Meer provinciegeld naar cultuur Antwerpen bouwt vierde Scheldetunnel Wolventeam zoekt sympathie schapenhouders Staten zwijgen over museumdirecteur Theatergroep mist eigen onderkomen zeeuwse almanak Doelverdediger Extra steun voor Zeeuws Orkestamateurkunst, koren en orgelconcerten Klant bijt verkoper Man gewond bij ongeval op A58 GroenLinks pleit voor Deltaplan molens >-aat WAe baar karwei alwa&n De man is met onbekend letsel overgebracht naar het zieken huis in Vlissingen. De Arnemuidenaar botste tegen de vangrail. Zijn auto raakte daarbij zwaar beschadigd. Het is nog niet duidelijk wat de oorzaak van het ongeval is. (Advertentie) EMTEIVJY /1/IUSIC IMPOST BEATLES, MOBY, ILSE, UB40, U2 Alessandro Safina ALLE TOP CD'S ALTIJD 37,SO Hij is al jaren doelverdediger bij de handbal, sportfanaat Wirn uit Middelburg, In die functie onderscheidt hij zich van andere spelers. En daar is hij trots op. Zo trots dat hij zich voor elke wedstrijd aan de tegenpartij voorstelt. „En ik ben Wim de keeper,zegt hij dan. Inmiddels heeft Wim verkering. En het is dik aan. Zo dik dat hij deze week de I stoute schoenen aantrok om i zich aan zijn aspirant- I schoonfamilie te presente ren. Kordaat, maar niet ge heel zonder zenuwen in de keel, stapte hij het ouderlijk huis van zijn teerbeminde binnen. Toen hij ter begroe ting zijn hand naar voren stak, schoot het eruit voor hij er erg in had: „En ik ben Wim de keeper." De heer des hui zes keek de sollicitant naar de hand van zijn dochter een momentje doordringend aan. En gaf deze vervolgens te ver staan: „Nou welkom Wim, als je dan maar goed in je oren knoopt dat ik hier Jan de scheidsrechter ben." door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Gedeputeer de G. L. C. M. de Kok (PvdA, cultuur) heeft vrijdag enkele kleine wijzigingen moeten slik ken op zijn nieuwe cultuurnota 'De kracht van cultuur'. Een meerderheid van Provinci ale Staten vond dat aan de ama teurkunst te weinig subsidie was toebedeeld en schoof die sector jaarlijks ruim 130.000 gulden extra toe. Nadat hij zich de hele vergadering tegen zo'n aanpassing had verzet, stemde De Kok uiteindelijk tot verras sing van zijn fractie - die tegen VLISSINGEN - Een ver koper van een winkel aan het Vlissingse Gildeplein is vrijdagmiddag gebeten door een klant. De klant maakte rond half zeven in de winkel stennis over een artikel dat hij voor een te hoge prijs ge kocht zou hebben. Hij had echter geen bonnetje. Een medewerker van de zaak wist de man naar buiten te praten. Daar wilde hij een ander artikel meenemen, dat buiten uitgestald stond. Toen de man ermee vandoor wilde gaan, hield de medewerker hem aan. De verdachte probeerde weg te lopen maar werd, met hulp van personeel uit andere winkels, tegenge houden. Bij de worsteling die ontstond, is de verko per van de zaak gebeten. Ook raakte zijn kleding kapot. De verkoper heeft aangifte gedaan. De verdachte wist te ont komen, zonder iets mee te nemen. NIEUW- EN ST. JOOSLAND - Bij een ongeval op de A58 ter hoogte van Nieuw- en Sint Joos- land is donderdagnacht om 1 uur een 30-jarige automobilist uit Arnemuiden gewond ge raakt. was - in met het wijzigingsvoor stel. Fundamentele bezwaren tegen 'De kracht van cultuur' kwa men eigenlijk alleen van de SGP. G. R. J. van Heukelom sprak van een 'schrale, econo mische, materialistische cul tuurvisie' en een 'gemiste kans'. Toch stemde zijn partij niet te gen de nota. GroenLinks had een waslijst aan vragen over en bezwaren tegen het 'dichtge timmerde stuk', maar woord voerster C. H. E. Dupont kon digde 'als braafste meisje van de klas' meteen aan niet tegen te zullen stemmen. De meeste fracties onderschre ven in grote lijnen het cultuur beleid van het dagelijks provin ciebestuur. Wel vonden zij dat de amateurkunst te kort werd gedaan. Dat resulteerde in een amendement van het CDA. J. van de Merbel stelde voor de subside van Het