Experiment VU met Zuid-Afrikanen flopt Gimbrère PZC Vuurwerkwet Pronk in 2002 van kracht UITVERKOOP 70c' 1 99 Snelrecht voor arrestanten in Den Bosch Consument bereid mee te betalen aan veilig voedsel Meeste verpleegkundigen voldoen niet aan eisen Minaretten voor Mevlana Drietal bestraft na duel om vrouw Betogers verstoren afscheid Patijn Koningin eert Maljers Bevolking neemt sneller toe Kerst dieptepunt piekeraars nu Kalsbeek volgt Cohen op na de jaarwisseling Fietsers krijgen plakkastjes in Moordrecht Amsterdam test drie op waterstof rijdende bussen Noorwegen koopt afgedankte tanks van Nederland De Belastingdienst tijdelijk buiten dienst. Belastingdienst donderdag 21 december 2000 ROTTERDAM - Een bouwvakker controleert één van de twee minaretten van de Mevlana Moskee, die gisteren zijn geplaatst. De spitsen van de prefab-gebedsto rens worden na de kerstdagen geplaatst. De torens hebben dan een hoogte van veertig meter. Het gebedscomplex wordt gebouwd in opdracht van de Islamitische Stichting Nederland en krijgt een groen koperen bekleding op de spitsen en koe pel. De moskee moet volgend jaar zomer klaar zijn. foto Ton Borsboom/ANP DEN BOSCH - De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren drie mannen uit Best veroordeeld tot celstraffen en werkstraf, om dat zij in augustus betrokken waren bij een duel om een vrouw. Duelleren is bij de wet verboden De 23-jarige uitdager raakte gewond door een kogel die hem in de hals trof. Hij trok zelf ook een vuurwapen maar heeft niet geschoten. Hij is tot twaalf maanden gevangenisstraf veroordeeld, waarvan drie voorwaardelijk. De 28-jarige man. die tot het duel was uitgedaagdkreeg voor zijn aandeel de ge- eiste 240 uur onbetaalde arbeid opgelegd Zijn 34-jarige zwager was secondant. Hij werd veroordeeld tot vijftien maanden onvoorwaardelijk. ANP AMSTERDAM - Enkele tientallen actievoerders hebben gis teravond de afscheidsreceptie van de Amsterdamse burge meester Patijn verstoord. Ze gooiden onder meer een vuur werkbommetje in het stadhuis, wierpen kaarsen, planten en een kerstboom omver en scholden op de burgemeester. Er raakten geen mensen gewond. Het groepje drong het stadhuis binnen op het moment dat de receptie ten einde liep. Premier Kok en burgemeester Patijn waren toen al vertrokken Het vuurwerkbommetje dat ontplofte, zorgde voor een klein brandje. ANP DEN HAAG - Koningin Beatrix heeft gisteravond op Paleis Huis ten Bosch de Eremedaille voor Voortvarendheid en Ver nuft in de Huisorde van Oranje uitgereikt aan F. Maljers. Maljers stelde voor prins Willem-Alexander een programma samen om hem kennis te laten maken met het Nederlandse en internationale bedrijfsleven. Ook leverde hij een bijdrage aan het programma voor de prins op het gebied van waterbeheer. De medaille is de laatste tien jaar vijf keer uitgedeeld De Huisorde is in 1905 ingesteld door koningin Wilhelmina. ANP VOORBURG-De bevolking van Nederland groeit harder dan was aangenomen. In 2030 telt ons land achttien miljoen inwo ners, terwijl het Centraal Bureau voor de Statistiek er medio dit jaar nog van uitging dat de bevolking dan zou blijven ste ken op 17,5 miljoen. Op dit moment wonen er bijna zestien miljoen mensen in Ne derland. In 2000 groeide de bevolking met 120.000 personen Dat is aanzienlijk meer dan in het jaar ervoor, toen er 104.000 mensen bijkwamen. Het aantal geboorten bereikte in 2000 een nieuwe piek met ruim 206.000, tegenover 200.000 in 