Sporthuis Olympia gaat dicht Eerbetoon aan Heybroek PZC Gratis scooter na vakantiewerk Delta hangt strop van 100 miljoen boven het hoofd Goederenoverslag haven Antwerpen bereikt recordhoogte Meer samenwerking tussen organisaties voor amateurkunst Bureau voor Toerisme krijgt nieuwe voorzitter Eigenaars Goese zaak met vervroegd pensioen Kruidvat en Etos pal naast elkaar Bruidsmodezaak uit Middelburg ondernemend zeeland HEDEN I ANTIEKVEILING I Rondritten met verwarmde tram Kerstman in de stoomtrein kunst cultuur Local Heroes krijgt vervolg De rubriek Onderne mend, Zeeland staat on der redactie van Jeffrey Kutterink. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. door Jacques Cats GOES - De stichting Bureau voor Toerisme Zeeland (BTZ) krijgt een nieuwe voorzitter. Het is J. Goovers (57) uit Goes. Hij heeft als directeur van de Rabobank Noordwest Walche ren ervaring opgedaan in de toe ristisch/recreatieve wereld. Met de keuze voor Goovers is ook voldaan aan de wens van het BTZ-bestuur voor een voorzit ter die niet uit de overheidssfeer komt. De bindende voordracht komt vandaag (dinsdag) aan de orde in het beraad van Gedepu teerde Staten. Goovers neemt de plaats in van burgemeester D. J. van der Zaag van Goes. Die gaf al eerder aan als voorzitter te willen terugtre den tegen de tijd dat de toeristi sche organisatie weer in een rustiger vaarwater zou zijn ge komen. Van der Zaag vindt het na zes jaar ook welletjes: „We hebben in die periode zo het een en ander meegemaakt en ook een klein beetje zwarte sneeuw gezien." Hans Goovers is sinds 1 decem ber 'ambteloos burger'. Hij zegt zich beschikbaar te hebben ge steld vanwege zijn grote be langstelling voor de ontwikke lingen op toeristisch/recreatief terrein in Zeeland. Goovers is blij te kunnen aantreden op een moment dat de toeristische or ganisatie weer redelijk op de rails staat. „De huidige direc teur heeft op dat punt veel goeds verricht", prijst hij. Goovers verwacht dat de schaalvergroting binnen de toe ristische wereld een belangrijk aandachtspunt zal gaan vor men. Hij is benieuwd wat dat voor voordelen kan bieden voor het imago van Zeeland. De nieu we BTZ-voorzitter treedt per 1 januari in functie. dinsdag 19 december 2000 door Desirée Schouten GOES - Simon en Anneke van Strien stoppen ermee: met in gang van 1 januari 2001 is er geen Sporthuis Olympia aan de Ganzepoortstraat in Goes meer. Om gezondheidsredenen gaan ze met vervroegd pensi oen. Van Strien: „We kregen een goed aanbod van het Ahold-concern om het pand over te nemen. Aangezien ik toch al wilde stoppen, zou ik een dief van mijn eigen porte monnee zijn, als ik het niet had aangenomen." Sporthuis Olympia, onderdeel van de internationale inkoop- GOES - Als komend jaar in het voormalige pand van Sport huis Olympia aan de Ganze poortstraat in Goes een Etos- drogisterij wordt gevestigd, worden Etos op nummer 4 en het Kruidvat op nummer 10 praktisch voordeurdelers. Op de vraag of er niet teveel ge lijksoortige winkels op een be perkt oppervlak komen, is het antwoord van de voorlichter van de gemeente Goes: „De overheid kan alleen het be stemmingsplan voor het gebied bepalen. Zij kan niet sturen in het soort winkels dat zich ves tigt." De bedrijfsleidster van het Kruidvat vindt de dichter bij komende concurrentie geen probleem: „Iedereen heeft de vrijheid zich te vestigen waar men wil." organisatie Sport 2000, is momenteel bezig met de ophef fingsuitverkoop. De laatste openingsdag is op 31 december. In het pand komt een Etos-dro- gisterij. „Dat betekent dat er weer een pand in de Goese bin nenstad in handen komt van een grote, landelijke winkelke ten", aldus Van Strien. „Je houdt het niet tegen, maar het is natuurlijk een verschraling van de binnenstad. Alle oude, zelfstandige winkels verdwij nen langzamerhand en wat je overhoudt zijn de grote zaken, die je overal ziet. Wij hebben geprobeerd