Plan voor Sloekanaal slaat aan Middelburg beloont initiatieven Tolerantie sleutel tot goed huwelijk Studie naar groei Vlissingse vismijn De liefde begon op het Middelburgs Oranjebal Raad Middelburg neemt afscheid van 'meneer Kodde' Botsing in Middelburg Inbrekers op heterdaad betrapt Kerstfiguren ontvreemd uit tuin Snelheidscontrole in Goes Tuinhek vernield Brandende proppen in brievenbus Radarcontrole in Poortvliet Automobilist onder invloed Politiek ziet voordelen voor ontwikkeling Middelburg September 80 geeft concert Vertelling Leerlingen van basisschool De Vossenburch nemen de spekcheque van tweeduizend gulden in ontvangst van wethouder J. C. van Dijk-Sturm. foto Lex de Meester door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Wethouder J. C. van Dijk-Sturm van Mid delburg heeft maandag voor zevenduizend gulden aan spekcheques uitgereikt. De jury kende bedragen tussen de duizend en tweeduizend gul den toe aan de ouderraad van openbare basisschool De Vos senburch, de Stichting de wijk de Griffioen, de Wijkvereni- ging Zuid, de Stichting Oud heidkundig Museum Arne- muiden en de Stichting Kluts. Met de spekcheque beloont de gemeente Middelburg initia tieven die de leefbaarheid in een wijk bevorderen. Tweeduizend gulden was weg gelegd voor de ouderraad van De Vossenburch. Op initiatief van de raad en naar een idee van de kinderen kregen beide schoolpleinen een kleurige schildering. „De jury", aldus de wethouder, „is onder de in druk van de schijnbaar een voudige oplossing, die een on aantrekkelijke, grauwe, niet- uitnodigende situatie om vormt naar een plek waar kin deren uit de wijk nu graag ko men om samen te spelen." Eenzelfde bedrag lag er klaar voor Stichting Oudheidkun dig Museum Arnemuiden. Vrijwilligers van de stichting stuitten bij toeval op een ver borgen gewelf tijdens de ver bouwing van het museum. Be sloten werd om de kelder em mer voor emmer uit te graven. „De inzet van de stichting", vertelde Van Dijk-Sturm, „heeft uiteindelijk bijgedra gen aan behoud van het weini ge historische dat in Arnemui den is overgebleven." Musical Duizend gulden lag er klaar voor de Stichting Kluts, die sa men met kinderen een musical instudeerde. De jury vond de aanpak bijzonder creatief. De Wijkvereniging Zuid kreeg een spekcheque voor duizend gulden voor het organiseren van een groots wijkfeest. „En kele bestuursleden", betoogde de wethouder, „hebben maan denlang vrijwel dagelijks het vuur uit hun sloffen gelopen om het wijkfeest voor elkaar te krijgen." De stichting de wijk de Griffi oen was voor twee projecten genomineerd. Eén daarvan, de organisatie van een lampion- nentocht, viel niet in de prij zen. De jury vond de tocht niet vernieuwend. Duizend gulden was er wel voor het initiatief van de stichting om de wijk te versieren met mozaïeken stoeptegels, die door de bewo ners zelf zijn gemaakt. Van Dijk-Sturm. „Het creativi- teitsgehalte is erg hoog. De jury heeft de indruk dat een dergelijk project nooit eerder is vertoond." MIDDELBURG - Aan Klein Vlaanderen in Middelburg deed zich maandagmiddag rond 15.00 uur een ongeval voor. Een 30-jarige Middelburger reed hier richting het Noordpoort- plein toen hij plotseling moest remmen voor een voorganger. De 53-jarige automobilist uit Middelburg achter hem kon niet meer op tijd remmen en botste op zijn voorganger. De 30- jarige bestuurder is met nekklachten opgenomen in het zie kenhuis in Vlissingen. De voertuigen zijn zwaar beschadigd. SLUIS - Op de Groote Markt in Sluis zijn zondag een 36-jari- ge man uit de gemeente Sluis-Aardenburg en een 22-jarige vrouw uit de gemeente Terneuzen op heterdaad betrapt tij dens een inbraak. De politie heeft huiszoeking gedaan in een woning in Sluis-Aardenburg, waar ze aanwijzingen vond met betrekking tot andere inbraken. Het onderzoek loopt nog, de verdachten worden vandaag (dinsdag) voorgeleid. TERNEUZEN - Uit een tuin aan de Oosterscheldestraat in Terneuzen zijn zondagnacht tussen 1.30 uur en 9.00 uur twee verlichte kerstfiguren gestolen. De dieven knipten de elektri citeitsdraden en de tuinafrastering