Vaccin bestrijdt rookverslaving Stichting geeft gezinnen met zieke kinderen een opkikker PZC Geen leeftijdsgrens voor Internet Gordelroos 9 Onderzoekers gaan op mensen testen Slimme zorgmakelaar omzeilt de wachtlijsten Implantaat lekt Gehoorklachten door knal airbag De angsttandarts komt eraan Mega-onderzoek jeugd Rotterdam Vlees wild zwijn moet gekeurd Psychisch in de knoop door kerst homeopathie dinsdag 19 december 2000 door Marieke van Schie De vrouw tegenover me ziet er wat afwezig uit. Haar bloeddruk is hoger dan nor maal. Mevrouw Van Haastrecht is moeder van vier dochters en al twintig jaar weduwe. Ik reken haar tot de groep vitale senioren in mijn praktijk. Ze rijdt nog zelf auto en heeft veel interes ses. Maar ze wordt wel slecht ter been. Daardoor wordt haar so ciale cirkel wat kleiner. Na enige aarzeling geeft me vrouw Van Haastrecht ant woord: „Ik wil geen zeur lijken, dokter. Mijn leven is gevuld, en gelukkig heb ik een redelijke ge zondheid. Ik ben blij met elke goede dag die ik heb. Mijn kin- deren en kleinkinderen zijn mijn hoogste goed. Mijn jongste dochter is vrijgezel, ze werkt in Londen." „Maar nu kwam mijn oudste dochter gisteren vertellen dat ze met haar man en kinderen drie jaar naar het buitenland zal gaan, en nog wel helemaal naar Japan. Hij krijgt daar een goede functie. Maar voor mij betekent dat afscheid nemen van weer een dochter, en dat op mijn leef tijd." Haar gezicht is wat weggetrok ken. Ze houdt zich flink, maar ze heeft het even moeilijk. Het duurt nog een paar weken, maar a f spreekuur J in januari zal de dochter met haar gezin vertrekken. Ik vraag hoe het slapen gaat. Dat blijkt niet zo eenvoudig, maar toch wil ze er niets voor hebben. „Ik kom er wel door heen", zegt ze. „Ik heb mijn kan sen gehad, nu wil ik mijn kinde ren niet in de weg staan." Grenzen vallen weg, lange af standen vormen geen barrière meer. Gevallen als deze komen steeds vaker voor. Ouderen zijn tegenwoordig meer op zichzelf aangewezen. Kinderen hebben vaak beiden een baan, waar door ze minder tijd hebben voor hun ouders en grootouders. Dikwijls zijn ze voor studie of hun werk langere tijd van huis. Daardoor verschuiven patro nen. Mevrouw Van Haastrecht maakt een afspraak om over een paar weken de bloeddruk weer te laten controleren. Kan ik me teen zien, hoe het dan met haar gaat. Een paar weken later ziet ze er beter uit, en haar bloeddruk is ook weer op orde. „De kinderen hebben me enorm verrast", zegt ze opgewekt. „Mijn dochter kwam met een computer aan. Ze heeft hem op een tafeltje in de hoek van mijn kamer geïnstalleerd, en we zijn er eens samen achter gaan zit ten. Er zit Internet op. Daarmee heeft ze laten zien, hoe ik bood schappen kan sturen en ontvan gen. Als ze straks in Tokio zit, kan ik berichtjes van haar krij gen en ook versturen. En wat nog mooier is: ook foto's! „Internet vervangt mijn doch ters niet, maar ik zal me wat minder alleen voelen. Telefoon is soms moeilijk, met Japan zit ten we met een tijdsverschil, en ik ben gauw bang dat ik zal sto ren. Dit is voor mij een heel nieuwe mogelijkheid." Contact Digitale communicatie is voor een groeiende groep senioren een uitdaging. Voor mijn pati ënte zal het betekenen dat ze het contact met de buitenwereld niet hoeft te verliezen. GPD Marieke van Schie is huisarts doorRens Koldenhof AMSTERDAM - Behalve de be kende middelen om het stoppen met roken te vergemakkelijken is nu ook een vaccin tegen ro ken in aantocht. Het middel moeteen einde maken aan de fy sieke afhankelijkheid van nico tine. Wetenschappers zijn op de goede weg