Geen verbod op kassenverlichting Bevelands museum blijkt bouwval Dorpsraad wil beter beheer JOP Ouwerkerk Jeugd maakt kennis met scheikunde Vurig pleidooi voor behoud politieboot Rijk stopt havens vijftien miljoen toe Plannen voor opvang dak- en thuislozen op Schouwen-Duiveland Goes pakt stank bij serviceflat aan Collegeleden vaker aan tafel dorpsraad Gevels en daken glazen complexen moeten volledig worden afgeschermd Fraudeur ontloopt forse boete Kinderen uit de wijk Goese Polder zijn erg enthousiast over de cursus. foto Willem Mieras door Sjoerd van Dullemen GOES - Lekker rommelen met maatbe kers en proefjes doen. Wijk vereniging Goese Polder houdt in samenwerking met het ROC een acht weken durende kennis making met scheikunde. Het project is be doeld voor basisschoolleerlingen. De proefjes die de kinderen doen zijn erg uiteenlopend. Er is in de voorbije weken al bloedonderzoek verricht en melk onder zocht. Volgende week moeten de kinderen bacteriën gaan bekijken met de micro scoop. Er komt dan ook een microbioloog om de kinderen te begeleiden. Woensdag was de zuurgraad van azijn aan de beurt. De kinderen, allemaal tien tot twaalf jaar, moesten in groepjes van twee onderzoe ken hoe zuur de meegebrachte azijn was. Elke uitkomst werd met gejuich ontvan gen. Tijdens de lessen wordt de kinderen ook duidelijk gemaakt hoe gevaarlijk sommi ge stoffen kunnen zijn. Er is veel aandacht voor veiligheidsinstructies. Het scheikundeproject is niet het enige project van de wijkvereniging. Er worden ook technieklessen gegeven, bijvoorbeeld houtbewerking en elektrotechniek. Voor de meisjes wordt 'in samenwerking met vrijwilligersstichting Stimulans een-cur sus techniek gegeven onder de naam TechnicaTien. Alle projecten zijn bedoeld voor kinderen in de leeftijd van tien tot en met twaalf jaar.De projecten worden allemaal bege leid door vrijwilligers en zijn succesvol, getuige de grote opkomst van kinderen uit de wijk. door Jacques Cats GOES - Er moet minimaal één volwaardig politievaartuig be schikbaar blijven voor het toe zicht in het Oosterscheldege- bied. Met deze eis heeft het Overlegorgaan Nationaal Park Oosterschelde in oprichting zich gemengd in het gezelschap van personen en instanties die zich zorgen maken over de inzet van mensen en materiaal bij de waterpolitie. Het overlegorgaan heeft minis ter K. de Vries van Binnenland se Zaken in een brief deelgenoot gemaakt van bezorgdheid over het toezicht van de politie op de Zeeuwse Stromen. Het overlegorgaan herinnert er aan dat in het verleden ook al aandacht is gevraagd voor de gaten die dreigden te vallen in het politietoezicht op de Ooster schelde. Dat leidde tot aanzien lijke verbeteringen, waarbij de samenwerking van het Korps Landelijke Politie Diensten (KLPD) met andere handha- vingspartners als een school voorbeeld voor het land werd beschouwd. Het overlegorgaan zegt nu ech ter aanwijzingen te hebben dat nieuwe ontwikkelingen deze sa menwerking en de eigen politie taak bedreigen. Vernomen is dat het laatst overgebleven politie vaartuig op de Oosterschelde binnenkort uit de vaart gaat en niet wordt vervangen. Dat ge mis moet worden opgevangen door een herschikking van vaartuigen op de Deltawateren, 'Gevolg is dat de inzet en aan wezigheid op de Oosterschelde niet meer mede bepaald kan worden door het getij en het aanbod van werk, maar door vooraf geplande aanwezigheid op de Westerschelde', meldt het overlegorgaan, dat de vermin dering van het toezicht met gro te zorg tegemoet