Thuisbevallen kan niet overal PZC Meedeinen op oude hits Hardleerse drankrijder moet auto inleveren Zeeuws Orkest en amateurkunst krijgen meer provinciegeld Winkel krijgt plek in maritiem museum Vooraf investeren in aanpassen huis voor gehandicapten 16 Groot deel Schouwen, Z-Vlaanderen en St. Philipsland te ver van kliniek unicef zaterdag 16 december 2000 door Harmen van der Werf DEN HAAG - Vrouwen uit een groot deel van Schouwen-Dui- veland, een flink stuk van West- Zeeuws-Vlaanderen en heel Sint-Philipsland kunnen het beste in een ziekenhuis beval len. Zij kunnen niet een ambu lance niet op tijd in een zieken huis zijn, als er problemen ontstaan bij de bevalling thuis. Op tijd betekent binnen 45 mi nuten, volgens minister E. Borst van Volksgezondheid in een brief die zij vrijdag aan de Tweede Kamer stuurde. In grote delen van Zeeland wordt die grens overschreden, zo heeft on derzoek door het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) uitgewezen. Vanaf de Kop van Schouwen en de noordkant van Schouwen bedraagt de reistijd naar het dichtstbijzijnde ziekenhuis met een verloskunde-af deling 45 tot 60 minuten, aldus het RIVM. Dat geldt ook voor Sint-Phi lipsland, delen van West- Zeeuws-Vlaanderen (rond Sluis, Aardenburg, Breskens en Groede) en het gebied ten oosten van Hulst. Bij de berekening is geen rekening gehouden met verkeersopstoppingen. De norm van 45 minuten die Borst stelt, is voorlopig. Zij heeft beroepsorganisaties van huisartsen, verloskundigen en gynaecologen gevraagd een de finitieve tijdsgrens vast te stel len. Met als uitgangspunt dat er op tijd verantwoorde zorg in een ziekenhuis mogelijk is. De reis tijd is inclusief melding en aan- rijtijd van de ambulance. Borst vreest dat de bereikbaar heid van verloskundige afdelin gen in ziekenhuizen afneemt door de schaalvergroting in de ziekenhuiswereld. Die schaal vergroting heeft in Zeeland al door Aector Dooms TERNEUZEN - Een 46-jarige drankrijder uit Hengstdijk is vrijdag in Terneuzen voor drie forse alcoholovertredingen ver oordeeld tot twee jaar rijont zegging en vier weken voor waardelijke gevangenisstraf. De man werd binnen anderhal ve maand drie keer gepakt voor dronken rijden. Bij alcoholcontroles in Hulst, Kapellebrug en Clinge bleek de man telkens meer dan drie of zelfs vier keer zoveel gedronken te hebben dan is toegestaan. Het leidde ertoe dat de auto in be slag werd genomen. Officier van justitie C. Laukens vond dat de auto gevorderd moest worden. Politierechter G. Unnik vonniste conform de eis en verklaarde de auto ver beurd. „Het is gebleken dat u met grote regelmaat stomdron ken achter het stuur zit. Dit zijn scores waarbij u tussen de vijf tien en twintig pilsjes hebt ge dronken." De Hengstdijkenaar snapte er niets van. „Ik heb alle keren twee pintjes gedronken. Ik kan niet zoveel drinken, want dan word ik zot. Ik rijd al vier jaar nuchter, nuchter, nuchter", sta melde de man bij herhaling. De verdachte voerde aan dat het gebruik van medicijnen van in vloed moet zijn geweest op de blaastesten. Hij overlegde een attest van zijn huisarts, waaruit bleek dat een van de medica menten alcohol in het lichaam minder snel doet afbreken. Vol gens de officier kon dit de blaas- test niet beïnvloeden. „Dat be tekent niet dat er geen alcohol in het lichaam komt. Wat u ge dronken heeft, wordt opgeno men En dat is erg veel geweest. Het missen van het rijbewijs zou