PZC Havens in trek bij bedrijven D&R valt op met Zeeuwse producten 11 Aandeelhouders Vastned blokkeren fusie Verpakkingsbedrijf Budelpack aast op Klöckner Pentapack <S3i Zeeland Seaports positief Constructie voor fietsenstalling station marginalia Naakt Mest Koeienboer het bedrijf Loopt u al een beetje warm voor de Warme Winterdagen? irjLS&Z ƒ169,- Telfort door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Door de komst van de Westerschelde Container Terminal willen steeds meer be drijven zich vestigen in Terneu- zen en Vlissingen. Het Antwerp se Katoennatie gaat in de Braakmanhaven in Terneuzen een logistiek centrum bouwen. Van Uden Schaftveen zet een zelfde soort bedrijf neer in Vlis- singen-Oost. Bovendien willen nog eens twee ondernemingen fabrieken bouwen in de twee havenplaatsen. In totaal gaat het om ruim zeshonderd ar beidsplaatsen. Voorzitter D. Bruinooge van het havenschap Zeeland Seaports maakte dat gisteren bekend tij dens de presentatie van de jaar cijfers van Zeeland Seaports. Het logistiek centrum van Ka toennatie is met name gericht op de chemische industrie. „Maar het is niet uitgesloten dat het ook voor andere soorten bedrij ven diensten gaat verlenen", zei directeur J. Philippen van Zee land Seaports. Het heeft vijftien hectare grond gekocht en bouwt dat in vijf jaar voL Vplgens Phi lippen is daarmee de helft ge vuld van het logistiek centrum dat in de Braakmanhaven komt. Van Uden Schaftveen (een com binatie van Van Uden, de Van der Schaftgroep en de Euro Rijn Groep) gaat een logistiek cen trum bouwen in Vlissingen- Oost. Het bedrijf heeft daar bij na dertig hectare grond aange kocht en ontwikkelt dat in de komende zes tot acht jaar. Phi lippen: „Als je het hebt over het aantal arbeidsplaatsen, dan kun je uitgaan van vijftien ar beidsplaatsen per hectare." donderdag 21 december 2000 Voorzitter Bruinooge van Zee land Seaports zei gisteren dat er nog eens twee bedrijven naar Terneuzen en Vlissingen komen. „Daarover heb ik mondeling overeenstemming bereikt. Ik verwacht dat in het voorjaar van 2001 de formele afsluiting van de koop een feit zal zijn." Over welke bedrijven het gaat kon en wilde hij gistermiddag niet zeggen. Wel wilde hij kwijt dat ze goed zijn voor 160 banen. De bedrijven denken volgens Bruinooge aan voldoende per soneel te kunnen komen. Direc teur Philippen: „Steeds meer bedrijven komen naar Zeeland omdat ze hier nog wel personeel kunnen vinden dat elders niet meer te krijgen is. Zo is onlangs een bedrijf uit Nieuw-Lekker- land verhuist naar Vlissingen, omdat het hier nog wel aan spe cifieke vakmensen kan komen." Nog geen twee jaar na de slui ting van de Engelhard fabriek in Terneuzen, hebben zich ver schillende kandidaten gemeld voor dit terrein van zestien hec tare. Verbrugge International bouwt aan de kop van de Zeve- naarshaven een terminal voor de overslag van vierhonderd duizend ton kunstmest(produc- ten) voor DSM Agro. Voor de ontsluiting van het gebied in vesteert Zeeland Seaports in de aanleg van een haven voor klei ne zeeschepen, een kade voor binnenvaartschepen en een aangepaste spoorontsluiting. De bedrijfsresultaten van de ha vens in Vlissingen en Terneuzen zijn goed. In totaal is er een winst geboekt van 5,5 miljoen (vorig jaar 4,3 miljoen). De overslag van de Zeeuwse havens steeg met twee procent naar 26,6 miljoen ton. AMSTERDAM - Een bouwvakker werkt aan de ijzeren draagconstructie van de nieuwe tijdelijke fietsenstalling bij het Centraal Station in Amsterdam. De stalling wordt gebouwd in verband met de reconstructie van het Stationsplein en moet plaats bieden aan negenduizend fietsen. foto Robbert