Rijk stopt havens 15 miljoen toe PZC Eedese trekt wandelschoenen weer aan voor pelgrimstocht Terneuzense jeugd krijgt skatebaan Axel wil plekje veroveren op toeristische kaart Botsing door rijden door rood Vrouw loopt hersenschudding op Cheque voor Stichting Leukemie Goederen gestolen uit vrachtwagen Serie autokraken in Serooskerke Mishandeling om geld Subsidie gaat naar uitbreiding Vlissingen-Oost en Terneuzen O Big Swing Band in Halve Maan Kerstmarkt van De Sterre Verjaarsconcert wijnkoper 4 bekoert 4 jeen krans TERNEUZEN - Aan de Guido Gezellestraat in Terneuzen heeft dinsdagavond omstreeks half elf een aanrijding plaats gevonden. Een 29-jarige bestuurder uit Terneuzen reed over de Guido Gezellestraat, komende uit de richting van de Rooseveltlaan. Bij groen licht reed hij de kruising op. Een 35-jarige automo bilist, komende uit de richting van de Willem de Zwijgerlaan, reed op dat moment ook de kruising op, terwijl het verkeers licht daar op rood stond. Hierdoor ontstond een aanrijding. Beide auto's raakten zwaar beschadigd. MIDDELBURG - Een 18-jarige snorfietsster uit Oost-Sou burg heeft woensdagavond even na zeven uur een lichte her senschudding opgelopen bij een verkeersongeval op de Oude Vlissingseweg in Middelburg. Een 58-jarige automobilist uit Middelburg reed op de Oude Vlissingseweg en sloeg op de kruising met de Statenlaan linksaf. Daarbij liet hij de vrouw op de snorfiets, die hem op dezelfde weg tegemoet kwam, niet voorgaan. De Souburgse vrouw is overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. HULST - De Stichting Leukemie en het Foster Parents Plan ontvangen beide 1500 gulden van de Rabobank Hulst Nieuw- Namen Het Oost-Zeeuws-Vlaamse bankkantoor stuurt al enkele jaren geen kerst- en nieuwjaarskaarten meer naar re laties, maar besteedt het geld dat daarvoor uitgetrokken zou worden aan goede doelen. Foster Parents kwam ook al eerder aan bod, evenals de Cliniclowns. Vertegenwoordiger W, Mar tens van de Stichting Leukemie, die zich richt op hulp aan volwassenen met leukemie en hun naasten, ontving gisteren de cheque van 1500 gulden uit handen van bankdirecteur J. de Kort. MIDDELBURG - Uit een vrachtauto op de Lange Delft in Middelburg is woensdag geluidsapparatuur gestolen. De chauffeur merkte dat er vijf dozen met geluidsapparatuur verdwenen waren toen hij bij zijn volgende klant aankwam. Hij vermoedt dat de goederen zijn weggenomen op het mo ment dat hij in Middelburg aan het lossen was. SEROOSKERKE (W) - Uit vier auto's in Serooskerke zijn in de nacht van dinsdag op woensdag radio-cd-spelers gestolen. Behalve de muziekspeler, is uit een bedrijfswagen aan de Gargonstraat ook een gsm weggenomen. De schade bedraagt meer dan duizend gulden. De drie andere auto's stonden ge parkeerd aan de Vroonstraat en de Bogerdweie en in de Bis schopstraat. De radio's waren ieder enkele honderden gul dens waard. TERNEUZEN - Een 34-jarige Terneuzenaar werd dinsdag avond in de Geulstraat in zijn woonplaats mishandeld door een plaatsgenoot. De aanleiding voor de vechtpartij was onenigheid over het terugbetalen van geleend geld. De Ter neuzenaar liep tijdens het treffen schaafwonden en bloeduit stortingen op. Zijn kleding ging kapot. De politie heeft de zaak in onderzoek. Er werden (nog) geen aanhoudingen ver richt. donderdag 14 december 2000 door Ben Jansen VLISSINGEN - Het haven schap Zeeland Seaports krijgt van het ministerie van Verkeer en Waterstaat 15,2 miljoen gul den voor aanleg en verbetering van voorzieningen in de haven gebieden Vlissingen-Oost en Terneuzen. De subsidie be draagt twintig procent van de kosten. Dit betekent dat Zee