1999 Het migratiesaldo ligt met ruim 50.000 ongeveer 10.000 hoger dan vorig jaar. Het aantal van zeventien miljoen inwoners be reikt Nederlands omstreeks 2010. ANP DEN HAAG - Voor een half miljoen Nederlanders is het kerst feest een jaarlijks dieptepunt en geen feest van hoop en vreug de. Dat blijkt uit een onderzoek van het NIPO. Het gaat om chronische piekeraars die lijden aan een aandoe ning die door artsen wordt gedefinieerd als Gegeneraliseerde Angststoornis (GA). Zo'n 1,1 miljoen Nederlanders piekeren en tobben onophoudelijk over alledaagse gebeurtenissen. Van die 1,1 miljoen geeft veertig procent aan dat ze als een berg opzien tegen de komende feestdagen. Bijna de helft van hen (47 procent) gebruikt medicijnen om de kerstdagen door te komen. Nagenoeg de helft (49 procent) zet door hun getob de relatie met familie en vrienden onder druk. ANP (Advertentie) VERLAAGDE PRIJZEN LANGE DELFT 16 MIDDELBURG van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Slechts zeven van de zeventien Zuid-Afri kaanse verpleegkundigen die sinds enkele maanden in het VU-ziekenhuis in Amsterdam werken, voldoen. De anderen hebben niet de kennis en de vaardigheden om zelfstandig te functioneren. Het ziekenhuis verwacht niet dat deze tien verpleegkundigen in de nabije toekomst wel aan de gestelde eisen zullen voldoen. Zij werken dan ook niet meer in het ziekenhuis, maar zitten met behoud van salaris thuis, liet woordvoerster M. Bolluijt van het ziekenhuis gisteren weten. Samen met Randstad Gezond heidszorg, dat de verpleegsters heeft geworven, onderzoekt het ziekenhuis of er voor hen andere mogelijkheden zijn en wat hun wensen zijn. Sommigen willen terug naar Zuid-Afrika. De an deren kunnen misschien in een andere gezondheidsinstelling aan het werk. Begin september kwam een groep van achttien pas afgestu deerde verpleegkundigen uit Zuid-Afrika naar het VU-zie kenhuis. Eén van hen keerde kort daarna wegens heimwee terug. Na een introductiepro gramma gingen de overigen in oktober aan het werk. „Wij zijn allemaal teleurge steld", aldus Bolluijt. Of het zie kenhuis in de toekomst nog ver pleegkundigen uit Zuid-Afrika werft, hangt af van een nadere beoordeling van het project. „Je moet je wel afvragen of het iets toevoegt, zowel voor hen, als voor ons." Het is de bedoe ling van het project dat in Ne derland iets wordt gedaan aan het grote tekort aan verpleeg kundigen en dat de Zuid-Afri kanen hier in twee jaar werker varing opdoen en daarna in het eigen land aan de slag kunnen. In Den Haag zijn de ervaringen met Zuid-Afrikaanse verpleeg kundigen beter. Het Medisch Centrum Haaglanden heeft er MOORDRECHT - Moordrecht- se fietsers hoeven binnenkort niet meer met de handen in het haar te zitten als ze een lekke band krijgen of als hun band zacht staat. Het gemeentebe stuur wil namelijk op strategi sche plekken langs de openbare weg in Moordrecht servicepun ten plaatsen om banden te plak ken en op te pompen. Moordrecht denkt aan vier ser vicepunten met kleine kastjes waarin een fietspomp en plak- spullen worden opgeborgen. Het gemeentebestuur brengt hiermee het Groene Fietspom penplan van de Moordrechtse familie De Jong in de praktijk. De familie won met het plan de eerste prijs in de milieuwed strijd 'Moordrecht op de Fiets'. De opdracht was het maken van een plan dat inwoners van Moordrecht zou stimuleren tot het maken van kleine ritjes op de fiets. ANP (Advertentie) GALL&GALL Johnnie Walker