PZC MKB gaat de grens over Jean vangt mensen in foto's M Mi naar nieuw pand De Geveltjes viert jubileum met loterij Het slot is mooi, de weg erheen is lang Zeeuws Orkest geeft nieu wj aarsconcert Vier schilderijen van Reimond Kimpe op kunstveiling 14 Zeeuwse organisatie gaat samenwerken met Vlaamse Unizo Jn de Bolle Baaf ondernemend zeeland Oud-PZC'er hoofdredacteur van het jaar Behangservice voor senioren Boer begint distilleerderij 1 1111111 ■™111 m 1 \3: i mé KfiT Perzische-tapijtenzaak Sarouk in Goes stopt kunst cultuur Bach in cantatedienst 4 WEKEN VOOR PZC zaterdag 16 december 2000 doorEllen De Vriend VLISSINGEN - Het Neder lands Uitgeversverbond heeft Inez van Oord uit Eemnes ge kozen tot hoofdredacteur van het jaar. Van Oord (42) is hoofd redacteur van het blad Sea sons. Ze begon haar loopbaan in de journalistiek bij de Provinciale Zeeuwse Courant en de Zierik- zeese Nieuwsbode. Zeven jaar geleden nam ze het initiatief voor Seasons, een blad gericht op het buitenleven, tuinieren en countrytrends. Het laatste jaar beleefde Seasons een flin ke oplagegroei. Inmiddels zijn er ook pl annen voor Seasons te levisie, Seasons Internet en uit breiding van Seasons homeshopping. MIDDELBURG - Mol Interi eurs in Middelburg biedt een nieuwe service voor senioren en gehandicapten. Het bedrijf verzorgt het behangen, witten en stofferen van de woning en alles wat daarbij komt kijken. De seniorenservice is volgens directeur H. J. Mol ontstaan uit een behoefte. ..Ouderen willen tegenwoordig langer in him woning blijven, maar zij ont zien de noodzakelijke klussen in huis." De vakmensen die hij heeft aangetrokken, ontruimen de kamer en stomen het behang af. Vervolgens wordt de kamer gewit en behangen en eventue le nieuwe gordijnen opgehan gen. Het oude behang en tapijt wordt door het bedrijf afge voerd. Mol Interieurs is 23 jaar gevestigd aan de Biezelingse- straat in Kapelle. Daarnaast is er een winkel aan de Langevie- le in Middelburg. De senioren service wordt verleend op Noord- en Zuid-Beveland en op Walcheren. De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Jeffrey Kutterink. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102 door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - MKB Zeeland gaat samen met de Vlaamse Unie van Zelfstandige Onder nemers (Unizo) ondernemers in het midden- en kleinbedrijf in beide gebieden adviseren op het gebied van arbeidsrecht, sociale zekerheid en vergun ningstelsels. Speciaal daarvoor beginnen beide organisaties een project waarvoor ze Euro pese subsidie aanvragen.Het project start in het voorjaar. Het doel is de mobiliteit van on dernemers en hun personeel te vergemakkelijken Het gaat dan met name om grensover schrijdende arbeid. Verhuizing van een bedrijf van Vlaanderen naar Zeeland of andersom moet door het project makke lijker worden. ,,Als ik sommige ondernemers mag geloven, ver zuipen ze gemakkelijk in het moeras van regelgeving", zegt secretaris W. van der Linde van MKB Zeeland. „Om onderne mers daarvoor te behoeden, is het nodig ze beter voor te lich ten over zaken als arbeidsrecht vergunningen en sociale zeker heid." Beide organisaties willen een consulent aanstellen die de voorlichting gaat verzorgen. s-HEERENHOEK - De familie N. Werri van den Dries in 's- Heerenhoek heeft vrijdagmid dag in bijzijn van veertig geno digden een ambachtelijke dis tilleerderij geopend. Akkerbouwer Nico Werri: „Het is tegenwoordig moeilijk een volledig inkomen te verdienen met het verbouwen van tarwe en aardappelen. Daarom zijn we op zoek gegaan naar een aanvulling. In Oostenrijk zag ik dat mensen er hun eigen schnaps maken. Zo kwam ik op het idee eigen graanjenever te gaan distilleren." Als de zaken goed lopen, wil Werri de zaak in de zomer een paar dagen per week opengooien. Behalve het organiseren van informatieavonden, zal deze ook bereikbaar zijn tijdens spe ciale spreekuren. „Het gaat er vooral om dat ondernemers snel informatie kunnen inwin nen", zegt Van der Linde. „Wanneer we voorlichtings avonden organiseren, is het