Eenmaal een bink altijd een bink Een bril om beter te kunnen horen Genen zandraket in kaart Natuur vertelt over het weer Vrouwen kiezen bij voorkeur partner die populair is Acaciasap stimuleert borstvoeding Cowboy wordt koeienfluisteraar Nieuw leven in de wolken Rijp of ijs op Mars postzegels 36 nsmss. donderdag 21 december 2000 door Peter de Jaeger LOS ANGELES - Plantenge- netici uit Amerika, Japan en Europa willen voor 2010 de functie ontrafelen van alle ge nen in de Arabidopsis of zand- raket (familie van de kool). Dat moet een blauwdruk opleveren voor de werking van alle land bouwgewassen. De verworven kennis zal resulteren in een tweede groene revolutie. Het genoom van de zandraket is al bijna volledig in kaart ge bracht. De genvolgorde van de laatste paar chromosomen wordt binnen een jaar ver wacht. Op dat moment zijn, na zes jaar onderzoek, alle 25.000 genen van de zandraket be kend. Dat is al een hele presta tie, maar het resultaat maakt nog njet duidelijk hoe de genen functioneren. Wie alle letters van het alfabet kent, kan alleen met die kennis nog geen boek lezen. De genetici zijn optimistisch en denken de klus voor 2010 te klaren. Chris Somerville van de Stanford Universiteit in Ca- lifornië: „In het stenen tijdperk van de genomica leek dat prak tisch onhaalbaar. De DNA- techniek gaat razendsnel. In 1990 waren er zes manjaren voor nodig om een plantengen te isoleren. Nu lukt dat binnen vijf weken." Groei en ontwik keling van de kleine zandraket kan makkelijk in het lab wor den gevolgd. De levenscyclus, van zaad tot bloei, duurt slechts zes weken. De plant be vrucht zichzelf en produceert duizenden zaden, waarbij makkelijk mutanten ontstaan waar weer verder mee kan worden geëxperimenteerd. WAGENINGEN - Jonge moeders die geen borstvoeding kun nen geven, zijn gebaat bij een sapje van de acaciaplant. Dat ontdekte Zourata Lompo, een onderzoekster uit het West- Afrikaanse Burkina Faso, die binnenkort op dit onderwerp promoveert aan de Wageningen Universiteit. •De acaciaboom is een lactatie-stimulerende plant. Fijnge stampte wortels of bladeren gemengd met water zijn toege diend aan vrouwelijke ratten die net jongen hadden gekregen Deze proefdieren gaven kort na consumptie bijna twee keer zoveel melk. „Zelfs in de borstklieren van maagdelijke ratten ontstaat melk", zegt de onderzoekster optimistisch. In Afrika is borstvoeding erg belangrijk. De grote kinder sterfte in dit continent is vooral te wijten aan slechte voeding in de eerste paar weken na de geboorte. Als een vrouw zelf geen moedermelk heeft, is er nauwelijks een alternatief, aldus Lompo. Het bestand aan acacia's in West-Afrika holt achteruit. De boom wordt voor verschillende doelen gebruikt. Zo bevatten de bast en de wortel geneeskrachtige stoffen tegen allerlei kwalen. De boom lijdt onder dit intensief gebruik en legt voortijdig het loodje. GPD door Peter de Jaeger KENTUCKY - Niet alleen vrou welijke dieren kopiëren eikaars voorkeur. Ook mensen apen el kaar na bij de partnerkeuze. Ie dereen wil wel graag uniek zijn, toch blijkt imitatie grote voor delen te hebben. De overname van eikaars gedrag bij partnerkeuze is aan getoond bij vogels en vissen. Korhoenders bijvoorbeeld ver zamelen zich op speciale plek ken in het bos om elkaar het hof temaken. De mannelijke vogels pronken met hun veren in de hoop de aandacht te trekken van een vrouwtje. Vrouwen slenteren over de open plek in het bos, maken hun keuze en pa ren ter plekke. Als hetzelfde