Duitse fout-parkeerder aangepakt Giro 5155 PZC Winkel krijgt plek in maritiem museum Zeeuws Orkest en amateurkunst krijgen meer provinciegeld 16 Gemeente wil overtreder in eigen land tot betaling dwingen Ik help de zeehond de storm door zeehondencrèche p iete rb u ren 's-Gravenhage STINAFO ZIEN IS... zaterdag 16 december 2000 door Marcel Modde ZIERIKZEE - Duitse toeristen die op Schouwen-Duiveland een parkeerboete krijgen, gooi en de bekeuring in de meeste ge vallen weg zonder te betalen. Sanctiemogelijkheden bestaan nu nog niet, omdat het in de praktijk lastig blijkt de buiten landse gast op zijn thuisadres alsnog tot betaling te dwingen. De gemeente wil die vorm van rechtsongelijkheid gaan aan pakken. De parkeercontroleurs van de gemeente Schouwen-Duive land schreven vorig jaar 3.890 zogeheten naheffingsaanslagen uit aan automobilisten die een Man beboet voor vierde keer rijden zonder rijbewijs THOLEN - Een 42-jarige man uit Scherpenisse is vrijdagmid dag door de kantonrechter in Tholen veroordeeld tot 375 gul den boete en een voorwaardelij ke gevangenisstraf van twee weken met een proeftijd van twee jaar. De man werd in maart dit jaar voor de vierde keer be trapt op autorijden zonder gel dig rijbewijs. Wanneer leert de 42-jarige man het illegale rijden nu eens af? D at wilde zowel officier van jus titie H. I. den Hartog als kan tonrechter M. J. M. lÜarenbeek weten. De man heeft inmiddels al drie boetes moeten betalen en kreeg evenzoveel voorwaarde lijke straffen opgelegd. De overtreder, die wel een Joe- goslavisch maar geen Neder lands rijbewijs heeft, legde uit: „Mijn auto stond bij mijn doch ter. Ik moest hem daar weghalen omdat deze naar de sloper moest. En aangezien mijn doch ter ook geen rijbewijs heeft..." „Eigenlijk hadden we u nu me teen naar de gevangenis moeten sturen", stelde officier Den Har tog. „Dit is al de vierde keer dat wij u hiervoor treffen. Kantonrechter Klarenbeek ver oordeelde de man conform de eis van de officier. parkeerovertreding hadden be gaan. Ongeveer de helft daar van betreft bezoekers uit het buitenland, aldus beleidsamb tenaar openbare orde en veilig heid G. J. Benou, van wie het merendeel Duitsers. Slechts een klein aantal mensen uit die groep komt de bekeuring braaf betalen aan de kas op het ge meentehuis in Zierikzee. De meesten wachten echter tever geefs op de acceptgirokaart die nooit wordt verzonden, óf gooi en het briefje dat ze aantreffen onder de ruitenwisser gewoon weg. Dat scheelt de gemeente jaar lijks gemiddeld zo'n anderhalve ton aan inkomsten, uitgaande van een bekeuring a raison van 82,50 gulden. Dat moet veran deren, vindt wethouder C. Veer- hoek (WD). Hij heeft naar aan leiding van vragen van de PvdA-fractie aangekondigd dat wordt bekeken of met behulp van een incassobureau voortaan een deurwaarder langs de be treffende adressen in Duitsland kan worden gestuurd. Een an dere mogelijkheid is, aldus Ben ou, het plaatsen van wielklem men. Aan beide opties zit evenwel een fikse kostenpost verbonden voor de gemeente. „Zet je een klem op zo'n auto, dan moet je ook weer mensen beschikbaar hebben die zo'n wiel kunnen ontklemmen op het moment dat de eigenaar komt betalen. Dat vergt dus een hele organisatie. Maar we nemen het zeker mee in de overwegingen." Landsgrenzen De naheffingsaanslagen wor den momenteel opgelegd in sa menwerking met het Centraal Justitieel Incassobureau (CJI). Dat bureau werkt tot aan de landsgrenzen. Slechte afspra ken tussen Nederland en Duits land op dat vlak en een hoge mate van bureaucratische rompslomp maken het over schrijden van die barrière las tig. Volgens Benou zijn er evenwel diverse externe organi saties die er wel in slagen met de kentekengegevens van de au to's, de