En zo zal de naam van de dode niet worden uitgewist open huis RUDEN RIEMENS Overleden Joodse artsen 1940-1945 zaterdag 16 december 2000 FOTOGRAFIE Secreataris A. Vos van de Synagoge Middelburg en prof. dr. M.J. van Lieburg (rechts), hoogleraar in de geschiedenis van de geneeskunde aan de Erasmusuniversiteit in Rotterdam en bibliothecaris van het Koninklijk Nederlands Medisch Ge nootschap (KNMG). foto Dirk Jan Gjeltema In de synagoge in Middelburg is woensdag het boek Anafiem Gedoe'iem gepresenteerd. Geen opwekkende literatuur, maar een sober eerbewijs aan de joodse art sen in Nederland die de oorlog niet overleefden. A nafiem Gedoe'iem (Hebreeuws jLA.voor afgehakte takken) is een be werking van een lijst met namen die Jacob Coppenhagen in 1995 uitgaf. De in Amsterdam geboren jood Cop penhagen was in de oorlog gedwon gen onder te duiken. In mei 1945, zijn ouders en zus kwamen om in een con centratiekamp, ging hij naar Palesti na. Na de stichting van de staat Israël werkte Coppenhagen als onderwijzer en beheerde hij het Biographic Insti tute in Jeruzalem. Dat het vijf jaar later tot een heruitga ve is gekomen, is te danken aan een bezoek dat Coppenhagen in 1988 sa men met zijn vrouw aan Middelburg bracht. Coppenhagen werkte aan een boek van de in Middelburg overleden rabbijn MenasseBen Israel (1604- 1657). Hij kwam naar de Zeeuwse hoofdstad op zoek naar sporen van Nederl ands bekendste rabbi j nSecre taris A. Vos van de stichting Synagoge Middelburg leidde het echtpaar rond langs de joodse monumenten in de stad. Correspondentie Vos en Coppenhagen hielden contact. Ze gingen corresponderen en de Mid delburger bracht een tegenbezoek aan Jeruzalem. Volgens Vos was Coppen hagen een erudiet en belezen man. „Aardig, maar terughoudend in de omgang. We tutoyeerden elkaar ook niet." Zijn appartement in een nieuwe wijk van de oude joodse stad was vol gestouwd met duizenden boeken over het Nederlandse jodendom en gege vens over personen die de oorlog niet hadden overleefd. De namen en data van de overledenen rangschikte hij naar beroepsgroep. Zover het in zijn vermogen lag wilde Coppenhagen de herinnering levend houden aan de slachtoffers, zegt Vos. „Het liefst zou hij allen, met naam en toenaam, heb ben willen noemen, maar dat was on mogelijk." In 1995 was de lijst van omgekomen artsen af. Coppenhagen gaf het over zicht - een computeruitdraai van 235 namen - in eigen beheer uit. In Israël en Nederland werd een beperkt aantal exemplaren verspreid. Vos, die als chirurg werkt in het Ziekenhuis Wal cheren. en Coppenhagen ontmoetten elkaar rond die tijd opnieuw en kwa men tot de conclusie dat de namenlijst een grotere oplage verdiende. „Opdat een breder publiek nog eens stil zou staan bij het onvoorstelbare dat heeft kunnen gebeuren in onze tijd en in on ze directe omgeving." Werkgroep De hoogbejaarde Coppenhagen liet de voorbereidingen over aan Vos. De Middelburger vormde samen met on der anderen prof. dr. M.J. van Lieburg een werkgroep. Van Lieburg is hoog leraar in de geschiedenis van de ge neeskunde aan de Erasmusuniversi teit in Rotterdam en bibliothecaris van het Koninklijk Nederlands Me disch Genootschap (KNMG). De Jong is de zoon van één van de omgekomen artsen. De heruitgave werd met sym pathie begroet, zegt Vos. „Het belang stond niet ter discussie." Maar omdat een uitgave nooit kosten dekkend zou kunnen zijn moesten fondsen en organisaties worden aan geschreven. De fondswerving verliep traag. Na ja ren van brieven schrijven en lobbyen was 7.500 gulden opgehaald. De ver deling van het goud dat in de oorlog door de nazi's in Nederland was ge roofd, leek de laatste kans. Juli vorig jaar adviseerde de commissie Dolman aan het ministerie van VWS om het te kort van 50.000 gulden volledig te subsidiëren. Coppenhagen maakte dat niet meer mee. Hij stierf in novem ber 1997 op 83-jarige leeftijd in Jeru zalem. Binnen de werkgroep werden de ta ken verdeeld. Vos probeerde de finan ciering rond te krijgen. Van Lieburg zette zich aan het bewerken van de namenlijst. Het werd hem al snel dui delijk dat Coppenhagen geen kans had gezien een aantal