Shas zit Netanyahu dwars VS bedanken voor klimaattop met EU 1 0% 50 LaBan PZC Franse rechtbank veroordeelt tien ET A-terroristen Tsjetsjeense rebellen slaan hard toe Servië dreigt met oorlog Spaanse boeren eisen BSE-hulp van overheid Ex-juntaleider van Argentinië Massera failliet Orthodoxe rabbijnen torpederen algemene verkiezingen Israël KORTING op alle GEUREN DE HELE MAAND DECEMBER Rechters tegen politieke druk FPÖ Roest en onderhoud nekten Erika Turkse hoofdaanklager buitenspel Bom ontdekt in kathedraal Milaan Europese prijs voor buurtvaders Bush leidt Greenspan dinsdag 19 december 2000 BELGRADO - KFOR heeft gis teren nog eens 150 militairen met tanks en pantserwagens naar het grensgebied tussen Kosovo en Servië gestuurd, waar een KFOR-patrouille zon dag onder vuur werd genomen door Albanese rebellen. Zoran Djindjic, de beoogde nieuwe premier van Servië na de verkie zingen van aanstaande zater dag, waarschuwde voor een nieuwe Balkanoorlog als de gu errilla's langs de grens met Kos ovo niet in bedwang worden ge houden. Djindjic, die sprak op een ver kiezingsbijeenkomst in de stad Novi Sad, waarschuwde voor 'nieuwe botsingen op de Bal kan' als de rebellen zouden pro beren de hoofdweg naar Mace donië en Griekenland af te sluiten. Hij zei dat de spannin gen dan zouden overslaan naar Macedonië, dat een omvangrij ke Albanese minderheid heeft. Albanese opstandelingen dron gen vorige maand vanuit Koso vo de gedemilitariseerde zone langs de grens met Servië bin nen en veroverden er enkele dorpen. De rebellen konden on gestraft hun gang gaan omdat alleen lichtbewapende Servi sche politiemannen de zone bin- nenmogen, en geen Joegoslavi sche militairen. De opstande lingen strijden voor aansluiting van de Presevo-vallei bij Koso vo. De vallei kent een overwe gend Albanese bevolking, maar behoort tot Servië. AP/RTR MADRID - Honderden Spaanse boeren hebben gisteren voor het ministerie van landbouw in Ma drid gratis rundvlees uitgedeeld bij een demonstratie voor over heidshulp bij het bezweren van de gekke-koeienziekte (BSE). De veehouders eisen dat de overheid een campagne begint om de consument ervan te over tuigen dat het eten van rund vlees veilig is. Ook willen ze dat ..de overheid opdraait voor de kosten van het vernietigen van organen van koeien. In Frankrijk zijn gisteren twee nieuwe gevallen van BSE ont dekt. De teller voor dit j aar staat nu op 139. AP/DPA BUENOS AIRES - De Argen tijnse justitie heeft beslag ge legd op de goederen en tegoeden van de voormalige Argentijnse juntaleider admiraal Emilio Massera en hem failliet ver klaard. Een rechtbank in Buenos Aires bepaalde dit gisteren nadat Massera in gebreke was geble ven. Massera moest op grond van een eerder rechterlijk be sluit ruim 365.000 gulden scha devergoeding en smartengeld betalen aan een familielid van tijdens het militaire bewind (1976-1983) verdwenen men sen. Massera is nu bankroet om dat hij dat niet kan betalen. De admiraal zit gevangen op be schuldiging van ontvoering van kinderen. Onder zijn verant woordelijkheid zouden kinde ren van politieke gevangenen onder een andere identiteit zijn geadopteerd door derden. Een van de slachtoffers, Daniel Tarnopolsky, klaagde Massera met succes aan als verantwoor delijke voor de verdwijning van zijn ouders en broers. Die ver dwenen in een militaire acade mie in Buenos Aires, waar Mas sera de leiding had. Er werden in de academie mensen in het geheim vastgehouden, gemar teld en vermoord. Meer dan negenduizend mensen zijn tijdens de junta verdwenen. Vijfhonderd kinderen van ver dwenen Argentijnen zijn van hun ware identiteit beroofd en geadopteerd door derden. EFE (Advertentie) door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Israël gaat op 6 fe bruari naar de stembus om uit sluitend een nieuwe premier te kiezen. De twee kandidaten zijn de zittepde minister-president, Ehud Barak, en de leider van de oppositie, Ariel Sharon van de Likoed. De winnaar zal onmid dellijk proberen een regering van nationale eenheid te vor men. Dat is het draaiboek dat, naar gisteravond werd verwacht, de debatten in de het Israëlische parlement zou opleveren. De laatste stemmingen in de Knes set werden pas diep in de nacht