Alternatief veevoer biedt kansen PZC Kanaalzone klaar voor kassen Familie wikt over lot molen Baarland Weggelopen hond bijt schapen dood in wei Kamperland Maritiem Museum wordt spannend en interactief ingericht Provinciale Staten zijn gebaat bij een eigen kleine adviesdienst Goese Markt wordt sprookjesachtig bos 16 Akkerbouwer kan profiteren van verbod op gebruik diermeel Kerst in de Schaapskooi Natuurtocht met de boswachter Prestatieloop GroenLinks vraagt extraatje voor Vlissingse asielzoekers VVV peilt animo voor netwerk ruiterroutes sbw dinsdag 19 december 2000 door Harmen van der Werf DEN HAAG - Akkerbouwers kunnen profiteren van de BSE- crisis, als de diervoerderprijzen fors stijgen en hoog blijven. Het telen van voedererwten en -bo nen kan dan weer een interes sante bezigheid worden, ver wacht econoom C. de Bont van het Landbouw Economisch In stituut (LEI). De teelt van voedererwten en - bonen is tien jaar geleden vrij wel verdwenen in Nederland. Het was niet meer lucratief, om dat andere diervoerders (dier- HEINKENSZAND - In de Schaapskooi bij Heinkenszand wordt donderdag 21 december een Zeeuwse kerstavond gehou den. Bertus Limonard vertelt het kerstevangelie en de kerst- droom. Het dwarsfluitensemble van de Zeeuwse Muziekschool speelt muziek. Aanvang: 20 uur. OOSTKAPELLE - Staatsbos beheer en het Zeeuws Biolo gisch Museum houden op 27 de cember de natuurwandeling 'Met de boswachter op pad'. Een boswachter van Staatsbosbe heer neemt vanaf 14.00 uur wandelaars mee naar het na tuurgebied De Manteling in Oostkapelle. De tocht duurt on geveer anderhalf uur en begint bij het museum, waar vooraf aanmelden noodzakelijk is. AAGTEKERKE - Motorclub De Pekelinge uit Aagtekerke houdt op zaterdag 30 december een prestatieloop. Er zijn twee rou tes: één van zeven kilometer en één van dertien kilometer lang. Inschrijving, start en finish zijn bij hotel Kodde in de Burge meester Bosselaarstraat te Aag tekerke. Inschrijven kan tussen 12.45 en 13.45 uur, een kwartier later begint de wedstrijd. meel, sojabonen uit de Verenig de Staten en Canada) de oude gewassen verdrongen en er nau welijks Europese subsidie voor werd gegeven. Met de BSE-crisis in de Europe se Unie en het daaruit voort vloeiende verbod op het gebruik van diermeel kan dat verande ren, al zal dat wellicht het ko mend seizoen nog niet leiden tot een herleving van de teelt van De romp aan de Zuidpolderdijk in Baarland. foto DirkJan Gjeltema door Mieke van der Jaqt BAARLAND - De familie Ver beek, eigenaar van de molen romp aan de Zuidpolderdijk in Baarland, mag zelf weten wat er met het overblijfsel van de molen gebeurt. Het Borselse college geeft in principe toe stemming voor sloop. Of dat zal gebeuren hangt af van de plan nen van de familie Verbeek. De familie bekijkt nog of de romp wind- en waterdicht kan worden gemaakt. Conservering dus in de bestaande toestand. De overblijfselen van de stel lingmolen aan de Zuidpolder dijk hebben geen monumentale status. De familie Verbeek heeft wel eens het plan gehad om de molen op te knappen en er een woning in te maken, maar dat plan ketste af op het gemeente lijk beleid over nieuwe wonin gen in het buitengebied. Het in de oorspronkelijke staat terug brengen van de molen kost mil joenen. Hoe oud de gemetselde stelling molen precies is, is niet na te gaan. I. Verbeek heeft wel kun nen achterhalen dat het hele bo venwerk in 1917 is uitgebrand. „Een korenmolen wordt het nooit meer, maar de romp heeft nog wel gevoelswaarde voor de mensen in de omgeving. Er heb ben bij de bevrijding Schotten in gezeten en het gebouw is wel vaker als schuilplaats ge bruikt." De familie Verbeek laat het van de kosten afhangen wat er met de romp moet gebeuren. De vloeren zijn helemaal rot en wellicht moet de romp voor de veiligheid wat lager worden ge maakt. Sloop komt, volgens I. Verbeek, pas in zicht als de romp niet voor een aanvaardbaar be drag een doelmatige functie kan krijgen. „Opslag en misschien een klein logeerkamertje, of zo." bonen en erwten. „Akkerbou wers zullen eerst de kat uit de