Meer provinciegeld naar cultuur c O O Pakt Uit O PZC I -O Zo'n aanbod krijgt u nergens Facelift Noordeindstraat Wissenkerke Bisschop Ernstschool krijgt extra lokalen Zwangere vrouwen Sint Philipsland te ver van ziekenhuis <L> AutoTeam U 695,. Auto Team 16 Extra steun voor Zeeuws Orkest, amateurkunst, koren en orgelconcerten Man beboet voor vierde keer rijden zonder rijbewijs (en niet zo zuinig ook) kiest u voor: kiest u voor: of kiest u voor: zaterdag 16 december 2000 door Michelle Koek WISSENKERKE - De gemeenteraad van Noord- Beveland heeft ruim twee ton beschikbaar gesteld voor een reconstructie van de Noordeindstraat in Wissenker ke. De gemeente stelde al in 1998 investeringsplannen op om de Noordeindstraat te herbestraten. Een deel van het wegdek was, als gevolg van de bouw van twee woningen, in slechte toestand geraakt. Bij het maken van de plan nen bleek al snel dat voor een adequate verbetering meer nodig was dan alleen een herbestrating. Zo moet de fundering onder het wegdek worden verste vigd. Ook moet op het kruispunt Noordeindstraat-Oost- straat een verkeersremmend plateau worden aangelegd. Dit ten behoeve van de verkeersveiligheid. Klachten over onvoldoende parkeerruimte worden in het huidige plan eveneens ter hand genomen. In een gedeelte van het aan wezige plantsoen, aansluitend aan de bestaande par keerplaatsen, worden zeven extra parkeerplaatsen aan gelegd. De gemeente moet het plan nog op enkele kleine punten aanpassen. Zodra dit is gebeurd, wordt het project aan besteed. De gemeente verwacht in het vroege voorjaar van 2001 met de reconstructie te beginnen. De reconstructie van de Noordeindstraat moet in het voorjaar beginnen. foto Willem Mieras door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Gedeputeer de G.L. C. M. de Kok (PvdA, cultuur) heeft vrijdag enkele kleine wijzigingen moeten slik ken op zijn nieuwe cultuurnota 'De kracht van cultuur'. Een meerderheid van Provinciale Staten vond dat aan de ama teurkunst te weinig subsidie was toebedeeld en schoof die sector jaarlijks ruim 130.000 gulden extra toe. Nadat hij zich de hele vergadering tegen zo'n aanpassing had verzet, stemde De Kok uiteindelijk lot verras sing van zijn fractie - die tegen was - in met het wijzigingsvoor stel. Fundamentele bezwaren tegen 'De kracht van cultuur' kwa men eigenlijk alleen van de SGP. G. R. J. van Heukelom sprak van een 'schrale, econo mische, materialistische cul tuurvisie' en een 'gemiste kans' Toch stemde zijn partij niet te gen de nota. GroenLinks had een waslijst aan vragen over en bezwaren tegen het 'dichtge timmerde stuk', maar woord voerster C. H. E. Dupont kon digde 'als braafste meisje van de klas' meteen aan niet tegen te zullen stemmen. De meeste fracties onderschre ven in grote lijnen het cultuur beleid van het dagelijks provin ciebestuur. Wel vonden zij dat de amateurkunst te kort werd gedaan. Dat resulteerde in een amendement van het CDA. J. van de Merbel stelde voor de subside van Het Zeeuws Orkest (in de nota werd 295.000 gulden voorgesteld) met 75.000 gulden te verhogen. Dat geld moet wor den bezuinigd op het nog op te richten Provinciaal Coördina tiepunt Podiumkunsten (175.000 guden wordt 150.000 gulden) en het Provinciaal Cen trum Beeldende Kunst Zeeland (450.000 gulden wordt 400.000 gulden). Een bezuiniging op de structu rele subsidie van de koepelorga nisaties voor amateurkunst moet teniet worden gedaan door de investeringssubsidie voor theaters met 175.000 gulden te verlagen. Dat geld was nog niet aan een instantie toegezegd. De koepels krijgen dan in plaats van 105.000 gulden per jaar, 145.000 gulden in 2001 en daar na 150.000 gulden per jaar. Opgehoogd Verder wilde het CDA het Zeeuws Philharmonisch Koor en de Zeeuwse Koorschool jaar lijks ieder 10.000 gulden