Bouwverbod voor groot deel kust NS-personeel houdt acties buiten spits Poiitie Pakt zestal in verband Schrijvers lappen spelling aan hun laars Rijk maakt in Kustnota uitzondering voor strandpaviljoens Jellinek vraagt Borst geld voor hulp aan rokers Goede energiebesparing industrie Teruggezonden Congolese vermist Geblesseerde sporters werken door Marine onderschept drugs Tussenakkoord politie-CAO Prettig wonen terwijl beursexperts werken aan uw vermogen? met moordzaak Z-Frankrijk Dupe Duitse lotto Officier vraagt celstraf voor drankrijder Kamer pleit voor meer licht op werkplek Prettig wonen en kans om geld te verdienen? Prettig wonen zonder eigen vermogen? i dinsdag 19 december 2000 door Hans Leber AMSTERDAM - De directie van de Amsterdamse versla vingskliniek Jellinek wil naast drank-, drugs- en gokverslaaf den ook rokers hulp gaan bie den. „De ernst van nicotineversla- ving wordt in ons land niet goed onderkend", stelt Jelli- nek-ai*ts Trudi Tromp. Bij de Jellinek komen steeds vaker hulpverzoeken van verstokte rokers binnen. In een brief aan minister Borst van Volksgezondheid schrijft de Jellinek-directie dat er dringend geld nodig is voor een professionele en structurele aanpak van rookverslaving. In de brief wijst de kliniek erop dat Nederland het hoogste per centage rokers kent. De kosten die het roken in de gezond heidszorg veroorzaakt, zijn ve le malen hoger dan de kosten die moeten worden gemaakt voor de begeleiding bij het stoppen, aldus de directie. Het verzoek van de Jellinek aan mi nister Borst wordt gesteund door Stivoro, de Stichting Volksgezondheid en Roken. Dat er goede mogelijkheden zijn om nicotineverslaving op doeltreffende wijze aan te pak ken, is gebleken bij een samen werkingsproject van de Jelli nek en de Amsterdamse GG &GD. Daarbij werden tijdens een artsenspreekuur medica menten verstrekt, zoals de niet door het ziekenfonds vergoede anti-rookpil Zyban of nicotine vervangende middelen als pleisters. De Jellinek kliniek nam onlangs voor het eerst een zwaar verslaafde roker met succes enige tijd op. Volgens de Jellinek-directie kan het voornemen van minis ter Borst om binnen vier jaar 750.000 Nederlanders te laten stoppen met roken, alleen wor den bereikt als daarvoor geld wordt uitgetrokken. „Stoppen met een verslaving betekent ontwennen. Hiervoor is de hulp van deskundigen nodig en van bewezen effectieve middelen." De Jellinek vindt dat de aan pak van nicotineverslaving goed onder de Nederlandse verslavingszorg kan vallen. Het biedt de kliniek de moge lijkheid onderzoek te doen naar de verbanden tussen nico tine-, alcohol- en drugsversla ving. Volgens Jellinek-arts Tromp roken drugs- en alco holverslaafden massaal. GPD pagina 9: Vaccin bestrijdt rookverslaving DEN HAAG - De industrie is de afspraken met de overheid over energiebesparing goed nagekomen. Dit blijkt uit een overzicht over de meerjarenafspraken voor verbetering van de energie-efficiency. In de periode van 1989 tot 1999 nam de doelmatigheid bij het gebruik van energie toe met 20,4 pro cent. De doelstelling was twintig procent in dit jaar. De verbetering komt neer op een afname van de uitstoot van - het broeikasgas CO., met 8,5 miljoen ton per jaar. ANP SCHIPHOL - Een vijftienjarig Congolees meisje met een vals paspoort is afgelopen week door de Koninklijke Marechaus see op het vliegtuig naar huis gezet. Onderweg naar Kinshasa belandde ze bij het overstappen in Nairobi in de cel. Na vrijla ting raakte ze spoorloos. De marechaussee en de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) zeggen volgens de letter van de wet te hebben gehandeld. Volgens de Nederlandse afdeling van Defence for Children International