door. De schade bedraagt meer dan duizend gulden. GOES - Aan de Havendijk in Goes heeft de politie maandag tussen 14.00 uur en 16.30 uur automobilisten gecontroleerd op hun snelheid. Van de 410 passerende auto's reden er 40 te hard. De hoogst gemeten snelheid was 89 kilometer per uur, terwijl de snelheidslimiet op de Havendijk 50 kilometer per uur is. VLISSINGEN - Onbekenden hebben in de nacht van zondag op maandag een houten tuinhek vernield aan de Wilhemina Druckerlaan in Vlissingen. De schade bedraagt ruim duizend gulden. VLISSINGEN - Een bewoonster van een woning aan de Vlis- singse Kanariesprenk vond maandag bij thuiskomst een brandende prop op de deurmat. Op 14 december had ook al ie mand een dergelijke prop door haar brievenbus geduwd. De schade bleef beperkt tot brandvlekken in de vloerbedekking. POORTVLIET - Tijdens een radarcontrole op de Postweg in Poortvliet, maandag tussen 9.00 en 12.00 uur, zijn 1042 auto's op snelheid gecontroleerd. Daarvan reden er 46 harder dan de toegestane 80 kilometer per uur. SLUIS - Tij dens een alcoholcontrole aan de Rondweg in Sluis heeft de politie maandag om 17.15 uur een 61-jarige man uit Brugge aangehouden wegens rijden onder invloed. Bij de blaastest bleek dat de man te veel gedronken had. Hij kreeg een boete en een rijverbod voor 2 uur. dinsdag 19 december 2000 door Richard Hoving MIDDELBURG - De Middel burgse politiek pakt het idee op een kanaal aan te leggen tussen het haven- en industriegebied Vlissingen-Oost en het Veerse Meer. Het college van burge meester en wethouders gaat met de provincie Zeeland overleg gen over dit zogenoemde Sloe kanaal. De nieuwe vaarweg sluit volgens de raadsfractie van het CDA aan bij de plannen die in de Kwaliteitsatlas Mid delburg 2030 zijn uitgewerkt. De regio Zeeland van de schip persvereniging Schuttevaer stelde onlangs dat voor de aan- en afvoer voor containers naar en van de toekomstige Wester- schelde Containerterminal een nieuw kanaal noodzakelijk is. Regio vertegenwoordiger J. de Vries zei in de PZC dat hij een ongeveer vier kilometer lange verbinding voor ogen heeft van de Westhofhaven in Vlissingen- Oost tot aan De Piet in het Veer se Meer. Het CDA in de gemeenteraad van Middelburg bracht het idee VLISSINGEN - De Zeeuwse band September 80 geeft zater dag 23 december een concert in De Piek in Vlissingen om haar twintigjarig bestaan te vieren. Het jubileum wordt opgeluis terd door gastmuzikanten. Het concert begint om 21.30 uur en eindigt met een gezamenlijke sessie van alle muzikanten. MIDDELBURG - Ria Geerse vertelt donderdag 28 december in de Drukkerij in Middelburg het verhaal 'Zeehonden, ziele- huid', naar de inspirerende ver sie van Clarissa Pinkola Estés uit het boek De Ontembare Vrouw. Het verhaal is afkomstig van de Inuït, zoals de Eskimo's zichzelf noemen. De vertelling vindt om 19.30 uur plaats in de binnentuin van De Drukkerij, die in sfeer zal worden aange kleed. van de schippersvereniging maandagavond ter sprake. Vol gens H. Kool-Blokland kan een Sloekanaal veel voordelen heb ben voor Middelburg. Een nieuw kanaal leidt de beroeps vaart af van het Kanaal door Walcheren, zette het raadslid uiteen. Door het uitwijken van de beroepsvaart kan het aantal bruggen over het Kanaal door Walcheren vervolgens worden uitgebreid. Het CDA vindt dat het huidige aantal bruggen remmend is voor de ontwikke ling van de stad. Een Sloekanaal sluit volgens Kool-Blokland ook aan bij de Kwaliteitsatlas Middelburg 2030, die door stedebouwkun- dige R. Bakker is opgesteld. Bakker heeft in het verlengde van de bestaande Sloekreek een verbinding richting het Veerse Meer ingetekend. De waterweg is bedoeld om het Veerse Meer van vers water te voorzien. Een opwaardering van de geplande verbinding tot kanaal is volgens het CD A-raadslid 'eenvoudig te realiseren'. De christen-democraten riepen het college van burgemeester en wethouders in een motie op het idee van Schuttevaer voor te leggen aan het dagelij ks provin ciebestuur. Een meerderheid van de raad steunde de motie, maar vond dat voorzichtigheid was