Tweede boring zoutwaterleiding Klokje rond pezen voor de kerstpost Treinreiziger moet maar zien hoe hij van A naar B komt Politie in de startblokken voor wijkzorg TouristSliop «,0118-674300S zeeuwse almanak Hiërarchie Nieuwe buis moet project voor Yersekse schelpdiersector vlot trekken kunstzinnig inpakken zie donderdag 14.30- 16.30 uur Multiple Voice kijk ook op www.bestewinkeivannederlanil.nl Beste Winkel van Nederland de Drvkkeryj testpaper in de winkel of op internet vanavond vanaf 17.30 uur in De Brasserie stamppot zuurkool met rookworst ƒ13.30 curry gemengde groenten ƒ17,50 tagliatelle kipfilet dragon-roomsaus ƒ21,50 19.00 - 20.30 uur vocaal ensemble Elancore o.l.v. Leo Smit Jos Vogel, piano 19.00 - 20.30 uur kunstzinnig inpakken Ideeateljee pakt uw cadeau bijzonder in voor ongeveer 5,00 per cadeau vrijdag 22 december 19.30 - 20.30 uur Yvonne Keuls over haar nieuwe boek 'Aan tafel met Yvonne Keuls' gratis kaarten te reserveren 0118 -886870 zaterdag 23 december 11.00- 16.00 uur MIDDEN door Ben Jansen VLISSINGEN - Scholen, be drijven en instellingen in Mid den-Zeeland rekenen erop dat hun leerlingen en werknemers die doorgaans met de trein ko men, vandaag ondanks de acties van NS-personeel gewoon op school of werk zullen verschij nen. Ze gaan ervan uit dat leer lingen, ouders en personeelsle den over voldoende creativiteit en flexibiliteit beschikken om voor vervangend vervoer te zor gen. Bij werknemers voor wie dat problemen oplevert, bestaat de neiging thuis te werken of een snipperdag te nemen. De NS voorspelt dat de algemene treinstaking vandaag een totale chaos op het spoornet oplevert. Ongeveer honderd leerlingen van het Sint-Willibrordcollege in Goes wonen op Walcheren en zijn dus aangewezen op de trein. Rector F. van de Knaap ver trouwt erop dat deze leerlingen en hun ouders alles in het werk zullen stellen om ander vervoer te regelen. ,,Dat betekent dan dat ze afspraken zullen moeten worden gemaakt om de leerlin gen naar Goes te brengen en weer te komen ophalen. In een enkel geval zal dat misschien niet lukken. Dan is er een over machtsituatie waardoor ie mand zal moeten verzuimen." Het Calvijncollege en het Buijs Ballotcollege in Goes hebben elk ruim tien a twintig leerlin gen die dagelijks met de trein komen. De rectoren verwachten dat de ouders van deze leerlin gen onderling afspraken zullen maken om in vervangend ver voer te voorzien. De Hogeschool Zeeland maakt er geen punt van of de trein van daag rij dt of nietWoordvoerder E. van der Heijden; ,,We hebben bij ons een college-achtig sys teem, waarbij de studenten geen verschijningsplicht hebben. Mochten er veel studenten ont breken, dan valt daar later wel een mouw aan te passen. We gaan ervan uit dat studenten die vandaag tentamen hebben, zelf oplossingen vinden. Bijvoor beeld door vervangend vervoer te regelen of al een dag eerder naar Vlissingen te komen en bij iemand te overnachten." Bij Rijkswaterstaat in Middel burg bestaan geen grote zorgen over de afwezigheid van mede werkers door de acties van NS- personeel. Sinds de verstrek king van gratis abonnementen is de trein een populair vervoer middel bij personeelsleden van Rijkswaterstaat die wat verder van Middelburg wonen. „Ik denk dat meer mensen zullen proberen te carpoolen", veron derstelt zegsman J. Geluk. „Een dagje thuiswerken kan ook een oplossing zijn." Woensdag was niet bekend bij de NS welke gevolgen de werk onderbrekingen vandaag voor het treinenloop op de Zeeuwse lijn zullen hebben. „Het gaat om wilde acties, dus vallen er voor ons geen voorspellingen te doen", aldus een woordvoerster. „Daarom adviseren we veilig heidshalve niet met de trein te reizen." Internationale treinen zullen naar