Premier Kok voelt wel voor nog een periode Molukkers zetten politie op scherp Korps mariniers viert jubileum Overleden na val Scheveningse Pier Geld terug voor artiesten Kerstplein Amsterdam flopt Pluk van de Petteflet naar Bosnië Landbouw RAI trekt 70.000 man Melkert heeft wijdsere blik op EU dan Dijkstal Politie neemt tv dove in beslag Protestclubs bio-industrie bundelen hun krachten Coalitie met CDA mogelijk 18 december 1950 Politie pakt 43 drankrijders Nu Douglasbon t.w.v. 40,- bij Motorola T180 Allin prepay Shell bezuinigt verder en koopt eigen aandelen Leo Pharma kiest Breda ROTTERDAM - Minister De Grave van defensie heeft zaterdag in Rotterdam onder grote publieke belangstelling het défilé ter gelegenheid van het 335-jarig bestaan van het Korps Mariniers afgenomen. Aan de ceremonie werd deelgenomen door zeshon derd actief dienende mariniers en tweeduizend oud-mariniers. Minder 'actieven' dan in voorgaande jaren - de Nederlandse ma rine heeft momenteel veel te doen in het buitenland - maar dat werd ruimschoots goedgemaakt door de extra grote opkomst van de oudgedienden. Op de Coolsingel marcheerden vijf com pagnieën, waarvan er drie in speciale kleding waren gestoken: woestijnpakken, arctische pakken en de gewone Europese veld- uitrusting. foto Michel Bierhuizen/GPD DEN HAAG - Een 23-jarige man uit Den Haag is in de nacht van zaterdag op zondag overleden nadat hij van de Scheve ningse Pier was gevallen. Op de pier was een feest gaande. Getuigen zagen dat de man rond half drie uur naar beneden viel. Even later werd zijn stoffelijk overschot gevonden. De politie onderzoekt de zaak, maar denkt niet aan een misdrijf. ANP AMSTERDAM - In het buitenland wonende artiesten die de afgelopen vijf jaar in Nederland hebben opgetreden, kunnen hun te veel betaalde loonbelasting terugvorderen. Afhankelijk van de gage gaat het om bedragen tot bijna acht duizend gulden per artiest. Belastingteruggave is mogelijk bij beloningen tot maximaal 85.000 gulden. De belastingteruggave is het gevolg van een besluit van staatssecretaris Bos van Financiën, half september. De be windsman reageerde daarmee op een uitspraak van het ge rechtshof in Amsterdam, dat eerder dit jaar bepaalde dat de Nederlandse wetgeving discriminerend was voor buiten landse artiesten. ANP AMSTERDAM - Het idee was ambitieus. Een kerstplein op het Museumplein om bezoekers in december naar Amsterdam te lokken. Maar ruim een week voor kerst hebben slechts een paar duizend mensen het kerstplein bezocht. Ondanks een grote internationale campagne is de hoop op 75.000 tot 100.000 bezoekers allang vervlogen. Projectleider H. Verweij van de organisatie Amsterdam Ver licht noemt het slechte weer als grote spelbreker. „Het weer is een domper op iedere feestvreugde in Nederland en treft ook ons", zegt Verweij. De entree voor het met een hekwerk afgezette kerstplein is al teruggebracht van 10 naar 6,50 gulden, waarvan 2,50 gulden gaat naar VU-kinderstad, de kinderkliniek van het VU-zie- kenhuis in Amsterdam. ANP AMSTERDAM - Het boek Pluk van de Petteflet van Annie M.G. Schmidt is vertaald in de Bosnische taal en in Bosnië in een oplage van tweeduizend exemplaren in de handel ge bracht. De in Nederland wonende journalist Goran Sarde heeft het boekj e vertaald en door een Bosnische uitgever op de markt laten brengen. Volgens Saric is het verhaal van Pluk toepasselijk leerzaam voor kinderen die een oorlogssituatie hebben meegemaakt Het gaat over de avonturen van een jongetje, dat met zijn kraanwagen er alles aan doet om een parkje, de Torteltuin, te behoeden voor vernietiging door de bulldozers van de ge meente. Het boekje wordt woensdag gepresenteerd in Hooge- veen, waar op uitnodiging van Pax Christi een aantal Bosni sche kinderen verblijft. ANP AMSTERDAM - De Landbouw RAI, die de afgelopen week in Amsterdam is gehouden, is door ruim 70.000 mensen bezocht. Vorig jaar waren er 60.000 bezoekers. Het grootste deel van de bezoekers kwam naar de RAI uit pro fessionele belangstelling. Uit onderzoek van het Instituut voor Beurs- en Tentoonstellingsonderzoekblijkt dat zeventig procent van de bezoekers bij een agrarisch bedrijf werkt en beslist of advies geeft over de aanschaf van apparatuur. De bezoekers hadden vooral belangstelling voor trekkers, melk- winnings- en bewaarapparatuur en automatisering. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Fractievoor zitter Melkert van de PvdA wil niet dat er een dijkje om de Eu ropese Unie wordt gebouwd. Hij bespeurt -bij zijn WD-collega Dijkstal wel de behoefte om paal en perk te stellen aan het delen door andere landen in de Europese welvaart. De twee fractievoorzitters trof fen elkaar zaterdag op een dis- SWALMEN - De politie heeft gisteren in Swalmen de tv van een 69-jarige man in beslag ge nomen. De man is hardhorend, en zette bij herhaling de tv erg hard aan. De politie had de man al eerder aangezegd het apparaat zachter te zetten of een koptelefoon aan te schaffen. Omdat hij voor dit verzoek oostindisch doof bleef, nam de politie zijn tv mee. ANP cussiebij eenkomst van de Ver eniging Democratisch Europa in Amsterdam. Dijkstal vindt dat de Unie bij de uitbreiding goed rekening moet houden met 'de schaal waarop we dit allemaal nog kunnen be happen'. Voor hem is er een grens tot waar de Unie kan uit breiden. Melkert heeft daar moeite mee. Hij vindt het niet fair dat mensen net buiten de schaal, niet mogen delen in de Europese welvaart. Ook lijkt de PvdA-er eerder ge neigd de portemonnee te trek ken om toetreders op een hoger welvaartsniveau te brengen dan zijn liberale collega. Dijkstal wil eerst de uitwassen in de huidige unie elimineren. Het landbouwbeleid is in zijn ogen volstrekt uit de tijd en ook de structuurfondsen voor hulp aan de achtergebleven gebieden moeten op de schop. Pas dan wil de bewindsman be kijken of Nederland nog wat ex tra's kan doen, bij voorbeeld om het milieu in de kandidaatlan- den beter te beschermen. ANP maandag 18 december 2000 van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Dierenbe schermingsorganisaties Wak ker Dier en Lekker Dier fuseren. Daardoor ontstaat de grootste dierenbeschermingsorganisatie tegen de bio-industrie. De naam van de organisatie blijft Wakker Dier. Afgelopen jaar steunde Lekker Dier al acties en campagnes van de actiegroep Wakker Dier. Zo werd een juridische campagne begonnen tegen boeren. De campagne leidde onder meer tot extra controles op welzijnswet- geving. Verder werd begonnen met een reeks van acties bij su permarkten en ontstond met hulp van Lekker Dier een inter netsite over de bio-industrie. De samenwerking verliep volgens de organisaties dusdanig dat besloten is vanaf 1 januari sa men te gaan. De nieuwe organisatie wil be kijken of meer fusiepartners te vinden zijn. „Als we middelen en mensen combineren, kunnen we ons sterker maken voor die ren", aldus woordvoerder M. Bleijenbex-g. „Al met al hebben we honderden vrijwilligers, die zich soms voor meerdere orga nisaties inzetten. Dat kan ge combineerd worden." ANP door Peet Vogels DEN HAAG - Minister-presi dent Kok wil nog wel een perio de doorgaan als premier. „Ik ben nog niet klaar, voor mijn ge voel", aldus de premier. Kok gaat er niet bij voorbaat vanuit dat zijn nieuwe rol ligt in een derde Paars kabinet. Een coali tie met het CDA sluit hij niet uit. Kok deed zijn uitspraken in het tv-programma Buitenhof. Hij wees erop dat hij de beslissing om lijsttrekker te worden niet alleen neemt. „Zo'n beslissing neem je in samenspraak met mensen uit de partij en uit mijn eigen omgeving. Het kan zijn dat de partij zegt dat er betere mensen zijn om het karwei voort te zetten." Melkert is nadrukkelijk in beeld als de mogelijke opvolger van Kok. „Melkert is fractievoorzit- er en ik heb een groot vertrou wen in hem. Doorgaan betekent in ieder geval doorgaan met Melkert. Dat staat voorop", al dus Kok. De premier gaf aan dat hij alleen lijsttrekker wil wor den als er nog een rol is wegge legd voor hem na de verkiezin gen. Hij maakte duidelijk dat hij niet voelt voor een rol als stem- mentrekker die na de verkiezin gen uit de politiek stapt. „Door gaan heeft te maken met een bijdrage die ik kan leveren in een nieuwe periode. Het gaat me niet zozeer om een verlies- en winstrekening op verkiezings dag. Dat is niet mijn drijfveer. Kok zei in het interview dat hij erg blij was met de manier waarop de monarchie haar rol uitoefent. „Ik heb waardering en respect voor de koningin." Kok wees er op dat de monar chie iets eigens is van Nederland en daarom behouden moet blij ven in een steeds