boom kijken", is de veronder stelling van LEI-econoom De Bont. „De hamvraag is hoe de prijzen van diervoer zich zullen ontwikkelen." Een forse prijsstijging is nodig om de teelt van voederbonen- en erwten weer aantrekkelijk te maken. Alleen dan zullen ak kerbouwers waarschijnlijk om schakelen. Ze hebben er de ruimte voor, aldus De Bont, en de akkerbouw kan een nieuw, enigszins rendabel gewas heel goed gebruiken. Dat blijkt wel uit de inkomsten - cijfers voor dit seizoen, 2000- 2001. Vrijwel alle traditionele gewassen, zoals wintertarwe, zomergerst en aardappelen, le veren niet voldoende op om uit de kosten te komen. Het gevolg is dat veel akkerbouwers moe ten interen, per bedrijf gemid deld 44.000 gulden. Het seizoen 2000-2001 wordt het slechtste van de laatste tien jaar. „En dan te bedenken", vertelde De Bont, „dat het seizoen 1999- 2000 voor de akkerbouwsector al slecht was. Ook toen moesten akkerbouwbedrijven interen, gemiddeld 30.000 gulden per bedrijf." Het goede resultaat van 1998-1999 (plus 53.100 gul den) is daarmee helemaal ver vlogen. Zowel hogere kosten voor kunstmest en brandstof als lagere kiloprijzen spelen de boeren parten. Zo leveren con sumptieaardappelen slechts 13 cent de kilo op. Varkensboeren Alle andere takken landbouw dan de akkerbouw doen het dit jaar juist beter, met voorop de glastuinbouw en de varkens houderij. Varkensboeren zijn opgeklommen uit een diep dal, in 1998-'99. In de glastuinbouw hebben vooral de telers van groenten goed gedraaid, wat onder meer te danken is aan slecht weer begin dit jaar in Spanje. In de fruitteelt is ook meer ver diend dan in 1999. Het gezinsin komen komt uit op gemiddeld 60.000 tot 75.000 gulden tegen 31.000 gulden vorig jaar, zo meldt het LEI in de maandag gepresenteerde jaarcijfers over 2000. door Michelle Koek KAMPERLAND - Wordt Zeeuws-Vlaanderen al enige tijd opgeschrikt door een scha pen dodende wolf, ook in Kamperland zijn de afgelopen maand tot drie keer toe schapen doodgebeten. Kamperlander G. J. Clement verloor in de nacht van zaterdag op zondag in één klap drie drachtige schapen; een vierde raakte zwaarge wond. De vermoedelijke dader is een weggelopen hond van een nabijgelegen boerderij. Het dier is al enige tijd zoek. Clement is emotioneel. In de nacht van zaterdag op zondag verloor hij drie ooien. Eén raak te zwaargewond, enkele andere belandden in de sloot. De Kam- penlander trof in zijn weide een weerzinwekkend beeld aan. De koppen van de dode schapen waren kapot en aangevreten. Ook het achterwerk was in alle gevallen ernstig toegetakeld, ingewanden lagen op het gras. Het was niet de eerste keer dat Clement zijn schapen opge jaagd, gestresst of dood aantrof. In de afgelopen maand heeft hij twee keer eerder een dood schaap in zijn weiland gevon den. Clement is ten einde raad: „Ik houdt mijn schapen voor de liefhebberij en verzorg ze lief devol. Nu ben ik elke keer bang voor wat ik misschien aantref." De eigenares van de vermiste hond voelt zich vreselijk. „Sa men hebben we de hele omgeving afgezocht naar haar hond", vertelt Clement. „We hebben alle sloten afgestruind om te kijken of het dier mis schien verdronken is. Alle asiels zijn afgebeld, maar de hond blijft onvindbaar. Je kunt het dier officieel nog niet beschul digen, maar zolang hij niet ge vonden is, kun je ook niets uit sluiten." Clement heeft zijn dieren enkele malen op een ander stuk wei land gezet. Daarnaast heeft hij aangifte gedaan bij de politie maar ook dat heeft nog niets op geleverd. Het hongerige dier weet de schapen telkens weer te vinden. De gezochte hond is zwart en lijkt op een labrador, maar is het nietWie weet waar de hond is of waar hij zich schuilhoudt, wordt verzocht aangifte te doen bij de politie regio Zierikzee (0111-414055). Clement: „We hopen dat de hond snel wordt gevonden, zodat we erachter kunnen komen of hij ook werke lijk de dader is. Daarna kunnen mijn vrouw en ik wellicht iets rustiger door het leven." door Edith Ramakers VLISSINGEN - De fractie van GroenLinks Vlissingen stelt voor om alle 286 asielzoekers in