een opvolger voor de zaak te vinden, zodat Olym pia ongewijzigd voortgezet zou kunnen worden, maar dat is helaas niet gelukt." De winkel van Van Strien zit nog steeds op dezelfde plaats als waar zijn ouders in 1949 be gonnen met een rijwielstalling annex kleine sport winkel. In 1965, toen sportbeoefening po pulairder werd, werd de stal ling opgedoekt en werden de twee ruimtes samengevoegd tot een winkel in sport- en cam- MIDDELBURG - BBK Bruids mode aan de Lange Noord straat in Middelburg sluit op 1 april de deuren. Eigenaresse K. Nicolic gaat vanuit haar huis in Zierikzee bruidskleding ver kopen. Het besluit om te stoppen met de verkoop van bruidsmode vanuit Middelburg werd inge geven door het aflopen van het huurcontract van het pand in de Lange Nooi'dstraat. BBK Bruidsmode bestond in Mid delburg bijna vijf jaar. Nicolic begon twintig jaar ge leden in haar woning aan de Sint Domusstraat in Zierikzee met een kleine afdeling bruids japonnen. Daarnaast was zij tot 1997 eigenaresse van de Prenatal-vestiging in haar woonplaats. Nicolic blijft haar Middelburgse klanten, vanuit Zierikzee, service verlenen. DOMBURG - Fiets- en scooterverhuur Akkerdaas uit de West straat in Domburg heeft een nieuw middel in de strijd geworpen om jongeren te interesseren voor vakantiewerk. Na acht maanden werken krijgt de vakantiewerker, naast een salaris, een nieuwe scooter van ongeveer 3700 gulden. „In onze bedrijfstak is het moeilijk gemotiveerde weekend- of vakantiehulpen te krijgen", verklaart eigenaar A. de Kok zijn actie. De Kok is sinds vijf jaar ei genaar van de zaak in fiets- en scoorterverhuur. Van de weekend en vakantiehulp wordt verwacht dat deze vanaf maart op zater dagen werkt, in de schoolvakantie vijf dagen per week en na de schoolvakantie tot november op de zaterdagen. Na acht maanden werken staat een gratis scooter klaar. Over merk en type wordt overlegd. De Kok heeft inmiddels een aantal sollicitaties ontvan gen, maar het loopt, volgens zijn zeggen, nog niet storm. door Wout Bareman ANTWERPEN - De haven van Antwerpen stevent af op een re cord. Havenschepen Leo Del- waide rekent op 125 miljoen ton goederenoverslag, vijf miljoen ton meer dan het record van 120 miljoen ton in 1998. Vorig jaar zorgde vooral de overslag van stukgoed voor een terugval naar ruim 115 miljoen ton. Maar dit jaar trekt ook die sector weer behoorlijk aan. Antwerpse havendeskundigen hebben de stellige indruk dat de klachten over de dienstvei'le- ning door containerbehande laar ECT in Rotterdam zorgen voor het aantrekken van de markt in Antwerpen. Daardoor zal het resultaat in Rottex'dam zich stabiliseren, terwijl Ant werpen ruim 13 procent groeit. Havenschepen Delwaide rekent op een groei van Marseille en .Amsterdam met 10 procent, Hamburg 2,5 procent en Le Ha vre met 0,3 procent. Zeebrugge zou heel licht achteruitgaan. Het havenbestuur van Zeebrug ge reageerde direct. De kustha- ven haalt dit jaar een totaal overslag van 35 miljoen ton, een evenaring van het record van vorig jaar. Woordvoei'der Pierre Kerckaert van het havenbedrijf: „Er is geen sprake van stagna tie. De roro- en containertrafie ken gingen vooruit en compen seerden het verlies van buikladingen van bijna 3 mil joen ton die verhuisde naar Duinkerken." Volgens het havenbestuur zit vooral het shortseaverkeer op Ierland in de lift. Tijdens de eer ste drie kwartalen bedroeg de maritieme goederentrafiek in Zeebrugge 26,62 miljoen ton. Een normale ontwikkeling, vol gens het havenbedrijf. De haven van Oostende rekent op een verdubbeling van de rorotrafiek tot ruim 115.000 eenheden. De totale goederen- tx-afiek zal uitkomen op onge veer 4 miljoen ton. Gent maakte nog geen cijfers bekend, maar boekt volgens een woordvoer der ook vooruitgang. pingartikelen. „Dat was toen nog vooral voetbal, biljart en sjoelbakken. Trainingspakken hadden we in één model, xn ver schillende