volgens de man grote gevolgen hebben. „Ik ben werkloos, Maandag moet ik weer gaan werken in Antwerpen, maar als ik mijn rijbewijs kwijtraak, heb ik geen werk meer. Dan kan ik ook mijn huis verkopen." De smeekbede kon de rechter niet van zijn stuk brengen. consequenties gehad. Huisart sen op Schouwen-Duiveland weigeren thuisbevallingen te doen, sinds de verloskunde-af- deling van het Zierikzeese zie kenhuis is gesloten. Zij vinden dat niet meer verantwoord. De minister wil ziekenhuizen niet dwingen verloskunde-afdelin- gen open te houden. Zij vindt dat de verantwoordelijkheid van de ziekenhuizen zelf en de verzekeraars. Borst spreekt wel een voorkeur uit voor het in stand houden van ziekenhuis voorzieningen, zodat verlos kundige hulp kan worden gebo den. Dat hoeft niet te betekenen De leden van MusicAnto bieden directeur Van de Kieboom (derde van links) een cheque van duizend gulden aan. foto Charles Strijd door Edy de Witte KLOOSTERZANDE - Bijna drie uur goud van oud, afgewisseld met moderne liedjes, bracht vrijdagmiddag bij menig toehoorder ontroering teweeg. De ontspanningsgroep MusicAnto van het woonzorgcentrum An- tonius in Kloosterzande liet de eigen bewo ners en mensen uit de aangrenzende aan leunwoningen uit volle borst meezingen tijdens haar nieuwe show. In een afgeladen theaterzaal Den Binnen deur werd het publiek geïnspireerd door liedjes van onder meer Wim Sonneveld, de Zangeres zonder Naam, Rita Corita, Anne ke Grönloh, Gerard Cox en Robert Long. Wanneer het geheugen de tekst niet meer kon oprakelen, of een minder bekend liedje klonk, werd er meegeklapt, geneuried of meegedeind. Directeur R. van de Kieboom van Antonius, die de ontspanningsgroep leidt, kreeg het er zelf even moeilijk mee. „Als je ziet wat voor plezier je de mensen hiermee geeft, dan denk je niet meer aan de maandenlange voorbereiding en wekelijkse repetities." Van de Kieboom vormt samen met vijftien personeelsleden en vrijwilligers MusicAn to. Dankzij de door J. Roctus ingespeelde muziekbanden wordt alles - op één nummer na - live gezongen. De op ouderen gerichte liedjes zijn bijna allemaal Nederlandstalig. De artiesten wisselden tijdens het optreden regelmatig van kostuum. Als verrassing bood MusicAnto de Steun Stichting Antonius een bedrag van duizend gulden aan. Van de Kieboom stapte voor het in ontvangst nemen van het geld even uit de rol van leadzanger en in die van directeur. MusicAnto sprokkelt geld bij elkaar door een toernee in de regio te maken. De duizend gulden zijn bedoeld voor het ondersteunen van de activiteiten in het woonzorgcen trum. Vandaag (zaterdag) wordt de show 'Van vroeger en nu' om 19.30 uur in Antonius nogmaals opgevoerd voor alle belangstel lenden. dat er een volledige verloskun- de-afdeling gehandhaafd blijft. Een alternatief is de oprichting van een kraamcentrum waar huisartsen of verloskundigen hun werk doen. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Gedeputeer de G.L. C.M. de Kok (PvdA, cultuur) heeft vrijdag enkele kleine wijzigingen moeten slik ken op zijn nieuwe cultuurnota 'De kracht van cultuur'. Een meerderheid van Provinciale Staten vond dat aan de ama teurkunst te weinig subsidie was toebedeeld en schoof die sector jaarlijks ruim 130.000 gulden extra toe. Nadat hij zich de hele vergadering tegen zo'n aanpassing had verzet, stemde De Kok uiteindelijk tot verras sing van zijn fractie - die tegen was - in met het