bij de ontwikkeling van dit nicotinevaccin, zegt longarts P. van Spiegel van het Amsterdamse Slotervaartzie- kenhuis. Volgens Van Spiegel zijn proe ven op dieren al succesvol ge bleken. Verder is^uib een test met gezonde vrij willigers geble ken dat het middel geen schade lijke bijwerkingen heeft. Dat betekent dat het onderzoek nu aan fase drie toe is: het uitpro beren van het vaccin bij rook- verslaafden. Van Spiegel hoopt dat dit deel van het onderzoek ook in Nederland kan plaats vinden. Nicotine is het verslavende be standdeel van tabak. Omdat ni- cotinemoleculen erg klein zijn, herkent het afweersysteem van het lichaam ze niet en worden ze niet opgespoord en afgebroken vóór ze het genotscentrum in de hersenen bereiken. Daar ver oorzaakt de nicotine een aange name sensatie, waaraan de gebruiker verslaafd raakt. Ro ken is daarvoor de simpelste en meest toegankelijke metho de. Door drie nicotinemoleculen aan de wandeiwitten van een cholera-bacil te bevestigen ont staat een veel groter stofje dat wél door het afweersysteem herkend wordt. Omdat het li chaam denkt met een nicotine- molecuul van doen te hebben, leert het ook de veel kleinere ni cotinemoleculen beter herken nen en af te breken. Zo wordt de fysieke afhankelijkheid van het verslavende stofje onmogelijk. Volgens Van Spiegel wordt de zelfde truc ook toegepast met cocaïne. Filter Een gecombineerd onderzoek naar een nieuw sigarettenfilter door het Academisch Zieken huis in Maastricht (AZM) en Wageningen Universiteit, biedt rokers die niet kunnen stoppen eveneens perspectief. Een nieuw filter van netwerkpoly meer is in staat aanzienlijke hoeveelheden ziekmakende door Rob Hirdes ARNHEM - Het budget is op, ondersteunend personeel ont breekt of er zijn domweg te wei nig operatiekamers beschik baar. Het schrale beleid in gezondheidsland heeft voor lange wachtlijsten gezorgd. En terwijl de patiënt op zijn opna me wacht, zit de specialist dui men te draaien. Toch zien sommige zorgverze keraars kans hun verzekerden binnen de kortste keren op de operatietafel te krijgen. Een kwestie van voordringen? „Nee, een kwestie van slim organise ren", zegt zorgmakelaar Nina van der Velden. Zo lang hij zich kan herinneren, heeft Tom Palm uit Wierden last van zijn rug. In april van dit jaar was het weer helemaal mis; een dubbele hernia. Wachtlijsten van tenminste drie tot vier maanden om daarvan verlost te worden, zijn eerder regel dan uitzondering. Maar niet voor Palm. Voor hem gold de uitzon- Op de been Ondanks alle wachtijsten ging de oud-leraar basisschool na enkele weken al onder het mes en daags na de operatie was hij weer op de been. Letterlijk. „Echt fantastisch. En dat ter wijl de vrouw van een collega al bijna zes maanden wacht op een soortgelijke operatie. Ik moet er niet aan denken." Nadat zijn rug zich tijdenlang tamelijk rustig had gehouden, speelde die begin dit jaar weer eens flink op. In plaats van lijd zaam bij de pakken neer te zit ten, zocht hij contact met zijn ziektekostenverzekeraar, de zorggroep Geové RZG. Ver baasd en verrast tegelijk kon hij met een week al terecht bij een neuroloog in Apeldoorn. De week daarop meldde hij zich voor een scan in het ziekenhuis in Winterswijk. Nina van der Velden uit Velp, zorgmakelaar bij Geové RZG en van huis uit verpleegkundige: „Niks maanden wachten. Wij gaan uit van een eerste consult binnen twee weken en hooguit drie weken later moet het ver volgtraject zijn ingezet." Scan In het geval van Palm was in Apeldoorn op korte termijn nog ruimte voor zo'n eerste consult. Maar voor het maken van een