PZC Politiek laat buslijnen wegkwijnen Hulp Hydro Agri Sluiskil bouwt toch centrale Garnalensector verdacht van prijsafspraken Pakket van de kerstman voor asielzoekertjes 13 Snoeien rond steenbreekvaren Ook agent moet heer in verkeer zijn Reizigersvereniging vraagt gemeenten en provincie openbaar vervoer te steunen Vrouwen beroofd door fietsers Plofkoffer ploft in geldwagen korting op alle keukenmeubelen Deze week valt besluit over over directeur Zeeuws Museum zeeuwse almanak Teken des tijds MIDDEN dinsdag 19 december 2000 GOES - Ook politieagenten moeten zich aan de verkeersre gels houden, tenzij er sprake is van een noodsituatie. Dat zei de Goese burgemees ter D. J. van der Zaag maan dagavond in de raadscom- missie voor algemene zaken. Bewoners van de wijk Over- zuid hadden vorige week tij dens een praatavond geklaagd over de politie die regelmatig met de auto over het fietspad rijdt. Een slecht voorbeeld, meende commissielid H. W. Hooger- land (PvdA). Die constateerde dat de politie zichzelf nogal eens een uitzonderingspositie toebedeelt. Burgemeester Van der Zaag was het met de kritiek van Hoogerland eens. Maximum snelheden, inrijverboden en andere verkeersregels gelden net zo goed voor politieagen ten, tenzij er dringende rede nen zijn om daarvan af te wij ken. „Ik zal deze klacht zeker door geven aan de districtschef. Als ik daar niet voldoende weer klank vind, dan wend ik mij tot de korpschef", beloofde burge meester Van der Zaag. door Ben Jansen GOES - De gemeenteraden en het provinciaal bestuur moeten nu maar eens duidelijk maken wat ze met het openbaar vervoer in Zeeland willen. Blijft de bus een onderdeel van het voorzie ningenpakket of wordt het openbaar vervoer een aflopende zaak? De reizigersvereniging Rover vindt dat de Zeeuwse po litiek helderheid moet verschaf fen. „Als het openbaar vervoer ver der wegkwijnt, zie je op den duur helemaal niemand meer in de bus zitten", zegt Mattie Loo- tens, contactpersoon van Rover voor Zeeland. Vorige maand liet gedeputeerde J. Hennekeij doorschemeren dat het openbaar vervoer in Zee land volgend jaar met 7 procent minder geld rond zal moeten ko men. Dat is een gevolg van een andere verdeelsleutel, waar door meer geld terecht komt in druk bevolkte gebieden, waar bus, tram en metro volop klan tenhebben. Die nieuwe verdeel sleutel is afgesproken in het In terprovinciaal Overleg, een orgaan, waarvan Hennekeij deel uit maakt. Lootens: „Ik vraag me af of hij voldoende de gevolgen voor Zeeland en ande re dunbevolkte provincies heeft ingezien." Eigen auto De Zeeuwse bevolking heeft massaal gekozen voor de eigen auto. Lootens: „Alleen scholie- v ren en ouderen stappen nog in de bus. Het gevolg is dat het steeds moeilijker wordt de op brengsten van het openbaar vervoer de kosten te laten dek ken. Dan moet er dus in de MIDDELBURG - Twee in woonsters van Middelburg zijn maandag het slachtoffer gewor den van tasjesdieven. Een 76-jarige vrouw werd 's ochtends op de Saffierplaats van haar polstas beroofd door een achteropkomende fietser. In de tas zat een portemonnee met enkele tientallen guldens en persoonlijke papieren. Een 78- jarige vrouw werd rond half één in de Prins Mauritsstraat van haar tas beroofd. Twee fietsers rukten de tas uit haar handen. De vrouw mist enkele honder den guldens. OOST-SOUBURG - In de Ka naalstraat in Oost-Souburg is maandag een plofkoffer geploft in een geldtransportauto. Het personeel kon de brand blussen. De lading is overgeladen in een andere auto. dienstregeling worden ge schrapt. De gaten worden ge vuld met collectief vraagafhan kelijk vervoer. Daarmee kun je hier en daar misschien wel wat repareren, maar een volwaardi ge vervanger van de bus is zo'n beltaxi niet. Je moet je reis veel beter plannen en het collectief