Huisartsen eisen grotere rol op Eerbetoon aan joodse artsen PZC PZC gaat vrijuit in klacht over verslag van Reynaert-ruzie Prijs voor scriptie over goederenvervoer Hoogheemraadschap West-Brabant denkt mee over Zoommeer Hof eist celstraf voor verkeersdelicten Aanpak van overlast vrachtverkeer in kernen Kanaalzone 25 Samenzang in Vlissingen Kerstconcert in Meliskerke Pleidooi voor nauwe samenwerking met ziekenhuizen bij spoedgevallen Cursus over erfinrichten Fietsster gewond bij aanrijding Vlissinger krijgt werkstraf voor diverse delicten Container voor kernafval in Borssele donderdag 14 december 2000 door Joost Bosman TERNEUZEN - De Raad voor de journalistiek heeft de klacht van voorzitter E. Beaart van de stichting Evenementen Rey- naert Historie (SERH) tegen de PZC ongegrond verklaard. Beaart had zijn grieven inge diend uit onvrede met de ver slaggeving van de krant over de problemen die afgelopen voor jaar en zomer speelden bij zijn stichting. De klacht van Beaart betreft met name het verslag van de rechtszitting over de zaak in Middelburg (PZC van 13 juni). De berichtgeving zou 'zeer een zijdig' zijn, de PZC had geen aandacht geschonken aan het verweerschrift van Beaart en de kop van het artikel ('Accoun tantsonderzoek Reynaertstich- ting is kijvend bestuur te duur') dekte de lading niet, vond Beaart. Bovendien was in de kop de verkeerde stichting ver meld: de Reynaertstichting was geen partij in de procedure. De overige artikelen bevatten volgens Beaart belastend mate riaal voor SERH en hem per soonlijk. Voorts zou de PZC zich door Beaarts tegenstander M Stoffels hebben laten dicteren en daardoor tot diens spreek buis zijn geworden. Bovendien zou Beaart nauwelijks in de ge legenheid zij n gesteld zi j n weer woord te geven, met uitzonde ring van een artikel van 28 maart. Het enige interview met Beaart is ivoor een belangrijk deel niet geplaatst, aldus de stichtingsvoorzitter. De Raad voor de journalistiek oordeelt dat de kop van het arti kel over de rechtszaak wel de la ding dekt, omdat Beaart tijdens de zitting heeft erkend dat het accountantsonderzoek wegens financiële redenen van de hand is gewezen. Dat de stemmen daarover binnen het bestuur staakten, acht de Raad van on dergeschikt belang. De kwalifi catie 'kijvend' vindt de Raad niet in strijd met de waarheid noch onnodig grievend. Voorts wordt in de intro van het artikel duidelijk gemaakt om welke stichting het gaat, aldus de Raad. Die vindt dat het artikel verder geen onjuistheden van betekenis bevat. Wat betreft de overige PZC-ar- tikelen, oordeelt de Raad dat deze kritisch zijn ten opzichte van Beaart, maar dat dit op zich niet ontoelaatbaar is. De klacht dat er eenzijdig verslag is ge daan, heeft Beaart niet concreet gemaakt, waardoor deze klacht door de Raad eveneens onge grond is verklaard Beaart is volgens de Raad wel degelijk in staat gesteld om weerwoord te geven, maar hij heeft daar zelf meerdere malen van afgezien. VLISSINGEN - De samenwer kende kerken in Paauwcnburg, Lammerenburg en Rosenburg in Vlissingen houden morgen, vrijdag, een kerstsamenzang in de kerkzaal van Open Hof in Paauwenburg. Naast het zingen van bekende kerstliederen omvat het pro gramma een optreden van brassband Cecilia, een door Ma rie Elise van Dalen gezongen kerstevangelie en een overwe ging van deken J. P. van Hecke. De avond begint om 19,30 uur. MELISKERKE - Het Wille- brord Vocaal Ensemble uit Zou- telande verzorgt