ook de bedoeling om bijvoorbeeld vertegenwoordigers van de Ka mer van Koophandel erbij te betrekken. Want daar zit al een ongelooflijke hoeveelheid ken nis." Om het project te kunnen op starten, hebben de organisaties Europese subsidie aange vraagd in het kader van het Eures-project. Dat is een sa menwerkingsverband van or ganisaties die zich bezighou den met regelingen op het gebied van arbeidsmarkt. MIDDELBURG - Antiek en cu riosa In de Bolle Baaf heeft na 26 jaar het pand aan de Gort straat in Middelburg verlaten. Hoewel de nieuwe locatie aan de Turfkaai kleiner is, ligt deze meer in de loop van het winke lend publiek, vindt eigenaresse L. Meijer-Pieters. „De naam In de Bolle Baaf is af komstig van mijn dochter. Zij heet Baafke en was als baby nogal bol", vertelt de eigena resse. De antiek- en curiosa- zaak begon 26 jaar geleden met de verkoop van eikenhouten en smeedijzeren voorwerpen. Het ging toen voornamelijk om kandelaars. De collectie in de zaak was wat grover dan wat nu in de zaak staat. „Onze huidige collectie is geva rieerd, maar de nadruk ligt op Chinees en Japans antiek en porseleinen en maritieme spul- door Desirée Schouten GOES - Vijfentwintig jaar lang was Sarouk een exotisch deel van de Goese binnenstad, eerst in de Magdalenastraat en sinds zeven jaar in de Koningstraat. Om gezondheidsredenen moet eigenaar N. Fatemizadh nu zijn deuren sluiten. Nog maar acht maanden gele den vierde Sarouk, genoemd naar de geboorteplaats van de eigenaar in Iran, zijn jubileum met een speciale actie ten be hoeve van het Oosterschelde- ziekenhuis. Vijf procent van de omzet van april werd gedo neerd voor verbeteringen op de kinderafdeling, wat resulteer de in een gift van 2750 gulden. In Sarouk hangt een mooie te kening van de kinderen ter her innering: „Wat er ook gebeurt, die tekening bewaar en koester ik." Jarenlang hard werken heeft zijn sporen achtergelaten. Fa temizadh: „Mijn lichaam is versleten." Fatemizadh begon zijn tapijtenzaak aan de Mag dalenastraat, nadat hij ge len", vertelt R. Meijer. Grote meubelen verkoopt In de Bolle Baaf niet, maar wel veel kleine gebruiks- en siervoorwerpen, zilver en sieraden. Meijer heeft een vrij grote maritieme ken nis, omdat hij jarenlang bij de koopvaardij en de Koninklijke Marine voer. Door zijn toedoen werd de maritieme collectie de laatste zes jaar flink uitge breid. De kelder van het nieuwe pand aan de Turfkaai wordt door het echtpaar toepasselijk 'het vooronder' genoemd. Hier is geen plek voor trendy antiek of curiosa, maar wel voor authen tieke reiskisten, schilderijen, scheepskaarten en koperen ge bruiksvoorwerpen. Momenteel is een ebbenhouten, met ivoor ingelegd octant het pronkstuk. In de Bolle Baaf opent op woensdag 20 december. De zaak is van 11 tot 18 uur open en op afspraak. trouwd was met een Goese vrouw. Voor die tijd had hij al een tapijten winkel in Rotter dam, die nog niet zo lang gele den ook is opgeheven. De win kel aan de Koningstraat wordt nu zover mogelijk leegver- kocht, terwijl er gezocht wordt naar een huurder voor het pand. „Ik hoop dat de makelaar snel iemand vindt, het liefst in dezelfde branche. Ik wil het pand niet verkopen, wel verhu ren." Pogingen om zelf een op volger te vinden, die de zaak ongewijzigd kan voortzetten, zijn gestrand. Fatemizadh blijft in Zeeland wonen: „Ik heb hier mijn gezin, mijn kleinkinderen. Ik ga niet terug naar Iran. Misschien kan ik in de toekomst, als het licha melijk weer wat beter gaat, nog werken als adviseur of inkoper in deze branche." Het afscheid nemen valt hem moeilijk: „Mijn oude klanten kunnen me ook in de toekomst nog blijven bellen, als ze problemen of vragen heb ben. Ik heb altijd een vertrou wensband met ze gehad en die service wil ik ze blijven geven." 