zit. Commissaris van de koningin W. van Gelder heeft deze week aangekondigd een gesprek aan te gaan met de KLPD over de herschikking van taken. door Ben Jansen VLISSINGEN - Het haven schap Zeeland Seaports krijgt van bet ministerie van Verkeer en Waterstaat 15,2 miljoen gul den voor aanleg en verbetering van voorzieningen in de haven gebieden Vlissingen-Oost en Terneuzen. De subsidie be draagt twintig procent van de kosten. Dit betekent dat Zee land Seaports op korte termijn voor 76 miljoen gulden gaat in vesteren in de haveninfrastruc tuur. De Westerschelde Contai- nerterminal valt hier nog buiten. Het grootste project dat de steun van het Rijk verkrijgt, is de voorbereiding voor de aanleg van de Nieuwlandhaven in Vlis singen-Oost. Om deze haven, die ten westen van het terrein van de Koninklijke Schelde Groep is geprojecteerd, moge lijk te maken moeten wegen en waterkeringen worden verlegd. Daarna wordt een begin ge maakt met baggerwerkzaamhe- den. Het Rijk draagt 4,5 miljoen gulden bij De subsidie voor het multifunc tioneel logistiek park Braak manpolder bij Terneuzen be draagt 4,3 miljoen gulden. Dit park sluit aan op de container kade voor short sea en binnen vaart in de Braakmanhaven. Het terrein wordt geschikt gemaakt voor de vestiging van logistieke bedrijven. Het plan omvat ook een weg- en spoor- ontsluiting. Om de tweede fase van de Axelse Vlakte II in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone te ontwikkelen, is de aanleg vèn een nieuwe kade noodzakelijk. Het ministerie steekt er drie miljoen gulden in. Voor de ver dieping van de Sloe- en Van Cittershaven in Vlissingen- Oost, noodzakelijk voor de steeds grotere schepen die deze havens aandoen, kan Zeeland Seaports rekenen op een bijdra ge van 1,7 miljoen gulden. donderdag 14 december 2000 door Marqreet van den Broek SIRJANSLAND - Het gemeen tebestuur van Schouwen-Dui- veland ziet af van het algehele verbod op nachtelijke verlich ting van tuinbouwkassen bij Sirjansland. Vanwege het ont breken van juridische mogelijk heden voor een totaalverbod, wil het college nu maatregelen vastleggen die de lichtuitstra- ling 'lot een minimum' moeten beperken. Het kassencomplex aan de rand van Sirjansland en de mogelijk heden tot uitbreiding ervan, maakt deel uit van het bestem mingsplan Buitengebied Dui- veland. Meer dan de helft van de Sirjanslandse bevolking heeft in een enquête van de dorpsraad aangegeven geen bezwaar tegen uitbreiding te hebben, mits de kasplantjes 's nachts niet be licht worden. Het gemeentebestuur heeft dit standpunt lange tijd onder steund, en nam in het concept plan een verbod op assimilatie belichting op. In het raadsvoorstel voor vast stelling van het bestemmings plan stellen B en W nu echter voor het algehele verbod op as similatiebelichting te vervan gen door de eis dat de gevels en daken van de kassen volledig moeten worden afgeschermd. Ter onderbouwing wijzen B en W op het ontbreken van juridi sche mogelijkheden om assimi latiebelichting helemaal te verbieden. De meeste glastuin bouwbedrijven vallen ondereen landelijk besluit dat slechts re ductie van de hoeveelheid licht toestaat. Garanderen Aangezien er technische moge lijkheden bestaan om de gevels en daken van de kassen volledig af te dekken, is een verbod van assimilatiebelichting dan ook 'niet noodzakelijk' om het don kere nachtlandschap te garan deren, schrijft het college in haar voorstel. In het bestem mingsplan zal worden opgeno men dat de lichtuitstraling 's nachts 'met