was Jovit Lay-Mamona onderweg naar Frank rijk, waar zij met haar ouders zou worden herenigd. De mare chaussee en IND stellen dat het meisje reisde op een paspoort waarmee was geknoeid. Zij zou geweigerd hebben mee te werken aan het vaststellen van haar echte identiteit. GPD GRONINGEN - Sporters met een chronische sportblessure zitten niet thuis op de bank te kniezen. Ze werken stug door en verbijten liever de pijn, dan dat ze thuisblijven. Dit blijkt uit onderzoek van de werkgroep sportgeneeskunde van het Aca demisch Ziekenhuis Groningen (AZG). De werkgroep bestu deerde de medische behandeling van vijfhonderd sporters. „Werknemers die tussen de acht en tien uur trainen en in de weekeinden wedstrijden spelen, herstellen sneller dan hun inactieve collega's", aldus voorzitter Diercks van de werk groep. „Sporters geven wel aan dat ze op sportgebied een aan tal maanden gas terugnemen, maar gaan gewoon naar hun werk." Volgens eerdere publicaties zouden sportblessures de samenleving miljarden kosten, ANP DEN HAAG - De Nederlandse marine heeft gisteren in het Caribisch gebied ongeveer vijfduizend kilo marihuana on derschept. De drugs werden gevonden op een schip uit Co lombia. Het schip bevond zich op ongeveer driehonderd mijl ten oos ten van Curasao en wordt naar Puerto Rico gebracht voor na der onderzoek. De bemanning is aangehouden. De Nederlandse marine voert in het Caribisch gebied samen met de Amerikaanse kustwacht drugscontroles uit. ANP DEN HAAG - Minister De Vries van Binnenlandse Zaken ver wacht dat het overleg over de politie-CAO eind april 2001 is afgerond. Het huidige akkoord loopt 31 december af. Gister middag bereikten de politiebonden en het ministerie een ak koord over een 'tussendocument' tot er een CAO op tafel ligt. De Vries wil een CAO met een looptijd van drie jaar. Als overbruggingsmaatregel is een maandelijkse toelage van 1,5 procent afgesproken, die op 1 februari volgend jaar in gaat. Het maandgeld van aspiranten verdwijnt. Zij krijgen per 1 januari minimaal het wettelijk minimumloon voor vol wassenen. Politiesurveillanten worden eenmalig in staat gesteld in vaste dienst te komen als hun zes jaar durende arbeidscontract af loopt, zei J. Vogel van de politievakorganisatie ACP. ANP (Advertentie) Chauffeurs van vervoersbedrijf Arriva staakten gisteren al. Ze zetten hun bussen aan de kant omdat ze vinden dat de gemeente Groningen en de provincies Groningen en Drenthe het stads- en streekvervoer teveel afknijpen. Overleg over de bezuinigingen eindigde gisteravond zonder resultaat. foto Dennis Beek/ANP door Harmen van der Werf DEN HAAG - Bouwen langs de kust blijft grotendeels taboe. Bij kustplaatsen zal nog wel wat gebouwd mogen worden, maar daarbuiten mag vrijwel niks meer. Alleen voor strandpavil joens zal onder strenge voor waarden een uitzondering wor den gemaakt. Enkele jaren geleden kondigde het ministerie van Verkeer en Waterstaat een volledige bouw- stop voor de kust af in afwach ting van definitief beleid. In de gisteren gepresenteerde Derde Kustnota is dat definitieve be leid nu vastgelegd. De volledige bouwstop gaat verdwijnen. De rijksoverheid wil binnen af zienbare tijd hierover afspra ken maken met gemeenten, pro vincies en waterschappen. Verkeer en Waterstaat wil rond om kustplaatsen bebouwings zones - in jargon 'rode contou ren' - gaan aanwijzen. Dat zal gebeuren in samenspraak met de lagere overheden.