dinsdag 19 de cember het Festival of Nine Lessons and Nine Carols in de Odulphuskerk in Meliskerke. Het concert begint om 20.00 uur. Het Willebrord Vocaal Ensem ble, onder leiding van René Mo lenaar, werkt op projectbasis. Voor dit kerstproject hebben zich zo'n 15 zangers en zange ressen gemeld Onderdeel van het festival in Meliskerke vor men de lezingen uit de bijbel, dit jaar verzorgt door burgemees ter A. C. de Bruijn van de ge meente Veere. Medewerking op piano wordt verleend door Marcella Simons uit Vlissingen. Saskia Gerritsen uit Middelburg verzorgt enkele sopraansolo's. doorRoelf Reinders VLISSINGEN - De Zeeuwse huisartsen en ziekenhuizen moeten inniger samenwerken bij spoedeisende hulp. Dat zegt voorzitter P. de Doelder van de Districts Huisartsen Vereniging Zeeland. Het steekt de artsen dat zij niet eerder bij overleg over de gevolgen van verande ringen bij de Zeeuwse zieken huizen zijn betrokken. Door fusie van de ziekenhuizen in Vlissingen en Goes en het uit kleden van het Rode Kruiszie- kenhuis in Zierikzee wordt de rol van huisartsen bij spoedge vallen groter, zegt De Doelder. „Kernactiviteiten kunnen niet meer op alle locaties worden aangeboden zodat ambulances soms langer moeten rijden. Daarom is het belangrijk dat patiënten en slachtoffers goed worden gestabiliseerd om hen over lange afstanden te kunnen vervoeren. Huisartsen zouden hierbij een rol kunnen spelen." Verder zijn volgens De Doelder goede afspraken met ook de am bulancediensten noodzakelijk met het oog op de komst van GOES - De Stichting Land schapsbeheer Zeeland (SLZ) organiseert vanaf 22-januari een cursus streekeigen erven in Zee land. De cursus is bedoeld voor alle boeren en buitenlui die ei genaar zijn van een erf. De deelnemers kunnen kennis opdoen over hoe een karakteris tiek Zeeuws erf er altijd heeft uitgezien en wat de geschiede nis erachter is. Duidelijk woixlt welke natuurwaarden allerlei elementen op het erf hebben en hoe een erf op een natuurvrien delijke en streekeigen wijze kan worden ingericht. Behalve de inrichting komen ook aanleg en onderhoud van beplantingen aan de orde. De cursus bestaat uit vier bijeen komsten, die worden gehouden in de Schaapskooi bij Hein- kenszand. meerdere huisartsenposten in Zeeland. De Doelder vindt het belangrijk dat de Zeeuwse artsen kunnen meedenken over de toekomst van de ziekenhuiszorg in de pro- vinicie. „Datoverlegtraject was er niet. Er moet duidelijker wor den afgestemd wie wat doet." Onlangs is het overleg tussen de directies van de ziekenhuizen in Vlissingen, Goes en Terneuzen en de Zeeuwse huisartsen ver eniging begonnen over de toe komst van de Zeeuwse zieken huis- en huisartsenzorg. Dat is veel te laat, vindt De Doelder. „Het is gek dat wij daar niet eer der bij zijn betrokken. De zie kenhuisdirecties hebben te lang naar binnen gekeken. Maar ik veronderstel dat het te maken heeft met angst voor verstoring van het interne fusieproces." Kort door de bocht Ziekenhuisdirecteur G. Bogaerts van Ziekenhuis Wal cheren en nauw betrokken bij de fusie tussen de ziekenhuizen bo ven de Westerschelde vindt de kritiek van de Huisartsenver eniging 'nogal kort door de bocht'. Volgens hem praten de ziekenhuizen 'wel degelijk' met huisartsen. „Verder is in het fu sietraject een aantal actiepun ten opgenomen en contact met de buitenwereld en dus ook met de huisartsen hoort daar bij. In het ingewikkelde fusietraject waren we daar nog niet aan toe