belangrijke me dische naslagwerken te raadplegen. De namen van 53 artsen hoorden niet thuis op de lijst, 31 ontbraken. Het overzichtswerk van Coppenhagen be steedt volgens Van Lieburg aandacht aan een verwaarloosd aspect van de medische geschiedenis in de bezet tingsjaren Op de heruitgave van de lijst van Cop penhagen, Anafiem Gedoe'iem, ko men 212 namen voor. De opsomming van namen, data, biografische gege vens en een enkele foto begint met Bernard Aa De op 1 mei 1906 in Am sterdam geboren Aa legde op 22 juni 1932 zijn artsexamen af. Op 10 mei 1940, de dag van de Duitse inval in Nederland, pleegde hij zelfmoord. Zijn praktijk aan de Van Wouwstraat in Amsterdam werd voortgezet door Benjamin A. Benavente die op 30 april 1944 om het leven kwam in het con centratiekamp Birkenau. Simeon Jacobs was al een aantal j aren met pensioen toen de oorlog uitbrak Jacobs werd in zijn woonplaats Den Haag opgepakt en overgebracht naar het doorgangskamp Amersfoort. Kort na de oorlog werd in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde verslag gedaan van zijn laatste dagen. „Hij was gearresteerd wegens hulpverle ning aan joden, was algemeen ver zwakt en ondervoed. Hij leed aan gan- graeneuse erysipelas van de geheele huid over het schedeldak. Hij was per manent in coma of zwaar soporeus en stierf naar ik meen, op 18 maart 1943 Isidor Zeehandelaar was getrouwd en had één dochter. Na zijn studie ge neeskunde begon hij een huisartsen praktijk in Amsterdam. Zeehande laar werd in november 1940 door de Gestapo opgepakt. In de ledenadmi nistratie van het NMG. de voorloper van het KNMG, vond Van Lieburg de aantekening 'Ik geloof vrij zeker dat deze man dood is!' Zeehandelaar stierf 56 jaar oud op 16 augustus 1942 in Oranienburg. Zijn vrouw en doch ter kwamen bijna een jaar later om in Sobibor. De paar joodse artsen die in Zeeland werkten, overleefden de oor log. Anafiem Gedoe'iem is niet het eerste overzichtswerk van omgekomen Ne derlandse joden. In 1997 verscheen In Memoriam van de Oorlogsgraven stichting. In dit overzicht staan meer dan honderdduizend namen. Op de bewerkte lijst van Coppenhagen ko men toch namen voor die niet in In Memoriam staan. Het gaat om artsen die in Nederland in gevangenschap stierven of zelfmoord pleegden. Onderscheiding De namenlijst wordt uitgegeven in een oplage van 1500 exemplaren. Vol gens Vos is het boek niet alleen inte ressant voor de joodse gemeenschap in Nederland, maar ook voor collega medici. In Anafiem Gedoe'iem staan de namen van artsen vermeld die tot op de dag van vandaag voortleven binnen de beroepsgroep, zegt de chi rurg. „Het Geneeskundig woorden boek van Pinkhof (Westerbork, 16 juli 1943 - red.) ligt op elk medisch secre tariaat." De belangrijkste onder scheiding voor een internist, vervolgt Vos, is de Hijmans van den Bergh- penning. „Hoe hij aan zijn eind is ge komen weet bijna niemand." Abraham Albert Hij mans van den Bergh was geneesheer van het Cool- singelziekenhuis in Rotterdam en hoogleraar interne geneeskunde aan de Rijksuniversiteit Groningen. Hij- mans van den Bergh kreeg grote be kendheid door zijn studies over sui kerziekte engalaandoeningen. Kort na het uitbreken van de oorlog dook hij onder. In september 1943 pleegde hij zelfmoord. Vos noemt het een 'triest verhaal'. „De internationaal gevierde arts Hijmans van den Bergh was zo wanhopig dat hij nog maar één uitweg zag." Anafiem Gedoe'iem is geen opwek kende literatuur, maar een sober eer bewijs aan de joodse artsen die de oorlog niet hebben overleefd. Cop penhagen haalt in zijn oorspronkelij ke voorwoord het bijbelboek Genesis aan, hoofdstuk 4, vers 10. „De stem van het bloed van jouw broeder schreeuwt tot Mij vanuit de aarde." Vos verwijst in zijn bijdrage naar Ruth 4, vers 10. „En zo zal de naam van de dode niet worden uitgewist uit de kring van zijn broeders en uit de poort van zijn woonplaats. Gij zijt heden ge tuigen." Richard Hoving J.H. Coppenhagen: Anafiem Gedoe'i em. Overleden joodse artsen in Neder land 1940-1945 - Uitgeverij Erasmus Publishing Rotterdam, 35,-.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 26