eigenaar effectief aan te sporen tot betaling van zijn be keuring in het gastland. Daarbij gaat het primair om het gelijk heidsbeginsel, stelt de Schouw- se beleidsambtenaar. „Of het een wielklem moet wor den of een deurwaarder en óf we de extra kosten van die maatre gelen moeten doorberekenen in de betreffende naheffingsaan slagen, dat kan allemaal wor den geregeldMaar daar ga ik nu geen uitspraken over doen. Dat is een zaak van de politiek. Wat is bijvoorbeeld beter: een in alle opzichten toeristisch vriende lijk beleid of iedereen op Schou wen-Duiveland dezelfde lusten en lasten?" Benou verwacht uiterlijk in maart te kunnen aangeven wei- De Maritieme boekhandel opende vrijdag in het Stedelijk Museum. foto Lex de Meester door Edith Ramakers VLISSINGEN - Een van de expositie ruimten van het Stedelijk museum Vlis- singen aan het Bellamypark is veranderd in een museumwinkel. De Maritieme Boe kerij Plaza aan de Boulevard Bankert in Vlissingen is er tijdelijk ingetrokken. Als eind 2001 het stedelijk zijn deuren sluit en opgaat in het nieuwe Maritiem Museum Zeeland aan de Nieuwendijk in Vlissin gen, zal de museumwinkel meeverhuizen. „We kunnen nu alvast een begin maken met de aanpassing van onze winkel aan het toekomstige museum", zegt Annneke de Bree van de museum winkel die vrijdag werd geopend. De collectie zal opgefrist worden. De boekerij heeft ruim zes jaar in een pand aan de plaza aan de Boulevard Ban kert gezeten. Er was te weinig aanloop. Een aantal vaste klanten kon de winkel vinden. „En verder was het een winkel ge richt op toeristen. Maar het was er stil en te veel winkelruimten in het rijtje bij de Plaza bleven leeg." In de oude winkel verkochten ze scheeps- klokjes, barometers en boeken. „Allerlei producten die met maritiem Vlissingen te maken hadden." Spannender De nieuwe winkel zal zich gaan richten op het Zeeuwse maritieme museum. „In de winkel moeten producten terugkomen die te zien zijn in het jnuseum. Dit jaar kan ik gebruiken om het idee van de winkel ver der uit te werken. Het zal spannender worden dan de vorige zaak." ke richting het sanctiebeleid van de gemeente opgaat. „Dan staat het nieuwe seizoen voor de deur, dus willen we in ieder ge val al een aantal onderdelen op dit vlak hebben verbeterd." doorErnst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Gedeputeer de G. L. C.M. de Kok (PvdA, cultuur) heeft vrijdag enkele kleine wijzigingen moeten slik ken op zijn nieuwe cultuurnota 'De kracht van cultuur'. Een meerderheid van Provinciale Staten vond dat aan de ama teurkunst te weinig subsidie was toebedeeld en schoof die sector jaarlijks ruim 130.000 gulden extra toe. Nadat hij zich de hele vergadering tegen zo'n aanpassing had verzet, stemde De Kok uiteindelijk tot verras sing van zijn fractie - die tegen was - in met het wijzigingsvoor stel. Fundamentele bezwaren tegen 'De kracht van cultuur' kwa men eigenlijk alleen van de SGP. G. R. J. van Heukelom sprak van een 'schrale, econo mische, materialistische cul tuurvisie' en een 'gemiste kans'. Toch stemde zijn partij niet te gen de nota. GroenLinks had een waslijst aan vragen over en bezwaren tegen het 'dichtge timmerde stuk', maar woord voerster C. H. E. Dupont kon digde 'als braafste meisje van de klas' meteen aan niet tegen te zullen stemmen. De meeste fracties onderschre ven in grote lijnen het cultuur beleid van het dagelijks provin ciebestuur. Wel vonden zij dat de amateurkunst te kort werd gedaan. Dat resulteerde in een amendement van het CDA. J. van de Merbel stelde voor de subside van Het Zeeuws Orkest (in de nota werd 295.000 gulden voorgesteld) met 75.000 gulden te verhogen. Dat geld moet worden bezuinigd op het nog op te richten Provinciaal Co ördinatiepunt