Red Label Whisky GALLGALL Geniet. nuir JnnV met trutc AanfoeAng b t/m II december 20CO en rolanj de voorraad «relt. Voor u» dxhuthpinde Gall Gall, bel: 02) >660555 www.CAU.Sl veertien aangetrokken. Twee bleken na twee maanden niet geschikt. Een kan niet worden beoordeeld, omdat die een on geluk kreeg. Twee anderen wil den om persoonlijke redenen te rug. De andere negen werken naar tevredenheid, aldus een woordvoerder. M. Bolluijt wijst erop dat het VU-ziekenhuis een academisch ziekenhuis is met complexe zorg. Mogelijk is dat een verkla ring voor het verschil in erva ringen. van onze redactie binnenland DEN HAAG - De nieuwe vuur werkwet van minister Pronk (VROM) treedt pas op zijn vroegst begin 2002 in werking. van onze redactie binnenland DEN BOSCH - De eerste rel schoppers die zijn opgepakt tij dens de ongeregeldheden van de afgelopen dagen in de Bossche Graafsewijk, moeten volgende week donderdag voor de rechter verschijnen. Tot gisteren waren achttien personen voorgeleid aan de rechter-commissaris; ze blijven allemaal in bewaring. Morgen worden nog eens vijf verdachten voorgeleid. De per sonen die'in bewaring zijn ge steld, worden verdacht van openlijke geweldpleging en wapenbezit. Met een snelrecht- procedure zoals die ook werd toegepast tijdens Euro 2000, wil justitie de vermeende relschop pers zo snel mogelijk bestraft krijgen. Voor 31 januari is een tweede zittingsdag gepland. Dan ko men de verdachten aan de beurt die na hun aanhouding niet in bewaring zijn gesteld maar weer naar huis zijn gestuurd. Op 28 maart is een zitting van de kantonrechter gereserveerd voor de relschoppers die kleine re overtredingen hebben ge pleegd. In totaal zijn de afgelo pen dagen 42 relschoppers als verdachten aangemerkt. Burgemeester Rombouts vroeg gisteren aan bewoners van de Graafsewijk hoe ze dachten over de gevolgde strategie van de afgelopen dagen In een snackbar kreeg hij kritiek te verduren over het afgelasten Dat denkt ook J. Ockels van Randstad Gezondheidszorg. Het uitzendbureau gaat door met de werving van verpleeg kundigen in Zuid-Afrika, maar trekt wel lessen uit de ervarin gen. Zwaardere eisen Aan de tweede groep verpleeg kundigen die nu voor het Me disch Centrum Haaglanden wordt geworven, worden ande re, zwaardere eisen gesteld, al dus Ockels. Tot die tijd kunnen gemeenten geen strengere opslagregels op leggen aan vuurwerkbedrijven. Pronk wil de nieuwe wet in ja nuari gereed hebben. Als het ka binet er dan mee akkoord gaat, van de voetbalwedstrijd Den Bosch-VW en het openzetten van de bruggen, om de wegen naar de binnenstad te blokke ren. Rombouts: ,,Ik kan me voorstellen dat het openzetten van de bruggen in de wijk ver keerd is gevallen. Dat hebben we vanaf maandagavond slechts incidenteel nog ge daan." Over het wel of niet te recht afgelasten van de wed strijd zaterdagavond was Rom bouts kort. „Sportiviteit moest wijken voor veiligheid van veel supporters." De buurt stelde de massale poli- tie-aanwezigheid in de wijk dinsdagavond op prijs. Maar Rombouts werd wel verweten dat dat niet eerder was gebeurd. Ook de inzet van het waterka non op maandagavond, direct na de oproep van familie en vrienden van de doodgeschoten Bouleij aan de relschoppers om op te houden, noemden buurt bewoners onbegrijpelijk. De familie van Bouleij meldde gisteren af te zien van de koffie tafel na de begrafenis in het stamcafé van de FC Den Bosch- supporters. Op deze manier wil de familie