land Seaports op korte termijn voor 76 miljoen gulden gaat investeren in de haveninfra structuur. De Westerschelde Containerterminal valt hier nog buiten. Het grootste project dat de steun van het Rijk verkrijgt, is de voorbereiding voor de aanleg van de Nieuwlandhaven in Vlis singen-Oost. Om deze haven, die ten westen van het terrein van de Koninklijke Schelde Groep is geprojecteerd, moge lijk te maken moeten wegen en watei'kering'en worden verlegd. Daarna wordt een begin ge maakt met baggerwerkzaamhe- den. Het Rijk draagt 4,5 miljoen gulden bij. De subsidie voor het multifunc tioneel logistiek park Braak manpolder bij Terneuzen be draagt 4,3 miijoen gulden. Dit park sluit aan op de container kade voor short sea en binnen vaart in de Braakmanhaven. Het terrein wordt geschikt gemaakt voor de vestiging van logistieke bedrijven. Het plan omvat ook een weg- en spoor- ontsluiting. Verdieping Om de tweede fase van de Axel- se Vlakte II in de Zeeuws- Vlaamse Kanaalzone te ontwik kelen, is de aanleg van een nieu we kade noodzakelijk. Het ministerie van Verkeer en Wa terstaat steekt er drie miljoen gulden in. Voor de verdieping van de Sloe- en Van Cittersha- ven in Vlissingen-Oost, noodza kelijk in verband met de steeds grotere schepen die deze havens aandoen, kan Zeeland Seaports rekenen op een bijdrage van het Rijk van 1,7 miljoen gulden. Het havenschap wil het tekort aan ligplaatsen voor de binnen vaart in Vlissingen-Oost oplos sen door speciaal voor deze sector in de Westhofhaven voor- zieningen'te treffen. Daarmee kan bovendien het oneigenlijk gebruik van voor zeeschepen bestemde kades worden tegen gegaan. De subsidie voor deze verbetering bedraagt bijna 900.000 gulden. Bijna 800.000 gulden rijksgeld is beschikbaar voor de herstructurering van de kop van de Zevenaarhaven in Terneuzen. Met onder meer de aanleg van een kade en een spoorontsluiting wordt de be reikbaarheid van dit gedeelte van de haven verbeterd. Werkgelegenheid De bijdragen worden verstrekt in het kader van de subsidiere geling Haveninterne projecten II. Deze regeling is een resultaat van de Tweede Voortgangsnota Zeehavenbeleid. De subsidie is bedoeld om dringende projec ten in de Nederlandse zeeha vens mogelijk te maken. Daar bij gaat het vooral om projecten die werkgelegenheid en toege voegde waarde opleveren. An dere toetsstenen zijn zuinig ruimtegebruik, structuurver sterking, duurzame ruimtelijke ontwikkeling en stimulering van de combinatie van verschil lende vormen van vervoer. De subsidiepot omvat bijna 86 miljoen gulden. Eerder kregen de havens in het Rijn- en Maas- mondgebied en Schevingen 33 miljoen gulden en die aan het Noordzeekanaal 21,4 miljoen. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat maakte woensdag bekend hoe de laatste tranche van ruim 31 miljoen gulden wordt verdeeld. Behalve Zee land Seaports delen ook Gro ningen Seapoi-ts, Harlingen en Den Helder daarin mee. Voorzitter D. Bruinooge van Zeeland Seaports reageerde te vreden op de subsidietoeken ning. Hij legde er de nadruk op dat bij verlening van de bijdra gen nauwgezet is gekeken naar de economische haalbaarheid. Bruinooge rekent erop dat het Rijk ook voor de Westerschelde Containerterminal in de beurs zal willen tasten. „We moeten het juiste moment kiezen om daarvoor aan te kloppen. Het is verstandig eerst het milieu-ef fectrapport en de planologische procedure af te wachten." Wethouder J. Baart ontvangt de handtekeningen van de jongeren, die vragen om meer jeugdvoorzieningen. foto Peter Nicolai door Joost Bosman TERNEUZEN - De skatebaan is populair, evenals een manege. Daarnaast hebben de kinderen