geboden. Volgens SGP'er L. Kodde ging het om een 'zeer ingrijpend idee met grote gevol gen'. WD-fractievoorzitter C. Kos ter had in de krant gelezen over de plannen van de schippers vereniging en was geschrokken van de afmetingen van de con tainerschepen. „Ik vraag mij af of schepen met een lengte van 175 meter en een breedte van 22 meter samengaan met de recre atievaart op het Veerse Meer." De fractie van GroenLinks rea geerde als enige afwijzend op de aanleg van een Sloekanaal. Vol gens J. Goetheer is het graven van een nieuwe vaarweg een te grote aanslag op het landschap. Goetheer stelde ook dat het Ka naal door de Zak van Zuid-Be veland tussen Wemeldinge en Hansweert de beroepsvaart vol doende mogelijkheden biedt in de richting van Vlissingen- Oost. Nico en Bertha Jongejan. foto Lex de Meester REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H, Hoving E.L. Ramakers M.J. van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl door Gemma Kessels MIDDELBURG - In 1935 leer den Nico Jongejan en Bertha Dijkhuizen elkaar kennen. Hij zag haar voor het eerst in de Keizerstraat van Scheveningen. De straat was in die tijd dé ont moetingsplaats voor de jeugd. Nico (87) en Bertha (85) trouw den nog hetzelfde jaar voor de burgerlijke stand. Maandag vierden zij in Middelburg in huiselijke kring hun briljanten bruiloft. De families Jongejan en Dijk huizen waren van oudsher vis sers. Bij het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog zat hij op de Noordzee. Het vissersschip kon alleen nog naar Engeland. Nico moest in dienst bij de marine en werd op een mijnenveger geplaatst. Zijn vrouw zag hem pas weer in 1945. Tijdens de marinejaren kon hij geld sparen voor na de oorlog. Bertha leefde samen met twee kinderen van de bijstand. Wat Jongejan nu nog steeds dwars zit, is dat hij met zijn spaarcen ten het geleende geld van de bij stand moest terug betalen. Na de bevrijding ging hij wer ken bij de koopvaardij. Het werk beviel hem niet en het ge zin emigreerde naar Canada. In drie jaar tijd lukte het hen niet een goed bestaan op te bouwen. Met vijf kinderen en geen cent op zak kwam de familie terug naar Nederland. Nico kon weer terecht bij de koopvaardij. Op zijn 55ste kreeg hij van de dokter het advies rustig werk te gaan doen. Bij de gemeente Den Haag vond hij een baan in de huishoudelij ke dienst en als bode. Na zijn pensionering verhuisde het paar naar Zeeland. Eerst woon den zij in Vlissingen, een paar jaar later trokken zij in een aan leunwoning in Middelburg. Bertha Jongejan was door het werk van haar man gedwongen een zelfstandig huishouden te voeren. Het gescheiden leven van elkaar leerde het echtpaar tolerant om te gaan met hun re latie. Dat is volgens het echt paar dé sleutel tot een goed hu welijk. door Richard Hoving MIDDELBURG - Met de armen vol cadeaus en luid applaus nam 'meneer Kodde' maandagavond afscheid van de Middelburgse gemeente politiek. Dertig jaar maakte L. A. Kodde voor de SGP deel uit van de gemeente raad. Voor een volle publieke tribune („De fanclub van Kodde.") werd de SGP-fractievoorzitter om schreven als een 'vasthoudend en principieel raadslid'. „Niet één raadslid heeft de afgelopen jaren zo vaak om informatie aangeklopt bij het college of ambtenaren", zei loco-burge meester P. M. Bruinooge. Kodde kwam in de zomer van 1970 in de Middelburgse ge meenteraad. Eén van zijn eerste bijdragen, de loco-burgemees ter las voor uit de handelingen, ging over de plaatsing van licht masten aan de Koudekerkse- weg. Niet alleen Bruinooge, maar ook nestor van de raad wethou der R. Visser richtte het woord tot de vertrekkende Kodde Vis ser wees er op dat Kodde de eni ge is die zijn collega-politici consequent met u aanspreekt. De raadsnestor had het in zijn bijdrage dan ook over het af scheid van 'meneer Kodde'. De SGP-fractievoorzitter liet de huldeblijken gelaten over zich heen komen. De ets van het stadhuis die Visser hem aan bood, nam hij met een droog 'Ja, dat is mooi' in ontvangst. Zelf waagde hij zich niet aan een oordeel over zijn optreden in de voorbije dertig