gekomen. Maar het ongeduld van de huisartsen kan ik me wel voorstellen." De Doelder verwijt de zieken huizen geep visie op papier te hebben gezet over de curatieve (ziekenhuis- en huisartsen) zorg in Zeeland. „Maar ik ben blij dat er nu wordt overlegd. We gaan weer hartelijk met elkaar om." Het overleg tussen huisartsen en ziekenhuizen moet tot een Re giovisie voor de Zeeuwse zie kenhuis- en huisartsenzorg lei den. Ook voor andere sectoren in de zorg als de gehandicapten en ouderenzorg zijn van deze Regiovisies opgesteld. Dat houdt in dat overheden, zor gaanbieders en patiënten- en cliëntenorganisaties problemen in de zorg hebben geïnventari seerd en afspraken over verbe teringen hebben gemaakt. door Joachim van Maaren VLISSINGEN - Zenuwachtig wachtten de genomineerden op de uitreiking van de HZ-Stern. Dat is de prijs die de Hogeschool Zeeland jaarlijks uitreikt aan de student met de beste afstudeer scriptie. De spanning werd woensdag weggenomen toen bekend werd dat de winnaar net als die van vorig jaar, de oplei ding Logistiek Technische Vervoerskunde had gevolgd. Vol verbazing nam Paul Rinsma de Stern 2000 in ontvangst. ,Ik had dit echt niet verwacht zei hij in zijn eerste reactie. „Vo rig jaar was de prijs uitgereikt aan een student van de oplei ding Logistiek Technische Vervoerskunde. Iedereen nam aan dat de prijs daarom dit jaar niet bij ons zou vallen." Rinsma had het mis. Zijn scriptie werd door de jury als beste uitgeko zen. Er werd gekeken naar originaliteit, creativiteit, in ventiviteit, praktische bruik baarheid en vormgeving. Pauls scriptie ging over de ver andering van de soort goederen die vervoerd worden door Sea- trade Reefer Chartering NV in Antwerpen. Bij andere goede ren komen ook andere ver- voersmethoden kijken. Rinsma heeft daar de voor- en nadelen van in kaart gebracht. Zijn scriptie had, doordat het bedrijf grensoverschrijdend werkt, een internationaal raakvlak. Daar om was het volledig in het En gels geschreven. Trots Glunderend van trots hield de afgestudeerde Rinsma het beeldje van de Noorse vogel in de hand. Hij wist woensdag nog niet precies waaraan hij de bij behorende prijs van duizend gulden gaat besteden. „Ik denk dat ik een gedeelte aan m'n fa milie geef. Zij hebben vaak tot midden in de nacht geholpen met de opmaak en lay-out van m'n scriptie." Paul studeert nu voor Commercieel Ingenieur aan de Hogeschool in Amster dam. Alle andere genomineerden kre gen vijfhonderd gulden en een oorkonde. De uitreiking was de climax van de HZ-Carrièredag. Op deze kan kunnen studenten zich uitgebreid laten informe ren over de arbeidsmarkt. In de kantine van de hogeschool wer den lezingen, workshops en pre sentaties door bedrijven en op leidingsinstituten gehouden. De HZ-Stern werd voor de tien de keer uitgereikt. Winnaar Paul Rinsma (derde van links) met achter hem, van links naar rechts, de andere genomineerden: Stephan de Carpentier, Pieter Vo gelaar, Mirjam Janse, Clarinda Dobbelaar, Ryan Verplanke en Emiel Boterinans. foto Lex de Meester door Ben Jansen THOLEN - Het hoogheemraad schap West-Brabant is bereid mee te werken aan een oplossing om de waterkwaliteit van het Volkerak-Zoommeer te verbe teren. Het ligt dan voor de hand het meer te verbinden met de grote rivieren ofwel met de zou te Zeeuwse wateren. Voorwaar de is evenwel dat de wateraf voer uit West-Brabant en de zoetwatervoorziening voor de landbouw veilig worden ge steld. In een reactie