1 y w "Kzzr f B m 1 S Eigenaren Margo en Kees van Danime van partycentrum De Geveltjes en disco Kiekieris in 's-Heerenhoek. door Desirée Schouten 's-HEERENHOEK - Partycentrum De Ge veltjes in 's-Heerenhoek bestaat 25 jaar en viert dit op 22 december met een loterij voor bruidsparen en een dansavond voor 25-plussers. Sinds kort is het partycen trum strenger gescheiden van de naastge legen disco Kiekieris. Eigenaar Kees van Damme: „We konden het partycentrum nooit op zaterdag verhuren vanwege de overloop uit de disco. Nu dat wel kan, heb ben we het drukker dan ooit." Toon Martens begon in 1975 met De Gevel tjes. Hij was toen interieurbouwer voor ho recabedrijven. Martens, afkomstig uit het katholieke 's-Heerenhoek, dat mede dank zij het jaarlijkse carnaval als een echt hore- cadorp bekend stond, besloot een party centrum op te richten naar eigen ontwerp. Naast de reeds bestaande disco werd een tweede gebouw neergezet, geheel ingericht als een dorp in Oudhollandse stijl, met on der andere een marktplein, een smederij, een huiskamer en een waterput. Grote en kleine groepen konden dit centrum geheel of gedeeltelijk afhuren voor bijvoorbeeld bruiloften en bedrijfsfeesten. Sinds 1979 werkt Van Damme in het eta blissement, dat nu zijn eigendom is. „Ik ging hier altijd stappen en toen ze een keer iemand nodig hadden, ben ik maar achter de bar gaan staan. Ik ben nooit meer weg gegaan." In 1992 hield Martens ermee op en nam Van Damme de zaak over, daarin bijgestaan door zijn vrouw Margo. De laatste jaren ging het slechter met De Geveltjes en Kiekieris. Volgens Van Dam me gaat het nu weer goed, omdat de opzet foto Willem Mieras van de twee zaken is veranderd. De disco is nu een feestcafé, vooral voor de jeugd. Het centrum richt zich op 25-plussers. Het jubileumfeest begint met een receptie voor genodigden. Hierbij wordt muziek ge maakt door Cees Hoogesteeger, die dat ook al deed bij de opening in 1975. Veel van de bruidsparen, die in 2000 in het centrum hun bruidsfeest hebben gevierd, zullen in bruidskleding aanwezig zijn. Via een lote rij kunnen zij hun eigen feest terugverdie nen. De prijsuitreiking wordt gedaan door wethouder A. F. R. van Opdorp van de ge meente Borsele. Live-muziek van een bij de vaste bezoekers bekende verrassingsact zal de rest van de 25+-avond begeleiden. Van Damme heeft er vertrouwen in dat ze na dit zilveren jubileum doorgaan tot het gouden: „Het loopt weer als een trein, op naar de vijftig jaar! door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Het moet het begin zijn van een traditie. Het Zeeuws Orkest wil voortaan jaarlijks een Nieuwjaars Prom- concert geven. Vrijdagavond 12 januari wordt het eerste nieuw jaarsconcert gegeven in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. Vanaf 2002 moeten dergelijke concer ten behalve in Vlissingen ook in andere Zeeuwse gemeenten gaan plaatsvinden. Met de opzet en het programma wordt geknipoogd naar het be kende Nieuwjaarsconcert in Wenen. Uiteraard staan beken de stukken van Johann Strauss (senior en junior) op het pro gramma, zoals de Radetzky Marsch, An der schónen blauen DoJiau en de Tritsch Tratsch Polka. Dirigent Joan Berkhe- mer is tevens een gerenommeerd violist. In 1975 won hij het Os kar Back Concours en hij trad op met onder meer het Concert gebouworkest. Tijdens het Vlissingse promcon- cert zal Berkhemer als een volleerde André Rieu bij de uit voering van het stuk Zigeuner- weisen van De Sarasate niet al leen het orkest leiden, maar ook zij n instrument ter hand nemen. Berkhemer treedt ook als com ponist op de voorgrond, want het Zeeuws Orkest speelt tij dens het promconcert het door hem geschreven stuk Luna. Solist Dfe overige stukken op het pro gramma zijn Espana van Cha- brier, de Hongaarse dans in G (Advertentie) KUNST-EN ANTIEKVEILINGEN Middelburg: Dinsdag 19 dec aanvang 14.00 uur kapitale schilderijen, kunst en antiek veiling in de Schouwburg Kijkdagen: maandag 18 dec. van 15.00 tot 20.00 uur dinsdagmorgen 19 dec van 10 00 tot 11.30 uur voor de veilingaanvang. Rijk geïllustreerde catalogus met meer dan 60 kleurenfoto's aan de zaal. J Veilingmeester A. I. Verhage I 0118-627639 - gsm 06-290473391 VLISSINGEN, Theater Vestzak99 'Wild grrrl', van Rebecca Prichard, dqor Zep, met Ricky Koole en Moni que Hoogmoed. Vormgeving en re gie van Peter Pluymaekers. doorWillem