-Die zones worden in bestemmings- en streekplannen verankerd. Als dat is gebeurd, gaat er voor alle andere delen van de kust een praktisch absolute bouw stop gelden. Uitsluitend bij 'een zwaarwegend maatschappelijk belang' wordt dan nog toestem ming verleend voor bouwactivi teiten. Dit strenge regime zal ook ge volgen hebben voor bestaande bebouwing buiten de 'rode con touren'. Forse uitbreidingen mogen niet meer. Hoogstens tien procent mag erbij komen bij een HEERLEN - De politie begrijpt niet hoe de Duitse Lotto speel geld weet te incasseren van Ne derlanders die daarvoor nooit een machtiging hebben gete kend. Meer dan 35 Limburgers hebben aangifte gedaan van op lichting. Lotto Team GmbH in Düssel- dorf had de gedupeerden opge beld, met de vraag of ze wilden meespelen. De Limburgers ga ven volgens de politie hun per soonlijke gegevens aan de Dui- ters, om 'van het gezeur af te zijn'. Binnen een week werd de eerste inleg van ƒ14 afgeschre ven. Volgens Lotto Team is het tekenen van een overschrij vingsmachtiging voor kleine bedragen niet nodig. De banken bestrijden dit. GPD UTRECHT - Voor de rechtbank in Utrecht is gisteren vier jaar cel geëist tegen een 26-jarige man uit Haastrecht. Deze reed 25 juni onder invloed van alco hol in Oudewater met zijn auto in op drie vrouwelijke fietsers. Een van hen, de 20-jarige Ma- riska van Vliet uit Haastrecht, kwam om het leven. De man bekende dat hij op de bewuste dag meer dan twaalf glazen bier had gedronken en dat hij te hard had gereden. Hij begon 's middags al met drin ken. 's Avonds vertrok hij met de auto naar een feest in Hoen- koop. De drie vrouwen bezoch ten hetzelfde feest. ANP verbouwing of bij vervangende nieuwbouw, van bijvoorbeeld een hotel in of bij de duinen. Voor strandpaviljoens gelden afzonderlijke regels. Strandpa viljoens bij kustplaatsen en re creatiegebieden mogen het hele jaar open zijn, maar dan moeten ze wel binnen een week snel te verwij deren zijn. Die strandpa viljoens moeten op palen wor den gebouwd. Schade bij storm is voor rekening van de exploi tant. van onze redactie binnenland DEN HAAG - De aangekondig de treinstaking door machinis ten rond Zutphen komende donderdag lijkt onafwendbaar. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Tal van promi nente schrijvers houden vast aan de oude spelling, omdat ze de nieuwe regels verfoeien of in een aantal gevallen niet logisch vinden. Dat stelt uitgeverij De Bezige Bij in een reactie op het Groot Dictee der Nederlandse Taal dat afgelopen weekeinde werd gehouden. Bij dat dictee eindigde Mart Niewenhuijse uit Oost-Souburg als beste Nederlander met elf fouten. De eerste drie plaatsen werden ingenomen door Vla mingen. Het dictee werd als zeer moeilijk ervaren. De deelnemers maak- Het beleid om de kust te be schermen door de stranden re gelmatig op te spuiten wordt gehandhaafd. Jaarlijks is daar voor zestig miljoen gulden be schikbaar. Daarbovenop komt vanaf volgend jaar dertig mil joen gulden voor het opspuiten van diepere stroken voor de kust. Dit is een extra bescher mingsmaatregel Langs de kust van de West- Zeeuws-Vlaanderen zijn op en kele stukken waarschijnlijk in- Ook verkeersleiders van Henge lo, Zutphen en Deventer houden vanaf vandaag waarschijnlijk acties in het noorden en oosten. De machinisten rond Zutphen leggen het werk neer uit protest tegen het plan van de NS-direc- tie om hen voortaan op een vast traject te laten rijden, het zoge naamde 'rondje rond de kerk'. De verkeersleiders van Henge lo, Zutphen en Deventer gaan vanaf vandaag acties van tel kens anderhalf uur houden, buiten de spits. Zo hopen ze hun geschil met NS Verkeersleiding in hun voordeel beslissen. De 55 verkeersleiders van de inmid dels opgeheven verkeerslei- dingsposten van Deventer, ten gemiddeld 37 fouten, de hoogste score ooit. Volgens de jury maakten de deelnemers weinig fouten met de nieuwe spelling, maar worstelden ze vooral met het al of niet aaneen schrijven van