Vlissingen aan het begin van het nieuwe jaar vijftig gulden te ge- „We weten dat het Centraal Or gaan Opvang Asielzoekers (COA) verantwoordelijk voor hen is, maar zij zijn wel in Vlis singen. Dan kunnen we, nu het goed gaat, eens iets extra's doen", zegt A. Soplantila. GroenLinks dient daarvoor in de raadsvergadering van don derdag een motie in. Zij rekent voor dat het totaal bedrag van ruim 14.000 gulden gedekt kan worden uit de 'post onvoorziene uitgaven.' In Hotel Dix zijn mo menteel honderd mensen. „Ik weet dat volwassenen 86 gulden per week van het COA krijgen. Kinderen tussen 12 tot 17 jaar krijgen 25 gulden en jongeren 16 gulden. Met die vijftig gulden extra geef je ze even lucht in de ze tijd." In de Meindert Hobbe- ma wonen binnenkort honderd personen (momenteel nog 77). De 86 overige asielzoekers wo nen verspreid in Vlissingen. GroenLinks vraagt speciale aandacht voor de mensen die 'het heel karig hebben'. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De zee en de grens van water en land vormen de rode draad voor het nieuwe Maritiem Museum Zeeland dat in februari 2002 aan de Nieu- wendijk in Vlissingen opengaat. Alles draait om het water in Zeeland. Daarvan is de Wester- schelde het levende bewijs, want die vormt de belangrijkste vaarweg van Zeeland. Op deze basisgedachte steunt de inrich ting van het toekomstige Lampsinshuis/Maritiem Muse um Zeeland. Het Werk, de Glorie en het Avontuur in Zeeland zijn alle afgeleiden van het Water. Rond deze vier afdelingen (water, glo rie, avontuur en werk) vertelt het museum het verhaal van Zeeland. Het cultureel mari tiem erfgoed wordt spannend en interactief aangeboden. Dat be looft directeur Wilbert Weber. Hij heeft met het Amsterdamse bureau Helder en Extravert het concept-inrichtingsplan sa mengesteld. „Voorbeeldje: wij lichten voor het onderdeel Werk alle aan het water gerelateerde beroepen eruit om de Zeeuwse historie te vertellen. Loodsen, scheepsbouwers, matrozen, een kok of stuurman doen hun ver haal. Maar ook krijgen het red dingswezen en natuurlijk de visserij er een plaats. Aan de hand van de Verenigde Oostin- dische Compagnie en later de marinewerf kunnen we de ont wikkeling in de techniek van de scheepsbouw aantonen." Engeland Vooral in de zone Werk zal de bezoeker 'actief en zelfontdek- kend zijn'. „Het bureau is nog een aantal computerspelletjes aan het uitdokteren. Het wordt een museum zoals er geen ander in Nederland is. In Engeland wel, de Engelsen zijn goed in het gebruik van multimedia om kennis over te dragen." In de afdeling Glorie schittert de overdaad. Het draait om macht, roem, geld en rijkdom. In dat gedeelte krijgt de schatrijke Vlissingse redersfamilie Lampsins een rol. De Zeeuwse handel en conflicten maakten Zeeland tot een machtige pro vincie van de Nederlanden. „De afdeling Avontuur bezorgt de apotheose. Daar beleef je een avontuur met Zeeuwse, held haftige ontdekkingsreizigers aan boord van bijvoorbeeld een VOC-schip, Of met Jacob Rog geveen, de Middelburgse ont dekkingsreiziger. Expositie Vanuit de torenkamer kan ten slotte over de Westerschelde uitgekeken worden. „Maar we hebben nog meer", stelt Weber. „In het museum komt nog een zaal die bestemd is voor een wis selende expositie en een ruimte die ingericht wordt voor lezin gen. Er komt een restaurant een café met groot terras, een tuin, een museumwinkel." Weber verwacht de bezoekers één tot twee uur vermaak en educatie te kunnen aanbieden. „Van de Nederlandse bevolking gaat vijf tot tien procent naar het museum. Dat zijn de zoge noemde klassieke museumbe zoekers. Wij mikken op mini maal veertig procent. Daarom zullen we een historisch muse um maken dat een breder pu bliek aanspreekt." Hij hoopt de mensen te bereiken die wel een kasteel aandoen, maar die nooit de tijd nemen voor een bezoek aan een muse um. „Of mensen die bijvoor beeld graag door een middel eeuwse binnenstad wandelen, maar die zelden naar een muse um gaan. In Zeeland komen veel toeristen, die op deze speelse manier de geschiedenis van Zeeland mee willen krijgen." Aan