verwacht, maar al vroeg stond vast dat de orthodox-religieuze partij Shas haar verzet tegen nieuwe algemene verkiezingen zou volhouden. Als gevolg daarvan zal oud-pre mier Netanyahu, eerder deze maand door de Likoed inge haald als redder van het vader land, geen kandidaat zijn voor het premierschap. De man die volgens de opiniepeilingen een premiersverkiezing op zijn slof fen zou winnen, weigert name lijk mee te doen als hij zou moeten werken met dezelfde Knesset die er nu zit. Het beslissende moment kwam gistermiddag, toen de Raad van Thora Geleerden, de besluitvor mers in Shas, de Knessetfractie opdracht gaf zich definitief te verzetten tegen het houden van algemene verkiezingen, De rab bijnen zijn bang dat hun partij bij zulke verkiezingen zetels zal verliezen aan de Likoed. De fractie van zeventien man nen kreeg te verstaan dat ze wel voor de 'Netanyahu-wet' moest stemmen, die het niet-Knesset- leden mogelijk maakt mee te doen aan een race die alleen gaat om het premierschap. De Knesset stemde later op de dag met 63 tegen 45 stemmen voor deze wet'. Hoewel de wet onofficieel zijn naam draagt, en aanvankelijk de steun had van de Likoed, wil Netanyahu er niets van weten. Hij had al eerder aangekondigd dat hij alleen premierskandi daat wil zijn als er ook een nieu we Knesset wordt gekozen. Ne tanyahu zei gisteren dat hij in ieder geval wel zal meedoen aan de interne Likoed-verkiezing van vandaag, waarbij hij het lei derschap zal betwisten met Sharon. Sommigen geloven dat Ne tanyahu alsnog een 'zig-zag' be weging zal maken, nu de Knes set speciaal voor hem een kans heeft geschapen. Pines-Paz, fractievoorzitter van de Arbei derspartij, zei gisteravond dat hij er om het even welk bedrag om wil verwedden dat de oud premier snel zijn koers zal ver leggen. Volgens Shas zijn algemene ver kiezingen niet nodig omdat on geacht wie de nieuwe premier wordt, er toch een regering van nationale eenheid zal worden gevormd. Als het aan Shas ligt, dan zal dat een regering zijn met een rechts accent, als Netanya hu niet mee wil doen, het liefst onder Sharon Het standpunt van Shas komt aardig overeen met dat van Ba raks Arbeiderspartij, die ook bang is voor zetelverlies. Ook Barak wil na de verkiezingen een regering van nationale een heid, maar dan een onderzijn ei gen leiding, GPD Russische OMON-troepen - onderdeel van het ministerie van Binnenlandse Zaken - kijken uit naar sluipschutters tijdens hun patrouille over een markt in het centrum van Grozny. foto Joeri T utov/AP van onze redactie buitenland GROZNY - De verscherpte veiligheids maatregelen die het Russische leger vori ge week in Tsjetsjenië aankondigde heb ben nog geen effect gesorteerd. Zondag en gisteren schoten rebellen bij meerdere aanvallen negentien militairen dood, al dus een functionaris van de Tsjetsjeense regering. Zestien militairen vonden de dood toen rebellen controleposten en andere door Russische militairen bemande plaatsen aanvielen. Bij het dorp Serzjen-Joert, in de zuidelijke bergregio Vedeno, bliezen rebellen zondag een Russische pantser wagen op. Daarbij kwamen drie militai ren om het leven en raakten vier anderen gewond. Het Russische leger grendelde gisteren van onze redactie buitenland BRUSSEL - Er komt geen in gelaste klimaattop tussen de Europese Unie, de Verenigde Staten en een aantal andere in dustrielanden. De VS wezen gisteren een uitnodiging van de EU af om de onderhandelingen over de wereldwijde bestrijding van het broeikaseffect te her vatten. De EU wilde de onderhandelin gen, die eind november op de klimaatconferentie in Den Haag mislukten, deze week weer oppakken in Oslo. Nu het overleg in Oslo niet door gaat, wordt de kans op een we reldwijd akkoord bijzonder klein. In mei praten de landen van de Verenigde Naties verder in Bonn. De kans dat de VS dan nog zijn te paaien voor vergaande af spraken is onwaarschijnlijk, omdat in januari de regering- Bush aantreedt. Bush is het kli maat veel minder goed gezind dan de huidige president Clin ton. Minister Pronk van Milieu rea geerde gisteren tijdens de Mi lieuraad in Brussel teleurge steld op het afhaken van de VS. Volgens de voorzitter van de Haagse conferentie wordt het nu een stuk moeilijker om de in