Slagman/ANP van onze redactie economie AMSTERDAM - De aandeelhouders van vastgoedfonds Vastned Offices/industrial uit Rotterdam hebben gistermiddag de droomfusie met de Amsterdamse branche genoot Uni-Invest naar de prullenbak ver wezen. Dat gebeurde nadat eerder op de dag na een urenlange vergadering de aandeelhouders van Uni-Invest het fusieplan met een krap pe meerderheid hadden goedgekeurd. Het struikelpunt bleek de hoge afkoopsom van 340 miljoen die topman R. Homburg van Uni-Invest zou krijgen. De fusieplannen werden begin dit jaar aan gekondigd en moesten leiden tot een vast goedconcern van Europees formaat met een vastgoedportefeuille van 6,5 miljard. Na de zomer ontstonden er echter problemen. Commissaris H. Sterk stapte op omdat hij het niet eens was met de plannen. Echte consternatie ontstond toen uit de definitie ve voorstellen bleek dat Homburg 340 miljoen zou ontvangen voor het opgeven van rechten die hem oppermachtig zouden maken bij Uni-Invest. Het gaat om prioriteitsaandelen en be schermingsconstructies die Homburg ver kreeg, nadat hij begin jaren negentig aan trad bij het toen kleine en zieltogende Uni- Invest. Niemand kon bevroeden dat het fonds onder hem uit zijn as zou herrijzen, waarmee de rechten van Homburg goud waard werden. Teleurgesteld Directievoorzitter K. Streefkerk van Vast- Ned toonde zich na afloop van de vergade ring teleurgesteld, omdat hij grote voorde len verwachtte van het samengaan. Hij had zijn hart bij het zien van de presentielijsten al vastgehouden. Er waren institutionele FNV Magazine heeft een nog al vreemde voorkant. Hele maal zwart, met in het midden een naakte man, met een enor me bierbuik en een kerstman- baard. Wie het blad omdraait ziet diezelfde man, maar dan van de achterkant. Hij houdt zijn billen samengeknepen en zijn armen gespreid. Wat zou dit nu weer te beteke nen hebben? Zou er een verhaal in staan over de kwetsbaarheid van het menselijk lichaam bij bepaalde vormen van arbeid. Dan is zo'n cover nog wel te ver klaren We gaan dus snel op zoek naar het verhaal achter deze naakte kerstman. De man op de kaft is Jakob Haak (58) en hij is nudist. Nou, daar waren we al achter. In een inter viewtje zegt hij dat hij zich vroe ger schaamde omdat hij nogal klein geschapen is. Maar die schaamte heeft hij jaren geleden overwonnen. Zijn vrouw is nu ook nudist en ze zijn op vakantie geweest naar St. Tropez. Nog steeds is niet duidelijk waarom deze man in FNV ma gazine staat. Pas in de laatste regel van het stuk volgt een verklaring. Me neer Haak heeft namelijk jaren bij de luchtmacht gewerkt en is altijd vakbondslid geweest. Dat blijkt de enige aanleiding om deze man bloot op de cover te zetten. Zeg dat dan meteen: de FNV kleedt zijn leden voortaan uit! (Sylvia Marmelstein) beleggers aanwezig waarvan bekend was dat zij tegen het fusievoorstel waren. Zij hadden bij Uni-Invest weinig kans, omdat daar kleinere aandeelhouders de boventoon voeren. Van het kapitaal van Vastned zit driekwart in handen van instituten zoals pensioenfondsen. Daar zagen zij hun kans schoon. Streefkerk vond het niet voor de hand lig gen om nieuwe onderhandelingen met Homburg te openen. Hij verwacht eerder dat de Nederlands-Canadees zijn rechten buiten Nederland zal proberen te verkopen. De ƒ340 miljoen voor Homburg zorgden voor een ware oorlogsstemming tussen hem en groepen aandeelhouders onder leiding van de Vereniging voor Effectenbezitters (VEB). De VEB probeerde, tevergeefs, via de Ondernemingskamer te voorkomen dat er gisteren een besluit zou worden genomen. De Vries verklaarde ook dat Homburg aan deelhouders onder druk zette. ANP