een minimum' moet worden beperkt. Daarmee lijkt de gemeente als nog tegemoet te komen aan be zwaren van de agrariërs, die in september onverwacht bezwaar aan tekenden tegen het algehele verbod op assimilatiebelich ting. De teeltmogelijkheden zouden volgens hen dermate worden in geperkt dat de concurrentie- postitie te sterk verzwakt zou worden. Daarom kondigden enkele on dernemers aan met planschade claims te komen. P. de Koeijer, voorzitter van ASD zegt nu vrede met de her overweging te hebben, mits de vereiste volledige afscherming financieel haalbaar is voor de tuinders. „Als de kosten door de stand van de techniek nu nog buiten proportie blijken te zijn, hoop ik dat de gemeente voorlo pig ontheffing zal verlenen." Compromis Voorzitter van de dorpsraad A. van de Graaf, ziet in het voorstel vooral een compromis van de gemeente naar de agrariërs. „Maar er wordt wel rekening gehouden met de wensen van de burgers. Daarom kunnen wij hier wel mee leven." De dorps raad ziet dan ook af van verdere gerechtelijke stappen. „Als het de gemeente al aan juridische mogelijkheden ontbreekt, heeft het voor ons ook weinig zin om als een Don Quichotte door te vechten." In oktober stonden voor- en te genstanders van kassenverlich ting nog tegenover elkaar in een hoorcommissie. De geuite zienswijzen hebben geresulteerd in een aantal wijzi gingen in het plan, waarvan het laten vallen van het verbod op assimilatiebelichting er één is. Een andere belangrijke aanpas sing behelst de vrijstellingsmo gelijkheden die zijn gecreëerd voor de verplichting om water bassins aan de achterkant van een perceel aan te leggen. Voor waarde is wel dat de bassins landschappelijk goed worden ingepast. De herziening van het bestem mingsplan komt aan de orde in de gemeenteraadsvergadering op 21 december in theater Mondragon in Zierikzee. De bij eenkomst begint om 19.30 uur. door Piet Kleernans ZIERIKZEE - De werkgroep verslavingszorg van de gemeen te Schouwen-Duiveland werkt, gesteund door het Zeeuws Con sultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD), hard aan plan nen voor de opvang van dak- en thuislozen op het eiland. De ideeën daarover worden gebun deld in de in januari 2001 te ver schijnen nota Wonen en Preven tie. In 1999 verscheen op Schouwen de beleidsnota Jeugdnood. Daarin werd het idee geopperd om op het eiland een opvangmo- gelijkheid voor probleemjonge ren te creëren in de vorm van be geleid wonen. De doelgroep wordt in de nota Wonen en Pre ventie verbreed. Het zijn im mers, zo luidt de achterliggende gedachte, niet alleen jongeren die om wat voor reden dan ook huisvestingsproblemen hebben. Volgens coördinator versla vingszorg A. van Kesseldie ver der inhoudelijk nog niet in wil gaan op de nota, zoekt de ge meente naar goede opvangmo gelijkheden voor een brede groep mensen, van jong tot oud. Een deel van hen heeft ooit wel 'gewoon' in een huis gewoond, maar is door omstandigheden op straat terechtgekomen. An deren zijn niet langer in staat zelfstandig te wonen en voor zichzel f te zorgenWeer anderen zijn door drugs-, di'ank- of gok verslaving in de problemen ge komen. Wil een dergelijk project kans van slagen hebben, dan is vol gens Van Kessel de medewer king van een breed spectrum aan hulpverlenende instanties nodig. „De afdeling sociale za ken van de gemeente, het ZCAD, maar ook GGD, het al gemeen maatschappelijk werk, het Riagg, de politie, noem maar op." Welzijnswethouder P. W. Berre- voets-Ringelberg van de ge meente Schouwen-Duiveland