in 't Schelpenhoekje nog heel wat meer en grotere wensen voor Terneuzen: een discotheek, een bioscoop, een sauna, een Turkse tuin, een groot zwembad, een die rentuin en zelfs een compleet pretpark zoals Walibi staan op het papier aan de muur ge schreven. Woensdag nam wethouder J. Baart in het buurthuis aan de Dokweg tussen de drie- en vierhonderd handtekeningen in ontvangst, die de kinderen dezelfde middag door weer en wind hadden opgehaald. De (verwatei- de) krabbels moesten de actiemiddag van welzijnsstichting SCAS ondersteunen ten behoeve van meer activiteiten voor jonge ren in Terneuzen. BuurtwerkerB. de Krijger lichtte een aantal wensen eruit die SCAS onlangs van jongeren doorkreeg via de in ternetsite. Zij willen voornamelijk een pret park, een openluchtzwembad, een jeugd- home en een skatebaan. „Onze buurt heeft van de woningbouwvereniging de toezeg ging gehad voor een financiële ondersteu ning voor een kleine skatebaan. Hopelijk komt er van de gemeente ook nog een toe zegging", aldus De Krijger. Hij stelde dat er in het renovatieplan van de wijk Triniteit te weinig aandacht is geschonken aan activi teiten voor kinderen. „Zij zullen naar de randen van de wijk worden verwezen. Spij tig, want in het nieuwe park moet er toch een plekje kunnen worden vrijgemaakt waar de kinderen kunnen basketballen, voetballen en tennissen." Baart had direct al goed nieuws; de skate baan komt er, en wel aan de Mauritsstraat. „De attributen worden deze of volgende week besteld", aldus de wethouder. Volgens hem zal de baan een omvang krijgen van zo'n twintig a dertig bij zestig meter. Ook beloofde hij in de loop van komend jaar meer voorzieningen voor kinderen van on der meer Triniteit en Lievenspoldei". Jongerenbeleid Hij wees erop dat gisteren een tweede inven- tarisatiegesprek heeft plaatsgevonden met de werkgx-oepen die zich momenteel geza- menlij k buigen over het Terneuzense j eugd- en jongerenbeleid. Naast de scholen hebben daai'in onder meer buurthuizen, de stich ting Jeugdzorg, de politie en het algemeen maatschappelijk werkzitting. Op 10 janua ri zal de gemeenteraad worden geïnfor- meex'd over de voox-tgang van de gesprekken en zo'n vijf dagen later woirden jongeren zelf uitgenodigd met de gemeente over hun wen sen te komen praten, aldus Baax-t. (Advertentie) BeoSound Century BANG OLUFSEN AXEL Electro World Van Cadsand, Stationsstraat 7. GOES Van den Berge Audio Video, Gasthuisstraat 2-4. VLISSINGEN Audio Video Design Louis Hemelaar, Spuistraat 82. OOIT KIEST U VOOR MOOIST REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus B.J.G. Pelgrim J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R.E.A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail. redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail; redactie@pzc.nl HULST - De Big Swing Band houdt zondag 17 december een open repetitie/koffieconcert in bierbrouwerij de Halve Maan in Hulst. De band is ontstaan uit de John White Big Band, die twintig j aar bestond. Freddy Delagaye heeft de leiding over het gezelschap. Hij was als musicus onder meer actief in orkesten van André Brasseur en Gerry Hayes. Later ging hij met zijn eigen orkest de Clan op wereldtoernee. De band klinkt heel anders dan de traditionele harmonie- en fanfaremuziek. Het publiek krijgt onder meer een deel im provisatie en jazzy-elementen voorgeschoteld. Ook heden daags werk wordt gespeeld, met klassieke arrangementen uit de jazz wereld. Liefhebbei-s kun nen van 10.00 tot 12.30 uur ken nis maken met de Big Swing Band. CLINGE - De bewoners van het instituut voor verstandelijk ge handicapten De Sterre in Clinge houden