Vrijwilligerswerk is helemaal in. Veel mensen vinden het asociaal om alleen maar geld voor zichzelf te verdienen. Ze besluiten zich naast hun baan ook bezig te houden met vrijwil ligerswerk. Sommige bedrijven (Fortis en Shell) stimuleren hun personeel om eens een dagje ergens vrij willigerswerk te gaan doen. Bij voorbeeld naar de dierentuin met verstandelijk gehandicap ten. Of in het park wandelen met ouderen. Accountantsgigant KPMG gaat daar wel heel ver in. Onlangs werden honderd medewerkers van KPMG Rotterdam en Dor drecht het terrein van een kin derboerderij in Breda opge jaagd. Ze moesten daar met zijn allen een dagje de boerderij uit mesten. De woordvoerder moet toegeven dat niet iedereen even enthousiast was. „Maar uitein delijk wilde toch niemand bui ten de boot vallen." De eigenaar van de kinderboer derij kan in ieder geval tevreden zijn. „Hopen geitenkeutels schepten ze weg. Bergen stenen versjouwden ze. Meters grep pels groeven ze." Maar wat von den de accountants nu zelf het leukst van die dag? „Dat we eens een steentje bijdroegen aan de maatschappij", luidde het ant woord. Blijkbaar vinden ze in hun eigen werk maar weinig voldoening. Tijd voor een nieu we baan? (Sylvia Marmelstein) Het broeikaseffect is een las tig probleem. Door de uit stoot van schadelijke gassen wordt de Aarde steeds warmer en daardoor raakt de natuur volkomen van slag. Tot nu toe werd aangenomen dat die vieze gassen vooral van fabrieken en auto's afkomstig waren. Maar koeien en schapen zijn ook schuldig, zo meldt het tijdschift National Geographic. Uit on derzoek van het Rowet Re search Institute in Schotland blijkt namelijk dat koeien en schapen behoorlijk wat boeren laten. Op zich niet erg, maar daarbij blazen ze bergen scha delijk methaan in het milieu Zoveel zelfs, dat ze verantwoor delijk zijn voor zestien tot twin tig procent van de methaanuit- stoot. En daarmee ook voor twee tot drie procent van het to tale broeikaseffect in de wereld. Gisting van veevoeder m de ma gen van koeien en schapen is de hoofdoorzaak van de oprispin gen bij de arme dieren Om de magen wat tot rust te brengen stelt het onderzoeksinstituut voor om de Brevibacillus para- brevis-bacterie in de magen van deze planteneters te plaatsen. Die bacterie zet namelijk me thaangas om in het minder schadelijke koolzuurgas. Proeven met drie schapen geven hoop. Zij kregen de bacterie en meteen verminderde hun gas- uitstoot met achttien procent. (Sylvia Marmelstein) door Joost Bosman TERNEUZEN - Als leverancier van kerstpakketten kun je het je dezer dagen niet permitteren even stil te zitten. Voor D&R Trading in Terneuzen is dat al niet anders. Het is topdrukte voor Tania Risseeuw en haar man Jan-Paul van Die- rendonck. Hoewel de concur rentie sterk is, doet het bedrijfje goede zaken. Het profileert zich door pakketten samen te stellen die zoveel mogelijk bestaan uit Zeeuwse producten. Risseeuw werkte halverwege de jaren negentig nog bij een kleine koekjesfabriek in Breskens. Doordat ze in verwachting raakte, kon ze niet meer fulltime werken, en vroeg haar baas of ze thuis de kerstpakketten kon sa menstellen. Van het een kwam het ander en Risseeuw besloot op aandringen van het Toeris tisch Bureau Zeeuws-Vlaande ren op zoek te gaan naar boeren in de regio die zich met aller hande nevenactiviteiten bezig hielden. Zo begon ze samen met haar man onder meer zelfge maakte appelstroop, kaas, jam, Zeeuwse babbelaars en mosterd Naam: D&R Trading VOF Plaats: Terneuzen Opgericht: 1996 Aantal werknemers: twee Omzet: drie ton bij hen op te kopen om daarmee eigen pakketten samen te stel len. „Inmiddels hebben we on geveer