Burger krijgt meer bouwruimte Jeans Inn 0PEN!| PZC Steeds meer werkgevers denken na over roken op de werkvloer berco 25% KORTING Brugman Euro 2000 leverde dik 320 miljoen op Consumentenbond eist compensatie NS voor vertragingen Remkes bestemt een derde kavels voor particuliere opdrachtgevers Cohen mag van kabinet naar Amsterdam toe Profbokser krijgt twee jaar voor poging afpersing Pebbles geeft onderwijs op bed Kok ziet Bram Peper niet terugkeren als minister 0 dolle dagen Mandemakers Keukens Elektronische handtekening geldig Dieven gaan met fiches aan de haal EindejaarsLotto mag doorgaan Zuiderzeelijn leidt tot verhuizingen De Wit hoofdofficier Amsterdam Molukkers eisen treinbrand op -W w zaterdag 16 december 2000 door Gert Onnink ROTTERDAM - Euro 2000, het EK voetbaltoernooi van afge lopen zomer, heeft de Neder landse economie een impuls gegeven van ruim 320 miljoen gulden. Dat is vijftig miljoen meer aan extra bestedingen dan was verwacht. De netto opbrengst voor het Rijk be draagt 32 miljoen gulden. Deze cijfers komen uit een on derzoek dat het bureau Meer- Waarde heeft uitgevoerd in op dracht van de ministeries van Binnenlandse Zaken, Econo mische Zaken en Volksgezond heid, Welzijn en Sport, de vier speelsteden (Rotterdam, Am sterdam, Eindhoven en Arn hem) en het Nederlands Bureau voor Toerisme. De be vindingen worden maandag gepresenteerd. Een jaar geleden schatte Meer waarde de effecten voor Ne derland nog op 270 miljoen gulden. Stadions Het resultaat komt hoger uit, omdat er dertigduizend bui tenlandse bezoekers meer op het EK voetbal afkwamen dan vooraf was berekend. In het eindcijfer zijn de kosten voor de openbare orde en de verbou wing van de stadions buiten beschouwing gelaten. De 180.000 buitenlandse gas ten waren goed voor 589.000 overnachtingen en 339.000 stadionbezoeken. Zij bleven gemiddeld drie dagen in Ne derland en gaven dagelijks 260 gulden uit. Euro 2000 leverde de werkge legenheid een extra impuls op van 1837 mens jaren. De grote winnaars van het EK zijn vol gens de onderzoekers de hore ca, taxibedrijven, het open baar vervoer en de media dankzij de reclamebestedin gen. Verliezers zijn vooral de detailhandel, musea, biosco pen en pretparken. Euro 2000 leverde Amsterdam 126 miljoen (veertig procent) op en Rotterdam 93 miljoen gulden (29 procent). Aan extra werk leverde het EK voetbal de hoofdstad 650 mensjaren op, en Rotterdam 460. Het imago van Nederland, dat in het buitenland nog altijd wordt geassocieerd met bloe men en windmolens, is door Euro 2000 nauwelijks veran derd. Uit de studie blijkt dat de bevolking het EK hoog heeft gewaardeerd. GPD door Peet Vogels DENHAAG - Nieuwbouwplan- nen moeten meer ruimte bieden aan burgers om hun eigen wo- DEN HAAG - Het kabinet heeft staatssecretaris Cohen (Justitie) gisteren, zoals verwacht, be noemd tot burgemeester van Amsterdam. Hij volgt daar bur gemeester Patijn op, die op 1 ja nuari 2001 zijn functie neerlegt. Premier Kok heeft gemengde gevoelens 'om het maar eens zacht uit te drukken' over het vertrek van Cohen, zo liet hij gisteren na afloop van de minis terraad weten. Cohen functioneerde goed als staatssecretaris van Justitie, en op zijn terrein liggen nog veel zware taken. ,,Het is jammer een hele goede collega te zien ver trekken." Hoewel het kabinet unaniem instemde met het ver trek van Cohen, was het voor belde partijen een moeilijke af