dustrielanden alsnog op een lijn te krijgen. Pronk wil voor de conferentie in Bonn nog een aantal pogingen ondernemen om het overleg vlot te trekken. Pronk zit de top in Bonn voor. De VN-conferentie in Den Haag mislukte op de valreep. De EU werd het net niet eens met de VS In het spoor van de VS zaten landen als Canada, Japan en Australië. Een akkoord tussen de industrielanden in Oslo had de grootste hindernis op weg naar een mondiaal klimaatak koord weggenomen. De grote twistappel tussen de EU en de VS betreft de hardheid van maatregelen om de uitstoot van broeikasgassen, zoals kool dioxide, te verminderen. De EU beschuldigde de VS in Den Haag van ondermijning van eerdere afspraken. Zo willen de VS bossen en landbouwgrond als 'natuurlijke kooldioxide eters' opvoeren, terwijl de EU hier veel moeite mee heeft. Ook willen de VS zelf kunnen bepa len hoeveel maatregelen zij in eigen land nemen. De EU vindt dat elk land allereerst in eigen huis aan de slag moet. Compromis Ook binnen de EU was in no vember onenigheid ontstaan, nadat de Europese lidstaten een compromisvoorstel van Groot- Brittannië hadden afgewezen. De Franse minister Voynet van Milieu, die gisteren het overleg van de Europese ministers voor zat, benadrukte dat er inmid dels overeenstemming is bereikt over een mogelijk compromis met de VS. ANP/AP (Advertentie) PARFUMERIE- Trefpunt der wereldmerken MIDDELBURG Lange Geere 24 SegeersstraaMO 0118-634184 0118-613401 WENEN - Ruim tweederde van alle rechters en openbare aan klagers in Oostenrijk hebben gisteren in een open brief ge meld dat hun onafhankelijkheid wordt bedreigd door stijgen de politieke druk. De rechtsdienaars roepen politici op het rechtssysteem niet voorpolitieke doeleinden te gebruiken. Het schrijven is een reactie op felle aanvallen van de extreem rechtse regeringspartij FPÖ op een onderzoek van justitie naar FPÖ-politicus Haider en andere partijleden. Zij zouden politiemannen hebben omgekocht om hen gevoelige informa tie over politieke rivalen te geven. Plaider en vice-kanselier Riess-Passer (tevens FPÖ-voorzit- ter) riepen op het onderzoek te staken. AP/ANP/DPA/RTR PARIJS - Het Franse Bureau voor Onderzoek naar Zee-onge lukken heeft gisteren zijn eindrapport vrijgegeven over de ramp met de Malteser tanker Erika in december vorig jaar voor de kust van Bretagne. Volgens de onderzoekers zijn 'ge brek aan onderhoud en snelle roestvorming' de belangrijkste oorzaken van het in tweeën breken en zinken van de tanker. De 24 jaar oude tanker vervoerde olie voor de Frans-Belgi sche oliemaatschappij Total Fina van Rotterdam naar het Ita liaanse Livorno. Door het zinken van de olietanker Erika raakten vele kilome ters strand in Frankrijk besmeurd met olie en stierven duizen den vogels. AP ANKARA - De Turkse president Sezer heeft gisteren gewei gerd de aanstelling te verlengen van de hoogste openbaar aanklager van het land, Savas. Deze stuurde aan op het ver bieden van islamitische en Koerdische partijen. De president benoemde de relatief onbekende Kanadoglu op de post van Savas, maar hij gaf geen motivatie voor die benoe ming. Het is echter bekend dat Savas is bekritiseerd, omdat hij de democratisering in Turkije zou blokkeren. President Sezer is een voorstander van democratische hervormingen. Savas was medeverantwoordelijk voor het verbod op de isla mitische Welzijnspartij in 1998 en werkt nu aan juridische procedures tegen de islamitische Partij van de Deugd en de Koerdische partij Hadep. AP MILAAN - De kathedraal van de Italiaanse stad Milaan is gis teren ontsnapt aan een bomaanslag. Het explosief werd op tijd ontdekt en kon onschadelijk gemaakt worden. Een medewerker vond gisterochtend de tijdbom, met een ki logram explosieven, in een tas op een dakterras waar veel toe risten komen. In juni van dit jaar vond de politie al een explosief in de basi liek van Sant Ambrogio in dezelfde stad. RTR/AP BRUSSEL - Het Amsterdamse Buurtvadersproject van de Stichting Al Mawadda heeft gisteren in Brussel de Europese prijs voor Misdaadpreventie in de wacht gesleept. Aan de prijs is een geldbedrag van ruim 22.000 gulden verbonden. Al Mawadda, actief in het stadsdeel Slotervaart/Overtoomse veld, is al winnaar van de Hein