verwachting trou wens wel rijden, evenals de trei nen van de concurrent Noord- Ned en Syntus in het noorden van het land. De NS heeft voor gedupeerde klanten een com pensatieregeling in het leven geroepen. De dienst Reizigers informatie werd gisteren al overstelpt met vragen voor een alternatief vervoer wegens de staking. Actiebereidheid Onduidelijk was woensdag avond nog in welke mate het Zeeuwse NS-personeel zich bij de werkonderbreking zal aan sluiten. Aangenomen wordt dat de actiebereidheid in Roosen daal vrij groot is, zodat geen treinen Zeeland in zullen ko men. In Vlissingen is de animo onder het rijdend personeel om het werk neer te leggen voorals nog gering. Mogelijk wordt ge probeerd met de enkele treinen die gisteravond op het eindpunt Vlissingen de dienst hebben be ëindigd, volgens een aangepast schema tussen Vlissingen en Roosendaal te pendelen. (Advertentie) MIDDELBURG - De politie Zeeland staat in de startblok ken om de wijkzorg in te vullen. Dat gebeurt na 1 januari. Ieder een die in een wijkteam komt te werken, heeft nog voor het eind van het jaar een aanstellingsbe sluit op zak. Daarmee komt een eind aan een langdurige onze kerheid. De roosterdruk vormt nu een punt van zorg. Er zijn signalen dat een fors deel van de mensen dat formeel onderdeel uitmaakt van de basispolitie, weliswaar vaak met goede redenen, ander werk doet dan bezig zijn in de wijkzorg. Een aanzienlijk aan tal agenten stroomt vanuit de basispolitie door naar specialis tische onderdelen. Het veel ge hoorde verhaal van leegloop spreekt de korpsleiding tegen: d'e verhoudingsgetallen geven het tegenovergestelde beeld aan. De korpsleiding wil nader bekijken hoe de basispolitie zorg in kwalitatieve zin kan worden versterkt. De politie Zeeland zag woens dag volop aanleiding om met een genoeglijke bijeenkomst te rug te kijken op het afgelopen jaar. Met trots wordt terugge blikt op de operatie om weer een financieel gezond korps te wor den. Het heeft er alle schijn van dat het verwachte structurele tekort van rond een half miljoen gulden in 2004, tegen die tijd is omgebogen tot een overschot van 1,2 tot 2 miljoen. De huisvestingsoperatie in ze ventien gemeenten loopt op rol letjes. De verwachting is dat het korps binnen een jaar op het ge bied van de informatie- en com municatietechnologie zijn ach terstand kan inlopen. Verder wordt volop gewerkt aan het opheffen van klachten over de verbindingen. Nieuwjaarsbrunch Tussen 11.00-14.00 uur kunt u terecht voor een uitgebreid warm en koud buffet met live-muziek en ballonnenclown! Na het buffet kunt u voor 5,- p.p. extra gebruik maken van het zwemparadijs. Prijzen: volwassenen 39,50 Kinderen 5 t/m 12 jaar 27,50 Kinderen t/m 4 jaar gratis Familierestaurant Roompot Beach Resort, De Banjaard (Kamperland), Zeeland Village (Scharendijke), restaurant De Parelvisser (Domburg) HUJUJUM Zaterdag 20 januari Arno Huibers 'De Mensenslurper' Clownstheaterproductie voor volwassenen. Aanvang: 20.00 uur Entree: 25,- Za ter dag 27januari Peter Huibers 'Goochelarij' Familievoorstelling voor iedereen vanaf 4 jaar. Aanvang: 15,00 uur. Entree: 10,- Vraag voor een compleet overzicht naar onze theateragenda of kijk op www.partyservlcezeeland.nl Markt 65c, 4331 LK Middelburg j Een hond moet zijn plaats kennen. Het Goese gezin dat zich sinds kort verrijkt weet met zo'n viervoeter, is zich daar terdege van bewust. Voorkomen moet worden dat de hond zich net zo belang rijk voelt als de andere leden van het gezin. Daarom dient hij pas eten te krijgen wan neer de rest van de familie heeft gegeten en hoort hij ge noegen te nemen met een plaatsje op de grond en niet op de bank. Een belangrijk aandachtspunt om de hiërar chie in de roedel