op de zorgen van de Zeeuwse Milieufederatie over de toestand van het Vol kerak-Zoommeer wijst het GOES - Een 35-jarige fietsster uit Goes is dinsdagavond om streeks half zeven aangereden dooreen 83-jarige autobestuur ster uit Goes en raakte daarbij licht gewond. Zij is met gekneusde ribben en schaafwonden overgebracht I naar het Oosterscheldezieken- huis. De 83-jarige autobestuurster reed over de Blaaubeenstraat, komende uit de richting van de I Patijnweg. Op de kruising met de Zonnebloemstraat verleende zij geen voorrang aan de voor !haar van links komende fiets ster. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft woensdag 240 uur dienstverlening en zes maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf opgelegd aan een 21-jarige man uit Vlissingen. De Vlissinger heeft zich schul- diggemaakt aan dealen in hard drugs, wapenbezit en heling van een bromfiets. De delicten werden gepleegd in september dit jaar. in dit korte tijdsbestek was de Vlissinger I ook nog in de fout gegaan met het uitgeven van een vals biljet van honderd mark en het helen van telefoonkaarten. De man moet zich ook houden aan de aanwijzingen van het ZCAD. hoogheemraadschap er op dat het geen eenvoudige zaak is de hoeveelheid uit de landbouw af komstige meststoffen die de West-Brabantse rivieren mee voeren tot aanvaardbare pro porties terug te dringen. Om een stabiel en helder zoet meer te krijgen, zou bijvoorbeeld de lo zing van fosfaat uit de land bouw met 80 procent moeten worden teruggebracht. Zo'n vermindering is naar de mening van het schap de komende tien tallen jaren niet haalbaar, on danks de strenger woi'dende mestwetgeving. Oorzaak hier van is dat de bodem is opgela den met meststoffen. Het hoogheemraadschap herin nert eraan dat vóór het ontstaan van het zoete Volkerak-Zoom meer in 1987 de hogere hoeveel heden meststoffen die via de West-Brabantse rivieren wer den aangevoerd, geen probleem vormden. Destijds was het fos faatgehalte vijf keer zo groot. Volgens het schap verwerkte het estuarium deze voedingsstoffen op een prettige wijze tot onder andere consumeerbare produc ten als vis en schelpdieren. Overmatige en hinderlijke al- gengroei trad daarbij niet op. Verzoeting Sinds de verzoeting van het Vol kerak-Zoommeer zijn in het stroomgebied van de rivieren Steenbergse Vliet en Dintel (West-Brabant en Vlaanderen) grote inspanningen geleverd om de fosfaatlozing terug te bren gen. Gezuiverd afvalwater is af geleid naar de Westerschelde en het Hollands Diep en rioolwa terzuiveringinstallaties zijn aangepast om fosfaat te kunnen verwijderen. Verder is gebag gerd om verontreinigd slib te verwijderen. Naar het oordeel van het schap speelt niet alleen de moeilijk aan te pakken lozing van mest stoffen vanuit landbouwgron den een rol in de huidige proble matiek van de steeds slechter wordende waterkwaliteit. De voedingsstoffen waardoor blauwalgen zo goed gedijen, zijn ook afkomstig uit de vruchtbare klei-veenbodem van het meer zelf. In maatregelen om ervoor te zorgen dat de West-Brabantse rivieren niet lager in het Vol kerak-Zoommeer uitmonden, ziet het hoogheemraadschap niets. Zo'n oplossing is niet na tuurlijk, niet duurzaam en kost veel geld. D. Dolman en A. Coppenhagen-Kleerekoper bekijken het boek Anafiem Gedoe'iem. foto Dirk-Jan Gjeltema door Richard Hoving MIDDELBURG - In de synago ge in Middelburg is woensdag een eerbewijs aan in de oorlog overleden joodse artsen gepre