vraagafhankelijk vervoer is duurder, ook al omdat je er geen strippenkaarten, OV-kaarten en abonnementen kunt gebrui ken." Sinds enkele j aren regelt de pro vincie het openbaar vervoer. Dat houdt naar de mening van Lootens ook een financiële ver antwoordelijkheid in. Dat wil zeggen dat de provincie zal moeten bijspringen als de mid delen uit de landelijke pot voor het openbaar vervoer niet toe reikend zijn. Voorzieningen Ook de gemeenten dienen vol gens Rover een steentje bij te dragen. Misschien niet door busroutes te subsidiëren, maar door voorzieningen te treffen die het gebruik van de bus aan trekkelijk maken. Lootens: „De gemeentebestu ren zijn over het algemeen sterk gericht op de auto. Transferia zijn een prachtig middel om verstoppingen en vertwijfeld zoeken naar parkeerruimte te voorkomen. Maar de aanleg van dergelijke voorzieningen is wel weer een maatregel voor auto mobilisten. Zorg dat het open baar vervoer aantrekkelijk is. Dan komen meer mensen met de bus en heb je geen transferia meer nodig. Kijk nu eens naar dat transferium waarmee afge lopen zomer in Goes is geëxperi menteerd. Het is toch van de gekke dat mensen die net zo goed met de bus hadden kunnen komen, eerst met de auto naar een parkeerterrein rijden om zich vervolgens gratis naar de binnenstad te laten vervoe ren." Goede, comfortabele wachtge- legenheden, die niet met hang plekjongeren hoeven te worden gedeeld, kunnen helpen de po pulariteit van de bus te vergro ten Lootens heeft ook weinig op met het besluit de bus op Tholen alleen nog maar aan de rand van de dorpen te laten stoppen. „Een op zich wel begrijpelijke maatregel om zo efficiënt moge- De jongste bewoners van Hedenesse hadden vooral belangstelling voor de kerstman. foto Peter Nicolai door Wilma Valk CADZAND - Een lange rij, vooral man nelijke bewoners van het asielzoekers centrum Hedenesse bij Cadzand stond maandagmiddag klaar om een kerst pakket in ontvangst te nemen. Vooraf zong een groot aantal kinderen liedjes. De pakketten waren een ge schenk van Caritas en de kerken van West-Zeeuws-Vlaanderen in samen werking met vluchtelingenhulp Neder land. De jeugd van Hedenesse, vertegen woordigd in diverse kleuren en natio naliteiten, zong de Sneeuwpopmars. Voor veel van de asielzoekers is een sneeuwpop nog een onbekend iets. De kinderen van de RK basisschool Molen- bolwerk uit IJzendijke brachten in kerstmankledij een liedje. Voor liefheb bers was er koffie of limonade met iets lekkers. Zo hadden inwoners van Zeeuws-Vlaanderen nieuwjaarswafels en andere streeklekkernijen meege bracht en de bewoners van Hedenesse voor uitheemse zoetigheden gezorgd. Voor alle families waren er kerstpak ketten en fruit, geschonken door kwe ker Johan van Waes uit Oostburg. De inhoud van de pakketten was in overleg met de bewoners van het AZC samen gesteld en omvatte vooral etenswaar zoals koffie, thee, rijst, maïs, chocolade en, voor de kerst, een aantal kaarsen. D e f eestelij ke uitreiking van de pakket ten en het optreden van de jeugd viel in het kinderrijke Hedenesse bij velen in de smaak. (Advertentie) 55% Behalve 2e kerstdag zijn wij ook open tijdens de extra kerstkoopavonden op woensdag 20, donder dag 21 en vrijdag 22 december tot 21.00 uur en geniet van 55% korting op alle keukenmeubelen. KEUKENS Ibv Koken moetje beleven. Goes Nobelweg 2-26 (0113) 21 62 30 www.tulpkeukens.nl Openingstijden maandag H t/m vrijdag 10.00-18.00 uur, zaterdag 9.00-17.00 uur 3 Koopavonden: woensdag, don- derdag, vrijdag tot 21.00 uur. door Richard Hoving MIDDELBURG - Op de kade muren in de Middelburgse bin nenstad tieren de muurplanten welig. Medewerkers van de stichting Landschapsbeheer Zeeland maakten de eeuwenou de muren maandag schoon, rond de steenbreekvaren en het platbeengras. De schoonmaak