weging. Voor de staatssecretaris speel den bij de beslissing ook per soonlijke omstandigheden mee. Zijn echtgenote is ziek, en als burgemeester van Amsterdam hoeft hij minder tijd in het bui tenland door te brengen. Deze persoonlijke overwegingen zijn meegewogen in het besluit en moeten worden gerespecteerd, zei de premier. ANP DEN BOSCH - Het gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren een 37-jarige profbokser uit Eind hoven voor poging tot afpersing veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf. De bokser probeerde een man die drieduizend liter grondstof voor XTC had gestolente dwin gen daarvoor 1,2 miljoen gulden te betalen. Hij zou een percenta ge van dat bedrag krijgen. Een veertigjarige Eindhovenaar kreeg gisteren ook twee jaar cel straf opgelegd vanwege mede plichtigheid. ANP ning te bouwen. Staatssecreta ris van Volkshuisvesting Rem kes wil dat een derde van de bouwkavels bestemd wordt voor particuliere opdrachtge vers. Hij wil de gemeenten ook meer middelen geven om grond- speculatie tegen te gaan, zo blijkt uit de Nota Grondbeleid die gisteren is gepresenteerd. Gemeenten moeten voor nieuw- bouwplannen een exploitatie vergunning verschaffen. Een bouwer of projectontwikkelaar krijgt die pas als er aan drie voorwaarden is voldaan. Hij moet meebetalen aan open bare voorzieningen als wegen, groen en andere voorzieningen in de nieuwe buurt, het plan moet aan kwaliteitseisen van de gemeente voldoen en dertig pro cent van de kavels moet be schikbaar zijn voor particuliere opdrachtgevers. Als daar niet aan wordt voldaan mag de ge meente de grond onteigenen en zelf de bouw aanbesteden. Remkes denkt niet dat met deze maatregel de stijging van de grondprijzen een halt wordt toegeroepen. „De hoge huizen prijzen veroorzaken de hoge grondprijzen, niet andersom. En de hoge huizenprijzen wor den weer veroorzaakt door de schaarste op de woningmarkt." Door de burger vaker de eigen woonwensen te laten realiseren, neemt de schaarste vanzelf af, met dalende prijzen als gevolg. Huizen zijn ook duur door het ontbreken van concurrentie op bouwlocaties. Grote bouwbe drijven verwerven de grond en verkopen die tegen lage prijzen aan de gemeente in ruil voor bouwopdrachten. Remkes wil dat meer wordt aanbesteed, zo dat er meer concurrentie komt. Dat moet weer leiden tot lagere prijzen en hogere kwaliteit. Onteigenen Om de positie van de gemeenten in het bouwproces te versterken laat de staatssecretaris de Wet Voorkeursrecht Gemeenten, waarmee gemeenten gronden kunnen onteigenen, gelden voor alle gemeenten. Nu is de wet al leen van toepassing op gemeen ten die woonwijken of bedrijfs terreinen bouwen. Daardoor krijgen ook steden die in de bestaande bebouwing wil len slopen en bouwen de moge lijkheid om particulieren of wo ningcorporaties te dwingen mee te doen aan de plannen. Als ze weigeren, kan de gemeente ont eigenen. Remkes: „De uitbrei ding is een stevige stok achter de deur voor de gemeenten." GPD AMSTERDAM - Het Amsterdamse wetenschapscentrum NEMO heeft een video robot ontwikkeld waarmee kinderen in ziekenhuizen kunnen volgen wat er in hun schoolklas gebeurt. NEMO doet momenteel proeven met de robot. Het apparaat, Pebbles genaamd, is uitgerust met een beeldscherm en een webcam daarboven. In het ziekenhuisbed zie je beelden uit de klas en op de robot in de klas zie je de leer ling in het ziekenhuis. Zo kunnen patiëntjes