Zeeland krijgt stedelijk netwerk KOOPZONDAG 17 DECEMBER organd Vangstquota vis naar dieptepunt Schip lost eerste cellulose bij Verbrugge Extra aandacht voor werkloze allochtonen werpt vruchten af Provincie steunt plan voor monument verdronken dorpen Fietscampagne heeft maximum bereikt 17 Gemeenten moeten volgens nota ruimtelijke ordening meer samenwerken Staat mag Borsselse grond onteigenen je veeivKHT het ner f/è we lm&t we Hou Wdf- ^éf-nfjATóM 7fz>57 - zaterdag 16 december 2000 door Harmen van der Werf DEN HAAG - Vlissingen en Ter- neuzen krijgen in het kader van de Vijfde nota ruimtelijke orde ning de status regionaal stede lijk netwerk. De Zeeuwse steden moeten ook gaan samen werken met Gent en Antwer pen. Minister J. Pronk van Ruimtelijke Ordening heeft dit vrijdag bekend gemaakt. Pronk noemt alleen Vlissingen enTemeuzen, terwijl de provin cie ook Goes en Middelburg steeds bij dit stedelijk netwerk betrok. Om het kort te houden, heeft het Rijk waarschijnlijk alleen Vlis singen en Terneuzen in cle al lan ge opsomming van stedelijke netwerken opgenomen. Het doel van stedelijke netwer ken is te komen tot vrijwillige afspraken over de planning van nieuwe woonwijken, bedrijven- en recreatieterreinen. Samen werking moet een einde maken aan de wedloop tussen de ge meenten om onder meer bedrij venterreinen veelal versnipperd aan te leggen. Minister Pronk geeft er de voor keur aan dat samenwerkende steden vooral binnen bestaand bebouwd gebied tot uitbreidin gen komen. Hij wil dat provin cies daarop toezien. Provincies moeten er ook op letten dat ste den de vrijwillige afspraken na komen en knopen doorhakken. Dat is met het stadsgewest Vlis singen-Middelburg nauwelijks gelukt. Het stedelijk netwerk is min of meer de opvolger, van dit stadsgewest. Landelijk komen er veertien na tionale en regionale netwerken. Het Rijk stelt 1 miljard gulden beschikbaar om die te ontwik kelen. Dat Zeeland een stedelij k netwerk krijgt, is belangrijk. In het ontwerp van de Vijfde nota was de provincie nog ingete kend als één groen-blauw ge bied, zonder een industriële of stedelijke (groei)kern. Nationaal landschap Voor Zeeland is zeker zo belang rijk dat het kabinet in de Zeeuws-Hollandse Delta een nationaal landschap wil aan wijzen. Het is de bedoeling dat 'cultuurhistorische en land schappelijke waarden' in dat nationaal landschap 'een extra impuls' krijgen. In de verkorte versie van cle Vijfde nota die gis teren werd gepresenteerd, stond nog niet aangegeven welk deel van de Zeeuws-Hollandse Delta 'deze extra impuls' wacht. De open ruimte in nationale land schappen - concreet worden al genoemd het Groene Hart van Holland, de Hoeksche Waard en Noordhollands Midden (Beem- ster en omgeving) - zal een spe ciale bescherming krijgen. Alle gemeenten moeten in 2005 rond steden en dorpen een grens ge trokken hebben, een rode con tour waarbinnen nog uitbrei ding mogelijk is. De provincies moeten erop toezien dat die rode contouren niet te ruim worden genomen. De provincies zelf moeten uiterlijk 2005 natuurge bieden en gebieden met een ho ge cultuurhistorische waarde op de kaart vastleggen, met een groene contour. De Nandu Arrow van rederij Gearbulk in de Scaldiahaven in Vlissingen-Oost. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Het schip de Nandu Arrow heeft gisteren voor de eerste keer een lading van 45.000 ton cellulose ge lost bij de nieuwe vestiging van Ver- brugge Terminals in de Scaldiahaven in Vlissingen-Oost. Het 200 meter lange schip van rederij Gearbulk was bovendien het eerste schip dat de nieuwe haven officieel aandeed. Het Zeeuwse haven- en overslagbedrijf Verbrugge Terminals sloot in oktober een contract met CMPC. een van de twee grootste cellulosefabrikanten in Chili, voorde aanvoer van 300.000 ton cellulose per jaar naar de Scaldiaha ven. Voor Verbrugge is dat een door braak op de Zuidamerikaanse cellulo- semarkt. De cellulose wordt aangevoerd vanuit de haven van Concepcion door Gear bulk, een van de grootste rederijen van bosproducten ter wereld, met wie Ver brugge al jaren zaken doet. Het was gisteren dan ook feest bij Ver brugge Terminals in Vlissingen-Oost. Voor deze speciale gelegenheid ontving foto Lex de Meester het bedrijf zo'n veertig vertegenwoor digers van CMPC, Gearbulk, Zeeland Seaports en de NV Haven van Vlissin gen. Directeur M. Verbrugge van Verbrugge Terminals noemde het besloten feest gisteren een housewarming party. Het is de bedoeling dat er een keer per maand een schip met cellulose uit Chili in Port Scaldia wordt gelost. De bebouwing mag in deze ge bieden niet groeien en er mogen geen nieuwe wegen of spoorlij nen aangelegd worden. Ook in tensieve vormen van landbouw en recreatie mogen daar niet (meer) plaatsvinden. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Door extra in spanningen van Arbeidsvoor ziening en werkgevers in het midden-en kleinbedrijf, krijgen meer Zeeuwse werklozen uit et nische minderheidsgroepen een baan. De bedoeling was om dit jaar 60 allochtone werklozen naar een baan te begeleiden. Dat aantal ligt inmiddels op 77. Ze komen in allerlei sectoren aan de slag, van de metaal tot de zorg. Het MKB-project Allochtonen loopt vanaf mei in het westen en noorden van het land en in West- en Midden-Brabant. Ze ven gebieden werden aangewe zen als pilot-gebied. Hoewel Zeeland officieel nog niet mee deed, besteedden Arbeidsvoor ziening en MKB-ondernemers in Zeeland toch extra aandacht aan allochtone werklozen. MKB-Nederland sloot in no vember alsnog een overeen komst met de werkgeversorga nisaties voor het MKB in Zeeland, waardoor Zeeland ook officieel deelneemt aan het pro ject. L. Bed uwe, projectleider MKB- allochtonenproject bij Arbeids voorziening Zeeland, vindt dat het goed loopt. „De vacatures stromen bij wijze van spreken elk uur binnen. Maar het is een begin, want de taakstelling voor volgend jaar ligt veel hoger." Dan moeten Arbeidsvoorzie ning en het MKB 212 werkloze allochtonen aan een baan hel pen. „Dat is een reëel getal", denkt Beduwe. ,,Je moet wel be denken dat het gaat om werklo zen die of direct of zeer snel aan de slag kunnen. We kunnen mensen hooguit korte oplei dingsmodules bieden, die maxi maal veertien dagdelen duren. Mensen kunnen er bijvoorbeeld een veiligheidscertificaat halen en op die manier direct aan de slag De groep mensen die meer scho ling nodig heeft, valt voorlopig buiten het project. Werkgevers in het MKB melden vacatures aan bij een speciale vacature- lijn, waarna een consulent van Arbeidsvoorziening binnen 72 uur bekijkt of er voor die baan een geschikte werknemer, bij voorkeur van allochtone af komst, te vinden is. Secretaris W. van der Linden van MKB Zeeland vindt dat het de goede kant op gaat. „Toch blij\ en we leden oproepen vaca tures te melden. Want in Zee land zijn er zo'n 1500 werkloze allochtonen. Bovendien zien we soms dat de mobiliteit in Zee land een klein probleem vormt. Want het is lastig om iemand die op bijvoorbeeld Schouwen woont, een baan aan te bieden in Zeeuws-Vlaanderen en anders- BORSSELE - De Staat mag gronden van de Borsselse land bouwers P. de Winter en J. M. Nijsten onteigenen voor de ontwikkeling van een natuurge bied vlakbij de toegangsweg tot de Westerscheldetunnel. De Kroon heeft dit besloten. Het natuurgebied waarvoor de gronden nodig zijn, zal aange legd worden ter compensatie van natuur die verloren gaat" door de bouw van de Wester scheldetunnel. Het gaat om 36 hectare in de Ellewoutsdijkpol- der, waar karrevelden en dras sig grasland komen, afgewis seld met waterpartijen. De Winter en Nijsten wilden de gronden niet verkopen, onder meer omdat de Staat te weinig zou willen betalen. Zij zetten ook vraagtekens bij het kunst matig scheppen van natuur. Dat kan volgens hen niet. Van die kritiek heeft de Kroon zich niets aangetrokken. De Kroon heeft naar het gemeente lijk bestemmingsplan gekeken, of daarin de bestemming na tuurgebied is vastgelegd. Dat is het geval. De Kroon heeft de onteigening ook toegestaan, omdat het Rijk voldoende ge probeerd zou hebben de gron den vrijwillig te verwerven. Over een schadeloosstelling zal volgens advocaat H. P. G. Jan sen van landbouwer De Winter nog een gerechtelijke procedure komen. Vrijwel alle grond voor de tunnel is nu verworven. door Maurits Sep MIDDELBURG - Zeeland krijgt een