scanbestond daar een wachttijd van twee tot drie maanden. In Winterswijk hadden ze echter nog een gaatje vrij voor een scan. Van der Velden: „Kort samenge vat is het een kwestie van witte plekken vinden en benutten. Dat heeft beslist niets met voor dringen te maken, maar met hoe hard loop je voor je verzekerde. Schijnbare onmogelijkheden omzetten in mogelijkheden. Natuurlijk moet de verzekerde wel bereid zijn wat heen en weer te reizen." Service „Het is maar hoe zorgverzeke raars hun rol zien", zegt Bert van der Hoek, directeur zorg van Geové RZG. „Wil je alleen maar betaalkantoor zijn of wil je ook nog service bieden." Van der Hoek noemt de wacht lijsten eigenlijk maatschappe lijk onaanvaardbaar. „De gezondheidszorg is niet meege groeid met de wel vaart en de ei sen die mensen daaraan stellen. In plaats daarvan heeft de kos tenbeheersing altijd over heerst." Zo kan het gebeuren dat opera tiekamers dagdelen per week leeg staan omdat er niet voldoende ondersteunend per soneel is. Of dat een zieken huis door zijn gebudgetteerde voorraad heupen en knieën heen is. Dat is dan pech voor zoveel de patiënt als de specialist. De eer ste rest niet anders dan op zijn beurt te wachten, terwijl de an der zijn administratie maar wat bijwerkt. Om van de nood een deugd te maken, heeft een aan tal specialisten zich niet alleen aan reguliere ziekenhuizen maar ook aan privé-klinieken verbonden. Contracten Zorgmakelaar Van der Velden: „Wij hebben met tal van die er kende zelfstandige behandel centra contracten afgesloten. En omdat die geen spoedeisende hulp kennen, kom je ook niet zo gauw voor verrassingen te staan. Operaties zijn daardoor goed in te plannen." Het streven is de patiënten zo veel mogelijk in de eigen regio te helpen. Maar lukt dat niet, dan zoeken Van der Velden en haar collega's naar oplossingen ver der van huis. Als het moet ook in het buitenland. In Duitsland bijvoorbeeld, waar contracten zijn met het ziekenhuis in Pa penburg en met een ziekenhuis in Bremen. Van der Hoek: „Bij alles geldt als uitgangspunt: De juiste zorg door de juiste personen op de juiste plaats." GPD stoffen als teer en polycyclische aromatische koolwaterstoffen (PAK's) uit de sigarettenrook te verwijderen. Volgens longarts G. Wesseling van het AZM kan het filter het aantal sterfgevallen ten gevolge van roken in Nederland met drie- tot vijfduizend per jaar verminderen. Richtlijnen Intussen heeft minister van Volksgezondheid Els Borst aan gekondigd shagfabrikanten via een wet te gaan dwingen de hoe veelheid teer en nicotine op ver pakkingen te melden. Hoewel fabrikanten dit vanwege Euro pese richtlijnen nu al verplicht zijn, houden ze de boot tot dus ver af, omdat nog geen goede methode voorhanden zou zijn om de hoeveelheid teer en nico tine per gedraaide sigaret te me ten. Het idee om de consumenten een rekenmodel aan te bieden waarmee ze zelf kunnen bepa len wat er in hun shaggie zit, vindt Borst te ingewikkeld. Ze wil de tabaksindustrie nu met een Algemene Maatregel van Bestuur dwingen één waar de op de verpakkingen te druk ken. GPD DEN HAAG - De Inspectie voor de Volksgezondheidszorg waar schuwt tegen de zogeheten Ro- fil-hydrogelprothese-borstim- plantaten. Aanleiding is de melding uit En geland over een exemplaar dat zou lekken. De afgelopen drie jaar zijn volgens de distributeur 89 implantaten van dit type ver kocht. In Nederland zijn geen problemen bekend. ANP Nicotineverslaving kan in de nabije toekomst worden bestreden met een vaccin. door Jacques Geluk ALMERE HAVEN - Langdurig zieke kinderen krijgen een op kikker