Zeeuws Orkest (in de nota werd 295.000 gulden voorgesteld) met 75.000 gulden te verhogen. Dat geld moet worden bezuinigd op het nog op te richten Provinciaal Coör dinatiepunt Podiumkunsten (175.000 gulden wordt 150.000 gulden) en het Provinciaal Cen trum Beeldende Kunst Zeeland (450.000 gulden wordt 400.000 gulden). Amateurkunst Een bezuiniging op de structu rele subsidie van de koepelorga nisaties voor amateurkunst moet teniet worden gedaan door de investeringssubsidie voor theaters met 175.000 gulden te verlagen. Dat geld was nog niet aan een instantie toegezegd. De koepels krijgen dan in plaats van 105.000 gulden per jaar, 145.000 gulden in 2001 en daar- na 150.000 gulden per jaar. Verder wilde het CDA het Zeeuws Philharmonisch Koor en de Zeeuwse Koorschool jaar lijks ieder 10.000 gulden toe kennen en de Commissie Orgel concerten Middelburg (COM) 3.800 gulden. Volgens de con ceptnota zouden zij hun subsi die helemaal verliezen. Het ex tra geld moet komen uit het budget voor eenmalige subsi dies, dat in de nota De kracht voor cultuur flink is opgehoogd. De aanpassing van het CDA werd gesteund door de WD, de ChristenUnie, Partij Weststrate en de Partij voor Zeeland. In de loop van de beraadslagingen sloot ook de SGP zich bij het voorstel aan, waardoor een rui me meerderheid ontstond voor de aanpassingen. De Kok had vooral moeite met de subsidie voor het Zeeuws Philharmonisch Koor, de koor school en de COM. Het eerste is een projectkoor. Dat zou ineens structurele subsidie krijgen ter wijl de overige Zeeuwse koren projectsubsidies ontvangen. Verzekering De Zeeuwse Koorschool had verzuimd subsidie aan te vragen (De Kok:,De Staten gaan ze iets geven waarom ze niet hebben gevraagd"), en de COM had geen meerjarenprogrammering ingediend. Toen De Kok van Van de Merbel de verzekering kreeg dat de drie culturele orga nisaties verplicht wordt een plan in te dienen dat getoetst kan worden door de Raad voor Cultuur Zeeland, gaf hij zijn verzet op. Na afloop verklaarde hij zich niet te willen verzetten tegen een zo grote meerderheid in Pro vinciale Staten, die bovendien werd aangevoerd door de coali tiepartijen CDA en WD. Door voor de aanpassing te stemmen, maakte hij voor zijn collega-ge- deputeerden - die hem steunden - de weg vrij met hun partij mee te stemmen. Omdat zijn PvdA- collega D. J. P. Bruinooge ech ter afwezig was, bleek De Kok plotseling de enige provinciebe stuurder die anders stemde dan zijn eigen fractie. Met Groen Links en D66 stemde de PvdA namelijk tegen het amende ment. Vervolgens werd de aangepaste cultuurnota unaniem aangeno men. MIDDEN zaterdag 16 december 2000 door René Hoonhorst HULST - Het Koninklijk Bel gisch Verbond voor de Bescher ming van Vogels heeft een steunfonds voor schapenhou ders uit het Waasland opge richt. Schapenboeren van wie een dier is doodgebeten door de in de grensstreek rondzwerven de wolf moeten uit het fonds een schadebedrag krijgen. Vogelbescherming Vlaanderen hoopt de sympathie van de schapenhouders te winnen door het initiatief. Of gedupeerde boeren daadwerkelijk kunnen profiteren van het steunfonds is overigens afhankelijk van de goedgeefsheid van de Belgen. Vogelbeschermer J. Rodts is co ordinator van het wolventeam, het groepje deskundigen dat de wolf dit weekeind hoopt te van gen in de buui-t van Wachtebe- ke. „Om succes te hebben, heb ben we de steun van zoveel mogelijk mensen nodig. De schapenhouders moeten ons zorgvuldig inlichten en gedode dieren enkele dagen laten lig gen., De strooptochten van de wolf genereren veel publiciteit. Dus hopen we dat veel Belgen in deze donkere dagen voor kerst een bijdrage storten voor gedu peerde schapenboeren." In het Waasland zou de wolf al zo'n twintig schapen hebben ge dood. Een schaap kost volgens Rodts een kleine vierhonderd gulden, terwijl een echt stam boekexemplaar tot het dubbele kan opbrengen. De Belgische