alle technische voorwaarden voor de vestiging van glastuinbouw op de Axelse Vlakte is voldaan, het wachten is op geïnteres seerde telers. foto Charles Strijd door Lilian Dominicus SLUISKIL - De komst van de warmtekrachtcentrale bij Hy dro Agri in Sluiskil vergroot de kansen voor glastuinbouw in de Kanaalzone aanzienlijk, zo verwachten burgemeester J. Lonink van Sas van Gent en voorzitter van de Kring van Werkgevers Kanaalzone, W. Saman. De Terneuzense bur gemeester R. Barbé zegt echter zeker te weten dat die kassen bij Sluiskil er komen, warmte krachtcentrale of niet. „Aan alle technische rand voorwaarden is nu voldaan", verklaart Lonink. „Er is COz aanwezig, een volledig zuivere uitstoot en er is een gebied waar die kassen geplaatst kunnen worden. Alles hangt nu af van de animo van de tuinders om naar hier te ko men. Daarnaar is nu een marktonderzoek gaande." „De Axelse Vlakte had na tuurlijk al een enorme poten tie als kassengebied", reageert Werkgeverskring-voorzitter Saman. „Dit versterkt de posi tie van de Kanaalzone alleen maar. We hebben nog meer C02 en restwarmte van Hydro Ag ri, daar moeten we iets mee doen." Voor burgemeester Barbé is de vraag meer: hoe groot wordt het gebied van de glastuin bouw uiteindelijk? „Uit het gesprek dat we onlangs had den met Gedeputeerde Staten is duidelijk gebleken, dat die kassen er komen", zegt de bur gemeester van Terneuzen. „We dachten dat de restwarmte van centrale noodzakelijk was om het complex neer te mogen zetten, maar Hydro Agri pro duceert al zoveel restwarmte, dat het sowieso al een milieu- voox-deel oplevert. En afgezien daarvan, levert het uiteraard een enorm economisch voor deel op." Tunnel Hij verwacht dat de Westlan ders voldoende interesse zul len hebben om naar Zeeuws- Vlaanderen te verkassen. „Het is tot nu toe een onbewezen stelling dat de ligging van de Kanaalzone te ver zou zijn voor de tuinders. Het is straks met die tunnel maar tien mi nuten rijden van Lewedorp (waar de Provincie een groot schalig kassencomplex ge pland heeft, red.) naar Sluiskil. Je moet toekomstge richt blijven denken." Beide burgemeesters en de voorzitter van de Werkgevers kring maken zich nog niet druk over de vraag, waar de nieuwe glastuinbouwers van daan zullen komen. Verlich ting van de druk op de ruimte in het Westland is niet de eer ste prioriteit. Dat geldt wel voor de locatie in Lewedorp, daarvoor moet kassengrond uit het Westland verdwijnen. In totaal mag het aantal hecta res glastuinbouwgebied niet toenemen. Barbé gaf te kennen dat voor hem dat in ieder geval geen beweegreden was om kassen naar de Axelse Vlakte te halen. En Lonink suggereer de: „Het marktsegment uit België en Noord-Frankrijk kan ook interessant zijn. Je moet je dan wel afvragen of je je grond beschikbaar wil stel len voor vraag uit het buiten land." door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De ambtelijke staf van de leden van Provinciale Staten moet een kleine, onafhankelijke orga nisatie blijven die los van Gedeputeer de Staten adviseert. Deze aanpak past in de vernieuwing van het provinciebestuur, waarin GS en de Staten meer eigen invalshoeken houden. De commissie Algemeen Be stuur sprak maandag vooral over twee instrumenten die Provinciale Staten een grotere onafhankelijkheid en poli tieke daadkracht moeten brengen in het nieuwe dualistische bestuurssys teem; de rekeningcommissie waarin Statenleden de uitgiften en de beleids- resultaten van het provinciebestuur ijken, en de uitgebreidere ambtelijke ondersteuning voor Statenleden. Dit gebruik kent het Zeeuws provincie- stuur via een eigen verordening al tien jaar, merkte gedeputeerde D. Bruinoo- ge (PvdA, interne zaken) op, maar het wordt nu door het Rijk formeel in wet geving vastgelegd. De rekeningcommissie moet een proef- instituut vormen voor de later op te zet ten Rekenkamer, vonden de commis sieleden. ChristenUnie en SGP willen geen voorzitter van buiten de Staten voor de commissie. De overige partijen zien een onafhankelijke, externe voor zitter eventueel wel zitten, maar willen