mannetje een paar keer door verscheidene vrouw tjes is verkozen, dan staan de vrouwtjes in de rij. De meest succesvolle Casanova doet het met tachtig procent van de pas serende vrouwtjes. Kwartels paren ook het liefste met een mannetje dat ze daarvoor met een ander hebben zien vrijen. Experimenten met harnasman- netjes - een zoetwatervis - in het lab geven een soortgelijk beeld. Anders dan kwartels en hoen ders hebben de mannelijke har- nasmannetjes echter wel een zorgende taak. Ze bewaken de eieren in het nest en blijven bij de jongen tot die oud genoeg zijn om op zichzelf te staan. De man- netjesvissen met nest hebben het meeste succes bij zoekende vrouwtjes. Door eieren te leggen in een bewoond nest is de kans op roof kleiner, zo luidt een mo gelijke verklaring. Dat die redenering niet hele maal op gaat, blijkt uit onder Uit onderzoek blijkt dat vrouwen blindelings aannemen dat een man wel iets moet hebben, wanneer andere vrouwen hem aantrekkelijk vinden. foto Joop Boek/GPD zoek bij guppies. Normaal val len de vrouwen voor oranje exemplaren. Hoe feller de kleur, hoe groter de brutaliteit en de daarmee gepaard gaande be scherming tegen aanvallers, zo is de ervaring. Maar die gene tisch ingesleten voorkeur valt als een plumpudding in elkaar als de vrouwtjes eerst een colle ga zien paren met een grauw ge kleurd exemplaar, terwijl een oranje mannetje toch tot hun beschikking staat. Hetzelfde kopieergedrag is aangetoond bij de tropische aquariumvissen madaka, mollies en zwaard- staarten. Wat het voordeel van deze na- aperij is, blijft onduidelijk. Een mogelijke verklaring is tijdsbe sparing die benut kan worden voor andere nuttige zaken, zoals het zoeken naar voedsel en op de hoede zijn voor belagers. Het kan ook zijn dat wat anderen doen, informatie geeft voor de eigen keuze. Maar vogels en vis sen staan niet bekend als ratio nele denkers. Ze vertrouwen blindelings eikaars inzicht en volgen de kudde. Hoe zit het dan met onafhanke lijk denkende mensen met een eigen keuzevrijheid. Om dat te achterhalen deed Michael Cun ningham van de universiteit van Kentucky in Louisville een ge waagd experiment. Bijna twee honderd vrouwelijke studenten kregen een fictief rapport voor hun neus over leeftijdgenoot Chris. Dat verslag was zoge naamd geschreven door vijf col lega's na een gesprek van twin tig minuten. In werkelijkheid bestaan Chris en de vijf collega's niet. In de afzonderlijke rappor ten kreeg Chris een waardering voor aantrekkelijkheid van drie of tien. Bovendien wilden vier, één of geen van de vijf vrouwe- 1 ij ke rapporteurs een a fspraakj e met hem. Na het lezen van de rapporten werd de studenten gevraagd of ze met Chris uit wil den gaan. Een hoge waardering voor Chris door de 'peergroup' betekende een hoge bereidheid onder de vrouwen voor een avondje stappen. „De vrouwen nemen blindelings aan dat hij wel iets moet hebben, wanneer andere vrouwen hem aantrek kelijk vinden", zegt Cunning ham. Individueler Mannen zijn minder beïnvloed baar door hun leeftijdgenoten, zo blijkt uit hetzelfde experi ment met omgedraaide rollen en behoud van de androgyne naam Chris. Ze vertrouwen wel op de waardering van hun collega's, maar worden nauwelijks beïn vloed door hun bereidheid tot een afspraakje. Het verschil tussen man en vrouw liep nog meer uiteen bij de vraag of ze met Chris wilden trouwen op basis van de infor matie. Dit strookt volgens de onder zoekers met de evolutietheorie Bij de meeste diersoorten zijn de