Twijfels over concentratie cafés N57 zinvol Middelburg vindt lobby Koppelen zwembad met schouwburg slechts voornemen Delen van Zeeland te ver van ziekenhuis om thuis te bevallen Boete voor roekeloos rijgedrag Burgemeesters herbenoemd Knuppel en mes in beslag genomen Zorgen verzekering grensarbeiders Werkstraf voor 19-jarige inbreker Gast vertrekt zonder te betalen Vlis singe n bepleit vrijwillige verhuizing naar Bellamy park en Nieuw endijk Strandjutten Winkel krijgt plek in maritiem museum Smartshop moest terecht tijdje sluiten zaterdag 16 december 2000 THOLEN - Een 21-jarige man uit Sint-Maartensdijk is vrij dagmiddag door de kantonrechter in Tholen veroordeeld tot een boete van 400 gulden voor roekeloos rijgedrag. Op 4 april haalde hij met een bestelbus drie voertuigen in Hiermee bracht hij het verkeer en zichzelf in gevaar. Hij verklaarde een beoordelingsfout te hebben gemaakt waardoor hij tegemoet komend verkeer niet zag aankomen. MIDDELBURG - Met ingang van 1 januari 2001 zijn de bur gemeesters M. L. Everaers en C. J. van Liere bij Koninklijk Besluit herbenoemd in hun respectievelijke standplaatsen Noord-Beveland en Sluis-Aardenburg. Beide burgemeesters staan sinds 1995 in hun gemeente. Everaers (WD) was daar voor ruim zeven jaar eerste burger van de voormalige ge meente Sluis; Van Liere (WD) was eerder burgemeester van de Noord-Brabantse gemeente Putte. Commissaris van de ko ningin, W T van Gelder, heeft de Noord-Bevelandse burge meester vrijdagmorgen beëdigd voor een nieuwe ambtsperio de van zes jaar. De beëdiging van Van Liere is volgende week vrijdag. KRUININGEN - Een 43-jarige bestuurder uit Rotterdam is in de nacht van donderdag op vrijdag rond kwart voor drie 's nachts op de Zanddijk in Kruiningen aangehouden wegens wapenbezit. Tijdens een routinecontrole vond de politie een knuppel en een mes in de auto van de man. DEN HAAG - De Tweede-Kamerleden Stroeken en Dankers (CDA) maken zich zorgen over de ziektekostenverzekering voor grensarbeiders. Volgens de Kamerleden worden grens arbeiders die in het buitenland wonen en in Nederland wer ken en die boven de ziekenfondsgrens uitkomen, door Neder landse particuliere verzekeraars geweigerd. Grensarbeiders die zich in het buitenland verzekeren, betalen bovendien dubbele premie, omdat ze in Nederland verplicht afdragen aan de AWBZ De CDA'ers willen dat staatssecretaris Hoo- gervorst (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) en minister Borst (Volksgezondheid) in het buitenland wonende grensar beiders tegemoet komen. TERNEUZEN -Een 19-jarige Axelaar is vrijdag door de Ter- neuzense politierechter conform de eis veroordeeld tot 240 uur werkstraf. De verdachte maakte deel uit van een groep jongeren die in maart en april dit jaar drie woninginbraken hadden gepleegd. Uit de woningen in Sluiskil en Axel werden geld en goederen ontvreemd. Politierechter G. van Unnik wees op de ravage die in de woningen was aangericht. De be woners waren niet thuisOfficier van j ustitie CLaukens wees erop dat het openbaar ministerie zwaar tilde aan de woning inbraken Behalve de werkstraf moet de verdachte 2250 gul den geschatte winst uit criminele activiteiten aan de Staat be talen. THOLEN - Een hoteleigenaar in de gemeente Tholen is deze week voor enkele honderden guldens opgelicht door een klant. De klant verbleef van maandag tot en met donderdag in het hotel en vertrok zonder te betalen. Bij navraag bleek dat hij een valse naam heeft gebruikt. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Concentratie van horeca op het Bellamypark en de Nieuvvendi jk in Vlissingen kan meer overlast in de nachte lijke uren met zich meebrengen. Dat vindt een aantal Vlissingse ondernemers. Zij reageren daarmee op de laatste horeca- nota van de gemeente Vlissin gen, waarin centralisatie van horeca op het Vlissingse Bella mypark en de Nieuwendijk wordt voorgesteld. „Kijk naar Goes. Daar staan rond sluitingstijd veel mensen buiten op een relatief klein plein, met onrust als gevolg. Er hoeft maar iets te gebeuren en er is bonje tussen de bezoekers van de verschillende cafés", waar schuwt