wijzigingsvoor stel. Fundamentele bezwaren tegen 'De kracht van cultuur' kwa men eigenlijk alleen van de SGP. G. R. J. van Heukelom sprak van een 'schrale, econo mische, materialistische cul tuurvisie' en een 'gemiste kans'. Toch stemde zijn partij niet te gen de nota. GroenLinks had een waslijst aan vragen over en bezwaren tegen het 'dichtge timmerde stuk', maar woord voerster C. H. E. Dupont kon digde 'als braafste meisje van de klas' meteen aan niet tegen te zullen stemmen. De meeste fracties onderschre ven in grote lijnen het cultuur beleid van het dagelijks provin ciebestuur. Wel vonden zij dat de amateurkunst te kort werd gedaan. Dat resulteerde in een amendement van het CDA. J. van de Merbel stelde voor de subside van Het Zeeuws Orkest (in de nota werd 295.000 gulden voorgesteld) met 75.000 gulden te verhogen. Dat geld moet wor den bezuinigd op het nog op te richten Provinciaal Coördina tiepunt Podiumkunsten (175.000 guden wordt 150.000 gulden) en het Provinciaal Cen trum Beeldende Kunst Zeeland (450.000 gulden wordt 400.000 gulden). Theaters Een bezuiniging op de structu rele subsidie van de koepelorga nisaties voor amateurkunst moet teniet worden gedaan door de investeringssubsidie voor theaters met 175.000 gulden te verlagen. Dat geld was nog niet aan een instantie toegezegd. De koepels krijgen dan in plaats van 105.000 gulden per jaar, 145.000 gulden in 2001 en daar na 150.000 gulden per jaar. Verder wilde het CDA het Zeeuws Philharmonisch Koor en de Zeeuwse Koorschool jaar lijks ieder 10.000 gulden toe kennen en de Commissie Orgel concerten Middelburg (COM) 3.800 gulden. Volgens de con ceptnota zouden zij hun subsi die helemaal verliezen. Het ex tra geld moet komen uit het budget voor eenmalige subsi dies, dat in de nota De kracht voor cultuur flink is opgehoogd. De aanpassing van het CDA werd gesteund door de WD, de ChristenUnie, Partij Weststrate en de Partij voor Zeeland. In de loop van de beraadslagingen sloot ook de SGP zich bij het voorstel aan, waardoor een rui me meerderheid ontstond. Moeite De Kok had vooral moeite met de subsidie voor het Zeeuws Philharmonisch Koor, de koor school en de COM. Het eerste is een projectkoor. Dat zou ineens structurele subsidie krijgen ter wijl de overige Zeeuwse koren projectsubsidies ontvangen. De Zeeuwse Koorschool had ver zuimd subsidie aan te vragen en de COM had geen meerjaren- programmering ingediend. Toen De Kok van Van de Merbel de verzekering kreeg dat de drie culturele organisaties verplicht wordt een plan in te dienen dat getoetst kan worden door de Raad voor Cultuur Zeeland, gaf hij zijn verzet op. Na afloop verklaarde hij zich niet te willen verzetten tegen een zo grote meerderheid in Pro vinciale Staten, die bovendien werd aangevoerd door de coali tiepartijen CDA en WD. Door voor de aanpassing te stemmen, maakte hij voor zijn collega-ge deputeerden - die hem steunden - de weg vrij met hun partij mee te stemmen. Omdat zijn PvdA-collega D. J. P. Bruinooge afwezig was, bleek De Kok plotseling de eni ge provinciebestuurder die an ders stemde dan zijn eigen frac tie. Met GroenLinks en D66 stemde de PvdA namelijk tegen het amendement. V" De Maritieme boekhandel opende vrijdag in het Stedelijk Museum. foto Lex de Meester door Edith Ramakers VLISSINGEN - Een van de ex positieruimten van het Stede lijk museum Vlissingen aan het Bellamypark is veranderd in een museumwinkel. De