de lessen blijven volgen en contact houden met hun klasge noten. foto Evert Elzinga/GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Volgens premier Kok is het onwaarschijnlijk dat oud-minister Bram Peper ooit nog minister wordt. „Hij moet wel drie keer uitkijken om dat nog te wensen." Premier Kok liet gisteren in een persgesprek na afloop van de ministerraad doorschemeren dat Peper waarschijnlijk nooit meer terugkeert in een kabinet. Maar Kok vindt het vooral aan de oud-minister zelf om te bepa len wat hij verder met zijn loop baan wil. Peper heeft, volgens Kok, een zware tijd achter de rug. De oud-burgemeester zou de afge lopen tijd vooral bezig zijn ge weest met het 'bij elkaar zoeken van bonnetjes en het aflopen van verhoren'. „De man heeft de afgelopen ne gen maanden niet kunnen ade men." Het Openbaar Ministerie (OM) besloot deze week geen strafrechterlijke vervolging in te stellen tegen Peper. 'Declaraties Deze kwam vorig jaar ernstig in problemen toen een rel ontstond over declaraties die hij had in gediend in de periode dat hij burgemeester was van Rotter dam. In maart moest hij door de affai re aftreden als minister van Bin nenlandse Zaken. ANP VANAF NU... ALLE WINTERJACKS EN EEN GEDEELTE VAN DE DAMES WINTERCOLLECTIE quality freewear IN VLISSINGEN - GOES MIDDELBURG zijn wij MORGEN GEOPEND VAN 13.00-17.00 UUR. door Rixt Albertsma UTRECHT - De schrik lijkt er goed in te zitten bij de werkge vers. Sinds de uitspraak van een rechter in Breda dat werkne mers recht hebben op een rook vrije werkruimte, is de interesse voor de studiedag Roken en de werkplek enorm toegenomen. Volgens de Stichting Volksge zondheid en Roken (Stivoro), die de dag organiseert, was de belangstelling nog nooit zo groot. Mensen uit het bedrijfsle ven luisterden gisteren in de Utrechtse jaarbeurs hoe ze het roken op de werkplek moeten 'aanpakken'. Het verhaal van postbesteller Nanny Nooijen is bekend. Ze spande een proces aan tegen haar werkgever omdat ze geen rookvrije ruimte kreeg. De rech ter gaf Nooijen gelijk en sinds die tijd staat de telefoon bij Sti voro en het Astma Fonds nau welijks stil. „Mensen met de zelfde klachten, maar ook veel wei'kgevers bellen ons wat ze er aan kunnen doen", vertelt Tru dy Prins, directeur van Stivoro. Zo belde er een zwangere vrouw die vroeg wat ze moest doen met haar collega's die steeds bij haar kwamen zitten roken. „Als ze er wat van zei, dan maakten haar collega's rare opmerkingen", zegt Prins. In een ander geval kreeg een sollicitant die naar rookvrije ruimtes vroeg te horen dat er nog wel meer goede kan didaten waren. Ommekeer „Het proces van Nooijen was echt de ommekeer. We zijn al vijf jaar bezig met een stappenplan om rookvrije werkruimtes te creëren. We hebben nu de aan dacht van werkgevers, werkne mers en de politiek", aldus Prins. Voor een deel komt dit ook omdat werknemers zichzelf niet meer als 'het probleem' zien. „Zo'n tweederde van de werknemers rookt niet meer. Dat is de meerderheid." De arbeidsmarkt speelt ook een rol, meent Prins. „Een goed rookbeleid hoort steeds meer bij de arbeidsvoorwaarden. Bedrij ven moeten wel, aangespoord door de krappe arbeidsmarkt.. En het ziekteverzuim moet om laag. Dat kun je mede bevorde ren door een goed rookbeleid, waardoor het klimaat verbetert. Rokers zijn vaak langer ziek", aldus Prins. Over de aanpak lopen de menin gen nog sterk uiteen, zo