jaar. Met een verwijzing naar de bijbel zei hij „Laat anderen u prijzen, maar niet uw mond." De 67-jarige Kodde vertrekt vanwege zijn leeftijd en gezin ('Mijn vrouw wil me ook wel eens thuis zien') uit de politiek. Met de verkiezingen van maart 2002 op komst is het volgens hem ook verstandig dat zijn plaats wordt ingenomen door een jongere partijgenoot. „Dat is beter voor de continuïteit." door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De Vlissingse vismijn wordt mogelijk uitge breid om plaats te bieden aan machines voor het sorteren van vis. Momenteel wordt de finan ciële haalbaarheid van het pro ject onderzocht. Wethouder T. R. K. Meijers die de vismijn in zijn takenpakket heeft, wil absoluut nog niet op de uitkomsten van het onder zoek vooruitlopen. „Wij zijn voorzichtig aan het bekijken of een uitbreiding mogelijk is en welke financiële gevolgen dat heeft." Wie de uitbreiding gaat betalen, is volgens Meijers ook nog een discussiepunt. Hij wil zich er niet bij voorbaat op vast leggen dat dit door de gemeente gebeurt, als eigenaar van de vis mijn. De vissorteermachines, waarvoor de uitbreiding nodig is, worden het eigendom van de Stichting Vislos- en Sorteerre- geling. Dat is een organisatie van vissers die in Vlissingen vis aanvoert. Meijers sluit niet uit dat van de stichting ook een bij drage wordt gevraagd voor de uitbreiding. Visser B. Marijs is alvast geluk kig dat de gemeente een haal baarheidsonderzoek uitvoert. Eerder dit jaar ontstond er wat onrust over de positie van de Vlissingse vismijnDe gemeente was rijkssubsidiegelden misge lopen, waardoor vernieuwing van de vismijn spaak dreigde te lopen. Vissers vonden dat kwa lijk. De Stichting Vislos- en Sorteer- regeling heeft via het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) wel subsidie los weten te krijgen voor de aan schaf van één vissorteermachi- ne. En mogelijk komt er rijks subsidie voor een tweede. Het machinaal sorteren van vis is nodig geworden, omdat er steeds minder mensen te vinden zijn om handmatig vis te sorte ren. Het haalbaarheidsonder zoek is begin volgend jaar klaar, aldus wethouder Meijers. door Miriam van den Broek VEERE - Het was op de ge boortedag van koningin Beatrix dat Joost Breel en Catharina Buijs elkaar leer den kennen. Ter gelegenheid van de geboorte werd in Mid delburg een Oranjebal gehou den. Daar viel de man uit Zanddijk voor de jonge vrouw uit Sint Laurens. Het tweetal vierde maandag in Zanddijk het 60-jarige huwe lijksfeest. Bijna drie jaar nadat hij zijn oog op haar liet vallen, traden zij in het huwelijk. Zij was twintig en hij twee jaar ouder. Na de trouwerij trokken ze naar de boerderij aan de Bie- weg, waar de familie Breel •koeien en schapen hield en een beetje aan akkerbouw deed. Joost nam het bedrijf van zijn vader over. Voor Catharina was het wer ken op de boerderij niets nieuws. Van thuis uit was ze niets anders gewend en dat merkte Joost gelijk. „Ze kon beter koeien melken dan ik", zegt Breel trots. In de avonduren was hij dik wijls van huis. „Er was een tijd dat ik in veertien besturen zat. De school, de kerk, de bank, de toneelvereniging, noem maar op Zodra je er gens bestuurslid was, werd je gevraagd voor allerlei andere besturen. Ik heb mijn vrouw vele avonden alleen laten zit ten", aldus de bruidegom. „Maar overdag werkten we natuurlijk altijd samen." Hoewel het echtpaar jaren ge leden de boerderij heeft over gedragen aan hun zoon, komt Joost er nog twee keer per dag. „Ik heb er nog hokken met kippen en daar fiets ik altijd naar toe. De eieren breng ik daarna overal naar tóe." Eén keer in de week gaat hij naar de bejaardensoos om een beetje bij te praten met bekenden en om te koersbal- len. Feest Catharina gaat eens per week naar Vrouwenpolder waar ze op een volksdansvereniging zit. „Dat doe ik voor mijn ple zier. Het is echt een gezellig heidsvereniging. We treden niet echt op of zo." Het echt paar heeft vier kinderen, acht kleinkinderen en drie achter kleinkinderen. Joost Breel en Catharina Buijs. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 15