Voor iedereen een eigen dag !><44H Ziekendag kwakkelt We komen ook met uien Anti blijkt een goede drijfveer Geen ziekte of er is wel een dag voor ge prikt. Mocht er toch een kwaal over het hoofd zijn gezien, dan biedt de algemener klinkende nationale ziekendag uitkomst. Maar misschien niet lang meer. De ziekendag wordt in zijn voortbestaan bedreigd. Eigenlijk wil organisator De Zonnebloem er na 26 jaar vanaf. In de eerste jaren werd er tijdens de nationale ziekendag een speciale kerkmis voor zieken en gehandicapten gehouden, die op televisie werd uitgezonden. Omdat lokale Zonne bloem-afdelingen, verpleeg- en ziekenhuizen op die dag graag iets extra's willen doen, is de ziekendag verworden tot een dag waarop zie ken en gehandicapten een bloemetje krijgen, verzucht voorlichter René Rijkers van De Zonnebloem. „Wij zijn er niet meer van gecharmeerd. Het gebaar van 'bloemen voor de zieken' is er lang zaam ingeslopen, maar dat is niet wat we wil len. Het zou juist zo moeten zijn dat zieken een bloemetje overhandigen aan de mensen die aandacht aan hen geven." De dag is tijdens het 25-jarig bestaan van De Zonnebloem in het leven geroepen om ge zonde mensen erbij stil te laten staan wat het betekent ziek of gehandicapt te zijn, herinnert Rijkers zich. „Iedereen krijgt met ziekte of handicaps te maken in zijn leven. En het blijkt dat zieken en gehandicapten veel te vertellen hebben. Gezonden kunnen leren van hun er varingen. Het werk van De Zonnebloem is ge zonden en zieken met elkaar in contact bren gen. We willen tweerichtingsverkeer. Dat is wat anders dan namens De Zonnebloem een keer een roos uitdelen." Moet nationale ziekendag daarom maar van de kalender worden geschrapt? Rijkers aar zelt. „Ik denk niet dat hij op korte termijn ver dwijnt. Daarvoor is de ziekendag toch te veel ingeburgerd bij lokale afdelingen." De Zonnebloem besloot in 2000 voor het eerst een themajaar op te zetten, waar de ziekendag in werd opgenomen. Rijkers: „Een jaarthema zet meer zoden aan de dijk dan één zie kendag." Razend enthousiast zijn ze bij het Neder lands Instituut voor Afzetbevordering van Akkerbouwproducten (NIVAA). Die aardappelachtdaagse, dat is een succes. Dus komt er in de toekomst ook een 'uiendag'. Het NIVAA staat tenslotte niet voor niks in de volksmond bekend als het 'aardappel- en ui- enbureau', meent promotiemanager Madelin de Daane. Met de aardappel kan je meer dan prakken bij groenten of vlees. Dat is volgens Daane de ge dachte die tijdens de achtdaagse wordt uitge dragen. „Je hoeft niet per se een Indische rijst tafel te maken als je je vrienden een bijzonder gerecht voort wilt zetten. De aardappel is op zich wel bekend, maar moet met zijn tijd mee. Er is veel concurrentie van producten als ma caroni, rijst en tarwe." Bijna vijf jaar geleden werd de achtdaagse ge ïntroduceerd, met als uitgangspunt een cam pagne in de eerste week van februari. Daane: „We brengen een bereidingswijze onder de aandacht, bijvoorbeeld via recepten in ver pakkingen of op de toonbank van winkels." Daarbij komen nog de nodige commercials op tv en in bladenwaardoor de kosten flink oplo pen. Het NIVAA trekt meer dan een ton uit voor pieperpromotie, schat Daane. „We meten na de achtdaagse ook het effect. We vragen con sumenten bijvoorbeeld of ze de aardappel lek ker of gezond vinden en of ze ermee kunnen variëren. Daaruit blijkt dat onze acties aan slaan. Zo vond eerst 71 procent van de mensen dat er met piepers valt te variëren, tegenover 84 procent na de achtdaagse." Dagen voor iets zijn er in overvloed. Maar dagen tegen iets zijn dun gezaaid. Zoals de niet-winkeldag en de anti-dieetdag. De niet-winkeldag is overgewaaid uit Cana da. Daar werd hij in 1992 bedacht door ene Ted Dave die de Buy Nothing Day uitriep, tegen het haast grenzeloos consumeren om hem heen. In Nederland werd deze dag in 1995 overgenomen door Omslag, een Eindhovense werkplaats voor duurzame ont wikkeling. De niet-winkeldag valt in Nederland op de laatste zaterdag van november. „Er heerst in deze tijd vlak voor kerst een enorme koop woe de", verklaart Dick Verheul van Omslag. Op de dag zelf worden mensen via affiches en straat- theateracts opgeroepen om te 'consuminde- ren' voor een beter milieu. Verheul is in zijn nopjes met de afwijkende naam van de thema dag. „Daarmee kun je opvallen. Het is in deze wereld bijzonder als je iets niet doet, dat moet je altijd uitleggen. De naam alleen al wekt ver bazing." Ook de Nederlandse Obesitas Vereniging