Maritie me Boekerij Plaza aan de Boule vard Bankert in Vlissingen is er tijdelijk ingetrokken. Als eind 2001 het stedelijk zijn deuren sluit en opgaat in het nieuwe Maritiem Museum Zeeland aan de Nieuwendijk in Vlissingen, zal de museumwinkel meever huizen. „We kunnen nu alvast een begin maken met de aanpassing van onze winkel aan het toekomsti ge museum", zegt Annneke de Bree van de museumwinkel die vrijdag werd geopend. De col lectie zal opgefrist worden. De boekerij heeft ruim zes jaar in een pand aan de plaza aan de Boulevard Bankert gezeten. Er was te weinig aanloop. Een aan tal vaste klanten kon de winkel vinden. „En verder was het een winkel gericht op toeristen. Maar het was er stil en te veel winkelruimten in het rijtje bij de Plaza bleven leeg," In de oude winkel verkochten ze scheepsklokjes, barometers en boeken, „Allerlei producten die met maritiem Vlissingen te ma ken hadden." De nieuwe winkel zal zich gaan richten op het Zeeuwse maritie me museum. „In de winkel moe ten producten terugkomen die te zien zijn in het museum. Dit jaar kan ik gebruiken om het idee van de winkel verder uit te werken. Het zal spannender worden dan de vorige zaak." door René Hoonhorst HULST - Verzoeken om finan cieel bij te dragen aan voorzie ningen voor gehandicapten in nieuwbouwhuizen, mag Hulst niet zonder meer afwijzen. Als de bouwkosten door deze aan passingen boven het Bouwbe sluit uitkomen, moet Hulst woningcorporaties eventueel subsidiëren. Vooral omdat aan passingen achteraf de gemeente veel meergeld kosten. De leden van de commissie fi nanciën floten burgemeester en wethouders terug. Het college wilde de Regionale Zeeuwsch- Vlaamse Woningbouwvereni ging geen bijdrage verstrekken voor standaardaanpassingen voor gehandicapten in de nieu we seniorenappartementen op het Mart je van Ward je in Sint Jansteen. De gemeenteraad zou eerder besloten hebben dat cor poraties geen financiële steun krijgen voor nieuwbouwwonin gen. CDA'er J. van Eek memoreerde echter dat de gemeente een con venant met de RZVW heeft ge sloten, waaruit blijkt dat de wo ningbouwvereniging wel op subsidie kan rekenen. Hij vond het dan ook niet gek dat de RZ VW 'hoog in de boom was ge klommen' toen ze hoorde niet in aanmerking te komen voor sub sidie. Net als Van Eek vonden ook andere commissieleden dat de gemeente in eigen vlees snijdt als ze bij voorbaat niet wil in vesteren in gehandicaptenvoor zieningen in nieuwbouwwonin gen. Een aantal aanpassingen kan zonder kostenstijgingen di rect bij de bouw worden meege nomen, maar voor andere voor zieningen zal niet direct geld beschikbaar zijn. Zeker in seni orenwoningen, die tegenwoor dig zoveel mogelijk 'levensloop- bestendig' moeten zijn; is het raadzaam om rekening te hou den met toegankelijkheid voor moeilijk ter been zijnden en rol stoelgebruikers. „Als die voorzieningen later moeten worden aangebracht, kosten ze een veelvoud van de prijs die bij de bouw geldt. Dan zijn we nog veel meer kwijt aan de Wet Voorziening Gehandi capten", betoogde Van Eek. Wethouder P. Weemaes conclu deerde dat de meerderheid van de commissieleden vindt dat de gemeente niet al te zuinig moet doen als het leven van gehandi capten vergemakkelijkt kan worden door het tijdig aanbren gen van voorzieningen. RECTIFICATIE Onze allerliefste is van ons heengegaan MARNIC Koewacht 12-2-1967 t Antwerpen 13-12-2000 Zoon van: Frank en Marleen van Mossevelde-Dobbelaer