Arafat praat met minister Israël PZC VN-conventie misdaad schiet bres in muren bankgeheim Ook belastingdienst Rusland belaagt nu mediabaas Goesinski Rampspoed voor Britten houdt aan Afloop gesprek in Gaza nog onduidelijk VS wijten crash Boeing aan zelfmoord van de piloot Knop Tsjernobyl definitief op 'uit' Zaak Öcalan voor Europese Hof Broer Ceaucescu gestorven Polisario laat krijgsgevangenen vrij Bemanning vrachtschip gered Celstraf voor quizdeelnemer ZANU-PF staat massaal achter leider Moegabe Unhcr heeft miljard dollar nodig voor vluchtelingen zaterdag 16 december 2000 TIJD GENOEG VOOR UZELF! bel ZANT EROVER! Roelf Zant, Psycholoog met hart en ziel Adviseur, coach en trainer (tel.: 01 13-232013) van onze redactie buitenland JERUZALEM - Voor het eerst in weken lijkt er weer voorzichtig diplomatiek overleg mogelijk in het bloedige conflict tussen de Palestijnen en Israël. De Pales- SINGAPORE - De crash van een vliegtuig van SilkAir, dat in 1997 neer stortte in Indonesië, is bewust door de piloot ver oorzaakt. Dat staat in een Amerikaans rapport, dat gisteren is vrijgegeven. Volgens de Amerikaanse Nationale Raad voor Ver keersveiligheid heeft de piloot hoogstwaarschijn lijk zelfmoord gepleegd, en daarmee 104 inzitten den met hem de dood in gesleurd. Volgens voorzitter J. Hall van de Amerikaanse raad verkeerde de bijna nieuwe Boeing 737 in prima con ditie en 'kan het ongeluk alleen worden verklaard uit een opzettelijke actie van de piloot'. De zwarte dozen waarin de vluchtgegevens en cockpitgesprekken wor den geregistreerd waren kort voor het neerstorten van de Boeing uitgescha keld. Donderdag waren de re sultaten van een Indone sisch onderzoek bekend gemaakt, waarin zelf moord als oorzaak juist was uitgesloten. De Indo nesische onderzoekers zeggen dat de oorzaak van het neerstorten niet meer te achterhalen is. Het onderzoek van de VS zegt dat de piloot, de Sin- gaporaan Tsu Way Ming, in financiële problemen zat. AP tijnse leider Arafat en de Israë lische minister van Buitenland se Zaken Ben-Ami spraken elkaar in Gaza. Of deze bijeen komst de voorbode is van nieu we vredesonderhandelingen is onduidelijk. De onverwachte Israëlisch-Pa- lestijnse ontmoeting ten spijt, hield het geweld op de Westelij ke Jordaanoever en in de Gaza- strook aan. Israëlische soldaten schoten tijdens incidenten ze ker zes jonge Palestijnen dood. Het dodental van de jongste ge welddadigheden komt daarmee op zeker 325. Verreweg de mees te slachtoffers zijn Palestijnen. Woordvoerders van de strijden de partijen waren gisteren te rughoudend over de gesprekken in Gaza en maakten dan ook geen gewag van een doorbraak. Zij kondigden aan dat de-ge sprekken worden voortgezet. Sommige media repten al van vredesbesprekingen in Was hington. De Palestijnse minister van Informatie Rabbo noemde het evenwel voorbarig om te spreken van een hervatting van de onderhandelingen. Palestijnse functionarissen hebben wel gezegd dat Israël een 'raamakkoord' wil berei ken. Dat zou dan moeten gebeu ren voor de verkiezingen voor een nieuwe premier begin fe bruari. Jeruzalem zelf heeft clat niet bevestigd. De teruggetre den premier Barak moet het in de verkiezingen mogelijk opne men tegen de rechtse ex-pre- mier Netanyahu. Blokkade De ontmoeting tussen de Israë lische en Palestijnse delegatie volgde op een gedeeltelijke op heffing van de Israëlische blok kade van de bezette gebieden. Zo'n 16.000 Palestijnse arbei ders kunnen onder de nieuwe regels weer gaan werken in Isra el. De arbeiders die naar Israël mogen, moeten ouder zijn dan 35 jaar, getrouwd zijn en min stens één kind hebben. Tijdens een protestbijeenkomst van zo'n 30.000 Palestijnen in Gaza zei een van de leiders van de militante islamitische groe pering Harnas dat de jongste be sprekingen zinloos zijn. Hij riep op de strijd tegen Israël met alle kracht voort te zetten. ,,De zio nistische vijand heeft de poor ten naar de hel geopend en een bezoek van Ben-Ami aan Gaza verandert daar niets aan." Ha- mas bestond gisteren dertien jaar. In Oost-Jeruzalem ging het we kelijkse vrijdaggebed bij de Al- Aqsa-moskee wederom ge paard met gewelddadige inci denten. Israëlische agenten ver spreidden Palestijnse gelovigen die op straat wilden bidden en schoten op jonge