heeft de keuze gemaakt voor een anti-dag: de anti- dieetdag. Achter de keuze voor de vaste datum 6 mei zit een droevige reden, attendeert Janny Weijenberg van de vereniging. „Op die dag pleegde een meisje in Engeland zelfmoord om dat ze zichzelf met maatje 40 te dik vond. Een Engelse ex-anorexiapatiënt was zo veront waardigd dat ze 6 mei tot anti-dieetdag be noemde. Wij hebben die datum twee jaar gele den overgenomen." Op die dag wordt tijdens een bijeenkomst een minuut stilte gehouden voor de dodelijke slachtoffers van afvalpogingen. Weijenberg: „Ons doel van de dag is, om mensen er van te weerhouden op allerlei onverantwoorde dië ten te gaan. Je wordt bestookt met allerlei ku ren en een slankheidsbeeld waar je aan moet voldoen. In 1999 - weten we - lieten drie mensen het le ven bij een maagbandoperatie. Dat je een af- valpoging met de dood moet bekopen, gaat te ver." zaterdag 16 december 2000 Landelijke fietsdag, nationale molendag, 13 mei. foto's GPD man doet onderzoek naar de feestcultuur voor het Meertensinstituut, een bureau voor onder zoek en documentatie van de Nederlandse taal en cultuur. Doelman koppelt het ontstaan van themada gen aan de toename van belangengroeperin gen in die tijd. „Toen kreeg de emancipatie van allerlei groepen vorm, zoals de verzuiling, de vrouwen- en de arbeidersbeweging." Belan gengroepen willen aandacht voor hun thema, en een eigen dag uitroepen is een van de mid delen die hen daarvoor ter beschikking staan. „Ze willen bewustmaken, de publieke opinie beïnvloeden, discussie op gang brengen, op vergeten groepen wijzen", somt Doelman op. „Om hun doel te bereiken, ontplooien ze acti viteiten, voeren pr en werven leden. Daarbij horen vaste rituelen zoals vergaderen, nieuwsbulletins verspreiden of het organiseren van jaarlijkse manifestaties. En hieruit ontstaat soms de organisatie van een themadag. Die kan uitgroeien tot een traditie, en zelfs in samenwerking met zusterorganisa- Luizendag, 11 oktober. dag van de Nederlandse strandjutters 6 internationale anti-dieetdag 8 internationale Rode Kruisdag 9 dag van Europa 12 dag van verpleging, wereld ME-dag 13 landelijke fietsdag, nationale molendag 20 landelijke Annie MG Schmidtdag 20 jaarlijkse metrologiedag 20/21 nationaal kinderboerderij weekeinde 24 nationale straatspeeldag, nationale voor leesdag, ter bevordering van het voorlezen aan kinderen 25 Afrikadag 26 Aids Memorial Day, nationale hortusdag 25 t/m 28 internationale Hanzedagen, dit jaar in Zwolle (elk jaar in andere Hanzestad) 31 anti-rookdag 13 begin van de nationale oogmeetweken (Oogmerkopticiens) JUNI 4 dag van de vermisten 5 wereldmilieudag 19 begin van de maag-, lever-, darm week 24 roze zaterdag JULI 1 Gay Pride Week, dag van architectuur 9 dag van de gevangenen AUGUSTUS 4/5 nationale bollendagen 20 rk-wereld jongerendag 25 dag van de vuilnisman SEPTEMBER 8 kanker herdenkingsdag 8 begin van de week van het leren 9. open monumentendag 10 nationale zieken-/open monumentendag De landelijke open kloosterdagen, de Annie MG Schmidtdag, dag van de gevangenen, landelijke voetpadendagen, nationale luizendag, nationale straatspeeldag, dag van de daklozen.... Het is flink dringen op de jaarkalender. Nog even, en 'de dag van de themavrije dag' moet in het leven worden geroepen om tenminste één keer per jaar rust te hebben. De themadag is als verschijnsel verre van nieuw. Zo bestaat de boomplantdag sinds 1919, werd dierendag in 1930 geïntroduceerd en de molendag in 1973 uitgeroepen. De dag van de arbeid maakt een goede kans op de titel 'oudste themadag': die stamt uit 1890. In die periode, eind negentiende eeuw, liggen vol gens volkenkundige Eveline Doelman ook de wortels van de themadag als fenomeen. Doel- Nationale boomfeestdag, 24 maart. JANUARI 27 wereld-lepradag 29 aardappel achtdaagse FEBRUARI hele maand: nationale isolatie weken 5 nationale marktdag 12/13 nationale sterrenkijkweekeinde 28 internationale RSI-bewustwordingsdag 29 wereldburgerdag MAART 3 wereldgebedsdag 8 internationale vrouwendag 13 t/m 18 week van de psychiatrie 15 begin van de boekenweek 19 landelijke open kloosterdag 21 internationale dag ter bestrijding van ra cisme en discriminatie 22 wereld water dag 24 nationale boomfeestdag 25 nationale scoutingdag 29 nationale anti-agressiedag APRIL 7 wereldgezondheidsdag 10 begin van de nationale week van gehandi captensport 15/16 museumweekend 15/16 nationale kampeerdagen 18 en 19 nationale bioscoopdagen 20 nationale