toe kennen en de Commissie Orgel concerten Middelburg (COM) 3.800 gulden Volgens de con ceptnota zouden zij hun subsi die helemaal verliezen. Het extra geld moet komen uit het budget voor eenmalige subsidies, dat in de nota De kracht voor cultuur flink is op gehoogd. De aanpassing van het CDA werd gesteund door de WD, de ChristenUnie, Partij Weststrate en de Partij voor Zeeland. In de loop van de beraadslagingen door Harmen van der Werf DEN HAAG - Vrouwen uit Sint- Philipsland, een groot deel van Schouwen-Duiveland en een flink stuk van West-Zeeuws- Vlaanderen kunnen het beste in een ziekenhuis bevallen. Zij kunnen met een ambulance niet op tijd in een ziekenhuis zijn, als er problemen ontstaan bij de be valling thuis. Op tijd betekent binnen 45 mi nuten, volgens minister E. Borst van Volksgezondheid, in een brief die zij vrijdag aan de Tweede Kamer stuurde. In grote delen van Zeeland wordt die grens overschreden, zo heeft on derzoek door het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) uitgewezen. Vanaf de Kop van Schouwen en de hele noordkant van Schou wen-Duiveland bedraagt de reistijd naar het dichtstbijzijn de ziekenhuis met een verlos- kunde-afdeling 45 tot 60 minu ten, aldus het RIVM. Dat geldt ook voor Sint-Philipsland, de len van West-Zeeuws-Vlaande- ren (rond Sluis, Aardenburg, Breskens en Groede) en het ge bied ten oosten van Hulst. Bij de berekening van de reistijd is geen rekening gehouden met verkeersopstoppingen. Norm De norm van 45 minuten die Borst stelt, is voorlopig. Zij heeft beroepsorganisaties van huisartsen, verloskundigen en gynaecologen gevraagd een de finitieve tijdsgrens vast te stel len. Met als uitgangspunt dat er door Michelle Koek THOLEN - Een 42-jarige man uit Scherpenisse is vrijdagmid dag door de kantonrechter in Tholen veroordeeld tot 375 gul den boete en een voorwaardelij ke gevangenisstraf van twee weken met een proeftijd van twee jaar. De man werd in maart dit jaar voor de vierde keer be trapt op autorijden zonder gel dig rijbewijs. Wanneer leert de 42-jarige man het illegale rijden nu eens af? Dat wilde zowel officier van jus titie H. I. den Hartog als kan- sloot ook de SGP zich bij het voorstel aan, waardoor een rui me meerderheid ontstond voor de aanpassingen. De Kok had vooral moeite met de subsidie voor het Zeeuws Philharmonisch Koor, de koor school en de COM. Het eerste is een projectkoor. Dat zou ineens structurele subsidie krijgen ter wijl de overige Zeeuwse koren projectsubsidies ontvangen. De Zeeuwse Koorschool had ver zuimd subsidie aan te vragen (De Kok:De Staten gaan ze iets geven waarom ze niet hebben gevraagd"), en de COM had geen meerjarenprogrammering ingediend. Toen De Kok van Van de Merbel de verzekering kreeg dat de drie culturele orga nisaties verplicht wordt een plan in te dienen dat getoetst kan worden door de Raad voor Cultuur Zeeland, gaf hij zijn verzet op. Na afloop verklaarde hij zich niet te willen verzetten tegen een zo grote meerderheid in Pro vinciale Staten, die bovendien werd aangevoerd door de coali tiepartijen CDA en WD. Door voor de aanpassing te stemmen, maakte hij voor zijn collega-ge deputeerden - die hem steunden - de weg vrij met hun partij mee te stemmen. Omdat zijn PvdA- collega D. J. P. Bruinooge ech ter afwezig was, bleek De Kok plotseling de enige provinciebe stuurder die anders stemde dan zijn eigen fractie. Met Groen Links en D66 stemde de PvdA namelijk tegen het amende ment. Vervolgens werd de aangepaste cultuurnota unaniem aangeno- door Rob Paardekam GOES - De Bisschop Ernst school in Goes krijgt er twee lo kalen bij. Volgens J. Smolders, één van de twee directeuren, groeit het aantal leerlingen zo hard dat de uitbreiding van een jaar geleden nu al niet meer vol doende blijkt. De situatie op de