Palestijnen, die met stenen naar de Israëliërs gooiden. Zeker 33 Palestijnen raakten gewond. Védrine De Franse minister van Buiten landse Zaken Védrine liet zich gisteren door alle ongeregeld heden niet uit het veld slaan. De politieke discussie tussen Pales tijnen en Israëli's is niet dood, er begint zelfs beweging in te ko men, verzekerde hij optimis tisch in Tel Aviv na een gesprek met Barak. Védrine had eerder op de dag in de Jordaanse hoofdstad Am man een onderhoud met koning Abdallah. RTR/DPA/ANP Het personeel in de regelkamer van Tsjernobyl kijkt toe bij het officiële uitschakelen van de reactor. foto Konstantin Diordiev/EPA door Frank Hendrickx KIEV - De kerncentrale van Tsjernobyl is ruim veertien jaar na de nucleaire ramp definitief gesloten. In een sobere ceremonie gaf de Oekraïense president Koetsjma gistermiddag vanuit Kiev het bevel de laatste functionerende reactor in Tsjernobyl uit te schakelen. „Meneer de president, de derde reactor is voorgoed gestopt. Ik heb niets meer te zeggen", zei Tsjernobyl-directeur Tov- stonohov nadat hij met het omdraaien van een knop het bevel had uitgevoerd. De binnenkort werkloze medewei'kers van de centrale stonden er verslagen bij Koetsjma zei in een rechtstreeks op te levisie uitgezonden toespraak in het belang van Oekraïne en de internatio nale gemeenschap te handelen. Hij be toogde nogmaals dat Oekraïne recht heeft op financiële steun uit het Westen. „Wij hebben als natie het ergst geleden onder deze catastrofe. Wij moeten boe ten voor zondes die we niet begaan hebben", aldus de president. Hij bena drukte daarmee dat Tsjernobyl de ver antwoordelijkheid was van de Sovjet- Unie en niet van Oekraïne. Koetsjma raamde de totale economi sche kosten van de catastrofe voor zijn land op 130 miljard dollar. De interna tionale gemeenschap heeft in totaal on geveer één miljard dollar toegezegd voor de nazorgvan Tsjernobyl. Eenzelf de bedrag komt vrij voor de bouw van twee omstreden nieuwe kerncentrales, die het verlies van Tsjernobyl moeten compenseren. GPD STRAATSBURG - Het Europese Hof voor de Rechten van de Mens in Straatsburg heeft de Koerdische leider Öcalan ont vankelijk verklaard in zijn zaak tegen zijn doodvonnis. Dat staat in een communiqué dat het hof gisteren heeft verspreid. De leider van de Koerdische arbeiderspartij PKK is in Turkije ter dood veroordeeld wegens hoogverraad en duizenden moorden, Biihet Europese Hof gaat een college van zeventien rechters zich over de zaak buigen. Het kan maanden duren voor het hof een oordeel velt. ANP BOEKAREST - De broer van de Roemeense geëxecuteerde dictator Ceaucescu is donderdag overleden. Na een jarenlang verblijf in de gevangenis en het ziekenhuis is Andruta Ceau cescu aan leverkanker gestorven, zo is gisteren gemeld. De 76-jarige Ceaucescu was hoofd van de geheime politie dienst Securitate en van de buitenlandse spionagedienst DIE. Andruta Ceaucescu kreeg in 1989 vijftien jaar gevangenis straf wegens medeplichtigheid aan volkerenmoord. Bovendien heeft hij bij de opstand in 1989, die tot de val van zijn broer leidde, bevolen te schieten op betogers. DPA/RTR ALGIERS - Polisario, het bevrijdingsfront voorde Westelijke Sahara, heeft 201 Marokkaanse krijgsgevangenen vrijgela ten. De mannen zijn met een vliegtuig van het Rode Kruis van de Algerijnse woestijnstad Tindouf naar de Marokkaanse kustplaats Agadir gevlogen. Meer dan de helft van de vrijgelaten militairen werd 25 jaar geleden direct na het uitbreken van de oorlog in de Westelijke Sahara gevangen genomen. Een groot aantal heeft gezond heidsproblemen, aldus het Rode Kruis, Polisario houdt nu nog vijftienhonderd Marokkaanse militairen gevangen. Polisario vecht al 25 jaar voor de onafhankelijkheid van de Westelijke Sahara. In 1975 werd het gebied door het Marok kaanse leger bezet. DPA OSLO - Een Noors vrachtschip is gisteren na stranding op de Noorse kust gezonken. Alle zestien opvarenden konden wor den gered. De 130 meter lange Green Aalesund liep gistermorgen vroeg aan de grond ten westen van de havenplaats Haugesund. Het schip kampte tijdens een hevige storm met motorproblemen. De zestien opvarenden (Noren, Polen en Indiërs) gingen in de reddingsboten en werden door helikopters opgepikt. Nie mand liep verwondingen