voorkomen dat op nieuw de vlam in de pan slaat. Omdat ertussen de 1500 en 2500 mensen op de begrafenis wor den verwacht, zouden er veel mensen tijdens de koffietafel op de Graafseweg moeten staan. De familie vreest dat dan wel eens opnieuw rellen zouden kunnen uitbreken. GPD/ANP Om het tekort aan verplegend personeel tegen te gaan, zijn er naast Zuid-Afrikanen ook Fili- pijnen aangetrokken voor Ne derlandse ziekenhuizen. Bo vendien heeft premier Kok deze week met zijn Poolse collega Buzek een akkoord bereikt over de inzet van duizenden ver pleegsters uit het Oost-Europe se land in Nederland. Volgens Buzek kan Polen veertigdui zend verpleegsters leveren, pre cies het aantal vacatures in de zorg. ANP zal de invoering van de nieuwe regels nog zeker een jaar op zich laten wachten omdat het parle ment er nog over moet oordelen. Volgens de nieuwe wet zullen vooral provincies meer verant woordelijkheid krijgen voor de opslag en verwerking. De roep om nieuwe wetgeving ontstond direct na de vuur werkramp in Enschede in mei. Toen bleek dat de regels vaag waren en niet duidelijk was welk overheidsorgaan precies verantwoordelijk is voor het veiligheidsbeleid voor vuur werk. In afwachting van de nieuwe wet heeft het ministerie gemeenten vorige maand gead- doorThea van Beek AMSTERDAM - Het Gemeen tevervoerbedrijf (GVB) in Am sterdam gaat bij wijze van proef vanaf 2003 drie stadsbussen in zetten die rijden op waterstof. Bij deze nieuwe, milieuvriende lijke technologie zorgen water stof en zuurstof in een brand stofcel voor de aandrijving. In plaats van milieuvervuilende stoffen verlaten slechts wat wa terdruppels de uitlaat. De proef met de waterstofbus sen maakt deel uit van een Euro pees experiment in tien steden Met Europese subsidie wordt in de komende vijf jaar met dertig door Carlo Nijveen DEN HAAG - De Nederlandse consument heeft - mede als ge volg van de BSE-perikelen - nog steeds weinig vertrouwen in het bij hem op tafel gezette vlees, fruit en andere voedingsmidde len. Het overgrote deel van de Nederlandse bevolking is be reid zelf mee te betalen aan ex tra veiligheidsmaatregelen voor 'schone' etenswaren. Dat blijkt uit een gisteren door het Centraal Bureau Levens middelenhandel (CBL) gepubli ceerd 'voedingsveiligheidson derzoek'. Met de stelling 'Ons voedsel was nog nooit zo veilig als nu' was 46 procent van de vierhonderd deelnemers aan het onderzoek het oneens; slechts 32 procent antwoordde instem mend. viseerd vooral de veiligheidsei sen voor vuurwerkvergunnin gen aan te scherpen. Het ministerie heeft gemeenten onder meer aangeraden opslag van vuurwerk in zeecontainers niet langer toe te staan. Utrecht volgde dit advies onmiddellijk op, maar werd dinsdag terugge floten door de Raad van State. Dit rechtsorgaan oordeelde dat de gemeente Utrecht niet recht matig had gehandeld. Het ministerie van VROM er kent dat met tijdelijke adviezen niets juridisch kan worden af gedwongen „Maar gemeenten hebben er zelf steeds bij ons op aangedrongen om aan te geven bussen de nieuwe aandrijf tech nologie getest. Daimler Chrys ler ontwikkelde de brandstofcel voor toepassing in het vervoer. Die brandstofcel vervangt de motor. De Citarobussen die voor de proef worden ingezet hebben in het dak acht tanks. Daarin is de samengeperste waterstof op geslagen Met toevoeging van zuurstof wordt de waterstof omgezet in water, waarbij elek trische stroom wordt opgewekt Een zeer ruime meerderheid (86 