donderdag 14 december een kerstmarkt. Ook enkele hobbyisten en de Wereldwinkel bemannen een kraampje op het parkeerterrein voor het hoofd gebouw. Er zijn onder meer kaarsen, kerstkaaxten, kleifiguren en ar tikelen van de pottenbakkerij van De Sterre te koop. Verder worden natuurartikelen van takken, grassen en bladeren verkocht. De band van De Ster re zorgt voor de muziek. De kerstmarkt duurt van 13,00 tot 16.30 uur. CLINGE - Op Tweede Kerstdag viert fanfare Weldoen door Ver maak haar 112e verjaardag met een concert in de parochiekerk van de H. Henricus om 11.00 uur. De muzikanten onder leiding van Luc Moons brengen een af wisselend programma. Ook de slagwerkers treden voor het voetlicht. Dit gebeurt in samen- wei'king met het gelegenheids koor van Weldoen door Ver maak dat geleid wordt door Sofie van Hoorick en Daniëlle Stienen. Na afloop van het con cert biedt de kerstman de aan wezigen een glaasje glühwein aan in zaal De Troubadour, 's Avonds houdt Weldoen door Vermaak in de Troubadour om 19.30 uur een kaarting. door René Hoonhorst AXEL - Studenten van de Ho geschool Zeeland onderzoeken de komende maanden de toeris tische en recreatieve potenties van de gemeente Axel. Voordat Axel opgaat in een grote Ka naalzonegemeente wil het ge meentebestuur de huidige ge meente toeristisch op de kaart zetten. De studenten inventariseren de komende zes weken de huidige attracties. Ze onderzoeken te gelijkertijd hoe de Axelse on dernemers tegen de toeristische trekkers van de gemeente aan kijken en zetten ideeën die bij hen leven op een rijtje. Ook de bereidheid van ondernemers om mee te denken over toexistisch beleid wordt bekeken. Eén stu dent zal vei-volgens in het kader van een afstudeex-opdracht in februari met de gegevens aan de slag gaan. Hij of zij moet de toeristische trekkers op een rijtje zetten en ideeën aandragen voor betere promotie. Nog belangrijker is het opstellen van aanbevelin gen om potentiële investeerders naar Axel te halen voor het uit breiden van toeristische voor zieningen. Daarbij hoeft niet alleen aan het binnenhalen van meer attrac ties te worden gedacht. Uitbrei ding van accommodaties (hotels en pensions) voor kort of mid dellang verblijf moet zeker mo gelijk zijn, verwachten burge meester en wethouders. Dorpspleintjes Wethouder A. van Waes legde de lat woensdag hoog bij de pre sentatie van de brochure 'Toe ristisch Axel'. De dikte van het boekwerkje en de vele kleuren foto's laten zien dat het 'Hart van Zeeuws-Vlaanderen', zoals Axel graag bij toeristen en re creanten bekend zou staan, een keur aan sportieve, culturele, kunstzinnige en gezellige at tracties te bieden heeft. Idyllische dorpspleintjes ('de Frans aandoende sfeer van as pergedorp Zuiddorpe', prees Van Waes zijn eigen woonplaats aan), prachtige kreken en for ten, vele wandel- en kunstbos- sen en een groot scala aan spor tieve voox-zieningen (golfbaan, zwembaden, zweefvlieg-, mo torcross- en paardensportter reinen). Blikvangers als de geheel gerestaureerde tweeën halve eeuw oude molen en de watertoren blijven attracties op zich, zeker nu beide gebouwen ook van binnen bezichtigd kun nen worden. Jaarlijkse attracties als een in ternationaal concours hippi- que, een oldtimerfestival, het ambachtelijk weekend en de jaarmarkt hebben Axel ook naam bezorgd in de wijde omge ving. Vakanties Van Waes: „We hebben al veel te bieden als landelijk gelegen stadje. Niet alleen voor dagjes mensen, maar ook als verblijf plaats voor korte vakanties. De brochure laat dat goed zien. Het uit te voeren onderzoek moet volgend jaar zomer een rapport opleveren waarmee we de aantrekkelijkheden