Nijssen De Britse Rebecca Prichard is gefascineerd door men sen in extreme situaties. Haar derde toneelstuk Wild grrrl is ontstaan tijdens ontmoetingen die ze had met vrouwen uit de 'Bullwood'-gevangenis in Es sex. Ook aan de rand van de sa menleving bestaat liefde en vriendschap, en daar vaak juist nog in heftiger vorm dan ge woonlijk. Wild grrrl gaat over zo'n vriendschap tussen twee jonge meiden, die er in hun 'pos- se' - een meidenbende - lustig op los leven, met drank, seks, drugs en diefstal als dagelijkse ingre diënten. Een groot deel van het stuk gaat op aan het uittekenen van dat wereldje. Elkaar aanvullend vertellen Boo en Marie op een opgewonden toontje over alle streken die ze uitgehaald en over alle staaltjes die ze meege maakt hebben. Omdat je daar toch nooit echt deelgenoot van kan worden, is dat tamelijk slaapverwekkend. Frustrerend omdat je ondertussen moet be grijpen dat het een opwindende boel moet zij n geweestMet wei nig variatie in de stijl boven dien, met weinig spanningsop bouw: er valt nog nauwelijks te vermoeden hoe dat alles gaat af lopen. Zelfs het onvermijdelijke van een slechte afloop kondigt zich voorlopig nog niet aan. Na een wat warrig intermezzo, waarin de twee actrices met on duidelijke bedoeling contact zoeken met hun publiek, komt MIDDELBURG - In de Koor kerk in Middelburg wordt za terdag 23 december een canta tedienst, waarin zang centraal staat, gehouden. Muzikale medewerking wordt verleend door Terra Tremens en diverse vocalisten en instru mentalisten. Onder leiding van dirigent H J. Harinck wordt het derde deel van J. S Bachs Weihnachtsoratorium uitge voerd. De dienst begint om 19.30 uur. van Brahms, Appalachian Spring van Copland en jazzbal- lades van Rick Mol. Laatstge noemde treedt ook op als solist op de flügelhorn. Het Zeeuws Orkest heeft eerder met veel succes promconcerten gegeven tijdens het Straatfesti val in Vlissingen, onder meer sa men met de popgroep Blof en mondharmonicaspeler Toots I Thielemans. Om de toegankelijkheid van het nieuwjaarsconcert te vergroten, is de toegangsprijs bescheiden gehouden (twintig gulden). Voor de editie van 2002 heeft Cultureel Aardenburg inmid dels belangstelling getoond om het programma te boeken. Het concert op 12 januari begint om 20.00 uur. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,-) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon:- Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe. zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De kunst- en antiek veiling van A. I. Verhage in Middelburg bevat vrijwel altijd een schilderij van Reimond Kimpe. Voor de veiling die dinsdag plaatsvindt in de Stadsschouw burg in Middelburg heeft Verhage zich zelf overtroffen. De catalogus vermeldt vier Kimpes. Het betreft een portret van een Zeeuws meisje te Zoutelande, uit een vroege pe riode, en recentere doeken als 'Meisje voor het venster', 'De kapitein en zijn ge liefde' en 'De clown'. De richtprijzen lig gen tussen de 15.000 en 25.000 gulden. Opvallend is verder een portret van de dichter P. C. Boutens door Jan Toorop. Het duurste werk in de veiling, waarop ook werken van Maurice en Sarika Góth worden aangeboden, is een schilderij van Jacob Jacobsz de Wett. Deze leerling van Rembrandt schilderde het bijbelse tafe reel van de vermenigvuldiging der bro den. Naast schilderijen worden grafiek, hout snijwerk, aardewerk, zilverwerk en meubels aangeboden. De kijkdag is maandag van 15 tot 20 uur en dinsdag van 10 tot 11.30 uur. De vei ling begint dinsdag om 14 uur. er plotseling meer vaart in het stuk. De climax doemt op aan de horizon: Marie heeft zich door haar 'bendeleden' laten opjut ten om een meisje van een rivali serende groep met een bierglas te li j f te gaan Bloed vloeit rijke- lijk, de bende vlucht weg uit de dancing. Boo, altijd al een stille en raadselachtige, blijft gelaten achter op de parkeerplaats en wordt natuurlijk opgepakt door de politie. Ze krijgt twee jaar gevangenis straf, en hoewel Marie - voor wie ze dat allemaal deed, omdat die zwanger was - belooft haar te schrijven en te bezoeken, komt daar niets van terecht. Zo bloedt een vriendschap dood, terwijl hij ondertussen in de hoofden en in de lijven van allebei de meiden voor altijd blijft bestaan. En dan zijn we eindelijk aanbeland bij het punt waar het in toneel en literatuur altijd weerom draait: het onmo gelijke, het noodlot, het tragisch onbereikbare. In het laatste kwartiertje van de voorstelling is er plotseling die magie van be trokkenheid, van meevoelen, van deel worden, van binnen schuiven in wat eerst maar een bedenksel was maar nu echt gaat worden. Soms is een lange aanloop nodig om zover te komen Maar ik ge loof niet dat dat in dit stuk echt noodzakelijk is, het voorspel kan beslist korter en actiever. Maar tenslotte gebeurt het dan toch, en dan kan je ook inzien dat wat eerst gemakkelijke ma niertjes leken, toch wel goed spel genoemd kan worden. Het zenuwachtig rusteloze, de bijna holle opwinding van Ricky Koole als Marie Het angstig stille en onberekenbare („een paranoïde schizofreen" noemt ze zichzelf) van Boo, degelijk vormgegeven door Monique Hoogmoed. Tenslotte zie je hoe het een het ander aanvult én be lemmert, zie je hoe de een voor de ander ondanks intense vriendschap onbereikbaar blijft. Ja, het slot is mooi, de weg erheen is lang. door Jan Dirk van Scheyen MIDDELBURG - Is wat wij zien niets anders dan wat wij zien of zit er méér onder de oppervlak te? Die vraag stelt beeldend kunstenaar Barbara Jean op haar tentoonstelling People and Places in expositieruimte GHL in Middelburg. De tentoonstel ling is vrijdag geopend door oud-wethouder van Middel burg F. Smitskamp. People and Places bestaat uit een reeks fotocollages waarop mensen, zaken en plekken zijn afgebeeld. Het zijn foto's zonder pretentie. Je bekijkt ze en je vraagt je af: zit hier een diepere bedoeling achter? Een duidelijk antwoord daarop geeft Barbara Jean niet. Want. zo zegt ze, 'ik ben geen psycholoog of socioloog die menselijk gedrag bestudeert' Zij ziet zichzelf in de eerste plaats als een kunstenaar die in tuïtief te werk gaat. Met haar camera is ze en route en streeft ze ernaar 'het' moment vast te leggen. Dat levert mooie resultaten op, bijvoorbeeld in een reeks foto's die werd gemaakt op een rom melmarkt in Middelburg. Of in een collage van een paar armoe dige gevels in Antwerpen, waarop een man in een smoeze lige deuropening mobiel staat te bellen. Maar de vraag die zich steeds opdringt aan de beschou wer is: is dit kunst? Barbara Jean hoopt namelijk stiekem wel dat het leven uit meer bestaat dan uiterlijkheden en oppervlakte. Toch komt dat streven - zelf noemt ze het een 'archeological dig' - niet hele maal uit de verf. Haar foto's zijn scherp, kleur rijk en goed gemaakt, en de col- lagevorm, waarbij beelden ver springen voor het oog van de kijker, werkt verrassend. Maar een diepere betekenis, of dat vleugje mysterie dat foto's soms zo boeiend kan maken, is er niet. Misschien dat Barbara Jeans fascinatie voor rommelmarkten er iets mee te maken heeft (op de tentoonstelling is ook een colla ge te zien van 'garage sales' in Ontario, Canada). Want op zo'n rommelmarkt is van alles te koop, maar iets duurzaams zul je er nooit aantreffen. Barbara Jean woont in Middel burg en werd geboren in het plaatsje Riverside in California. Verenigde Staten Een aantal van de geëxposeerde foto's is in de Verenigde Staten gemaakt. Eén daarvan schoot Jean in Nia gara Falls in de staat New York. Er is een karakterloos gebouw op te zien met het opschrift Ho tel Europa. Die foto maakt in druk, niet zozeer omdat hij gemaakt is met een diepere be doeling, maar omdat hij twee culturen in zich verenigt: de Amerikaanse en de Europese. Die twee culturen moet Barbara Jean gevoeld hebben toen ze de foto maakte. Expositie. 'People and Placesfoto collages en installatie van Barbara Jean; in expositieruimte GHL, Gra venstraat 63, Middelburg. Tot en met 7 januari 2001. Werk van Barbara Jean, te zien in expositieruimte GHL in Middelburg. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 14