kleuren. Dat was je hele collectie." Simon van Strien kwam in 1965 zo van de middelbare de tailhandelschool in de zaak. „In 1974 hebben we groots ver bouwd. De pui ging eruit en we hebben de twee pandjes toen tot een grote zaak gemaakt. We gingen toen ook meer speciali seren op het gebied van ski's en bergschoenen. De mensen kregen meer geld en gingen naar de wintersport, zo doende." In 1978 nam Van Strien de zaak van zijn vader geheel over. Na de sluiting van zijn zaak gaat Van Strien niet stilzitten, „Daar ben ik nog te jong voor. Het ti-appen klim men in de winkel gaat echt niet meer, daar moet ik mee ophou den. Ik ga parttime wei-ken als controleur van wintersport speciaalzaken voor de bran cheorganisatie Mitex en ik houd mijn werkplaats nog aan voor het slijpen van ski's en dergelijke. Verder gaan we van de vrije tijd genieten en ook eens een keer op tijd naar de wintersport. Wij moesten altijd wachten tot iedereen geweest was, nu kunnen we wanneer we zelf willen." Simon en Anneke van Strien: „Wij hebben geprobeerd een opvolger voor de zaak te vinden, maar dat is helaas niet gelukt." foto Willem Mieras door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Hoewel Delta Nutsbedrijven dit jaar forse winst heeft geboekt, hangt het een strop van honderd miljoen gulden boven het hoofd. Dat komt omdat de Tweede Kamer een eerder gemaakte afspraak tussen de minister en de ener gieproducten heeft getorpe deerd. Afgesproken was dat de Staat het nationale hoogspannings net koopt in ruil voor de overna me van enkele onrendabele milieuprojecten. De afspraken regelden ook dat de stroompro- ductenten gratis gebruik moch ten maken van het hoogspan ningsnet in ruil voor enkele oude ongunstige importcon- tracten van stroom. De Kamer is daar tegen, omdat andere be drijven die stroom willen im porteren wel moeten betalen voor het gebruik van het net. „Op korte termijn spreken de energieproducten met. de minis ter", zegt Hennekeij. „Dan wordt hem duidelijk gemaakt dat de Kamer de consequenties van het terugdraaien van de af spraak niet heeft overzien. Het is niet duidelijk wat er gebeurt als de afspraak inderdaad niet doorgaat." Overigens probeert Delta op al lerlei manieren de bedrijf sre- serve aan te vullen. Zo maakt het bedrijf met geld, binnenkort nog meergeld. Dat doet het door het elektriciteitsnetwerk te ver kopen aan een Amerikaanse bank, waarmee een contract is gesl otenD elta least het elektri- citeitsnetwei'k vervolgens van (Advertentie) KUNST- EN ANTIEKVEILINGEN in de Schouwburg te Middelburg Aanvang 14.00 uur Veilingmeester A. I. Verhage de bank. Door de koop woi'dt de winst van de bank in de VS ge drukt, waardoor de instelling minder belasting hoeft af te dra gen. Dat belastingvoordeel wordt met Delta gedeeld, waar door Delta 35 miljoen gulden verdient. Na het einde van het leasecontract is het elektrici teitsnetwerk weer van Delta. „Een eenmalige constructie die vaker wordt toegepast, bijvoor beeld in de vliegtuigindustrie", legt directeur Stoter van Delta uit. Volgens Hennekeij komt de opbrengst ten goede aan de be drijf sresexve. „Die zou Delta ooit kunnen aanspreken als er druk op de markt ontstaat. Je kunt je voorstellen dat je dat geld op een gegeven moment ge bruikt om te voorkomen dat je de tarieven moet verhogen." OUDDORP - Liefhebbers van historische trams kunnen dins dag 26 december - tweede kerst dag - en woensdag 27 december hun hart ophalen. Het RTM- trammuseum in Ouddorp ver zorgt die dagen in totaal zes rit ten met een verwarmde histori sche stoomtram. Na afloop van de rit is warme chocolademelk verkrijgbaar en voor kinderen tot 12 jaar is er een presentje. De tram rijdt ook op zaterdag 30 december en woensdag 3 januari 2001. ver trek is vanaf de remise bij De Punt in Ouddorp, waar ook het trammuseum gevestigd is. Tot eind dit jaar is daar nog de ten toonstelling '100 jaar tram op Schouwen' te zien. De vertrek tijden van de tram zijn 11.30, 13.00 uur en 14.30 uur. GOES - De Stoomtrein Goes- Borsele verzorgt in de eerste week van de kei'stvakantie een speciale dienstregeling voor kinderen. De kerstman xrijdt van dinsdag 26 tot en met vrijdag29 december mee en deelt cadeau tjes uit aan kinderen. De trein vertrekt dagelijks' uit Goes om 14.00 uur en keert vanuit Oude- lande om 15.10 uur terug. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De vijf koe pels voor amateurkunst in Zeeland gaan nauwer samen werken. Een fusie van hun me dedelingenbladen tot één tijd schrift is voorlopig niet aan de orde, een gezamenlijke activi teitenkalender wel. Ook gaan de koepelorganisaties gezamenlijk met de provincie en Scoop pra ten over de bestemming van het extra geld dat Provinciale Sta ten vrijdag hebben uitgetrok ken voor de Zeeuwse amateur kunst. Vorige week zijn de Stichting Popmuziek Zeeland (SPZ), het Zeeuws Centrum voor Ama- teuxtheater (ZCA), de korenor ganisatie SAKO, de Zeeuwse afdeling van de Koninklijke Ne derlandse Federatie van Mu ziekverenigingen (KNFM) en de Zeeuwse danskoepel in oprich ting voor het eerst bijeengeko men met vertegenwoordigers van Scoop. Toen is vastgesteld dat een gemeenschappelijk pe riodiek niet i n de plaats mag ko men van tijdschriften waarmee de koepels hun achterban infor- TERNEUZEN - Het succesvolle project Local Heroes krijgt een vervolg. Na drie uitverkochte concerten in Den Dullaert in Hulst, het Ledeltheater in Oost burg en het Zuidlandtheater in Terneuzcn, zijn nogzo veel men sen geïnteresseerd in de Zeeuws-Vlaamse muziekpro- ductie waarbij muzikanten en koor popklassiekers uitvoeren, dat is besloten zaterdag 27 janu ari en zondag 28 januari extra uitvoeringen te geven in het Zuidlandtheater in Terneuzen. Local Heroes is een initiatief van Mare Stam en Evert van Kemzeke. Met een band en der tig koorzangers uit België en Zeeuws-Vlaanderen hebben zij klassieke popliedjes als 'Pi-oud Mary' (Ike en Tina Turner), 'With a little help from my friends' (The Beatles) 'Lay down' (Melanie), en 'Bohemian Rhapsody' (Queen) uitgevoerd. De muzikale leiding van het project is in handen van Annie Overbeeke-van der Staal. Aanvang concert zaterdag: 20 uur, zondag: 15 uur. meren. Het mededelingenblad van de SPZ heet 'Noot', het ZCA heeft 'Silhouet', SAKO geeft 'Vocaal' uit en de leden van de KNFM ontvangen een landelijk tijdschrift. Wel gaan de koepels werken aan een zogenaamde AKalender (een afkorting voor activiteiten kalender, maar AK staat ook voor Amateurkunst). In de eer ste plaats wordt gedacht aan een digitale kalender. Bedoeling is dat die alle activiteiten ver meldt die in een jaar zijn ge pland op het gebied van ama teurkunst. De digitale vorm maakt actuele aanpassingen mogelijk en bovendien kunnen links worden gelegd naar verge lijkbare agenda's, bijvoorbeeld die van professionele uitvoerin gen en tentoonstellingen in Zee land. Het is niet uitgesloten dat van de AKalender ook een ge- drukte versie verschijnt. Meerwaarde „Iedereen zag de meemaarde van zo'n kalender", zegt hoofd cultuur Willem Huijbreghs van Scoop. „Zo'n gezamenlijke jaax-kalender biedt ook de mo gelijkheid tot afstemming van activiteiten. Men weet tenmin ste waar anderen mee bezig zijn." Hij hoopt dat na de zomer een eerste versie van zo'n kalen der kan verschijnen. Door samen te werken kunnen de koepels ook van eikaars des kundigheid gebruikmaken, denkt Huijbreghs. „Die intentie is uitgesproken. Iedereen was erg enthousiast over deze eerste ontmoeting." In februari staat een tweede bij eenkomst gepland. Wellicht kan dan gepraat worden over het ex tra geld dat Provinciale Staten afgelopen vrijdag naar de ama teurkunst schoven (volgend jaar 40.000 gulden bovenop een budget van 105.000 gulden, daarna 45.000 gulden per jaar extra). Dat moet niet gezien worden als een reparatie van aanvankelijke