door ze, samen met ou ders, broertjes, zusjes en 'op- vangers' als oma's, opa's en buren, een dag lang te verwen nen. Daarbij wordt soms het on mogelijke mogelijk. „Ik zal een mooi voorbeeld ge ven", zegt Ruud Sliphorst, een der initiatiefnemers en nu di recteur van de stichting De Op kikker in Almere Haven, die de verwendagen organiseert. „Een jongetje gaf aan dat een Ferrari z'n favoriete vervoermiddel is. Omdat zijn rug is vastgezet, waardoor hij niet kan bukken, kan hij niet in zo'n auto komen. Wij zijn naar een garage gegaan en hebben de Ferrari op de brug een meter opgehesen. Toen kon hij er in. Zijn droom kwam uit. Sinds kort hebben de directeur en de vrijwilligers van De Op kikker een groter en professio neler onderkomen. Deze maand krijgt het vijfhonderdste gezin een verwendag. „In maart 1996 hebben we het eerste gezin bezocht. Dat jaar volgden er negentien. Dit jaar praten we al over 180 tot twee honderd gezinnen: een vertien voudiging. Elke verwendag be tekent zo'n zestig uur werk voor ons. We hebben een maximum budget van tweeduizend gulden per familie, ongeacht of de men sen zelf geld hebben", vertelt Sliphorst. „We komen aan ons geld dank zij donateurs, sponsors die een dag adopteren en acties die voor en door ons worden opgezet. Daarnaast krijgen we veel bij dragen in natura. Dat is belang rijk, omdat we vaak dingen doen die niet te koop of normaal onbetaalbaar zijn, zoals een dagje boevenvangen met de po litie of iemand per ambulance liggend vervoeren. Het motor begeleidingsteam Zoetermeer bijvoorbeeld levert zoveel mo toren als we wensen. Als we dat moesten betalen zou het niet kunnen." „Verder geven pretparken gra tis entree en geven anderen voor niets hun medewerking. Zoals de eigenaar van een privé- zwembad, die een kind dat graag wil zwemmen maar dat door gebrek aan weerstand niet samen met anderen mag doen, de kans geeft zich eindelijk uit te leven." „De charme van de verwenda gen zit vaak in het gewone, dat voor deze kinderen ongewoon is. Zo'n dag is een lichtpuntje voor de gezinnen in een periode van dieptepunten. Ze leven er naartoe, beleven de dag en ge- RECKLINGHAUSEN - De luide knal bij het in werking tre den van een airbag kan hardhorendheid en onaangename oorsuizing veroorzaken. Dat is vooral het geval, wanneer meer airbags openknallen. Na de eerste airbag in het stuur openen zich in de nieuwere automodellen meestal ook de airbags in het dashboard en in de portieren. Deze reeks van luide knallen beschadigen het gehoor dan wel niet blijvend, maar geven toch aanleiding tot klachten van gedeeltelijke doofheid en oorsuizingen die en kele uren tot soms een dag kunnen aanhouden. Dat blijkt uit een onderzoek van Duitse oorspecialisten van het Prosper Hospital in Recklinghausen en van het universi tair ziekenhuis in Witten-Herdecke. GPD AMSTERDAM - Voor tandartsen die zich willen specialiseren in het behandelen van bange patiënten, komt binnenkort een speciale opleiding. Het onderwijs, het eerste in zijn soort in de wereld, wordt verzorgd door de Stichting Bijzondere Tand heelkunde (SBT) in Amsterdam. Op 1 september van het vol gend jaar gaat de opleiding tot angsttandarts van start. De opleiding duurt dx*ie tot vier jaar en richt zich vooral op het aanleren van psychologische hulpmiddelen om bange men sen te helpen. Er wordt extra aandacht besteed aan allerlei verdovings vormen. In Nederland zijn naar schatting een half miljoen mensen ex treem bang voor de tandarts. Door speciale angsttandartsen op te leiden, hoopt de SBT deze groep te helpen. GPD ROTTERDAM - In april