vrouwtjes kieskeuriger dan mannen. Reden is dat ze meer tijd en energie investeren in grootbrengen van het kroost en daar goede hulp bij kunnen ge bruiken. Zij baseren zich daar bij op informatie die anderen verschaffen. Cunningham: „Mannen zijn - evolutionair ge zien - veel individueler gericht en kunnen zich daarom makke lijker veroorloven om als Casa nova door het leven te gaan AUSTIN - Ook de wereld van de cowboys staat niet stil. Door de kuddedieren te voorzien van een elektronische halsband kunnen de drijvers het rustiger aan doen. De locatie van de koeien op de uitgestrekte prairie wordt door satellieten nauwkeurig in de gaten gehouden. De moderne cowboy zit achter zijn computer en kan de kudde elke gewenste richting opdrijven via zachte commando's in het koeienoor. De cow boy wordt een koeienfluisteraar Het virtuele hek is uitgevonden door Dean Anderson van het onderzoeksinstituut van het ministerie van landbouw in Nieuw Mexico. De vinding zal niet het werk van de cowboys overnemen, maar het zal wel een handig hulpmiddel worden Bij voorbeeld om de dieren naar nieuwe sappige weiden te loodsen als ze zijn uitgegraasd. GPD INNSBRUCK-Bacteriën leven en groeien in wolken, waar ze regen veroorzaken en het klimaat beïnvloeden. „We waren verbaasd actief groeiende bacteriën te vinden", zegt de Oos tenrijkse onderzoeker Birgitt Sattler van de universiteit van Innsbruck. Hoewel van bacteriën bekend is dat ze tot hoog in de atmosfeer worden weggeblazen en zich op die manier over de aarde kunnen verspreiden, wist niemand dat ze zich daad werkelijk konden vermenigvuldigen in wolken Dat ontdekten Oostenrijkse onderzoekers bij analyse van door een weerstation op de top van de alp Sonnblick bij Salz burg opgevangen wolkenmonsters. De waterdruppels wer den eerst bevroren, vervolgens ontdooid en bekeken op de lage temperaturen die in wolken heerst. Elke milliliter smelt water bleek ongeveer 1500 levende bacteriën te bevatten,sommige rond andere langwerpig. De bacteriën ver menigvuldigen zich binnen enkele dagen Dat is sneller dan de gemiddelde levensduur van een wolk. Daarom moeten de bacteriën zich wel voortplanten binnen de wolk, luidt de con clusie. GPD HOUSTON - Is het rijp of is het ijs, zo vragen planeetweten schappers zich af bij het bestuderen van de foto's die de om Mars cirkelende ruimtesonde Mars Global Surveyor (MGS) heeft gemaakt van het inwendige van vier kraters. Op de kleu renbeelden is duidelijk te zien hoe de bodems van vier grote kraters met een witglanzende substantie bedekt zijn. Voorlo pig denken onderzoekers dat het rijp is. GPD door Cock Rijneveen DELFT - Voor een niet onaan zienlijke groep mensen willen gesprekken tijdens een verga dering of feestje nog wel eens ontaarden in een kakofonie van geluiden. De hoorbril brengt uitkomst. De spraak wint het dan van het geroeze moes. Een bril om beter te kunnen horen. Het klinkt op het eerste gehoor absurd. Toch lijkt het voor mensen met een gehoor probleem een uitkomst. De hoorbril is namelijk ontwik keld om bepaalde geluiden te versterken, terwijl allerlei 'ruis' juist wordt onderdrukt. Natuurkundig ingenieur Ivo Merks, die aan de Technische Universiteit Delft op dit ap paraatje promoveerde, verbe terde de hoorbril tot een dra- genswaardig attribuut. Het onderzoek werd uitgevoerd bij de sectie Akoestische Beeldvorming en Geluidbe- heersing van de faculteit Technische Natuurweten schappen. De uitleg wat de hoorbril doet, is eenvoudig. „Geluid