meer eenwor dend Europa. „Ik hoop van gan ser harte dat we over vijftig jaar ook nog een monarchie hebben. Een vanzelfsprekendheid is dat echter niet, er moet wel aan ge werkt worden." GPD Uitgever: J. C Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax' (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA KN Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax (0115)686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zierikzee en Hulst, van 8.30 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie: redactie@pzc.nl exploitatie: internet@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 13.30 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen bij automatische incasso- (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand: 36,70 (n.v.t.) per kwartaal, ƒ100,00 101,65) per jaar: ƒ380,00 (ƒ381,65) Voor toezending per post geldt een toeslag. Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,85 per stuk zaterdag:2,75 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70 65.597 Postbank 35 93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV Tarwe Zeeuwse boeren hebben dit jaar aanzienlijk minder win tertarwe ingezaaid dan vorig jaar. Zij doen dit uit protest te gen de lage tarweprijzen. De inlandse concurrentiepositie zal hier zeker onder lijden Haven Op de verbetering van de Goe- se Oosthavendam kan flink bespaard worden, menen Ge deputeerde Staten. De ge meenteraad had de werk zaamheden eerder op 90.000 gulden geschat, maar GS zijn het daar niet mee eens. Volgens het college hoeft een dergelij ke onderneming niet meer dan 35,000 gulden te kosten. Hofje Zeeland heeft zijn enige 'hofje' weer terug. De 22 huisjes aan de Korte Zelke in Vlissingen, de Zeemans Erven, zijn weer in gebruik genomen. De ge meente neemt de eerste vijftig jaar de exploitatie op zich, daarna gaan de huisjes naar de Zeemans- en Vissersbeurs. Margarine Vitamine A wordt een verplicht bestanddeel van margarine. Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening verbiedt de verkoop van margarine die per gram niet minstens twintig in ternationale eenheden vitami ne A bevat. DRIEBERGEN - Een landelijke alcoholcontrole heeft zaterdag nacht 43 dronken rijders opge leverd. In totaal werden meer dan 7000 automobilisten gecon troleerd. De controle vond plaats op vijf locaties langs de snelwegen A2, A27, A28, A59 en A325.De poli tie zette ook het nieuwe Catch- ken systeem in, dat met een computer snel kentekens con troleert. Dat leverde zeven on geldige kentekens op. Zo'n 340 bestuurders kregen een prent omdat ze te snel reden. ANP door Dolf Reusink DEN HAAG - Spoorwegpolitie en politiekorpsen in het land zijn deze week attent op gewa pende acties van Molukkers. Ook de Binnenlandse Veilig heids Dienst is in verhoogde pa raatheid. Het verscherpte toe zicht volgt op een aankondiging van de splintergroepering Maluku Warchild, die 'een grote aanslag op de Nederlandse Spoorwegen' in het midden van het land aankondigt. Advertentie Op de NS-perrons zal onopval lend worden gesurveilleerd. Van extra bewaking door mariniers, zoals gebeurde ten tijde van de treinkapingen in De Punt en Wijster, is geen sprake. Met een brandstichting in het politiebureau van Lunteren, dat gisteren bestookt werd met mo lotovcocktails, is de onrust over Molukse acties toegenomen. De schade in het pand bleef beperkt tot twee gesneuvelde ruiten en een verbrande stoel. Boven het bureau woont een gezin. Nie mand raakte gewond. Zowel het Openbaar Ministerie (OM) als de Nederlandse Spoor wegen en het Korps Landelijke Politie Diensten (KLPD) reage ren terughoudend op de Moluk se dreigementen. Een zegsman van het OM wil slechts kwijt dat het incident in Lunteren wordt onderzocht. Woordvoerder Van Beek van het KLPD meent dat reizigers deze week geen gevaar hoeven te duchten. „Ik zou zelf rustig met de treinreizen." Kerstoffensief Maluku Warchilcl, een afsplit sing van de actiegroep People Against Genocide, spreekt in een verklaring van een 'kerstof fensief', dat Nederland moet be wegen iets te ondernemen tegen de opgelaaide burger- en gods dienstoorlog op de Molukken. De groepering eiste eerder de verantwoordelijkheid op voor de brand die woensdag uitbrak in een treinwagon op het Am- stelstation in Amsterdam. Twee conducteurs