gaat in Rotterdam het reusachtige Generation R onderzoek van start, Deze langlopende studie volgt het leven van tienduizend jongeren, van embryo tot jongvolwassenheid. Generation R wordt uitgevoerd door ver schillende afdelingen van de Erasmus Universiteit en het Academisch Ziekenhuis Rotterdam. Het onderzoek moet een schat aan informatie opleveren over de geestelijke en lichamelijke gezondheid van de jongeren. Het bijzondere aan de studie is de grootte van de onderzoeks groep, maar ook het feit dat de onderzoekspopulatie een nauwkeurige afspiegeling wordt van de samenleving in een grote stad. De helft zal uit allochtone kinderen bestaan. GPD DEN HAAG - Jagers mogen in de toekomst vlees van wild zwijn niet meer rechtstreeks aan restaurants leveren. Het mi nisterie van Volksgezondheid werkt aan een wetswijziging die bepaalt dat ook zij het vlees eerst moeten laten keuren. In zwijnenvlees kan de parasiet Trichinella spiralis voorko men, een wormpj e dat ook bi] de mens klachten kan veroorza ken als diarree, braken en koorts. Door een leemte in de wet mogen jagers nu geschoten wild in kleine hoeveelheden aan restaurants leveren, zonder dat het gekeurd is. De wetswijziging moet die leemte opvullen. ANP LONDEN - Een groot aantal mensen raakt in grote psychi sche problemen met kerst. Een onderzoek door een Britse hulporganisatie wijst uit dat voor veel mensen de feestdagen uitlopen op stress en depressie. Eén op de vijf ondervraagden heeft last van kerststress en ze ven procent voelt zich ronduit depressief, Eén op de tien men sen haat kerst. De peiling is uitgevoerd door het gerenommeerde onder zoeksbureau Moid onder ruim tweeduizend mensen. ANP Han en Harma met hun kinderen staan op het vliegveld Teuge klaar voor het maken van een parachute sprong. foto GPD nieten na. Vaak levert dat zoveel positieve energie op, dat het ef fect heeft op de behandeling." De directeur van De Opkikker benadrukt dat het niet per se om kinderen met een ernstige, of zelfs levensbedreigende ziekte hoeft te gaan. „Er zitten kinde ren tussen wier nieren worden gespoeld of die de taaislij mziek- te hebben, maar ook kinderen die lang moeten revalideren na een ongeval", aldus Sliphorst. De kinderen worden aangemeld door het pedagogisch werk. Dat bepaalt welke gezinnen een op kikker nodig hebben. „Twee vrijwilligers gaan vervolgens op bezoek bij het gezin, dat ze een vragenlijst voorleggen over za ken als hobby's en interesses. Daarna kan het kind uit ons ver- wenboek, dat ruim tachtig keu zemogelijkheden biedt, een keus maken." Sliphorst laat een aantal moge lijkheden zien, zoals een dag als prinses leven of zeehondjes ver zorgen. „Als ze een andere wens hebben, doen wij ons uiterste best dat te realiseren, maar dat kunnen we tevoren nooit belo ven. Op de dag zelf wordt het ge zin begeleid door een vrijwilli- gersteam. Achteraf krijgen ze nog de foto's en de video die we hebben gemaakt." Verslag Alle gezinnen schrijven na af loop een verslag. Sliphorst toont het verslag van een Haags gezin, waarvan drie kinderen langdurig ziek zijnHan en Har- ma en hun kinderen Ewout, Yvonne, Wietse en Liesbeth zijn gaan parachutespringen: 'Ewout vond de ervaring moei lijk onder woorden te brengen gezien zijn uitspraak dat hij me teen weer wilde, maar dat dit te gelijk het 'gruwelijkste' was dat hij ooit gedaan had'. GPD Stichting De Opkikker is bereik baar onder het telefoonnummer 036-5386660 door Jacques van Dam Gordelroos is één van de vormen van het herpes virus en wordt herpes zoster genoemd. Herpes is een acu te, niet besmettelijke