procent) van de door het CBL ondervraagde consumenten heeft een gulden extra over voor elke kilo 'honderd procent gega randeerd BSE-vrij' rundvlees Voor een kilo 'minimaal' bespo ten aardappelen, groenten en fruit telt negentig procent van de ondervraagden indien nodig graag een dubbeltje of kwartje meer neer. Ook al heeft de consument ken nelijk weinig vertrouwen in wat hij eet, volgens de onderzoekers is nog geen sprake van een dui delijke ommezwaai naar biolo gische producten. Slechts tien procent van de ondervraagde Randstadbewoners liet weten te overwegen vaker of uitsluitend biovlees, -zuivel en -fruit te ko pen. Buiten de Randstad ligt dat percentage iets hoger: zeventien procent. GPD welke kant het uit moet met de opslag van vuurwerk. Vandaar dat we voor nu een aantal richt lijnen hebben opgesteld", aldus een woordvoerster. Gisteren werd bekend dat de slachtoffers van de vuur werkramp in Enschede 44,8 miljoen gulden uit het Natio naal Rampenfonds kunnen ver delen. De Nederlandse bevol king stortte 38,6 miljoen op het gironummer, het Rijk droeg 6,2 miljoen gulden bij. Het geld is onder meer bestemd voor gedu peerden kosten maakten omdat hun huis onbewoond werd ver klaard en voor het vergoeden van inboedelschade. GPD/ANP Het proces levert voldoende elektriciteit om de bus driehon derd kilometer te laten rijden. Het principe van de brandstof cel bestaat al ruim honderd jaar Pas de afgelopen tien jaar toont de auto-industrie toenemende belangstelling voor deze tech niek. De techniek is inmiddels zover ontwikkeld dat de Citaro- bus zeventig reizigers kan ver voeren. Het experiment kost 110 mil joen gulden. Een groot deel van dat geld komt van de Europese Unie en het Rijk. De proef bij het GVB kost ruim dertien miljoen gulden. De gemeente neemt daarvan zeven miljoen voor haar rekening. GPD OSLO - De Noorse strijdkrach ten kopen voor ruim vierhon derd miljoen gulden tweede hands tanks in Nederland. Dat heeft het Noorse ministerie van Defensie gisteren in Oslo be kendgemaakt. Het gaat om 52 Leopard-tanks die oudere Duitse tanks vervan gen. De Nederlandse autoritei ten en de Duitse regering heb ben al ingestemd met de deal. Die toestemming van Duitsland was nodig, omdat er internatio nale afspraken zijn gemaakt over de verkoop van wapensys temen aan andere landen. AFP vari onze redactie binnenland DEN HAAG - PvdA-Tweede- Kamerlid Kalsbeek wordt per 2 januari de nieuwe staatssecre taris van Justitie. Dan wordt ze beëdigd als opvolger van partij genoot Cohen. Die legt een dag eerder zijn taken neer en treedt 15 januari aan als burgemeester van Amsterdam. Premier Kok verklaarde giste ren dat hij veel vertrouwen heeft in de nieuwe staatssecretaris. Kalsbeek (45) krijgt niet dezelf de portefeuille als haar voor ganger. Kok verklaarde dat de reorganisatie van de rechterlij ke macht wordt overgeheveld naar het takenpakket van mi nister Korthals. Kalsbeek krijgt Jeugdbescherming in haar por tefeuille. Ook moet ze zich be zighouden met Vreemdelingen beleid. ANP (Advertentie) (Advertentie) Op maandag 25 en dinsdag 26 december aanstaande zijn alle kantoren van de Belastingdienst gesloten. Ook de BelastingTelefoon is op deze dagen niet bereikbaar. Voor de 24-uursvestigingen van de Douane gelden de openingstijden van zon- en feestdagen. Vanaf woensdag 27 december zijn de belasting kantoren en de BelastingTelefoon weer gewoon geopend. Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3