op. Zo'n zes uur na de stranding kapseisde het schip en verdween in de golven. Het vrachtschip had 250 ton stookolie aan boord. Een deel daarvan is in zee terechtgekomen. De Green Aalesund was in 1983 in Noorwegen gebouwd. AP LAUSANNE - Geen mooie prijs, maar viereneenhalve maand gevangenisstraf wacht een deelnemer aan een Zwitserse tele visiequiz. Het gerechtshof achtte ook in hoger beroep bewe zen dat de man, Tommaso Ramundo, vals had gespeeld. Twee medeplichtigen van Ramundo hadden zich onder valse voorwendselen toegang verschaft tot de generale repetitie van de show, waar ze de vragen en antwoorden opschreven die ze vervolgens de studio wisten uit te smokkelen. De rechter nam het Ramundo kwalijk dat hij het publiek voor de gek had gehouden door de brave quizdeelnemer te spelen, terwijl hij met voorbedachten rade vals had gespeeld. AP van onze redactie buitenland MOSKOU - De Russische belas tingdienst wil delen van het me dia-imperium van de Russische zakenman Vladimir Goesinski liquideren omdat die niet aan hun betalingsverplichtingen voldoen. De fiscus heeft daar voor op 9 december een verzoek ingediend bij het hof van arbi trage in Moskou, meldde het persbureau Interfax gisteren. Het gaat om het televisiebedrijf NTV, de uitgeverij Sem Dnej en het moederbedrijf Media-Most. De mediabedrijven staan zeer kritisch tegenover de Russische regering. Niet alleen de Russische fiscus zit Goesinski op de hielen. Justi tie is van plan zijn bezittingen in het buitenland in beslag te ne men, onthulde een woordvoer dergisteren. Het nieuws over de plannen van belastingdienst en justitie komt terwij 1 Goesinski sinds zijn aan houding dinsdag in Spanje in een cel wacht tot de Spaanse rechter een besluit heeft geno men over het uitleveringsver zoek van Moskou. De mediamagnaat werd in zijn buitenhuis in Sotogrande bij Cadiz aangehouden. De Russi sche justitie had een internatio naal aanhoudingsbevel tegen Goesisnski uitgevaardigd nadat hij in november niet was komen opdagen voor een verhoor. Hij wordt beschuldigd van fraude. Volgens een woordvoerder van de mediamagnaat is er geen sprake van fraude en wordt Goesinski uitsluitend vervolgd omdat hij een tegenstander van president Poetin is. Goesinski werd eerder dit jaar gedwongen aandelen van zijn bedrijf te verkopen aan de on derneming Gazprom waaraan hij grote schulden had. De staat bezit de meerderheid van de aandelen van dit gasbedrijf. De Russische justitie zegt dat Goes- inksi in 1999 heeft verzwegen dat Media-Most eigenlijk fail liet was, terwijl hij wel driehon derd miljoen dollar van een door Gazprom verstrekt krediet had opgenomen. Bovendien heeft Goesinski volgens de justitie zijn aandeel in Media-Most in het buitenland ondergebracht, zodat Gazprom het niet in han den kan krijgen. AFP/RTR (Advertentie) Advertentie Op zoek naar een slaapkamer? Doe de ontdekking waar u al jaren van droomt. Sleepworld in Heinkenszand Een prachtig, ongerept assortiment staat voor u klaar De Jonge Hoek van Dijke Stenevate 2 Heinkenszand (0113) 561482 door Hans Geleijnse ROME - In de Siciliaanse hoofd stad Palermo hebben 121 lan den gisteren een VN-conventie tegen grensoverschrijdende, ge organiseerde misdaad onderte- (Advertentie) kend. Opvallend was dat een fiks aantal bank- en belasting paradijzen zich bij de onderte kenaars schaarde. De vice-secretaris-generaal van de VN, de Italiaan Pino Arlac- chi, zei mede daarom dat de driedaagse conferentie een on gedacht succes was geworden. Landen als Zwitserland, Cy prus, de Seychellen, Liechten stein en Monaco zijn voor speur ders naar de financiële bronnen van de internationale maffia vaak een bron van ergernis. De banken in die landen willen geen inzage geven in betalings verkeer of rekeningen van ver dachte personen. Daaraan komt nu een einde, omdat de ondertekenaars van de Conventie zich verplichten tot het openen van de boeken als een (internationaal) justitieel onderzoek wordt ingesteld. Bo vendien verbiedt de Conventie het openen van bankrekeningen onder een valse naam of ano niem. Overigens zal het nog geruime tijd duren voordat de Conventie internationale rechtskracht krijgt. Eerst dienen de parle menten van tenminste veertig VN-landen het verdrag te heb ben geratificeerd. Dat