is blij met de komst van de nieuwe nota. „Nu gebeurt de opvang nog teveel ad hoe en daar willen we als gemeente vanaf. Dat is niet goed voor de mensen in kwestie en dat is ook niet goed voordeSchouwen-Duivelandse maatschappij als geheel." De wethouder is hoopvol ge stemd over de plannen. „We hebben naast de werkgroep ver slavingszorg een overkoepelen de Stuurgroep Verslavingszorg. waax*in al die hulpvex'leningsor- ganisaties vexiegenwooi'digd zijn en daar staan alle neuzen dezelfde kant op. Iedereen ziet het belang van een goede op vang in. De gemeente Schouwen-Duive land weet zich verzekex-d van de steun van woningbouwcorpo ratie Zeeuwland. Die heeft toegezegd voor passende woon- niimte te willen zorgen. Zeeuw- land-directeur Ph. van Doorne staat helemaal achter de plan nen. Hij vertelt dat de woning- bouwcorpox-atie twee mogelijke huisvestingslocaties in Zierik zee op het oog heeft. Welke loca ties dat zijn wil hij nog niet kwijt, zolang de plannen nog niet helemaal uitgekristalli- seerd zijn. doorMieke van der Jaqt GOES - De gemeente Goes gaat eerder dan de bedoeling was de riolering aanpakken bij service flat De Horst. De vijvers in de hoek van de Ringbaan en de Louise de Colignylaan versprei den, in perioden dat er veel re gen valt, een geweldige stank. Daarover zijn dit najaar talloze klachten bij de gemeente Goes binnengekomen. „Het zijn terechte klachten", vindt wethouder M. 't Hart. De beerputstank is een gevolg van het jarenlang overstorten in de vijvers. Sanering van de onderwaterbo dems is de enige manier om de vieze, stinkende drab in de vij vers weg te kxijgen. „Maar dan moeten we eerst een groot berg- bezinkriool maken, anders is het dweilen met de kraan open", zegt 't Hart. De Goese wethouder verwacht dat het bergbezinkriool volgend jaar, in 2001, kan worden aan gelegd. door Piet Kleernans BROUWERSHAVEN - Het dagelijks gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland wil gaan werken met 'kernbe stuurders'. Burgemeester en wethouders moeten met enige regelmaat de dorpsraadsver gaderingen bijwonen oixx zo de communicatie met de Schou- wen-Duivelanders te verbete- Dat maakte burgemeester J. Asselbex'gs woensdagavond bekend txjdens een speciale vergadering van de Stadsraad Brouwershaven tijdens welke de resultaten van een enquête onder de Brouwse bevolking over het functioneren van de gemeente Schouwen-Duive land besproken werden. De uitkomst van die enquête is op z'n zachtst gezegd weinig vlei end voor het gemeentebestuur en dat heeft volgens Assel- bergs te maken met de samen voeging in 1997 van de zes Schouwse gemeenten tot één gemeente, maar vooral ook door onvoldoende communi catie tussen bestuur en burger. Het gemeentebestuur maakt al elk jaar een rondje langs de achttien kernen die Schou wen-Duiveland telt. Deze kernbezoeken blijken in de praktijk onvoldoende. De kernbestuui'ders zoals die het dagelijks bestuur voor ogen staan, moeten gaan werken als een bestuurlijk klankbord. Asselbergs legt uit dat de ge meente de dorpsraden nu alleen nog ambtelijk onder steunt. Kernbestuurders kun nen ook bestuurlijke onder steuning leveren, maar vooral een beter contact met de inwo ners bewerkstelligen. „Je hoeft er dan denk ik niet de heel avond bij te zijn, want dan voelt men zich misschien op de vingers gekeken. Een uurtje per dorpsraadsvergadering moet voldoende zijn om het contact met de dorpsraden en daarmee de bevolkingmeer diepgang te geven." Het idee voor het werken met kernbestuurders