is bedoeld om aantasting van de kademuren tegen te gaan. Wortels van bo men en struiken duwen en trek ken de stenen uiteen, legt Harry Verkaart van Landschapsbe heer Zeeland uit. Als de bomen en struiken voortwoekeren moeten de muren na verloop van tijd worden gerestaureerd. Daarmee verdwijnt volgens Verkaart al het groen van de ka demuren. „Ook de soms.zeldza- me muurplanten." Landschapsbeheer Zeeland maakte twee jaar geleden een inventarisatie van muurplan ten. In Middelburg werden 109 lijk te kunnen werken, maar toch zeker geen methode om meer mensen in de bus te krij gen." Lootens is zich ervan bewust dat de buspassagiers een electo raat vormen dat voor veel poli tieke partijen nauwelijks inte ressant is. De neiging ervoor warm te lopen, is dan ook ge ring. „Maar veel partijen heb ben wel de mond vol over vitaal platteland en de leefbaarheid van kleine dorpen. Als je het platteland levend en leefbaar wilt houden, hoort de bus daar gewoon bij." door Joost Bosman SLUISKIL - De bouw van twee gasgestookte warmtekracht centrales bij Hydro Agri Sluiskil gaat toch door, zij het gefaseerd. De top van Norsk Hydro was er al uit, en maandag heeft ook de raad van commis sarissen van Delta Nuts het fiat gegeven voor de start van het project. In juli van dit jaar werd het zo geheten Zepower-project van moederbedrijf Norsk Hydro Energy en Delta Nutsbedrijven nog op de lange baan geschoven, omdat de aansluiting van de centrales op het landelijk hoog spanningsnet veel te duur (tussen de 200 en 250 miljoen gulden) bleek. De aansluiting vergt nieuwe, grotere kabels on der de Westerschelde naar Bors- sele, waar het aansluitingspunt ligt. De netwerkbedrijven (onder meer Delta Netwerkbedrijf, een onafhankelijke dochter van Delta Nutsbedrijven) die het hoogspanningsnet beheren, wilden niet dat de centrale werd aangesloten op het schakelsta tion in Westdorpe. Ze vreesden dat hoe dan vanuit Sluiskil er kabels naar Borssele gelegd moesten worden en vonden dat die kosten geheel voor rekening zouden moeten komen van Ze- power. Dat maakte het project (kosten van één centrale: vijf honderd miljoen gulden) voor Norsk Hydro en Delta Nuts niet meer rendabel. Nu, zes maan den later, staat Delta Netwerk- bedrij f wel toe dat de eerste cen trale wordt op aangesloten op het station in Westdorpe. Efficiëntie De warmtekrachtcentrale wordt gekenmerkt door een ho ge mate van efficiëntie en mi lieuvriendelijkheid. Ze moet stapsgewijs de bestaande ener gievoorziening op het terrein bij Hydro Agri vervangen. De eer ste centrale (capaciteit: 400 me gawatt) zal naar verwachting in 2004 in bedrijf worden geno men. Wanneer de tweede fa briek (met dezelfde omvang) opgeleverd moet worden, is nog niet bekend. Zepower koos voor een extra centrale omdat de bouw daarvan, naast de eerste, relatief goedkoop is. Voor de bouw van de (eerste) warmtekrachtcentrale zijn on geveer vier- tot vijfhonderd ar beidskrachten nodig, waarvoor gedeeltelijk een beroep zal wor den gedaan op bedrijven in Zeeuws-Vlaanderen. Is de cen trale in bedrijf, dan biedt die (in )directe extra werkgelegenheid aan zo'n veertig mensen, Op de oude Hydro Agri-centrale wer ken momenteel circa dertig per sonen. Ook zal Zepower lokale contractbedrijven inhuren voor het onderhoud van de nieuwe centrale. Bouwtekeningen Zepower gaat zich nu bezighou den met het maken van bouwte keningen. Ook zal de joint-ven ture tussen Delta Nuts en Norsk Hydro in januari potentiële le veranciers uitnodigen met een offerte te komen. De milieu-ef fectrapportage (MER) en de ver gunningsaanvragen zijn inmid dels gereed en besproken met de betrokken overheden. Daarin zal ook een nieuwe stoomturbi ne voor Hydro Agri worden meegenomen. Door de warmtekrachtcentrale is Hydro Agri Sluiskil in de toe komst verzekerd van goedkope stroom. Ook kan de installatie Hydro Agri van noodstroom voorzien. Daarnaast kan de centrale zogeheten lage-tempe- ra tuur-warmte leveren aan eventueel toekomstige glas tuinbouwbedrijven in de regio. Voor Delta Nuts is de centrale van belang, omdat het -met het oog op de commercialisering van het bedrijf- straks op een ef ficiënte wijze ernergie kan pro duceren voor zijn klanten. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) vermoedt dat garnalenvissers en groothandelaren afspraken maken over minimumprijzen en vangsthoeveelheden. Die zou den in strijd met concurrentie regels. Eerder dit jaar liet de NMa in vallen doen bij groothandelaren in garnalen en bij producenten organisaties, waarbij vrijwel al le vissers aangesloten zijn. Ook de producentenorganisatie West in Yerseke kreeg bezoek. De NMa heeft onlangs het on derzoek afgerond en naar alle betrokkenen toegestuurd voor commentaar. De mededingings autoriteit, ook wel kartelpolitie genoemd, spreekt van 'redelijke vermoedens'. Dat producentenorganisaties en groothandelaren, waai'onder Heiploeg in het Groningse Zoutkamp, afspraken maken is alom bekend. Zij hebben daar ook nooit een geheim van ge maakt. De afspraken zijn bedoeld om doordraai van gar nalen te voorkomen. Vissers en groothandelaren hebben daar allebei baat bij. „En", bena drukt voorzitter H. J. van Geesbergen van de producen tenorganisatie West, „dat is overeenkomstig met Europese regelgeving. De Europese Unie wil visbestanden rationeel be heren. Dat doen wij." Garnalen zijn een speciaal pro duct, stelt Van Geesbergen, en niet te vergelijken met zeevis. Garnalen laten zich afhankelijk van het seizoen vaak massaal vangen. De aanvoer is dan al snel te groot voor de groothan delsbedrijven. Ze krijgen de garnalen niet verwerkt en de vissers verdienen bijna niets. „Om dit te voorkomen, zorgen wij voor een rationele aanvoer", aldus de voorzitter van produ centenorganisatie West. „Als de NMa een beter idee heeft, moe ten ze het maar vertellen. MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur en het bestuur van het Zeeuws Museum ver wachten deze week duidelijk heid te geven over de positie van directeur Ineke Spaander van het Zeeuws Museum. Maandag is de managementcri- sis in het Zeeuws Museum on derwerp van gesprek geweest in een besloten vergadering van de Statencommissie algemeen be stuur, maar na afloop weiger den gedeputeerde G. L. C. M. de Kok (cultuur) en voorzitter M. M. Steenbeek van het Zeeuws Museum (die overigens niet bij de vergadering aanwe zig was) elk commentaar. Bei den spraken wel de verwachting uit deze week een 'summiere' mededeling over de kwestie te kunnen doen. De Statenfractie van Groen- Links heeft de besloten com missievergadering bewust niet bijgewoond. Zij wil wel over het museumbeleid meepraten, maar niet over de directeur Per soneelszaken behoren tot de taak van het museumbestuur en het dagelijks provinciebestuur, niet tot die van de Statenleden, aldus GroenLinks. soorten aangetroffen. Veel van de varens, mossen en grassen kwamen op de kademuren voor, zoals de steenbreekvaren, de tongvaren, de muurleeuwebek en het platbeengras. De medewerkers van Land schapsbeheer waren maandag middag druk in de weer met het snoeien van vlinderstruiken. De struiken werden ter hoogte van de kademuur afgezaagd. De stomp die achterblijft wordt met gif ingesmeerd. foto Lex de Meester Hogeschool Zeeland, baken ironisch elan aan de gevel in aan de toekomstige kennis boulevard in Vlissingen, heeft zich een zeer heden daagse identiteit aangeme ten. Helder gloeit het nieuw elek- deze donkere dagen voor Kerstmis: 'eschool Zeeland' leest het neon. Nog even en de hele zaak wordt virtueel...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 13