te bevesti gen, is verder dat de hond bij thuiskomst van een van de gezinsleden pas als laatste dient te worden begroet. Het hoofd van het gezin vindt het evenwel lastig deze regel te handhaven: „Want die hond is de enige die blij reageert als ik thuiskom." donderdag 21 december 2000 doorlnqrid Huibers YERSEKE - Een tweede, nieu we boring moet de haperende aanleg van de verswaterleiding in Yerseke weer vlot trekken. Pogingen om een vastgelopen ruinier - waarmee een boorgat tot de gewenste diameter wordt vergroot - weer in beweging te krijgen, zijn inmiddels ge staakt. „Het was een moeilijke beslis sing", zegt F. Koch, directeur van het gelijknamige Goese in genieursbureau dat de aanleg van de verswaterleiding bege leidt. „Een dure boorbuis laten zitten, betekent een flinke kos tenpost voor de aannemer." Over de hoogte van het bedrag wil hij niets kwijt. Toch is de tunnel waar de ruimer in vastzit niet voor niets ge boord. Onlangs is besloten de buis niet voor water, maar voor de besturingskabels te gebrui ken. Die zorgen er straks voor dat vraag en aanvoer van water op elkaar afgestemd kunnen worden. „Dat kan prima, de rui mer en boorbuis zijn hol. Er is dus ruimte genoeg voor de ka bels", zegt Koch. „Alleen zou den we normaal een stalen buis gebruiken, omdat dat goedko per is." Ruim drie weken geleden bleek er geen beweging meer in de rui mer te krijgen. De oorzaak is on duidelijk. „We hebben noch een obstakel, noch een duidelijke afwijking in de bodem kunnen vinden", zegt Koch. Het Belgi sche Hydro Soil Services (HSS), gespecialiseerd in gestuurde bo ring, wijt de moeilijkheden aan de sterk wisselende-samenstel ling van de grond. Grondlaag De tweede tunnelbuis waar het boorbedrijf afgelopen zaterdag aan begon, komt op een diepte van dertig meter te liggen. Dat is tien meter dieper dan de eerste buis. Zo hoopt HSS een stabie lere grondlaag te bereiken. Tot ■nog toe verloopt de tweede bo ring volgens Koch voorspoedig. De boor bevindt zich op onge veer vijfhonderd meter van het Op de kop van de Julianahaven in Yerseke verrijst een pompgebouw, van waaruit het zoute water naar de schelpdierenbedrijven wordt geleid. foto Willem Mieras parkeerterrein bij dorpshuis De Zaete. Tot de kop van de Juli anahaven moet nog ongeveer duizend meter worden afgelegd Komt er geen kink in de kabel, dan bereikt de boor in de eerste week van januari zijn bestem ming. Daarna kan met de boring van de tweede waterleiding worden begonnen. Op de kop van de Julianahaven is aannemingsbedrijf Van Lee uit Veghel - samen met HSS ver antwoordelijk voor de aanleg van de verswaterleiding - on dertussen druk bezig met de bouw van een pompgebouw. Ook wordt er net over de dijk een inlaatpunt aangelegd. Schoon Oosterscheldewater kan straks vanaf het inlaatpunt, via het pompgebouw, door de leiding naar mosselbedrijven langs de Korringa weg en de oes terputten worden getranspor teerd. Ook het 'aqua-business-terrein' Olzendepolder wordt op die ma nier van water voorzien. Het ge bruik van schoon water wordt waarschijnlijk al snel door de Europese Unie verplicht ge steld. Eind van de week wordt de boring, waaraan behalve Bel gen veel Engelsen en Ieren werken, gestaakt. Het werk wordt woensdag 3 januari weer hervat. Er lijkt geen einde te komen aan de volle zakken kerstpost. foto's Ruben Oreel door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Wie tijdens de dagen voor Kerstmis 's ochtends een bezoek brengt aan het rusti ge postkantoor aan de Ar- nesteinvveg in Middelburg, kan nauwelijks vermoeden wat zich een paar meter verderop af speelt. Achter de deur in het sor- teercentrum heerst een ogen schijnlijke chaos. Kratten vol post wachten op sortering, kar retjes