secretaressedag 22 aardedag 23 werelddag van het boek en van het auteurs recht 23 begin van de nationale hersenweek MEI 1 dag van de arbeid 3 wereld astmadag ties in het buitenland tot een Europese of we reldthemadag." Het aantal 'dagen in het teken van' neemt toe. Doelman legt een verband met de steeds klei ner wordende rol van de overheid. „De ver schuiving van verantwoordelijkheden naar particulieren, de toenemende emancipatie en democratisering lij ken de belangrij kste facto ren. In een samenleving die steeds complexer wordt, hoeft deze opkomst van groepen en 'da gen in het teken van' niet te verbazen." Doelman signaleert behalve een komen, ook een gaan van themadagen. Sommige dagen zijn in de loop der jaren een stille dood gestor ven, zoals de burgerdag die in de jaren zestig werd gevierd. Op die dag kregen nieuwe kies- gérechtigden uitleg over het functioneren van bijvoorbeeld gemeenteraden. De nationale schoonmaakdag verdween van het toneel we gens een reorganisatie bij bedenker Stichting Nederland Schoon. Soms verandert het karakter van een thema dag na verloop van tijd. „Tradities leven zo- Monumentendag, 9 september. Politiedag, 14 oktober. 11 begin van de week van de panda 12 nationale gebed- en boetedag 15 begin van de week van het platteland 16/17 weekeinde van de 19e eeuw 16 nationale alleenstaandendag 19 begin van de week van het landschap 21 nationale tuinontwerpdag 22 begin van de week van de dagbladbezorger 24 autoloze dag, wereld hartdag (Nederlandse Hartstichting) 23 begin van de nationale junior museumweek 24/25 landelijke voetpadendagen 24 begin van de internationale reflexologie- week 29 dag tegen het geweld 30 begin van de nationale jeugd natuurweek, dag van de ouderen OKTOBER 1 begin van de wereldmissiemaand, begin van de nationale wijnweek, internationale oude- rendag, begin van de week van de toeganke lijkheid 4 begin van de week van het studeren in het buitenland 2 begin van de hepatitisweek, begin van de week van de toegankelijkheid 4 dierendag, dag van de warme bakker 5 dag van de leraar 6 begin van de brandpreventieweek 7 begin van de wereldborstvoedingweek 7 internationale dag van het kind 7/8 wereldmissiedag 7 begin van de kinderboekenweek, begin van de wetenschaps- en techniekweek 8 groene grensdag 9 ziekendag 11 luizendag 14. politiedag Anti-agressiedag, 29 maart. 15 begin van de vredesweek 16 wereldvoedseldag, dag van de witte stok 21 grootouder-kleinkind natuurdag 21/22 nationaal galerieweekend 22 jeugdtheaterdag 24 Europese Obesitasdag 25 begin van de week van de lingerie 28 dag van het oor 30 begin van de week van de buitenschoolse opvang NOVEMBER 1. begin van de maand van de kinderrechten, wereld veganisme dag 4 begin van de week van de chronisch zieken 6 begin van de open naturistische zwemweek 9 multiple sclerose dag, internationale dag te gen facisme en anti-semitisme 10 dag van de mantelzorg 11 dag van het chronisch zieke kind 12 begin van de migrantenweek 14 wereld diabetes dag (dit jaar de 11 e) 16 internationale dag van de tolerantie 17 dag van de daklozen 2 0 internationale dag van rechten van het kind 24 wereldwijde aktiedag tegen armoede en vervuiling 25 internationale niet-winkeldag, Ecokids- dag DECEMBER 1 wereld Aids-dag 3 internationale dag van de gehandicapten 7 vrijwilligersdag 10 internationale dag van de rechten van de mens 18 internationale dag van solidariteit met mi granten 20 internationale vluchtelingendag 29 internationale dag van de biodiversiteit lang ze een functie hebben. Maar functies ver anderen of vervagen. Er zijn dagen die van 'dag van aandacht' overgaan in een feestdag voor de commercie", schetst Doeleman. „Een voorbeeld daarvan is moederdag. Ook de in- vulling van een dag verandert al naar gelang de geest van de tij dZo hebben bijvoorbeeld de activiteiten op dierendag sinds de jaren dertig, zich ontwikkeld van het meenemen van huis dieren naar school, via de keuring van huis dieren naar het houden van open huis door dierenasiels." Met verbazing ziet de volkenkundige hoe de kalender met themadagen volloopt. „De com merciële lijken het te gaan winnen van de soci ale en idealistische dagen. Dat is een ontwik keling die niet is tegen te gaan. Iedereen mag ze uitroepen. Of dat inflatie betekent? Het is wel goed dat je met weinig moeite mensen kan mobiliseren als je ergens actie voor wilt onder nemen." Ilse Thoonsen Voorleesdag, 24 mei. Dierendag, 4 oktober.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 25