Frans Meijer van jonge- rencafé De Concurrent. J. Dooms van de gemeente Vlis singen voorziet geen toename van hinder. Hij zegt dat Vlissin gen bekwame horecaonderne mers heeft, die weten hoe ze overlast van hun bezoekers op straat kunnen voorkomen. Doorns beklemtoont dat Vlis singen wel horeca wil samen ballen, maar dat dit niet ten koste van alles moet gaan. „Als ondernemers zelf het initiatief voor de verhuizing naar een ho- recazone nemen, dan zullen we ze helpen. De gemeente dwingt niet." Evenmin zal de gemeente een fi nanciële bijdrage geven voor de verhuizing. Ze helpt bij het ver strekken van vergunningen en OOSTKAPELLE - Het Zeeuws Biologisch Museum in Oostka- pelle verzorgt zaterdag 30 de cember een rondleiding Strand jutten. De tocht begint om 14 uur bij het museum en duurt tot ongeveer 16.30 uur. Onder leiding van een jutter gaat de rondleiding over het strand, op zoek naar natuurlijke en niet-natuurlijke aanspoel sels. De jutter geeft uitleg over de natuurlijke vondsten, zoals schelpen en veenbrokken. De rondleiding is bedoeld voor alle leeftijden. Aanmelden bij het Zeeuws Biologisch Museum. bestemmingsplanwijzigingen en de gemeente wil bemiddelen. „Wij geven geen verhuiskosten of iets dergelijks, omdat wij ver wachten dat de caféhouders er beter van worden als ze intrek ken op het Bellamypark of de Nieuwendijk. Ook al omdat dat deel van de binnenstad spoedig wordt heringericht en aantrek kelijker wordt gemaakt." Door bundeling van horeca ver wacht de gemeente de inwoners én toeristen tegemoet te komen Meijer stelt dat Vlissingen voor al dagtoeristen heeft, omdat er weinig verbhjfsaccommodatie is. 's Avonds vertrekken de toe risten naar de omliggende dor pen of Middelburg. „Trouwens, ook jongeren uit Vlissingen gaan naar Middelburg of de Hooizolder om verder te stap pen. Deze nota is een verlang lijstjevan de gemeente. Voor ons biedt bundeling geen meer waarde." De ondernemer vindt dat het hoofddoel van de nota zou moe ten zijn dat er een betere horeca komt. ..Want horeca in Vlissin gen kan beter en gevarieerder. Vlissingen zou baat hebben bij bijvoorbeeld een discotheek in de binnenstad." Uit de horecanota blijkt dat het college van B en W voorstander is van vrijwillige verhuizingen van enkele cafés naar de horeca- zones. De zonzijde van het Bel lamypark, de Smallekade. het Beursplein, de Nieuwendijk en gedeelten van de boulevards zijn daarvoor uitgekozen. Meij er: „Ik zit aan het Groenewoud aan de rand van de binnenstad, maar studenten, jongeren kun nen het café goed vinden. Waar ik wel last van heb, is dat er een klager in de buurt woont." De nota ligt komende week nog ter inzage in het stadhuis. De verwachting is dat de notitie in januari in de gemeenteraad wordt behandeld Vlissingen wil het uitgaansleven concentreren rond het Bellamypark. foto Lex de Meester door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Een lobby om de N57 versneld aan te leggen heeft wel degelijk nut. Dat ant woorden B en \V van Middel burg op schriftelijke vragen van de PvdA-fractie. Volgens het college is het Meerjarenpro gramma Infrastructuur en Transport (MIT) niet zo dichtge timmerd als de sociaal-demo craten denken. B en W van Middelburg vroegen de fracties in de gemeenteraad eind vorige maand hun invloed in Den Haag te gebruiken voor de aanleg van de Dammenroute. Die weg, inclusief aquaduct on der het Kanaal door Walcheren, is van levensbelang voor Mid delburg. De N57 is opgenomen in het meerjarenprogramma en staat pas voor 2006 in de plan- REDACTIE MIDDEN-ZEELAIMD Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M. Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C Berkelder R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail redactie@pzc.nl ning. Middelburg bekijkt nu sa men met de provincie en de directie Zeeland van Rijkswa terstaat of het mogelijk is om de rijksweg, die de A58 moet ver binden met de Stormvloedke ring, in tijd naar voren te halen. De PvdA zette direct vraagte kens bij het verzoek van burge meester en wethouders om bij de eigen Kamerleden te lobby en. Volgens de fractie maakten B en W zich schuldig aan 'onbe holpen bestuurlijk handelen' door steun te vragen in Den Haag voor versnelde aanleg De minister van Verkeer en Water staat zou zich daardoor gepas seerd kunnen voelen. Dat is, al dus de PvdA begin deze maand in een brief aan het college, be stuurlijk 'niet correct'. Volgens de schriftelijke beant woording van het college is de afgelopen drie jaar het inzicht gegroeid in de mogelijkheden voor een versnelde aanleg van de N57. „Dat inzicht kan wor den beschouwd als vooruit gang." Het college stelt dat er geen harde afspraken zijn die zeggen dat er niet mag worden afgeweken van de planning in het MIT. B en W menen daar naast dat de minister van Ver keer en Waterstaat 'in algemene zin' ruimte heeft geboden voor eerdere aanleg, zolang de kosten maar niet voor rekening van het rijk komen. Het college verwacht dat het be stemmingsplan, dat de aanleg van de Dammenroute planolo gisch mogelijk moet maken, in de zomer van 2001 kan worden voorgelegd aan de gemeente raad. De Maritieme boekhandel opende vrijdag in het Stedelijk Museum. foto Lex de Meester door Edith Ramakers VLISSINGEN - Een van de expositieruimten van het Ste delijk museum Vlissingen aan het Bellamypark is veranderd in een museumwinkel. De Ma ritieme Boekerij Plaza aan de Boulevard Bankert in Vlissin gen is er tijdelijk ingetrokken. Als eind 2001 het stedelijk zijn deuren sluit en opgaat in het nieuwe Maritiem Museum Zeeland aan de Nieuwendijk in Vlissingen, zal de museum winkel meeverhuizen. „We kunnen nu alvast een begin maken met de aanpas sing van onze winkel aan het toekomstige museum", zegt Annneke de Bree van de muse umwinkel die vrijdag werd ge opend. De collectie wordt op gefrist. De boekerij heeft ruim zes jaar in een pand aan de pla za aan de Boulevard Bankert gezeten. Er was te weinig aan loop. Een aantal vaste klanten kon de winkel vinden. „Verder was het een winkel gericht op toeristen. Maar het was er stil en te veel winkelruimten in het rijtje bleven leeg." In de oude winkel verkochten ze scheepsklokjes, barometers en boeken. „Allerlei produc ten die met maritiem Vlissin gen te maken hadden." De nieuwe winkel zal zich gaan richten op het Zeeuwse mari tieme museum. „In de winkel moeten producten terugko men die te zien zijn in het mu seum. Dit jaar kan ik gebrui ken om het idee verder uit te werken. Het zal spannender worden dan de vorige zaak." door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De bouw van een stadsgewestelijk zwembad in Vlissingen en een A-theater in Middelburg is niet aan elkaar gekoppeld geweest. In het plan Stedelijk Gebied Walcheren 2010 werden beide investeringen alleen als 'voornemen' geuit. Dat antwoorden B en W van Middelburg op schriftelijke vra gen van Leefbaar Middelburg. De Vlissingse wethouder L. C. Poppe-de Looff maakte op 7 november tijdens de begrotingsraadsvergadering bekend dat Vlissingen niet langer samen met Mid delburg een A-theater wil bouwen. Het college wilde slechts investeren in een ei gen vlakke-vloert heater op het terrein van scheepswerf De Schelde. De mededeling van de Vlissingse wet houder veroorzaakte een storm van pro test in de Middelburgse politiek Wethouder RVisser (cultuur) was al eer der vertrouwelijk op de hoogte gesteld van het voornemen van Poppe-de Looff Hij had haar beloofd de raad van Middel burg te zullen inlichten, nadat de Vlis singse politiek was geïnformeerd. B en W van Middelburg schrijven het te kunnen billijken dat het college van Vlissingen na zijn najaarsretraite eerst zijn stand punt wilde voorleggen aan de eigen ge meenteraad. Vlissingen heeft Middelburg tot slot ge wezen op een motie uit januari vorig jaar. Een door de PvdA-fractie ingediende motie om de koppeling - destijds nog het tweelingbesluit genoemd - los te laten, kreeg unanieme steun. Volgens de PvdA Vlissingen hadden de twee projecten inhoudelijk, financieel en planologisch geen relatie met elkaar. Een besluit over het stadsgewestelijk zwem bad mocht om die reden geen gevolgen hebben voor het A-theater en omge keerd. Burgemeester en wethouders van Mid delburg hebben het Vlissingse college in middels verzocht schriftelijk duidelijk te maken aan welke vorm van samenwer king nu nog wel wordt gedacht. Het col lege van Middelburg denkt overigens dat de gemeenteraad in januari een voorstel krijgt over het vervolg van een nieuw theater. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Vrouwen uit een groot deel van Schouwen-Dui- veland, een flink stuk van West- Zeeuws-Vlaanderen en heel Sint-Philipsland kunnen het beste in een ziekenhuis beval len. Zij kunnen met een ambu lance niet op tijd in een zieken huis zijn, als er problemen ontstaan bij de bevalling thuis. Op tijd betekent binnen 45 mi nuten. volgens minister E. Borst van Volksgezondheid in een brief die zij vrijdag aan de Tweede Kamer stuurde. In grote delen van Zeeland wordt die grens overschreden, zo heeft on derzoek door het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) uitgewezen. Vanaf de Kop van Schouwen en de hele noordkant van Schou- wen-Duiveland bedraagt de reistijd naar het dichtstbijzijn de ziekenhuis met een verlos- kunde-afdeling 45 tot 60 minu ten, aldus het RIVM. Dat geldt ook voor Sint-Philipsland, de len van West-Zeeuws-Vlaande- ren (rond Sluis, Aardenburg, Breskens en Groede) en het ge bied ten oosten van Hulst. Bij de berekening van de reistijd is geen rekening gehouden met verkeersopstoppingen Norm De norm van 45 minuten die Borst stelt, is voorlopig. Zij heeft beroepsorganisaties van huisartsen, verloskundigen en gynaecologen gevraagd een de finitieve tijdsgrens vast te stel len. Met als uitgangspunt dat er op tijd verantwoorde zorg in een ziekenhuis mogelijk is De reis tijd is overigens inclusief mel ding en aanrijtijd van de ambu lance. Borst is hiermee bezig, omdat zij vreest dat de bereikbaarheid van verloskundige afdelingen in ziekenhuizen afneemt door de schaalvergroting in de zie kenhuiswereld. Die schaalver groting heeft in Zeeland al con sequenties gehad Huisartsen op Schouwen-Duiveland wei geren thuisbevallingen te doen, sinds de verloskunde-afdeling van het Zierikzeese ziekenhuis is gesloten Zij vinden dat niet meer verantwoord. De minister wil overigens niet zover gaan, dat zij ziekenhuizen wil dwingen verloskunde-afde- lingen open te houden Zij vindt dat de verantwoordelijkheid van de ziekenhuizen zelf en de verzekeraars. Borst spreekt wel een voorkeur uit voor het in stand houden van ziekenhuis voorzieningen, zodat er verlos kundige hulp kan worden gebo den. VLISSINGEN - Burgemeester A. van Dok-van YVeele van Vlis singen heeft smartshop Feel good in de Scheldestraat terecht drie maanden gesloten, nadat er een hoeveelheid softdrugs was gevonden. Een beroep tegen dat besluit door de eigenaar van de shop is door de rechtbank in Middelburg ongegrond ver klaard. Op 3 januari van dit jaar sloot de Vlissingse burgemeester de smartshop voor zes maanden. De recherche had bij een inval 230,5 gram verdovende midde len gevonden. Feelgood heeft geen gedoogstatus om softdrugs te verkopen De winkel opende in februari 1995, ruim na het door de gemeente vastgestelde gedoogbeleid waarin is bepaald dat er in Vlissingen/Middelburg op termijn slechts plek is voor twee koffieshops. De sluiting van zes maanden werd door de rechter, in een ver snelde procedure die door Feel good was aangespannen, ver nietigd. Van Dok-van Weele besloot daarop de smartshop voor drie maanden te sluiten, waartegen de eigenaar begin deze maand in beroep ging. Feelgood vindt dat Van Dok van Weele de winkel ten onrech te heeft gesloten. Voor de rech ter ontkende de eigenaar dat er vanuit de shop in softdrugs is gehandeld. De gemeente Vlis singen had ook een dwangsom kunnen opleggen in plaats van direct over te gaan tot gedwon gen sluiting. Volgens de rechtbank is onom stotelijk komen vast te staan dat er softdrugs zijn gevonden in Feelgood De Vlissingse burge meester kan dan een aantal maatregelen nemen, waaronder sluiting. Dat Van Dok-van Weele uiteindelijk koos voor de meest vergaande optie is niet in strijd met de wet. Zonder slui ting zou een nieuwe overtreding niet uitgesloten zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 15