en Vlaamse overheden betalen in elk geval geen schadevergoe ding. Zij gaan ervan uit dat het moorddadige roofdier geen ech te wolf is. Mocht het uiteindelijk toch om een volbloed wolf gaan, dan is de kans groot dat het beest is ontsnapt en dient de ei genaar voor de schade op te draaien, stellen regerings woordvoerders. In Nederland heeft de Zeeuwse afdeling van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij on langs gevraagd om de 'wolven- schade' te vergoeden. De ZLTO vraagt gedupeerde schapenboe ren het aantal door de wolf ge dode dieren precies te melden bij de organisatie. De ZLTO wil een duidelij k beeld van het aan tal gesneuvelde schapen, omdat er nu verschillende - sterk uit eenlopende - aantallen circule ren. MIDDELBURG - GroenLinks streeft naar een Deltaplan voor Zeeuwse molens. De situatie van de molens is zo zorgwek kend dat bij het uitblijven van een inhaalslag het onderhoud te duur wordt of restauratie zelfs onmogelijk blijkt, waardoor cultuurhistorische objecten dreigen te verdwijnen. Bij de behandeling van de cul tuurnota in Provinciale Staten trok GroenLinks vrijdag op het nippertje een motie in, waarin het dagelijks provinciebestuur werd gevraagd initiatieven te stimuleren die leiden tot een Deltaplan voor Zeeuwse mo lens. Gedeputeerde De Kok rea geerde positief op de plannen, maar wil eerst met de Monu- mentenwacht en de Vereniging De Zeeuwse Molen inventarise ren wat er daadwerkelijk aan de hand is. Hij wees ook op de ver antwoordelij kheid van gemeen ten voor restauraties. Op de be lofte van De Kok in maart met de uitkomsten van een inventa risatie te komen, besloot Groen Links de motie aan te houden. MIDDELBURG - Tegen de ver wachting in hebben Provinciale Staten vrijdag geen woord vuil gemaakt aan de perikelen bij het Zeeuws Museum. De agenda bood daartoe alle aanleiding, want het museum beleid maakt deel uit van de cul tuurnota die werd behandeld. Bovendien wachtte het perso neel van het museum de Staten leden op het Adbijplein op met vlaggen en een spandoek als steunbetuiging aan directeur Ineke Spaander. Reden van het stilzwijgen was een verzoek van gedeputeerde G. L. C. M. de Kok (cultuur). In een besloten zitting van de Sta tencommissies algemeen be stuur en welzijn had hij de frac ties vrijdagochtend vroeg gevraagd het onderwerp niet aan de orde te stellen. Maandag vergadert de commis sie algemeen bestuur - opnieuw in beslotenheid - over de positie van Spaander. De Koks toezeg ging dat hij dan op de kwestie terug zal komen, was voor alle fracties voldoende om bij de be handeling van de cultuurnota de mond te houden over het Zeeuws Museum. Geheimhouding Dus als de gedeputeerde zoiets vraagt, luisteren alle fracties braaf? „Nee", reageert G. R. J. van Heukelom (SGP). „De voor zitter kan ook geheimhouding opleggen. Dat is niet gebeurd. Met een spandoek aan een van de gevels van het Abdijplein gaven medewerkers van het Zeeuws Muse um hun mening te kennen over het functioneren van de directeur. foto Lex de Meester Het is een afspraak tussen alle partijen de zaak besloten te houden tot maandag. Het gaat namelijk niet over muse umbeleid, maar over een per soon." Dat stelt ook C. Koster (WD). „We willen geen personen be schadigen of onderhandelingen frustreren, In de politiek is dat not done. Fractievoorzitter F. H. van Kol- lem (GroenLinks) ziet wel het gevaar dat de Statenleden zich met de beslotenheid commite- ren aan de handelwijze van het dagelijks provinciebestuur in de museumkwestie. „We zullen dat maandag beoordelen. Ieder moet wel zijn verantwoorde lijkheid nemen. Wij willen niet zwijgend akkoord gaan met een gang van zaken waar we niet achterstaan." door Wout Bareman ANTWERPEN - De Vlaamse re gering werkt mee aan de aanleg van een vierde Schelde-oever- verbinding voor auto's bij Ant werpen. Het gaat om een brug-tunnel die pal ten noorden van de oude