senteerd. Het eerste exemplaar van het boek Anafiem Gedoe'i em was voor oud-Kamervoor zitter D. Dolman. Anafiem Gedoe'iem is oor spronkelijk samengesteld door door Katja Logtenberg DEN HAAG - Bij het Gerechts hof in Den Haag is woensdag te gen een 68-jarige man uit Axel vijf weken celstraf geëist voor verkeersdelicten en diefstal van een portemonnee. De Axelaar was zelf in beroep gegaan omdat hij het niet eens was de werk straf die de politierechter in Middelburg hem had opgelegd. De politierechter achtte des tijds bewezen dat de verdachte een portemonnee had gestolen van een dame in een bar in Axel. Hij ontkende dit, maar getuigen insinueerden dat de 68-jarige de J. W. Coppenhagen. Na zijn dood in november 1997 werdhet bewerkt door M. J. van Lieburg, hoogleraar in de geschiedenis van de geneeskunde Dolman ontving het eerste exemplaar uit handen van A. Coppenha gen-Kleerekoper, de weduwe van Coppenhagen. Rond de presentatie werd een aantal inleidingen gehouden. Emeritus hoogleraar interne ge neeskunde M. Frenkel haalde dader was. Hij zou zich na dit incident nooit meer in de bar hebben vertoond, terwijl hij er een echte stamgast was. Voor deze diefstal legde de politie rechter hem een week voor waardelijke celstraf op. Zwaartepunt van de zaak lag echter bij de veroordeling voor een aantal verkeersdelicten. Zo had hij de man een verkeerscon trole in Terneuzen geweigerd te persoonlijke herinneringen aan de oorlog op. „Het was voorjaar 1942. Op de trap van het zieken huis kom ik een derderangs in ternist tegen. Hij houdt mij staande en zegt: 'Jij stinkt. Jij bent een jood. Ik ruik het'." Frenkel wist naar Zwitserland te ontkomen. „Ik heb geluk ge had." In Anafiem Gedoe'iem staan de namen van 212 joodse artsen die de Tweede Wereldoorlog niet blazen, toen hij onder invloed achter het stuur zat. Ook had hij een schadeformulier voor de verzekering valselijk ingevuld. De man beweerde door olie op de weg tegen de vangrail te zijn geraakt. In werkelijkheid zou hij achteruit tegen een stil staande auto zijn aangereden en was daarna weggegaan zonder zich te melden. Bovendien stap te hij gewoon weer achter het overleefden. Naast namen en data is van een veel artsen een korte biografische schets opge nomen. Frenkel noemde het boek een 'appéllijst'. „Alleen niemand roept present. Ieder een is omgekomen." Rabbijn J. S.Jacobs sloot de bij eenkomst in de synagoge af. Volgens Jacobs is Anafiem Ge doe'iem geen boek, maar een grafzerk. „Een zerk voor hen die geen graf hebben." stuur nadat hem de rijbevoegd heid was ontzegd. Voor deze verkeersdelicten had de politie rechter hem zestig uur werk straf en anderhalf jaar rij-ont- zegging waarvan een half jaar voorwaardelijk opgelegd. Ook werd zijn auto verbeurd ver klaard. Hofaanklaag'ster M. ter Hart eiste gisteren voor de verkeers delicten een gevangenisstraf van drie maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk, naast eerder opgelegde rij-ont- zegging Voor de diefstal van de portemonnee eiste ze een week onvoorwaardelijke celstraf. Uitspraak op 22 december. door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - Er moeten zo snel mogelijk maatregelen ge troffen worden om de geluids hinder door zwaar vrachtver keer in de Midden-Zeeuws- Vlaamse woonkernen te beper ken. Dit werd woensdag afgespro ken tijdens een overleg van de gezamenlijke overheden en wegbeheerders in Sas van Gent. In het kader van het Ruimtelijke Ordening- en