basisschool aan de Bergweg is behoorlijk nijpend. Eén klas kan zelfs al niet meer in het gebouw terecht. Voor de betreffende scholieren is een lokaal ge huurd in de tegenovergelegen scholengemeenschap Groot Stelle. Oktober Volgens Smolders blijft het aan tal leerlingen maar groeien. Vo rig jaar oktober zaten er 190 scholieren op de school. Aan het begin van dit schooljaar waren dat er 205 en bij aanvang van het nieuwe schooljaar heeft de Bisschop Ernstschool zo'n 230 leerlingen. Het is nog maar een jaar geleden dat de school er twee lokalen bij kreeg. „Toen hadden we al een vermoeden dat het niet genoeg zou zijn", weet Smolders. „We hebben er een lange termijn prognose op losgelaten waaruit bleek dat het aantal leerlingen zou blijven groeien." De nieuwbouw van vorig jaar oktober is zo geconstrueerd dat er gemakkelijk enkele lokalen bovenop gebouwd kunnen wor den. Dat gaat nu ook gebeuren. De vergunningaanvraag ligt in middels bij de gemeente. Smol ders verwacht binnen twee maanden groen licht te krijgen. Bij aanvang van het volgend schooljaar zouden de twee nieuwe lokalen klaar moeten zijn. Het totaal aantal lokalen van de Bisschop Ernstschool komt daarmee op acht. „Ik hoop dat we een tijdje vooruit kunnen", zegt Smolders. „We hebben de afgelopen jaren drie keer ver bouwd en dat brengt toch elke keer weer een hoop overlast met zich mee." Zo zal tijdens de aankomende verbouwing één lokaal niet ge bruikt kunnen worden waar door er waarschijnlijk nog een klas naar Groot Stelle moet ver huizen. Volgens Smolders zijn de moge lijkheden voor nog verdere uit breiding bovendien nauwelijks aanwezig. op tijd verantwoorde zorg in een ziekenhuis mogelijk is. De reis tijd is overigens inclusief mel ding en aanrijtijd van de ambu lance. Borst is hiermee bezig, omdat zij vreest dat de bereikbaarheid van verloskundige afdelingen in ziekenhuizen afneemt door de schaalvergroting in de zie kenhuiswereld. Die schaalver groting heeft in Zeeland al con sequenties gehad Huisartsen op Schouwen-Duiveland wei geren thuisbevallingen te doen, sinds de verloskunde-afdeling van het Zierikzeese ziekenhuis is gesloten. Zij vinden dat niet meer verantwoord. Verantwoordelijk De minister wil overigens niet zover gaan, dat zij ziekenhuizen wil dwingen verloskunde-afde- lingen open te houden. Zij vindt dat de verantwoordelijkheid van de ziekenhuizen zelf en de verzekeraars. Borst spreekt wel een voorkeur uit voor het in stand houden van ziekenhuis voorzieningen, zodat er verlos kundige hulp kan worden gebo den. Dat hoeft niet te betekenen dat er een volledige verloskunde- afdeling gehandhaafd blijft. Een alternatief is, volgens Borst, de oprichting van een kraamcentrum bij een klein zie kenhuis, waar huisartsen en/of verloskundigen hun werk doen. Zij stelt zich voor dat er dan in een ziekenhuis in de buurt een gespecialiseerd verloskundig team achter de hand wordt ge houden om zonodig in de kraamkliniek te helpen. tonrechter M. J. M. Klarenbeek weten. De man heeft inmiddels al drie boetes moeten betalen en kreeg evenzoveel voorwaarde lijke straffen opgelegd. De overtreder, die wel een Joe- goslavisch maar geen Neder lands rijbewijs heeft, legde uit: „Mijn auto stond bij mijn doch ter. Ik moest hem daar weghalen omdat hij naar de sloper moest En aangezien mijn dochter ook geen rijbewijs heeft.. Klarenbeek veroordeelde de man conform de eis van de offi cier. De man beraadt zich nog over een hoger beroep. OPEL# Gèèn Rijklaar- maakkosten t.w.v. Een heerlijke fles voor iedere bezoeker (vanaf 18 jaar of 2 jaar garantie op OK.Qualitycar t.w.v. U bepaalt zelf uw inruilprijs (vraag naar de voorwaarden) AutoTeam Goes bv, Klein Frankrijk 31, Goes Tel. (0113) 23 79 23 Fax (0113)23 79 29

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 62