Roethofprijs 2000, de Neder landse evenknie van de Europese prijs. Het bekroonde project kwam voort uit rellen tussen Marok kaanse jongeren en de politie in april 1998 in het genoemde stadsdeel. Een groep Marokkaanse vaders besloot de kleine criminaliteit van 'eigen' jongeren tegen te gaan door in de avond te surveilleren in de wijk. ANP/Belga het oostelijke deel van de hoofdstad Grozny af, een gebied van twaalf vier kante kilometer. Militairen verrichtten huiszoekingen bij mensen die van colla boratie met de rebellen worden ver dacht. Zondag hadden rebellen het stad huis van Grozny aangevallen. AP van onze redactie buitenland PARIJS - Een rechtbank in Pa rijs heeft gisteren tien leden van de Baskische afscheidingsbe weging ETA veroordeeld tot ge vangenisstraffen tot acht jaar. Onder de veroordeelden bevon den zich twee belangrijke lei ders. Ook levert Frankrijk drie ETA-terroristen uit aan Spanje. Ignacio Miguel Gracia-Arregui, alias Inaki de Renterfa, kreeg vijf jaar. Velen zien hem als één van de leiders van de terreurbe weging. Een andere leider binnen de ETA, José Javier Arizcuren-Ruiz, kreeg acht jaar, Gracia-Arregui werd in sep tember bij een grootscheepse politieactie gearresteerd. De politie verdenkt hem ervan be trokken te zijn geweest bij een mislukte aanlag op de Spaanse koning Juan Carlos. Madrid heeft om zijn uitlevering ge vraagd, maar dat weerhield de Franse justitie er niet van hem in oktober officieel in staat van beschuldiging te stellen. Het OM had tien jaar tegen hem ge- eist. Acht andere ETA-leden werden gisteren in Parijs eveneens ver oordeeld; ze kregen celstraffen van drie tot acht jaar. Frankrijk levert drie ETA-leden uit aan Spanje. Eén van hen, de 51-jarige Serafin Blanco, zou betrokken zijn geweest bij een aanslag op koning Juan Carlos. Hij is gisteren overgedragen aan de Spaanse justitie. Blanco kreeg in Frankrijk vijf jaar cel wegens zijn aandeel in de aan slag op de koning in 1995. De andere twee zijn Santiago Arrospide en Nagore Mugica, die worden verdacht van meer dere bomaanslagen. Zij worden in de loop van de week aan Spanje overgedragen. Arrospide, alias Santi Potros, was volgens Spanje tussen 1983 en 1987 chef van het terreur- commando van de ETA. Hij wordt ervan verdacht schuldig te zijn aan de bloedigste ETA- aanslag tot nu toe. In 1987 kwa men in Barcelona 21 mensen om het leven toen een autobom ont plofte in de parkeergarage van een supermarkt. Mugica is de vrouw van de al eerder opgepakte Juan Carlos Iglesias Chouzas, alias Gadafi. Zij zal zich in Spanje moeten verantwoorden voor meerdere bomaanslagen op de toeristi sche sector in 1993. Journalisten Experts van de Spaanse politie maakten gisteren een bom on schadelijk die was aangetroffen in een lift van de journalistieke faculteit van de Universiteit van Baskenland aan de rand van Bilbao. De autoriteiten gin gen er gisteren van uit dat de bom is geplaatst door de ETA. Journalisten behoren tot de doelwitten van de ETA. Op 7 mei werd in Andoain columnist José Luis Lopez de la Calle ver moord. Hij werkte voor het dag blad El Mundo die felle kritiek had op de ETA, Andere journa listen kregen pakjesbommen toegestuurd die bijtijds onscha delijk konden worden gemaakt. AP/DPA/AFP/EFE (Advertentie) WASHINGTON - De aankomend president van de Verenigde Sta ten, George W. Bush, begeleidt centrale-bankpresident Alan Greenspan (voorgrond). Bush heeft gisteren in Washington voor het eerst sinds zijn verkiezing ontmoetingen gehad met Greenspan en met de fractievoorzitters van de Senaat en het Huis van Afgevaar digden. Bush ontbeet in zijn hotel met Greenspan en de twee spra ken ook met de beoogde vice-president Dick Cheney en Larry Lind- sey, een economisch adviseur die waarschijnlijk wordt opgenomen in het regeringsteam van Bush. foto Tannen Maury/EPA Op originele, eenvoudige en inmiddels klassiek geworden wijze heeft Jacob Jensen vele gebruiks voorwerpen gemaakt tot esthetische objecten. Bij elk ontwerp is, door de klassieke Jacob Jensen stijl, direct het idee, de functie en de vormgeving herkenbaar Voor dealeradressen: weerstation: 020-398 01 11 horloges: 020-679 46 33 JACOB JENSEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5