wordt tijdens het eerstvolgende eilandelijke dorpsradenoverleg, begin vol gend jaar, besproken. door Ingrid Huibers GOES - De zolder van het Goese Museum voor Zuid- en Noord- Beveland, die als depot wordt gebruikt, moet zo snel mogelijk worden leeggehaald. Ook van de eerste verdieping moeten zware stukken als een enorme klok worden verwijderd. Dat concludeert ingenieursbureau Bravenboer Scheers uit Mid delburg na een aantal inspecties van het museumgebouw. Sinds afgelopen voorjaar wordt het achterste gedeelte van het pand, dat fors uit het lood staat, met betonnen balken gestut. Daarmee is de beweging van het gebouw niet tot staan gebracht. In tegendeel. De 'verplaatsin gen worden steeds sneller en he viger', meldt het onderzoeksbu reau. „Als het een beetje stormt zie je die kroonluchters wiebelen", wijst museummedewerker Koen van Rooijen. En inder daad, wie goed kijkt, kan woensdagmorgen de aan de zol- derbalken van het museum be vestigde lampen zachtjes heen en weer zien wiegen. „Volgens mij moet dat niet kunnen." Dat er op korte termijn gerestau reerd moet worden, staat voor Van Rooijen als een paal boven water. „Ovex*al zitten scheuren in de muren, zijn er tussen mu ren en spanten enorme kieren ontstaan en raken balken steeds meer uit het lood." Het inspectierapport wijt de speling onder meer aan de sloop van een flink aantal tussenmu ren. Daardoor is een groot deel van de stabiliteit van het gebouw verloren gegaan. Het wegbreken van de binnen- muren maakte in 1986 onder deel uit van een grootscheepse Een deel van de inventaris van het Museum voor Zuid-en Noord-Beveland is niet langer veilig in het krakkemikkige gebouw. foto Willem Mieras vex'bouwing. Toen werd het in vele ogen hokkerige en romme lige pand omgetoverd tot een museum met ruime en overzich telijke tentoonstellingszalen Temperatuur Een ander probleem vormt de constante temperatuur in het gebouw. Doordat tegelijkertijd de luchtvochtigheidsgraad kunstmatig laag wordt gehou den, zijn allerlei houtverbindin gen gaan werken. Krachten die daardoor vrijkomen kunnen door het ontbreken van vol doende dwarsverbanden niet meer worden opgevangen, waardoor de muren naar buiten worden gedrukt. Daarom moet er volgens het bureau zo snel mogelijk worden verbouwd. In de tussentijd moeten vast alle zware objecten van de eerste verdieping en de zolder worden verwijderd. „Waar die spullen moeten blij ven is mij een raadsel", zegt Van Rooijen. Toch is ook hij ervan overtuigd dat een verhuizing van de inventaris op een gege ven moment onafwendbaar is. „Het hele gebouw gaat op zijn kop. Alle verdiepingsvloeren moeten worden gesloopt. Ver volgens wordt er in elke bouw laag een soort stalen geraamte aangebracht dat voor stevig- hexd moet zorgen", vertelt Van Rooijen. „Txjdens dergelijke in grijpende werkzaamheden is de beveiliging van eventueel ach tergebleven spullen niet meer te garanderen. Ook het klimaat valt niet meer te regelen." De gemeente Goes, eigenaar van het gebouw, beraadt zich op dit moment op de inhoud van het inspectierapport. Het is nog onduidelijk wanneer er een concreet verbouwings plan wordt gepresenteerd. Vooralsnog is er nog geen zicht op de kosten. Bij Bravenboer en Scheers kon gisteren niemand een toelich ting geven. door Marqreet van den Broek OUWERKERK - De dorpsraad van Ouwerkerk vindt dat de Jongeren Ontmoetingsplek (JOP) beter beheerd moet wor den door de gemeente Schou wen-Duiveland en de Stichting Jeugd. Dat de hangplek een ver waarloosde indruk