van de streek nog beter kunnen laten uitkomen en nieuwe investeer ders kunnen lokken, om vervol gens meer mensen kennis te la ten maken met de geneugten van het Hart van Zeeuws- Vlaanderen." (Advertentie) dat kan wel zijn. maar toch mocht wijnkoperij van leerzem onlangs de titel "slijter van het jaar 2000" in ontvangst nemen. omdat volgens het juryrapport van de sujtersunie "van leerzem uitblinkt in alle facetten van het slijtersvak- komt u het ook ontdekken, aan het molenwater 137 in middelburg? tel. 0118 613338 www.vanleerzem.nl Met haar rugzak om is Marijke Schoone al aan het trainen voor de wandeltocht. foto Peter Nicolai door René Hoonhorst EEDE - Naarmate ze ouder wordt, duurt het telkens een jaartje langer. Maar de behoef te aan lange afstanden wande len, bezinning en het onder steunen van goede doelen blijft terugkeren. Dus maakt Marijke Schoone (55) uit Eede zich weer op voor een lange voettocht waarbij ze hét Euro pese bedevaartsoord aandoet: Santiago de Compostela in Noord-West-Spanje. In de jaren 1986 en 1987 liep Schoone de pelgrimstocht naar Santiago heen en terug, ongeveer zesduizend kilome ter. In 1993 liep ze - in twee etappes - alleen heen, circa drieduizend kilometer, Vanaf half april volgend jaar wil ze zo'n duizend kilometer lopen door Spanje en Portugal. Ze zal daar gedeelten van zuide lijke pelgx-imroutes lopen en een aantal interessante steden en kloosters bezoeken, waar onder Santiago de Compos tela. „Zes- of di'ieduizend ki lometer is me te ver, zeker als ik tegen de zomer door wat bergachtiger streken trek. Maar de behoefte aan het lo pen is er weer. Bovendien heeft mijn huisax-ts gezegd dat een nieuwe voettocht goed voor mijn gezondheid is. Schoone moet nodig weer eens weg om het jachtige leven in Nederland te ontvluchten. Weken alleen wandelen, te ruggeworpen op haarzelf, tijd voor bezinning en religieuze overpeinzing en onvei-wachte ontmoetingen met mensen. Ook al verlopen niet al die ont moetingen even plezierig. „De mensen zijn ook op het platte land een stuk angstiger gewor den. Het komt regelmatig voor dat ze niets van pelgrims moe ten weten en zelfs de gendarme op je afsturen, omdat ze het niet vertrouwen. Zo kost het wat meer moeite om onderdak voor de nacht te vinden, dus loop ik vaker gericht naar be paalde kloosters die die gast vrijheid nog wel kennen." Schoone loopt ook voor het goede doel. Zeven jaar geleden haalde ze zo'n dertig mille aan sponsorgelden op voor een Haags opvanghuis van het Le ger des Heils voor zwerf jonge- ren. Met dat opvangcentrum, dat geen ovex-heidssteun ont vangt, onderhoudt ze nog im mer contact. 'Project Fran- kenstraat' mag tegenwoordig ook jongeren opvangen die eerder met justitie in aanra king zijn geweest. Zij kunnen tijdens het laatste gedeelte van hun straf 'resoci aliseren' in het opvangcen trum van het Leger. „Natuurlijk is er voor zulke nieuwe initiatieven extra geld nodig. Ik hoop daar een steen tje aan bij te kunnen dragen", zegt Schoone. Met de verkoop van kantkloswerk heeft de Ee dese al 2600 gulden bijelkaar gesprokkeld. De verkoop van nog meer met kant versierde kaarten, kleedjes, kussentjes én sponsorbijdragen voor de pelgrimkilometers moeten volgend jaar een opbrengst van vijftienduizend gulden opleveren. Wennen De wandelschoenen en de rug zak met bepakking staan al in de kamer. De eerste trainings kilometers naar Aardenburg, Sluis en Maldegem zitten er weer op. Schoone: „De komen de weken worden de afstanden uitgebreid. Rustig de voeten en de rest van het lichaam la ten wennen aan 25,30 kilome terper dag."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 59