die optie pas overwegen als ervaring door Piet Kleemans KERKWERVE - De WV Schouwen-Duiveland gaat in februari 2001, samen met een werkgroep van Schouwse paar- denhouders, op het eiland een enquête houden onder maneges en him klanten. Doel is op een rijtje te krijgen hoeveel behoef te er is aan een netwerk van rui terroutes in de polders bij Dreischor, Zonnemaire, Ou- werkerk en Kerkwerve. Dat maakten promotiemede werker van de Schouwse WV N. Sommen en VW-stagiair A. Kamp maandagavond be kend tijdens een mini-symposi um van het Platform Platte landsontwikkeling Schouwen- Duiveland in Kerkwerve. Paardrijden mag zich verheu gen in een sterk stijgende popu lariteit. Paardrijden past prima in de nieuwe trend van de ge zonde vakantie, met sportieve activiteit, rust, ruimte en na tuur. Rust, ruimte en natuur is op Schouwen ruim voorhanden, alleen ontbreekt het aan goed bewegwijzerde en veilige rui terroutes. De WV wil meer dan alleen ruiterroutes. Ze wil, om schreef Sommen, een 'vernieu wend product in de markt zet ten'. Dat product zou kunnen be staan uit niet alleen ruiterroutes maar ook stop-, voeder- en rust plaatsen langs die routes. Een dergelijke combinatie leent zich voor - eventueel meerdaagse - arrangementen. Een andere optie is het op poten zetten van tochten per huifkar of paardentram langs de ruiter routes en liefst ook door natuur gebieden. Natuurgebied in spe Plan Tureluur werd als te door kruisen gebied genoemd, maar de WV zou ook graag tochten organiseren door het Dijkwater bij Sirjansland. Samenwerking is bij platte landsvernieuwing het sleutel woord. Alleen als alle neuzen in dezelfde richting staan kan het Schouwse platteland voor zo wel toeristen en recreanten als eigen inwoners en ondernemers aantrekkelijk gemaakt en ge houden worden, zo bleek tijdens het mini-symposium. De WV werkt hard aan het rui- terroute-project, Agrarisch Schouwen-Duiveland is druk bezig met het in elkaar steken van een Landbouw Ontwikke- lings Plan (LOP) en het Bureau voor Toerisme Zeeland steekt veel tijd en energie in een pro ject dat de werktitel 'bijzonder verblijf op het platteland' mee heeft gekregen. Daarmee wordt gedoeld op het realiseren van bijzondere vormen van onver- nachtingsmogelijkheden, liefst op typisch Schouwse leest ge schoeid. met de nieuwe rekencontrole is opge daan. Daarmee wil GS beginnen met de jaarrekening over 2000, dus de reke ningcommissie kan dit voorjaar aan het werk. Hoe het tweede instrument, de uitgebreidere ambtelijke bijstand voor Statenleden, eruit moet zien was voor de commissie een uitgemaakte zaak: zo sober en slank mogelijk. bos. Willy van Meegen voegde daar nog iets aan toe: vanaf de eerste verdieping van de panden grenzend aan de Markt, worden de bomen in verschillende kleu ren verlicht. In toepasselijke kleuren. Zo zal Bolsoj de bomen groen kleuren, de Postbank blauwlicht schijnen en de Rabo bank oranje licht uitstralen. Het stadhuis wordt door spiegelbol len kristalhelder verlicht. De kerstbomen worden zoveel mogelijk rondom de Markt ge plaatst in verband met de weke lijkse markt en de ijsbaan, die in januari komt. De Stichting Pro motie Goes laat een huifkar van de Hollandsche Hoeve met de kerstman op de bok vanaf de Markt tochten maken. Het bij zondere project wordt vrijdag middag om 17.00 uur geopend door wethouder C.R.M.M. Lins- door Michelle Koek GOES - De Grote Markt in Goes verandert vrijdag 22 december in een sprookjesachtig bos op palen. Rondom de Markt wor den vijftig grote kerstbomen op palen van drie en vier meter lang. Beeldend kunstenaars Ka rin Keijzer en Willy van Meegen uit Goes hebben het project be dacht en beginnen woensdag, in opdracht van de Stichting Pro motie Goes, met de aanleg van dit bijzondere bos. Het idee ontstond twee maan den geleden, tijdens een brain stormsessie van de Stichting Promotie Goes. Karin Keijzer, ondermeer verantwoordelijk voor de grasmat rondom de Grote Kerk en de bijzondere jurken in de etalage van C&A afgelopen zomer, bedacht het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 24