maakt, is niet alleen de betrokken jonge ren aan te rekenen, vindt voor zitter C. van Marle. Onlangs ventileerden omwo nenden hun ergernis over de vernielingen aan de container en de vervallen staat waarin de ontmoetingsplek verkeert. De container beleefde een voxig be staan als reddingspost op het strandje bij Ouwerkerk. Nadat de reddingsbrigade een nieuwe post kreeg, verhuisde het oude onderkomen in augustus naai de Dijkweg, waar het in gebruik werd genomen als JOP. Volgens Van Marle voorziet de hangplek duidelijk in een be hoefte, maar kan getwijfeld worden aan het bestaansrecht van de huidige vooi-ziening. De verantwoordelijke instanties zouden wat hem betreft beter op het beheer moeten toezien. „Het dak is lek en het pad er naartoe is één grote modderpoel. Een plek die al i'ommelig is, lokt bij de jongeren eerder de neiging uit om er zelf slordig mee om te gaan." De dorpsraad van Ouwerkerk zal op korte termijn de gemeen te Schouwen-Duiveland schrif telijk vragen actie te onderne men. „Er is ooit een bedrag van 5000 gulden uitgetrokken voor een JOP in Ouwerkerk. Zet van dat geld een goede voorziening neer waar de jeugd echt wat aan heeft." De raad heeft altijd benadrukt dat de JOP niet onder haar ver antwoordelijkheid valt, maar maakt zich nu toch hard voor een beter beheer van de voorzie ning. Van Marle vindt dat ook de Stichting Jeugd zich actiever moet opstellen in de kwestie. „Die zou druk moeten uitoefe nen op de gemeente om een goe de voorziening tot stand te brengen. Je moet niet lijdzaam toezien. Kijk maar naar hoe de JOP tot stand is gekomen, pas toen de jeugd het televisiepro- gramma Lieve Martine erbij riep gebeurde er iets." De dorpsraad krijgt zelf weinig klachten over overlast van hangjongeren. „Over het alge meen xs men tevi-eden dat de jeugd zich niet meer op de Ring ophoudt. In het verleden zijn wel dingen vooi'gevallen, en kwam er ook drugs aan te pas. Maar wij hebben de indruk dat dat om een oudere groep gaat, die inmiddels niet meer bij de JOP komt. De jongeren die er nu dagelijks komen, verdienen het stempel van hun vooi-gangers niet." De stichting Jeugd was woens dag niet voor commentaar be reikbaar. DEN HAAG - Een 25-jarige man uit Vlissingen die zich schuldig had gemaakt aan frau de bij hel aanvragen van een hy potheek, is woensdag door het Haagse gerechtshof veroor deeld tot zes maanden voor waardelijke gevangenisstraf. Met die straf kwam het hof de Vlissinger tegemoet. De man had het hof namelijk gevraagd de 1500 gulden boete die hem eerder door de politierechter in Middelburg was opgelegd, on gedaan te maken. De Vlissinger kon zo'n boete niet betalen. De man wilde in 1997 een pand kopen, waaxwan hij de garage zou ombouwen tot vakantie huisje. Daaiwoorhadhij de hulp ingei'oepen van een, zo bleek achteraf, duister hypotheekbe drijfje. Dat bedrijfje x-aadde hem aan om een aantal offertes en facturen te vei-valsen. Daar mee wist hij een hypotheek van twintig mille bij de bank los te peuteren. De man gaf zijn fout toe. Daar voor wilde hij ook wel een straf ondex-gaan, maar liever niet door het betalen van een boete. Hij had namelijk nog een forse schuld uitstaan. Hij was nu be zig met het afbetalen daarvan. Dat kostte de Vlissinger al 650 gulden per maand. De hofaan- klaagster toonde twee weken geleden tijdens de behandeling van het beroep al begrip voor de vex-dachte. Ze vroeg het hof in plaats van een boete drie weken werkstraf op te leggen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 50