monument ter nage dachtenis aan de dorpen die in de loop der eeuwen zijn ver dronken. Over de vorm en de plaats van het monument, wordt overlegd met de bedenker, jour nalist Kees Slager uit 's-Heeren- hoek. Slager presenteerde zijn idee vorige week op een symposium over de Zeeuwse delta, in het kader van de Zeelanddebatten. De Statenfractie van de PvdA stelde gisteren in de vergade ring van Provinciale Staten voor de suggestie verder uit te werken, omdat die 'recht doet aan de geschiedenis van Zee land'. .,De provincie wil meer aan dacht besteden aan de cultuur historie van Zeeland, dus dit idee is zeer welkom zei fractie voorzitster L. Vermeulen-Ge- schiere. Alle fracties waren het met haar eens. „Het is goed onze cultuur historie boven water te halen", beaamde SGP-fractievoorzit- ter W. Kolijn. Verrast Commissaris van de koningin W, van Gelder beloofde met Sla ger te gaan praten. Die reageerde verrast en ver heugd. „Ik heb wel eens vaker een ideetje opgeworpen, maar zo snel is het nog nooii opge pikt." Hij denkt dat het onder meer te maken heeft met 'de nieuwe belangstelling voor het rampgebeuren'. „Iedereen loopt zich nu al warm voor de herden king in 2003." Wat Slager betreft dient het mo nument eenvoudig van vorm te worden. „Een gedenkplaat waarin de namen van de dorpen zijn ge houwen, bijvoorbeeld." Daarop zouden dan de namen prijken van dorpen als Avenkerke, Ba- dickedorp. Clauskinderen, Emilisse, Hinkelinge, Orisant, Saeftinghe en Valkenisse. Ook een plattegrond van Zeeland met puntjes erop waar de ver dronken dorpen hebben gele gen, kan een mooi monument zijn, filosofeerde Slager. Plaats De plaats dient een 'gevoelige' te zijn. „Maar daarover heb ik geen definitief oordeel. Je kunt denken aan de stormvloedke ring. Daar proberen we nu het water definitief tegen te hou den. Als het maar met op een achterafplekje wordt wegge stopt. Maar dat verwacht ik niet, als de Staten het unaniem oppikken." Het Provinciaal Archeologisch Centrum is ook al aan het tellen geslagen, aldus Slager. „Daar komen ze aan meer dan honderd verdronken dorpen. Maar dat is inclusief de dorpen die in de Tachtigjare Oorlog zijn verdwenen door inundaties van Zeeuws-Vlaanderen Zelf kwam Slager tot 85 dorpen „Ik vind dat als we een monu ment oprichten, we eerst een se rieus wetenschappelijk criteri um moeten opstellen." door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De visserij op de Noordzee daalt volgend jaar naar een historisch diep tepunt. De maximale vangst- hoeveelheden voor kabeljauw en schol in de Noordzee zijn sinds 1980 niet zo laag vastge steld. Het tongquotum voor 2001 is gemiddeld. Schol en tong zijn de belangrijkste vis soorten voor de Nederlandse zeevissers. De Europese visserijministers hebben de quota voor schol, tong en kabeljauw donderdag nacht scherp verlaagd. Het Nederlandse tongquotum komt uit op 14.300 ton, tegen 16.500 ton afgelopen jaar. De maximale vangsthoeveelheid voor schol gaat omlaag van 37.900 ton naar 29.400 ton. De kabeljauwvisserij is door Brussel geminimaliseerd, om dat de kabeljauwstand op in storten staat. Na een verlaging in 2000 met 40 procent gaat er volgend jaar nog eens zoveel vanaf. Er blijft voor Nederland 4.900 ton over. Voorzitter B. Marijs van de vereniging Zeeuwse Kotter- visserij is teleurgesteld over de uitkomsten van het overleg in Brussel- Bijvangst „De schol- en tongquota zijn verlaagd omdat er een direct verband met de kabeljauwvis serij zou bestaan. Maar wij vangen weinig kabeljauw, en dan nog alleen als bij vangst." Het valt Marijs ook tegen, dat de Europese Unie de quota voor tong en schol met meer dan tien procent heeft terug gebracht. „Wij kunnen als on dernemers moeilijk met zulke grote schommelingen leven. Vijf procent omhoog of om laag, dat is te doen." Wat de quotaverlagingen voor de omzet van de vissers zullen betekenen, valt nog moeilijk te zeggen. Dat is niet alleen af hankelijk van de hoeveelhe den vis die ze mogen aanvoe ren. Een hogere prijs kan een lagere aanvoer compenseren. Marijs: „Dat is koffiedik kij ken." Visserijbioloog H. Heessen, werkzaam bij het Nederlands Instituut voor Visserijonder- zoek (RIVO) in