bezuinigingen, aldus Huijbreghs en provinciaal cultuurambtenaar Jacques van Aspert. Provinciale Staten heb ben aangegeven dat het geld moet worden ingezet voor 'tweedelijns werk', oftewel on dersteuning en deskundig heidsbevordering. „De provin cie en Scoop gaan samen met de koepels op zoek naar de beste besteding van dat geld", beves tigt Van Aspert.,Het wordt niet direct aan de koepels gegeven." door Ali Pankow ZIERIKZEE - Schilder, beeld houwer en glaskunstenaar Folke Heybroek woonde van 1973 tot aan zijn dood in 1983 in Zierikzee. „Het was een markante man met een groot hart voor anderen", zegt zijn neef Michael Heybrook die sinds zijn jongensjaren in En geland woont en daarom zijn naam aan de Britse schrijfwij ze heeft aangepast. Heybrook vertoeft enkele da gen in Zeeland .ter voorberei ding van een biografie en inventarisatie van alle kunst werken van zijn oom als vorm van eerbetoon. „Hij was voor mij een soort vaderfiguur na dat ik zelf al op elf-jarige leef tijd mijn vader had verloren. Ik loop al lang met de gedachte rond een boek aan Folke te wijden, maar tot nu toe ont brak me de tijd. Bovendien wilde ik er toestemming voor hebben van mijn nicht Mieke, de enige nog in leven zijnde dochter van Folke. Zij is on langs akkoord gegaan." Folke Heybroek veidoefde een groot deel van zijn leven in Zweden. Hij had een Zweedse moeder en trouwde een Zweedse vrouw. In dit land verwierf hij grote bekendheid als monumentaal beeldhou wer en als maker van gebrand- schilderde ramen en glas-in- lood. Hij volgde van 1933 tot 1938 de toenmalige kunstaca demie in Amsterdam. Aanvan kelijk legde hij zich vooral toe op schilderen in olieverf. Zijn voorkeur ging uit naar figura tieve kunst. Later speciali seerde hij zich meer in monu mentale beeldhouwwerken van ijzer, hout en zachte steen soorten. In de laatste periode van zijn leven ging Heybroek weer terug naar het schilde ren. Hij werkte toen nog vrijwel alleen in opdracht van vrienden en bekenden. Na omzwervingen tijdens de oorlog op Sicilië en in Enge land, vestigde de kunstenaar zich voorlange tijd in Zweden. „Bij de begrafenis van mijn vader zag ik mijn oom pas voor de tweede keer. Sinds die ont moeting zijn we elkaar gaan schrijven. Zijn brieven door de jaren heen vormen nu een be langrijke informatiebron voor de biografie en de inventarisa tie van zijn werk", zegt neef Heybrook. In Zeeland foto grafeerde hij de afgelopen da gen diverse schilderijen van zijn oom die in particulier be zit zijn. Scheiding Folke Hevbi'oek kwam in 1970 na zijn scheiding terug naar Nederland. Eerst woonde hij enige tijd in Naarden en daar na vestigde hij zich in een fraai oud pand aan de Lammer markt in Zierikzee. Tussen tijds i'eisde hij nog diverse ma len naar Zweden voor het uitvoeren van een grote op dracht: het maken van zes gro te gebrandschilderde ramen. Michael Heybrook heeft een agrarisch bedrijf in Aylesbury. „Ik geloof dat mijn oom het al tijd heeft betreurd dat ik niet in zijn voetsporen ben getre den. Mijn voogd echter was bankier en onder diens invloed ben ik filosofie en politieke wetenschappen gaan stude ren. Later heb ik het roer om gegooid en ben ik me in de landbouw gaan specialise- ren." Nu het even wat rustiger is op het bedrijf ziet hij kans voor de uitvoering van het eer ste deel van dit project. De rest van de week vertoeft hij in Hamburg waar nog een andere neef van Folke woont. In au gustus volgend jaar zet hij de inventai-isatie voort met een tocht langs alle monumentale ramen en beelden van zijn oom in Zweden. Eind volgend jaar wil hij de biografie en inventa i-isatie gereed hebben, liefst in het Zweeds en in het Neder lands. Heybrook denkt erover aan de presentatie daarvan een expositie te koppelen. Michael Heybrook bij één van de schilderijen van zijn oom Folke Heybroek: 'De Maannacht'. foto Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 14