dat van voren komt", verklaart Merks, „hebben we willen versterken en dat van de zij kant verzwakken." En dat is nodig. Want, zegt de promovendus: „Tien procent van de Nederlandse bevol king heeft op feestjes moeite een gesprekje goed te ver staan." In een lawaaiige omgeving blijkt een groep mensen, nor maal- of slechthorend, door de veelvoud aan geluiden een soort storing op te vangen. Oorzaak: de oren zitten nu eenmaal aan de zijkant van ons hoofd, terwijl een ge sprekspartner zich altijd vóór iemands aangezicht opstelt. De oplossing voor dat pro bleem heeft de promovendus gevonden in het monteren van een viertal minuscule micro foons - samen een zogenaamd array vormend - in de plastic brillenpoot ('veer') van een montuur. Speciaal ontwikkel de elektronica zorgt ervoor dat het geluid van voren wordt versterkt en uit andere richtingen wordt onderdrukt. „Geluid van voren komt bij het eerste microfoontje en met een vertraginkje bij het vol gende. Geluid van opzij komt tegelijkertijd bij de vier mi- Natuurkundig ingenieur Ivo Merks verbeterde de hoorbril tot een dragenswaardig attribuut. foto Jacques Zorgman crofoontjes. Dat geeft je de mogelijkheid bepaalde gelui den te versterken of te onder drukken", aldus Merks. Hoorpoten Een bril is maatschappelijk ingeburgerd en maakt het commercieel interessant. Daarbij is een groot deel van de doelgroep (veelal ouderen) reeds brildragend en wordt die dus niet opgezadeld met een nieuw apparaatje. Want aan elk willekeurig, gewoon in de winkel te kopen montuur kunnen de speciale 'hoorpo ten' worden gemonteerd. „Je zou het kunnen vergelijken met een leesbril die je opzet, wanneer je hem nodig hebt. Via een spoeltje kan het uit gangssignaal van de hoorbril vervolgens worden gekoppeld aan een normaal gehoorappa raat. „Het is puur aanvullend. De hoorbril komt dus niet in plaats van het gehoorappa raat. Het versterkt het geluid uit een bepaalde richting, waardoor iemand in een ru moerige omgeving spraak be ter kan verstaan." Dat is tege lijkertijd het grote verscnil met bestaande gehoorappa raten: die hebben de 'hebbe lijkheid' alle geluiden te ver sterken. Met Merks' promotie is het onderzoek weliswaar succes vol afgerond, de hoorbril is nog niet in de winkel verkrijg baar. Toch heeft de commercie belangstelling getoond. Mi crotonic uit Amsterdam werkt momenteel aan de pro ductie van de microfoontjes. Essilor uit Zevenaar, de uit vinder van de variluxglazen, werkt momenteel aan het ont werp van de brillenpoten. De TU op zijn beurt stort zich verder op de elektronica. Bin nenkort verschijnen de eerste vijftig exemplaren voor een gebru i kersonderzoekGPD Christenen over de gehele we reld hebben een heel jaar lang de geboorte herdacht van Christus, 2000 jaar geleden. In ternationaal zette de Katholie ke Kerk het Jubeljaar op Kerst mis 1999 in met de opening van de Heilige Deur van de Sint-Pieterbasiliek te Rome door paus Johannes Paulus II. Op 6 januari wordt Iubilaeum AD 2000 plechtig afgesloten. België markeert 27 december dit einde met een jubileumzegel van 17 Bef./0,42 euro waarop een symbolische voorstelling, een gele ster in een paars vlak. De zegel heeft een vignet met als motief het logo van het Jubel jaar. België heeft 4 december weer zegels aan twee permanente reeksen toegevoegd. De serie met de beeltenis van koning Al- bert II werd uitgebreid met een zegel van 36 Bef./0,89 euro en in de Vogelserie verscheen de zegel met de koolmees (van 1 juni 1992) in herdruk: 