Waaslandtunnel ('konijnenpijp' moet worden gebouwd. Dat dient binnen nu en tien jaar te gebeuren. Verkeersdeskundi- gen hebben immers uitgerekend dat de Ring om Antwerpen rond 2010 volledig is dichtgeslibd. Het kabinet stelde vrijdag een masterplan vast voor het oplos sen van de verkeerschaos in en om Antwerpen. Er is in totaal zo'n 3,3 miljard gulden mee ge moeid. Dat geld heeft 'Brussel' niet in kas en daarom wordt ge zocht naar publiek-private-fi- nancieringsconstructies én naar de mogelijkheid om op de Ring, die met de aanleg van de brug-tunnel (de zoge naamde Oosterweelverbinding) wordt voltooid, eventueel tol te heffen. Liefkenshoektunnel Ministers. Stevaertvan Mobili teit heeft opdracht gekregen een onderzoek in te stellen naar zo'n tolheffing. Op het wegenstelsel rond Antwerpen betaalt de weggebruiker nu alleen tol voor het gebruik van de Liefkens hoektunnel, de snelle noordelij ke verbinding tussen de linker- en rechter Scheldeoever. (Advertentie) door Ernst Jan Rozendaal De toneelgroep repeteert bij basisschool de Knotwilg in Oostkapelle. Vijfentwintig kinderen studeren daar met hulp van de toneelgroep een voorstelling in. foto Lex de Meester door Miriam van den Broek OOSTKAPELLE - De Theatergroep Oostkapelle pendelt sinds de zomer tussen twee repetitielokalen en een op slagruimte. Het oude onderkomen aan de Steengrachtstraat is gesloopt. Het gezelschap moet het nu stellen met het gemeenschapshuis in Vrouwenpolder, een gymlokaal van een basisschool in Oostkapelle en een loods van de ge meente. Deze situatie is verre van ideaal, vindt Marika Burgmeijer van de theater groep. „Het is behelpen. Nergens kun nen we de spullen die we voor het toneel nodig hebben, laten liggen. We moeten rekening houden met andere groepen die bijvoorbeeld het gemeenschapshuis gebruiken. Dat is logisch, maar echte decors kunnen we niet meer maken. We oefenen in Vrouwenpolder en huren ge meenschapshuis de Halve Maan in Oostkapelle af voor de voorstellingen. Eventuele decors moeten we op de dag van de opvoering opbouwen en na af loop direct afbreken. Een deel van de materialen ligt permanent opgeslagen in een loods." De theatergroep voert al vijftien jaar toneelstukken op en bestaat uit tien man. „Nu we geen echte werkplek meer hebben, komt er bij de leden de klad in. Op deze manier is het niet leuk meer. Ik begrijp best dat ze bij de gemeente meer te doen hebben dan met ons te zoeken naar een geschikte ruimte. Waarschijn lijk denkt de gemeente Veere dat alles in orde is nu we in het gemeenschapshuis zitten. Maar dit is echt niet leukIk weet dat we niet zo'n grote groep zijn, maar wij hebben toch ook recht op een eigen plekje binnen deze gemeente. Voor sportverenigingen wordt een heleboel geld uitgetrokken en wij krijgen niet eens subsidie. Ja, een verkapte. De ge meente betaalt onze huur." Behalve het onderkomen in Vrouwenpolder, ge bruikt de toneelgroep sinds het begin van het schooljaar een gymlokaal van basisschool de Knotwilg in Oostkapel le. Vijfentwintig kinderen studeren daar met hulp van de toneelgroep een voorstelling in. Eind december komt dit sprookjesachtig verhaal met als titel 'Maneschijn en de Hondsvogel' op de planken. De voorstelling is te zien op 27 december om 14.30 uur en op 28 decem ber om 19.30 uur in de Halve Maan. (Advertentie) Onze tweede kraker, de LHC 2, is weer opera tioneel na de grootste onderhoudsstop die ooit bij Dow is uitge voerd. Door een aantal operationele proble men hebben wij meer moeten fakkelen dan na een kleinere stop. Het is dan ook heel goed mogelijk dat u hinder heeft ondervonden van het fakkelen. Dat betreuren wij ten zeerste. Graag bieden wij u on ze excuses aan en dan ken wij u voor uw be grip. ln hel Z.eeuvjs Museum MORGEN GEOPEND VAN 13.30-17.00 UUR Uitsluitend geldig in ons filiaal TERNEUZEN: Noordstraat 18

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 13