ontste- kingsachtige huidaandoe ning. Er ontstaan groepen blaasjes op een rode onder grond. Het herpesvirus wordt alleen actief door bepaalde oorza ken. Één van de oorzaken kan een verminderde weer stand zijn. Daardoor hebben sommige mensen er vaker last van en andere mensen zelden of nooit. Het herpes zostervirus is (vrijwel) hetzelfde virus dat verantwoordelijk is voor wa terpokken. Zenuwontsteking Het virus kan lang inactief blijven, maar op latere leef tijd gordelroos veroorzaken. Het virus veroorzaakt een ze nuwontsteking. Gordelroos bevindt zich doorgaans op de romp, de schouder, de heup of in het gezicht. Meestal klaagt de patiënt twee dagen voordat de huiduitslag optreedt al over pijn. Die kan ook nadat de huiduitslag is verdwenen, blijven bestaan. Vooral bij oudere mensen kan de aan doening heel hardnekkig zijn. Er zijn een aantal homeopa thische medicijnen die kun nen worden voorgeschreven. In het beginstadium, waarin nog geen sprake is van huid uitslag, zijn dat meestal Apis (bijengif), Rhus-toxicoden- dron (gifsumak) en Varioli- num (gemaakt uit de pok- kenstof). Als de huiduitslag is opgetre den zijn er andere homeopa thische medicijnen. Bij vroegtijdige behandeling in de acute fase, zal er zelden sprake zijn van na-pijn. Heeft de patiënt wel last van blijvende zenuwpijn, nadat de huiduitslag is verdwenen, dan bieden Arsenicum (rat- tengif), Hypericum (St. Jans- kruid), Mezereum (peper boompje) en Syphilinum (ziektestoffen van syfilis) nog mogelijkheden tot her stel. Zwelling Verder kan de plaats waar de gordelroos zich openbaart een indicatie zijn voor andere homeopathische me dicijnen. Apis wordt voorge schreven als er een branden de en stekende pijn is, die afneemt door koude. Er is eerst sprake van een lichtrose zwelling. De zwelling gaat later over in blaasjes met oe deemvorming (vochtopho- ping). Koude lucht Als de patiënt klaagt over een kriebelend gevoel en pijn alsof er iets is verrekt dan zou Rhus-tox het aangewezen medicijn kunnen zijn. Hier zien we later een brandende en stekende pijn, jeuk en kleine donkerrode blaasjes. De pijn wordt erger door koude lucht en neemt af door vochtige warmte (zoals com- pressen). Omdat er talloze medicijnen kunnen worden voorge schreven in het stadium van huiduitslag, zal ik me beper ken tot slechts enkele voor beelden. Allereerst Arsenicum. Ook hier zijn de klachten bran dende pijn. Maar met name 's nachts tussen één en drie uur zien we een toename van de pijn. De patiënt is angstig, onrustig en dorstig. Hij drinkt veel maar neemt tel kens kleine slokjes. De pijn- klachten verbeteren door toepassing van warme tot he te compressen. De blaasjes kunnen van donkerrood tot zwart verkleuren. Azijn Het tweede medicijn is Iris versicolor (een uitheemse lis). Ook hier brandende pijn en veel last van jeuk. Dik wijls zijn er ook maag-darm klachten. De blaasjes kun nen openspringen en puisten worden. De gordelroos be perkt zich tot de rechterkant van de romp. De transpiratie van de patiënt ruikt naar azijn. Als laatste voorbeeld de pati ent met herpes zoster die baat kan hebben bij Meze reum. De brandende pijn wordt erger bij aanraken en wassenOok kou verergert de pijn, terwijl warmte de jeuk verhevigt. De blaasjes zijn gevuld met helder of gelig vocht. Ze springen open en vormen (soms) dikke kor sten, waar het pus onder van daan sijpelt. Ook als de zenuwpijn blijft bestaan nadat de huiduitslag is verdwenen kan Mezereum een goede dient bewijzen. Jacques van Dam is klassiek ho- meopaat in Oostkapelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 9