8 Bef./0,20 eu- Waarschijnlijk volgen nog meer Vogelzegels in herdruk in dub bele waarden. In oktober werd aan bezoekers van de World Exhibition ESPA- NA 2000 te Madrid het velletje Karei V met de 34 Bef./0,84 eu ro-zegel met opdruk aange boden. Deze opdruk luidt: ES- PANA 2000 Exposicion Mun- dial de Filatelia Madrid 6-14/X/2000 Het velletje is te bestellen bij Di rectie Postzegels Filatelie. Egide Walschaertsstraat 1,2800 Mechelen (NB. Nieuw adres). een vervolg op deze emissie. De ze keer staan op zegels van 40,00 Isk. en 50,00 Isk. de ouders van de kerstmannetjes, Gryta en Leppalüdi. De zegels zitten ook in een velletje (90 Isk.) met op de rand de dertien kinderen en in een boekje (10x40 Isk In de vorige rubriek is een begin gemaakt met door Posteurop- en emigratielanden uitgegeven kerstzegels. Een vervolg: De kerstzegels van Eiland Man, die 7 november verschenen, staan in het teken van het kind. Op de zegels onder meer kinderen dansend rond een kerstboom en reikend naar sterren. Waarden en bijzondere teksten. 2 lp (peace), 25p (hope), 45p (love) en 65p (faith). Eerder (6 oktober) kwam Eiland Man met een serie onder de titel Holiday Nostalgia waarop prachtige oude affiches uit on dermeer 1925, 1929 en 1951. De serie telt zegels van 22p, 26p, 36p, 45p en 65p. Het Kanaaleiland Guernsey kwam 19 oktober met zijn kerstemissie. Zes zegels met winterbeelden met op elke zegel een anglicaanse kerk van het ei land: 18p, de stadskerk van St. Peter Port, 26p, kinderen verla ten de St. Sampston Churche, 36p, Vale-churche, 40p, de St. Pierre du Bois, 45p, St. Martin's Churche en 65p, de St. John's Churche. De zegels zitten ook in een velletje met op de rand kerstgroeten in het Guern- sey-Frans, Engels, Duits, Frans, Portugees en Italiaans. Voor het derde jaar op rij staat er op de Zwitserse kerstzegel (21/11) kerstboomversiersel. Na een klokje, een bal nu een (zilve ren) engel (90 rappen). Bij deze zegel is het 21 novem ber niet gebleven. De al meer dan tachtig jaar oude Pro-Juventutereeks werd uit gebreid met een vier zegels tel lende serie die als thema heeft de sociaalpedagogische gezins zorg. Op de zegels de kerstman in een slee die kerstgeschenken naar arme gezinnen brengt (70 35 rp.), drie kinderen bij een hek (70 35 rp.). een schooljongen onder een paraplu (90 45 rp.) en in de sneeuw spelende kinde ren (90 45 rp.). Op 19 oktober gaf Guernsey- Alderney deel IV uit van de reeks Historische ontwikkelin gen van het garnizoen op Alder- ney. Vier paren (2 x 2 lp, 2 x 26p, 2 x 36p en 2 x 40p, doorlopende afbeeldingen) met o.a. beelden van het garnizoensbal en het be zoek van de gouverneur van Bailiwick, Sir Marcus Slade (1863). Vorig jaar kwam IJsland met dertien kerstzegels met afbeel dingen van de dertien IJslandse kerstmannetjes. De kerstzegels van dit jaar (9 november) zijn Verder verscheen een 70 rp-ze- gel Dag van de Postzegel (een postillon op weg naar de feest- markt in Zürich); werd de per manente reeks Toerisme met twee zegels uitgebreid, 200 rp. (wandelen) en 300 rp. (fietsen) en werden tot slot de eerste voorgefrankeerde enveloppen uitgebracht: een postillon met een overmaatse brief in de hand (A-tarief) en een clown die uit een doos komt (B). Hero Wit door Ben Apeldoorn DE BILT- Alwéér een boek over het weer is de eerste ge dachte bij het zien van Het Weer, nader verklaard van de hand van KNMI-persvoor lichter Harry Geurts. Maar het meldt toch veel meer in teressante zaken die met ons dagelijkse weer