blijkt tijdens de studiedag. De FNV pleit voor een flinke aanscher ping van de aanbevelingen in de Stichting van de Arbeid, het overleg tussen werkgevers en werknemers. „Daar moet on omwonden in komen te staan dat een werknemer recht heeft op een rookvrije ruimte. Tot nu toe werd alleen overleg gesti muleerd", aldus Rik van Steen bergen van de FNV Stef Blok, Tweede-Kamerlid van de WD, is tegen strengere wetgeving. „Dit is privaat ter rein, daar moeten de sociale partners samen uitkomen", vindt Blok. Verdere regelgeving is volgens hem te betuttelend en zou een grote inbreuk op de pri vacy betekenen, omdat een ver bod op roken ook gecontroleerd moet worden. GPD (Advertentie) Mandemakers Keukensin Kaatsheuvel is morgen, zondag, T~] van 10.00 tot 17.00 uur Advertentie In Kaatsheuvel staan diverse showroomkeukens tegen ailes-moet-weg prijzen. Deze showroommodellen, met kortingen tot wel 70%, moeten de showroom verlaten om plaats te maken voor de nieuwste modellen. met aanbiedingen lange vorststraat - goes KAATSHEUVEL: Rechtvaart 8, telefoon 0416-279269. Ook gevestigd in Woerden. (Woerden zondag gesloten), www. mandemakers. nl DEN HAAG - De elektronische handtekening komt wettelijk gelijk te staan aan het handgeschreven exemplaar. Dit bete kent dat officiële akten en contracten nu ook via het Internet kunnen worden afgesloten. De partijen hoeven daardoor niet daadwerkelijk meer bij elkaar te komen. Dit heeft het kabinet gisteren besloten. Het wetsvoorstel re gelt aan welke eisen de digitale handtekening moet voldoen om betrouwbaar te zijn. De techniek moet zodanig zijn dat de handtekening uniek aan de ondertekenaar verbonden is en identificatie mógelijk is. ANP VALKENBURG - Inbrekers hebben gistermorgen rond half zes voor zo'n 800.000 gulden aan fiches (jetons) gestolen uit het Holland Casino in het Limburgse Valkenburg. De dieven forceerden een aantal speeltafels in de speelzaal. De politie denkt dat er twee daders waren, die vervolgens op de fiets naar het centrum van Valkenburg zijn gevlucht. On danks de inzet van een speurhond raakte de politie het spoor kwijt. ANP ROTTERDAM - Stichting de Nederlandse Sporttotalisator (SNS) mag de namen Eindejaarslot en EindejaarsLotto ge bruiken. Dat besliste de rechtbank in Rotterdam gisteren in het kort geding dat de Nederlandse Staatsloterij had aange spannen. De verkoop voor de EindejaarsLotto begint komende week. De SNS verstuurde de afgelopen weken twee miljoen loten. De Staatsloterij heeft sinds 1992 de OudejaarsloterijVolgens de advocaten van de Staatsloterij zorgen het Eindejaarslot en de EindejaarsLotto voor verwarring bij de lotenkopers. ANP BREUKELEN - Als de Zuiderzeelijn er komt, dan verhuizen duizenden huishoudens uit de Randstad naar Flevoland en Noord-Nederland. Dat blijkt uit een studie van het sociaal-economische onder zoeksinstituut Nyfer, dat berekende dat de verbinding tussen Schiphol en Groningen tien tot twintig procent van het wo ningtekort in de Randstad kan oplossen. Voor de Zuiderzeelijn bestaan twee varianten: een spoor- of een magneetzweefbaan. In het eerste geval komen er twee tussenstops en verhuizen er volgens Nyfer minimaal achtdui zend huishoudens. Wordt de magneetzweefbaan gebouwd, dan kan dat aantal oplopen tot 38.000. Het kabinet neemt begin volgend jaar een beslissing over de aanleg, die vele miljarden kost. Een consortium wil daarvan een groot deel