woorden, waar voor nauwelijks regels zijn. De Nederlandse Taalunie is te vreden over het gebruik van de nieuwe spelling. Onderwijs en overheid zijn sinds '96 verplicht de nieuwe regels te volgen. Maar ook kranten en tijdschriften volgen die regels. Fabrikanten doen dat eveneens. „Het is be- langrijk dat de nieuwe regels al gemeen worden toegepast. Mensen spellen meer naar woordbeeld dan naar regels", zegt J. Van Hoorde, beleidsme dewerker van de Nederlandse Taalunie. Dat een aantal vooraanstaande schrijvers volhardt in de oude spelling, zal de Taalunie een zorg zijn. „Mi] zijn geen namen bekend van schrijvers die de nieuwe spelling afwijzen", zegt Van Hoorde. Het zijn niet de minste schrijvers die ongeluk kig zijn met de nieuwe spelling. PC Hooftprijswinnaar Gerrit Krol zweert bij fluitekruid. J.J, Voskuil verfoeit de tussen -n. Nicolaas Matsier wil helemaal grijpender maatregelen nodig om de zwakste schakels in de zeewering te versterken. Het Rijk zoekt nog uit hoe dat moet. De waterkering moet waar schijnlijk worden verbreed, op het land of richting zee. Biesbosch In het stroomgebied van de gro te rivieren wil Rijkswaterstaat overloopgebieden aanwijzen bij extreme wateroverlast. Het gaat daarbij om de Oijpolder, de Hengelo en Zutphen eisen een ruimere compensatie voor de extra reistijd naar hun nieuwe posten in Zwolle en Arnhem. De actie van de verkeersleiding moet volkomen los gezien wor den van de eerder aangekondig de acties van het rijdend perso neel donderdag. De dreigende werkonderbre kingen zullen volgens FNV-on- derhandelaar E. van Eibergen alleen de regio Oost treffen, maar NS vreest ernstige uitstra lingseffecten. Treinen naar de rest van het land zullen vertra ging oplopen of in het ergste ge val niet rijden omdat het perso neel niet tijdig beschikbaar is. Gisteravond onderhandelde de zwaar belaagde directie van NS niets van de nieuwe spelling we ten en Harry Mulisch heeft zo zijn eigen spelling. Redacteur M. Vlaar van uitgeverij De Bezi ge Bij: „Hij schrijft heel veel los wat officieel aaneen moet wor den geschreven Bijvoeglijke naamwoorden afgeleid van lan den krijgen bi] hem geen hoofd letter. Hij schrijft de 'Franse taal' dus met een kleine letter. Dat doet Jan Wolkers ook." De wens van de auteur wordt al tijd geëerbiedigd. Is het de schrijver om het even, dan vol gen uitgeverijen Het Groene Boekje, de officiële spelling. Be halve uitgever Van Oorschot, deze hanteert als richtlijn de ou de schrijfwijze. „Wij gebruiken in principe geen tussen -n en geen koppelteken in plaats van een trema. Wij schrijven dus hartekreet en hazepeper. Want spelling is meer dan een vorm kwestie. Een tussen -n kan de betekenis van een woord aan tasten. Hoe kun je nu zielenrust schrijven als je maar één ziel hebt. De vorige spelling blonk ook niet uit in logica. Maar om nu de ene onlogische spelling in te ruilen voor een andere onlogi sche..." Begin jaren negentig bestond grote weerstand tegen de nieuw Biesbosch en het Rijnstrangen- gebied. Voor de kust wordt niet gedacht aan overloopgebieden, al wordt in de Derde Kustnota wel melding gemaakt van het scheppen van extra ruimte langs de Westerschelde. Voor de uitwerking van dit idee wordt verwezen naar de langetermijn- visie Westerschelde, die begin 2001 uitkomt. Voor de bescherming tegen het water trekt het kabinet de ko mende twintig jaar 2,8 miljard nog met de vakbonden die na mens de verkeersleiders het woord doen over een hernieuwd sociaal plan. Volgens een woordvoerder van FNV Bond genoten schoot dat niet op. „Ze snappen er niks van dat wij hun bod onredelijk vinden", zei FNV-bestuurder E. van Eiber gen. „De directie moest zelfs nog gaan nadenken over een