in verband staan dan in andere weer boeken is te vinden. Het boek is geschreven naar aanleiding van het tienjarig bestaan van teletekstpagina 7.17 met dezelfde naam: Het weer, nader verklaard, De auteur begon daar in novem ber 1990 mee Op die pagi- na('s) wordt al tien jaar lang elke dag een actueel onder werp van het weer voor de betreffende dag nader ver klaard. Het boek is daarvan een compilatie met het grote voordeel dat er, gezien de veel grotere beschikbare ruimte dan een teletekstpa gina biedt, veel dieper kan worden ingegaan op de vele bijzonderheden en ver schijnselen die met het weer te maken hebben. Daarvan is in het boek gretig gebruik ge maakt. Zo wordt uiteengezet dat ons weer grotendeels bepaald wordt door een machtige, duizenden kilometers lange luchtbeweging op zo'n tien kilometer hoogte in de at mosfeer. Soms komen in deze zogeheten straalstroom windsnelheden voor van meer dan 350 kilometer per uur. De straalstroom bepaalt vaak de aanvoerroutes voor depressies in onze richting of de vorming van hogedrukge- bieden boven West-Europa. Extra actueel in deze tijd nu de laatste maanden gedomi neerd worden door onge woon zacht, vochtig weer omdat de straalstroom al die tijd de ene na de andere oce aandepressie op ons af stuurt. Weerextremen in het verle den worden uitvoerig be licht: langdurige droogte, overvloedige neerslag, stren ge kou en stormen met or kaankracht zoals die welke eind januari 1990 bijna het hele openbare leven in ons land lam legde en voor mil jarden schade aanrichtte. In het jaar 1503 zuchtte de bevolking vier maanden lang onder een verzengende droogte. Op veel plaatsen braken bos-, veen- en koren- branden uit en plaatsen als Hindeloopen, Gorinchem, Zaltbommel en Harderwijk gingen bijna geheel in vlam men op Het jaar met vermoedelijk de grootste droogte was 1540, waarbij gedurende zeven lange maanden vrijwel geen drup pel regen viel en zelfs de Rijn opdroogde! Daar moet je in onze tijd toch niet aan den ken. De auteur besteedt in zijn boek ook veel aandacht aan dieren in de natuur en hun gedragingen voorafgaande aan of tijdens bepaalde weertypen of weeromslagen. Daar is veel uit af te leiden. Spinnen weven grotere web ben als ze mooi, rustig weer verwachten; zwaluwen vlie gen bij langdurig mooi weer hoger in de lucht om de sim pele reden dat insecten, hun voedselbron, door de ther miek mee omhoog worden genomen. Aan spreuken als 'vliegen zwaluwen hoog dan is het weer schoon en droog; vliegen ze laag, regen voor vandaag' mag dan ook veel waars worden gehecht. Behalve bij de vele spreuken die met allerlei weertypen in verband staan en die als een rode draad door het boek lo pen, staat de auteur ook uit voerig stil bij in deze moder ne tijd steeds onbekender geworden begrippen als Hondsdagen, Schaaps- scheerderskou, IJsheiligen en Pinksterweer. Kerst Ook het in Nederland zeld zaam geworden verschijnsel van een witte kerst, dat ook dit jaar ons neus ongetwij feld voorbij zal gaan, wordt belicht. De laatste keer dat dat optrad, was in 1981, toen in Midden-Nederland een twintig centimeter dik pak sneeuw viel dat overigens weer snel wegdooide. Wie het boek gelezen heeft, zal beamen dat men veel over het weer, bijvoorbeeld dat voor de komende dag, te we ten kan komen door de ogen in de natuur goed de kost te geven GPD Harry Geurts Het Weer, nader verklaard - ISBN 90389 1082 7. Uitgever Elmar B.V., Rijswijk. Prijs:/29,50

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 15