kan in de genoemde landen nog proble men geven, zo werd in de wan delgangen opgemerkt. Een tegenvaller was dat het aantal ondertekenaars van twee bij de Conventie horende proto collen die mensenhandel en - smokkel strafbaar moeten ma ken, beperkt bleef tot tachtig. Onder de niet-ondertekenaars zijn landen (Marokko en Oekra- ine bijvoorbeeld) waar bendes dik verdienen aan illegale im migratie of handel in vrouwen en kinderen die tot prostitutie worden gedwongen. „We mogen tevreden zijn met dit resultaat, maar er is nog heel veel werk te doen", zei de Ne derlandse ambassadeur in Ita lië, Christiaan Kroner, in zijn toespraak tot de conferentie. De conferentie eindigde met een pijnlijke noot. Tot hun ergernis moesten de Italiaanse gastheren toegeven dat de eigen maffia fiks had verdiend aan het gloed nieuwe paleis van justitie waar de VN-conferentie werd gehou den, Ook bij de opknapbeurt die Palermo ter gelegenheid van de conferentie kreeg, zijn door ma- fiosi geleide bedrijven betrok ken geweest. Een onderzoek is gaande. GPD HARARE - De Zimbabwaanse regeringspartij ZANU-PF heeft president Robert Moegabe gevraagd haar leider te blijven. Daarmee komt een einde aan speculaties over een strijd om het leiderschap in de partij. Volgens de regeringsgezinde krant Herald hebben de deelne mers aan het partijcongres afgesproken dat de 76-jarige Moegabe zijn post kan blijven bekleden. De krant schreef dat er een daverend applaus klonk toen vice-president Muzenda zei dat het congres Moegabe heeft gevraagd niet af te treden, in elk geval niet zolang de kwes tie over de herverdeling van het land onopgelost is. Een woordvoerder van de Zim babwaanse leider liet weten dat er binnen de partij nooit sprake van is geweest dat Moegabe zijn termijn niet zal uitzitten. Hij werd vorig jaar voor een nieuwe termijn van vijf jaar herkozen. Moegabe leidt het land al sinds de onafhankelijkheid van Zim babwe in 1980. In 2002 zijn er presidentsverkiezingen. RTR (Advertentie) Sauna kopen 7* van onze redactie buitenland LONDEN - De huidige water overlast door het noodweer in Groot-Brittannië dreigt die van vorige maand te overtreffen. De hevige regenval leidde toen tot de ergste overstromingen in vijftig jaar. De Britse overheid waarschuwt nu voor een nieuw recordpeil in een aantal rivie ren, meldde de BBC gisteren. Vooral de rivier de Severn in Midden-Engeland en Wales baart de overheid zorgen. Giste ren waren al 88 waarschuwin gen voor overstromingen van kracht, waaronder veertien ern stige. Het noodweer heeft waax"- schijnlijk het leven gekost aan een negentienjarige jongen, die in de regio Manchester te water raakte en wordt vermist. De vorige overstromingen, eind oktober en november, kostten zeven levens. Duizenden moes ten hun huis verlaten wegens het oprukkende water. ANP door Gerard Chel GENÈVE - De Unhcr, de VN- vluchtelingenorganisatie, zegt volgend jaar bijna een miljard gulden nodigte hebben om de 23 miljoen vluchtelingen op de we reld te kunnen helpen. Volgende maand neemt oud-premier Lubbers de leiding van de orga nisatie over. Omdat slechts twee procent van dat bedrag door vaste bijdragen wordt gedekt, moet de rest ko men uit eenmalige toezeggingen van vooral de Westerse landen. De Unhcr voerde de afgelopen jaren diverse bezuinigingen door, maar de grens is nube- reikt. „We kunnen niet verder snijden, want dan komt de es sentie van ons werk in gevaar", zei de voorganger van Lubbers, Ogata, gisteren in Genève bij de presentatie van de begroting. Van de miljard dollar gaat meer dan een kwart naar Afrika ten zuiden van de Sahara. Zo moest de Unhcr een bedrag van bijna veertig miljoen dollar extra uit trekken voor onverwachte vluchtenlingenhulp in Angola en Eritrea. De recente ontwik kelingen in Guinee heeft de vluchtelingenorganisatie nog niet mee kunnen nemen in de cijfers. De tweede belangrijkste post, is de Balkan, waar de Unhcr bijna 140 miljoen dollar moet uitge ven voor de opvang en hulp aan vluchtelingen en ontheemden. Bij de organisatie, die donder dag haar vijftigste verjaardag vierde, werken meer dan vijf duizend mensen, verdeeld over vijf continenten. Behalve aan opvang werkt de Unhcr ook aan terugkeerprogramma's. GPD Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 57