vijfentwintig verschil lende soorten producten in ons assortiment, allemaal op heel ambachtelijke wijze bereid", zegt Risseeuw „Het gaat er in deze branche om dat je heel cre atief bent. En hoe groter je as sortiment is, hoe beter, natuur lijk." Het zijn wezenlijke aspecten, want de concurrentie is groot: Tania Risseeuw is bezig met het samenstellen van kerstpakketten. alleen al in Terneuzen zijn vijf ondernemingen actief in dezelf de branche. „Vier jaar geleden waren we nog alleen, nu niet meer. Maar wij kunnen ons on derscheiden doordat we vrijwel alleen Zeeuwse producten ge bruiken." Showroom In 1998 opende D&R Trading een bescheiden showroom aan de Tuinstraat in Terneuzen, dat tevens dienst doet als winkeltje. Echt druk is het daar doorgaans niet, want het ligt niet aan een looproute. Daarom moet D&R het voornamelijk hebben van bestellingen van klanten. Om dat er naar kerstpakketten maar in één periode van het jaar vraag bestaat, legt D&R zich ook toe op relatiegeschenken. Bedrijven die een jubilaris in hun midden hebben, werkne mers die afscheid nemen, iets te vieren of te gedenken hebben kunnen eveneens terecht bij het Terneuzense tweepersoonsbe- dnjf. Daarnaast levert D&R on der meer aan de VW's en aan delicatessenzaken in de regio en aan de stichting Samenwerking Peuterspeelzalen. In België staat onder meer een delicates- sengroothandel op de klanten lijst. De grootste bedrijven en instellingen in Zeeuws-Vlaan- deren waarmee D&R zaken doet, zijn naast de VW de Ra bobank, de Kamer van Koop handel en Verbrugge. Volgens Risseeuw is het geheim van een leuk kerstpakket niet alleen dat het er mooi uitziet, maar dat de ontvangers er ook echt iets aan hebben. „Geen producten dus, die een jaar later nog in de kast liggen Daarnaast kun je de ingrediënten bijvoor beeld in een mooi kistje stoppen, dat mensen kunnen bewaren om iets anders in op te bergen. Als mensen het mooi vinden, zijn wij tevreden." En daartoe is vol op reden, want de klanten zijn overwegend content. „We krij gen zelfs telefoontjes van indi viduele werknemers die ons be danken voor het pakket dat ze via hun bedrijf hebben ontvan gen." Ook ontvingen Risseeuw en Van Dierendonck een enkele keer bedankjes van bekende ar tiesten die iets aangeboden had den gekregen dat afkomstig was van D&R Trading. „In het begin waren we daar best trots op, maar na een aantal malen went dat ook wel weer", glimlacht Risseeuw. D&R Trading wil elk jaar een nieuw kerstpakket bieden, maar dat valt nog niet mee. Ris seeuw: „Omdat we ons toeleg gen op streekproducten, zijn we natuurlijk redelijk beperkt in de mogelijkheden. Daarom zoeken we voortdurend naar boerenbe- drijfjes en fabriekjes in Zeeland die ons iets nieuws kunnen leve ren." Mallemolen Uiteraard ligt de topdrukte voor D&R Trading in de laatste maanden van het jaar. Maar al veel eerder start de voorberei ding op de kerstperiode. In fe bruari bezoeken Risseeuw en Van Dierendonck een beurs voor kerstpakketten. Vervol gens beginnen ze in september werkelijk aandacht te besteden aan de pakketten, om vanaf half november tot aan de kerst in een ware mallemolen terecht te ko men. „Vorig jaar besteedden we nog wel zaken uit aan mpakbe- dnjfjes, maar dat kan natuur lijk niet altijd. Kerststollen en kaas bijvoorbeeld moeten vers blijven, die kun je niet weken van tevoren al inpakken. Het kwam een enkele keer wel eens van onze redactie economie POORTVLIET - De verpak kingsonderneming Budelpack International in Poortvliet wil samengaan met zijn grootste concurrent Klöckner Penta pack uit Duitsland. Budelpack versterkt daarmee zijn positie als grootste verpakkingsbedrijf