. De afstand tot de eerste woningen bedraagt 130 meter in plaats van zeventig, en het landbouwareaal dat lastiger te bereiken is als gevolg van de rondweg is teruggebracht tot twaalf hectare. De kosten van de aanleg verschillen nauwe lijks van elkaar en worden ge raamd op acht miljoen gulden. Dit bedrag komt voor rekening van Duurzaam Veilig. Om de voortgang van het pro ject te waarborgen, willen GS het besluit vandaag, donder dag, in de gemeenteraad van Oostburg niet afwachten en het tracé nu al vaststellen. Daarmee kan de planologische procedure worden gestart. HULST - In de Hulster basiliek wordt maandag 25 december het traditionele 'Kindje wiegen' gehouden Rondom de kerststal wordt het kerstverhaal verteld. De gebeurtenissen in Bethle hem, Nazareth, de geboorte van Jezus en het bezoek van herders, engelen en koningen wordt door kinderen uitgebeeld. Ook klin ken kerstliedjes met accordeon- begeleiding Het kerstspel in de Willibrordusbasiliek begint om 15.00 uur. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 61