op zich nemen. ANP DEN HAAG - De Rotterdamse hoofdofficier L. de Wit (56) verhuist naar Amsterdam. Hij volgt daar begin volgend jaar zijn collega uit de hoofdstad H. Vrakking op, Het kabinet heeft dit gisteren beslist. Het parket Amsterdam is voor De Wit geen onbekend terrein. Hij was in de jaren tach tig al officier van justitie in de hoofdstad. De benoeming van De Wit komt niet onverwacht en is ook niet onomstreden. Tegenstanders van De Wit lieten al in oktober zijn aanstaande overstap uitlekken. Ze maakten ook een ver trouwelijk memo van De Wit openbaar waarin hij stelt in Rot terdam te willen blijven wonen. De anonieme bronnen die dit naar buiten brachten, hebben de vertrouwelijkheid geschonden, reageerde de top van het Openbaar Ministerie (OM) toen geïriteerd. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Consumen tenbond eist van de Nederland se Spoorwegen onmiddellijke compensatie voor vertragingen die reizigers oplopen. Ook wil de bond dat de tariefsverhoging voor het treinvervoer volgend jaar niet doorgaat. Een woordvoerder van de bond zei dat gisteren. Als de NS niet op de eisen ingaan, wil de Con sumentenbond maandagoch tend beginnen met een pu blieksactie op de stations om reizigers te mobiliseren. De bond beraadt zich over ver schillende actievormen. De woordvoerder wil echter niet u it de school klappen. Met de steun van het publiek wil de bond zich tot de politiek wenden, om de ei sen ingewilligd te krijgen. Directe aanleiding voor het ini tiatief is de dreigende staking op 21 december. De bond vreest een chaos als conducteurs en machinisten van het Zutphens Personeels Collectief het werk neerleggen. Bovendien heeft de bond genoeg van de vertragin gen en overvolle treinen. Volgens de woordvoerder is het geduld van de reiziger op De bond wil dan ook niet wachten op maatregelen die de Tweede Kamer wil. De Kamer stak don derdag een stokje voor een tijde- lijk contract van minister Nete lenbos (Verkeer en Waterstaat) met de NS, omdat zij te weinig tijd had om het te beoordelen. Het overgangscontract zou 1 ja nuari moeten ingaan. Daarin staat dat de NS een beloning krijgen als hun dienstverlening deugt; omgekeerd volgt een boete als de vertragingen de spuigaten uitlopen. De onmiddellijke compensatie die de Consumentenbond eist bij vertragingen, is geregeld in een prestatiecontract dat pas juli volgend jaar ingaat. Kamer lid Van Gijzel van de PvdA pleit ervoor dit begin volgend jaar al te laten ingaan. Ook wil hij de NS dwingen de jaarlijkse prijs verhoging achterwege te laten. Minister Netelenbos heeft ech ter al laten weten daar niets voor te voelen. ANP pagina 2: commentaar AMSTERDAM - De Molukse splintergroepering Maluku- warchild heeft gisteren de ver antwoordelijkheid opgeëist voor de brand woensdag in een treinwagon op het Amstelsta- tion in Amsterdam. Twee conducteurs raakten door de brand gewondDoor het inci dent was het treinverkeer ruim twee uur ontregeld. Woordvoerder L. Reawaruw van de Molukse actiegroep People Against Genocide zegt dat Maluku-warchild de brand stichting bij hem via een fax heeft opgeëist. De splintergroep kondigt verder een 'kerstoffen sief' aan. Van welke aard dat zal zijn, werd niet gezegd. ANP (Advertentie) >*- VAN 11.00TOT 17.00 UUR KEUKENS BADKAMERS Hulst, Absdaalseweg 19 (van 12.00-18.00 uur) Goes, Marconistraat34

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3