an der voorstel." Gemiddeld bete kent dat volgens NS-Verkeers- leiding per persoon een extra reistijd naar het werk van onge veer twintig minuten. Van Ei bergen erkent dat de andere regio's inmiddels sluitende compensatieafspraken hebben gemaakt. „Maar wij zijn als laatsten aan de beurt. Verkeers- in te voeren spellingsregels. Bij het genootschap Onze Taal woedden felle discussies. De be zwaren waren groot. Toen de wijzigingen bij wet werden vastgelegd, verstomde het tu mult. Veel uitgeverijen deelden de bezwaren van Van Oorschot, maar niemand gaf gehoor aan gulden extra uit, met name voor de inrichting van overloopge bieden langs de grote rivieren. Dit geld komt bovenop de al be schikbare 7,6 miljard gulden voor waterkeringen tot 2020. Een nieuwe aanpak voor water overlast is nodig vanwege kli maatveranderingen. De zee spiegel stijgt hierdoor en er valt meer regen. In 1993, 1995 en 1998 leidde dit tot extreem hoge rivierpeilen; dijken dreigden door te breken. leiding heeft bij ons het kosten niveau over de hele linie willen terugbrengen. Daardoor zijn de regelingen die ze ons voorstellen een stuk minder." De NS-directie bestrijdt dat 'oost' wordt afgescheept met slechte regelingen. Volgens woordvoerder Jonkers kunnen de grootste pechvogels die in eens een uur of meer reistijd voor hun kiezen krijgen, twee jaar met behoud van volledig salaris een dag minder in de week werken. In totaal betreft dat elf van de 55 verkeerslei ders. Wie dichterbij zijn werk wil gaan wonen, kan gebruik maken van de verhuiskosten vergoeding die geldt voor ver plichte verhuizing, ANP/GPD zijn oproep de nieuwe spelling te boycotten. Uitgeverij Bezige Bij: „Wij vonden het geen hals zaak. Media en onderwijs volg den. Dat zijn toch de lezers waarvoor je de boeken maakt." Uitgeverij Querido: „Als we het niet doen, dan wennen we nooit aan het woordbeeld." GPD van onze redactie buitenland MONTPELLIER - Justitie in Zuid-Frankrijk heeft zes man nen gearresteerd wegens ge welddadige overvallen op de autosnelweg waarbij in augus tus de 47-jarige Nederlandse toerist Th. Vermeer om het leven kwam. Dat heeft de politie gis teren bekendgemaakt. De arrestatie van de zes, varië rend in leeftijd van achttien tot vijftig jaar, volgt op een groot politieonderzoek. In totaal wer den 26 mensen opgepakt. Zes van hen werden vastgezet en aangeklaagd wegens 'beroving met geweld die de dood tot ge volg had'. De zes wordt in totaal vijftien berovingen van auto mobilisten tenlastegelegd. De Nederlander werd op 28 au gustus met een schot hagel om het leven gebracht op een par keerplaats langs de rijksweg even ten noorden van Meze bij het Zuid-Franse Sete. De in het Belgische Lier woonachtige man had er zijn auto neergezet om er met zijn Belgische vrien din de nacht door te brengen. Rond 04.00 uur werden zij over vallen door drie of vier gemas kerde mannen die geld eisten. De Nederlander weigerde dat en werd door een schot hagel in de buik getroffen. Hij bloedde in korte tijd dood. ANP/AFP UTRECHT - De PvdA, het CDA en de Socialistische Partij plei ten voor een duidelijkere wetge ving voor werken in kunstlicht. Dit verklaarden ze gisteren op een symposium in Utrecht. Zo'n 260.000 mensen zien tij dens hun werk geen daglicht. Dit komt bijvoorbeeld doordat zij ondergronds werken of in een winkel zonder ramen. Volgens FNV Bondgenoten, dat de bij eenkomst organiseerde, kan dit ernstige gevolgen hebben als slapeloosheid, depressies en verminderde concentratie. De Arbeidsinspectie moet con troleren of de Arbowet met be trekking tot daglicht wel wordt nageleefd. ANP Advertentie (Advertentie) (Advertentie) r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3