IJmuiden, voorziet door de forse vangst beperkingen een stijging van de visbestanden. De schol stand zal licht toenemen en bijna het biologisch minimum bereiken. De tongstand is nog voldoende groot om op peil te blijven, maar visserijbiologen verwachten een daling, omdat sinds 1996 weinig jonge tong is geboren. Zij hadden een lager tongquo tum geadviseerd dan de visse rijministers hebben vastge steld. De tongstand blijft daardoor eind volgend jaar net boven het biologisch mini mum. Zorgenkindje Het grote zorgenkindje van de biologen is de kabeljauw. In de Noordzee zit 70.000 ton vol wassen kabeljauw, terwijl het dubbele nodig is om de paai- stand gelijk te houden. De ver laging van het quotum moet leiden tot een toename van de paaistand tot 87.000 ton. „Het zal dus nog jaren duren, voor dat de kabeljauwstand zich heeft hersteld", concludeert Heessen. „En dan is het nog maar te ho pen dat lage quota ook echt tot lagere vangsten leiden. Want wat er aan kleine ondermaatse kabeljauw overboord gaat, weten wij niet." De vraag is bovendien of de kabeljauwstand alleen zo laag is door de visserijHogere tem peraturen zouden ook van invloed zijn. De Europese vis serijministers hebben afge sproken begin volgend jaar een herstelplan te maken voor Noordzee-kabeljauw. Op één vissoort mag volgend jaar meer worden gevist, op wijting. Het Nederlandse wijtingquo tum is verhoogd van het abso lute dieptepunt van 975 ton naar 1 330 ton. (Advertentie) COR DE JONGE HIAV6E W'JUPe/HKiei ZH/H INTeLUEEHTte OVf 13.00 tot 17.00 uur slaapkamers Marconistraat 32 4461 HH Goes tel. 0113-230181 Internet, www.morgana.com door Ben Jansen MIDDELBURG - De campagne 'Fiets naar je werk' zit in Zee land aan zijn top. Al verscheide ne jaren streeft de organisatie ernaar 5.000 deelnemers te wer ven die samen tussen 1 april en 1 oktober 5 miljoen kilometer fietsen. Elk jaar moet met enige teleurstelling worden geconsta teerd dat deze ambitie te hoog gegrepen is. Ook dit jaar, bij de negende aflevering van de fiets actie. Bij de afsluiting, vrijdag in Middelburg, meldde coördi nator A. Phernambucq dat deze keer ruim 3.500 fietsers 3,5 mil joen kilometer hebben afgelegd. Vorig jaar stuurden nog 3.800 deelnemers hun kaart met afge legde afstanden in. Samen kwa men ze toen op 4,3 miljoen kilo meter. Volgens Phernambucq is de daling dit jaar onder meer te wijten aan de sluiting van de Cokesfabriek in Sluiskil en de verdere afslanking van Philips in Terneuzen. Een andere oor zaak was dat Phernambucq veel tijd heeft moeten spenderen aan de landelijke coördinatie van de fietsactie. Dit jaar is de campag ne voor het eerst in het hele land gehouden. Landelijk is nog sprake van een opbouwfase: er zijn in totaal 10 miljoen kilome ters afgelegd; 1,7 miljoen meer dan in 1999. Van dit aantal heb ben de Zeeuwse fietsers dus een derde voor hun rekening geno men De fietscampagne is niet alleen bedoeld om het aantal autokilo meters terug te dringen en de ge zondheid van de fietsers te be vorderen. Er is ook een project in het kader van ontwikkelings samenwerking aan verbonden. De fietsers laten zich door hun werkgevers sponsoren Dit as pect van 'Fiets naar je werk' heeft dit jaar 44.000 gulden op gebracht Het geld gaat naar een zonne-energieproject in Bhu tan. Deze Himalava-staat is dit jaar voor het laatst de begun stigde van de fietsactie. Volgend jaar zijn de baten bestemd voor de Novib. Zonne-energie De meeste werkgevers sponso ren hun fietsende personeelsle den met één cent per kilometer. Dat is niet al te veel, vindt Pher nambucq. Vandaar dat hij vol gend jaar, vooruitlopend op de introductie van de euro in het gewone betalingsverkeer in 2002, het minimumsponsorbe drag op één eurocent wil bren gen (2,2 gewone centen). Onder de deelnemers aan 'Fiets naar je werk' die hun kaart met afgelegde afstanden insturen, wordt elk jaar een aantal prij zen verloot. Er waren deze keer vier fietsen als hoofdprijs. De winnaars zijn Sjaak Wisse uit Terneuzen, André Traas uit Ovezande, Lia Spruit uit Yerse- ke en Gerrie Jansze uit Oost- Souburg. Zij kregen vrijdag avond hun prijs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 17