van Europa. „Het kan zijn dat wij Klöckner Pentapack overnemen. Een fu sie, in de vorm van een aande lenruil, is ook mogelijk. Maar wij zullen in elk geval de groot ste partij in het nieuwe geheel zijn", zegt algemeen directeur A Nieuwkerk van Budelpack. Het ligt volgens Nieuwkerk voor de hand dat het nieuwe concern de naam Budelpack gaat voeren. Het hoofdkantoor blijft in Nederland Wel is de kans groot dat Budelpack de kantooractiviteiten van Poort vliet verplaatst naar West-Bra bant. Nieuwkerk: „Wij kunnen hier niet meer uitbreiden en kij ken naar een locatie in West- Brabant." De fabriek blijft in Poortvliet gevestigd. Budelpack verpakt consumen tenartikelen voor derden, varië rend van shampoo voor Unile ver tot koffie voor Sara Lee/Douwe Egberts. Klöckner Pentapack voert dezelfde soort activiteiten uit en voor een deel ook voor dezelfde klanten. Dit jaar nam Budelpack al twee fabrieken van Unilever over. Met fabrieken in Nederland, Spanje en Engeland draait Bu delpack een omzet van 325 miljoen. De onderneming heeft 1200 mensen in dienst. Klöck ner Pentapack, de nummer twee van Europa, draait met 850 mensen een omzet van 175 miljoen gulden en heeft fabrie ken in Duitsland, Spanje en En geland. Alle fabrieken blijven overeind in het nieuwe concern. Twee jaar geleden zei Nieuw kerk nog dat samengaan tussen Budelpack en zijn grote concur rent geen optie was. omdat de klanten met verschillende ver pakkers willen werken. Samen gaan zou er toe leiden dat de klanten de concurrentie opzoel- ken, zei Nieuwkerk toen. „Maar inmiddels zijn de behoeften in de markt gewijzigd De grote klanten willen steeds meer ster ke partnerships en lange ter mijn-relaties aangaan". GPD (Advertentie) foto Charles Strijd voor dat we zelfs op kerstoch tend nog aan het werk waren", lacht Risseeuw. Na kerst neemt de druk weer wat af voor D&R Trading, al moet de onderne ming ook begin januari nog vol op aan de bak in verband met nieu wj aarsrecepties Winkelgebied Voor de toekomst bestaan er al concrete plannen. Allereerst verhuist D&R Trading van de Tuinstraat naar de Noordstraat om wat meer in het winkelge bied te zitten. Daar willen Ris seeuw en Van Dierendonck zowel een beneden- als boven verdieping inrichten, alles in dezelfde, gezellige stijl en aan kleding als hun huidige locatie. Bovendien denkt het tweetal aan uitbreiding. „We willen meer gaan doen dan nu, maar we moeten het werk wel blijven aankunnen. Lukt dat op een ge geven moment niet meer, dan zullen we over een paar jaar met meer personeel gaan werken." Maar uitbreiding is bij D&R Trading deze donkere dagen voor kerst nog even niet aan de orde. Eerst maar eens de kerst pakketten, die tot het plafond staan opgestapeld, de deur uit. Als beste koop getest door de Consumentenbond, december '00. Ericsson A2618s i I Met in totaal •I ƒ50,-beltegoed. Ze zijn er weer, de Warme Winterdagen van Telfort Pak&Bel. Dat betekent ook dit jaar weer voordeel. En dat komt natuurlijk mooi uit in de periode dat u meer dan ooit in contact wilt zijn met familie en vrienden. Neem de Ericsson A2618s. Een telefoon met voice dialling, d.w.z. u zegt wie u wilt spreken en de telefoon doet de rest. Verder natuurlijk bellen, gebeld worden en sms-berichten versturen in binnen- en buitenland*. En dat allemaal vanaf 20 cent per minuut. Telfort maakt 't waar. Vraag in de winkel naar de actie- en abonnementsvoorwaarden Prijzen geldig t/m 31-12-2000 (zolang de voorraad strekt), maximaal 2 pakketten per klant. 'Kijk voor meer Informatie, tarieven en verkooppunten op www.telfort.nl/warmewinterdagen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 11