Milieuproject Ka naalzone Zeeuws-Vlaanderen (ROM-project) zijn de voorbije jaren diverse onderzoeken ver richt om na te gaan hoe het met de milieubelasting in de Ka naalzone gesteld is. Sinds het begin van het project, in 1992, is de milieuhinder door bedrijven (geluid, stank en emissies) be hoorlijk afgenomen. Dit bleek ook uit de laatste rapportage over de jaren 1998-1999. „Het enige wat niet was afgenomen was de geluidsbelasting door het vrachtverkeer. Er was zelfs sprake van een toename. Die constatering was voor de stuur groep aanleiding om het bureau Witteveen en Bos te laten uit zoeken hoe we dit probleem het beste kunnen aanpakken. Het bureau schotelde ons woensdag een aantal mogelijke oplossin gen voor", zei gedeputeerde A. Poppelaars (milieu), die voor zitter is van de ROM-stuur- groep. Prijskaartje Het terugdringen van de ge luidsoverlast in de dorpen kan aangepakt worden door dubbe le ZOAB-lagen op de doorgaan de wegen aan te brengen, fijne asfaltwegen in de kernen aan te leggen en door het weren van zwaar verkeer uit de kernen. „Wat voor oplossing we ook kie zen, er hangt een prijskaartje aan en daarover zullen we eerst toch eens goed moeten praten met de wegbeheerders. Het we ren van zwaar verkeer uit de kernen heeft het meeste effect. Maar dan moeten we wel be schikken over alternatieve rou tes en die zijn niet echt voor handen", zei Poppelaars. Oplossing Eén rigoureuze oplossing zou de aanleg van een rondweg om Sas van Gent zijn, aansluitend op de weg naar de Westerscheldetun- nel, maar dit alternatief is - met het oog op de discussie over de tunnel bij Sluiskil - voor de pro vincie (nog) niet bespreekbaar. De stuurgroep boog zich giste ren kortstondig over het onder zoek van het Rotterdamse bu reau ANS-Management over een mogelijke verplaatsing van het spoorwegemplacement uit Sas van Gent naar een terrein ten noorden van het stadje. De gemeente Sas van Gent wil die verplaatsing, die zo'n tien mil joen gulden gaat kosten, zo spoedig mogelijk gerealiseerd zien, maar de stuurgroep bleek woensdag nog niet in staat om daarover een besluit te nemen. Poppelaars: „In dat rapport worden tal van technische za ken aangevoerd die we nog eens tegen het licht willen houden. Ook willen we uitgezocht heb ben wat de mogelijke verplaat sing voor effect kan hebben voor de aanleg van het spoor Axcl- Zelzate en de tunnel bij Sluiskil." De nadere onderzoeksgegevens moeten begin volgend jaar ver zameld zijn. BORSSELE - De transportcon tainer voor kernafval is woens dag zonder problemen aange komen bij de kerncentrale Borssele. Al om kwart over zes in de och tend arriveerde de container per trein op het rangeerterrein in het Sloegebied. Veegproeven om de radioactiviteit aan de buitenzijde te meten, leverden geen bijzonderheden op. Wel moest het takelen van de contai nervan de trein naar een vracht wagen een uur worden stilge legd vanwege de harde wind. Aan het eind van de middag kon de container naar het terrein van de kerncentrale worden ge bracht. Wanneer die volgeladen terugkeert naar de opwerkings fabriek van Cogéma in het Franse Cap la Hague, is nog niet bekend. Dat transport staat ge pland voor begin januari vol gend jaar, maar de exacte dag moet nog worden bepaald. De directie van de kerncentrale heeft aangekondigd de dag Van het transport vooraf bekend te maken via advertenties en huis- aan-huiskranten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 61