worden in hoog tempo door de gangen geduwd. Tien tallen postbodes in rood-bruin tenue zitten achter kasten om de kaarten en brieven zo snel mogelijk in de juiste vakjes te leggen. De radio staat hard aan, Mede werkers zingen 'Last Christ mas' mee met Wham. Ondanks de drukte zit de stemming er goed in. „We verwerken in de cember twee keer zoveel post als normaal", zegt vestigingsma nager A. Totté van het sorteer- centrum. Middelburg is het postale zenuwcentrum van Walcheren. Alle post voor het ei land, behalve die voor Vlissin gen, passeert hier. Dinsdag heeft het centrum bijna 170.000 stuk ken verwerkt, het ongeadres- seerd drukwerk met meegere kend. Om alle kerstkaarten op tijd be zorgd te krijgen, is in december extra personeel aangetrokken en wordt er dag en nacht door gewerkt, In Middelburg werken veertig personen meer dan nor maal, in heel Zeeland gaat het om driehonderd extra mede werkers. Ondanks de krappe ar beidsmarkt kostte de werving weinig moeite. „Daar hebben we geen problemen mee gehad", vertelt Totté. „Het loopt meestal via familieleden van het perso neel en we schakelen de zater dagpostbodes in." Schifting Corrie de Nooijer werkt deze maand twee weken als postsor- teerder. Normaal gesproken is ze huisvrouw en werkt ze als al fahulp. Via haar schoondochter, die in Vlissingen bij de post werkt, kwam ze bij het sorteer- centrum terecht. Ze is speciaal ingehuurd voor het sorteren van de streekpost. Normaal gespro-, ken gaat die net als de andere post naar Rotterdam, maar in de kerstperiode wordt alle streek post voor Walcheren in Middel-, burg gesorteerd. Zittend achter een kast maakt De Nooijer een eerste schifting door alles met dezelfde postcode in een vak te leggen. Als dat gebeurd is, wor den de poststukken verder ver deeld. Alles wat ze nu sorteert, is vanmorgen uit de bus gehaald en ligt morgen op de deurmat. De post uit de rest van het land komt gesorteerd op wijk binnen. De postbodes 'gooien' het ver volgens op straat. Tenslotte leg gen ze alle post op volgorde van de loopronde. Met aan de duim een soort rubberen vingerdop, een 'postaal condoom' noemt één van de postbodes het, steken de postbodes de stukken op volgorde. De last voor een post bezorger loopt in deze weken op tot tweehonderd kilo per dag. Niet alles hoeft gelukkig in één keer op de fiets mee. Auto's brengen zakken naar steunpun ten in de wijk. Peter Wolff is al dertig j aar post bode. Hij sorteert vandaag de post voor de Oude Vlissingse- weg. Met een stuk of zes colle ga's doet hij één wijk. Elke dag rouleren ze over de verschillen de routes. „Het is belangrijk dat je veel in dezelfde wijk loopt", zegt hij. „Want vooral op kerst kaarten schrijven mensen vaak een verkeerd huisnummer." Omdat hij bekend is in de wijk pikt hij die foutjes er gemakke lijk uit. „Als ik het niet weet, is er altijd wel een collega die het goede adres in zijn hoofd heeft. Tijdens de twee weken voor Kerstmis is het hard doorpezen. Hoe houden de postbodes dat vol? „Je moet gewoon rustig de tijd nemen om te eten", zegt Wolff. „De eerste paar dagen gaan wel, maar als je niet goed eet, kom je jezelf aan het eind van de week tegen." Hij maakt lange dagen. „We zijn maan dagmorgen om zes uur begon nen en zaterdag zitten we er nog om zes uur 's ochtends. In de avonduren doen we vaak nog wat sorteerwerk." Tegen elf uur 's ochtends zit de eerste ronde erop. Alle post voor zo'n negentig wijken is in de juiste tas terecht gekomen. De postbodes zwermen uit over het eiland. Vandaag bezorgen ze op nieuw rond de 17 00 0 0 stukken Een medewerkster sorteert de streekpost. NieuvvjaarsTIP Advertentie De leukste 7| in uw omgeving

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 39