Podiumkunsten (175.000 gulden wordt 150.000 gulden) en het Provinciaal Cen trum Beeldende Kunst Zeeland (450.000 gulden wordt 400.000 gulden). Een bezuiniging op de structu rele subsidie van de koepelorga nisaties voor amateurkunst moet teniet worden gedaan door de investeringssubsidie voor theaters met 175.000 gulden te verlagen. Dat geld was nog niet aan een instantie toegezegd. De koepels krijgen dan in plaats van 105.000 gulden per jaar 145.000 gulden in 2001 en daar na 150.000 gulden per jaar. Verder wilde het CDA het Zeeuws Philharmonisch Koor en de Zeeuwse Koorschool jaar lijks ieder 10.000 gulden toe kennen en de Commissie Orgel concerten Middelburg (COM) 3.800 gulden Volgens de con ceptnota zouden zij hun subsi die helemaal verliezen Het ex tra geld moet komen uit het budget voor eenmalige subsi dies, dat in de nota De kracht voor cultuur flink is opgehoogd. De aanpassing van het CDA werd gesteund door de WD, de ChristenUnie, Partij Weststrate en de Partij voor Zeeland. In de loop van de beraadslagingen sloot ook de SGP zich bij het voorstel aan, waardoor een rui me meerderheid ontstond voor de aanpassingen. Moeite De Kok had vooral moeite met de subsidie voor het Zeeuws Philharmonisch Koor, de koor school en de COM. Het eerste is een projectkoor. Dat zou ineens structurele subsidie krijgen ter wijl de overige Zeeuwse koren projectsubsidies ontvangen. De, Zeeuwse Koorschool had ver zuimd subsidie aan te vragen en de COM had geen meerjaren- programmering ingediend. Toen De Kok van Van de Merbel de verzekering kreeg dat de drie culturele organisaties verplicht wordt een plan in te dienen dat getoetst kan worden door de Raad voor Cultuur Zeeland, gaf hij zijn verzet op. Na afloop verklaarde hij zich niet te willen verzetten tegen een zo grote rheerderheid in Pro vinciale Staten, die bovendien werd aangevoerd door de coali tiepartijen CDA en WD. Door voor de aanpassing te stemmen, maakte hij voor zijn collega-ge- deputeerdende weg vrij met hun partij mee te stemmen. Omdat zijn PvdA-collega D. J. P. Bruinooge echter afwezig was, - bleek De Kok plotseling de eni ge provinciebestuurder die an ders stemde dan zijn eigen frac tie. Met GroenLinks en D66 stemde de PvdA namelijk tegen het amendement. Vervolgens werd de aangepaste cultuurno ta unaniem aangenomen. Stormschade De Zeehondencrèche in Pieterburen heeft een groot probleem. Nog nooit eerder werden in zo'n korte periode zoveel pasgeboren zeehonden binnengebracht. Alleen al de afgelopen maand waren dat er meer dan 75. De dieren zijn slachtoffer van zware stormen die de kust van Engeland teisterden of dieren die van de Richel tussen Vlieland en Terschelling zijn gespoeld. Ontheemd, uitgeput en doodziek van de parasieten vangen wij ze op. Wij kunnen veel aan, maar er zijn grenzen aan onze mogelijkheden. Help ons alstublieft met een financiële bijdrage. Wij hebben het geld nog nooit zo goed kunnen gebruiken. Adres Postcode Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar; Stichting Zeehondencrcche, Antwoordnummer 959, 9950 WL Pieterburen. U ontvangt een acceptgiro voor een vrijblijvende bijdrage thuis. Een directe storting kan ook: giro 802(^ WAT ANDERS DAN TOEKIJKEN Zo'n 50 miljoen mensen zijn blind of ernstig slechtziend. Vaak is dat mede een armoede probleem. U kunt helpen. Een volledige staaroperatie (vooronderzoek, ERR SlSBTOpBTdtiB kOSt opname, operatie, maaltijden en naeontrole) kost slechts fa fafjfa 70, ƒ70.-. In Zuidoost Azië wordt zelfs elke minuut een kind blind door een tekort aan vitamine A in de voeding. Uw bi jdrage geeft iemand uitzicht op een nieuwe toekomst ii/.itm uj'vtn mtuwc lUCRUlllsi GIRO 330070 2L

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 70