Broer van: Ad en Monique 4576 AX Koewacht, 13 december 2000. Kerklaan 6. De uitvaartdienst zal plaatshebben op dinsdag 19 december 2000 om 14.00 uur in de parochiekerk van de H. H. Philippus en jacobus te Koewacht, waarna aansluitend de crematie zal plaatsvinden in het crematorium. Bellamystraat 28c te Terneuzen. Samenkomst voor aanvang van de uitvaartdienst in de parochiekerk. Maandag 18 december om 19.00 uur zal een avond wake gehouden worden in bovengenoemde pa rochiekerk. Gaarne schriftelijke condoleance. Zij die door onvoorziene omstandigheden geen rouwbrief hebben ontvangen gelieven dit bericht als zodanig te beschouwen. Verbijsterd zijn wij. Het is niet te bevatten, maar Winnie is er niet meer. Volkomen onverwacht is van ons heengegaan mijn man, onze pa en zoon WINFRED EDUARD DE MOOR 10 oktober 1944 14 december 2000 Axel: let de Moor-Behrens Amersfoort: Edwin en Karen 's-Hertogenbosch: Ronald en Ingeborg Utrecht: janette Axel: A. A. de Moor-Tieleman Hilversum: A. Behrens-Hazevoet Handelstraat 42 4571 XC Axel Gelegenheid om afscheid te nemen zondag 17 de cember van 16.00 lot 17.00 uur in rouwcentrum Terneuzen', Rooseveltlaan 6. Terneuzen. De afseheidsdienst, waarvoor u wordt uitgenodigd, wordt gehouden op dinsdag 19 december om 14.00 uur in de Parochiekerk H. Gregorius de Gro te, Walstraat 31, Axel. Aansluitend zal de begrafenis plaatsvinden op de begraafplaats 'Westerzicht' aan de Westsingel te Axel. We vinden het fijn om na de begrafenis samen te komen in restaurant 'De Kraag'. Terneuzensestraat 89 te Zaamslag. Veel te vroeg en zo plots heeft WINNIE DE MOOR ons verlaten. Zijn collega's van Air Liquide wensen zijn vrouw let en de kinderen veel sterkte toe. Bedroefd, maar dankbaar voor wat zij in haar leven voor ons heeft gedaan en betekend, maar tevens dankbaar dat haar een verder lijden bespaard is ge bleven, geven wij u kennis van het overlijden van onze lieve zuster en tante ELISABETH SUZANNA MARIA VAN PIENBROEK weduwe van Jacobus Marinus de Groen in de leeftijd van 87 jaar. Vlissingen: W. I. van Pienbroek Oostburg: S. C. Verhage-van Pienbroek Neven en nichten Oost burg, 14 december 2000. Correspondentieadres: Ledelplein 18, kamer 106. 4501 BN Oostburg. De rouwdienst, waarvoor u wordt uitgenodigd, zal gehouden worden op dinsdag 19 december om 13.30 uur in de aula van de begraafplaats aan de Bellamystraat 28c te Terneuzen. Aansluitend zal de begrafenis plaatsvinden op de Zuiderbegraafplaats aldaar. Na afloop is er gelegenheid tot condoleren in de aula. Zij die geen rouwkaart hebben ontvangen gelieven deze aankondiging als zodanig te beschouwen. Verder van de wereld weg elke dag een beetje dichter naar de hemel toe elke dag een treetje Rustig is van ons heengegaan onze lieve tante ELISABETH DE GROEN-VAN PIENBROEK Axel: Elly en Han Beuzenberg-Verhage Tot ons verdriet is overleden onze lieve oom COR VAN DOESELAAR We zullen hem missen. Terneuzen: Vera en Jan Hamelink-Briquet Zaamslag: Frits en Yoland Briquet, Simoëns Axel: Nora Briquet en Fini Wolfert Natasha en tienduizenden andere kinderen leiden een vergeten bestaan in noodlijdende kindertehuizen. Unicef helpt hen. Door de erbarmelijke omstandigheden in de tehuizen aan te pakken. En te zorgen dat deze kinderen weer kunnen opgroeien in de warmte van een gezin. Maar dat kan niet zonder u Word daarom nu donateur van Unicef.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 78