raakten daarbij gewond. Begin deze maand gooiden on bekenden molotovcocktails Twee vrouwen kijken bedroefd naar een opname van kinderen die zingen over ouders die ze hebben ver loren in de oorlog op de Molukken. In Lunteren werd gisteren een solidariteitsbijeenkomst gehouden. foto Koen Verheijden/ANP naar een trein op het traject Arnhem-Eist. Maluku Warchild claimt ook deze aanslag. De Molukse regering in balling schap zit in de maag met de inci denten, „Met deze vormen van geweld lossen we het geweld op de Molukken niet op", stelt de Amsterdamse advocaat John Wattilete, lid van de RMS-rege- ring. Wattilete zegt geen bemidde lende rol te kunnen spelen. „Ook wij weten niet wie de men sen achter deze actiegroep zijn. Ze zijn eenvoudig niet traceer baar." Wattilete kan zich de on rust onder treinreizigers goed voorstellen. „Het kan om een wanhoopsdaad van Molukse jongeren gaan, maar we kunnen ook een mediastunt niet uitslui ten." „Als de dreiging maar enigszins serieus lijkt te zijn, worden wij geacht een onderzoek in te stel len", aldus een woordvoerder van de BVD. „Deze groep heeft al twee aanslagen opgeëist en gedreigd met nieuwe aanslagen. Bij de gijzelingsacties in de ja ren '70 kreeg de BVD openlijk kritiek te verduren omdat ze de acties niet hadden zien aanko men. Ondanks het feit dat de veilig heidsdienst de zaak serieus neemt, relativeert de woord voerder de dreiging. „Je moet het in de juiste proporties zien. Het gaat nu om enkelingen. In de jaren zeventig stond een groot deel van de Molukse ge meenschap achter het doel van de acties. Nu is de overgrote meerderheid van de Molukkers overtuigd dat gewelddadige ac ties geen zin hebben." GPD Dutchtone heeft vanaf 13 november een heel verleidelijk aanbod: een Motorola T180 Allin prepay pakket inclusief 50,- beltegoed en Douglasbon t.w.v. 40,- voor slechts 129,- (zolang de voorraad strekt). Nu belt iedereen met Dutchtone tone door Dick van der Peijl DEN HAAG - Royal Dutch/ Shell brengt de kosten verder omlaag. Vandaag komt de grootste Europese oliemaat schappij met plannen om eigen aandelen terug te kopen. Verder zal de voorzitter van de Raad van Bestuur van Shell, Mark Moody-Stuart, bekendmaken dat Shell grootscheeps gaat in vesteren in nieuwe projecten, zo verwachten analisten. Shell behaalde afgelopen jaar recordwinsten nadat het con cern de kosten flink omlaag had gebracht. Nu wil het bedrijf ver der snijden, maar ook de blik richten op verdere expansie. De Shell-topman doet zijn mede delingen nu de torenhoge olie prijzen dalen en dus de grote voorspoed door hoge olieprijzen begint af te kalven, „Men wil de herstructurering verder uitdiepen", meent Jon Wright, een analist van Merrill BREDA - Het Deense farma ceutische bedrijf Leo Pharma gaat zijn hoofdkantoor voor de Benelux in Breda vestigen. Het voegt daarmee zijn kantoren in Weesp en Brussel samen. Dat heeft de Westbrabantse Ontwikkelingsmaatschappij NV Rewin meegedeeld. Het be drijf betrekt volgend jaar een kantoor in het nieuwe complex 'Westerhage' langs de A16. Leo Lynch Co. „Maar het zal meer over groei gaan met nog strin gentere beheersing van de kos ten." Moody-Stuart zal vandaag ook zijn opvolger bekendmaken. Pharma zal aan ongeveer hon derd mensen werk bieden. Leo Pharma heeft ruim 3500 werknemers in dertig landen en een jaaromzet in 1999 van ruim een miljard gulden. De keuze is op Breda gevallen vanwege de gunstige centrale ligging tussen België en Neder land en de goede verbindingen, waaronder de shuttleaanslui ting op de HSL.AIVP Moody-Stuart heeft de voor Shell pensioengerechtigde leef tijd van 60 jaar bereikt. Waar schijnlijk treedt hij in juni af. Shell bereikte in augustus al bijna de doelstelling van de kos tenreductie. Bij de halfjaarcij fers maakte het olieconcern be kend dat drie miljard van de in totaal vier miljard dollar kos tenreductie was bereikt. Analis ten verwachten dat de vier mil jard al is bereikt en dat Shell de kosten nog eens met 1,5 miljard dollar omlaag wil brengen. De olieprijzen zijn de afgelopen maanden op de oliemarkt in Londen met 19 procent gedaald tot rond de 26 dollar per vat Noordzeeolie. Parallel aan de dalende olieprijzen ging ook het aandeel Shell met zo'n acht pro cent omlaag. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3